Πώς σας φαίνεται η Βιολογία Γενικής Παιδείας;

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εγώ πιστευώ ότι για την ιστορία γενικης δεν πρέπει καν να
το σκέφτεσαι!αρκέτο ζόρι έχει η κατευθυνση από ότι ξέρω!μάλλον ή μαθηματικά γενικής ή βιολογία και μάλλον βιολογία ! τα μαθηματικά γενικής δεν έχουν ούτε μεγάλη ύλη ούτε δύσκολη αλλά αφού είσαι θεωρητική μάλλον η βιολογία είναι καλύτερη επιλογή!!!!είναι ένα μάθημα πιο στάνταρ ή το ξέρεις ή όχι ηοι ασκήσεις είναι τετριμμένες !!!ε στα μαθηματικά θέλουν μερικά μια πείρα βιολογία κατά την γνώμη μου εκτός αν ενδιαφέρεσαι για το πέμπτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Αναφερθηκε καπου το ονομα μου εδω μεσα η λαθος πληροφορια μου δωσανε ? :P

Λοιπον η βιολογια γενικης ειναι πολυ πολυ απλη αν μπορεις να παπαγαλισεις...(περισσοτερο εγραψα στης κατευθυνσης παρα στης γενικης :P 4 μορια μου κοψανε οι ασχετοι αλλα βεβαια που να καταλαβουν ενα μυαλο σαν το δικο μου:P)
Παρε βιολογια κανε και 1 ωρα τη βδομαδα μαθημα και το 19+ εισαι στανταρ...Σου μιλαω εκ προσωπικης πειρας...

Κατι αναφερθηκε και για μια ασαφεια στο βιβλιο της θετικης μου φαινετα...? Απλα αυτο που γραφουνε εκει μπορει ανετα να παρερμηνευθει...Οταν μιλαει για γονιδιακη θεραπεια για το AIDS το αναφερει σαν γενετικη ασθενια...Κατι που δεν ισχυει διοτι η ανεπαρκεια αυτη ειναι επικτητη...Τωρα μπορει και να εννοουν να τροποποιουν τα ειδη μολυσμενα απο τον ιο hiv κυταροτοξικα και βοηθητικα τ λεμφοκυτταρα ετσι ωστε να λειτουργουν και παλι κανονικα...Αβυσσος η ψυχη της μοριακης και κυτταρικης βιολογιας...Τεσπα...Τωρα που θα παω στη σχολη θα τους ανοιξω τα ματια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μπορείται να μου πείτε κανένα καλό βοήθημα στη Βιολογία Γενικής? Κάποιο που να αναλύει καλά ασκήσεις κυρίως.. Τα βρήκα λίγο σκούρα με την παραγωγικότητα, τις τροφ.αλυσίδες-πυραμίδες και τις ασκήσεις τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ασκήσεις Βιολογίας του Κώστα Ρ. Παπαζήση απο τις εκδόσεις Εν Δυνάμει.

Έχει 7 μέρη με ασκήσεις, κενά, πολλαπλής επιλογής (3 μέρη για το 1ο κεφάλαιο, 3 για το 2ο και ένα για γενική επανάληψη), ένα παράρτημα με ορισμούς, ένα με τα θέματα των πανελλαδικών (2001-2004) και τις απαντήσεις των ασκήσεων που είναι αρκετά αναλυτικά γραμμένες.

Βέβαια, προτείνω να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή ή ακόμα κι εδώ όποια απορία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.. Θα ρωτήσω και εδώ αν έχω καμιά απορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
δεν ειναι και πολυ δυσκολα αν κατανοησης των τροπο σκεψης.Υπάρχει ένα καλό site βιολογιας του Δ.Σπανού .Αν θες μπες.Βιολογία Ενιαίου Λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ.. Δεν είναι ότι μου φαίνονται πολύ δύσκολα απλά, όπως λες,πρέπει να μπω στο νόημα.. Είμαι περισσότερο της παπαγαλίας (δυστυχώς) παρά της άσκησης.. (όπως και οι περισσότεροι θεωρητικοί φαντάζομαι..!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θα παω θετικη του χρονου και στοχος μου ειναι να περασω βιολογικο.Σκεφτομαι λοιπον να δωσω τη βιολογια για μαθημα γενικης.Οσοι θα τη δωσετε φετος η την εχετε δωσει σε προηγουμενη χρονια τι πιστευεται?Ειναι ευκολο μαθημα η ειναι απλως μια βαρετη παπαγαλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θα παω θετικη του χρονου και στοχος μου ειναι να περασω βιολογικο.Σκεφτομαι λοιπον να δωσω τη βιολογια για μαθημα γενικης.Οσοι θα τη δωσετε φετος η την εχετε δωσει σε προηγουμενη χρονια τι πιστευεται?Ειναι ευκολο μαθημα η ειναι απλως μια βαρετη παπαγαλια?

