Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Για δες στην γείτονα χώρα τί λαμογιες παίζονταν και παίζονται στον δημόσιο τομέα της Αλβανίας αλλά και σε όλα τα Βαλκάνια. Και ποιοί Έλληνες κάνουν ζωαρα στο εξωτερικό ρε φίλε? Εγώ ξέρω πως η πλειοψηφία μπορεί να κάνει και δεύτερη δουλειά έξω ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει οικονομικά στην αρχή, εκτός αν έχει στήριγμα από τους γονείς του.

Τώρα αν μιλάς για την Ελληνική "Ελίτ" σε πληροφορώ πως και η Αλβανική και η Σερβική και η Ρωσική και η Ιταλική "Ελίτ" όπου και να είναι έξω με τα λεφτά που διαθέτει θα κάνει ζωαρα και θα κάνει καθημερινές βόλτες στα Harrod's για ψώνια, άρα το να μιλάς έτσι για τους Έλληνες σε κάνει πολύ ανόητο.

Ειδικά από την στιγμή που στην Ελλάδα σου δόθηκε η ευκαιρία για να φύγεις έξω για να ζεις όπως ζεις τώρα, διότι από πείρα ξέρω πως για να μπορείς πλέον να φύγεις από την Αλβανία πρέπει να έχεις οπωσδήποτε συγγενείς ή γνωστούς σε πλούσια χώρα στην ΕΕ ή στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού.
Η Αλβανία είναι μια κατηγορία μόνη της, ακόμα και στο παρελθόν που ήταν κομμουνιστική, είχε το χειρότερο επίπεδο διαβίωσης στην Ευρώπη, καμία σχέση με Σοβιετική Ένωση, Ανατολική Γερμανία κτλπ. It’s a very sad story! Από την Ελλάδα, σαν πολίτης στα χρόνια που έζησα εκεί θα περίμενα περισσότερα πράγματα, λιγότερο στενόμυαλους ανθρώπους, τραγικό δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, το λύκειο της κομοπολης που γεννήθηκα στην Αλβανία έχει καλύτερες εγκατάστασης από λύκειο που πήγα στην Θεσσαλονίκη 😁 και αλλά πολλά ☹️ Υπωτηθεται είναι ανεπτυγμένη χώρα? Τεράστιες απογοήτευσεις + λόγο καταγωγής δεν σου δινόταν η ευκαιρία να ενταχθείς!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Μηπως εισαι υπερβολικος?

Το 1992 που κατερευσε το συστημα στην αλβανια το ονειρο κάθε αλβανου ηταν να παει ελλαδα ή ιταλια. Ένα εκατομμύριο ηρθαν στην ελλαδα ,η μιση αλβανια και χωρις ιδιατερους περιορισμους, με το ετσι θελω. Μαζι όμως με τους νοικοκυραίους που ζητουσαν μια καλυτερη ζωη ηρθαν και οι εγκληματιες και αρχισαν να κλεβουν και να σκοτωνουν για το τιποτα. Οι μισες εδώ φυλακες γεμισαν με αλβανους. Ηταν επομενο οι ελληνες να σας κοιταζουν με μισο ματι και ευλογο είναι να την πληρωνουν οι αθωοι αλβανοι. Οι ελληνες δεν ειχαν προτερη εμπειρια από τετοια εισροη και συμπεριφορα καθοτι πριν υπηρχε μονο μια ελεγχομενη μεταναστευση αιγυπτιων οι οποιοι είναι εξαιρετικα τιμιοι οικογενειαρχες και φιλήσυχοι ανθρωποι.

Η ελλαδα σας δεχτηκε σας προσεφερε εργασια, δωρεαν περιθαλψη στους εδώ αλβανους αλλα και στους συγγενεις εξ αλβανιας που ειχαν αναγκη. Τα αλβανακια συμμετείχαν ισοτιμα με τα ελληνακια στην εκπαιδευση σε ολες τις βαθμιδες από νηπιαγωγειου ως πανεπιστημιο ( το πανεπιστημιο εχει βεβαια την οικονομικη του δυσκολια όπως και για ολους λογω φροντιστηριων) μεχρι και ελληνικη σημαία σηκωσαν. Βεβαια η χωρα δεν σας καλεσε διαφημιζοντας ότι εχουμε τα καλυτερα σχολια και τις ωραιες εγκαταστασεις πλην όμως όταν εσεις την υποχρεωσατε με την παρουσια σας ,σας εδωσε τις ιδιες υπηρεσιες με τα δικα της παιδια . Ταυτοχρονα μερος από τα νομιμα εσοδα των εργαζομενων αλλα και αυτά των παρανομων ενεργειων πηγαιναν πισω στην χωρα για την ανοικοδόμηση της και να στηριξουν τον εκει πληθυσμό. Η αλβανια μεχρι τωρα το μονο προιον που εξάγει είναι χασις.

