Πώς πετυχαίνει κανείς στην εξεταστική;

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
μου φαίνεται τόσο παράλογο να συγκρατήσω τόσα πολλά...δε νιώθω ασφάλεια με αυτό τον τρόπο μελέτης...η παπαγαλία μου φαινόταν πιο ασφαλής...αλλα καταλάβαινα τι διάβαζα...
Μού φαίνεται παράλογο αυτό που ισχυρίζεσαι... Μαθαίνει κανείς να σκέφτεται με τον α' ή τον β' τρόπο. Ποτέ δεν είναι αργά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Μού φαίνεται παράλογο αυτό που ισχυρίζεσαι... Μαθαίνει κανείς να σκέφτεται με τον α' ή τον β' τρόπο. Ποτέ δεν είναι αργά!
μαθαίνα να απομνημονεύεω απο τη γ γυμνασιου...μη σου φαίνεται τοσο περίεργο...τώρα φοβάμαι μήπως αποτύχω..με τον τρόπο που μου προτείνετε..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
μαθαίνα να απομνημονεύεω απο τη γ γυμνασιου...μη σου φαίνεται τοσο περίεργο...τώρα φοβάμαι μήπως αποτύχω..με τον τρόπο που μου προτείνετε..:(
Ε, εντάξει, προσπάθησε ρε' συ. Δεν είσαι μωρό. Με το να το σκέφτεσαι μόνο, δεν αλλάζει κάτι. Εκτός των άλλων, είναι και αδύνατο να απομνημονεύσεις τόσες σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Ε, εντάξει, προσπάθησε ρε' συ. Δεν είσαι μωρό. Με το να το σκέφτεσαι μόνο, δεν αλλάζει κάτι. Εκτός των άλλων, είναι και αδύνατο να απομνημονεύσεις τόσες σελίδες.
δίκιο έχεις...Και εσύ τα συγκρατείς δλδ?Γιατί εγώ ειδικά την αρχαιολογία...δεν μπορώ ευκολα να την κατανοήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
δίκιο έχεις...Και εσύ τα συγκρατείς δλδ?Γιατί εγώ ειδικά την αρχαιολογία...δεν μπορώ ευκολα να την κατανοήσω...
Δε σπουδάζω Αρχαιολογία. Γενικά, τα βασικά, τα συγκρατώ ήδη από το πρώτο διάβασμα πλέον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Δε σπουδάζω Αρχαιολογία. Γενικά, τα βασικά, τα συγκρατώ ήδη από το πρώτο διάβασμα πλέον.:)
μακάρι να είχα και εγω αυτή την ικανότητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
μακάρι να είχα και εγω αυτή την ικανότητα..
Δεν είναι ικανότητα με την έννοια που την αντιλαμβάνεσαι, και μην είσαι μοιρολάτρης.:) Ξεκίνα να διαβάζεις, χωρίς να απομνημονεύεις, απλώς προσπαθώντας να κατανοήσεις όσα γράφει το βιβλίο σου, και θα δεις. Κατανοώ σημαίνει: Διαβάζω, και στο μυαλό μου αρχίζω να εξηγώ αυτό που διάβασα. Αποκωδικοποιώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Δεν είναι ικανότητα με την έννοια που την αντιλαμβάνεσαι, και μην είσαι μοιρολάτρης.:) Ξεκίνα να διαβάζεις, χωρίς να απομνημονεύεις, απλώς προσπαθώντας να κατανοήσεις όσα γράφει το βιβλίο σου, και θα δεις. Κατανοώ σημαίνει: Διαβάζω, και στο μυαλό μου αρχίζω να εξηγώ αυτό που διάβασα. Αποκωδικοποιώ.
οκ σε ευχαριστώ πολύ :)θα κάνω μια προσπάθεια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Mην είσαι μοιρολάτρης, όπως σου λένε και τα παιδιά, και μην απογοητεύεσαι. ;)
Σίγουρα μην περιμένεις ότι από το πρώτο διάβασμα/ανάγνωση θα τα καταλάβεις όλα. Την πρώτη φορά θα καταλάβεις ένα, τη δέυτερη δύο πράγματα, την τρίτη μπορεί να μην καταλάβεις τα επόμενα. Αλλά όσο προχωράς θα αρχίζεις να κατανοείς όλο και περισσότερο. Και στο δεύτερο, τρίτο πέρασμα θα καταλαβαίνεις τα περισσότερα. Κι η επιτυχία είναι σίγουρη! ;) Ντοντ γουόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
θελει απομνημόνευση?
Αν εννοείς παπαγαλία όχι δεν χρειάζεται όπως στο λύκειο αλλά χρειάζεται διάβασμα.Αν σου δείξει πχ μια κάτοψη ναού και σου ζητήσει περιγραφή,χρονολόγηση,σε ποιά σχολή ανήκει κτλ πρέπει να μπορείς να αξιόποιείς τις γνώσεις σου διακρίνοντας τα χαρακτηριστικά και απαντώντας στην ερώτηση.Δες αυτό το site μπορεί να σε βοηθήσει λίγο να εξoικειωθείς.

