Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Θα ανάψω φυτιλιές πάλι, αλλά δείτε αυτό το βίντεο και κρίνετε: https://www.instagram.com/p/COkO2nbAbFV/?igshid=1p7h8ew7vv10u

Ο οδηγός έχει διαπράξει σε ένα βίντεο 3 παραβάσεις:

1) Μη χρήση μάσκας
2) Διακοπή λειτουργίας λεωφορείου χωρίς σοβαρό λόγο
3) Ρατσιστική επίθεση σε άτομο, το οποίο αρνήθηκε να δώσει την θέση της σε μια "Κάρεν", η οποία δεν ήθελε να κάτσει εκεί που καθόταν ο άλλος, αλλά ήθελε να βλέπει τον άλλον όρθιο. Αυτό μου θυμίζει το περιστατικό της Ρόζα Παρκς ειλικρινά
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
.

Στη Γερμανια, η μοναδικη ομαδα μεταναστων που εχει καταφερει να παιξει επαγγελματικο ποδοσφαιρο, ειναι η Turkgücu München :clapping:στην 3 Εθνικη, η ομαδα με το καλο ευχομαστε ολοι οι μεταναστες να ανεβει και στην β εθνικη συντομα, εχει και Γερμανους παιχτες το ροστερ,η ομαδα φυσικα περναει παντα ενα αντιρατσιστικο μυνημα, αυτο ειναι το σκεπτικο της :) Απο τις πιο οργανωμενες κοινωτοιτες οι Τουρκοι!την ιδια ωρα οι ελληνες ανοιγουν ρεστοραντ lol εκμαιταλευονται ομοεθνεις, παρε 1000 ευρω λαντζα και δουλευε 16ρο :clapup:αντε να πω εγω τωρα στην Γερμανια ειμαι περιφανος που ειμαι ελληνας lol μιας και εχω την υποικοτητα!Παντως μου κανει εντυπωση πως στην Αμερικη η Ελληνες εχουν καλη φυμη :jumpy: τα ξερω απο την αδελφη μου, ακουνε ελλαδα, oh my God, I. wanna see Acropolis :D μαλλον ο Ομπαμα που ειχε ερθει επισκεψη στην Ελλαδα το 2017 δεν περασε καμια βολτα απο το Αριστοτελειο να στειλει τις κορες του για σπουδες εκει περα!Και για την Ρωσια ελεγε ο τυπος χλεβαστικα σχολια, δεν παραγει τιποτα κτλπ που οταν η Ρωσια ειχει Πανεπιστιμια, σχολες σινεμα, οι Ελληνες κυκλοφορουσαν με κατσικες στα λιβαδεια :D σε τι κοσμο ζουμε OMG!!!
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
.