30 χρονια μετα εχουμε πολλους καλους αλβανους νοικοκυραiους που εργαζονται ζουν μορφωνουν τα παιδια τους και εχουν ενσωματωθει στην κοινωνια με τις ιδιαιτεροτητες τους , καθ όλα σεβαστες, αλλα εχουμε και τα εκνομα, Η πορνεια στην ελλαδα εχει αλβανικο ονομα, η αλβανικη μαφια είναι εντονως αναγνωρισιμη , τα συμβολαια θανατου το εμποριο οπλων και χασις, και τα εγκλήματα κατά ζωης και περιουσιας είναι δυσκολο να μην εχουν και αλβανικο αρωμα. Βεβαια αυτό δεν είναι μονο τοπικο φαινομενο , η αλβανικη μαφια είναι γνωστη σε ολη την εωρωπη.

Θα σας ειμασταν ευγωμονες αν μπορουσατε να παρετε όλα τα εκνομα πισω , τους μαφιοζους και τους πατρονους και να μας αφησετε μονο τους νοικοκυραιους που θελουν να ευημερησουν εδώ και εναι ευπροσδεκοι και τους οποιους καποτε θα πρεπει να τους επιτρεψουν να μην ντρεπονται για την συμπεριφορα των συμπατριωτών τους
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Ενδιαφέρον το κείμενο σου συνονόματε αλλά θέλω να μου επιτρέψεις να σταθώ σε μερικά σημεία. Έτσι όπως αναφέρεις κάποια πράγματα είναι σαν να κατηγορείς απλούς ανθρώπους για τα καμώματα μερικών συμπατριωτών τους. Δεν ευθύνεται κάθε Αλβανός προσωπικά επειδή η μαφία της χώρας του έχει παρεισφρήσει στην Ελλάδα, σίγουρα αν είχαν την δυνατότητα να τους πετάξουν έξω θα το έκαναν γιατί κανένας δεν νομίζω να είναι τόσο χαζός ώστε να τάσσεται υπέρ της μαφίας είτε της εγχώριας του είτε μίας που προέρχεται από άλλη χώρα.

Να ας πούμε αυτά τα σημεία δεν χρειάζονταν
Θα σας ειμασταν ευγωμονες αν μπορουσατε να παρετε όλα τα εκνομα πισω , τους μαφιοζους και τους πατρονους και να μας αφησετε μονο τους νοικοκυραιους που θελουν να ευημερησουν εδώ και εναι ευπροσδεκοι και τους οποιους καποτε θα πρεπει να τους επιτρεψουν να μην ντρεπονται για την συμπεριφορα των συμπατριωτών τους
ηρθαν και οι εγκληματιες και αρχισαν να κλεβουν και να σκοτωνουν για το τιποτα. Οι μισες εδώ φυλακες γεμισαν με αλβανους. Ηταν επομενο οι ελληνες να σας κοιταζουν με μισο ματι και ευλογο είναι να την πληρωνουν οι αθωοι αλβανοι.

Γενικά με τους Αλβανούς δεν υπήρξαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με λαθρομετανάστες εξ Ανατολάς καθώς είχαν ίδια κουλτούρα με εμάς σε μεγάλο βαθμό, δεν ήταν θρησκόληπτοι χάρις το αθεϊστικό καθεστώς του κομμουνιστή Χότζα ( άφησε και κάτι καλό σαν παρακαταθήκη ο συγχωρεμένος ) ούτε είχαν εποικιστικές τάσεις. Είναι Νοτιοευρωπαίοι και αυτοί και μέλη της Βαλκανικής οικογένειας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Γιαννη, κατα την αποψη μου το κειμενο ειναι αρκετα σαφες και δεν εμπλεκει τους ανθωπους με διψα για πολιτισμενη ζωη με τους εγκληματιες. Τωρα αν εσυ θες και τους εγκληματιες εδω, εγω δεν τους θελω. Εχουμε να μανατζαρουμε τους δικους μας και πρότυπα μιμητισμού μας δυσκολεύουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Γιαννη, κατα την αποψη μου το κειμενο ειναι αρκετα σαφες και δεν εμπλεκει τους ανθωπους με διψα για πολιτισμενη ζωη με τους εγκληματιες. Τωρα αν εσυ θες και τους εγκληματιες εδω, εγω δεν τους θελω. Εχουμε να μανατζαρουμε τους δικους μας και πρότυπα μιμητισμού μας δυσκολεύουν.
Καλά ρε μαν σε εμένα μιλάς για εγκληματίες και μετανάστες; Εγώ είμαι φουλ μαζί σου. Απλά λέω να μη τους κάνουμε όλους ένα τσουβάλι λες και ευθύνεται ο κάθε ένας για τα εγκλήματα μερικών γιατί κάτι τέτοια έκαναν και οι Αυστραλοί πίσω στα 70ς στους Έλληνες μετανάστες και δεν ήταν και ωραίο ( τα έζησε η γιαγιά μου και τα ξέρω ). Η Ελλάδα γενικά δεν χρειάζεται μετανάστες για την ώρα καθώς δεν έχει δουλειές ούτε για τα παιδιά της.

