Ρατσισμός

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ναι αλλα εμεις οι τελειοι ανθρωποι δεν μπορουμε να σας δεχομαστε ολους
αμαν πια!
δεν σας αντεχω αλλο,ενταξει?
αν δεν γινετε ολοι σαν εμενα δεν σας μιλαω






:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Όταν βλέπεις ανθρώπους που προσπαθούν να βγάλουν έξω αυτά που ΔΕΝ έχουν και αηδιάζεις, τότε δεν είσαι ρατσιστής. Έλεος, λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει. Όταν δεν έχεις, ντύνεσαι, δεν τα πετάς έξω να τρομάζεις τα παιδάκια. Τα πετάν αυτοί που έχουν.

συμφωνω..κι εγω αυτο πιστευα,αλλα μετα καταλαβα οτι αυτο που κανουν δεν ειναι για να δειξουν αυτα που δεν εχυν,αλλα για να προσπαθησουν να νιωσουν οτι ανηκουν κι αυτοι στο κοινωνικο συνολο...ξερω μια κοπελα που ειναι λιγο παραπανω απο το κανονικο και φορουσε τετοια κολλητα ρουχα...αλλα το μονο που ηθλελε ηταν να νιωθει αυτη καλα με τον εαυτο της...και στο κατω κατω σε οποιον δεν αρεσει δεν ειναι αναγκασμενος να κοιταει:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
ενας νορμαλ ανθρωπος επιτελους!
-----------------------------------------
ε με τετοια συμπεριφορα τι θελεις να κανουνε?
-----------------------------------------
ρε γελοιε εσυ που μισεις και αηδιαζεις οταν βλεπεις αλβανο μπας και σου εφαγε κανενας απο αυτους την γκομενα και καθεσαι και τους βριζεις!αντε μπραβο σαν πολυ φορα δεν πηρες ?μαθε να σεβεσαι τους αλλους για να μπορεσουν να σε σεβαστουν και οι αλλοι καποτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Παιδι εγω ειμαι απο την αλβανια...ηθελα να διαβασω ολα τα μνμ απο ολα τα παιδια..αλλα δεν ειχα τοσο χρονο..!!Διαβαζοντας τα μισα...καταλαβα οτι δεν ηταν αναγκη να τα διαβασω ολα!!!Εβλεπα συνεχεια ιδια μνμ...απλα με διαφορετικη διατυπωση!!!
Εγω θα μιλησω για τον εαυτο μου....και προσωπικα αμα εχω νοιωσει ρατσισμο!!!
Κατα την γνωμη μου υπαρχουν δυο ειδη ρατσισμου!!!Ο ενας ειναι ο ατυπος ρατσισμος...ο ρατσισμος που νοιωθεις απο την κοινωνια...απο τον γειτονα σου!!!
Και ο αλλος ειναι τυπικος......ο ρατσισμος που δεχεσαι επισημα απο το κρατος που εχεις διαλεξει να βελτιωσεις τον τροπο ζωη σου!!!
Για το πρωτο ειδος εχω να πω....πως οπως καθε μεταναστης ετσι και εγω..εχουμε νοιωσει καλα τι θα πει..ρατσισμος!!!!Πολλες φορες εχω ερθει σε αντιπαλοτητα με παιδια,γονεις μαθητων ακομα και καθηγητες για την καταγωγη μου!!!!Για τους περισσοτερους..εισαι καλος μεταναστης..οταν κρατας το στομα σου κλειστω(πχ ανθρωποι απο φιλιππινες)και δεν μιλας...οσο και να σε πατανε!!!!Εχω νοιωσει ρατσισμο και απο καθηγητες..μονο και μονο επειδη υπερασπιζομουν τα δικαιωματα μου!!!!Ομως οσο και αν εχω δεχτει...δεν με εχει επιρεασει και πολυ...γιατι εχω γνωρισει και την αλλη πλευρα...και ξερω πως και απο τις δυο πλευρες θα υπαρχουν ο ''ο καλος'' και ο ''κακος'' ελληνας..η αλβανος!!!
