Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Ναι, λέγεται για τις επιλογές τής ζωής μας, που συνιστούν ακριβώς σκόπιμη δράση και όχι τυχαία γεγονότα.

Πολλά πράγματα έρχονται τυχαία. Δε θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι για αυτά;

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί με πρήζεται. Σας είπα εγώ τίποτα που μισείτε την χώρα σας; εγώ απλά είπα, στην Τουρκία. Το να φτύνεις κάτι και να είσαι σε αυτό είναι τουλάχιστον γελοίο. Εσείς γιατί φάγατε τέτοιο σκάλωμα; Χαίρομαι που γεννήθηκα σε αυτή τη χώρα, έχω τη θέληση να βελτιώσω τον εαυτό μου και να απαλλαγώ από κακές νοοτροπίες που μας έφεραν ως εδώ καθώς και να εργαστώ όσο χρειαστεί αλλά και να θυσιάσω πολλά πράγματα για να δω αυτή τη χώρα να προοδεύει. Γιατί ντε και καλά να γίνω "πολίτης του κόσμου" να τη σκαπουλαρω στο εξωτερικό μια και καλή και να σώσω τον κ*λο μου; Δε θέλω κάτι τέτοιο.

Φτάνει με αυτό το pressing.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Φασίστας επειδή αγαπάει κάποιος τη χώρα του και περήφανος που γεννήθηκε σε αυτήν;

Επειδή αναπαράγεις το αντιεπιστημονικό εθνικό αφήγημα, το προβάλεις ως βάση κοινωνικής οργάνωσης μαζί με ιεραρχικές δομές και κάτι από μιλιταρισμό. Last I checked μάγκα μου, είσαι ο ορισμός της λέξης κι άλλωστε μόνος σου εκθειάζεις προηγούμενα φασιστικά καθεστώτα. Μην είσαι κότα λιράτη σαν τους "αίμα, τιμή, δεν ήμουνα εκεί" και παραδέξου το τουλάχιστον.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Επειδή αναπαράγεις το αντιεπιστημονικό εθνικό αφήγημα, το προβάλεις ως βάση κοινωνικής οργάνωσης μαζί με ιεραρχικές δομές και κάτι από μιλιταρισμό. Last I checked μάγκα μου, είσαι ο ορισμός της λέξης κι άλλωστε μόνος σου εκθειάζεις προηγούμενα φασιστικά καθεστώτα. Μην είσαι κότα λιράτη σαν τους "αίμα, τιμή, δεν ήμουνα εκεί" και παραδέξου το τουλάχιστον.

Δε παραδέχομαι βλακείες. Σε μερικά θέματα συμφωνώ και με τον κομμουνισμό, σιγά μην είμαι σαν εσενα όμως. Και ποτέ δε κολωσα για αυτό. Δεν είπα ότι έχω κάποια αρνητική εικόνα για το Εθνικοσοσιαλιστικό καθεστώς πέρα από αυτά που έγιναν από το 1939 και μετά. Αλλά δε θα με ταυτίσεις εμένα με κάποια ιδεολογία. Εγώ δε γίνομαι προβατάκι κάποιας ιδεολογίας όπως εσύ "φίλε".
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δε παραδέχομαι βλακείες. Σε μερικά θέματα συμφωνώ και με τον κομμουνισμό, σιγά μην είμαι σαν εσενα όμως. Και ποτέ δε κολωσα για αυτό. Δεν είπα ότι έχω κάποια αρνητική εικόνα για το Εθνικοσοσιαλιστικό καθεστώς πέρα από αυτά που έγιναν από το 1939 και μετά. Αλλά δε θα με ταυτίσεις εμένα με κάποια ιδεολογία. Εγώ δε γίνομαι προβατάκι κάποιας ιδεολογίας όπως εσύ "φίλε".

Ας αναλάβει κάποιος με μεταδιδακτορική διατριβή στην ψυχιατρική το παιδί, μπας και συμφιλιωθεί με τον εαυτό του. Να πληροί συνειδητά και περήφανα όλα τα κριτήρια και να μην αποδέχεται τον χαρακτηρισμό, κοίτα να δεις πράγματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Ας αναλάβει κάποιος με μεταδιδακτορική διατριβή στην ψυχιατρική το παιδί, μπας και συμφιλιωθεί με τον εαυτό του. Να πληροί συνειδητά και περήφανα όλα τα κριτήρια και να μην αποδέχεται τον χαρακτηρισμό, κοίτα να δεις πράγματα.

Πολλοί Εθνικοσοσιαλιστές επίσης λένε διάφορα όπως ιεράρχηση φυλών, λένε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι άχρηστοι άνθρωποι και διάφορα άλλα. Βλέπεις να τηρώ κάτι από αυτά; Το γεγονός ότι είμαι περήφανος για τη Φυλή μου δε σημαίνει ότι νιώθω ανώτερος από κάποιον άλλον. Βαζεις λόγια στο στόμα μου γιατί σε εξυπηρετεί πολύ καλά όλο αυτό. Εγώ ο κακος φασίστας και εσύ ο καλός κομμουνιστής. Για το Ολοκαύτωμα μαθαίνουμε στα σχολεία, για τα εγκλήματα της Κόκκινης πανώλης όμως; Ουκρανία 1932-1933 μόνο αυτό ( από τα πολλά ).

" Εχθρεύομαι όλα τα είδη του Φασισμού, αλλά πιο πολύ την πιο επικίνδυνη μορφή του, τον αριστερόστροφο φασισμό " ~ Μίκης Θεοδωράκης.
Όταν σας κατάλαβε μέχρι και αυτός που υμνουσατε.

" Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι αυτοί που αποκαλούν τους εαυτούς τους αντι-φασιστες " ~ Ουίνστον Τσώρτσιλ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγώ πάω από το γενικό στο ειδικό και εσύ μου απαντάς από το ειδικό στο γενικό. Η χώρα σου είναι μια και δε θα αλλάξει ποτέ. Όσο και να την απαρνηθείς. Θες να νιώθεις Σουηδός ας πούμε; Ε θα νιώθεις απλά, ποτέ δε θα γίνεις. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε συμβιβάζεστε με αυτό το πράγμα και ψάχνετε διεξόδους αλλού. Ο ξένος είναι μία λέξη που δηλώνει τον αλλοεθνη. Τι το κακό έχει; Το γεγονός ότι πας σε κάποια χώρα δε σ κάνει ημεδαπό σε αυτην.

Η Ελληνική Κυβέρνηση δε σου συμπεριφέρθηκε όπως θα έπρεπε. Όχι η Πατρίδα σου. Πατριωτικά κόμματα δε ψηφίσατε ποτέ, άρα μη παραπονιέστε.

Εννοείται ότι πολλοί σε άλλες χώρες αυτή τη στιγμή στις κρεμάλες θα ήταν. Όπως αξίζουν ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ τα κόμματα της μεταπολίτευσης.
Το είχα ξαναπεί και παλιότερα. Η Ευρώπη και η Ελλάδα είναι η Δημοκρατία της Βαϊμάρης, εμείς πολεμάμε για αυτό που ακολούθησε μετά την Δημοκρατία της Βαϊμάρης.

Η Ελληνική Κυβέρνηση είναι ο νομικός εκπρόσωπος της Ελλάδας σαν εδαφικό προσδιορισμό και σαν εθνολογική ομάδα. Η Πατρίδα είναι κάτι ουτοπικό, εσωτερικό για τον καθένα μας, που όμως τα τελευταία 100 χρόνια τουλάχιστον αποτελεί μέσο εκμετάλλευσης από διάφορους για πολιτικές σκοπιμότητες. Σε μια καθαρή έννοια, πατρίδα είναι το σύνολο των εθίμων και του πολιτισμού που παράγεται από την κοινωνία που σχηματίζει η εθνολογική ομάδα ή οι εθνολογικές ομάδες που κατοικούν ή κατοίκησαν στο πέρασμα των χρόνων. Μην μπλέκουμε την πατρίδα με το νομικό πλαίσιο της εξουσίας που είναι η Κυβέρνηση.

Άσχετα που επιλέγω να ζήσω ποτέ δεν θα επιδιώξω να το ταυτίσω με το τι νιώθω. Δεν με εκφράζει κάτι για να νιώσω Σουηδός, Άγγλος, Τούρκος κτλ γιατί το ερμηνεύω με την ίδια λογική. Νιώθω Έλληνας για ορισμένα πράγματα αλλά δεν το εκφράζω με ψύχωση σε αόριστες έννοιες. Ξένος είναι ο αλλοεθνής αλλά όταν λες "παντού σε θεωρούν ξένο" είναι διαφορετικό.

Επειδή δεν υπάρχει καθαρότητα των εθνών, όλοι κάποτε, κάποια στιγμή ήταν ξένοι σε έναν νέο τόπο που με τους αιώνες ενσωματώθηκαν. Οι λαοί μετακινούνται και δεν παίρνουν καμία Γη μαζί τους όταν φύγουν από τη μάταιη τούτη ζωή. Η διαφορά εκείνων που παθαίνουν ψύχωση με την λέξη πατρίδα είναι ότι νομίζουν φεύγοντας από τη ζωή, θα πάρουν και την Ελλάδα, την Ολλανδία, την Τουρκία, το Σουρινάμ, το Μπαγκλαντές, τη Βολιβία, τη Γαλλία, κτλ μαζί τους γι' αυτό και εν ζωή σέρνουν τη χώρα τους στο παρελθόν και μόνιμα ζουν με εφιάλτες στο χθες σαν ζόμπι.

Το αν σε θεωρούν ξένο σε μια χώρα, δεν παίζει ρόλο αν είναι η Ελλάδα ή άλλη χώρα. Όλες οι χώρες αντιμετωπίζουν τους πολίτες πλέον ως τραπεζικούς λογαριασμούς. Οπότε είναι καθαρά δικό σου θέμα πως νιώθεις σε μια χώρα. Μπορείς να βρεις πολύ καλούς Τούρκους, να είναι φίλοι ζωής και αντιθέτως να έχεις γνωρίσει Έλληνες που είναι καθίκια. Γιατί αυτό θα πρέπει να το δηλητηριάσεις με τον πολιτικό εθνικισμό; Για να έχει δουλειά ο κάθε πολιτικός;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ πάω από το γενικό στο ειδικό και εσύ μου απαντάς από το ειδικό στο γενικό. Η χώρα σου είναι μια και δε θα αλλάξει ποτέ. Όσο και να την απαρνηθείς. Θες να νιώθεις Σουηδός ας πούμε; Ε θα νιώθεις απλά, ποτέ δε θα γίνεις. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε συμβιβάζεστε με αυτό το πράγμα και ψάχνετε διεξόδους αλλού. Ο ξένος είναι μία λέξη που δηλώνει τον αλλοεθνη. Τι το κακό έχει; Το γεγονός ότι πας σε κάποια χώρα δε σ κάνει ημεδαπό σε αυτην.

Η Ελληνική Κυβέρνηση δε σου συμπεριφέρθηκε όπως θα έπρεπε. Όχι η Πατρίδα σου. Πατριωτικά κόμματα δε ψηφίσατε ποτέ, άρα μη παραπονιέστε.