Είναι ένα μάθημα καθαρά θεωρητικό και είναι καλό για όσους έχουν πολύ καλό θυμητικό. Έχει πολλές ορολογίες και θέλει να γράφεις πολλά για να πιάσεις όλα τα μόρια... Με καλό και συστηματικό διάβασμα πιστεύω χτυπάς άνετα από >16!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν γραψω 16 δεν θα ειμαι και τοσο ευχαριστημενος.Το θεμα ειναι αν μπορω να γραψω ευκολα καθαρο 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μεγαλύτερα ποσοστά καθαρού 20 έχουν τα μαθηματικά από την άλλη η Βιολογία έχει πιο σίγουρο το 18-19.Εγώ δίνω Βιολογία (θετική κατεύθυνση) είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το πρώτο κομμάτι που αναφέρεται στον άνθρωπο.Το δεύτερο αναφέρεται στην οικολογία και δεν μ αρέσει τόσο αλλά δεν το λες και μην ενδιαφέρον γούστα είναι αυτά.Έχει καθαρή παπαγαλία ακόμα και οι ασκήσεις είναι κλασσικές της βιολογίας που λέμε δηλαδή θέλει αρκετά θεωρητική σκέψη. Δεν το διακυνδύνεψα με τα μαθηματικά γιατί ποτέ μου δεν τα χώνεψα. Έχοντας κάνει και τα 2 πλέον μπορώ να σου πω είναι εξίσου γελοία. Από κει και πέρα διαλέγεις ποιο θεωρείς ότι δεν θα βαρεθείς να διαβάζεις όλη την χρονιά. Προσωπικά σου λέω ότι άρχισα να διαβάζω βιολογία 10 ιουλίου και την είχα τελειώσει τέλη Νοεμβρίου. Την έχω βγάλει 5 φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anastasia G

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω παιδια τη μισω τη βιολογια....:down::down:ολο ορολογια ειναι και δε μαθαινεται με τιποτα....μαλλον πρεπει να εισαι απο τα ατομα που μπορουν και μαθαινουν παπαγαλια για να τη μαθεις......ειναι δυστυχως και στις πανελλαδικες....ο θεος βοηθος...:scared:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδια εγω την βιολογια δεν την μαθαινω τοσο παπαγαλια οσο την ιστορια...
Ξερω να τα πω αλλα οχι παπαγαλια.
Λετε να εχω προβλημα???????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εεε. Κοίτα, το πρώτο κεφάλαιο δε μπορείς να το πεις και με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, είναι απλό και σαφές. Το δεύτερο σε ορισμένα σημεία έχει περιγραφή που, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι απαραίτητο να το πεις όπως ακριβώς το λέει, άλλωστε δεν είναι και τόσο πιθανό να στο ζητήσουν. Τέλος πάντων, καλό είναι να μείνεις κοντά στη διατύπωση του βιβλίου για να μην υπάρξουν πιθανές ασάφειες ή παραλείψεις στο γραπτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητη η παπαγαλια.Μας εχουν τρομοκρατησει με την λογικη οτι ''πρεπει να μαθαιτε και το κομμα!''.. Ξερω ατομα που δεν μαθαιναν παπαγαλια αλλα καταλαβαιναν το κειμενο και το ελεγαν με δικα τους λογια,χωρις ομως να ξεχνανε τιποτα και γραψανε 19 και 20. Τωρα στην βιολογια ειναι λιγο πιο περιπλοκο γιατι εχει ορολογια,αλλα περα απο αυτην μπορεις να το πεις με δικα σου λογια.Προσοχη ομως,δεν ξεχναμε τιποτα και πρεπει παντα να βγαινει το ιδιο νοημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni999

Νεοφερμένος

Η eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
δεν εχω διαβασει καλα την βιολογια ,αν δεν διαβασω τα θεματα του οεφε ,που λενε οτι καιγονται.λετε να υπαρχει μεγαλο προβλημα?αφου ετσι και αλλιως μαλλον δεν τα βγαλω ολα καλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου καλυτερα να τα διαβασεις ολα μετρια παρα να αφησεις κομματια αδιαβαστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Η βιολογία δεν είναι κάτι το δύσκολο. Δυστυχώς, όπως όλα τα θεωρητικά μαθήματα του λυκείου, χρειάζεται παπαγαλία για ατόφιο 20. Πάντως αν καταφέρεις να αποδόσεις το νόημα και να βρίσκεσαι κοντά στο βιβλίο με δικά σου λόγια, θα πάρεις αν όχι 20 18.5 και πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
19,5 και πανω;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top