Υ.Γ. εγώ προσωπικά σε λυπάμαι που κάθισες και έγραψες ένα τέτοιο κείμενο για να κλείσεις το στόμα από ένα τρολάκι που απλά μπαίνει γιατί θέλει προσοχή και προκαλεί όταν δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει. Ό,τι και να του πεις αυτός εκεί θα συνεχίσει.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
δηλαδή κατά τη γνώμη σας οι μετανάστες που ζουν στην Ελλάδα, με υποικοτητα κτλπ δεν μπορούν να έχουν παράπονα για την χώρα, τι να λένε ότι είναι τέλια όλα? Ειδικά για την Ελλάδα 😁 The Land of opportunity 😂Μπορεί και εσείς να χρειαστείτε να μεταναστεύσετε κάποια στιγμή, τότε ίσως δείτε κάποια πράγματα με άλλο μάτι 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Greek_mafia δεν υπάρχει μόνο Αλβανικό οργανωμένο Έγκλημα 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Ιταλία μια χώρα ζουν οι Αλβανοί, δεν είναι εθνικιστές όπως οι Έλληνες 😉👍 Τώρα για το Ελληνικό Όνειρο 😂 θα σκασω από τα γέλια, κάθε Αλβανός θέλει να μετανάστευση στις ΗΠΑ, ωραία η Γερμανία που ζω, άλλες ευκαιρίες έχει να προσφέρει αυτή η χώρα όμως ❤️
 
Τελευταία επεξεργασία:

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Μηπως εισαι υπερβολικος?

Το 1992 που κατερευσε το συστημα στην αλβανια το ονειρο κάθε αλβανου ηταν να παει ελλαδα ή ιταλια. Ένα εκατομμύριο ηρθαν στην ελλαδα ,η μιση αλβανια και χωρις ιδιατερους περιορισμους, με το ετσι θελω. Μαζι όμως με τους νοικοκυραίους που ζητουσαν μια καλυτερη ζωη ηρθαν και οι εγκληματιες και αρχισαν να κλεβουν και να σκοτωνουν για το τιποτα. Οι μισες εδώ φυλακες γεμισαν με αλβανους. Ηταν επομενο οι ελληνες να σας κοιταζουν με μισο ματι και ευλογο είναι να την πληρωνουν οι αθωοι αλβανοι. Οι ελληνες δεν ειχαν προτερη εμπειρια από τετοια εισροη και συμπεριφορα καθοτι πριν υπηρχε μονο μια ελεγχομενη μεταναστευση αιγυπτιων οι οποιοι είναι εξαιρετικα τιμιοι οικογενειαρχες και φιλήσυχοι ανθρωποι.

Η ελλαδα σας δεχτηκε σας προσεφερε εργασια, δωρεαν περιθαλψη στους εδώ αλβανους αλλα και στους συγγενεις εξ αλβανιας που ειχαν αναγκη. Τα αλβανακια συμμετείχαν ισοτιμα με τα ελληνακια στην εκπαιδευση σε ολες τις βαθμιδες από νηπιαγωγειου ως πανεπιστημιο ( το πανεπιστημιο εχει βεβαια την οικονομικη του δυσκολια όπως και για ολους λογω φροντιστηριων) μεχρι και ελληνικη σημαία σηκωσαν. Βεβαια η χωρα δεν σας καλεσε διαφημιζοντας ότι εχουμε τα καλυτερα σχολια και τις ωραιες εγκαταστασεις πλην όμως όταν εσεις την υποχρεωσατε με την παρουσια σας ,σας εδωσε τις ιδιες υπηρεσιες με τα δικα της παιδια . Ταυτοχρονα μερος από τα νομιμα εσοδα των εργαζομενων αλλα και αυτά των παρανομων ενεργειων πηγαιναν πισω στην χωρα για την ανοικοδόμηση της και να στηριξουν τον εκει πληθυσμό. Η αλβανια μεχρι τωρα το μονο προιον που εξάγει είναι χασις.