Εννοείται ότι πολλοί σε άλλες χώρες αυτή τη στιγμή στις κρεμάλες θα ήταν. Όπως αξίζουν ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ τα κόμματα της μεταπολίτευσης.
Το είχα ξαναπεί και παλιότερα. Η Ευρώπη και η Ελλάδα είναι η Δημοκρατία της Βαϊμάρης, εμείς πολεμάμε για αυτό που ακολούθησε μετά την Δημοκρατία της Βαϊμάρης.

Αν με το «γίνεσαι» εννοείς το «γεννιέσαι» σε έναν τόπο, τότε δεν έχει νόημα να νιώθεις περήφανος για ένα τυχαίο γεγονός. Δεν έκανες τίποτα που να σε κάνει να νιώθεις υπερήφανος για αυτό. Να πεις ότι νιώθεις υπερήφανος για τον εαυτό σου, να το καταλάβω, αλλά όχι για κάτι στο οποίο δεν είχες λόγο. Δεν έχει νόημα.

Στείλε Έλληνες στην Αλβανία και αντέστρεψε την κατάσταση. Πολύ ευχαρίστως τότε θα κάτσω μαζί σου να κοιτάξουμε μαζί τι ισχύει και τι όχι. Μέχρι τότε δεν μπορώ να μιλήσω για καλούς και κακούς στην υπόθεση,καθώς βλέπω μόνο την μια όψη του νομίσματος. Ίσως να μην σχετίζεται καν το πρόβλημα με εθνικότητες,και ο ρατσισμός να είναι στην βάση του κάτι που πάει βαθύτερα και αναπτύσσεται υπο ορισμένες μόνο συνθήκες και με την βοήθεια συνδυαστικών παραγόντων.

Νομίζω ο φίλος σου ασχολείται πολύ με το θέμα της εθνικότητας και δεν θα έπρεπε.Στην πράξη κανείς απλός πολίτης δεν ενδιαφέρεται τόσο για κάτι τέτοιο σε καθημερινό επίπεδο. Και εαν τον πειράζει κάποιον τόσο πολύ η εθνικότητα,well δεν αξίζει τον χρόνο σου ούτως η άλλως.

Είχαμε/έχουμε μειονότητα στην Αλβανία που αντιμετωπίζουμε και θεσμικά και σε μεγάλο βαθμό και καθημερινά σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας. 15 χρόνια για να πάρουν ιθαγένεια - ενώ στην Αλβανία διδάσκονταν ελληνικά (!) στα σχολεία της Β. Ηπείρου μέχρι και την πτώση του κομμουνισμού - ηχεί σαν κατηγορία η λέξη «βορειοηπειρώτης» - γιατί πολλοί Αλβανοί από το '91 και μετά αυτοπροσδιορίζονταν ως βορειοηπειρώτες και στην Ελλάδα έγινε συνώνυμο του «Αλβανού» το οποίο για πολλούς είναι προσβολή. Ακόμα και σε επίπεδο πολιτικών αποφάσεων ήταν πάντα άνθρωποι «δεύτερης κατηγορίας» - π.χ. στους Βαλκανικούς πολέμους. Εμείς οι Ελλαδίτες δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κατάλληλα τους Έλληνες της Β. Ηπείρου - παρέα με εμάς και αρκετές αλβανικές κυβερνήσεις, με αποκορύφωμα τον Ράμα τα τελευταία χρόνια. Όπως επίσης δε σταθήκαμε καλά στο ζήτημα της Τσαμουριάς (στο παρελθόν, πλέον οι Τσάμηδες στην Ήπειρο είναι ελάχιστοι).

Γενικά, πάντως, υπάρχει ιστορικό κακοδιαχείρισης πληθυσμών και από τις δύο μεριές, νομίζω με την ίδια ένταση.

Δε παραδέχομαι βλακείες. Σε μερικά θέματα συμφωνώ και με τον κομμουνισμό, σιγά μην είμαι σαν εσενα όμως. Και ποτέ δε κολωσα για αυτό. Δεν είπα ότι έχω κάποια αρνητική εικόνα για το Εθνικοσοσιαλιστικό καθεστώς πέρα από αυτά που έγιναν από το 1939 και μετά. Αλλά δε θα με ταυτίσεις εμένα με κάποια ιδεολογία. Εγώ δε γίνομαι προβατάκι κάποιας ιδεολογίας όπως εσύ "φίλε".

«πέρα από αυτά που έγιναν από το 1939 και μετά» aka Β Παγκόσμιος Πόλεμος, Ολοκαύτωμα των Εβραίων, εκτελέσεις αμάχων και λοιπά...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ναι, το πρώτο εννοούσα με την κλειστότητα. Εμένα πάντως με εντυπωσιάζει πώς τόσο αυθόρμητα η ελληνική παράδοση - όχι μόνο μουσική - εγκολπώνει στοιχεία ξένα προς αυτήν και τα κάνει κτήμα της - όπως και η ελληνική γλώσσα - αλλά πολύς κόσμος που ζει εδώ πέρα (και είναι θιασώτης της παραπάνω παράδοσης) έχει τέτοια δυσανεξία στα ξένα στοιχεία - είτε πολιτισμικά είτε και τα ίδια τα άτομα πολλές φορές. Δεν μπορώ πραγματικά να το χωνέψω αυτό το πράγμα.


Το έχω πει πολλές φορες αυτο: γιατί έρχεται σ αντίθεση με τον βιασμό ψυχής Κ εγκεφάλου που δέχονται τα ελληνόπουλα από το δημοτικό περί περιουσίας καταγωγής.


