Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο για την Θρησκεία που θέλω να πω, έγινε η Αγία Σοφία τζαμί και συνέχεια 20 μέρες να παίζει στις ειδήσεις, και τη γίνεται, δεν ντρέπονται οι Τούρκοι κτλπ Στην χώρα τους είναι, δικαίωμα τους κάποια πράγματα. Βγήκαν οι Ρώσοι πχ που είναι χριστιανοί Ορθόδοξοι να συζητάνε στις ειδήσεις 40 μέρες σαν τρελοί 😁? Μήπως ήταν και ο Χρήστος Έλληνας? Τον γέννησε η Μαρικα στα Καμένα Βούρλα!Μηπως ήταν και οι Αρχαίοι Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι!Λεω εγώ τώρα 🙄 Εχεται τρέλα κολλήματα στην Ελλάδα, με ιστορίες, θρησκείες και βάλε...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο για την Θρησκεία που θέλω να πω, έγινε η Αγία Σοφία τζαμί και συνέχεια 20 μέρες να παίζει στις ειδήσεις, και τη γίνεται, δεν ντρέπονται οι Τούρκοι κτλπ Στην χώρα τους είναι, δικαίωμα τους κάποια πράγματα. Βγήκαν οι Ρώσοι πχ που είναι χριστιανοί Ορθόδοξοι να συζητάνε στις ειδήσεις 40 μέρες σαν τρελοί 😁? Μήπως ήταν και ο Χρήστος Έλληνας? Τον γέννησε η Μαρικα στα Καμένα Βούρλα!Μηπως ήταν και οι Αρχαίοι Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι!Λεω εγώ τώρα 🙄 Εχεται τρέλα κολλήματα στην Ελλάδα, με ιστορίες, θρησκείες και βάλε...
Το θέμα είναι ότι εσύ έχεις θέματα με εμάς παρότι που και ομοεθνείς σου στην λένε εδώ μέσα. Η Αγία Σοφία δεν χτίστηκε ποτέ για να είναι Τζαμί. Μάθε ιστορία, είμαι σίγουρος ότι ούτε αυτήν την επιστήμη έχεις ανακαλύψει.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μη το πάμε στην πολιτική αλλά τις προδιαγραφές δεν τις είχαμε ακριβώς. Κάτι ψεύτικα νοθευμένα έγγραφα παρουσίασε ο Σημίτης και μας έβαλαν.
Επί Κωνσταντίνου Καραμανλή είχαμε μπει ΕΕ
Με την Σημίτη μπήκαμε στο ευρώ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι εσύ έχεις θέματα με εμάς παρότι που και ομοεθνείς σου στην λένε εδώ μέσα. Η Αγία Σοφία δεν χτίστηκε ποτέ για να είναι Τζαμί. Μάθε ιστορία, είμαι σίγουρος ότι ούτε αυτήν την επιστήμη έχεις ανακαλύψει
Άσε γιατί πολύ καλά τα ξέρω κάποια πράγματα. Δεν χτίστηκε να είναι τζαμί και τι με αυτό? Δεν είναι και αρχαιολογικό μνημείο να πεις!Τόσο ντόρος στην Ελλάδα!!! Ξέρω παιδιά από Σερβία, έχω φίλους Ρώσους κτλπ δεν έπαιζε στα κανάλια στις χώρες αυτά 40 μέρες δείτε την κάνουν οι Τούρκοι, ασέβεια κτλπ γρήγορα να τους τουφεκισουμε εχεται πολλά τρέλα κολλήματα στην Ελλάδα 😁βάλτε τον Αδωνη να την κάνει Εκκλησία ξανά 😉 αν δεις πχ στο Καζάν στην Ρωσία, η αθλητική πρωτεύουσα της χώρας όπως τη λένε έχει κάτι τεράστια τζαμί και οι Ρώσοι με τους Μουσουλμάνους εκεί πέρα μια χαρά ζούνε! Είσαστε περίπτωση απλά στην Ελλάδα 😁
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Άσε γιατί πολύ καλά τα ξέρω κάποια πράγματα. Δεν χτίστηκε να είναι τζαμί και τι με αυτό? Δεν είναι και αρχαιολογικό μνημείο να πεις!Τόσο ντόρος στην Ελλάδα!!! Ξέρω παιδιά από Σερβία, έχω φίλους Ρώσους κτλπ δεν έπαιζε στα κανάλια στις χώρες αυτά 40 μέρες δείτε την κάνουν οι Τούρκοι, ασέβεια κτλπ γρήγορα να τους τουφεκισουμε εχεται πολλά τρέλα κολλήματα στην Ελλάδα 😁βάλτε τον Αδωνη να την κάνει Εκκλησία ξανά 😉 αν δεις πχ στο Καζάν στην Ρωσία, η αθλητική πρωτεύουσα της χώρας όπως τη λένε έχει κάτι τεράστια τζαμί και οι Ρώσοι με τους Μουσουλμάνους εκεί πέρα μια χαρά ζούνε! Είσαστε περίπτωση απλά στην Ελλάδα 😁
Σε μία περίοδο όπου οι ελληνοτουρκικές σχέσεις δοκιμάζονται καθημερινά τέτοιες ενέργειες είναι καταδικαστέες από κάθε άποψη. Οπότε φίλε Αλβανέ φασίστα δεν είναι κάποιο κόλλημα είναι απλά σεβασμός στον πολιτισμό. όπως καταδικάζω την ενέργεια αυτή έτσι σαν ιστορικός καταδικάζω και την ασέβεια που δείχνει το ελληνικό κράτος προς τα Οθωμανικά λουτρά ή Τζαμιά και αντί να τα αξιοποιήσουμε τα έχουμε αφήσει να ρημάξουν. Το κόλλημα που το βλέπεις δεν μπορώ να καταλάβω. Αν η Ελλάδα δεν σέβονταν ας πούμε το σπίτι του σφαγέα Κεμάλ στην Θεσσαλονίκη και αντιδρούσαν οι Τούρκοι θα τους χαρακτήριζες κολλημένους φίλε ak;