Απο την αλλη υπαρχει ο ρατσισμος απο το κρατος...!!!Χαρακτηριστικο ειναι οτι οι περισσοτεροι μεταναστες ειναι στην Ελλαδα πανω απο 10 χρονια και ειναι σαν να εχουν ερθει στην Ελλαδα πριν 1χρονο...!!Ολοι οι μεταναστες ειναι υποχρεωμενοι να πληρωνουν 300ευρω ανα δυο χρονια..μονο και μονο για ενα παραβολο που θα τους ανανεωσει την αδεια!!!!Το αλλο επισης τρελο...ειναι με νεο νομο οτι καθε μεταναστης...αμα κανει παιδι..αμα αλλαξει δουλεια..αμα αλλαξει σπιτι...αμα χασει την ταυτοτητα του..αμα...και αμα..πολλα ακομα τρελα.......πρεπει να το δηλωσει μεσα σε ενα μηνα σε καποιο αρμοδιο τμημα αλλιως του επιβαλλεται προστημο 250 ευρω παρακαλω...!!!!ΕΓΩ προσωπικα εχω 12 χρονια στην Ελλαδα.....και σε περιπτωση που παραμελησω την διαδικασια της ανανεωσης της αδειας μου.....τοτε θα γινω και εγω την επομενη ενας λαθρομεταναστης..!!!Θα ειμαι λες και δεν υπηρξα ποτε στην Ελλαδα...!!!!
Τελειωνοντας φετος το σχολειο..εψαξα για δουλεια...απο καταστημα σε καταστημα καταφερα και βρηκα..!!!!Οταν ολα ηταν ετοιμα για την προσληψη μου...μου ειπαν πως με τα χαρτια που εχω....μπορω να ειμαι στην Ελλαδα μονο για να σπουδασω...η απλα να με φροντιζει η μητερα μου!!!!Και δεν ειναι οτι αυτο ισχυει μονο σε εμενα..
ετσι..εχουν τα χαρτια τους ολα τα παιδια μεταναστων οταν τελειωνουν το σχολειο!!!Ρωτησα τι επρεπε να κανω ωστε να καταφερω να δουλεψω νομιμα!!!ΑΠΑΝΤΗΣΗ....πρεπει να παρεις χαρτη απο το εργοδοτη του οτι θα σε προσλαβει....και μετα θα κανεις αιτηση εδω και μετα απο 1,5 μηνα...θα εχεις την αδεια σου!!!Και ρωταω εγω...ποιος εργοδοτης...θα περιμενει 1.5 μηνα εμενα???
Εκει ειναι που αγανακτησα....ειλικρινα δεν ηξερα πως να αποκαλεσω το συστημα!!!!
Ευχομουν να μην ειχα πατησει το ποδι μου ποτε στην Ελλαδα...!!!ΤΕΣΠΑ....οσον αφορα το πρωτο σκελος...δλδ ρατσισμο απο την ιδια την κοινωνια...πιστευω...ετσι οπως υπαρχουν σωστοι ελληνες...ετσι υπαρχουν και σωστοι μεταναστες!!!!Δλδ ειναι σαν να βγω εγω και να πω οτι ολοι οι ελληνες ειναι ρατσιστες...επειδη εγω εχω νοιωσει ρατσισμο απο ελληνες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Κακα τα ψεματα υπαρχουν και οκ μεταναστες , αλλα ειναι λιγοτεροι .
Κακα τα ψεματα επισης , τα περισσοτερα ναρκωτικα ερχονται απο αλβανιες , βουλγαριες μεσω της γνωστης βαλκανικους οδους . Βλεπω ειδησεις και οπου ακουω για εγκληματα ολο για οικονομικους μεταναστες ακουω . Δεν λεω πως ο Ελληνας ειναι ο αγιος :angel: .
Aλλα οπως και να εχει το πραγμα πολλοι ειναι , να φευγουν μερικοι . Δεν γινεται σε μια χωρα με 10 εκατομυρια πλυθησμο να εχουμε πανω απο 1 εκατομμυρια δειτε τις εκτιμησεις του ΟΗΕ .
Α και στην πολη μου θα γινει ενα στρατοπεδο κεντρο φιλοξενιας μεταναστων ... Νο comment.........
Πειτε με και ρατσιστη , καλυτερα ρατσιστης και Ελλαδα παρα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Κακα τα ψεματα υπαρχουν και οκ μεταναστες , αλλα ειναι λιγοτεροι .
Κακα τα ψεματα επισης , τα περισσοτερα ναρκωτικα ερχονται απο αλβανιες , βουλγαριες μεσω της γνωστης βαλκανικους οδους . Βλεπω ειδησεις και οπου ακουω για εγκληματα ολο για οικονομικους μεταναστες ακουω . Δεν λεω πως ο Ελληνας ειναι ο αγιος :angel: .
Aλλα οπως και να εχει το πραγμα πολλοι ειναι , να φευγουν μερικοι . Δεν γινεται σε μια χωρα με 10 εκατομυρια πλυθησμο να εχουμε πανω απο 1 εκατομμυρια δειτε τις εκτιμησεις του ΟΗΕ .
Α και στην πολη μου θα γινει ενα στρατοπεδο κεντρο φιλοξενιας μεταναστων ... Νο comment.........
Πειτε με και ρατσιστη , καλυτερα ρατσιστης και Ελλαδα παρα..........


