Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει . Εν τω μεταξύ έχω παρατηρήσει ότι οι Έλληνες υποτιμούν πολύ χώρες όπως η Αλβανία η Ρουμανία η Σερβία κλπ ενώ στην πραγματικότητα με αυτές μοιάζει κ στο θρήσκευμα κ στα ήθη κ γεωγραφικά είναι κοντά κ στα Βαλκάνια ανήκει . Δηλαδή ο Έλληνας. Ταυτίζεται με τον Γάλλο ?? Η με τον Σουηδό ??
Ετσι νομίζει, ο Γάλλος ακροδεξιός τον βλέπει όπως αυτός τον πακιστανο όμως. Η σύγχρονη Ελλάδα δεν έχει να προσφέρει σχεδόν τίποτα δυστυχώς, η Ρουμανία πολύ περισσότερα έχει προσφέρει στην επιστήμη. Ο Έλληνας είναι κολλημένος στο παρελθόν σε ελάχιστους( μετρημένους) ανθρώπους που ζούσαν εδώ πριν 2500 χρόνια
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ετσι νομίζει, ο Γάλλος ακροδεξιός τον βλέπει όπως αυτός τον πακιστανο όμως. Η σύγχρονη Ελλάδα δεν έχει να προσφέρει σχεδόν τίποτα δυστυχώς, η Ρουμανία πολύ περισσότερα έχει προσφέρει στην επιστήμη. Ο Έλληνας είναι κολλημένος στο παρελθόν σε ελάχιστους( μετρημένους) ανθρώπους που ζούσαν εδώ πριν 2500 χρόνια
Απλά όπως είπα κ στο δικό μου θέμα εδώ στην Ελλάδα η ζωή είναι ωραία όπως κ να το κάνουμε λόγω του καιρού των ανθρώπων της διασκέδασης δεν θέλω να φύγω με τίποτα πιστεύω ότι είναι η καλύτερη χώρα να ζήσεις όταν έχεις λύσει το βιοποριστικό. Στη Γαλλία τι διασκέδαση έχει από τις 6 νυχτώνει κ όλοι μαζεύονται στα σπίτια τους για να χωνέψουν το ξενερωτο βραδινό που μόλις έφαγαν !!!!!
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά όπως είπα κ στο δικό μου θέμα εδώ στην Ελλάδα η ζωή είναι ωραία όπως κ να το κάνουμε λόγω του καιρού των ανθρώπων της διασκέδασης δεν θέλω να φύγω με τίποτα πιστεύω ότι είναι η καλύτερη χώρα να ζήσεις όταν έχεις λύσει το βιοποριστικό. Στη Γαλλία τι διασκέδαση έχει από τις 6 νυχτώνει κ όλοι μαζεύονται στα σπίτια τους για να χωνέψουν το ξενερωτο βραδινό που μόλις έφαγαν !!!!!
Για αυτό είναι μπροστά εκεί, με εφήμερη διασκέδαση δεν προάγεις πολιτισμό. Τα κλαμπ έπρεπε να βγουν εκτός νόμου, όπως και η ασκοπη κυκλοφορία μετά τις 12
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για αυτό είναι μπροστά εκεί, με διασκέδαση δεν προάγεις πολιτισμό. Τα κλαμπ έπρεπε να βγουν εκτός νόμου, όπως και η ασκοπη κυκλοφορία μετά τις 12
Συγγνώμη γιατί το ένα αναιρεί το άλλο ??
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γιατί αυτός που θα γίνει επιστήμονας καλός δεν έχει χρόνο και πόσο μάλλον την διάθεση να πάει σε τέτοιες παρακμες
Γιατί είναι παρακμή να διασκεδάζεις ??? Αυτός που θέλει να γίνει επιστήμονας ας μην πάει τόσο συχνά η και καθόλου .
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί είναι παρακμή να διασκεδάζεις ??? Αυτός που θέλει να γίνει επιστήμονας ας μην πάει τόσο συχνά η και καθόλου .