Τα έχεις κάνει όλα έναν αχταρμά. Το μόνο που θες είναι απλά να προκαλείς και να τραβάς την προσοχή πάνω σου και πετάς από το πρωί ένα σωρό ασυναρτησίες. Τα έχεις μπερδέψει όλα μόνο και μόνο για να μας δείξεις το πόσο ακραίος Μισέλληνας είσαι.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Σε μία περίοδο όπου οι ελληνοτουρκικές σχέσεις δοκιμάζονται καθημερινά τέτοιες ενέργειες είναι καταδικαστέες από κάθε άποψη. Οπότε φίλε Αλβανέ φασίστα δεν είναι κάποιο κόλλημα είναι απλά σεβασμός στον πολιτισμό. όπως καταδικάζω την ενέργεια αυτή έτσι σαν ιστορικός καταδικάζω και την ασέβεια που δείχνει το ελληνικό κράτος προς τα Οθωμανικά λουτρά ή Τζαμιά και αντί να τα αξιοποιήσουμε τα έχουμε αφήσει να ρημάξουν. Το κόλλημα που το βλέπεις δεν μπορώ να καταλάβω. Αν η Ελλάδα δεν σέβονταν ας πούμε το σπίτι του σφαγέα Κεμάλ στην Θεσσαλονίκη και αντιδρούσαν οι Τούρκοι θα τους χαρακτήριζες κολλημένους φίλε ak;

Τα έχεις κάνει όλα έναν αχταρμά. Το μόνο που θες είναι απλά να προκαλείς και να τραβάς την προσοχή πάνω σου και πετάς από το πρωί ένα σωρό ασυναρτησίες. Τα έχεις μπερδέψει όλα μόνο και μόνο για να μας δείξεις το πόσο ακραίος Μισέλληνας είσαι.
Δηλαδή τώρα εσυ πιστεύεις ότι υπάρχει περιπτώσει να γίνει πόλεμος Ελλάδα - Τουρκία με τις 2 χώρες μέλος στο ΝΑΤΟ?τη άλλο ακόμα θα ακούσουμε 😁 απλος ο Ερντογαν είναι ένας τρελός ηγέτης που προκαλεί με διάφορους τρόπους , τίποτα παραπάνω!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα εσυ πιστεύεις ότι υπάρχει περιπτώσει να γίνει πόλεμος Ελλάδα - Τουρκία με τις 2 χώρες μέλος στο ΝΑΤΟ?τη άλλο ακόμα θα ακούσουμε 😁 απλος ο Ερντογαν είναι ένας τρελός ηγέτης που προκαλεί με διάφορους τρόπους , τίποτα παραπάνω!
Ως τώρα είπες και κάτι σωστό. Ωστόσο μην είσαι τόσο σίγουρος για το ΝΑΤΟ. Αν θέλει να σου αρχίσει πόλεμο θα σου αρχίσει και με την Ουγκάντα ακόμα. Οι ΗΠΑ το είπαν ξεκάθαρα " δεν μπλεκόμαστε σε προστριβές μεταξύ μελών του ΝΑΤΟ ". Μια χαρά όπλα θα πουλάνε και στις δύο μεριές και θα χρυσαφίζουν όσο νέοι άνθρωποι θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα και οι σύγχρονες βόμβες θα τα έχουν ισοπεδώσει όλα.

