Μαθηματικά - Πώς σάς φαίνεται σαν μάθημα; Εύκολο ή δύσκολο;

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Ανισώσεις απλά φρόντισε να θυμασαι οτι οταν κανεις την διαίρεση και ειναι αρνητικός ο συντελεστης οτι αλλάζει η φορα !!Και να φροντίζεις να χωριζεις γνωστους με αγνωστους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
-4+-5+9χ+7>-9+-6χ+22

λυστο

Μποαρφ, να δούμε... ?

Παιδιά, μην ξεχνάτε να χρησιμοποιήσετε ΑΜ - ΓΜ σε περίπτωση που δεν βγαίνουν οι ανισώσεις! (Kidding. Ούτε εγώ μπορώ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
4+(-5)+9χ+7>-9+(-6χ)+22
9χ+6χ>-9+22+4+5-7
15χ>15
______
15> 15

χ>1

Εύκολο είναι....



Κοίτα κ ο δικός μας καθηγητής είναι πέρα βρέχει αλλά τα μαθηματικά σα μαθηματικά είναι εύκολα... Άμα διαβάζεις όλη τη χρονιά μετά σου είναι γνωστά κ δεν μοιάζουν κινέζικα στις εξετάσεις... Δε λέω κ εγώ πρέπει να διαβάσω για τις εξετάσεις κ παρόλου που δεν μας τα εξηγεί αυτός βάζει κάτι θέματα που τραβάς τα μαλλιά σου αλλά τι να κάνουμε... Δεν είναι ούτε σωστό ούτε δίκαιο κ σε κανένα δεν αρέσει αλλά δεν γίνεται κάτι... Κ που ζητήσαμε αλλαγή καθηγητή τι καταλάβαμε? Μια τρύπα στο νερό κάναμε κ ο ίδιος έχει γίνει κ πιο αυστηρός κ πιο \*(4(3)# απ'ότι ήταν πρίν... Οπότε διάβαζε κάθε μέρα όσο μπορείς κράτα σημειώσεις κ προσπάθησει να βγάλεις μόνη σου πιθανές ερωτήσεις.... Α άνοιξε κ το περσινό βιβλίο που έχει κάτι ωραίους ορισμούς..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πιαδια τα μαθηματικα είναι πανευκολα!!!!! Τα λατρευω!!!! Η καθηγήτρια μας ειναι πολύ καλή μονο λιγο τσιγκούνα στους βαθμούς αλλα τι να κάνουμε!!!! Κανείς δεν είναι τέλειος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αν και σιχαίνομαι κάτι μαθήματα σαν τα Μαθηματικά...Εμένα μου φαίνονται εύκολα..Δεν έχω συναντήσει κάποια δυσκολία μέχρι τώρα...Άντε να δούμε τι θα γράψω τη Πέμπτη!

Καλή Επιτυχία παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Τρομερός καθηγητής. Στην τάξη μου στα μαθηματικά γίνετε περισσότερη φασαρία απ' ότι στα Καλλιτεχνικά... ελεος...

Επείδη τον σεβόμαστε δεν κάνουμε σχεδόν τίποτα μέσα στην τάξη. Στην αρχή τον φοβόμασταν λίγο αλλά μετά άρχισε να ειναι πιο φιλικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Larom

Νεοφερμένος

Ο Larom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο δικος μας καθηγητης ειδικα να δεις πεζουμε ξυλο μεσα στην ταξη και μας λεει ιρεμηστε παιδακια σας παρακαλω ειναι και 58 χρονων και λεω πως θα τον πιασει η καρδια του καμια στιγμη..:xixi:Παντος στα μαθηματικα ειμαι πολυ καλος!!!Αν χρειαστητε βοηθεια μπορω να βοηθησω!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Εμας δε μας αφηνει να κανουμε τιποτα και αν κανει κατι καποιος τα ακουει ολο το τμημα!Ειχα σηκωσει το χερι μου για να του πω την λυση σε μια εξισωση και μου λεει:
''Ελα ρε Ειρηνη!Αμαν πια!Κατσε κατω κι εσυ και το χερι σου!!!!!''
Αλλα παντα υπαρχουν και τα καλα παιδακι στην ταξη που του την λενε.Σαν ανθρωπο δεν τον παω καθολου:down: σαν καθηγητης ομως ειναι απο τους καλυτερους που μπορεις να εχεις!!!:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
γεια σε ολους...δυσκολευομαι πολυ με τα μαθηματικα..δεν καταλαβαινω τιποτα...πως θα μπορεσω να τα καταλαβω..

