Πώς πετυχαίνει κανείς στην εξεταστική;

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Γτφ, δε μου έχει τύχει σε μάθημα που έχω διαβάσει και έχω παρακολουθήσει και βασικώς έχω κατανοήσει, να με δυσκολέψει άσκηση/ερώτηση επειδή ο καθηγητής έβαλε περίεργα θέματα.
Ή έχω συναντήσει κόσμο που αν τους βαλει μια εκφωνηση με λίγο διαφορετικό τρόπο να απελπίζονται και να παρατάνε το γραπτό.
Εχω συναντήσει επίσης ο καθηγητής να έχει δώσει κυριολεκτικά το τι θα βάλει και να μη πιστεύουν ότι θα τα βάλει και να διαβάζουν οτι να ναι :P

Γενικά πιστεύω η κατανόηση του τι διαβάζεις ειναι αποδοτικότερη στην περίπτωση που ο καθηγητής βάζει ερωτήσεις κρίσης ή "περίεργα".
Η παπαγαλία ειδικά σε σχολές θετικών επιστημών έχει σχεδόν σίγουρη την αποτυχία σου στο μάθημα. Ή αν το περάσεις (κατα τύχη συνήθως!) , σε ενα παρόμοιο μεγαλύτερου εξάμηνου να μην καταλαβαίνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Αυτο που προσωπικα συμπερανα φετος ειναι πως επιτυχια στις εξετασεις ισοδυναμει με σοβαρη και με σωστες σημειωσεις παρακολουθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
To μυστικο ειναι να λυσεις πολλες ασκησεις.Δε φτανει να ξερεις την μεθοδολογια και τον τροπο λυσης.Αν δεν εξασκηθεις, την ωρα της κρισης καπου θα την πατησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
To μυστικο ειναι να λυσεις πολλες ασκησεις.Δε φτανει να ξερεις την μεθοδολογια και τον τροπο λυσης.Αν δεν εξασκηθεις, την ωρα της κρισης καπου θα την πατησεις.
με την προυπόθεση πως μιλάμε για μαθήματα με ασκήσεις..εκεί προφανώς είναι η επίλυση όσο περισσότερων ασκήσεων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
και τι γινεται με τις θεωρητικές σχολές?για παράδειγμα με το τμήμα του Ιστορικού-Αρχαιολογικού στην Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
μπορεις να πετυχεις στην εξεταστικη:
α) διαβαζοντας
β) αντιγραφοντας
γ) κανοντας επαφες με καθηγητες (γλύφοντας :P)
δ) συνδυασμος των α,β,γ (εδω σημειωνονται τα καλυτερα αποτελεσματα:D)
Εγω αυτο γιατι δεν το εκλαμβανω ως "γλυψιμο"....Μηπως γινομαστε λιγο υπερβολικοι!!!!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
γιατι υπερβολικοι ρε για το ονομα του θεου στην ελλαδα ειμαστε ενα μικρο push θα το χρειαστεις...
ελα ρε τωρα που δουλευομαστε αν εξαιρεσεις 1-2 καθηγητες που ισως πραγματι απο το μαθημα και μονο να εχεις μια καποια επαφη εσυ πως νομιζεις οτι γινεται απλα και μονο με παρακολουθηση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
γιατι υπερβολικοι ρε για το ονομα του θεου στην ελλαδα ειμαστε ενα μικρο push θα το χρειαστεις...
ελα ρε τωρα που δουλευομαστε αν εξαιρεσεις 1-2 καθηγητες που ισως πραγματι απο το μαθημα και μονο να εχεις μια καποια επαφη εσυ πως νομιζεις οτι γινεται απλα και μονο με παρακολουθηση???
Δεν ξερω...αλλα δεν θεωρω "γλυψιμο" το να εχεις μια Α επαφη με τον/την καθηγητη-τρια ενος μαθηματος....Στο κατω κατω καποια στιγμη θα ερθει και η ωρα της πτυχιακης!!!!:/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν ξερω...αλλα δεν θεωρω "γλυψιμο" το να εχεις μια Α επαφη με τον/την καθηγητη-τρια ενος μαθηματος....Στο κατω κατω καποια στιγμη θα ερθει και η ωρα της πτυχιακης!!!!:/::/::/::/:

κοιτα αν εξαιρεσεις 1-2 καθηγητες ξερω 'γω κακα τα ψεματα δεν μπορεις να πεις οτι οι υπολοιποι ειναι και γαμω τα παιδαι αρα και που τους μιλας τους γλυφεις περισσοτερο ωστε ειτε να σε βοηθησουν στην εξεταστικη ειτε γενικα στο μελλον(πχ συστατικη επιστολη)
Σιγουρα δεν ειναι και ο μονος λογος που μιλας σε καποιος καθηγητη αλλα περα απο ελαχιστες εξαιρεσεις νομιζω οτι πολλες συζητήσεις εκει αποσκοπουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο μιλάω με τον καθηγητή και στο γλύφω τον καθηγητή.