Όχι να διασκεδάζεις, ο άλλος διασκεδάζει με το διάβασμα. Η εφήμερη διασκέδαση είναι παρακμή. Διότι εκτός από το ότι παρασύρει τους νέους, δημιουργεί και πρότυπα ( σουρβαιβορ, τραγουδιστές κτλ) που προάγουν την παρακμή και δεν μπορούν να παράγουν γνώση και πολιτισμό. Ο πολιτισμός και η πρόοδος απαιτεί πειθαρχία και διάβασμα 12 ώρες την μέρα, ο άλλος αν έβλεπε ότι πρότυπο ήταν ο επιστήμονας θα ήθελε να του μοιάσει . Τώρα θέλει να μοιάσει στην άλλη που κουνάει τον ποπό της
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι αλλά
Όχι να διασκεδάζεις, ο άλλος διασκεδάζει με το διάβασμα. Η εφήμερη διασκέδαση είναι παρακμή. Διότι εκτός από το ότι παρασύρει τους νέους, δημιουργεί και πρότυπα ( σουρβαιβορ, τραγουδιστές κτλ) που προάγουν την παρακμή και δεν μπορούν να παράγουν γνώση και πολιτισμό. Ο πολιτισμός και η πρόοδος απαιτεί πειθαρχία και διάβασμα 12 ώρες την μέρα
Ναι αλλά υπάρχουν κ οι τέχνες δηλαδή αν κάποιος θέλει να ασκήσει ένα επαγγελμα τεχνικό (που συνήθως έχουν πολύ περισσότερη ζήτηση ) είναι παρακμιακος?
Η γνώση είναι παντού πλέον αλλά εγώ μιλάω για επαγγελμα. Επίσης υπάρχουν Έλληνες σπουδαίοι επιστήμονες.
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά
Ναι αλλά υπάρχουν κ οι τέχνες δηλαδή αν κάποιος θέλει να ασκήσει ένα επαγγελμα τεχνικό (που συνήθως έχουν πολύ περισσότερη ζήτηση ) είναι παρακμιακος?
Η γνώση είναι παντού πλέον αλλά εγώ μιλάω για επαγγελμα. Επίσης υπάρχουν Έλληνες σπουδαίοι επιστήμονες.
Ασε τους σπουδαίους επιστήμονες, εγώ λέω για παραγωγή γνώσης όχι για κατοχή της. Όλοι θα υπήρχαν, απλά το πρότυπο θα είναι ο επιστήμονας και αυτός θα παίρνει τα εκατομμύρια και όχι ο ρουβας.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
12 ώρες την ημέρα δεν είναι πολλές ???
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα ο
12 ώρες την ημέρα δεν είναι πολλές ???
Λίγες είναι. Τώρα η άλλη ξέρει ότι αν διαβάζει μόνο αντε να καταφέρει στο ελλαντα να πάρει 1500 μετά από 10 χρόνια. Αν όμως κουνηθεί, τραγουδάει, και ότι άλλο παρακμιακό θέλεις λόγο θα έχει χωρίς κόπο από τον πρώτο χρόνο 5-6 χιλιάρικα, αλλά και να κάνει κάτι άλλο χωρίς κανένα κόπο θα παίρνει αντε κάνα χιλιάρικο και τσάμπα διακοπές, άρα για ποιο λόγο να διαβάζει 10 χρόνια για να πάρει 500 ευρώ παραπάνω στην χειρότερη? Αυτό γιατί τα σημερινά πρότυπα είναι η απόλυτη παρακμή
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η γνώση όμως δεν πρέπει να έχει χρηστικό χαρακτήρα . Θα διαβάσω για να βγάλω λεφτά δηλαδή κι όχι για δικό μου όφελος ? Λάθος τρόπος σκέψης. Επίσης μου φαίνονται υπερβολικά πολλές 12 ώρες δηλαδή από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ διάβασμα ??? Κ είναι κ λίγες ??? Τι να πω . Συμφωνώ στο ότι τα πρότυπα είναι απαίσια. Βασικά ζούμε στην εποχή της εικόνας κ των αριθμών . Κανένα πρότυπο δεν προβάλλει το πνεύμα αλλά τους κωλους !!! Συνεχώς θαυμάζουμε γυναίκες επειδή είναι όμορφες κι ας έχουν μυαλό αμοιβαδας. Κ οι άντρες παρόμοια κριτήρια έχουν γι αυτό αποτυγχάνουν οι σχέσεις. Η Τουνη τι έχει κάνει δηλαδή κι έχει 800 κ ??