30 χρονια μετα εχουμε πολλους καλους αλβανους νοικοκυραiους που εργαζονται ζουν μορφωνουν τα παιδια τους και εχουν ενσωματωθει στην κοινωνια με τις ιδιαιτεροτητες τους , καθ όλα σεβαστες, αλλα εχουμε και τα εκνομα, Η πορνεια στην ελλαδα εχει αλβανικο ονομα, η αλβανικη μαφια είναι εντονως αναγνωρισιμη , τα συμβολαια θανατου το εμποριο οπλων και χασις, και τα εγκλήματα κατά ζωης και περιουσιας είναι δυσκολο να μην εχουν και αλβανικο αρωμα. Βεβαια αυτό δεν είναι μονο τοπικο φαινομενο , η αλβανικη μαφια είναι γνωστη σε ολη την εωρωπη.

Θα σας ειμασταν ευγωμονες αν μπορουσατε να παρετε όλα τα εκνομα πισω , τους μαφιοζους και τους πατρονους και να μας αφησετε μονο τους νοικοκυραιους που θελουν να ευημερησουν εδώ και εναι ευπροσδεκοι και τους οποιους καποτε θα πρεπει να τους επιτρεψουν να μην ντρεπονται για την συμπεριφορα των συμπατριωτών τους
Παρατηρώ μια υπερβολή σε όλα αυτά που αναφέρεις, αν και έχεις και κάποιο δίκιο. Απλά για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα:

1) Αλβανική "Μαφία" υπήρχε και πριν το 1992 και μετά, αν και μετά την πτώση του κομμουνισμού στην Αλβανία εκείνη έγινε ισχυρότερη και είχε την ικανότητα να επεκταθεί παραεξω.

2) Η "αλβανική" εγκληματικότητα δεν είναι έτσι όπως ακριβώς το βλέπεις. Το ότι εκείνη την περίοδο πάρα πολλές συλλήψεις ήταν Αλβανών οφειλεται στο γεγονός ότι πολλοί ερχόμενοι στην Ελλάδα δεν είχαν γνωστούς ούτε τίποτα ούτε καν που να μείνουν, με αποτέλεσμα να έπεφταν πολύ εύκολα θύματα εκμετάλλευσης. Δηλαδή, μπορεί να τους έλεγαν ξέρω γω σου δίνω 5000 δραχμές για να πας αυτό το κουτί στην Μύκονο με το καράβι. Εκείνοι επειδή το έβλεπαν σαν ευκαιρία να βγάλουν λεφτά για να τα στείλουν σχεδόν όλα στους γονείς τους στην Αλβανία για να επιβιώσουν δέχονταν χωρίς να υποψιάζονταν για ποιον λόγο τους το ζητούσαν. Έτσι πολλοί συνελήφθησαν για εμπόριο ναρκωτικών, λαθρεμπόριο τσιγάρων κλπ χωρίς να το ήξεραν πως ήταν διακινητές. Επίσης, τους έδιναν λεφτά για να σκοτώσουν κάποιον. Έτσι, εκείνοι από την ανάγκη για τα χρήματα έκαναν οτιδήποτε τους έλεγαν.

Άρα, δεν ήταν αυξημένη η αλβανική εγκληματικότητα, αλλά η εκμετάλλευση ανήμπορων Αλβανών από τους "εγκεφάλους" εγκληματίες.

3) Τώρα, για το ότι πολλοί έδιναν μεγάλο ποσό των εσόδων τους πίσω στην Αλβανία οφείλεται στον στενό οικογενειακό δεσμό που έχουν οι Αλβανοί. Ο πατέρας μου πχ όταν πρωτοήρθε εδώ σχεδόν το 80% του εισοδήματος του το έστελνε στους γονείς του (με αποτέλεσμα πχ ο παππούς μου να κάνει "ζωαρα") και ο πατέρας μου εδώ να λιμοκτονεί, μέχρι που μάζεψε λεφτά ώστε να τους φέρει όλους εδώ (αν και πχ ο παππούς αρνούνταν κατηγορηματικά) ώστε να τους έχει από κοντά

4) Τώρα για την εξέλιξη της "αλβανικής μαφίας" ευθύνη έχει αποκλειστικά η αλβανική κυβέρνηση, η οποία δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα αυτό (λογικά έχουν και οικονομικά συμφέροντα), με αποτέλεσμα να έχει γίνει η Κολομβία της Ευρώπης. Αυτό θα αλλάξει μόνο αν και εφόσον η αλβανική οικονομία αυξηθεί, κάτι που δεν το βλέπω να γίνει σε άξονα 20ετιας