Στη Γερμανια, η μοναδικη ομαδα μεταναστων που εχει καταφερει να παιξει επαγγελματικο ποδοσφαιρο, ειναι η Turkgücu München :clapping:στην 3 Εθνικη, η ομαδα με το καλο ευχομαστε ολοι οι μεταναστες να ανεβει και στην β εθνικη συντομα, εχει και Γερμανους παιχτες το ροστερ,η ομαδα φυσικα περναει παντα ενα αντιρατσιστικο μυνημα, αυτο ειναι το σκεπτικο της :) Απο τις πιο οργανωμενες κοινωτοιτες οι Τουρκοι!την ιδια ωρα οι ελληνες ανοιγουν ρεστοραντ lol εκμαιταλευονται ομοεθνεις, παρε 1000 ευρω λαντζα και δουλευε 16ρο :clapup:αντε να πω εγω τωρα στην Γερμανια ειμαι περιφανος που ειμαι ελληνας lol μιας και εχω την υποικοτητα!Παντως μου κανει εντυπωση πως στην Αμερικη η Ελληνες εχουν καλη φυμη :jumpy: τα ξερω απο την αδελφη μου, ακουνε ελλαδα, oh my God, I. wanna see Acropolis :D μαλλον ο Ομπαμα που ειχε ερθει επισκεψη στην Ελλαδα το 2017 δεν περασε καμια βολτα απο το Αριστοτελειο να στειλει τις κορες του για σπουδες εκει περα!Και για την Ρωσια ελεγε ο τυπος χλεβαστικα σχολια, δεν παραγει τιποτα κτλπ που οταν η Ρωσια ειχει Πανεπιστιμια, σχολες σινεμα, οι Ελληνες κυκλοφορουσαν με κατσικες στα λιβαδεια :D σε τι κοσμο ζουμε OMG!!!
ποσο αλβανο καπνιζεις την ημερα και γραφεις αυτα :P?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Και καλά μας ενδιαφέρει τι κάνει μια τουρκική αθλητική ομάδα στη Γερμανία επειδή κάποτε πολεμησαμε με τους Τούρκους :shablon_03:
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
τιποτα δεν καπνιζω, να βαλετε μυαλο και να παιρνετε παραδειγματα απο τους γειτονες!
Δηλαδή εσύ βρίσκεσαι στην ενδιάμεση κατάσταση που μας κουνάς το δαχτυλάκι; Πολύ βολικό, δεν αντιλέγω.
Τα κακώς κείμενα της χώρας μας λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουμε, το θέμα βέβαια είναι να ξέρουμε να κάνουμε στοιχειώδεις λογικές συγκρίσεις.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Έχουμε γεμίσει πόσες σελίδες και ασχολούμαστε με ένα τρολακι.Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντα.Προτεινω να μην ασχοληθούμε άλλο,γιατί αυτός θα μας τρελάνει.:dizzy2::hypno:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Έχουμε γεμίσει πόσες σελίδες και ασχολούμαστε με ένα τρολακι.Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντα.Προτεινω να μην ασχοληθούμε άλλο,γιατί αυτός θα μας τρελάνει.:dizzy2::hypno:
Είναι ήδη τρελός.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Είναι ήδη τρελός.
Μια χαρα τα λεω, απλος η αληθεια ποναει σε καποια σημεια, ισως φταιει ο γεγονος οτι ενας ελληνας δεν μπορει να δεχτει κριτικη απο εναν αλβανο, και καλα επιδει θεωρειται ανωτερη χωρα :D
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Μια χαρα τα λεω, απλος η αληθεια ποναει σε καποια σημεια, ισως φταιει ο γεγονος οτι ενας ελληνας δεν μπορει να δεχτει κριτικη απο εναν αλβανο, και καλα επιδει θεωρειται ανωτερη χωρα :D
Εμμ όταν ακόμα και ένας Αλβανός κριτικάρει αυτά που λες, καταλαβαίνεις πως κάτι σίγουρα ΔΕΝ πάει καλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

.

