Πώς σας φαίνεται η Γεωμετρία;

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
με τη γεωμετρια φετος ειδικα εχουμε παρει διαζυγιο...:P
περυσι κουτσα κουτσα κατι εκανα...τωρα ομως ειναι τραγικα τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ θα προσθέσω πως τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι συνδυασμός άλγεβρας και γεωμετρίας στα πρώτα κεφάλαια(ευθείες,κύκλοι,ελλείψεις,παραβολές κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Βασικα για τη γεωμετρια στους περισσοτερους φαινεται δυσκολη γιατι δεν χρησιμευει για τις πανελληνιες ,οποτε δεν της δινουν και ιδιαιτερη σημασια σαν μαθημα,γιάυτο το λογο φαινεται δυσκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Παιδιά κακά τα ψέματα η Γεωμετρία αν και δεν είναι άμεσα εξεταζόμενο μάθημα στις πανελλαδικές , σου μαθαίνει να είσαι κολπατζής και να ελίσσεσαι! :iagree:.. Απέχει πολύ απο την τυποποιημένη Άλγεβρα αλλά και πάλι θέλει χρόνο γαμώτο..Εεεε και όταν έρχεται ώρα να διαβάσεις Γεωμετρία λες καλύτερα να αράξω στον καναπε ή να πάω καμιά βόλτα.. Αν και θέλω να διαβάσω Γεωμετρία , ειλικρινά ΒΑΡΙΕΜΑΙ!!! Από την Γεωμετρία της Α ξέρω τέλεια την ύλη των Τριγώνων.. Απο κει και πέρα το χάος....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
απο τα πιο ομορφα μαθηματα (μετα τη χημεια)!!την φετινη την παω πιο πολυ απο περυσι!!ισως να φταιει κ ο καθηγητης...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
απο τα πιο ομορφα μαθηματα (μετα τη χημεια)!!την φετινη την παω πιο πολυ απο περυσι!!ισως να φταιει κ ο καθηγητης...:xixi:

Η φετινή είναι η τέλεια:D Όπως είχα ξαναπεί ίσως φταίει και μας φαίνεται εύκολη από τις περσινές γνώσεις μας.:iagree:
Πέρσυ δεν ήταν από τα μαθήματα που έδινα βάση, αλλά φέτος την λατρεύω.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HunterD

Νεοφερμένος

Ο HunterD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει και με το ζορι την κανω φετος..
Η περσινη ηταν πολυ καλυτερη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ θα προσθέσω πως τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι συνδυασμός άλγεβρας και γεωμετρίας στα πρώτα κεφάλαια(ευθείες,κύκλοι,ελλείψεις,παραβολές κτλ).

Καμία σχέση με τη Γεωμετρία. Μα καμία:P. Φαινομενικά, μοιάζουν, επειδή έχουν σχήματα, αλλά ο τρόπος σκέψης και επίλυσης των ασκήσεων διαφέρει κατά πολύ.
Βασικά, τα φετινά μαθηματικά κατεύθυνσης λέγονται "Αναλυτική Γεωμετρία", οπότε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A8ina