Υ.Γ: και πιστεψτε με...προσπαθω αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
δυστυχως δν υπαρχει καποιος σιγουρος και αποτελεσματικος τροπος για να μαθεις μαθηματικα και το κακο με αυτο το μαθημα ειναι οτι πρεπει να εχεις και καποια αντιληψη π δυσκολα μπορεις να αποκτησεις μονο με το συστηματικο διαβασμα.:( παρολαυτα το γεγονος οτι δυσκολευεσαι στα μαθηματικα δν σημαινει οτι εισαι χαζη η κατι παρομοιο αλλα το οτι εισαι πιο θεωριτικο μυαλο και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι στα θεωριτικα μαθηματα εισαι πολυ καλυτερη. οπως και να εχει εγω εχω να σ προτεινω τα τα εξης:
καταρχην φροντισε να λυνεις ολες σ τις αποριες μεσα στν ταξη και να μν αφηνεις τπτ για το σπιτι...επισης αν δν υπαρχουν χρηματα για να κανεις ισως καποιες ωρες παραπανω με καποιο καθηγητη στο σπιτι, μπορεις να αγορασεις ενα καλο βοηθημα και να εποφεληθεις απο τις επιπλεον ασκησεις π εχει (θα σε βοηθησουν πολυ). τελος θα σ προτεινα να προσπαθησεις να αγαπησεις λγ το μαθημα ωστε να κανεις ολα τα παραπανω πιο ευχαριστα και οχι επειδη θελεις να περασεις απλα τη βαση...παρολαυτα σε περιπτωση π σ εχουν μεινει αποριες απο το μαθημα νομιζω πως ολα τα μελη ειναι προθυμα να βοηθησουν:) ελπιζω να βοηθησα...
*συγνωμη αν εχω κανει καποια ορθογραφικα λαθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
βαρετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Της Β' Γυμνασίου? Απλοϊκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
δυστυχως δν υπαρχει καποιος σιγουρος και αποτελεσματικος τροπος για να μαθεις μαθηματικα και το κακο με αυτο το μαθημα ειναι οτι πρεπει να εχεις και καποια αντιληψη π δυσκολα μπορεις να αποκτησεις μονο με το συστηματικο διαβασμα.:( παρολαυτα το γεγονος οτι δυσκολευεσαι στα μαθηματικα δν σημαινει οτι εισαι χαζη η κατι παρομοιο αλλα το οτι εισαι πιο θεωριτικο μυαλο και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι στα θεωριτικα μαθηματα εισαι πολυ καλυτερη. οπως και να εχει εγω εχω να σ προτεινω τα τα εξης:
καταρχην φροντισε να λυνεις ολες σ τις αποριες μεσα στν ταξη και να μν αφηνεις τπτ για το σπιτι...επισης αν δν υπαρχουν χρηματα για να κανεις ισως καποιες ωρες παραπανω με καποιο καθηγητη στο σπιτι, μπορεις να αγορασεις ενα καλο βοηθημα και να εποφεληθεις απο τις επιπλεον ασκησεις π εχει (θα σε βοηθησουν πολυ). τελος θα σ προτεινα να προσπαθησεις να αγαπησεις λγ το μαθημα ωστε να κανεις ολα τα παραπανω πιο ευχαριστα και οχι επειδη θελεις να περασεις απλα τη βαση...παρολαυτα σε περιπτωση π σ εχουν μεινει αποριες απο το μαθημα νομιζω πως ολα τα μελη ειναι προθυμα να βοηθησουν:) ελπιζω να βοηθησα...
*συγνωμη αν εχω κανει καποια ορθογραφικα λαθη
:thanks::) αλλα το προβλημα ειναι οτι αν κατσω ν κανω ασκ θα την κανω χαλια κ αν πω τις αποριες μ στην ταξη,οι αποριες μ θα ειναι...ολα...θα πρεπει ν τα επαναλαβουνε μπας κ τ καταλαβω..μ σηκωσε στον πινακα κ τν κοιτουσα δλδ..δεν καταλαβαινω τπτ...λεει ο καθηγητης "ποιος θ σηκωθει;" κ ολοι σηκωνουν χερι εκτος απο εμενα..κ κανουν κ σωστα τν ασκηση..ειμ η μονη μ πολλες αποριες.. κ που δεν καταλαβαινω τπτ!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
:thanks::) αλλα το προβλημα ειναι οτι αν κατσω ν κανω ασκ θα την κανω χαλια κ αν πω τις αποριες μ στην ταξη,οι αποριες μ θα ειναι...ολα...θα πρεπει ν τα επαναλαβουνε μπας κ τ καταλαβω..μ σηκωσε στον πινακα κ τν κοιτουσα δλδ..δεν καταλαβαινω τπτ...λεει ο καθηγητης "ποιος θ σηκωθει;" κ ολοι σηκωνουν χερι εκτος απο εμενα..κ κανουν κ σωστα τν ασκηση..ειμ η μονη μ πολλες αποριες.. κ που δεν καταλαβαινω τπτ!:(