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώση όμως δεν πρέπει να έχει χρηστικό χαρακτήρα . Θα διαβάσω για να βγάλω λεφτά δηλαδή κι όχι για δικό μου όφελος ? Λάθος τρόπος σκέψης. Επίσης μου φαίνονται υπερβολικά πολλές 12 ώρες δηλαδή από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ διάβασμα ??? Κ είναι κ λίγες ??? Τι να πω . Συμφωνώ στο ότι τα πρότυπα είναι απαίσια. Βασικά ζούμε στην εποχή της εικόνας κ των αριθμών . Κανένα πρότυπο δεν προβάλλει το πνεύμα αλλά τους κωλους !!! Συνεχώς θαυμάζουμε γυναίκες επειδή είναι όμορφες κι ας έχουν μυαλό αμοιβαδας. Κ οι άντρες παρόμοια κριτήρια έχουν γι αυτό αποτυγχάνουν οι σχέσεις. Η Τουνη τι έχει κάνει δηλαδή κι έχει 800 κ ??
Ετσι πρέπει να είναι, αλλά όταν ο άλλος ραπαρει και παίρνει εκατομμύρια ενώ ο άλλος σώζει ανθρώπινες ζωές έχοντας διαβάσει όλη μέρα για 15 όλη του τη ζωή και παίρνει 1500 ο 15χρονος που θα κληθεί να δει τι θα κάνει στην ζωή του θα θέλει να γίνει ραπερ. Επίσης το εκατομμύρια θα είναι αποτέλεσμα του κοινωνικού μου μοντέλου, όπου οι μόνοι πλούσιοι θα είναι αυτοί που έχουν γνώση. Όσο περισσότερη γνώση τόσο πιο πλούσιος. Κληρονομιά και τέτοια κομμένα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ετσι πρέπει να είναι, αλλά όταν ο άλλος ραπαρει και παίρνει εκατομμύρια ενώ ο άλλος σώζει ανθρώπινες ζωές έχοντας διαβάσει όλη μέρα για 15 όλη του τη ζωή και παίρνει 1500 ο 15χρονος που θα κληθεί να δει τι θα κάνει στην ζωή του θα θέλει να γίνει ραπερ. Επίσης το εκατομμύρια θα είναι αποτέλεσμα του κοινωνικού μου μοντέλου, όπου οι μόνοι πλούσιοι θα είναι αυτοί που έχουν γνώση. Όσο περισσότερη γνώση τόσο πιο πλούσιος. Κληρονομιά και τέτοια κομμένα
Υπάρχουν κ οι τέχνες ομως αυτοί τι είναι παρακμή ??? Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι γιατροί κ δικηγόροι για μένα αυτοί που θα έπρεπε να έχουν τα πιο πολλά χρήματα είναι αυτοί που κάνουν την αντίστοιχη προσπάθεια κ δουλεύουν για τα όνειρα τους οποία κ αν είναι αυτά . Μπροστά όμως δυστυχώς πάνε όσες .... Με τον καθένα
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν κ οι τέχνες ομως αυτοί τι είναι παρακμή ??? Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι γιατροί κ δικηγόροι για μένα αυτοί που θα έπρεπε να έχουν τα πιο πολλά χρήματα είναι αυτοί που κάνουν την αντίστοιχη προσπάθεια κ δουλεύουν για τα όνειρα τους οποία κ αν είναι αυτά . Μπροστά όμως δυστυχώς πάνε όσες .... Με τον καθένα
Και αυτοί γνώση έχουν, δεν είναι εύκολο να γίνεις καλός τεχνίτης
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά ναι . Αλλά πριν μιλούσες υποτιμητικά για τον Ρουβά ο οποίος επίσης είναι καλλιτέχνης.