Στη Γερμανια, η μοναδικη ομαδα μεταναστων που εχει καταφερει να παιξει επαγγελματικο ποδοσφαιρο, ειναι η Turkgücu München :clapping:στην 3 Εθνικη, η ομαδα με το καλο ευχομαστε ολοι οι μεταναστες να ανεβει και στην β εθνικη συντομα, εχει και Γερμανους παιχτες το ροστερ,η ομαδα φυσικα περναει παντα ενα αντιρατσιστικο μυνημα, αυτο ειναι το σκεπτικο της :) Απο τις πιο οργανωμενες κοινωτοιτες οι Τουρκοι!την ιδια ωρα οι ελληνες ανοιγουν ρεστοραντ lol εκμαιταλευονται ομοεθνεις, παρε 1000 ευρω λαντζα και δουλευε 16ρο :clapup:αντε να πω εγω τωρα στην Γερμανια ειμαι περιφανος που ειμαι ελληνας lol μιας και εχω την υποικοτητα!Παντως μου κανει εντυπωση πως στην Αμερικη η Ελληνες εχουν καλη φυμη :jumpy: τα ξερω απο την αδελφη μου, ακουνε ελλαδα, oh my God, I. wanna see Acropolis :D μαλλον ο Ομπαμα που ειχε ερθει επισκεψη στην Ελλαδα το 2017 δεν περασε καμια βολτα απο το Αριστοτελειο να στειλει τις κορες του για σπουδες εκει περα!Και για την Ρωσια ελεγε ο τυπος χλεβαστικα σχολια, δεν παραγει τιποτα κτλπ που οταν η Ρωσια ειχει Πανεπιστιμια, σχολες σινεμα, οι Ελληνες κυκλοφορουσαν με κατσικες στα λιβαδεια :D σε τι κοσμο ζουμε OMG!!!
Όσον αφορά αυτήν την ομάδα, αυτό που στηρίζω σε εκείνην είναι πως οι παίκτες παίζουν με πάθος για την ομάδα και πως δεν παίζει χρηματοδότηση τύπου Λειψίας από την RedBull
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Εμμ όταν ακόμα και ένας Αλβανός κριτικάρει αυτά που λες, καταλαβαίνεις πως κάτι σίγουρα ΔΕΝ πάει καλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όσον αφορά αυτήν την ομάδα, αυτό που στηρίζω σε εκείνην είναι πως οι παίκτες παίζουν με πάθος για την ομάδα και πως δεν παίζει χρηματοδότηση τύπου Λειψίας από την RedBull
Ας τα κανουν και οι ελληνες αυτα οπως οι Τουρκοι ρε φιλε, ξες τη οργανωμενη κοινωτητα εχουν!Συνεχεια, εμεις οι πατριωτες, και αρχαια ιστορια και αλλες τετοιες πιπες!Η Ρουμανια που τους ειχαν για φτωχους ξυπολυτους τους περασε στην οικονομια, η μεγαλυτερη στα βαλκανια,με εξερεση την Τουρκια!ποσοι ελληνες πανε να σπουδασουν εκει, τσεκαρω το! η κροατια ειναι ανεπτυγμενη με δικο της νομισμα, δεν κλεγεται στην Γερμανια αν βγουμε απο το ευρω θα πεθανουμε της πεινας :D οι ντιβες πρεπει να σκηψουν το κεφαλι καποια στιγμη!
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ας τα κανουν και οι ελληνες αυτα οπως οι Τουρκοι ρε φιλε, ξες τη οργανωμενη κοινωτητα εχουν!Συνεχεια, εμεις οι πατριωτες, και αρχαια ιστορια και αλλες τετοιες πιπες!Η Ρουμανια που τους ειχαν για φτωχους ξυπολυτους τους περασε στην οικονομια, η μεγαλυτερη στα βαλκανια,με εξερεση την Τουρκια!ποσοι ελληνες πανε να σπουδασουν εκει, τσεκαρω το! η κροατια ειναι ανεπτυγμενη με δικο της νομισμα, δεν κλεγεται στην Γερμανια αν βγουμε απο το ευρω θα πεθανουμε της πεινας :D οι ντιβες πρεπει να σκηψουν το κεφαλι καποια στιγμη!
Οι Τούρκοι έχουν πληθυσμό γύρω στα 2 εκατομμύρια κατοίκους στην Γερμανία, άρα πως γίνεται να μην έχουν οργανωμένη κοινότητα εκεί? Πώς έχει πχ (βασικά είχε) η Ελλάδα στην Μελβούρνη?

Τα υπόλοιπα αλλά δεν τα σχολιάζω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παίδες ο @AK-92 άσχετα αν τα λέει αρκετά ωμά, άδικο δεν έχει.

Οι Έλληνες εκτός Ελλάδας δεν έχουν οργανωμένη κοινότητα και γενικά δεν υπάρχει ομοψυχία σε πολλές Ευρωπαϊκές παροικίες όπου ζουν Έλληνες. Ειδικά οι νέες γενιές Ελλήνων που πάνε για σπουδές στο εξωτερικό, εκτός εξαιρέσεων και μεμονωμένων περιπτώσεων που είναι σαν σταγόνα στον ωκεανό, είναι ψέκες χειρίστου είδους, ταχαριστεροί και γενικά αρπαγμένοι (με κόμπλεξ πολιτισμικού σοκ). Ούτε λόγος για εθνική ενότητα και συνύπαρξη με άλλους Έλληνες, γιατί το ψέμα και η διγλωσσία πάει σύννεφο. Αντιθέτως βλέπεις Ασιάτες και άλλες εθνικότητες πιο "υπανάπτυκτες" σε σχέση από τους Έλληνες (όπως οι Έλληνες τις αποκαλούν) π.χ. Κενυάτες και έχουν ήδη βρει σπίτι σε συμπατριώτη τους πριν φτάσει στο αεροδρόμιο ενώ τον περιμένουν κιόλας να πάνε μαζί για την εγκατάσταση (ψώνια κτλ των πρώτων ωρών)!

Οι Έλληνες τα ξέρουν όλα. Έλεος κάπου. Η φυλή μας θέλει πολλά χαστούκια νομίζω. Ο μύθος της "Ελλάδας" στο εξωτερικό δεν μετράει. Εντάξει, υπάρχει κάποιος σεβασμός πιθανόν λόγω αρχαιότητας αλλά από ανθρώπους που πιθανόν έχουν διαβάσει κάτι ή έχουν ταξιδέψει στην Ελλάδα ως τουρίστες και δυστυχώς με όχι και τόσο αντικειμενική άποψη καθώς δεν ήρθαν για επαγγελματική ζωή στην Ελλάδα αλλά για να καταβροχθίσουν τζατζίκις, γκίρος και μουζάκας!