Ενω ειναι κατι φανερα ξενο, όπως πχ Τ αρβανίτικα(αλβανικη διάλεκτος), γινόταν και γίνεται προσπάθεια ν «αποδειχθεί» ως ελληνική, Μπας και μην θίξουμε τον Μπότσαρη ή την Μπουμπουλίνα ή το ιδιο απλο Ελληνόπουλο αρβανίτικης καταγωγής ότι δεν κατάγεται απο τον Περικλή. Ειναι αστείο αυτο και φανερώνει ακριβώς το κόμπλεξ-προγονόλατριας που σχετίζεται και με το θέμα απόδοσης ιθαγένειας στους ξένους εν Ελλαδι το 2020.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχαμε/έχουμε μειονότητα στην Αλβανία που αντιμετωπίζουμε και θεσμικά και σε μεγάλο βαθμό και καθημερινά σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας. 15 χρόνια για να πάρουν ιθαγένεια - ενώ στην Αλβανία διδάσκονταν ελληνικά (!) στα σχολεία της Β. Ηπείρου μέχρι και την πτώση του κομμουνισμού - ηχεί σαν κατηγορία η λέξη «βορειοηπειρώτης» - γιατί πολλοί Αλβανοί από το '91 και μετά αυτοπροσδιορίζονταν ως βορειοηπειρώτες και στην Ελλάδα έγινε συνώνυμο του «Αλβανού» το οποίο για πολλούς είναι προσβολή. Ακόμα και σε επίπεδο πολιτικών αποφάσεων ήταν πάντα άνθρωποι «δεύτερης κατηγορίας» - π.χ. στους Βαλκανικούς πολέμους. Εμείς οι Ελλαδίτες δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κατάλληλα τους Έλληνες της Β. Ηπείρου - παρέα με εμάς και αρκετές αλβανικές κυβερνήσεις, με αποκορύφωμα τον Ράμα τα τελευταία χρόνια. Όπως επίσης δε σταθήκαμε καλά στο ζήτημα της Τσαμουριάς (στο παρελθόν, πλέον οι Τσάμηδες στην Ήπειρο είναι ελάχιστοι).

Ακομα και μακεδονικά διδάσκεται η αντίστοιχη μειονότητα εκει( που; στην οπισθοδρομική Αλβανία!) εδώ αν παει κάποιος σύλλογος και τολμήσει τέτοιο βήμα κατευθείαν μπαίνει στο στόχαστρο της ΕΥΠ και του παρακράτους.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ακομα και μακεδονικά διδάσκεται η αντίστοιχη μειονότητα εκει( που; στην οπισθοδρομική Αλβανία!) εδώ αν παει κάποιος σύλλογος και τολμήσει τέτοιο βήμα κατευθείαν μπαίνει στο στόχαστρο της ΕΥΠ και του παρακράτους.

Αυτό ισχύει, αν και από τις τελευταίες κυβερνήσεις στην Αλβανία χρησιμοποιείται σαν μία κίνηση προσεταιρισμού της μειονότητας - ας πούμε, στα περισσότερα σχολεία της Β. Ηπείρου έχει διακοπεί η διδασκαλία της ελληνικής εδώ και χρόνια. Αλλά ναι, εδώ εμείς ζοριζόμαστε με τη δίγλωσση εκπαίδευση στη μειονότητα των μουσουλμάνων Θράκης...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Η Ελληνική Κυβέρνηση είναι ο νομικός εκπρόσωπος της Ελλάδας σαν εδαφικό προσδιορισμό και σαν εθνολογική ομάδα. Η Πατρίδα είναι κάτι ουτοπικό, εσωτερικό για τον καθένα μας, που όμως τα τελευταία 100 χρόνια τουλάχιστον αποτελεί μέσο εκμετάλλευσης από διάφορους για πολιτικές σκοπιμότητες. Σε μια καθαρή έννοια, πατρίδα είναι το σύνολο των εθίμων και του πολιτισμού που παράγεται από την κοινωνία που σχηματίζει η εθνολογική ομάδα ή οι εθνολογικές ομάδες που κατοικούν ή κατοίκησαν στο πέρασμα των χρόνων. Μην μπλέκουμε την πατρίδα με το νομικό πλαίσιο της εξουσίας που είναι η Κυβέρνηση.

Άσχετα που επιλέγω να ζήσω ποτέ δεν θα επιδιώξω να το ταυτίσω με το τι νιώθω. Δεν με εκφράζει κάτι για να νιώσω Σουηδός, Άγγλος, Τούρκος κτλ γιατί το ερμηνεύω με την ίδια λογική. Νιώθω Έλληνας για ορισμένα πράγματα αλλά δεν το εκφράζω με ψύχωση σε αόριστες έννοιες. Ξένος είναι ο αλλοεθνής αλλά όταν λες "παντού σε θεωρούν ξένο" είναι διαφορετικό.

Επειδή δεν υπάρχει καθαρότητα των εθνών, όλοι κάποτε, κάποια στιγμή ήταν ξένοι σε έναν νέο τόπο που με τους αιώνες ενσωματώθηκαν. Οι λαοί μετακινούνται και δεν παίρνουν καμία Γη μαζί τους όταν φύγουν από τη μάταιη τούτη ζωή. Η διαφορά εκείνων που παθαίνουν ψύχωση με την λέξη πατρίδα είναι ότι νομίζουν φεύγοντας από τη ζωή, θα πάρουν και την Ελλάδα, την Ολλανδία, την Τουρκία, το Σουρινάμ, το Μπαγκλαντές, τη Βολιβία, τη Γαλλία, κτλ μαζί τους γι' αυτό και εν ζωή σέρνουν τη χώρα τους στο παρελθόν και μόνιμα ζουν με εφιάλτες στο χθες σαν ζόμπι.

