Ρατσισμός

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω,θεωρω,δεσποινα,οτι,την,ελληνικη,ΣΗΜΑΙΑ,δεν,εχει,δικαιωμα,να,την,αγγιξει,κανεισ,
αλλοσ,παρα,μονο,οι,ΕΛΛΗΝΕΣ

Η,ελλαδα,ανηκει,σε,ΕΜΑΣ........

η ελλαδα ειναι ιδεα.:P
η ελλαδα ειναι εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Καλή και η ισότητα ρε παιδιά δε λέω, απλά ορισμένα πράματα ανήκουν στην παράδοση του έθνους , δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Όπως εσένα δεν σου αρέσει ο θεσμός της παρέλασης, έτσι και εγώ την θεωρώ καμάρι και υποχρέωσή μου και να συμμετάσχω σε αυτή και τη σημαία να κρατήσω. Δεν έχει τιμητικό χαρακτήρα ο τίτλος του σημαιοφόρου να τον δίνουν στον "καλύτερο μαθητή" με βάση τον Μ.Ο. αδιαφορώντας αν αυτός είναι αλλοδαπός ( που στο κάτω κάτω μπορεί να μην του καίγεται καρφί για το τι κρατά στα χέρια του εκείνη τη στιγμή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
με το να σηκωνει την σημαια ενας αλβανος πχ παει να πει οτι του ανηκει η ελλαδα?δεν προσβαλει τον ελληνισμο.ισα ισα.και αν διαφωνεις με την ιδεα οτι ενας αλβανος συκωνει την ελληνικη σημαια(γιατι αν ηταν αγγλος η αμερικανος δεν θα σε απασχολουσαι καν)να βγαλεις καλυτερο βαθμο απο αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Καλή και η ισότητα ρε παιδιά δε λέω, απλά ορισμένα πράματα ανήκουν στην παράδοση του έθνους , δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Όπως εσένα δεν σου αρέσει ο θεσμός της παρέλασης, έτσι και εγώ την θεωρώ καμάρι και υποχρέωσή μου και να συμμετάσχω σε αυτή και τη σημαία να κρατήσω. Δεν έχει τιμητικό χαρακτήρα ο τίτλος του σημαιοφόρου να τον δίνουν στον "καλύτερο μαθητή" με βάση τον Μ.Ο. αδιαφορώντας αν αυτός είναι αλλοδαπός ( που στο κάτω κάτω μπορεί να μην του καίγεται καρφί για το τι κρατά στα χέρια του εκείνη τη στιγμή).

η παρελαση δεν ειναι "παραδοση του εθνους". προπαγανδα ειναι. καθαρη προπαγανδα.

απο κει και περα. δεν νομιζω οτι πολλοι καταλαβαινουν τι κρατουν στα χερια τους.


https://el.wikipedia.org/wiki/Παρέλαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κι ενός Έλληνα μπορεί να μην του καίγεται καρφί,ενός ένας αλλοδαπός να νιώθει υπερηφάνια που κρατά τη σημαία της χώρας που τον φιλοξενεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η παρέλαση είναι καθαρά απόδοση φόρου τιμής στους προγόνους μας. Όποιος το βλέπει ως κάτι άλλο είναι απλά κακόβουλος κατα την άποψή μου. Εν πάσει περιπτώσει με το να σηκώνει τη σημαία ένας αλβανός δεν λέω οτι προσβάλλει την χώρα. Απλά στερεί το δικαίωμα στο έλληνοπουλο το οποίο (έστω και μια στο εκατομμύριο) μπορεί να έχει την επιθυμία και την ανάγκη να την κρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η παρέλαση είναι καθαρά απόδοση φόρου τιμής στους προγόνους μας. Όποιος το βλέπει ως κάτι άλλο είναι απλά κακόβουλος κατα την άποψή μου. Εν πάσει περιπτώσει με το να σηκώνει τη σημαία ένας αλβανός δεν λέω οτι προσβάλλει την χώρα. Απλά στερεί το δικαίωμα στο έλληνοπουλο το οποίο (έστω και μια στο εκατομμύριο) μπορεί να έχει την επιθυμία και την ανάγκη να την κρατήσει.
Mπορεί κάποιος που δεν είναι Έλληνας να το θέλει πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εγω παντως οταν διεκδικουσα την σημαια στο δημοτικο το εκανα μονο και μονο γιατι ετσι θα ενιωθα ανωτερος απο τους αλλους.δεν με εννοιαζαν οι παραδοσεις...επομενως πως λες οτι οι αλλοδαποι αδιαφορουν για το τι κρατουν στα χερια τους?μονο αυτοι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ετσι οπως εχουν καταντησει οι παρελασεις, δε θεωρω οτι αποτελουν φορο τιμης στους προγονους μας. Οι περισσοτεροι στο σχολειο μου μπαινουν για να χασουν λιγες ωρες μαθημα!
Επισης περσι κατα τη διαρκεια της παρελασης ενας μαθητης επαιζε με το κομπολόι του καποια στιγμη του επεσε και ετρεχε ολοκληρη η πισω σειρα των αγοριων να το βρει...Αν ειναι να γινονται τετοιες παρελασεις καλυτερα να μην γινονται καθολου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
εγω παντως οταν διεκδικουσα την σημαια στο δημοτικο το εκανα μονο και μονο γιατι ετσι θα ενιωθα ανωτερος απο τους αλλους.δεν με εννοιαζαν οι παραδοσεις...επομενως πως λες οτι οι αλλοδαποι αδιαφορουν για το τι κρατουν στα χερια τους?μονο αυτοι ειναι?