Το αν κάνεις καλή δουλειά και διάβασμα θα φανεί μέσα στο εξάμηνο και στην εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αλλο μιλαω σε ενα καθηγητη δλδ λεω καλημερα του μιλαω στο break,συμμτεχω στο μαθημα
και
αλλο μιαλω στο καθηγηη ολη την ωρα συμμετεχω απλα και μονο για να συμμετχω κτλπ με απωτερο σκοπο απλα και μονο να κανεις κονε=επαφες που ελεγε το παλικαρι απο πανω


οπως το βλεπει ο καθενας υποθετω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Εγω αυτο γιατι δεν το εκλαμβανω ως "γλυψιμο"....Μηπως γινομαστε λιγο υπερβολικοι!!!!:mad::mad::mad:
ε καλα ενταξει αν οχι σε ολες τις περιπτωσεις τις μισες τουλαχιστον.... οι επαφες γενικα γινονται για να ευνοηθεις στο συγκεκριμενο μαθημα με οποιοδηποτε τροπο η για οποιοδηποτε λογο..... μπορει δηλαδη απλως να σου αρεσει το συγκεκριμενο μαθημα...αναλογα τον φοιτητη....συμφωνω μαζι σου δεν ειναι παντα γλυψιμο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι ολες οι σχεσεις ειναι χρησιμοθηρικες....κ σιγουρα το γλυψιμο δν ειναι τροπος για να περασεις την εξεταστικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι ολες οι σχεσεις ειναι χρησιμοθηρικες....κ σιγουρα το γλυψιμο δν ειναι τροπος για να περασεις την εξεταστικη....
Χαιρομαι που θα 'χω μια τουλαχιστον τιμια συμφοιτητρια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Χαιρομαι που θα 'χω μια τουλαχιστον τιμια συμφοιτητρια!:P

Είναι αλήθεια, ότι ακούγονται πολλά για τα σκονάκια κ.λ.π. στη σχολή σας, αλλά αν αυτό σας αγχώνει, όχι επειδή δεν προλαβαίνετε να ετοιμάσετε τα δικά σας αλλά επειδή είστε τίμιες, μη φοβάστε καθόλου! Ειδικά στη νομική, αλλά και γενικώς στις σχολές του 1ου πεδίου, το πτυχίο σταματάει εκεί που σταματούν οι ικανότητες σου. Κανείς χωρίς εφόδια από τη σχολή του δεν πρόκειται να τα καταφέρει, οπότε αν βλέπετε τους γύρω σας να κάνουν μικρογραφίες τα βιβλία και να αντιγράφουν, μη θυμώνετε! Λιγότερος ανταγωνισμός για εσάς ;)!

Y.Γ.(άσχετο): Γεια σου, μάνγκα Παναγιωτάκη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Είναι αλήθεια, ότι ακούγονται πολλά για τα σκονάκια κ.λ.π. στη σχολή σας, αλλά αν αυτό σας αγχώνει, όχι επειδή δεν προλαβαίνετε να ετοιμάσετε τα δικά σας αλλά επειδή είστε τίμιες, μη φοβάστε καθόλου! Ειδικά στη νομική, αλλά και γενικώς στις σχολές του 1ου πεδίου, το πτυχίο σταματάει εκεί που σταματούν οι ικανότητες σου. Κανείς χωρίς εφόδια από τη σχολή του δεν πρόκειται να τα καταφέρει, οπότε αν βλέπετε τους γύρω σας να κάνουν μικρογραφίες τα βιβλία και να αντιγράφουν, μη θυμώνετε! Λιγότερος ανταγωνισμός για εσάς ;)!