Οι ξένοι για την σύγχρονη Ελλάδα δεν έχουν καμία άποψη πέρα από κάτι Ολυμπιακούς Αγώνες ή γενικές φιέστες για τα πανηγύρια. Δεν ξέρουν την Ελλάδα των επιστημών, των Πανεπιστημίων της, της τεχνολογίας κτλ, δηλαδή, σε κάτι πιο ουσιαστικό για την περίοδο του 21ου αιώνα που διανύουμε. Από εκεί και πέρα, οι Έλληνες δεν έχουν την καλύτερη φήμη σαν άνθρωποι αξιοπιστίας μεταξύ πολλών άλλων εθνικοτήτων και ίσως σ' αυτό βοήθησε και η προπαγάνδα των Ελληνικών βοθρο-ΜΜΕ των τελευταίων χρόνων με τα μνημόνια. Πλέον ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα λόγω διαδικτύου μαθαίνεται από χθες στην επικαιρότητα του εξωτερικού.

Υ.Γ. Τον "διάσημο" Δασκαλάκη δεν τον γνωρίζουν. :bye2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Μια χαρα τα λεω, απλος η αληθεια ποναει σε καποια σημεια, ισως φταιει ο γεγονος οτι ενας ελληνας δεν μπορει να δεχτει κριτικη απο εναν αλβανο, και καλα επιδει θεωρειται ανωτερη χωρα :D
Κριτική δεχόμαστε από όλους αλλά το θέμα είναι το πως την εκφράζεις. Εσύ είχες μιλήσει για πολιτισμική και φυλετική κατωτερότητα των Ελλήνων και έλεγες διάφορα περί ανωτερότητας των Τούρκων και των Αλβανών. Οι μεν κατέσφαξαν και στη συνέχεια έδιωξαν κάθε τι ελληνικό και χριστιανικό και οι δε κάνουν τα πάντα τώρα για να αποκλείσουν και να αναγκάσουν σε φυγή τους Βορειοηπειρώτες Έλληνες. Κανένας δεν είναι καλύτερος, κάνε μία δεξιά και σβήσε το υφάκι σου γιατί η φαντασία σου οργιάζει. Αν νομίζεις ότι μόνο οι Έλληνες έχουν ρατσιστές σαν κοινωνία τότε κάνεις μεγάλο λάθος.

Οι Έλληνες εκτός Ελλάδας δεν έχουν οργανωμένη κοινότητα και γενικά δεν υπάρχει ομοψυχία σε πολλές Ευρωπαϊκές παροικίες όπου ζουν Έλληνες. Ειδικά οι νέες γενιές Ελλήνων που πάνε για σπουδές στο εξωτερικό, εκτός εξαιρέσεων και μεμονωμένων περιπτώσεων που είναι σαν σταγόνα στον ωκεανό, είναι ψέκες χειρίστου είδους, ταχαριστεροί και γενικά αρπαγμένοι (με κόμπλεξ πολιτισμικού σοκ). Ούτε λόγος για εθνική ενότητα και συνύπαρξη με άλλους Έλληνες, γιατί το ψέμα και η διγλωσσία πάει σύννεφο. Αντιθέτως βλέπεις Ασιάτες και άλλες εθνικότητες πιο "υπανάπτυκτες" σε σχέση από τους Έλληνες (όπως οι Έλληνες τις αποκαλούν) π.χ. Κενυάτες και έχουν ήδη βρει σπίτι σε συμπατριώτη τους πριν φτάσει στο αεροδρόμιο ενώ τον περιμένουν κιόλας να πάνε μαζί για την εγκατάσταση (ψώνια κτλ των πρώτων ωρών)!

Οι Έλληνες τα ξέρουν όλα. Έλεος κάπου. Η φυλή μας θέλει πολλά χαστούκια νομίζω. Ο μύθος της "Ελλάδας" στο εξωτερικό δεν μετράει. Εντάξει, υπάρχει κάποιος σεβασμός πιθανόν λόγω αρχαιότητας αλλά από ανθρώπους που πιθανόν έχουν διαβάσει κάτι ή έχουν ταξιδέψει στην Ελλάδα ως τουρίστες και δυστυχώς με όχι και τόσο αντικειμενική άποψη καθώς δεν ήρθαν για επαγγελματική ζωή στην Ελλάδα αλλά για να καταβροχθίσουν τζατζίκις, γκίρος και μουζάκας!