Συγνωμη που στο λεω φιλε μου...αλλα κανεις λαθος!!!!Το οτι προερχονται απο εκει...δεν εχει καμια σχεση με το τι ιδος ανθρωποι υπαρχουν εκει!!!!Απλα ειναι κρατη τα οποια δεν εχουν και την καλυτερη οργανωση..ωστε να καταφερουν να αποτρεψουν την διακινηση ναρκωτικων!!Επισης το οτι ερχονται εδωω.....λεει και αυτο κατι...καποιος εμπορος τα αγοραζει..δεν ερχονται σαν δωρακι εδω!!!!

Και αυτο που ειπες οτι ειναι λιγοτερη παλι ειναι λαθος!!!!δεν νομιζω απο τους 1000000 μεταναστες...οι μιση να ειναι ''κακοι μεταναστες''!!!
Και τελος...η εισοδος τον μεταναστων..μονο οικονομικη αναπτυξη εχει φερει στην Ελλαδα....!!!!!!!Δεν ειναι τυχαια η αναπτυξη της Ελλαδας τα τελευταια 10-15 χρονια.....με τοσο γρηγορους ρυθμους!!!
αν υποθεσουμε οτι εχουμε 1000000 μεταναστες..απο 300 καθε δυο χρονια ο καθενας...μιλαμε..για 300.000.000 ευρω φιλε μου....!!!
απο το πουθενα...χωρια εφοριες που πληρωνουν...χωρια το οτι ειναι σε νεαρη ηλικια..και προσφερουν εργατικο δυναμικο...και λογο της νεαρης της ηλικιας τους δεν εχουν τα ασφαλιστικα ταμεια πολλα εξοδα για αυτους!!!
Δεν ειναι τυχαιο οτι το ΙΚΑ ειχε τελειωσει σαν ασφαλιστικο ταμειο...και με το που νομιμοποιηθικαν οι μεταναστες...ανασανε..!!!!!!
Αυτα δεν ειναι λιγα....και μην νομιζεις οτι ειναι χαζοι οσοι νομιμοποιησαν εμασς τους μεταναστες....!!!!Κερδος για την Ελλαδα ηταν!!!!!
δουλευουμε δυο φορες οσο ενας ελληνας...για να εχουμε οτι εχετε εσεις...!!!!προσφερουμε δυο φορες περισσοτερο απο οσο προσφερεται εσεις..!!!και δεν το λεω για να πω πως οι ελληνες ειναι τεμπεληδες..απλα ετσι εχουν δημιουργησει το συστημα απεναντι στους μεταναστες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Συγνωμη που στο λεω φιλε μου...αλλα κανεις λαθος!!!!Το οτι προερχονται απο εκει...δεν εχει καμια σχεση με το τι ιδος ανθρωποι υπαρχουν εκει!!!!Απλα ειναι κρατη τα οποια δεν εχουν και την καλυτερη οργανωση..ωστε να καταφερουν να αποτρεψουν την διακινηση ναρκωτικων!!Επισης το οτι ερχονται εδωω.....λεει και αυτο κατι...καποιος εμπορος τα αγοραζει..δεν ερχονται σαν δωρακι εδω!!!!

Και αυτο που ειπες οτι ειναι λιγοτερη παλι ειναι λαθος!!!!δεν νομιζω απο τους 1000000 μεταναστες...οι μιση να ειναι ''κακοι μεταναστες''!!!
Και τελος...η εισοδος τον μεταναστων..μονο οικονομικη αναπτυξη εχει φερει στην Ελλαδα....!!!!!!!Δεν ειναι τυχαια η αναπτυξη της Ελλαδας τα τελευταια 10-15 χρονια.....με τοσο γρηγορους ρυθμους!!!