5) Πες μου έναν τρόπο να "μαζέψουμε" την αλβανική εγκληματικότητα πίσω (καλύτερα στις αλβανικές φυλακές πες) και θα το προτείνω ανεπιφύλακτα. Γιατί θα έχει όφελος και για τις δύο χώρες
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Γιαννη, κατα την αποψη μου το κειμενο ειναι αρκετα σαφες και δεν εμπλεκει τους ανθωπους με διψα για πολιτισμενη ζωη με τους εγκληματιες. Τωρα αν εσυ θες και τους εγκληματιες εδω, εγω δεν τους θελω. Εχουμε να μανατζαρουμε τους δικους μας και πρότυπα μιμητισμού μας δυσκολεύουν.
Κανείς δεν θέλει τους εγκληματίες, αλλά μια αδύναμη αλβανική χώρα πως θα μπορέσει να λύσει μόνη της το θέμα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Matteo Salvini: am I a joke to you?
Εντωμεταξυ πολλοί Αλβανοί που έχουν ενσωματωθεί στην ιταλική κουλτούρα (έχοντας αφομοιωθεί από την Ιταλία εξ αιτίας γάμων κλπ) στηρίζουν Σαλβινι, όπως και μια θεία μου που ζει στην Ιταλία από το 1990 και ήταν παντρεμένη με Ιταλό από την Γερμανία που επέστρεψε στην πατρίδα του (ο οποίος πέθανε πριν λίγα χρόνια κιόλας).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Εντωμεταξυ πολλοί Αλβανοί που έχουν ενσωματωθεί στην ιταλική κουλτούρα (έχοντας αφομοιωθεί από την Ιταλία εξ αιτίας γάμων κλπ) στηρίζουν Σαλβινι, όπως και μια θεία μου που ζει στην Ιταλία από το 1990 και ήταν παντρεμένη με Ιταλό από την Γερμανία που επέστρεψε στην πατρίδα του (ο οποίος πέθανε πριν λίγα χρόνια κιόλας).
Καλά εγώ στην Ιταλία αν ζούσα και χωρίς ενσωμάτωση απλά με μία απλή υπηκοότητα αν είχα το δικαίωμα να ψηφίσω προφανώς Σαλβίνι θα έριχνα. Λογικό το βρίσκω για έναν ενσωματωμένο μετανάστη να στηρίζει πατριωτικό κόμμα γιατί προφανώς αγαπάει και θέλει το καλό και της χώρας που τον φιλοξενεί και την θεωρεί και δικιά του χώρα πια. Ο Σαλβίνι από την άλλη δεν έχει και καμία σχέση με φασίστες σαν την ΧΑ. Το παράδοξο είναι ότι πολλοί Αλβανοί εδώ ψήφιζαν Χρυσή Αυγή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Άσε μας ρε Γιαννακό, μου γράφεις εκεί ΕΛΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚιΣΜΟΣ 😁
Ναι ωραία, το πρόβλημα σου ποιο είναι ακριβώς; Γράψε και εσύ Αλβανία Στρατός Εθνικισμός εμένα τι με νοιάζει; Και μπράβο θα σου πω που αγαπάς την πατρίδα σου.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ναι ωραία, το πρόβλημα σου ποιο είναι ακριβώς; Γράψε και εσύ Αλβανία Στρατός Εθνικισμός εμένα τι με νοιάζει; Και μπράβο θα σου πω που αγαπάς την πατρίδα σου.
Όλα έχουν ένα όριο! Οι Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες που γραφεισ, ακούγεται κάπως, δηλαδή και ένας ξένος αν το έβλεπε αυτό Άγγλος, Γερμανός κτλπ όχι μόνο Αλβανός θα έλεγε δεν πάει καλά τύπος 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά εγώ στην Ιταλία αν ζούσα και χωρίς ενσωμάτωση απλά με μία απλή υπηκοότητα αν είχα το δικαίωμα να ψηφίσω προφανώς Σαλβίνι θα έριχνα. Λογικό το βρίσκω για έναν ενσωματωμένο μετανάστη να στηρίζει πατριωτικό κόμμα γιατί προφανώς αγαπάει και θέλει το καλό και της χώρας που τον φιλοξενεί και την θεωρεί και δικιά του χώρα πια. Ο Σαλβίνι από την άλλη δεν έχει και καμία σχέση με φασίστες σαν την ΧΑ. Το παράδοξο είναι ότι πολλοί Αλβανοί εδώ ψήφιζαν Χρυσή Αυγή.
Ψήφισαν ΧΑ γιατί έχουν πάθει μετατραυματικό στρες από τον ρατσισμό που έχουν δεχτεί όλα αυτά τα χρόνια στην Ελλάδα! Δεν μου κάνει εντύπωση...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Όλα έχουν ένα όριο! Οι Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες που γραφεισ, ακούγεται κάπως, δηλαδή και ένας ξένος αν το έβλεπε αυτό Άγγλος, Γερμανός κτλπ όχι μόνο Αλβανός θα έλεγε δεν πάει καλά τύπος 😉
Κάθε χώρα ανήκει στους ημεδαπούς κατοίκους της. Το πρόβλημα σε αυτό που είναι; Πάει κόντρα στην παγκοσμιοποίηση σου; Να και η Αλβανία ανήκει στους Αλβανούς. Το πρόβλημα σου πάλι ποιο είναι;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μηπως εισαι υπερβολικος?

