Πώς σας φαίνεται το Άγνωστο;

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ναι οντος...αυτοι οι χρονοι ειναι το πιο δυσκολο πραγμα στο αδιδακτο κειμενο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγώ από τώρα αγχώνομαι για του χρόνου στις πανελλήνιες!πφφ!όντως δύσκολο άμα δεν ξέρεις συντακτικό να βγάλεις μετάφραση πέρα από το λεξιλόγιο!έναν εμπρόθετο να βγάλεις αλλιώς ή μια γενική υποκειμενικη αντί για αντικειμενικη σου βγαίνει όλη η μετάφραση λάθος μετά!επίσης οι χρόνοι είναι δυσκολία!

εγώ έκανα πρώτα μετάφραση και μετά σύνταξη.! ανάποδη είμαι αλλά έτσι τα κατάφερα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρήνακι!!

Νεοφερμένος

Η ειρήνακι!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:) να παρεισ πασχαλιδη!!ειναι 8εος!!εχει κανονες συντακτικου σε αντιστοιχια με μεταφραση!!φιλακια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lambrosbardakos

Νεοφερμένος

Ο lambrosbardakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
προσπάθησε να εντοπίζεις τα ρήματα του κειμένου αρχικά στην συνέχεια τα υποκείμενα και αντικείμενα και μετα τα υπόλοιπα βγαίνουν αλλα απο ότι είπες είσαι καλή στην γραμματική και κυρίως στο Συντακτικό! Εγώ έτσι μπορώ να βγάλω σωστά μεταφράσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εγω παλι στα ευκολα κειμενα τα παω πολυ καλα στην μεταφραση και στα συντακτικα με λιγα λαθη και στα 2.στα δυσκολα ομως ακουστε αναποδια:κανω τελεια μεταφραση αλλα λαθος συντακτικο :s:s
Π'ως μπορείς να κάνεις τέλεια μετάφραση χωρίς να κάνεις σωστή σύνταξη;
-----------------------------------------
Προσωπικά δε το θεωρώ δύσκολο. Αν είσαι άριστος γνώστης του συντακτικού δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Π'ως μπορείς να κάνεις τέλεια μετάφραση χωρίς να κάνεις σωστή σύνταξη;
-----------------------------------------
Προσωπικά δε το θεωρώ δύσκολο. Αν είσαι άριστος γνώστης του συντακτικού δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα...
φυσικα χρειαζεται το συντακτικο στην μεταφραση...απαραιτητο θα ελεγα..
αλλα κυριως να προσπαθειτε να βγαζετε μεταφραση και μονοι σας... κανοντας βεβαια νοητικα το συντακτικο ... και οπου δυσκολευεστε να το γραφετε πανω στο κειμενο... στις πανελληνιες μπορει να μην εχετε χρονο για να κανετε παντου συντακτικο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Π'ως μπορείς να κάνεις τέλεια μετάφραση χωρίς να κάνεις σωστή σύνταξη;
-----------------------------------------
Προσωπικά δε το θεωρώ δύσκολο. Αν είσαι άριστος γνώστης του συντακτικού δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα...
Αριστος γνωστης του συντακτικου?

Σορρυ αυτο δε μπορει να υφισταται.

Ουτε φιλολογοι ειμαστε,ουτε τιποτα..

Το θεμα ειναι οσα ξερεις απο το συντακτικο να ξερεις να τα εφαρμοζεις κιολας για να βγει σωστη η μεταφραση...