Το αν σε θεωρούν ξένο σε μια χώρα, δεν παίζει ρόλο αν είναι η Ελλάδα ή άλλη χώρα. Όλες οι χώρες αντιμετωπίζουν τους πολίτες πλέον ως τραπεζικούς λογαριασμούς. Οπότε είναι καθαρά δικό σου θέμα πως νιώθεις σε μια χώρα. Μπορείς να βρεις πολύ καλούς Τούρκους, να είναι φίλοι ζωής και αντιθέτως να έχεις γνωρίσει Έλληνες που είναι καθίκια. Γιατί αυτό θα πρέπει να το δηλητηριάσεις με τον πολιτικό εθνικισμό; Για να έχει δουλειά ο κάθε πολιτικός;

Όπου και αν πας είσαι Έλληνας. Εκτός αν εννοείς πολιτισμικά. Εδώ εγώ μέσα στην ίδια την Ελλάδα πολιτισμικά συμπεριφέρομαι σε κάτι αντίστοιχο Σκανδιναβίας, Άπω Ανατολής. Άρα δεν έχει βάση αυτό. Ο εθνικισμός δε δηλητηριάζει τίποτα ούτε δίνει δουλειά στους πολιτικούς. Δε καταλαβαίνω τη λογική σου εδώ. Δε βλέπεις εδώ μέσα τι γίνεται; Δώσε εξουσια σε αυτούς να μείνεις μέχρι Λαμία και χωρίς Αιγαίο.

Αν με το «γίνεσαι» εννοείς το «γεννιέσαι» σε έναν τόπο, τότε δεν έχει νόημα να νιώθεις περήφανος για ένα τυχαίο γεγονός. Δεν έκανες τίποτα που να σε κάνει να νιώθεις υπερήφανος για αυτό. Να πεις ότι νιώθεις υπερήφανος για τον εαυτό σου, να το καταλάβω, αλλά όχι για κάτι στο οποίο δεν είχες λόγο. Δεν έχει νόημα.



«πέρα από αυτά που έγιναν από το 1939 και μετά» aka Β Παγκόσμιος Πόλεμος, Ολοκαύτωμα των Εβραίων, εκτελέσεις αμάχων και λοιπά...

Αρκετά παρατραβηξε το αστείο "φίλε". Σε χαλάει η λέξη περήφανος; Θα στο πω απλά, χαίρομαι. Υπήρξα αριστερός του κερατά, μισούσα τη χώρα μου. Όταν επιτέλους αναθεώρησα, τα πράγματα γίνανε καλύτερα για εμένα. Σε αυτή τη χώρα γεννήθηκα και μορφωθηκα και για αυτή θα πεθάνω αν χρειαστεί. Δε θα κάτσω στα σοβαρά να μιλήσω περί Πατρίς με κάποιον που εμμέσως έκανε παρατήρηση για το avatar μου. Οθωμανε.

Για αυτό είπα ότι δεν έχω καμία σχέση με 1939-1945. Εγώ δε στηρίζω εγκλήματα πολεμου ( γιατί στο πόλεμο γίνανε τα εγκληματα, σε αντίθεση με φιλελεύθερους και κομμουνιστές που τα έκαναν άφοβα και εν καιρώ ειρήνης ). Αλλά ναι προφανώς και δεν έχω αρνητική εικόνα για τη διοίκηση του Χίτλερ το 1933-1939. Άλλωστε το είχα πει, αν ήμουν Γερμανός τη δεκαετία του 20 και του 30 θα ήμουν μέλος του Εθνικοσοσιαλιστικού Γερμανικού Εργατικού Κόμματος ( NSDAP ).


Αυτό ισχύει, αν και από τις τελευταίες κυβερνήσεις στην Αλβανία χρησιμοποιείται σαν μία κίνηση προσεταιρισμού της μειονότητας - ας πούμε, στα περισσότερα σχολεία της Β. Ηπείρου έχει διακοπεί η διδασκαλία της ελληνικής εδώ και χρόνια. Αλλά ναι, εδώ εμείς ζοριζόμαστε με τη δίγλωσση εκπαίδευση στη μειονότητα των μουσουλμάνων Θράκης...

Εκαλβανισμος της Ελληνικής μειονότητας της Βορείου Ηπείρου. Καιρό τώρα προσπαθούν να την διαλύσουν. Εμείς έχουμε μεταναστες εδώ, όχι μειονότητες. Θα συμφωνήσουμε και σε κάτι. Η Ελληνική Κυβέρνηση δεν συμπεριφέρθηκε καθόλου σωστά το θέμα της ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ μειονότητας της Θράκης.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Είχαμε/έχουμε μειονότητα στην Αλβανία που αντιμετωπίζουμε και θεσμικά και σε μεγάλο βαθμό και καθημερινά σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας. 15 χρόνια για να πάρουν ιθαγένεια - ενώ στην Αλβανία διδάσκονταν ελληνικά (!) στα σχολεία της Β. Ηπείρου μέχρι και την πτώση του κομμουνισμού - ηχεί σαν κατηγορία η λέξη «βορειοηπειρώτης» - γιατί πολλοί Αλβανοί από το '91 και μετά αυτοπροσδιορίζονταν ως βορειοηπειρώτες και στην Ελλάδα έγινε συνώνυμο του «Αλβανού» το οποίο για πολλούς είναι προσβολή. Ακόμα και σε επίπεδο πολιτικών αποφάσεων ήταν πάντα άνθρωποι «δεύτερης κατηγορίας» - π.χ. στους Βαλκανικούς πολέμους. Εμείς οι Ελλαδίτες δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κατάλληλα τους Έλληνες της Β. Ηπείρου - παρέα με εμάς και αρκετές αλβανικές κυβερνήσεις, με αποκορύφωμα τον Ράμα τα τελευταία χρόνια. Όπως επίσης δε σταθήκαμε καλά στο ζήτημα της Τσαμουριάς (στο παρελθόν, πλέον οι Τσάμηδες στην Ήπειρο είναι ελάχιστοι).