Ο Ερντογάν δεν είναι καθόλου τρελός. Πανέξυπνος είναι, υπνωτίζει τον λαό του με μίσος για την Ελλάδα για να ξεχνάει τα καθημερινά προβλήματα του όπως η πείνα.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Επειδή έχει πολλά σχόλια το θέμα σκέφτηκα να δώσω ένα δικό μου insight.
Είμαι και εγώ από την Αλβανία και δεν ντράπηκα ποτέ για αυτό, σέβομαι πολύ τους γονείς μου που έκαναν την θυσία να έρθουν στην Ελλάδα ώστε να έχω καλύτερη ζωή. Ρατσισμός; Ναι,υπάρχει, όχι μόνο στην Ελλάδα όμως. Έχω υπάρξει και εγώ θύμα αυτού του ρατσισμού, ωστόσο δεν θέλω να βάλω κανέναν σε ένα μεγάλο καλούπι όπως πολλοί κάνουν για εμένα όταν τους λέω ότι είμαι από την Αλβανία, διότι είμαι και ξεχωριστή προσωπικότητα και θα ήθελα να με κρίνουν μόνο με βάση αυτό.
Το τι πιστεύει ο καθένας για το πώς είναι οι Αλβανοί,όταν δεν έχουν πάει εκεί να δουν πως είναι η ζωή, δεν μου λέει κάτι. Όπως επίσης και το αντίθετο.
Παλιά με πείραζε που δεν αναγνώριζαν τους γονείς μου σαν προσωπικότητες, δεν με ένοιαζε για εμένα ας με κορόιδευαν, ας μου έλεγαν ότι ήθελαν. Όταν γίνεσαι απλά "Ο αλβανός" και δεν σε αποκαλούν ούτε με το όνομα σου είναι λυπηρό.
Είναι όμως σε όλους κατανοητό πως η Ελλάδα τότε δεν είχε επαφή με μετανάστες, οπότε τέτοια περιστατικά ήταν συχνά.
Σήμερα, αν και λίγοι, υπάρχουν κάποιοι ρατσιστές. Το θέμα είναι πόση δύναμη θα τους δώσεις. Θα τους αφήσεις να αμαυρώσουν κάθε γνώμη σου για μια ομάδα ατόμων που είναι π φίλος σου,ο γείτονας σου, ο δάσκαλος που σε βοήθησε και σε αναγνώρισε σαν προσωπικότητα.
Έχω μεγαλώσει εδώ και μ'αρέσει εδώ, άσχετα με το πώς είναι κάποιοι. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Επειδή έχει πολλά σχόλια το θέμα σκέφτηκα να δώσω ένα δικό μου insight.
Είμαι και εγώ από την Αλβανία και δεν ντράπηκα ποτέ για αυτό, σέβομαι πολύ τους γονείς μου που έκαναν την θυσία να έρθουν στην Ελλάδα ώστε να έχω καλύτερη ζωή. Ρατσισμός; Ναι,υπάρχει, όχι μόνο στην Ελλάδα όμως. Έχω υπάρξει και εγώ θύμα αυτού του ρατσισμού, ωστόσο δεν θέλω να βάλω κανέναν σε ένα μεγάλο καλούπι όπως πολλοί κάνουν για εμένα όταν τους λέω ότι είμαι από την Αλβανία, διότι είμαι και ξεχωριστή προσωπικότητα και θα ήθελα να με κρίνουν μόνο με βάση αυτό.
Το τι πιστεύει ο καθένας για το πώς είναι οι Αλβανοί,όταν δεν έχουν πάει εκεί να δουν πως είναι η ζωή, δεν μου λέει κάτι. Όπως επίσης και το αντίθετο.
Παλιά με πείραζε που δεν αναγνώριζαν τους γονείς μου σαν προσωπικότητες, δεν με ένοιαζε για εμένα ας με κορόιδευαν, ας μου έλεγαν ότι ήθελαν. Όταν γίνεσαι απλά "Ο αλβανός" και δεν σε αποκαλούν ούτε με το όνομα σου είναι λυπηρό.
Είναι όμως σε όλους κατανοητό πως η Ελλάδα τότε δεν είχε επαφή με μετανάστες, οπότε τέτοια περιστατικά ήταν συχνά.
Σήμερα, αν και λίγοι, υπάρχουν κάποιοι ρατσιστές. Το θέμα είναι πόση δύναμη θα τους δώσεις. Θα τους αφήσεις να αμαυρώσουν κάθε γνώμη σου για μια ομάδα ατόμων που είναι π φίλος σου,ο γείτονας σου, ο δάσκαλος που σε βοήθησε και σε αναγνώρισε σαν προσωπικότητα.
Έχω μεγαλώσει εδώ και μ'αρέσει εδώ, άσχετα με το πώς είναι κάποιοι. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
Φιλε χαίρομαι που δεν είχες πολύ άσχημες εμπειριες στην Ελλάδα με τον ρατσισμό, αλλά πάλι τους Αλβανούς μας έχουν κάνει τρελό Μπουλινκγ σε γενικές γραμμές, στα μεντια, στο θέατρο, δες κάτι επιθεωρήσεις κτλπ. μας έχουν ξεφτίλισει για τα καλά! Ένα μεγάλο ποσοστό της χώρας τουλάχιστον! Τώρα όμως στην Ελλάδα τη ακριβώς σου αρέσει? Πολύ σαπίλα σε πολλούς τομείς, και μην που πεις για καλό καιρό και παραλίες, είχα πάει Βαρκελώνη πριν κάτι χρόνια, η Θεσσαλονίκη σαν χωριό μου φαινόταν, να δεις τον ν Μεσσι να παίζει, κάτσε πλήρωσε εισιτήριο να δεις Super League Greece 😁 και club είχε πανέμορφα, παραλίες τα πάντα! Τί να πω, εσυ ξες καλύτερα, να είσαι καλά 😊👍
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Φιλε χαίρομαι που δεν είχες πολύ άσχημες εμπειριες στην Ελλάδα με τον ρατσισμό, αλλά πάλι τους Αλβανούς μας έχουν κάνει τρελό Μπουλινκγ σε γενικές γραμμές, στα μεντια, στο θέατρο, δες κάτι επιθεωρήσεις κτλπ. μας έχουν ξεφτίλισει για τα καλά! Ένα μεγάλο ποσοστό της χώρας τουλάχιστον! Τώρα όμως στην Ελλάδα τη ακριβώς σου αρέσει? Πολύ σαπίλα σε πολλούς τομείς, και μην που πεις για καλό καιρό και παραλίες, είχα πάει Βαρκελώνη πριν κάτι χρόνια, η Θεσσαλονίκη σαν χωριό μου φαινόταν, να δεις τον ν Μεσσι να παίζει, κάτσε πλήρωσε εισιτήριο να δεις Super League Greece 😁 και club είχε πανέμορφα, παραλίες τα πάντα! Τί να πω, εσυ ξες καλύτερα, να είσαι καλά 😊👍
Τα μίντια λένε πολλά,ειδικά το σταρ. Ωστόσο, πιστεύω ότι κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος μπορεί να καταλάβει πόσο σκ@τ@ είναι οι ειδήσεις.
Δεν είναι όλα μαύρο και άσπρο. Σίγουρα δεν είχα την καλύτερη εμπειρία με το θέμα του ρατσισμού αλλά έμαθα να δίνω σημασία μόνο στα άτομα που αξίζουν. Δεν άφησα ποτέ κανέναν να με ξεφτιλίσει, για κανένα λόγο. Όπως είπε και ένα παιδί πιο πριν "πρέπει να σπάσεις τον κύκλο μίσους". Δεν βοηθάει κανέναν το να συμπεριφέρομαι με τον ίδιο τρόπο που παλιά δεν μου άρεσε να συμπεριφέρονται σε εμένα και την οικογένειά μου.
Μου αρέσουν πολλά εδώ και όχι δεν είναι ο καιρός (γιατί δεν μ'αρέσει καθόλου η ζέστη). Κυρίως μ'αρέσει που μπορείς να μιλήσεις ελεύθερα σε κάποιον και να κάνεις πραγματικές ανθρώπινες σχέσεις, κάτι που σε άλλες χώρες του εξωτερικού δεν έχω συναντήσει. Επιπλέον, μ'αρέσει που υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θέληση να αλλάξουν το μέλλον, που ενδιαφέρονται για αυτά που κάνουν και προσπαθούν σε ένα κράτος που ίσως να μην τους βοηθάει και τόσο. Μ'αρέσει που γνώρισα κόσμο που έπλασαν την δική μου κοσμοθεωρία, που με βοήθησαν να βρω τον εαυτό μου και με έβγαλαν από πολύ σκοτεινά σημεία της ζωής μου,όπου ίσως να μην ήμουν σήμερα εδώ για να συζητάμε.
Το ότι υπάρχουν ρατσιστές και απατεώνες δεν είναι κάτι νέο και ναι,υπάρχει σαπίλα αλλά ίσως υπάρχει πολύ μισός μέσα σου για να δεις με άλλα μάτια τον κόσμο. Η ζωή είναι για να ξεχωρίζουμε τα διαμάντια από τα κάρβουνα. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δεν είναι όλοι οι Έλληνες κακοί , όπως και δεν είμαστε όλοι οι Αλβανοί κακοί κλπ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κάνεις λάθος δεν ήμασταν τυχεροί φιλαράκι είχαμε τις προδιαγραφές και εσείς έχετε κάνει αίτηση αλλά δεν τις έχετε

Και επίσης κάνεις λάθος ξερω Αλβανούς και μαλιστα αρκετούς οι οποίοι πήραν την ελληνική υπηκοότητα και δεν έχουν σκοπό να φύγουν επειδή αγαπάνε και σέβονται την Ελλάδα!

Προδιαγραφές η Ελλάδα δεν είχε για να μπει ούτε στην οικογένεια της ΕΕ ούτε της ΟΝΕ. Η Ελλάδα ήταν μια φτωχή χώρα με ένα πολύ άσχημο παρελθόν πολιτικής και διπλωματικών αστοχιών που λόγω κάποιων αποφάσεων μπήκε στην ΕΕ και στη ζώνη του ευρώ (ΟΝΕ). Ο @giannhs2001 πολύ σωστά αναφέρει τις αιτίες. Είναι άλλο πράγμα τι κάνει η χώρα σαν νομική μορφή κράτους με τις πολιτικές αλχημείες και άλλο πράγμα η κουλτούρα ενός λαού.