Που την ειδες :p
Η αλβανια συγκεκριμενα δεν εχει εργαστηρια παραγωγης αλλα ειναι βασικο σημειο στην βαλκανικη οδο απο οπου διακινουνται και σε αλλες χωρες οπως και στην Ελλαδα .
Μεγαλο μερος της εγληματικοτητας προερχεται απο τους οικονομικους μεταναστες .
Εγω ξερω πως η Ελλαδα ηταν Ελληνικη τωρα δεν ξερω τι παιζεται .
Και παλι σου λεω , και οι περισσοτεροι μεταναστες να ειναι "καλοι" εγω θελω Ελληνικη Ελλαδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πώς είναι η ελληνική Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όταν σταματήσουμε να βάζουμε "ταμπέλες" εθνικότητας και θρησκείας και δουμε όλους ως ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ τότε θα συνυπαρχουμε αρμονικά ! Όσο υπαρχουν όμως ακόμα αντιλήψεις για ομοιογένεια και " καθαρότητα" της Ελλάδας τότε το πρόβλημα (που υπάρχει και είναι έντονο ) δεν θα λυθεί! ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος δεν είναι λαθραίος ! Οι μετανάστες δεν είναι πρόβλημα, αντιμετωπίζουν προβλήματα ! :) Πρέπει να σταματήσπουμε να τους θεωρούμε υπεύθυνους για προβλήματα όπως η ανεργία , η χαμηλή ποιότητα της εκπαίδευσης κτλ...! Λές και φταέι για την κατάντια της ελληνικής εκπαίδευσης τα παιδιά των μεταναστών και όχι τα προγράμματα σπουδών ... Πρέπει όλοι μας να δούμε ποιους βολεύει το ρίξιμο των ευθυνών για τα προβλήματα της κοινωνίας μας στους μετανάστες... Αυτάά τα ολίγα! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ολοι μας εμεις οι "Ελληνες" ξεχναμε κατι βασικοτατο:

Η Ελλαδα εχει φτασει στον πατο οχι εξαιτειας των αλλοδαπων αλλα εξαιτειας του ελληνικοτατου τροπου σκεψης των περισσοτερων γιγενων

Οι Ελληνες πριν απο μερικες δεκαετιες ηταν οι ιδιοι μεταναστες (ορισμενοι ειναι ακομα) σε αλλες χωρες οπως Γερμανια, Μ. Βρετανια, ΗΠΑ, Κανδα, Αυστραλια, οι περισσοτεροι εχουμε καποιον συγγενη, συγχωριανο, γειτονα ο οποιος ζει σε καποια απο αυτες τις χωρες


Και κατι τελευταιο (ας μου συγχωρεθει ο ωμος τροπος εκφρασης)
Η Ελλαδα κολυμπαει στα σκ*τα, σκεφτειτε ποιος φταιει, ο ΕΛΛΗΝΑΣ πρωθυπουργος μας, οι ΕΛΛΗΝΕΣ υπουργοι μας, οι ΕΛΛΗΝΕΣ βουλευτες μας ή ο Αλβανος/Πακιστανος/Βουλγαρος/Ρωσος/Κινεζος γειτονας μας.

Ποιος φταιει που η Ελλαδα δεν μπορει να ελεγξει τα συνορα της?
Το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κρατος, ή ο παμφτωχος συνανθρωπος μας που ζητα μονο να ξαναποκτησει το δικαιωμα να ειναι ανθρωπος?

Ντροπη σου Ελλαδα που ξεχνας οτι ο Γερμανος και ο Αμερικανος μεγαλωσε και μορφωσε τα μισα παιδια σου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
@pgeorge4
Αν μπορεις δωσε μια πιο συγκεκριμενη απαντηση και αν βεβαια θες να υπαρξει καποια λογικη συνεχεια στη συζητηση.:)

Σχετικα με αυτο που ανεφερες με τα ναρκωτικα παντως εχω να σημειωσω πως οι "μεταφορεις" δεν εχουν καποια συγκεκριμενη και αποκλειστικη εθνικοτητα ,θα βρεις καθε καρυδιας καρυδι με μονο κοινο χαρακτηριστικο την παρανομια,τι αλλο.μην εχεις αυταπατες στις οποιες οι χ,ψ ξενοι εισαγουν ναρκωτικα και τα εδω αγγελουδια παρακαλουν "μη μας τα δινεις,εμεις δεν εμπορευομαστε τετοια πραματα":!:.εξαλλου για να υπαρχει αποστολεας εκτος συνορων ,πρεπει να υπαρχει και παραληπτης εντος ,ετσι?;) τα παραπανω μπορει οποιοσδηποτε να τα επιβεβαιωσει,ειναι καθημερινη λογικη ,τουλαχιστον για οσους ζουμε σε περιοχες κοντα στα συνορα και ακουμε συχνα-πυκνα για περιπτωσεις εισαγωγης και εμποριας ναρκωτικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Πρέπει να σταματήσπουμε να τους θεωρούμε υπεύθυνους για προβλήματα όπως η ανεργία , η χαμηλή ποιότητα της εκπαίδευσης κτλ...! Λές και φταέι για την κατάντια της ελληνικής εκπαίδευσης τα παιδιά των μεταναστών και όχι τα προγράμματα σπουδών ... Πρέπει όλοι μας να δούμε ποιους βολεύει το ρίξιμο των ευθυνών για τα προβλήματα της κοινωνίας μας στους μετανάστες... Αυτάά τα ολίγα! :bye:
Δεν αντιλεγω ( αυτο με την παιδεια λιγο ακυρο) .