Το 1992 που κατερευσε το συστημα στην αλβανια το ονειρο κάθε αλβανου ηταν να παει ελλαδα ή ιταλια. Ένα εκατομμύριο ηρθαν στην ελλαδα ,η μιση αλβανια και χωρις ιδιατερους περιορισμους, με το ετσι θελω. Μαζι όμως με τους νοικοκυραίους που ζητουσαν μια καλυτερη ζωη ηρθαν και οι εγκληματιες και αρχισαν να κλεβουν και να σκοτωνουν για το τιποτα. Οι μισες εδώ φυλακες γεμισαν με αλβανους. Ηταν επομενο οι ελληνες να σας κοιταζουν με μισο ματι και ευλογο είναι να την πληρωνουν οι αθωοι αλβανοι. Οι ελληνες δεν ειχαν προτερη εμπειρια από τετοια εισροη και συμπεριφορα καθοτι πριν υπηρχε μονο μια ελεγχομενη μεταναστευση αιγυπτιων οι οποιοι είναι εξαιρετικα τιμιοι οικογενειαρχες και φιλήσυχοι ανθρωποι.

Η ελλαδα σας δεχτηκε σας προσεφερε εργασια, δωρεαν περιθαλψη στους εδώ αλβανους αλλα και στους συγγενεις εξ αλβανιας που ειχαν αναγκη. Τα αλβανακια συμμετείχαν ισοτιμα με τα ελληνακια στην εκπαιδευση σε ολες τις βαθμιδες από νηπιαγωγειου ως πανεπιστημιο ( το πανεπιστημιο εχει βεβαια την οικονομικη του δυσκολια όπως και για ολους λογω φροντιστηριων) μεχρι και ελληνικη σημαία σηκωσαν. Βεβαια η χωρα δεν σας καλεσε διαφημιζοντας ότι εχουμε τα καλυτερα σχολια και τις ωραιες εγκαταστασεις πλην όμως όταν εσεις την υποχρεωσατε με την παρουσια σας ,σας εδωσε τις ιδιες υπηρεσιες με τα δικα της παιδια . Ταυτοχρονα μερος από τα νομιμα εσοδα των εργαζομενων αλλα και αυτά των παρανομων ενεργειων πηγαιναν πισω στην χωρα για την ανοικοδόμηση της και να στηριξουν τον εκει πληθυσμό. Η αλβανια μεχρι τωρα το μονο προιον που εξάγει είναι χασις.

30 χρονια μετα εχουμε πολλους καλους αλβανους νοικοκυραiους που εργαζονται ζουν μορφωνουν τα παιδια τους και εχουν ενσωματωθει στην κοινωνια με τις ιδιαιτεροτητες τους , καθ όλα σεβαστες, αλλα εχουμε και τα εκνομα, Η πορνεια στην ελλαδα εχει αλβανικο ονομα, η αλβανικη μαφια είναι εντονως αναγνωρισιμη , τα συμβολαια θανατου το εμποριο οπλων και χασις, και τα εγκλήματα κατά ζωης και περιουσιας είναι δυσκολο να μην εχουν και αλβανικο αρωμα. Βεβαια αυτό δεν είναι μονο τοπικο φαινομενο , η αλβανικη μαφια είναι γνωστη σε ολη την εωρωπη.

Θα σας ειμασταν ευγωμονες αν μπορουσατε να παρετε όλα τα εκνομα πισω , τους μαφιοζους και τους πατρονους και να μας αφησετε μονο τους νοικοκυραιους που θελουν να ευημερησουν εδώ και εναι ευπροσδεκοι και τους οποιους καποτε θα πρεπει να τους επιτρεψουν να μην ντρεπονται για την συμπεριφορα των συμπατριωτών τους
Ωραιες και οι υπερβολές Γιάννη μου, αλλά μονο στα μαθηματικά και όχι στα θέματα μετανάστευσης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η αλβανια μεχρι τωρα το μονο προιον που εξάγει είναι χασις.