Όσο και αν αγαπώ την Ελλάδα γιατί είμαι ένα κομμάτι της όπως ο κάθε Έλληνας ή όποιος νιώθει Έλληνας, θεωρώ ότι έχουμε πολύ δρόμο για να βελτιωθούμε σαν λαός, σε επίπεδο νοοτροπίας και συνείδησης ειδικά όσοι σκοπεύουμε να ζήσουμε στο εξωτερικό. Κάποτε θα πρέπει να πάψει ο "εσωτερικός" διχασμός και ότι η προσωπική άποψη κάποιου να αποτελεί αφορμή για εμφύλιο πόλεμο.

Επί Κωνσταντίνου Καραμανλή είχαμε μπει ΕΕ
Με την Σημίτη μπήκαμε στο ευρώ...

Ο φάκελος για την greek statistics έχει μπει στο αρχείο, η λίστα Λαγκάρντ επίσης, γιατί "καίει" προφανώς κάποιους επώνυμους ή πιθανόν να μην πρέπει να μαθευτούν κάποια πράγματα. Μετά από πολλά χρόνια ίσως μάθουν κάποιοι απόγονοι με ποιο σκοπό σαν χώρα μπήκαμε σε τέτοιους πολιτικούς σχηματισμούς ενώ η οικονομία της δεν μπορούσε να στηρίξει τραπεζικές πολιτικές της ΕΕ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThiS is SpartA