Ε το λές και μόνος σου... Και μένα στο δημοτικό δεν με ενδιέφερε να κρατήσω τη σημαία αλλά να παίξω με τους φίλους μου, λογικό. Τώρα εξακολουθείς να μην ενδιαφέρεσαι για την παράδοση και τον πολιτισμό μας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η παρέλαση είναι καθαρά απόδοση φόρου τιμής στους προγόνους μας. Όποιος το βλέπει ως κάτι άλλο είναι απλά κακόβουλος κατα την άποψή μου. Εν πάσει περιπτώσει με το να σηκώνει τη σημαία ένας αλβανός δεν λέω οτι προσβάλλει την χώρα. Απλά στερεί το δικαίωμα στο έλληνοπουλο το οποίο (έστω και μια στο εκατομμύριο) μπορεί να έχει την επιθυμία και την ανάγκη να την κρατήσει.

η παρελαση δεν εχει σχεση με την "αποδοση φορου τιμης". υπαρχουν πολλοι αλλοι αποτελεσματικοι τροποι να τιμησεις τους προγονους σου. θα ηθελα, παντως , να στηριξεις την αποψη σου.
ενα στοιχειο που ειναι παραλογο παντως, ειναι ο χαιρετισμος των επισημων, καθως και η στρατιωτικη παρελαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ετσι οπως εχουν καταντησει οι παρελασεις, δε θεωρω οτι αποτελουν φορο τιμης στους προγονους μας. Οι περισσοτεροι στο σχολειο μου μπαινουν για να χασουν λιγες ωρες μαθημα!

Ε μα γι'αυτό το θίγω το θέμα ... Γιατί η νεολαία έχει φτάσει σε σημείο να ισοπεδώνει τα πάντα χωρίς διακρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ε το λές και μόνος σου... Και μένα στο δημοτικό δεν με ενδιέφερε να κρατήσω τη σημαία αλλά να παίξω με τους φίλους μου, λογικό. Τώρα εξακολουθείς να μην ενδιαφέρεσαι για την παράδοση και τον πολιτισμό μας ;

τι σχεση εχει η παραδοση και ο πολιτισμος με το αν θα κρατησει τη σημαια στην παρελαση; :who:
-----------------------------------------
Ε μα γι'αυτό το θίγω το θέμα ... Γιατί η νεολαία έχει φτάσει σε σημείο να ισοπεδώνει τα πάντα χωρίς διακρίσεις.

στηριξε το.
-----------------------------------------
Η νέα γενιά που δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να αμφισβητήσει τις αξίες που παρέλαβε από την προηγούμενη, είναι καταδικασμένη τελικά να τις ποδοπατήσει.
Η αμφισβήτηση είναι φορέας ανανέωσης κι ενδυνάμωσης κι όχι υποχρεωτικά κατάρρευσης. Η άκριτη αποδοχή παλαιών απόψεων, ενώ ο χρόνος τρέχει και τα δεδομένα αλλάζουν, μπορεί εκ πρώτης όψεως να φαίνεται ως μια ασφαλής επιλογή, η οποία δεν μας βάζει στον κόπο να ψάξουμε για το καλύτερο, αλλά από την άλλη πλευρά, εισάγει στο σύστημα υψηλά επίπεδα εντροπίας, η οποία τείνει να το αποδιοργανώσει και τελικώς να το διασπάσει...


η υπογραφη του πετρου ειναι αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
η παρελαση δεν εχει σχεση με την "αποδοση φορου τιμης". υπαρχουν πολλοι αλλοι αποτελεσματικοι τροποι να τιμησεις τους προγονους σου. θα ηθελα, παντως , να στηριξεις την αποψη σου.
ενα στοιχειο που ειναι παραλογο παντως, ειναι ο χαιρετισμος των επισημων, καθως και η στρατιωτικη παρελαση

Ναι οκ, οι επίσημοι υποτίθεται οτι πρέπει να είναι πρόσωπα κύρους και αξιοπρέπειας ωστε να αποδοθεί και σε αυτούς η τιμή που τους αξίζει .... Μόνο πρόσωπα κύρους δεν είναι στην πραγματικότητα αλλά αυτό άλλο ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι οκ, οι επίσημοι υποτίθεται οτι πρέπει να είναι πρόσωπα κύρους και αξιοπρέπειας ωστε να αποδοθεί και σε αυτούς η τιμή που τους αξίζει .... Μόνο πρόσωπα κύρους δεν είναι στην πραγματικότητα αλλά αυτό άλλο ζήτημα...