Ολοι μας εμεις οι "Ελληνες" ξεχναμε κατι βασικοτατο:

Η Ελλαδα εχει φτασει στον πατο οχι εξαιτειας των αλλοδαπων αλλα εξαιτειας του ελληνικοτατου τροπου σκεψης των περισσοτερων γιγενων

Οι Ελληνες πριν απο μερικες δεκαετιες ηταν οι ιδιοι μεταναστες (ορισμενοι ειναι ακομα) σε αλλες χωρες οπως Γερμανια, Μ. Βρετανια, ΗΠΑ, Κανδα, Αυστραλια, οι περισσοτεροι εχουμε καποιον συγγενη, συγχωριανο, γειτονα ο οποιος ζει σε καποια απο αυτες τις χωρες


Και κατι τελευταιο (ας μου συγχωρεθει ο ωμος τροπος εκφρασης)
Η Ελλαδα κολυμπαει στα σκ*τα, σκεφτειτε ποιος φταιει, ο ΕΛΛΗΝΑΣ πρωθυπουργος μας, οι ΕΛΛΗΝΕΣ υπουργοι μας, οι ΕΛΛΗΝΕΣ βουλευτες μας ή ο Αλβανος/Πακιστανος/Βουλγαρος/Ρωσος/Κινεζος γειτονας μας.

Ποιος φταιει που η Ελλαδα δεν μπορει να ελεγξει τα συνορα της?
Το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κρατος, ή ο παμφτωχος συνανθρωπος μας που ζητα μονο να ξαναποκτησει το δικαιωμα να ειναι ανθρωπος?

Ντροπη σου Ελλαδα που ξεχνας οτι ο Γερμανος και ο Αμερικανος μεγαλωσε και μορφωσε τα μισα παιδια σου:(
Καλα την αμερικη αστην δεν ειναι εθνος , υπαρχουν ανθρωποι απο ολα τα μερη της γης .
Τουλαχιστων σε αυτες τις χωρες οπου πηγαν μεταναστες οι Ελληνες ουτε προβληματα δημηουργουσαν ουτε αυξησαν την εγκληματικοτητα ουτε υπηρξε κανενα προβλημα στην ποσοτητα των μεταναστων σε αντιθεση με την Ελλαδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Κακα τα ψεματα υπαρχουν και οκ μεταναστες , αλλα ειναι λιγοτεροι .
Κακα τα ψεματα επισης , τα περισσοτερα ναρκωτικα ερχονται απο αλβανιες , βουλγαριες μεσω της γνωστης βαλκανικους οδους . Βλεπω ειδησεις και οπου ακουω για εγκληματα ολο για οικονομικους μεταναστες ακουω . Δεν λεω πως ο Ελληνας ειναι ο αγιος :angel: .
Aλλα οπως και να εχει το πραγμα πολλοι ειναι , να φευγουν μερικοι . Δεν γινεται σε μια χωρα με 10 εκατομυρια πλυθησμο να εχουμε πανω απο 1 εκατομμυρια δειτε τις εκτιμησεις του ΟΗΕ .
Α και στην πολη μου θα γινει ενα στρατοπεδο κεντρο φιλοξενιας μεταναστων ... Νο comment.........
Πειτε με και ρατσιστη , καλυτερα ρατσιστης και Ελλαδα παρα..........