Νεοφερμένος

Η A8ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει πιο πολυ απο τα μαθηματικα...φετος τουλαχιστον τα μαθηματικα ειναι χαλια...ελπιζω του χρονου στη γ να ειναι διαφορετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καμία σχέση με τη Γεωμετρία. Μα καμία:P. Φαινομενικά, μοιάζουν, επειδή έχουν σχήματα, αλλά ο τρόπος σκέψης και επίλυσης των ασκήσεων διαφέρει κατά πολύ.
Βασικά, τα φετινά μαθηματικά κατεύθυνσης λέγονται "Αναλυτική Γεωμετρία", οπότε...:D
Χα! Νομίζεις!!:PΤα μαθηματικά φέτος είναι καθαρή ,καθαρότατη γεωμετρία!!:P:P:PΜόνο που όπως είπες είναι αναλυτική.Διαφέρει βέβαια ο τρόπος σκέψης επίλυσης μιας άσκησης στα μαθ. κατ. από αυτόν που θα την έλυνες στη γεωμετρία.Βλέπουμε τη γεωμετρία πιο ''αλγεβρικα'' νομίζω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μόνο που δεν είναι Γεωμετρία στα ΜΚ της Β' είναι το τελευταίο κεφάλαιο με τις διαιρέσεις και την επαγωγική απόδειξη, που είναι εκτός ύλης. Αν και όσον αφορά την ευκλείδια διαίρεση δεν παίρνω όρκο. Από τον Ίππαρχο, που ανακάλυψε τους άρρητους, μέχρι τον Καραθεοδωρή, που προσέγγισε την Αξιωματική Τυποποίηση της Θερμοδυναμικής από μια εντελώς γεωμετρική σκοπιά, οι περισσότεροι Έλληνες μαθηματικοί δουλεύουν με γεωμετρία.
-----------------------------------------
Ίσα-ίσα, μάλιστα, που στα διανύσματα και τις κωνικές τομές πλησιάζετε πολύ περισσότερο τους αρχαίους γεωμέτρες, που έβλεπαν τα πάντα σε κίνηση και όχι ως "σχήματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χα! Νομίζεις!!:PΤα μαθηματικά φέτος είναι καθαρή ,καθαρότατη γεωμετρία!!:P:P:PΜόνο που όπως είπες είναι αναλυτική.Διαφέρει βέβαια ο τρόπος σκέψης επίλυσης μιας άσκησης στα μαθ. κατ. από αυτόν που θα την έλυνες στη γεωμετρία.Βλέπουμε τη γεωμετρία πιο ''αλγεβρικα'' νομίζω..:D

Χα! Νομίζεις!:P:lol:
Πιο πολύ Άλγεβρα είναι, παρά Γεωμετρία.
Πάντως, μου αρέσουν πολύ περισσότερο από την κανονική Γεωμετρία. Την οποία το ομολογώ, την έχω παραμελήσει λίγο:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Είναι γεωμετρία!!!Νια, νια ,νια!!:P:P:lol2:
Και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ φέτος τα μαθηματικά!!!Και η φετινή γεωμετρία αλλά και η άλγεβρα είναι απο τα καλύτερα μου μαθήματα(μετά τη χημειά+βιολογία:P)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χημειά;:P

Είναι εκφυλισμένη Γεωμετρία. Μοιάζει με Γεωμετρία, αλλά δεν έχει το χαρακτήρα της:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Χαχαχα...:lol2::lol2:
Πλακα πλάκα στην αρχή του βιβλίου που κάναμε για τη διπολίκη ροπή θέμα γεωμετρίας του μορίου ήταν..:P

(οκ τωρα μπορείς να με πας πάλι στα οφ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Διπολίκη ροπή;:P

Ναι, τελικά δεν είναι τόσο ασήμαντη η Γεωμετρία:). Αλλά αυτά που κάνουμε φέτος (με πολύγωνα και εμβαδά κλπ) είναι βαρετά:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
και εγω την βρισκω πολυ βαρετη,μαλιστα σημερα ο καθηγητης μας εβαλλε μια ασκηση για το σπιτι που πρεπει να κανεις δοκιμες,ελεος δηλαδη,για να σου βγει.Και λεω εγω ''κυριε αυτη ειναι βλακεια ασκηση''και επειδη με βλεπει οτι φετος τη βαριεμαι μου λεει ''βλαμμενος εισαι εσυ και οχι η ασκηση''.Βασικα εμεις καθεφορα μονο 2 ατε 3 ατομα το πολυ να εχουμε κανει ασκησεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα καλά, όλοι οι μαθηματικοί που κάνουν Γεωμετρία βρίζουν;:(

Εμάς περίπου 5-6. Άλλες φορές περισσότεροι, άλλες λιγότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καθαρή γεωμετρία είναι, μόνο που είναι τυποποιημένη στη μαθηματική γλώσσα, δεν σημαίνει ότι γίνεται άλγεβρα με τον τρόπο αυτό.
Αν και ο διαχωρισμός είναι άστοχος, για να είσαι καλός στα Μαθηματικά οφείλεις να τα δεις ως ενιαία επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Hmm... Μα αλλιώς σκέφτεσαι για την επίλυση γεωμετρικών προβλημάτων, και αλλιώς για την επίλυση αλγεβρικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top