χαχ. δεν με ενδιαφερει το προσωπο, ουτε η θεση που κατεχει. δεν αξιζει κανενας ανθρωπος αυτο το "κυρος" ωστε να του αποδοθει τιμη. με αυτο τον τροπο δημιουργουνται διακρισεις. και με αυτο τον τροπο γεννιεται και ο ρατσισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
εγω,θεωρω,δεσποινα,οτι,την,ελληνικη,ΣΗΜΑΙΑ,δεν,εχει,δικαιωμα,να,την,αγγιξει,κανεισ,
αλλοσ,παρα,μονο,οι,ΕΛΛΗΝΕΣ

Η,ελλαδα,ανηκει,σε,ΕΜΑΣ........


Ναι, η Ελλάδα είναι η χώρα μας, σύμφωνοι, αλλά εφόσον διαμένουν και άτομα διαφορετικής εθνικότητας στην ελληνική επικράτεια, δεν πρέπει να τα σεβαστούμε?

Αν βγάλει κάποιος το μεγαλύτερο βαθμό, Έλληνας, θα του δώσουν τη σημαία. Αν βγάλει κάποιος ξένος το μεγαλύτερο βαθμό, και δεν του δώσουν τη σημαία, αυτό δε θα είναι ρατσισμός?


και δεν πρόκειται για το σύμβολο, fasdag, αλλά για τη χειρονομία.

Εγώ έχω βαρεθει να περιμένω κάποια αλλαγή... Ελπίζω, και προσπαθώ να μην επαναπαύομαι στις δάφνες μου, αλλά με τις παρούσες συνθηκες τι να περιμένω? Να τους τη δώσει και να τα αλλάξουν όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
sssssssss,δεσποινα,ακου
ΕΛΛΑΣ,ΤΟ,ΜΕΓΑΛΕΙΟ,ΣΟΥ..........
για,αυτο,το,μεγαλειο,ειμαστε,ΑΞΙΟΙ,μονο,εμεισ

κανενασ,αλλλλλλλλλλλλοδαπακοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το οτι η νεολαία αδιαφορεί για τα πάντα προσωπικά πιστεύω οτι οφείλεται στη γενικότερη κατάσταση της σύγχρονης Ελλάδας. Ανεργία, εκμετάλλευση, ανηθικότητα είναι κυρίαρχα χαρακτηρηστικά αυτής. Λογικό είναι ο νέος να αισθάνεται απέχθεια προς την κατάσταση αυτή αναπτύσσοντας έτσι μια τάση να την υποτιμά, υποτιμώντας όμως και το ένδοξο παρελθόν της. Όσο για τους επίσημους... Απο την αρχαιότητα υπήρχαν κοινωνικές τάξεις. Τότε ο βασιλιάς, τώρα ο πρωθυπουργός. Δεν είναι ρατσισμός αυτό. Μπορεί ο τυπικός χαιρετισμός που γίνεται στην παρέλαση να είναι ανούσιος αλλά δεν είναι αυτός ο κύριος στόχος της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι, η Ελλάδα είναι η χώρα μας, σύμφωνοι, αλλά εφόσον διαμένουν και άτομα διαφορετικής εθνικότητας στην ελληνική επικράτεια, δεν πρέπει να τα σεβαστούμε?

Αν βγάλει κάποιος το μεγαλύτερο βαθμό, Έλληνας, θα του δώσουν τη σημαία. Αν βγάλει κάποιος ξένος το μεγαλύτερο βαθμό, και δεν του δώσουν τη σημαία, αυτό δε θα είναι ρατσισμός?


και δεν πρόκειται για το σύμβολο, fasdag, αλλά για τη χειρονομία.

Εγώ έχω βαρεθει να περιμένω κάποια αλλαγή... Ελπίζω, και προσπαθώ να μην επαναπαύομαι στις δάφνες μου, αλλά με τις παρούσες συνθηκες τι να περιμένω? Να τους τη δώσει και να τα αλλάξουν όλα?

εχεις βαρεθει να περιμενεις μια αλλαγη στα...17 σου; η αλλαγη δεν θα ερθει με το να περιμενεις εσυ. δεν ειναι ας πουμε, ενα καιρικο φαινομενο. αν δεν βαλεις και εσυ το χερακι/ποδαρακι/ λιθαρακι σου τοτε δεν προκειται να γινει κατι. σημερα ξεφυλλιζα την κοινωνικη και πολιτικη αγωγη της ΣΤ δημοτικου. Στις τελευταιες σελιδες εκπληκτος διαπιστωσα οτι παροτρινει τα παιδια να ειναι ενεργοι πολιτες και να μη περιμενουν μονο απο την ψηφο τους να αλλαξουν καποιες καταστασεις. το μονο που εχω να πω, ειναι συγχαρητηρια στους συγγραφεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι απαντούν επιλεκτικά;Τι δείχνει αυτό;Έλλειψη επιχειρημάτων ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top