κακα τα ψεματα υπαρχουν και οκ Ελληνες αλλα ειναι λιγοτεροι

δυστυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
@pgeorge4
Αν μπορεις δωσε μια πιο συγκεκριμενη απαντηση και αν βεβαια θες να υπαρξει καποια λογικη συνεχεια στη συζητηση.:)

Σχετικα με αυτο που ανεφερες με τα ναρκωτικα παντως εχω να σημειωσω πως οι "μεταφορεις" δεν εχουν καποια συγκεκριμενη και αποκλειστικη εθνικοτητα ,θα βρεις καθε καρυδιας καρυδι με μονο κοινο χαρακτηριστικο την παρανομια,τι αλλο.μην εχεις αυταπατες στις οποιες οι χ,ψ ξενοι εισαγουν ναρκωτικα και τα εδω αγγελουδια παρακαλουν "μη μας τα δινεις,εμεις δεν εμπορευομαστε τετοια πραματα":!:.εξαλλου για να υπαρχει αποστολεας εκτος συνορων ,πρεπει να υπαρχει και παραληπτης εντος ,ετσι?;) τα παραπανω μπορει οποιοσδηποτε να τα επιβεβαιωσει,ειναι καθημερινη λογικη ,τουλαχιστον για οσους ζουμε σε περιοχες κοντα στα συνορα και ακουμε συχνα-πυκνα για περιπτωσεις εισαγωγης και εμποριας ναρκωτικων.
Ψαξτο λιγο περισσοτερο και μετα πες μου ριξε και μια ματια τι ειναι η βαλκανικη οδος και οι αλλες και μετα πες μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
[/quote]
Καλα την αμερικη αστην δεν ειναι εθνος , υπαρχουν ανθρωποι απο ολα τα μερη της γης .
Τουλαχιστων σε αυτες τις χωρες οπου πηγαν μεταναστες οι Ελληνες ουτε προβληματα δημηουργουσαν ουτε αυξησαν την εγκληματικοτητα ουτε υπηρξε κανενα προβλημα στην ποσοτητα των μεταναστων σε αντιθεση με την Ελλαδα .[/quote]

το μονο στο οποιο συμφωνω μαζι σου ειναι οτι στην Ελλαδα η ποσοτητα μεταναστων και γηγενων τεινει να γινει δυσαναλογη. Ποιος φταιει ομως? Το Ελληνικο κρατος φταιει που ειναι ανηκανο να ελεγξει τα συνορα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
το μονο στο οποιο συμφωνω μαζι σου ειναι οτι στην Ελλαδα η ποσοτητα μεταναστων και γηγενων τεινει να γινει δυσαναλογη. Ποιος φταιει ομως? Το Ελληνικο κρατος φταιει που ειναι ανηκανο να ελεγξει τα συνορα του
Σοοοοοπα :p
-----------------------------------------
Παντος στα επομενα χρονια θα εχουμε προβλημα και δεν τα βγαζω εγω απο το μυαλο μου ο ΟΗΕ τα λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προκαταλήψεις στη Δικαιοσύνη διακρίνει νέα έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στην έρευνα διαπιστώνεται ότι οι ποινές των αλλοδαπών ποινικών είναι σχεδόν διπλάσιες από τις ποινές των Ελλήνων κακοποιών για τα ίδια αδικήματα. Ιδιαίτερα οι Αλβανοί δέχονται ποινές μεγαλύτερες και από αλλοδαπούς άλλων εθνικοτήτων.

Η έρευνα, που διεξήχθη από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών δημοσιεύεται σήμερα στην εφημερίδα το Βήμα. Όπως αναφέρει το δημοσίευμα της εφημερίδας:

«Η ομάδα έρευνας εξέτασε 767 δικογραφίες εμπορίας ναρκωτικών στο Τριμελές και στο Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων- την περίοδο 2004-2007 - προκειμένου κυρίως να διαπιστωθεί αν η ποινική μεταχείριση Ελλήνων και αλλοδαπών κατηγορουμένων είναι ίδια σε όμοιες περιπτώσεις. Γι΄ αυτόν τον λόγο επελέγησαν οι υποθέσεις ναρκωτικών όπου οι ποινές σχεδόν «τυποποιούνται» και είναι ανάλογες του είδους και της ποσότητας των ναρκωτικών, επιτρέποντας έτσι να γίνει ευκολότερη η σύγκριση. Αρχική λοιπόν διαπίστωση της έρευνας -χωρίς ανάλυση ποσοτήτων και είδους ναρκωτικών- είναι ότι ο μέσος όρος ποινής που επιβάλλεται σε Έλληνες διακινητές ναρκωτικών είναι τα 5,21 χρόνια και στους αλλοδαπούς τα 9,18 χρόνια. Επιπλέον διαπιστώθηκε ότι το 43% των Ελλήνων έχουν ποινές μικρότερες των τριών ετών έναντι μόλις 13% των αλλοδαπών! Αντίθετα ποινές μεγαλύτερες αντιμετώπισε μόνο το 10% των Ελλήνων έναντι 32% των αλλοδαπών. Ακόμη, από τα 29 άτομα που καταδικάστηκαν σε ισόβια οι 24 είναι αλλοδαποί και μόνο 5 Έλληνες. Όπως σημειώνεται στην έρευνα «και οι πέντε Έλληνες καταδικάστηκαν για εμπορία μεγάλων ποσοτήτων ναρκωτικών- ξεπερνούν το 1,5 κιλό-, ενώ στους 24 αλλοδαπούς που επιβλήθηκαν ισόβια περιλαμβάνονται τέσσερις περιπτώσεις που κατηγορήθηκαν για ποσότητα μικρότερη από 200 γραμμάρια»!