Νεοφερμένος

Ο ThiS is SpartA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τι να κάνουμε φίλε, εσείς ήσασταν τυχεροι και μπήκατε στην Ευρωπαϊκή Ένωση από νωρίς. Επίσης πιος Αλβανός έχει μινει Ελλάδα που έχει πάρει υποικοτητα? Ελάχιστες είναι χαρούμενοι με την ζωή τους εκεί πέρα, που δεν έχουν δεχτεί ρατσισμό. Φιλοξενούμενοι είναι και Έλληνες σε άλλες χώρες στο εξωτερικό αν το πάρουμε έτσι 😉
Τυχεροί; Λες ανούσια πράγματα, χωρίς επιχειρήματα. Ξέρω πάρα πολλούς αλβανούς και φίλους μου που έχουν πάρει την Ελληνική υπηκοότητα, και έχουν υπηρετήσει στο στρατό.
Οι ελάχιστοι που λες, είναι αυτοί που δεν είναι ευχαριστημένοι με την ζωή τους στην Ελλάδα και την έχουν κάνει για άλλες πολιτείες.
Οσο για τους Έλληνες του εξωτερικού στην πλειονοτητά τους είναι έντιμοι και σέβονται την χώρα που διαμένουν.
Όπως το ίδιο ισχύει εδώ στην Ελλάδα για τους μετανάστες σε μικρότερο ποσοστό όμως, που έχουν δημιουργήσει και επιχειρήσεις.
Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά άτομα σαν και εσένα που βγάζουν τέτοιο κόμπλεξ και μίσος δεν έχουν θέση στην χώρα μας και καλά έκανες και έφυγες.
Τουλάχιστον να μένουν στην Ελλάδα αυτοί που την σέβονται και εκτιμούν αυτά που τους προσφέρει, και να είσαι σίγουρος οτι ξέρω πάρα πολλούς, όσο και να θέλεις να διαστρεβλώνεις και να δημιουργείς κλίμα εναντίον της Ελλάδας.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Πολύ κόμπλεξ ρε φιλαράκι βγάζεις, χαλάρωσε. Δυστυχώς το κλίμα κατωτερότητας το διατηρείτε εσείς. Εγώ προσωπικά έχω φίλους αλβανούς που είναι καλά παιδιά, αλλά είναι εξαιρέσεις, σαν μια σταγόνα στον ωκεανό.
Οι περισσότεροι απο τους αλβανούς βγάζουν ένα κόμπλέξ και αισθάνονται κατώτεροι, ίσως αυτό δικαιολογείται απο την έλλειψη πολιτισμού και παιδείας.
Πρέπει να λέτε ευχαριστώ που είστε φιλοξενούμενοι στην χώρα μας και σας προσφέρει τόσα πολλά, αν δεν σας αρέσει στο καλό, να πάτε απο εκεί που ήρθατε, να στο πω ευγενικά. Δεν σας υποχρεώνει κανένας να ζείτε σε μια χώρα που δεν σας αρέσει.
Για να συνοψίσω, όσο θα είστε σε μια ξένη χώρα, ωφείλετε να ΣΕΒΕΣΤΕ ώστε να σας σέβονται και οι πολίτες της, διαφορετικά τα μονοπάτια για την επιστρόφη τα ξέρετε καλά.
1) Αμα ο άλλος νιώθει κατώτερος, εσυ δεν πρέπει να ευνοείς αυτο το αίσθημα κατωτερότητας που νιώθει.Με απλα και όμορφα λόγια, του εξηγείς γιατι δεν πρεπει να νιώθει ετσι.
2) Αναφέρεις οτι εχεις φίλους Αλβανους που είναι καλα παιδια αλλα οι καλοί Αλβανοί σπανίζουν. Τι ακριβώς θα πει αυτό; Ότι όσοι έχουν καταγωγή απο την Αλβανία δεν είναι καλοι άνθρωποι;
3) Ισχυρίζεσαι οτι οι περισσότεροι Αλβανοί νιώθουν κατώτεροι και εχουν κόμπλεξ λόγω έλλειψης Πολιτισμού(?) και Παιδείας (??). Η Αλβανία έχει μεγάλο πολιτισμό και οι άνθρωποι αλβανικής καταγωγής εχουν λαβει παιδεία. Αλλοι περισσοτερη και άλλοι λιγότερη. Δεν μπορείς να υπονοείς οτι εσυ σαν Έλληνας εχεις λαβεις καλύτερες αξιες απο εναν Αλβανό, το λες και εχεις στατιστικά στοιχεία.
4) Ο άνθρωπος αναγκάστηκε να φύγει απο την Ελλαδα και νιώθει πικραμένος γιατί αν διάβασες καλα πριν πετάξεις και εσυ με την σειρα σου την χολή σου, τα καλύτερα του χρονια τα περασε εδω αλλά μάλλον στο τέλος απογοητεύτηκε. Αρα, δεν φιλοξενήθηκε. Επίσης, αυτη η καραμέλα με την φιλοξενία πρεπει να σταματήσει. Η φιλοξενία ειναι μια καλη πράξη και δεν συνοδεύεται με τον ρατσισμό. Κι αν ειναι δυνατόν, αυτα δεν τα λες στα παιδια 2-3-4ης γενιας μεταναστων γιατί δεν είναι φιλοξενούμενοι σε αυτή τη χωρα απο την στιγμη που εδω γεννήθηκαν και μεγάλωσαν.
5) Το ποιηματάκι του σεβασμού και της επιστροφής δεν θα το σχολιάσω γιατί ο άνθρωπος που μεταναστεύει, λέγεται μετανάστης για κάποιο λογο. Ενα καλύτερο μελλον θέλει, οχι να επιστρέψει εκεί που δυσκολεύεται να ζησει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@AK-92 Πρέπει απλά λιγο να το κλείσεις γιατι το κάθε σχόλιό σου είναι και πιο χαζό απο το προηγούμενο. Και στο λεω σαν συμπατριώτισσά σου. Ήρθες ξαφνικά να κάνεις ενα ανούσιο ποστ για να μας πεις οτι η Ελλαδα ειναι σκατα χώρα, δεν εχει πολιτισμό, δεν έχει τεχνη και πάει λέγοντας. Και έχεις και το θράσος μάλιστα να γκρινιάζεις για τον ρατσισμό που επικρατεί στην χώρα. Νομίζω πως σε αυτό το σημείο πρεπει απλα να σταματήσεις και να αναθεωρήσεις γιατι 1) εχεις ηδη χασει το δικιο σου και 2) γίνεσαι αυτο που μισεις.
Faleminderit
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
1) Αμα ο άλλος νιώθει κατώτερος, εσυ δεν πρέπει να ευνοείς αυτο το αίσθημα κατωτερότητας που νιώθει.Με απλα και όμορφα λόγια, του εξηγείς γιατι δεν πρεπει να νιώθει ετσι.
2) Αναφέρεις οτι εχεις φίλους Αλβανους που είναι καλα παιδια αλλα οι καλοί Αλβανοί σπανίζουν. Τι ακριβώς θα πει αυτό; Ότι όσοι έχουν καταγωγή απο την Αλβανία δεν είναι καλοι άνθρωποι;
3) Ισχυρίζεσαι οτι οι περισσότεροι Αλβανοί νιώθουν κατώτεροι και εχουν κόμπλεξ λόγω έλλειψης Πολιτισμού(?) και Παιδείας (??). Η Αλβανία έχει μεγάλο πολιτισμό και οι άνθρωποι αλβανικής καταγωγής εχουν λαβει παιδεία. Αλλοι περισσοτερη και άλλοι λιγότερη. Δεν μπορείς να υπονοείς οτι εσυ σαν Έλληνας εχεις λαβεις καλύτερες αξιες απο εναν Αλβανό, το λες και εχεις στατιστικά στοιχεία.
4) Ο άνθρωπος αναγκάστηκε να φύγει απο την Ελλαδα και νιώθει πικραμένος γιατί αν διάβασες καλα πριν πετάξεις και εσυ με την σειρα σου την χολή σου, τα καλύτερα του χρονια τα περασε εδω αλλά μάλλον στο τέλος απογοητεύτηκε. Αρα, δεν φιλοξενήθηκε. Επίσης, αυτη η καραμέλα με την φιλοξενία πρεπει να σταματήσει. Η φιλοξενία ειναι μια καλη πράξη και δεν συνοδεύεται με τον ρατσισμό. Κι αν ειναι δυνατόν, αυτα δεν τα λες στα παιδια 2-3-4ης γενιας μεταναστων γιατί δεν είναι φιλοξενούμενοι σε αυτή τη χωρα απο την στιγμη που εδω γεννήθηκαν και μεγάλωσαν.
5) Το ποιηματάκι του σεβασμού και της επιστροφής δεν θα το σχολιάσω γιατί ο άνθρωπος που μεταναστεύει, λέγεται μετανάστης για κάποιο λογο. Ενα καλύτερο μελλον θέλει, οχι να επιστρέψει εκεί που δυσκολεύεται να ζησει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@AK-92 Πρέπει απλά λιγο να το κλείσεις γιατι το κάθε σχόλιό σου είναι και πιο χαζό απο το προηγούμενο. Και στο λεω σαν συμπατριώτισσά σου. Ήρθες ξαφνικά να κάνεις ενα ανούσιο ποστ για να μας πεις οτι η Ελλαδα ειναι σκατα χώρα, δεν εχει πολιτισμό, δεν έχει τεχνη και πάει λέγοντας. Και έχεις και το θράσος μάλιστα να γκρινιάζεις για τον ρατσισμό που επικρατεί στην χώρα. Νομίζω πως σε αυτό το σημείο πρεπει απλα να σταματήσεις και να αναθεωρήσεις γιατι 1) εχεις ηδη χασει το δικιο σου και 2) γίνεσαι αυτο που μισεις.
Faleminderit
Αυτό ισχύει,ευτυχώς είπες και αυτή την πλευρά. Το 2 είναι προφανώς από άγνοια του κόσμου και, προφανώς ρατσισμός. Το 4 και το 5 πρέπει πραγματικά να σταματήσουν.
 