Προσπάθησε να προσέχεις (περισσότερο) στην παράδοση και μετά τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα!Ό,τι απορία έχεις εκείνη τη στιγμή να την εκφράζεις στον καθηγητή σου και να μην ντρέπεσαι!!Ίσως έτσι να δεις τα μαθηματικά με άλλο μάτι!!!:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
:thanks::) αλλα το προβλημα ειναι οτι αν κατσω ν κανω ασκ θα την κανω χαλια κ αν πω τις αποριες μ στην ταξη,οι αποριες μ θα ειναι...ολα...θα πρεπει ν τα επαναλαβουνε μπας κ τ καταλαβω..μ σηκωσε στον πινακα κ τν κοιτουσα δλδ..δεν καταλαβαινω τπτ...λεει ο καθηγητης "ποιος θ σηκωθει;" κ ολοι σηκωνουν χερι εκτος απο εμενα..κ κανουν κ σωστα τν ασκηση..ειμ η μονη μ πολλες αποριες.. κ που δεν καταλαβαινω τπτ!:(
τι θα ελεγες αν σ ελεγα οτι ειμαστε ολοι προθυμοι να λυσουμε οποιαδηποτε απορια σ? αν θες μπορεις να ανοιξεις καποιο θεμα οπου τα μελη π μπορουν και θελουν θα μπορουν να σε συμβουλευουν και παραλληλα να λυνουν και αποριες αλλων μελων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
τι θα ελεγες αν σ ελεγα οτι ειμαστε ολοι προθυμοι να λυσουμε οποιαδηποτε απορια σ? αν θες μπορεις να ανοιξεις καποιο θεμα οπου τα μελη π μπορουν και θελουν θα μπορουν να σε συμβουλευουν και παραλληλα να λυνουν και αποριες αλλων μελων:)

Υπάρχουν ήδη θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Υπάρχουν ήδη θέματα.
σωστο κι αυτο, οποτε ολοι μπορουν να βοηθηθουν και να βοηθησουν στα υπαρχοντα θεματα...επεισης anthouli ισως καταφερεις και λυσεις πολλες αποριες σου κανοντας μια μικρη αναζητηση σε παλια post π αφορουν αυτα π δν καταλαβαινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Τα μαθηματικα υης Β ειναι δυσκολοτερα απο της Α, αλλα δεν ειναι και κατι το εξωπραγματικο...Σιγα!!!! Αν τα καταλαβεις, χρειαζεσαι ελαχιστο διαβασμα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
α εγω πεταω στα μαθηματικα :P .. ειναι το μονο μαθημα που τρελενομαι ... αυτη η αγαπη εχει αναπτυχθει απο τοτε που ειπα 1+1 = 2!!! .. αν και οι ανισωσεις ειναι λιγο δυσκολες δεν υπαρχει προβλημα της βγαζω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ως μεγας λατρης των μαθηματικων να πω κι εγω....φετος λογικα μαθαινετε εξισωσεις-ανισωσεις, ριζες,συναρτησεις, γραφικες παραστασεις.....παιδια αυτα ειναι οτι πιο γελοιο υπαρχει!!!! του χρονου τα μαθηματικα σας θα ειναι πραγματικα δυσκολα σε σχεση με φετος και στο λυκειο θα τρεχετε και δεν θα φτανετε!!! αν θελετε βοηθεια σε κατι ή καμια απορια στειλτε μου πμ....

λατρευω τα μαθηματικα γιατι ειναι το απολυτο λογικο εργαλειο σκεψης και συλλογισμου...διαβαζα παντα μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων και οταν ημουν β'γυμνασιου διαβαζα υλη β'λυκειου( δεν καταλαβαινα τα παντα αλλα με πολυ διαβασμα κατι εβγαζα...εξαλλου δεν με εννοιαζε τι καταλαβαινα, τα λατρευα!!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top