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζει η επιμέρους ανάλυση των ποινών, σε συνάρτηση με την ποσότητα και το είδος των ναρκωτικών, προκειμένου να μη διατυπωθεί η άποψη ότι «οι αλλοδαποί δέχονται μεγαλύτερες ποινές γιατί μεταφέρουν πιο πολλά και πιο σκληρά ναρκωτικά και όχι γιατί υπάρχουν προκαταλήψεις εναντίον τους». Ετσι λοιπόν διαπιστώνεται ότι ο μέσος όρος ποινών σε Έλληνες διακινητές μαλακών ναρκωτικών ήταν τα 4,78 χρόνια και στους αλλοδαπούς τα 8,88 χρόνια. Το ίδιο γίνεται και με τα σκληρά ναρκωτικά, όπου ο Έλληνας εμπλεκόμενος σε υπόθεση ναρκωτικών τιμωρείται κατά μέσο όρο με 5,56 χρόνια και ο αλλοδαπός με 9,19 χρόνια. Όπως σημειώνεται στην έκθεση «οι διαφορές στις ποινές μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών παραμένουν δραματικές, ανεξάρτητα από το αν κατηγορούνται για σκληρά ή μαλακά ναρκωτικά. Και μάλιστα είναι τόσο μεγάλες, που φαίνεται πως η εθνικότητα αποτελεί τομή για την επιβολή αυστηρής- ή μη- ποινής σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ΄ ό,τι η κατηγορία».

Επιπλέον, αν υπάρχει ως κριτήριο η ποσότητα των ναρκωτικών, σε ποσότητες μαλακών ναρκωτικών μικρότερες των 100 γραμμαρίων οι Έλληνες τιμωρούνται με 4,33 χρόνια κατά μέσο όρο και οι αλλοδαποί με 7,40 χρόνια. Μεταξύ 100 γραμμαρίων και ενός κιλού πάλι η σχέση των ποινών Ελλήνων και αλλοδαπών είναι παρόμοια (4,58 και 9,27 χρόνια αντιστοίχως). Για πάνω από ένα κιλό οι Έλληνες τιμωρούνται με 7,92 χρόνια και οι αλλοδαποί με 11,13 χρόνια. Παρόμοιες αποκλίσεις παρουσιάζονται και στις ποινές- ανά ποσότητα- στα σκληρά ναρκωτικά.

Όπως αναφέρεται στη μελέτη «αυτή η μεροληψία σε βάρος των αλλοδαπών αφήνει περιθώρια σύνδεσης με προκαταλήψεις που εδράζονται στην κρίση των δικαστών, οι οποίες φαίνεται να βαραίνουν περισσότερο στην απόφασή τους από τα αμιγώς νομικά στοιχεία των υποθέσεων».

Τέλος εντυπωσιακό στοιχείο της έρευνας είναι η ανάλυση των ποινών ανάλογα με την εθνικότητα των αλλοδαπών.

Έτσι λοιπόν οι Αλβανοί τιμωρούνται κατά μέσο όρο με 10,5 χρόνια έναντι 8,28 χρόνων των ατόμων αφρικανικής καταγωγής και 6,54 χρόνων των Κούρδων, Ιρανών, Πακιστανών»


Πηγη: Βημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

Με πρόλαβε η Scully. Πώς έτσι;

Δεν αντιλεγω ( αυτο με την παιδεια λιγο ακυρο) .


Καλα την αμερικη αστην δεν ειναι εθνος , υπαρχουν ανθρωποι απο ολα τα μερη της γης .
Τουλαχιστων σε αυτες τις χωρες οπου πηγαν μεταναστες οι Ελληνες ουτε προβληματα δημηουργουσαν ουτε αυξησαν την εγκληματικοτητα ουτε υπηρξε κανενα προβλημα στην ποσοτητα των μεταναστων σε αντιθεση με την Ελλαδα .