ΤΙ γνώση έχει αυτός? Τόση θα πληρώνεται. Ξέρει να τραγουδάει ωραία, ξέρει απέξω τραγούδια θα παίρνει σημερινά 50 ευρώ το μήνα. Τραγουδιστές θα είναι άνθρωποι από χόμπι, δεν θα είναι δουλειά γιατί δεν παράγουν τίποτα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
ΤΙ γνώση έχει αυτός? Τόση θα πληρώνεται. Ξέρει να τραγουδάει ωραία, ξέρει απέξω τραγούδια θα περνάει σημερινά 50 ευρώ το μήνα. Τραγουδιστές θα είναι άνθρωποι από χόμπι, δεν θα είναι δουλειά γιατί δεν παράγουν τίποτα
Όλοι είμαστε χρήσιμοι. Κάπου . Κι αυτοί κάτι παράγουν διασκέδαση . Έλεος δεν είναι όλοι γιατροι κ δικηγόροι. Αλλά εδώ λες ότι πρέπει να διαβάζουμε 12 ώρες την ημέρα..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,856 μηνύματα.
Άσχετο αλλά τι πιστεύετε για την Βουλγαρία; Είμαι μισή Βουλγάρα λόγω της μητέρας μου ο πατέρας μου είναι Έλληνας . Για να μπω όμως στο θέμα μιας και μιλάμε για ρατσισμό ως μισή Ελληνίδα μισή ξένη έχω να πω ότι τον μόνο ρατσισμό τον έχω ζήσει στο δημοτικό που τα παιδιά τείνουν να είναι πολύ σκληρά και έτσι σαν μικρή κ στενόμυαλη για πολύ καιρό πίστευα ότι όλοι οι Έλληνες είναι έτσι . Μεγάλο λάθος . Ένιωθα βασικά σαν ξένη είχα ξεχάσει ότι είμαι 50% Ελληνίδα και στην πορεία αγάπησα την Ελλάδα κ συνειδητοποίησα ότι είναι χώρα μου ΚΑΙ αυτή ... Γενικά οπότε αναφέρω την διπλή καταγωγή μου δεν έχω ακούσει τίποτα κακό ίσα ίσα πολλοί με ρωτάνε από ποια πόλη είμαι μου λένε ότι έχουν πάει κ τους άρεσε . Όσο να πεις όμως ο ρατσισμός όπως η ομοφοβία και άλλα παρόμοια κοινωνικά φαινόμενα νομίζω ότι αρχίζουν κ εξαλείφονται . Συνήθως οι 45+ θα πουν κάτι παρόμοιο. Σπάνιο να ακούσεις κάποιον νέο (πχ 20) γιατί οι περισσότεροι έχουμε φίλους από άλλες χώρες κλπ μεγαλώσαμε μαζί τους κ οι ίδιοι φαίνεται να έχουν ενταχθεί στην ελληνική κοινωνία
Ιστορικά πάντα εχθροί ήμασταν με την Βουλγαρία, πολλά εγκλήματα Βουλγάρων σε βάρος Ελλήνων της Ανατολικής Ρωμυλίας και της Μακεδονίας αλλά και της Θράκης αλλά όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Οι σημερινοί Βούλγαροι εν αντιθέσει με τους Τούρκους που σαν κράτος έχουν έντονο μισελληνισμό κρατάνε φιλική στάση προς την Ελλάδα. Άρα δεν υπάρχει λόγος να έχουμε αρνητική εικόνα για την Βουλγαρία. Εσύ άλλωστε είσαι και μισή Ελληνίδα άρα θα ήταν παράλογο να δεχτείς ρατσισμό. Και εδώ χώρα σου είναι.