Γενικά, πάντως, υπάρχει ιστορικό κακοδιαχείρισης πληθυσμών και από τις δύο μεριές, νομίζω με την ίδια ένταση.

Ουσιαστικά αυτό που λες στηρίζει το point μου πως δεν είναι οτι υπάρχει κάτι προσωπικό με τους Αλβανούς. Όλοι μπορούν να γίνουν ρατσιστές και όλοι μπορούν να γίνουν θύματα ρατσισμού για το οτιδήποτε,είτε λόγω καταγωγής,είτε λόγω ηλικίας,φύλου,κάποιας αναπηρίας,χρώμα δέρμας ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Και όπως είπα δεν χρειάζεται καν να έχει ιδιαίτερα νόημα,εξυπηρετεί συμφέροντα ή απλούστατα οτιδήποτε είναι διαφορετικό απωθείται .

Όταν πας σε μια άλλη χώρα,εσύ είσαι ο ξένος. Αυτό μπορεί να μην είναι πρόβλημα...αλλά για χώρες όπως η Ελλάδα που έχει έντονη κουλτούρα και δεν έχει συνηθίσει να ενσωματώνει στην καθημερινότητα της άλλους λαούς,είναι μεγάλη δυσφορία για αρκετούς να πρέπει να συζήσουν στην δική τους χώρα με άλλους. Δεν δικαιολογώ ούτε επικροτώ αυτή την συμπεριφορά,γιατί το καλοκαίρι μια χαρά δεχόμαστε ξένους και διάσημους που αφήνουν στα ταμεία μας χρήμα. Απλά πιστεύω οτι αυτός είναι ο λόγος που γενικά στην Ελλάδα απωθούμε το διαφορετικό εαν δεν μας ωφελεί άμεσα.Και αυτό φαίνεται απο την γενικότερη στάση του Έλληνα να απαξιώνει ακόμα και επιστήμες απο μικρή ηλικία,καθώς δίνει πανελλήνιες. Σε συνδυασμό φυσικά με το γεγονός οτι αυτοί οι λαοί μας έχουν προκαλέσει-προκαλούν ή πολεμήσει καθώς και οτι θρησκευτικά δεν σχετιζόμαστε. Επίσης σε όλο τον κόσμο,όχι μόνο στην Ελλάδα,η λέξη "Αλβανός" έχει συνδεθεί με παράνομες δραστηριότητες,διαβόητους εγκληματίες,εγκληματικές οργανώσεις,ναρκωτικά και άλλες πτυχές του υποκόσμου. Δηλαδή εξαιτίας ορισμένων συμπατριωτών τους έχει όντως δημιουργηθεί κακό όνομα διεθνώς. Τα media καθώς και η βιομηχανία του θεάματος μάλιστα ενισχύει αυτή την εικόνα,θυμηθείτε π.χ. την ταινία taken. Το πρόβλημα λοιπόν έγκειται στο οτι οι Αλβανοί σε ότι κακό υπάρχει συμμετέχουν,αλλά σε οτιδήποτε καλό ποτέ ή σπάνια θα τους ακούσεις,οχι απαραίτητα γιατί δεν συμμετέχουν,απλά δεν τους ακούς για κάποιον λόγο,δεν το πουσάρουν οι ίδιοι .

Η πλειοψηφία των Ελλήνων και άλλων χωρών είναι άνθρωποι που πιστεύουν οτι το 5G διαδίδει έναν βιολογικό ιο,οτι μας ψεκάζουν και οτι ο Bill Gates θέλει να μας βάλει τσιπάκι και άλλα τόσα.Άρα δεδομένης της αμάθειας σε συνδυασμό με την πλύση εγκεφάλου απο τα media και την κακή εικόνα των Αλβανών που προβάλλεται συνεχώς,δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση που δεν μπορούν να ενσωματωθούν εύκολα πουθενά.

Οπότε ορίστε το πρόβλημα κατά την δική μου γνώμη : Οι Αλβανοί δεν διαφημίζουν τα καλά τους,και την συνεισφορά τους στον υπόλοιπο κόσμο. Και οι Έλληνες θα έπρεπε στην μόρφωση τους να συμπεριλάβουν θέματα που τονίζουν την σημασία του διεθνισμού,της συμβίωσης,της μετανάστευσης,του ρατσισμού κτλπ. Προσωπικά μου έκανε πάντα εντύπωση πως οι φιλόλογοι δεν έδιναν δεκάρα για το κοινωνικό νόημα ορισμένων κειμένων, αλλά να μπορείς να τα επεξεργαστείς γλωσσικά, για να πας στις πανελλήνιες και να αριστεύσεις,τέτοια μόρφωση έχουμε,οπότε μην περιμένουμε πολλά :russian_roulette:.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ουσιαστικά αυτό που λες στηρίζει το point μου πως δεν είναι οτι υπάρχει κάτι προσωπικό με τους Αλβανούς.