Οι ξένοι για την σύγχρονη Ελλάδα δεν έχουν καμία άποψη πέρα από κάτι Ολυμπιακούς Αγώνες ή γενικές φιέστες για τα πανηγύρια. Δεν ξέρουν την Ελλάδα των επιστημών, των Πανεπιστημίων της, της τεχνολογίας κτλ, δηλαδή, σε κάτι πιο ουσιαστικό για την περίοδο του 21ου αιώνα που διανύουμε. Από εκεί και πέρα, οι Έλληνες δεν έχουν την καλύτερη φήμη σαν άνθρωποι αξιοπιστίας μεταξύ πολλών άλλων εθνικοτήτων και ίσως σ' αυτό βοήθησε και η προπαγάνδα των Ελληνικών βοθρο-ΜΜΕ των τελευταίων χρόνων με τα μνημόνια. Πλέον ό,τι συμβαίνει στην Ελλάδα λόγω διαδικτύου μαθαίνεται από χθες στην επικαιρότητα του εξωτερικού.
Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Όλοι λένε πως όταν πας σε εξωτερικό ψάξε ημεδαπό εργοδότη και όχι Έλληνα. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν όταν έχεις εθνοπροδοτικές κυβερνήσεις και όχι εθνικές κυβερνήσεις που να υπερτονίζουν την εθνική ομοψυχία και την κοινή Φυλή.

Οι μόνοι που αποτελούν άξιο παράδειγμα μίμησης είναι οι Εβραίοι που για αιώνες ολόκληρους είχαν τρομερή αλληλεγγύη σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Όλοι οι άλλοι που αναφέρεις πολλές φορές το κάνουν αυτό γιατί απλά ικανοποιούνται με τη ραγδαία αύξηση της δικής τους Φυλής σε βάρος των άλλων. Οι κατακτητικές διαθέσεις πολλών μουσουλμάνων παράνομων μεταναστών στην Ευρώπη εκδηλώνονται όλο και περισσότερο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Όλοι λένε πως όταν πας σε εξωτερικό ψάξε ημεδαπό εργοδότη και όχι Έλληνα. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν όταν έχεις εθνοπροδοτικές κυβερνήσεις και όχι εθνικές κυβερνήσεις που να υπερτονίζουν την εθνική ομοψυχία και την κοινή Φυλή.

Οι μόνοι που αποτελούν άξιο παράδειγμα μίμησης είναι οι Εβραίοι που για αιώνες ολόκληρους είχαν τρομερή αλληλεγγύη σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Όλοι οι άλλοι που αναφέρεις πολλές φορές το κάνουν αυτό γιατί απλά ικανοποιούνται με τη ραγδαία αύξηση της δικής τους Φυλής σε βάρος των άλλων. Οι κατακτητικές διαθέσεις πολλών μουσουλμάνων παράνομων μεταναστών στην Ευρώπη εκδηλώνονται όλο και περισσότερο.