:bye: https://www.e-yliko.gr/htmls/istoria/icons/fiiconbyzNa6.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δίκιο έχεις...Και εσύ τα συγκρατείς δλδ?Γιατί εγώ ειδικά την αρχαιολογία...δεν μπορώ ευκολα να την κατανοήσω...
Σχεδιαγράμματα, πίνακες, συντομογραφίες κτλ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Επίσης να συμβουλεύεσαι τις εκάστοτε συλλογές και τόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Σχεδιαγράμματα, πίνακες, συντομογραφίες κτλ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Επίσης να συμβουλεύεσαι τις εκάστοτε συλλογές και τόμους.
οκ.Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Mην είσαι μοιρολάτρης, όπως σου λένε και τα παιδιά, και μην απογοητεύεσαι. ;)
Σίγουρα μην περιμένεις ότι από το πρώτο διάβασμα/ανάγνωση θα τα καταλάβεις όλα. Την πρώτη φορά θα καταλάβεις ένα, τη δέυτερη δύο πράγματα, την τρίτη μπορεί να μην καταλάβεις τα επόμενα. Αλλά όσο προχωράς θα αρχίζεις να κατανοείς όλο και περισσότερο. Και στο δεύτερο, τρίτο πέρασμα θα καταλαβαίνεις τα περισσότερα. Κι η επιτυχία είναι σίγουρη! ;) Ντοντ γουόρι.

Σχεδιαγράμματα, πίνακες, συντομογραφίες κτλ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Επίσης να συμβουλεύεσαι τις εκάστοτε συλλογές και τόμους.

Συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο.

Προκειμένου να εμπεδωθεί η ύλη, χρειάζεται συστηματικό διάβασμα από την αρχή της χρονιάς. Ένα μήνα πριν την εξεταστική πρέπει να έχει βγει η ύλη και να κάνουμε καθημερινές επαναλήψεις.
Επίσης, καλό είναι το καλοκαίρι να δανειζόμαστε τα βιβλία του επόμενου έτους και να τα μελετάμε. Έτσι, αξιοποιούμε την καλοκαιρινή περίοδο δημιουργικά και μας μένει χρόνος -κατά τη διάρκεια της χρονιάς- να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας διαβάζοντας πρόσθετη βιβλιογραφία.
Ίσως να ακούγομαι υπερβολική. Ωστόσο, η εν λόγω τακτική έχει πολύ καλά αποτελέσματα, ακόμα και στα πιο δύσκολα μαθήματα.
Πέραν των παραπάνω βοηθάνε πολύ οι πλαγιότιτλοι και οι νοητικοί χάρτες.
Κατόπιν, δεν πρέπει να χάνουμε καθόλου την επαφή με τα κεφάλαια που μας δυσκολεύουν. Θα αναφερθώ σε προσωπικό παράδειγμα, προκειμένου να γίνω κατανοητή. Στη θεματική ενότητα "Εισαγωγή στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον" με δυσκόλευε πολύ η τεχνική υδρολογία. Αυτή την ενότητα, λοιπόν, από την αρχή της χρονιάς τη μελετάω μια φορά την εβδομάδα. Ε, τώρα την κατέχω πολύ καλά.

Ήταν ένα απόσπασμα από το βιβλίο: "Εμπειρίες της γιαγιάς Λυσιστράτης".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο.

Προκειμένου να εμπεδωθεί η ύλη, χρειάζεται συστηματικό διάβασμα από την αρχή της χρονιάς. Ένα μήνα πριν την εξεταστική πρέπει να έχει βγει η ύλη και να κάνουμε καθημερινές επαναλήψεις.
Επίσης, καλό είναι το καλοκαίρι να δανειζόμαστε τα βιβλία του επόμενου έτους και να τα μελετάμε. Έτσι, αξιοποιούμε την καλοκαιρινή περίοδο δημιουργικά και μας μένει χρόνος -κατά τη διάρκεια της χρονιάς- να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας διαβάζοντας πρόσθετη βιβλιογραφία.
Ίσως να ακούγομαι υπερβολική. Ωστόσο, η εν λόγω τακτική έχει πολύ καλά αποτελέσματα, ακόμα και στα πιο δύσκολα μαθήματα.
Πέραν των παραπάνω βοηθάνε πολύ οι πλαγιότιτλοι και οι νοητικοί χάρτες.
Κατόπιν, δεν πρέπει να χάνουμε καθόλου την επαφή με τα κεφάλαια που μας δυσκολεύουν. Θα αναφερθώ σε προσωπικό παράδειγμα, προκειμένου να γίνω κατανοητή. Στη θεματική ενότητα "Εισαγωγή στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον" με δυσκόλευε πολύ η τεχνική υδρολογία. Αυτή την ενότητα, λοιπόν, από την αρχή της χρονιάς τη μελετάω μια φορά την εβδομάδα. Ε, τώρα την κατέχω πολύ καλά.