Σε μια πρόταση είπες μια μεγάλη αλήθεια και από όσο ξέρω, αρκετοί Αλβανοί νιώθουν ντροπή. Έτυχε να έχω συμφοιτητή που ήταν μια χαρά παιδί και κάναμε παρέα. Βέβαια μου είχε κάνει εντύπωση ότι πολλοί συμφοιτητές όταν μάθαιναν την καταγωγή του ...αποχωρούσαν ευγενικά. Ή γενικά δεν επεδίωκαν περισσότερη γνωριμία μαζί του σαν να είχε κάποια μεταδοτική πάθηση. Μια νοσηρή κατάσταση που δεν αρμόζει πόσο μάλλον σε ανθρώπους που πάνε Πανεπιστήμιο.

Από πότε ένας άνθρωπος ή μεμονωμένοι άνθρωποι θα τρώνε τη στάμπα για την αποτυχία της χώρας τους σε επίπεδο πολιτικής ή κοινωνικής προόδου; Ο κάθε άνθρωπος είναι πολιτικός εκπρόσωπος της χώρας του σε επίπεδο πολιτικού φορέα; Κάτι ανάλογο ισχύει με τους Γερμανούς όπου οι απλοί άνθρωποι (ειδικά οι νεότερες γενιές) "χρεώνονται" την μαύρη περίοδο των δυο πολέμων του 20ου αιώνα. Η αντίφαση είναι να συναντήσεις έναν Γερμανό και να γίνει χαλί να τον πατήσεις, να είναι υπόδειγμα ανθρώπινης ευγένειας και λόγω των οδυνηρών συνεπειών του ΒΠΠ να χρεώνεται ψυχολογικά την πολιτική της περιόδου αυτής.

Η Αλβανία και οι Αλβανοί κατά γενική πλειοψηφία είναι ένας πονεμένος τόπος και λαός, αντίστοιχα. Ήταν κομμάτι Ελληνισμού ειδικά προς το ύστερο Βυζαντινό κράτος. Τώρα η περίοδος του Σοσιαλισμού με τον καταραμένο Κομμουνισμό άφησε πληγές κυρίως στην εξαχρείωση των ανθρώπων απέναντι στη ζωή και την σημασία της. Κάτι ανάλογο συμβαίνει με τους Κινέζους. Πρόκειται για έναν λαό με νομοθετημένη αθεϊα (δεν αναγνωρίζουν κανένα δόγμα στην Κίνα), έχουν μια ψυχρή αντιμετώπιση της ανθρώπινης ζωής και έτσι μια απουσία εθίμων και συνθέτουν μια χώρα που διοικείται ψυχρά από ένα ιδιότυπο πολιτικό γραφείο Σοβιετικού τύπου με ισχυρή εθνοφυλακή. Η σοβιετική λογική της Μαοϊκής περιόδου με την ιδιότυπη ισότητα και κολεκτιβοποίηση τους έκανε να είναι υπήκοοι. Δεν έχουν εργασιακό 8ωρο αλλά εργασία όσο απαιτεί ο προϊστάμενος στην τάδε εταιρία με Data Analytics που εξάγει υπηρεσίες στις ΗΠΑ. Έχουν έτσι καταφέρει να υπερπαράγουν τεχνολογία με φθηνό εργατικό προσωπικό περιορισμένης διάρκειας (8μηνη σύμβαση) αλλά με ωράρια εργασίας παράξενα. Αυτό τους έχει κάνει να ζουν με τυπικές σχέσεις στα πλαίσια της δουλειάς τους και να μην μπορούν να δουν τη ζωή πιο χαλαρά και να δεθούν με ανθρώπους. Η ζωή τους είναι δουλειά στα πρότυπα του Σταλινισμού αλλά με σμόκιν και νέας τεχνολογίας γραφεία σε γυάλινους πύργους. Έχουν μεγάλο βαθμό φίμωσης του τύπου ή πιο απλά δεν υπάρχει δημόσια προσωπική γνώμη, δεν υπάρχει αντιπολίτευση, τα κοινωνικά δίκτυα του δυτικού κόσμου είναι αποκλεισμένα και η κοινωνική συνείδηση των νέων Kινέζων είναι όπως των Ελλήνων της δεκαετίας του 60 αλλά με smart phone. Η κινέζικη κοινωνία είναι αρκετά συντηρητική. Τα μονοπώλια των υπηρεσιών π.χ. ηλεκτρισμός, είναι στην κατοχή μιας ελίτ Κινέζων από το παλαιό κομμουνιστικό καθεστώς που εν μια νύχτα έγιναν CEO στελέχη στα πρότυπα των ΗΠΑ και οι εταιρίες τους είναι είδος φεουδαρχίας αφού ελέγχουν την κάθε πολιτική ηγεσία της χώρας. Έχουν και εκεί διαπλοκή σε μεγαλύτερα ποσοστά. Αρκετοί Κινέζοι κάθε ηλικίας είναι κρυφοί ομοφυλόφιλοι και αναγκάζονται να κάνουν κανονική φυσιολογική οικογένεια ώστε να μην το μάθει κανείς και έχουν προβλήματα με την ζωή τους σε κάθε τομέα. Γι' αυτό και παντρεύονται εύκολα ώστε να βουλώνουν στόματα γονιών, συγγενών και φίλων. Είναι ένας λαός που έχει υποφέρει και υποφέρει με τον τρόπο του. Μια κοινωνία με έντονη την υποκρισία και την διπλωματική απάντηση σε μια διαφωνία. Ποτέ δεν τσακώνονται απλά απαντούν με υπονοούμενα.

Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να πω ότι ο κάθε λαός διαμορφώνεται με βάση την πολιτική εξουσία που διαμορφώνει με τη σειρά της τα κοινωνικά ερείσματα της μάζας. Πριν κατηγορήσουμε την Αλβανία, ας κοιτάξουμε στο δικό μας "καθαρό" μαγαζί να δούμε τι φταίει μετά από 12 χρόνια οικονομική ύφεση και ακόμη δεν ξέρουμε πότε θα αποπληρώσουμε το τελευταίο δάνειο κάποιου τόκου για προηγούμενο δάνειο ώστε να ξεκινήσουμε να πληρώνουμε τα δάνεια "ανάπτυξης" υπέρ του δημοσίου.

Η Αλβανία εξάγει χασίς. Η Ελλάδα τι εξάγει; Νέους με διδακτορικό (γιατί όλοι από τα 18 τους θέλουν να κάνουν "ερευνα"); :studying: Αντί να πιθηκίζουμε σαν λαός, θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση όπου από το 1990 δεν έγινε ποτέ μια εθνική συζήτηση της προκοπής να δούμε τι ρόλο βαράνε οι Αλβανοί μαφιόζοι ή οι Ρομά στην Ελλάδα και πως αυτοί συνεισφέρουν στην κοινωνική αποσταθεροποίηση και σε εγκλήματα πάσης φύσεως. Οπότε όσοι δεν συμμορφώνονται να πληρώσουν το τίμημα της επιλογής τους με βάση τους νόμους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Δεν παράγει μόνο χασίς η Αλβανία OMG τα ζωνιανα στην Κρήτη τα ξεχνάτε? 😁 O Τουρισμός αναπτύσσεται γρήγορα εκεί πέρα ( τσεκάρετε το)και άλλες υπηρεσίες 👍 οσω για τους Γερμανούς, η χώρα παγκόσμιος έχει μια θετική επιρροή στον κόσμο, λόγο της πλούσιας λογοτεχνίας, στις επιστήμες κτλπ. κανένας Έλληνας δεν θα συμπεριφερθεί ρατσιστικά σε έναν Γερμανό πιστεύω, γιατί πολύ απλά τόσοι Έλληνες πάνε εκεί πέρα για ένα καλύτερο μέλλον, υπάρχουν ελίτ Γερμανικά σχολεία στην Ελλάδα 😉👍 οι Ναζοι ξεχνιούνται εύκολα με λίγα λόγια!και πολλοί άλλοι λόγοι... μόνο με χώρες που και καλά είναι κατώτερες σας υπάρχει το κόμπλεξ 😉
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παράγει και απαγορευμένους έρωτες και αρπαχτές με 40+χρονες Ελληνίδες όταν ο σύζυγός τους πάει για δουλειές στην Πάτρα. :studying: Ποτέ δεν κατάλαβα τι τραβηχτική έχουν στις γυναίκες οι Αλβανοί αρσενικοί.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Παράγει και απαγορευμένους έρωτες και αρπαχτές με 40+χρονες Ελληνίδες όταν ο σύζυγός τους πάει για δουλειές στην Πάτρα. :studying: Ποτέ δεν κατάλαβα τι τραβηχτική έχουν στις γυναίκες οι Αλβανοί αρσενικοί.
Όπως είχε πει ο TU$ σε ένα τραγούδι του: Θέλουν να ακούνε κιφσα ροπτ όταν "γλύφουν" το "παυλί" (νπδβ στα ελληνικά)
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Μετάξυ μας σιγά τις γκόμενες που έχει η Ελλάδα, αν κρίνω από κάτι ξανθιές γαλανζοματες Γερμανίδες που υπάρχουν εδώ, και Λατινοαμερικανές που έχω πάει στην Αμερική, οι Ελληνίδες δεν λένε και πολλά 😁👎
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top