ThiS is SpartA

Νεοφερμένος

Ο ThiS is SpartA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1) Αμα ο άλλος νιώθει κατώτερος, εσυ δεν πρέπει να ευνοείς αυτο το αίσθημα κατωτερότητας που νιώθει.Με απλα και όμορφα λόγια, του εξηγείς γιατι δεν πρεπει να νιώθει ετσι.
2) Αναφέρεις οτι εχεις φίλους Αλβανους που είναι καλα παιδια αλλα οι καλοί Αλβανοί σπανίζουν. Τι ακριβώς θα πει αυτό; Ότι όσοι έχουν καταγωγή απο την Αλβανία δεν είναι καλοι άνθρωποι;
3) Ισχυρίζεσαι οτι οι περισσότεροι Αλβανοί νιώθουν κατώτεροι και εχουν κόμπλεξ λόγω έλλειψης Πολιτισμού(?) και Παιδείας (??). Η Αλβανία έχει μεγάλο πολιτισμό και οι άνθρωποι αλβανικής καταγωγής εχουν λαβει παιδεία. Αλλοι περισσοτερη και άλλοι λιγότερη. Δεν μπορείς να υπονοείς οτι εσυ σαν Έλληνας εχεις λαβεις καλύτερες αξιες απο εναν Αλβανό, το λες και εχεις στατιστικά στοιχεία.
4) Ο άνθρωπος αναγκάστηκε να φύγει απο την Ελλαδα και νιώθει πικραμένος γιατί αν διάβασες καλα πριν πετάξεις και εσυ με την σειρα σου την χολή σου, τα καλύτερα του χρονια τα περασε εδω αλλά μάλλον στο τέλος απογοητεύτηκε. Αρα, δεν φιλοξενήθηκε. Επίσης, αυτη η καραμέλα με την φιλοξενία πρεπει να σταματήσει. Η φιλοξενία ειναι μια καλη πράξη και δεν συνοδεύεται με τον ρατσισμό. Κι αν ειναι δυνατόν, αυτα δεν τα λες στα παιδια 2-3-4ης γενιας μεταναστων γιατί δεν είναι φιλοξενούμενοι σε αυτή τη χωρα απο την στιγμη που εδω γεννήθηκαν και μεγάλωσαν.
5) Το ποιηματάκι του σεβασμού και της επιστροφής δεν θα το σχολιάσω γιατί ο άνθρωπος που μεταναστεύει, λέγεται μετανάστης για κάποιο λογο. Ενα καλύτερο μελλον θέλει, οχι να επιστρέψει εκεί που δυσκολεύεται να ζησει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@AK-92 Πρέπει απλά λιγο να το κλείσεις γιατι το κάθε σχόλιό σου είναι και πιο χαζό απο το προηγούμενο. Και στο λεω σαν συμπατριώτισσά σου. Ήρθες ξαφνικά να κάνεις ενα ανούσιο ποστ για να μας πεις οτι η Ελλαδα ειναι σκατα χώρα, δεν εχει πολιτισμό, δεν έχει τεχνη και πάει λέγοντας. Και έχεις και το θράσος μάλιστα να γκρινιάζεις για τον ρατσισμό που επικρατεί στην χώρα. Νομίζω πως σε αυτό το σημείο πρεπει απλα να σταματήσεις και να αναθεωρήσεις γιατι 1) εχεις ηδη χασει το δικιο σου και 2) γίνεσαι αυτο που μισεις.
Faleminderit
Ώπα πειράζει η αλήθεια; Είπα και εγώ δεν θα πεταχτεί κάποιος;
1) Είναι μικρό παιδάκι και πρέπει να του εξηγήσω να μην αισθάνεται κατώτερος; Για αυτά πέστον εσύ θα καταλάβει καλύτερα.
2) Όπως ακριβώς το έγραψα, ναι σπανίζουν, έχω άτομο στην ασφάλεια, δεν θέλεις να μάθεις τι ποσοστό έχετε στις φυλακές.
3) Σαφώς σε μεγάλο ποσοστό το κόμπλεξ προέρχεται από έλλειψη παιδείας και ένα μικρότερο ποσοστό σε ψυχιατρικά θέματα. Για τον πολιτισμό δεν θα σχολιάσω κάτι, παρά μόνο θα πω ένα όνομα, Χότζας.
4) Αυτό λέω σε όποιον αρέσει για τους άλλους ας πάνε όπου θέλουν μακριά απο εμάς.Και όσο για τα παιδιά 2ης 3ης 4ης γενιάς, θα σου πω οτι Έλληνας γεννιέσαι και είναι απο πάππου προς πάππου, ΟΧΙ ιμιτασιόν. ( κόψε τις καραμέλες αν δεν σου αρέσουν, χαλάνε τα δοντάκια ).
5) Και βέβαια πρέπει να σέβεσαι την χώρα που σε φιλοξενεί, όποιος δεν την σέβεται έχει μεγαλώσει με διαφορετική παιδεία, έχει έλλειψη πολιτισμού και καλύτερα να ζεί σε σπηλιά παρά να είναι κίνδυνος για την κοινωνία.
Και για επίλογο.....
Πείτε και κανένα ευχαριστώ ρε παιδιά, στην χώρα που ήρθατε για λίγο και κάνατε σπίτια για να μείνετε μια ζωή εκεί.
Πείτε κανένα ευχαριστώ για τα <<προνόμια>> που σας προσφέρει ώστε να δούλευετε στην μαύρη εργασία και να τσεπώνετε ταυτοχρόνως και όλα τα επιδόματα, που σε καμία άλλη χώρα δεν γίνεται αυτό σε τόσο μεγάλο ποσοστό.
Και τέλος-τέλος πείτε και ένα ευχαριστώ, τα παιδάκια που γεννιούνται στην Ελλάδα (γερά να είναι) έχουν τις ίδιες ευκαιρίες να σπουδάσουν και να δημιουργήσουν ενα καλύτερο μέλλον για αυτούς, που σε καμιά περίπτωση δεν θα είχαν αν μένανε οι γονείς τους στις χώρες που προέρχονται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Ώπα πειράζει η αλήθεια; Είπα και εγώ δεν θα πεταχτεί κάποιος;
1) Είναι μικρό παιδάκι και πρέπει να του εξηγήσω να μην αισθάνεται κατώτερος; Για αυτά πέστον εσύ θα καταλάβει καλύτερα.
2) Όπως ακριβώς το έγραψα, ναι σπανίζουν, έχω άτομο στην ασφάλεια, δεν θέλεις να μάθεις τι ποσοστό έχετε στις φυλακές.
3) Σαφώς σε μεγάλο ποσοστό το κόμπλεξ προέρχεται από έλλειψη παιδείας και ένα μικρότερο ποσοστό σε ψυχιατρικά θέματα. Για τον πολιτισμό δεν θα σχολιάσω κάτι, παρά μόνο θα πω ένα όνομα, Χότζας.
4) Αυτό λέω σε όποιον αρέσει για τους άλλους ας πάνε όπου θέλουν μακριά απο εμάς.Και όσο για τα παιδιά 2ης 3ης 4ης γενιάς, θα σου πω οτι Έλληνας γεννιέσαι και είναι απο πάππου προς πάππου, ΟΧΙ ιμιτασιόν. ( κόψε τις καραμέλες αν δεν σου αρέσουν, χαλάνε τα δοντάκια ).
5) Και βέβαια πρέπει να σέβεσαι την χώρα που σε φιλοξενεί, όποιος δεν την σέβεται έχει μεγαλώσει με διαφορετική παιδεία, έχει έλλειψη πολιτισμού και καλύτερα να ζεί σε σπηλιά παρά να είναι κίνδυνος για την κοινωνία.
Και για επίλογο.....
Πείτε και κανένα ευχαριστώ ρε παιδιά, στην χώρα που ήρθατε για λίγο και κάνατε σπίτια για να μείνετε μια ζωή εκεί.
Πείτε κανένα ευχαριστώ για τα <<προνόμια>> που σας προσφέρει ώστε να δούλευετε στην μαύρη εργασία και να τσεπώνετε ταυτοχρόνως και όλα τα επιδόματα, που σε καμία άλλη χώρα δεν γίνεται αυτό σε τόσο μεγάλο ποσοστό.
Και τέλος-τέλος πείτε και ένα ευχαριστώ, τα παιδάκια που γεννιούνται στην Ελλάδα (γερά να είναι) έχουν τις ίδιες ευκαιρίες να σπουδάσουν και να δημιουργήσουν ενα καλύτερο μέλλον για αυτούς, που σε καμιά περίπτωση δεν θα είχαν αν μένανε οι γονείς τους στις χώρες που προέρχονται.
Θέλω λίγο να ηρεμήσεις μαν. Είσαι πατριώτης συναγωνιστής, το χαίρομαι και μπράβο σου αλλά η λεπτή γραμμή προς τον ρατσισμό έχει αρχίσει να περνάει και δεν μου αρέσει αυτό. Κάπου πρέπει να μπει μια τελεία.