Ήταν ένα απόσπασμα από το βιβλίο: "Εμπειρίες της γιαγιάς Λυσιστράτης".:P
Έναν μήνα πριν την εξεταστική πρέπει να έχει βγει η ύλη; Στις πανελλήνιες ναι, στο πανεπιστήμιο δε νομίζω. Βασικά σε ποια σχολή; Και δεν νομίζω να υπάρχουν μαθήματα στα οποία μπορεί να συμβαίνει αυτό(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Η ύλη πολλές, μα πολλές φορές είναι τόσο ογκώδης που είναι φυσιολογικό να μαθαίνεις και καινούργια πράγματα κατά τη διάρκεια της εξεταστικής περιόδου.
Όσο για αυτό με το καλοκαίρι, δύσκολο το κόβω. Καλύτερα πάνε διάβασε κανένα που να χρωστάς παρά το μάθημα με το πιασάρικο όνομα του επόμενου εξαμήνου. Δεν εξετάζονται όλα τα μαθήματα βάσει βιβλίου. Μερικά μαθήματα περνιούνται κα με βαθμό αν διαβάσεις διαφάνειες(αν δίνονται). Πολλές φορές το βιβλίο είναι τόσο συμπληρωματικό που ο καθηγητής δεν το θέλει. Άσε που παίζει να αρχίσεις να διαβάζεις πράγματα που δεν παίζει να στα ζητησει με την καμμία οπότε τζάμπα κόπος, εκτός κι αν το αντικείμενο του εν λόγω μαθήματος σ' αρέσει τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το συστηματικό διάβασμα είναι -κατά την ταπεινή μου γνώμη- η καλύτερη συνταγή. Αντιλαμβάνομαι επίσης εκ των υστέρων ότι όσα είχα πει παραπάνω ενέχουν και μια δόση υπερβολής. Τώρα λόγω του γήρατος:P δεν μπορώ να τα εφαρμόσω στον ίδιο βαθμό. Ωστόσο, εξακολουθώ να είμαι συνεπής, αλλά δεν κάνω εκείνο το εξαντλητικό διάβασμα, που έκανα μέχρι και πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα,
έχω ένα μάθημα στη σχολή που δεν μπορώ να το περάσω, το έχω δώσει ήδη δύο φορές και γι' αυτό σκέφτομαι να πάω σε φροντιστήριο, για να βοηθηθώ. Ξέρετε να μου προτείνετε κανένα καλό στη Θεσσαλονίκη? Η σχολή μου είναι θεωρητική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τι σχολή είσαι, αν επιτρέπεται; Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια με "όνομα" στη Θεσσαλονίκη, αλλά θα σου πιουν το αίμα (στο οικονομικό κομμάτι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τι σχολή είσαι, αν επιτρέπεται; Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια με "όνομα" στη Θεσσαλονίκη, αλλά θα σου πιουν το αίμα (στο οικονομικό κομμάτι!)




Ιστορικό - Αρχαιολογικό. Το ξέρω ότι θα είναι πανάκριβα, αλλά δε γίνεται αλλιώς, πρέπει να το περάσω. Γι' αυτό, αν ξέρεις να μου προτείνεις εσύ ή κάποιος άλλος, ώστε να μην πάω τυχαία...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σου έστειλα μήνυμα (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λίγο διάβασμα, λίγο τύχη και το 5άρι μου.

Νομίζω αντιπροσωπεύει αυτό την πλειοψηφία των φοιτητών.
Αυτό που μου τη δίνει βέβαια παραπάνω είναι ότι μέτριοι ως κάκιστοι φοιτητές Θετικών Επιστημών (λχ Μαθηματικό, Φυσικό) και Πολυτεχνείων, κρύβονται υπό την υπέρμετρη δυσκολία των εκάστοτε τμημάτων τους και σου την λένε κιόλας, δίχως καν να έχουν δει στατιστικά αποφοίτων του δικού σου τμήματος και ακόμα χειρότερα χωρίς καν να έχουν καταλάβει με τι ασχολείσαι και τι μαθήματα κάνεις, γενικεύοντας άρδην.

------

Θεωρώ πάντως ότι για να πετύχεις στην εξεταστική (ανάλογα βέβαια πως ορίζει ο καθένας την επιτυχία), πρέπει να κάνεις κτήμα σου τον βασικό κορμό των μαθημάτων και να παρατηρείς που το πάει ο ίδιος ο καθηγητής.
Αυτά, που αντικειμενικά θα σε δυσκολέψουν πάρα πολύ και που θέλουν το κάτι παραπάνω, κυμαίνεται στο 5-15% των μαθημάτων που έχεις για πτυχίο ανάλογα την φύση και το αντικείμενο του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top