Ναι, δεν το έγραψα ως αντίθεση, αλλά ως στοιχεία, επειδή αναφέρθηκες στο «αντίθετο» ενδεχόμενο, να ζουν Έλληνες στην Αλβανία.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
https://www.flogasport.gr/μας-στόλισε-κανονικά-ο-κετσπάγια-ρα/

Ο Τεμουρι Κετσμπαια από Γεωργία ήρθε να γίνει προπονητής στον Ολυμπιακό, δεν πρόλαβε ούτε έναν μήνα να κάτσει ο άνθρωπος λόγο του ρατσισμού!Αυτο θα πει ελληνική φιλοξενία 😁 και να φανταστεί κανείς οι Γεωργιανοί είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, όπως εσείς!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Λοιπον ειμαι απο Αλβανια και εχω Ελληνικη υποικοτητα.Ζω στην Γερμανια τωρα και ειχα την ασχημη τυχη να περασω μερικα απο τα καλυτερα χρονια της ζωης μου σε χωρα οπως την δικη σας που δεν ΣΕΒΕΤΑΙ τους μεταναστες!!!Απο που να ξεκινισω, πανω απο 20 χρονια σχεδον να παρω υποικοτητα, εχω φιλους απο αφρικη, γεωργια, αρμενια που δουλευουν οι γονεις τους σκληρα και ακομα να παρουν χαρτια που ειναι πολυ απογοητευμενει με εσας, και να βλεπεις κατι ελληνες σαν ντιβες του στηλ νταντι ιζ σεντινγκ μη φορ σταντεις ιν λοντον ορ ιν παρις lol ΕΛΕΟΣ εχεται υπαρξει μεταναστες και οι ιδιοι και πρεπει να να εισαστε πολυ ευαισθητοι σε τετοια θεματα. Η Γερμανια σεβεται τους μεταναστες,ο ρατσισμος ειναι σχεδον αγνωστη λεξη εδω περα, αμα εχεται δει ελληνα να φευγει απο την γερμανια απογοειτευμενος λογο ρατσισμου, let me know ;)
Με τον τρόπο που γράφεις, ειναι σαν να κανεις απλα επίθεση εδω σε ολους του Έλληνες, χωρίς να υπαρχει λογος. Καταλαβαίνω τι λες, πιστεψε με, αλλα δεν θα βγάλεις καμια ακρη. Έχεις βιώσει τον ρατσισμό, κατι που σαφως και δεν επρεπε, αλλά σιγουρα έχουν βιώσει τον ίδιο ρατσισμό και Έλληνες μεταναστες πχ στην Γερμανία. Για να σου δώσω να καταλάβεις, ειχα διαβάσει καποτε ενα κείμενο και ο συγγραφέας έλεγε πως οταν ειχε μεταναστεύσει (για παλια χρονια μιλαμε τωρα) Γερμανια, τα μαγαζιά ειχαν ταμπελες απ εξω που έγραφαν οτι η εισοδος απαγορεύεται στα σκυλιά και τους Ελληνες. Σήμερα βέβαια δεν γίνεται κατι τετοιο.
Παρ' ολα αυτα, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξης: Αφου τωρα ζεις σε αλλη χώρα και σε καλύτερο περιβαλλον, γιατί ασχολείσαι ακομα με την Ελλαδα;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Bingo! Σήμερα δεν γίνεται στην Γερμανία κάτι τέτοιο! Αλλος πολιτισμος Οι Γερμανοί , όχι νέαντερταλ και το 2021 σαν τους Ελληνες.Στην Ελλάδα έβλεπα τις προάλλες βίντεο από μαθητές λύκειου να φωνάζουν στο δρόμο, εκαναν πορεία στην Θεσσαλονίκη που μεγάλωσα « Γ••ω την Τουρκία, η Μακεδονία είναι Ελληνική κτλπ άντε να στείλει ματαναστης παιδι σε τέτοια σχολεία! Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ φίλους από Γεωργία που έχω εκεί πέρα, και άλλες χώρες να μένουν στο περιθώριο, χωρίς ηποικοτητα μετά από ποσά χρόνια και Έλληνες να πιγενουν σαν την Παρίς Χιλτον να κάνουν τις σπουδές τους σαν ντιβες στο εξωτερικό, living the good life 😉
 

Gadgetakias

Νεοφερμένος

Ο Gadgetakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
https://www.flogasport.gr/μας-στόλισε-κανονικά-ο-κετσπάγια-ρα/