Μη τσουβαλιαζεις έτσι έναν ολόκληρο λαό. Η πλειοψηφία είναι καλοί άνθρωποι. Εργατικοί που έχουν πετύχει πολλά στις αγροτικές ασχολίες ( κάτι που δεν κάνουν οι Έλληνες γιατί οι κυβερνήσεις έχουν φροντίσει να υπονομεύσουν τον πρωτογενή τομέα ). Ο Χότζας τους επιβλήθηκε διότι οι Αλβανοί παρτιζάνοι έλαβαν άμεση βοήθεια από τον Κόκκινο Στρατό και κυριάρχησαν στα πολιτικά πράγματα με την υποχώρηση των Γερμανών. Όλες οι χώρες έχουν να επιδείξουν ξεχωριστό και ωραίο πολιτισμό. Όλοι Βαλκάνιοι και Ευρωπαίοι είμαστε από τον όμορφο και δυναμικό Νότο.

Έλληνας είναι ο έχων ελληνική παιδεία και συνείδηση. Πολλοί εδώ είναι " φυλετικά " Έλληνες αλλά συμπεριφέρονται πιο ανθελληνικά από εξελληνισμενους μετανάστες που σέβονται και αγαπούν την χώρα αυτή σαν δικιά τους.

Με το 5 συμφωνούμε. Γενικά όλοι οφείλουν να σέβονται την χώρα που τους φιλοξενεί, όποια και αν είναι αυτή. Αλλά να σου πω ότι δεν χαρίστηκε τίποτα σε αυτούς. Μη μπερδεύεις τους λαθρομετανάστες της Ανατολής με τους Αλβανούς μετανάστες στα 80ς και τα 90ς. Άλλο οι μεν άλλο οι δε.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Ώπα πειράζει η αλήθεια; Είπα και εγώ δεν θα πεταχτεί κάποιος;
1) Είναι μικρό παιδάκι και πρέπει να του εξηγήσω να μην αισθάνεται κατώτερος; Για αυτά πέστον εσύ θα καταλάβει καλύτερα.
2) Όπως ακριβώς το έγραψα, ναι σπανίζουν, έχω άτομο στην ασφάλεια, δεν θέλεις να μάθεις τι ποσοστό έχετε στις φυλακές.
3) Σαφώς σε μεγάλο ποσοστό το κόμπλεξ προέρχεται από έλλειψη παιδείας και ένα μικρότερο ποσοστό σε ψυχιατρικά θέματα. Για τον πολιτισμό δεν θα σχολιάσω κάτι, παρά μόνο θα πω ένα όνομα, Χότζας.
4) Αυτό λέω σε όποιον αρέσει για τους άλλους ας πάνε όπου θέλουν μακριά απο εμάς.Και όσο για τα παιδιά 2ης 3ης 4ης γενιάς, θα σου πω οτι Έλληνας γεννιέσαι και είναι απο πάππου προς πάππου, ΟΧΙ ιμιτασιόν. ( κόψε τις καραμέλες αν δεν σου αρέσουν, χαλάνε τα δοντάκια ).
5) Και βέβαια πρέπει να σέβεσαι την χώρα που σε φιλοξενεί, όποιος δεν την σέβεται έχει μεγαλώσει με διαφορετική παιδεία, έχει έλλειψη πολιτισμού και καλύτερα να ζεί σε σπηλιά παρά να είναι κίνδυνος για την κοινωνία.
Και για επίλογο.....
Πείτε και κανένα ευχαριστώ ρε παιδιά, στην χώρα που ήρθατε για λίγο και κάνατε σπίτια για να μείνετε μια ζωή εκεί.
Πείτε κανένα ευχαριστώ για τα <<προνόμια>> που σας προσφέρει ώστε να δούλευετε στην μαύρη εργασία και να τσεπώνετε ταυτοχρόνως και όλα τα επιδόματα, που σε καμία άλλη χώρα δεν γίνεται αυτό σε τόσο μεγάλο ποσοστό.
Και τέλος-τέλος πείτε και ένα ευχαριστώ, τα παιδάκια που γεννιούνται στην Ελλάδα (γερά να είναι) έχουν τις ίδιες ευκαιρίες να σπουδάσουν και να δημιουργήσουν ενα καλύτερο μέλλον για αυτούς, που σε καμιά περίπτωση δεν θα είχαν αν μένανε οι γονείς τους στις χώρες που προέρχονται.
Ήλπιζα να μην διαβάσω και αλλες ανοησίες σε αυτο το θρεντ, αλλα να που διάβασα και αλλη μια. Ας αρχίσουμε λοιπον, τι αληθεύει απο αυτα που είπες και εμένα με πειραζει;
1) Οποια κι αν ειναι η ηλικία του, εσυ οφείλεις να φερθεις σαν άνθρωπος, οχι σαν αγριμι. Υποτίθεται έχεις λαβει και μια παιδεία για την οποία υπερηφανεύεσαι, so act like it.
2) Δεν μου λέει κατι το οτι στις φυλακές της Ελλάδας υπάρχουν πολλοι που είναι αλβανικής καταγωγής. Πολλοί μετανάστες λογω φτώχειας αναγκάζονται να κλέψουν πχ. Ειναι σωστο αυτό; Οχι φυσικά, αλλά είναι ενας τρόπος επιβίωσης που εκείνη τη στιγμή ο ταδε άνθρωπος σκέφτηκε. Μόνο οι μετανάστες κλεβουν; Οχι. Παρατήρησα ομως οτι υφολογικά τονίζεις πως ειναι μεγαλο το ποσοστό των Αλβανών κρατουμένων. Πως όμως αυτο λειτουργεί ως ενα σωστο τεκμήριο που υποστηρίζει οτι ενας ολόκληρος λαος είναι κακός;
3) Μην συγχεεις την παιδεία με την εκπαίδευση. Παιδεία μπορεί να λάβει ο καθε άνθρωπος απο τους σωστούς ανθρώπους. Παλι δεν καταλαβαίνω πως βγαίνεις στο συμπέρασμα οτι οι Αλβανοί εχουν "ψυχιατρικά θέματα", οποτε θα σε παρακαλούσα να μας παρουσιάσεις αναλυτικα τον συλλογισμό σου. Οσον αφορά τον πολιτισμό και τον Χοτζα, τι υπονοείς; Ναι, κατέστρεψε πολλες Εκκλησίες και Τζαμια (κομματια πολιτισμου), αλλα αυτο δεν θα πει οτι τον εσβησε. Η Γερμανία και η Αγγλία (και αλλες χωρες) χωρις ιχνος ντροπής εχουν "κλέψει" ελληνικα μάρμαρα και δεν τα επιστρεφουν, βάζοντας πανω την δικη τους ταυτότητα (βλ. Έλγιν και Ελγίνεια μαρμαρα). Τι θα πει αυτο, οτι σας εκλεψαν τον πολιτισμό που εχετε σαν Έλληνες;
4) Εντάξει, κοίτα και εσυ λοιπόν Ελληνας να πεθανεις και οχι γουρουνι(!)
5) Πρέπει να σεβομαστε την κάθε χωρα.