Δυστυχώς Γιάννη γιατί σαν λαός με την ίδια συμπεριφορά ζούμε και στην Ελλάδα: σαν να μισεί ο ένας τον άλλο και γι' αυτό η χώρα πάει καλά. Υπάρχει έντονη καχυποψία και φυσικά διάθεση για πεθάνει η κατσίκα του γείτονα αλλά και ο γείτονας και το σόι του γείτονα. Νομίζω ότι αυτή η νοοτροπία δεν έχει να κάνει τόσο με την πολιτική όσο με την παιδαγωγική διαμόρφωση από το νηπιαγωγείο, όταν μαθαίνουν το παιδάκι σε ένα κλίμα "ανταγωνισμού" για να συνεχιστεί μέχρι και το Πανεπιστήμιο. Το άσχημο όλων είναι ότι για την πρώτη δεκαετία του 21ου αιώνα, η Ελλάδα δεν έχει να δείξει κάτι ως σύγχρονη χώρα. Είναι λυπηρό να μας βλέπουν οι ξένοι ως κάτι "πεθαμένο" πριν 2.500 χρόνια. Ούτε καν τη Βυζαντινή περίοδο δεν γνωρίζουν.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως για μια φήμη ζούμε όλοι στο εξωτερικό. Το ότι οι λίγοι θα διαμορφώσουν όλη την άποψη ενός λαού είναι τραγικό,πόσο μάλλον να σε ρωτάνε αδιάκριτες ερωτήσεις τύπου "εσείς στην Αλβανία είστε εγκληματίες" ή "όλοι στην Ελλάδα κάνετε παράπονα".
Δυστυχώς βλέπω πολλούς τέτοιους σε "προοδευτικές" χώρες της δύσης και ας μην κατηγορούμε μόνο την Ελλάδα για ρατσισμό χάχα. Πέρα από την πλάκα όμως,έχω κουραστεί αρκετά με της ίδιες χαζές ερωτήσεις που κάνουν πολλοί (λόγο προκατάληψης και άγνοιας).
Βέβαια πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα σε κρίνουν και θα σε κατηγορούν άπαξ και πατήσεις σε άλλη χώρα και προσπαθείς να αφομοιωθείς. Το σημαντικό είναι να δίνουμε μόνο σημασία σε αυτούς που αξίζουν και καταλαβαίνουν το απλό αλλά δύσκολο consept το να μην κρίνεις ένα άτομο ως ομάδα...
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Κριτική δεχόμαστε από όλους αλλά το θέμα είναι το πως την εκφράζεις. Εσύ είχες μιλήσει για πολιτισμική και φυλετική κατωτερότητα των Ελλήνων και έλεγες διάφορα περί ανωτερότητας των Τούρκων και των Αλβανών. Οι μεν κατέσφαξαν και στη συνέχεια έδιωξαν κάθε τι ελληνικό και χριστιανικό και οι δε κάνουν τα πάντα τώρα για να αποκλείσουν και να αναγκάσουν σε φυγή τους Βορειοηπειρώτες Έλληνες. Κανένας δεν είναι καλύτερος, κάνε μία δεξιά και σβήσε το υφάκι σου γιατί η φαντασία σου οργιάζει. Αν νομίζεις ότι μόνο οι Έλληνες έχουν ρατσιστές σαν κοινωνία τότε κάνεις μεγάλο λάθος.


Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Όλοι λένε πως όταν πας σε εξωτερικό ψάξε ημεδαπό εργοδότη και όχι Έλληνα. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν όταν έχεις εθνοπροδοτικές κυβερνήσεις και όχι εθνικές κυβερνήσεις που να υπερτονίζουν την εθνική ομοψυχία και την κοινή Φυλή.