Ο Τεμουρι Κετσμπαια από Γεωργία ήρθε να γίνει προπονητής στον Ολυμπιακό, δεν πρόλαβε ούτε έναν μήνα να κάτσει ο άνθρωπος λόγο του ρατσισμού!Αυτο θα πει ελληνική φιλοξενία 😁 και να φανταστεί κανείς οι Γεωργιανοί είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, όπως εσείς!
Δηλαδή θες να πεις ότι η διοίκηση της ομάδας δεν ήξερε την καταγωγή του προπονητή πριν τον προσλάβει αλλά το έμαθε στην πορεία; Δεν έχει λογική...
Προφανώς και δεν απολύθηκε για ρατσιστικούς λόγους αλλά όπως αναφέρει και η πηγή σου για καθαρά ποδοσφαιρικούς <<Δεν είπε, όμως, ότι οι πρώτοι που δέχονται αυτόν τον υποτιθέμενο «ρατσισμό» στην Ελλάδα είναι οι ίδιοι οι Έλληνες προπονητές>>.
Ο λόγος απόλυσής του ήταν η φιλοσοφία του για το ποδόσφαιρο. Πήγε να αλλάξει την επιθετική αντίληψη της ομάδας σε αμυντική κάτι που δεν άρεσε στους ανθρώπους του Ολυμπιακού.
Οι περισσότερες ελληνικές ομάδες διαθέτουν ξένους προπονητές (Πορτογάλους, Ισπανούς, Ιταλούς,..) αλλά και μουσουλμάνους, καθολικούς, άθεους αθλητές. Τελικά, ίσως πρέπει να ξανασκεφτείς τι postαρες γιατί το συγκεκριμένο παράδειγμα δε σχετίζεται με τα λεγόμενά σου.
Bingo! Σήμερα δεν γίνεται στην Γερμανία κάτι τέτοιο! Αλλος πολιτισμος Οι Γερμανοί , όχι νέαντερταλ και το 2021 σαν τους Ελληνες.Στην Ελλάδα έβλεπα τις προάλλες βίντεο από μαθητές λύκειου να φωνάζουν στο δρόμο, εκαναν πορεία στην Θεσσαλονίκη που μεγάλωσα « Γ••ω την Τουρκία, η Μακεδονία είναι Ελληνική κτλπ άντε να στείλει ματαναστης παιδι σε τέτοια σχολεία! Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ φίλους από Γεωργία που έχω εκεί πέρα, και άλλες χώρες να μένουν στο περιθώριο, χωρίς ηποικοτητα μετά από ποσά χρόνια και Έλληνες να πιγενουν σαν την Παρίς Χιλτον να κάνουν τις σπουδές τους σαν ντιβες στο εξωτερικό, living the good life 😉
Όταν θα έχεις εσύ τον Τούρκο 400 χρόνια πάνω από το κεφάλι σου, και όχι να κρύβεσαι πίσω από αυτόν (βλέπε Δράμαλης και πολλοί άλλοι), και να αλλοιώνουν την ιστορία της Πατρίδας σου για πολιτικούς λόγους, έλα να μου μιλήσεις. Όταν δεν γνωρίζεις καλύτερα να σιωπάς!
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Άσε μας ρε φιλε με την νοοτροπία των Ελλήνων στον Αθλητισμό, εδώ ο Νινης, Έλληνας πολίτης και φώναζαν στην κερκίδα δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ, Αλβανέ! 200 χρόνια πίσω η χώρα!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Όταν θα έχεις εσύ τον Τούρκο 400 χρόνια πάνω από το κεφάλι σου, και όχι να κρύβεσαι πίσω από αυτόν (βλέπε Δράμαλης και πολλοί άλλοι), και να αλλοιώνουν την ιστορία της Πατρίδας σου για πολιτικούς λόγους, έλα να μου μιλήσεις. Όταν δεν γνωρίζεις καλύτερα να σιωπάς!
Οι τότε Ελληνες ηταν υπο την κατάκτηση των Τούρκων για 400 χρονια κάποτε. Όχι τωρα. Την ιστορία δεν την αλλοιώνουν μονο οι γειτονες σου, αν πας και δεις πως παρουσιάζεται η ιστορία στα σχολικά βιβλία, είναι ολα υποκειμενικά και δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Αυτο το επιχείρημα με τους Τούρκους εχει γίνει παλιό εδω και 100+ χρονια, move on.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Bingo! Σήμερα δεν γίνεται στην Γερμανία κάτι τέτοιο! Αλλος πολιτισμος Οι Γερμανοί , όχι νέαντερταλ και το 2021 σαν τους Ελληνες.Στην Ελλάδα έβλεπα τις προάλλες βίντεο από μαθητές λύκειου να φωνάζουν στο δρόμο, εκαναν πορεία στην Θεσσαλονίκη που μεγάλωσα « Γ••ω την Τουρκία, η Μακεδονία είναι Ελληνική κτλπ άντε να στείλει ματαναστης παιδι σε τέτοια σχολεία! Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ φίλους από Γεωργία που έχω εκεί πέρα, και άλλες χώρες να μένουν στο περιθώριο, χωρίς ηποικοτητα μετά από ποσά χρόνια και Έλληνες να πιγενουν σαν την Παρίς Χιλτον να κάνουν τις σπουδές τους σαν ντιβες στο εξωτερικό, living the good life 😉
Το να παρομοιάζεις τους Ελληνες με τους Νεάντερταλ, δεν είναι βρισια. Οι Νεάντερταλ ηταν έξυπνοι, οποτε χάνεις το ολο ποιντ σου εδω. Επίσης, μην συγκρίνεις την Γερμανία μς την Ελλαδα. Η Ελλαδα είναι χωρα Βαλκανιων, εδω δεν θα βρεις ποτε ο,τι εχεις βρει στην Γερμανία. Τα προβλήματα του ρατσισμού δεν θα αλλαξουν, δυστυχώς. Αλλα όπως ειπα, μην ασχολείσαι αφου ζρις καλύτερα στην Γερμανία πλεον. Εσύ τωρα απλα επιτίθεται σε λάθος ατομα, χωρις να υπάρχει λογος.
 

Gadgetakias

Νεοφερμένος

Ο Gadgetakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άσε μας ρε φιλε με την νοοτροπία των Ελλήνων στον Αθλητισμό, εδώ ο Νινης, Έλληνας πολίτης και φώναζαν στην κερκίδα δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ, Αλβανέ! 200 χρόνια πίσω η χώρα!
Προφανώς και αναφέρονται για το πολιτισμικό χάσμα μεταξύ των δύο χωρών. Τέσπα, δεν είμαστε όλοι ίδιοι με τις ίδιες αξίες και ηθικές όπως και εσείς δεν είστε όμοιοι μεταξύ σας αλλά διαφέρετε. Είναι λάθος να γενικεύεις και να λες πως οι Έλληνες είναι ρατσιστές!
Οι τότε Ελληνες ηταν υπο την κατάκτηση των Τούρκων για 400 χρονια κάποτε. Όχι τωρα. Την ιστορία δεν την αλλοιώνουν μονο οι γειτονες σου, αν πας και δεις πως παρουσιάζεται η ιστορία στα σχολικά βιβλία, είναι ολα υποκειμενικά και δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Αυτο το επιχείρημα με τους Τούρκους εχει γίνει παλιό εδω και 100+ χρονια, move on.
Ποιο επιχείρημα έχει παλιώσει; Το ότι ο Μαχμούτ Πασάς Δράμαλης ήταν Οθωμανός Αλβανικής καταγωγής ή ότι η Τουρκία είχε Μουσουλμάνους Αλβανούς μισθοφόρους, που αναφέρονται ως Τουρκαλβανοί;
Αλίμονο αν περιθωριοποιήσουμε την Ιστορία και ξεχάσουμε από που προερχόμαστε!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top