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για το τελευταίο;

το μονο στο οποιο συμφωνω μαζι σου ειναι οτι στην Ελλαδα η ποσοτητα μεταναστων και γηγενων τεινει να γινει δυσαναλογη. Ποιος φταιει ομως? Το Ελληνικο κρατος φταιει που ειναι ανηκανο να ελεγξει τα συνορα του

Ναι, πάνω σε αυτό. Δεν έχει σημασία η "ποσότητα γηγενών και μεταναστών". Στη σημερινή εποχή, ειδικά με την παγκοσμιοποίηση, είναι αναπόφευκτο να μη συζευχθούν πολιτισμικά στοιχεία. Αυτό κάνει ακόμη πιο εύκολο το να αφομοιώσεις τους μετανάστες, και ειδικά αυτούς άνω της δεύτερης γενιάς. Έτσι κερδίζεις και εσύ (η Ελλάδα), και αυτοί (οι μετανάστες), αφού αυξάνεις τον πληθυσμό σου, την παραγωγικότητά σου, την ένταση της φωνής σου στη λαοθάλασσα που λέγεται Γη, και κερδίζεις σε ανταγωνιστικότητα, ενώ αυτοί αποκτούν μια καλύτερη ζωή. Το μόνο σημείο στο οποίο κωλυόμαστε, είναι η πολιτισμική αφομοίωση. Φοβάστε ότι οι μετανάστες θα "αφομοιώσουν" πολιτισμικά τους Έλληνες; Η Ελλάδα δεν είναι που υπερηφανεύτεται ότι έχει τρανό πολιτισμό, που δεν κατάφεραν τόσα χρόνια σκλαβιάς να τον αφανίσουν; Η Ελλάδα δεν είναι που επηρέασε σε τεράστιο βαθμό τους κατακτητές Ρωμαίους; Πού είναι λοιπόν η σημερινή Ελλάδα, να συνεχίσει το ίδιο έργο; Ή μήπως η σημερινή Ελλάδα δεν είναι ισάξια με την παλαιά Ελλάδα (που μάλλον έτσι είναι, αλλά στα χέρια μας βρίσκεται να το αλλάξουμε). Προς τί, λοιπόν, ο φόβος; Αν κάποιος φταίει επειδή δεν καταφέρνουμε να αφομοιώσουμε τους μετανάστες, είμαστε πρωτίστως οι Έλληνες, κι όχι οι αυτοί. Και οι μετανάστες, σαφώς, θέλουν να διατηρήσουν τον πολιτισμό τους. Έτσι έχουμε τη μίξη διαφορετικών -συνήθως δύο- πολιτισμών στο ίδιο άτομο και σχηματίζεται μία άρτια και ολοκληρωμένη προσωπικότητα και από τις δύο πλευρές. Η επιρροή που θα έχει αυτή η μίξη δεν είναι καθόλου μεγαλύτερη από την ήδη υπάρχουσα επιρροή των αμερικανότροπων media και του american dream που προβάλλεται μέσα από τα reality και όποια άλλη τηλεοπτική εκπομπή με αστεράκια και στρας, γλυκιές φωνούλες και δίαιτες, ακόμη και κινούμενα σχέδια με ανορεξικές κοπέλες που πάνε να κάνουνε "shopping" και να φάνε "waffles" ή "hamburgers" στο "mall".*
Αλλά η επιρροή αυτή δεν είναι κατ' ανάγκην ζημιογόνος. Μπορεί κάλλιστα να αποβεί ωφέλιμη. Τα θετικά στοιχεία της μιας πλευράς, συν τα θετικά στοιχεία της άλλης, μας δίνουν ένα ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα απ' ό,τι τα προϋπάρχοντα. Τί έχουμε να φοβηθούμε; Μονάχα τον εγωισμό μας και την έπαρσή μας, στοιχεία που ακριβώς οδηγούν στην ξενοφοβία, αφού δε θέλουμε να παραδεχτούμε ότι έχουμε τα χάλια μας και τα ρίχνουμε σε όποιον βρούμε. Όχι πάντα, βέβαια, αλλά με το φαινόμενο του ρατσισμού έτσι γίνεται.

*Ουπς, τώρα συνειδητοποίησα ότι οι ανορεξικές κοπέλες δεν τρώνε junk food. Πάνε να φάνε light προϊόντα και να κάνουν γυμναστική μετά Britney Spears.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Το πρόβλημα βασικά είναι η εγκληματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top