Καποια πραγματακια ειναι,δεν θελει τρελες λεπτομερειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πω πω πω.....Αυτό το άγνωστο...ή θα είναι εφιάλτης ή θα είναι υπέροχο!! :P

Στα εύκολα κειμενάκια,και γω κάπως τα καταφέρνω...Βασικά,δεν είναι πολύ δύσκολη η σύνταξη..Είναι δεδομένα πράγματα...Δεν μπορώ με τίποτα όμως να καταφέρω να βγάλω μια σωστή μετάφραση γιατί δεν ξέρω καθόλου λεξιλόγιο..Σνιφ σνιφ...Είναι αρχή ακόμα..Ελπίζω σε λίγο καιρό να είναι πιο εύκολα που θα μας έχει γίνει και πιο οικείο ως μάθημα...!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πω πω πω.....Αυτό το άγνωστο...ή θα είναι εφιάλτης ή θα είναι υπέροχο!! :P

Στα εύκολα κειμενάκια,και γω κάπως τα καταφέρνω...Βασικά,δεν είναι πολύ δύσκολη η σύνταξη..Είναι δεδομένα πράγματα...Δεν μπορώ με τίποτα όμως να καταφέρω να βγάλω μια σωστή μετάφραση γιατί δεν ξέρω καθόλου λεξιλόγιο..Σνιφ σνιφ...Είναι αρχή ακόμα..Ελπίζω σε λίγο καιρό να είναι πιο εύκολα που θα μας έχει γίνει και πιο οικείο ως μάθημα...!!:)
Να διαβαζεις καθε φορα το λεξιλογιο που εχει κατω απο καθε κειμενο με τις αγνωστες λεξεις...

Σιγουρα δεν θα σου μεινουν ολες,αλλα καποιες θα τις θυμασαι κυριως επειδη θα τις συναντας πολυ συχνα σε κειμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αυτό έχω αρχίσει και κάνω... :) Ελπίζω πως κάτι θα μου μείνει στο τέλος!! :)

Και όπως λένε και όλοι οι φιλόλογοι:
<< Τα Αρχαία είναι Ελληνικά όχι κάποια άλλη γλώσσα,σκεφτείτε και μπορείτε να βγάλετε μετάφραση>> :P:P


Τhank you anyway :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
προσπάθησε να εντοπίζεις τα ρήματα του κειμένου αρχικά στην συνέχεια τα υποκείμενα και αντικείμενα και μετα τα υπόλοιπα βγαίνουν αλλα απο ότι είπες είσαι καλή στην γραμματική και κυρίως στο Συντακτικό! Εγώ έτσι μπορώ να βγάλω σωστά μεταφράσεις..
εχει δικιο ο φιλος και να μαθενετε το λεξιλογιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
συμφωνω με τους απο κατω...και στο τελος κανε την και μια αναγνωση την μεταφραση για να δεις αν βγαζει νοημα γιατι ενταξει ανθρωποι ειμαστε μπορει να εχεις κανει λαθος καμια μετοχη και να τρεχεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ρε παιδια στη μεταφραση τα παω σε γενικες γραμμες καλα , ομως παντα θα υπαρξει ενα σημειο που θα κολλησω.Σ αυτο το σημειο λοιπον κανω πληρη συνταξη,κι ενω ειναι σωστη, παλι λαθος το μεταφραζω...ελεος!καθε φορα το ιδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγω παντα το αναποδο!!!! μεταφραση>>συνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εγω παντα το αναποδο!!!! μεταφραση>>συνταξη
μα σε καποια σημεια ειναι αδυνατο για μενα να κανω μεταφραση χωρις συνταξη...αλλα μερικες φορες κανω συνταξη αλλα το μεταφραζω λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εχω αρχισει να εξοινιωνομαι,αλλα μπερδευομαι καπως στη μεταφραση...
παδια ενα σας λεω:στο διαγωνισμα στο σχολειο μου επεσε το αγνωστο που ειχα κανει στο ιδιαιτερο!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εχω αρχισει να εξοινιωνομαι,αλλα μπερδευομαι καπως στη μεταφραση...
παδια ενα σας λεω:στο διαγωνισμα στο σχολειο μου επεσε το αγνωστο που ειχα κανει στο ιδιαιτερο!!:D:D:D
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
δις ιζ κωλοφαρδια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μα τεραστια ομως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ποιο κειμενο ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ενα απο τα ελληνικα του ξενοφωντα,με τον Θαλινο και τον Θεοπομπο.η χαρακτηριστικη φραση ειναι "Αλλα μεν φιλοσοφω εοικας Φαλινε,και ουκ αχαριστα λεγεις".καπως ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top