Δεν μίλησα ποτέ για ανωτερότητα της Αλβανίας, η χώρα έχει ένα τραγικό παρελθόν και ακόμα να συνελθη, η Τουρκία όμως φιλε την θαυμάζω σε αρκετά πράγματα, πρώτον όταν είχε Πανεπιστήμια η χώρα, στην Ελλάδα αυτά ήταν άγνωστη λέξη, στον Αθλητισμό,τσέκαρε πόσοι Έλληνες παίζουν ποδόσφαιρο εκεί πέρα, Turkish Airlines χορηγός River Plate, Euroleague πίστα φόρμουλα 1 και βάλε κτλπ Ελλάδα διοργανώνει Ολυμπιάδα και μετά χρεωοκοπει σε χρόνο ρεκόρ 😁 Η Τουρκία είναι ανεπτυγμένη χώρα,μεγαλύτερη οικονομία από την Ελλάδα ! τώρα βέβαια έχει οικονομική κρίση λόγο κυρώσεων, μέχρι και στην Ελληνική κουζίνα έχουν συμβάλει, τον γύρο από το Doner Kebab το πήραν οι Έλληνες! Οι Τούρκοι πριν 400 χρόνια έκαναν εγκλήματα κτλπ και στην Αλβανία ακόμα πολλοί εξισλαμιστικαν, αλλά δεν έχουμε κολλήματα όπως έχετε εσείς για αυτούς! Όπως είπε ο npb πάνω η μοντέρνα Ελλάδα τι το ιδιαίτερο έχει να προσφέρει πολιτισμικά? την Πανιά με τα παρατράγουδα, σαπιλα σε εκπαίδευση και αθλητισμό και βάλε…. Οι τους νέους που φεύγουν σε χρόνο ρεκόρ για καλύτερες ευκαιρίες?! Υπάρχει υπερβολικός εθνικισμός στην Ελλάδα για χαζούς λόγους απλά!!! ωσο για τους Βορειοηπειρώτες η Αλβανία θέλει δεν θέλει θα σεβαστεί τα δικαιώματα τους αν θέλει να μπει στην ΕΕ 😉 δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, από νότια Αλβανία είμαι και ξέρω 😊
Όχι για ανωτερότητα της Αλβανίας αλλά έχεις υποτιμήσει απίστευτα την Ελλάδα και όλους τους Έλληνες σε σημείο να μιλάς για ανύπαρκτους πολιτισμούς. Βασικά το πρώτο πανεπιστήμιο εν Ελλάδι θα μπορούσαμε να πούμε ήταν η Ακαδημία του Πλάτωνα, υπήρχε και η Αλεξανδρινή Βιβλιοθήκη. Σύγχρονα πανεπιστήμια όχι κάνεις λάθος. Το πρώτο πανεπιστήμιο της Ελλάδας ήταν το Καποδιστριακό στην Αθήνα που ιδρύθηκε το 1837 ενώ στη σύγχρονη Τουρκία ήταν το Istanbul University που ιδρύθηκε το 1933 επί Κεμάλ Ατατούρκ. Η Τουρκία προφανώς και είναι πιο ανεπτυγμένη χώρα αλλά το 50% των Τούρκων ζει σε κατάσταση πενίας όμως. Οι Τούρκοι κυρίως τα εγκλήματα τους τα έκανα 100 χρόνια πριν και κυρίως με την εισβολή στη Κύπρο που ούτε 50 χρόνια δεν πέρασαν. Αυτό είναι το πιο φρέσκο. Δεν είναι μόνο δικό μας το θέμα AK. Η Τουρκική κυβέρνηση φροντίζει να κρατάει μισελληνική στάση στην εξωτερική πολιτική και αυτό έχει αντίκτυπο. Δεν είναι οι κακοί Έλληνες που κόλλησαν στο παρελθόν. Από την μεριά της Τουρκίας δεν υπάρχει καμία πρόταση για εξομάλυνση των σχέσεων αντιθέτως καταδίκασαν τώρα και την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων που θα ήταν μία καλή πρώτη κίνηση για την αποδοχή του παρελθόντος και για την συγχώρεση από τους άλλους λαούς.

Νέοι φεύγουν από όλα τα Βαλκάνια. Αν η Τουρκία ήταν τόσο καλή χώρα τότε δεν θα είχε γεμίσει η Ευρώπη με Τούρκους μετανάστες. Σαπίλα σε εκπαίδευση και αθλητισμό επίσης έχουν όλα τα Βαλκάνια. Εθνικισμός στην Ελλάδα δεν υπάρχει, μακάρι να υπήρχε γιατί θα λειτουργούσε σαν μοχλός βελτίωσης του Έθνους. Η εθνική προδοσία της αριστεράς κυριαρχεί και στα σχολεία και παντού στην Ελλάδα. Οι Βορειοηπειρώτες πλέον πολιτογραφούνται σαν Αλβανοί με το έτσι θέλω ενώ είχαν και προβλήματα στις τωρινές εκλογές. Ο Έντι Ράμα κάνει τα πάντα για να εξαλείψει το ελληνικό στοιχείο στα Νότια του Αλβανικού κράτους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ιστορικά πάντα εχθροί ήμασταν με την Βουλγαρία, πολλά εγκλήματα Βουλγάρων σε βάρος Ελλήνων της Ανατολικής Ρωμυλίας και της Μακεδονίας αλλά και της Θράκης αλλά όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Οι σημερινοί Βούλγαροι εν αντιθέσει με τους Τούρκους που σαν κράτος έχουν έντονο μισελληνισμό κρατάνε φιλική στάση προς την Ελλάδα. Άρα δεν υπάρχει λόγος να έχουμε αρνητική εικόνα για την Βουλγαρία. Εσύ άλλωστε είσαι και μισή Ελληνίδα άρα θα ήταν παράλογο να δεχτείς ρατσισμό. Και εδώ χώρα σου είναι.