Y.Γ.(άσχετο): Γεια σου, μάνγκα Παναγιωτάκη! :P

Good kif! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Χαιρομαι που θα 'χω μια τουλαχιστον τιμια συμφοιτητρια!:P

εγω θα εχω εναν τιμιο συμφοιτητη??? :hmm::P τα σκονακια,οι αντιγραφες,το γλυψιμο δν ειναι λυσεις... μια τρυπα στο νερο κανουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είναι αλήθεια, ότι ακούγονται πολλά για τα σκονάκια κ.λ.π. στη σχολή σας, αλλά αν αυτό σας αγχώνει, όχι επειδή δεν προλαβαίνετε να ετοιμάσετε τα δικά σας αλλά επειδή είστε τίμιες, μη φοβάστε καθόλου! Ειδικά στη νομική, αλλά και γενικώς στις σχολές του 1ου πεδίου, το πτυχίο σταματάει εκεί που σταματούν οι ικανότητες σου. Κανείς χωρίς εφόδια από τη σχολή του δεν πρόκειται να τα καταφέρει, οπότε αν βλέπετε τους γύρω σας να κάνουν μικρογραφίες τα βιβλία και να αντιγράφουν, μη θυμώνετε! Λιγότερος ανταγωνισμός για εσάς !

Μην είσαι τόσο βέβαιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Απο την δευτερη εξεταστικη μου,καταλαβα οτι για να πετυχεις,ακομη κι αν δεν εχεις οργανωσει καλα το χρονο σου,χρειαζεται ποιοτικο(και οχι σε πλυ μεγαλο βαθμο ποσοτικο διαβασμα-δηλαδη να γινεται σαφης διακριση στα ουσιωδη κομματια της υλης,σημειωση πλαγιοτιτλων,κλπ),πολυ καλες σημειωσεις-γιατι εγω στηριχθηκα σε αυτες πολυ και με βοηθησαν-οποτε απιτεειται και παρακολουθηση,γνωση του τι περιπου μπαινει στις εξετασεις-δηλαδη παλαια θεματα.Και τελος:ΤΥΧΗ,αλλα και διαθεση να παλεψεις ολα τα ερωτηματα,ακομη κι αν δεν τα γμωριζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Σε κάθε σχολή ισχύει κάτι διαφορετικό, αλλά εγώ από τα δύο χρόνια που είμαι στη σχολή (φιλολογία) έχω κάνει μερικές γενικεύσεις.
Πρώτον, θα πρέπει να δίνεις μεγάλη σημασία σε αυτά που τονίζει ο καθηγητής. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυτονόητο, αλλά για 'μένα δεν ήταν καθόλου στο πρώτο έτος. Έχεις ένα κόρπους π.χ 250 σελίδες. Το μελετάς, επιμένεις στα ζόρικα σημεία αλλά δίνεις πάρα πολύ μεγάλη προσοχή σε ό,τι έδωσε έμφαση ο καθηγητής. Είναι πολύ βασικό αυτό. Ψάχνεις προηγούμενα θέματα (αν υπάρχουν), τα λύνεις και εξασκείσαι σε αυτό το φορμάτ ασκήσεων/ερωτήσεων. Επίσης είμαι υπέρ στο να διαβάζεις κάποια μαθήματα, κυρίως τα πιο βαριά, καθ'όλη τη διάρκεια του εξαμήνου. Έτσι το φόρτο εργασιών (και το άγχος) την περίοδο της εξεταστικής θα είναι λογικότερο και θα μπορείς επομένως να διαβάζεις περισσότερα μαθήματα και καλύτερα.
Συμφωνώ και πολύ με μια παρατήρηση που διάβασα πιο πάνω όσον αφορά τις απαντήσεις που δίνεις στο γραπτό. Το γραπτό είναι το παν, κάποιες φορές είναι η μόνη εικόνα που έχει ο καθηγητής για σένα οπότε θα πρέπει να είναι προσεγμένο και να προσπαθείς -όσο το επιτρέπει ο χρόνος- να δώσεις την καλύτερη δυνατή απάντηση σε κάθε ερώτημα.
Ίσως ακούγονται λίγο ιδανικά αυτά, αλλά είναι πολύ εφικτά πιστεύω. Τώρα κάτι σκονάκια/συνεννοήσεις με καθηγητές/πονηριές/διαβάσματα της τελευταίας στιγμής και μόνο, προσωπικά με θλίβουν. Η χώρα μας είναι σε χάλια μαύρα και πρέπει να προσπαθήσουμε για το καλύτερο όχι για τον εαυτό μας, αλλά για όλους, και προπάντων να μην ακολουθήσουμε την πορεία αυτών που μας έφεραν ως εδώ. Σόρρυ για το οφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top