Οι μόνοι που αποτελούν άξιο παράδειγμα μίμησης είναι οι Εβραίοι που για αιώνες ολόκληρους είχαν τρομερή αλληλεγγύη σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Όλοι οι άλλοι που αναφέρεις πολλές φορές το κάνουν αυτό γιατί απλά ικανοποιούνται με τη ραγδαία αύξηση της δικής τους Φυλής σε βάρος των άλλων. Οι κατακτητικές διαθέσεις πολλών μουσουλμάνων παράνομων μεταναστών στην Ευρώπη εκδηλώνονται όλο και περισσότερο.
Δεν μίλησα ποτέ για ανωτερότητα της Αλβανίας, η χώρα έχει ένα τραγικό παρελθόν και ακόμα να συνελθη, η Τουρκία όμως φιλε την θαυμάζω σε αρκετά πράγματα, πρώτον όταν είχε Πανεπιστήμια η χώρα, στην Ελλάδα αυτά ήταν άγνωστη λέξη, στον Αθλητισμό,τσέκαρε πόσοι Έλληνες παίζουν ποδόσφαιρο εκεί πέρα, Turkish Airlines χορηγός River Plate, Euroleague πίστα φόρμουλα 1 και βάλε κτλπ Ελλάδα διοργανώνει Ολυμπιάδα και μετά χρεωοκοπει σε χρόνο ρεκόρ 😁 Η Τουρκία είναι ανεπτυγμένη χώρα,μεγαλύτερη οικονομία από την Ελλάδα ! τώρα βέβαια έχει οικονομική κρίση λόγο κυρώσεων, μέχρι και στην Ελληνική κουζίνα έχουν συμβάλει, τον γύρο από το Doner Kebab το πήραν οι Έλληνες! Οι Τούρκοι πριν 400 χρόνια έκαναν εγκλήματα κτλπ και στην Αλβανία ακόμα πολλοί εξισλαμιστικαν, αλλά δεν έχουμε κολλήματα όπως έχετε εσείς για αυτούς! Όπως είπε ο npb πάνω η μοντέρνα Ελλάδα τι το ιδιαίτερο έχει να προσφέρει πολιτισμικά? την Πανιά με τα παρατράγουδα, σαπιλα σε εκπαίδευση και αθλητισμό και βάλε…. Οι τους νέους που φεύγουν σε χρόνο ρεκόρ για καλύτερες ευκαιρίες?! Υπάρχει υπερβολικός εθνικισμός στην Ελλάδα για χαζούς λόγους απλά!!! ωσο για τους Βορειοηπειρώτες η Αλβανία θέλει δεν θέλει θα σεβαστεί τα δικαιώματα τους αν θέλει να μπει στην ΕΕ 😉 δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, από νότια Αλβανία είμαι και ξέρω 😊
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Άσχετο αλλά τι πιστεύετε για την Βουλγαρία; Είμαι μισή Βουλγάρα λόγω της μητέρας μου ο πατέρας μου είναι Έλληνας . Για να μπω όμως στο θέμα μιας και μιλάμε για ρατσισμό ως μισή Ελληνίδα μισή ξένη έχω να πω ότι τον μόνο ρατσισμό τον έχω ζήσει στο δημοτικό που τα παιδιά τείνουν να είναι πολύ σκληρά και έτσι σαν μικρή κ στενόμυαλη για πολύ καιρό πίστευα ότι όλοι οι Έλληνες είναι έτσι . Μεγάλο λάθος . Ένιωθα βασικά σαν ξένη είχα ξεχάσει ότι είμαι 50% Ελληνίδα και στην πορεία αγάπησα την Ελλάδα κ συνειδητοποίησα ότι είναι χώρα μου ΚΑΙ αυτή ... Γενικά οπότε αναφέρω την διπλή καταγωγή μου δεν έχω ακούσει τίποτα κακό ίσα ίσα πολλοί με ρωτάνε από ποια πόλη είμαι μου λένε ότι έχουν πάει κ τους άρεσε . Όσο να πεις όμως ο ρατσισμός όπως η ομοφοβία και άλλα παρόμοια κοινωνικά φαινόμενα νομίζω ότι αρχίζουν κ εξαλείφονται . Συνήθως οι 45+ θα πουν κάτι παρόμοιο. Σπάνιο να ακούσεις κάποιον νέο (πχ 20) γιατί οι περισσότεροι έχουμε φίλους από άλλες χώρες κλπ μεγαλώσαμε μαζί τους κ οι ίδιοι φαίνεται να έχουν ενταχθεί στην ελληνική κοινωνία
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντού υπάρχει ρατσισμός και φυσικά στο ελλαντα. Εδώ είναι δύο κόσμοι, είναι η απόλυτη παρακμή και είναι η απόλυτη μειοψηφία των φιλανθρωπων - ακμαζουσας κοινωνίας που συμμετέχουν σε εθελοντικές πράξεις κτλ. Μέση κατηγορίας δεν υπάρχει. Όσο για προσφορά της σύγχρονης ελλαδας στον πολιτισμό είναι μηδενική, εκτός του τεστ ΠΑΠ.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παντού υπάρχει ρατσισμός και φυσικά στο ελλαντα. Εδώ είναι δύο κόσμοι, είναι η απόλυτη παρακμή και είναι η απόλυτη μειοψηφία των φιλανθρωπων - ακμαζουσας κοινωνίας που συμμετέχουν σε εθελοντικές πράξεις κτλ. Μέση κατηγορίας δεν υπάρχει. Όσο για προσφορά της σύγχρονης ελλαδας στον πολιτισμό είναι μηδενική, εκτός του τεστ ΠΑΠ.
Ισχύει . Εν τω μεταξύ έχω παρατηρήσει ότι οι Έλληνες υποτιμούν πολύ χώρες όπως η Αλβανία η Ρουμανία η Σερβία κλπ ενώ στην πραγματικότητα με αυτές μοιάζει κ στο θρήσκευμα κ στα ήθη κ γεωγραφικά είναι κοντά κ στα Βαλκάνια ανήκει . Δηλαδή ο Έλληνας. Ταυτίζεται με τον Γάλλο ?? Η με τον Σουηδό ??
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top