Όχι για ανωτερότητα της Αλβανίας αλλά έχεις υποτιμήσει απίστευτα την Ελλάδα και όλους τους Έλληνες σε σημείο να μιλάς για ανύπαρκτους πολιτισμούς. Βασικά το πρώτο πανεπιστήμιο εν Ελλάδι θα μπορούσαμε να πούμε ήταν η Ακαδημία του Πλάτωνα, υπήρχε και η Αλεξανδρινή Βιβλιοθήκη. Σύγχρονα πανεπιστήμια όχι κάνεις λάθος. Το πρώτο πανεπιστήμιο της Ελλάδας ήταν το Καποδιστριακό στην Αθήνα που ιδρύθηκε το 1837 ενώ στη σύγχρονη Τουρκία ήταν το Istanbul University που ιδρύθηκε το 1933 επί Κεμάλ Ατατούρκ. Η Τουρκία προφανώς και είναι πιο ανεπτυγμένη χώρα αλλά το 50% των Τούρκων ζει σε κατάσταση πενίας όμως. Οι Τούρκοι κυρίως τα εγκλήματα τους τα έκανα 100 χρόνια πριν και κυρίως με την εισβολή στη Κύπρο που ούτε 50 χρόνια δεν πέρασαν. Αυτό είναι το πιο φρέσκο. Δεν είναι μόνο δικό μας το θέμα AK. Η Τουρκική κυβέρνηση φροντίζει να κρατάει μισελληνική στάση στην εξωτερική πολιτική και αυτό έχει αντίκτυπο. Δεν είναι οι κακοί Έλληνες που κόλλησαν στο παρελθόν. Από την μεριά της Τουρκίας δεν υπάρχει καμία πρόταση για εξομάλυνση των σχέσεων αντιθέτως καταδίκασαν τώρα και την αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων που θα ήταν μία καλή πρώτη κίνηση για την αποδοχή του παρελθόντος και για την συγχώρεση από τους άλλους λαούς.

Νέοι φεύγουν από όλα τα Βαλκάνια. Αν η Τουρκία ήταν τόσο καλή χώρα τότε δεν θα είχε γεμίσει η Ευρώπη με Τούρκους μετανάστες. Σαπίλα σε εκπαίδευση και αθλητισμό επίσης έχουν όλα τα Βαλκάνια. Εθνικισμός στην Ελλάδα δεν υπάρχει, μακάρι να υπήρχε γιατί θα λειτουργούσε σαν μοχλός βελτίωσης του Έθνους. Η εθνική προδοσία της αριστεράς κυριαρχεί και στα σχολεία και παντού στην Ελλάδα. Οι Βορειοηπειρώτες πλέον πολιτογραφούνται σαν Αλβανοί με το έτσι θέλω ενώ είχαν και προβλήματα στις τωρινές εκλογές. Ο Έντι Ράμα κάνει τα πάντα για να εξαλείψει το ελληνικό στοιχείο στα Νότια του Αλβανικού κράτους.
Ναι και με ποια χώρα δεν έχουμε υπάρξει εχθροί?? Άλλοι τα έκαναν. Δηλαδή εγώ πρέπει να ακούω βρισιές επειδή κάποτε κάποιοι είχαν συγκρουστεί για συμφέροντα; Η μητέρα. Μου αγαπάει κ σέβεται την Ελλάδα πολύ περισσότερο από Έλληνες που την βρίζουν όλη μέρα .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top