Λοιπον, επειδη βγαίνει μεγαλο το κείμενο, το μονο που θέλω να προσθέσω ειναι οτι τα επιδόματα της Ελλαδας δεν είναι τίποτα σε αυτα της Γερμανιας, so do yourself a favor και ψαξου περισσότερο.
 

ThiS is SpartA

Νεοφερμένος

Ο ThiS is SpartA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θέλω λίγο να ηρεμήσεις μαν. Είσαι πατριώτης συναγωνιστής, το χαίρομαι και μπράβο σου αλλά η λεπτή γραμμή προς τον ρατσισμό έχει αρχίσει να περνάει και δεν μου αρέσει αυτό. Κάπου πρέπει να μπει μια τελεία.

Μη τσουβαλιαζεις έτσι έναν ολόκληρο λαό. Η πλειοψηφία είναι καλοί άνθρωποι. Εργατικοί που έχουν πετύχει πολλά στις αγροτικές ασχολίες ( κάτι που δεν κάνουν οι Έλληνες γιατί οι κυβερνήσεις έχουν φροντίσει να υπονομεύσουν τον πρωτογενή τομέα ). Ο Χότζας τους επιβλήθηκε διότι οι Αλβανοί παρτιζάνοι έλαβαν άμεση βοήθεια από τον Κόκκινο Στρατό και κυριάρχησαν στα πολιτικά πράγματα με την υποχώρηση των Γερμανών. Όλες οι χώρες έχουν να επιδείξουν ξεχωριστό και ωραίο πολιτισμό. Όλοι Βαλκάνιοι και Ευρωπαίοι είμαστε από τον όμορφο και δυναμικό Νότο.

Έλληνας είναι ο έχων ελληνική παιδεία και συνείδηση. Πολλοί εδώ είναι " φυλετικά " Έλληνες αλλά συμπεριφέρονται πιο ανθελληνικά από εξελληνισμενους μετανάστες που σέβονται και αγαπούν την χώρα αυτή σαν δικιά τους.

Με το 5 συμφωνούμε. Γενικά όλοι οφείλουν να σέβονται την χώρα που τους φιλοξενεί, όποια και αν είναι αυτή. Αλλά να σου πω ότι δεν χαρίστηκε τίποτα σε αυτούς. Μη μπερδεύεις τους λαθρομετανάστες της Ανατολής με τους Αλβανούς μετανάστες στα 80ς και τα 90ς. Άλλο οι μεν άλλο οι δε.
Είμαι ενάντια στο ρατσισμό, εγώ αλήθειες είπα, κάτι που τις γνωρίζουν όλοι, αλλά δεν τις λένε.
Ξέρω πολλά πράγματα για τον χότζα, δεν θα ήθελα να δυναμιτίσω περισότερο το κλίμα, άστο... να φύγει έτσι.
Ξέρεις οτι πολλά λεγόμενα δεν εκφράζονται σωστά απο τα γραφώμενα, ίσως να παρεξηγήθηκα σε κάτι που έγραψα, αλλά τέσπα συμφωνώ απολύτως σε αυτο που λες ΄΄Έλληνας είναι ο έχων ελληνική παιδεία και συνείδηση.΄΄
Όταν προκαλούν δεν γίνεται να μην τους απαντήσεις.
Σίγουρα οι νεοέλληνες είχαν μια αποστροφή προς την αγροτική ανάπτυξη, κάτι που έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια, και υπάρχουν τα σχετικά στοιχεία.
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, απλά κάπου είναι πλειοψηφία το ένα απο τα 2, και για να το λέω αυτό είναι επειδή γνωρίζω και το λέω, δεν το γράφω για εντυπώσεις.
Και το λέω και το ξαναλέω οτι εμένα αν δεν μου άρεσε μια χώρα που έμενα, θα έφευγα, δεν θα καταπίεζα τον εαυτό μου, και φυσικά δεν θα έσταζα χολή, απλά θα έφευγα, και δεν μπερδεύω την δεκαετία 90 με την σημερινή επόχη, ξέρω πολύ καλά τι λέω.
Βάζω μια τελεία εδώ. Καλή συνέχεια.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Στα Βαλκάνια πιο ψυχακιδες εθνικιστές σαν τους Έλληνες δεν έχει, ακούμε που σου λέω! Δεν θα δεις κάνα Σερβω, Αλβανό, Σλαβομακεδονα ναι λέει εμείς είμαστε τω φως του πολιτισμού, θα σέβεστε 😆 πιγε τώρα ο Μιχάλης από την Κατερίνη και έφτιαξε Παρθενώνα και Ολυμπιακούς Αγώνες, άλλο Αρχαία Ελλάδα, άλλο σημερινή, ακόμα να το καταλάβεται...
Από προσωπική εμπειρία δεν θες να μπλέξεις με Αλβανούς εθνικιστές. Να σου λένε πως πολλά σημαντικά ατομας της Ιστορίας πως έχουν Αλβανική καταγωγή ή πως η Ήπειρος ιστορικά είναι Αλβανική και αλλα πολλά, στα οποία εγώ ο ίδιος διαφωνώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top