Γενικό -  Πώς περνάω την A' Λυκείου;

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Shani το δοκίμασες το πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σε καθε μαθημα πρεπει Μ.Ο απο τα 2 τετραμηνα + αυτο που θα γραψεις δια του 2 να βγαινει 9.5 ! Αν ομως σε καποιο μαθημα βγαλεις παραπανω απο 9.5 βοηθαει καποιο που εχεις λιγοτερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δηλαδη θα μου δωσει βαθμους το προτζεκτ που έχω 18 στο α τετραμηνο και στο δευτερο 16 θα με βοηθησει να περασω στη φυσικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shani3597

Νεοφερμένος

Η Shani3597 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω το έκανα αλλα στην ιστορία μου βγάζει 8,5... :/

Παιδιά.. Βρήκα αυτο .... Δείτε το
Για να μείνεις μετεξεταστέος Σεπτεμβρίου, πρεπει να εχεις Γενικο Βαθμο ολης της χρονιας+εξετασεις κατω απο 9.5 !
Αν εχεις κατω απο 9.5 Γενικο Βαθμο, δεινεις ολα τα μαθηματα που ειχες κατω απο 9.5 Μ.Ο(μεσο ορο) τον Σεπτεμβριο.

πχ1
Εστω οτι εχεις Γενικο Βαθμο 10.5, ομως εχεις 3 μαθηματα που ο μεσος ορος του καθε μαθηματος ειναι στο 9!
Περνας την ταξη γιατι ο Γενικος Βαθμος ειναι πανω απο 9.5!

πχ2
Εστω οτι εχεις Γενικο Βαθμο 9.3, αυτο συνεπαγεται οτι εχεις σε πολλα μαθηματα Μ.Ο κατω απο 9.5......εστω λοιπον οτι εχεις 7 μαθηματα με Μ.Ο κατω απο 9, ΤΟΤΕ
Μενεις μεταξεταστεος αφου ειχες Γενικο βαθμο κατω απο 9.5, και δινεις αυτα τα 7 μαθηματα που ειχες κατω απο 9.5!



Για αυτο οσοι μενουν στο λυκειο μεταξεταστεοι μενουν σε πολλα μαθηματα, και οχι σε 1,2,3 οπως στο γυμνασιο.
Και για αυτο ειναι τεραστιο κατορθωμα να καταφερεις να μεινεις μεταξεταστεος στο Λυκειο

Ο Μ.Ο καθε μαθηματος βγαινει ως εξης:
πχ Θρησκευτικα
α τριμηνο: 16, β τριμηνο: 20 .....Αρα προφορικος ειναι (16+20)/2 = 18
Εξετασεις Ιουνιου: 10
AΡΑ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ(Μ.0) ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ= (18+10)/2 = 14

Ο Γενικος βαθμος, προκιπτει απο το μεσος ορο, ολων των Μ.Ο των μαθηματων!
πχ
Γεν.Βαθμος = ( Μ.Ο φυσικης+Μ.Ο μαθηματικων+Μ.0 αγγλικων+Μ.0 λογοτεχνιας....+....+.....) / το συνολο των μαθηματων!


Οπότε πολυ δύσκολο να μείνεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Tελικα το project θα με βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shani3597

Νεοφερμένος

Η Shani3597 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ε λογικά ναι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
δηλαδη θα μου δωσει βαθμους το προτζεκτ που έχω 18 στο α τετραμηνο και στο δευτερο 16 θα με βοηθησει να περασω στη φυσικη?

Η Φυσικη ειναι με Βιολογια και Χημεια!!!
Αν πχ σε ενα μαθημα σου βγαινει 18+16=34 /2 = 17 και σε ενα μαθημα βγει 10+12=11 /2 = 5,5 + το γραπτο που μπορει να ναι 9,5= 15/2 =7,5

Σου λειπουν 2!! Ετσι το Project δινει 2 σε αυτο το μαθημα!! Καπως ετσι παει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
σιγουρα?

Αυτο για την φυσηκη που ειναι μαζη με την βιολογία ειναι σιγουρο ? Το προτζεκτ δεν θα δωσει στη φυσικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Ναι βεβαια αν εχεις στα περισσοτερα μαθηματα κατω απο 9.5 πρεπει να γραψεις Θρησκευτικα,Αγγλικα και τετοια πολυ καλα για να περασεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
To ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΒΑΘΜΟΥ Α ΛΥΚΕΙΟΥ (κλικ) που σας έφτιαξα, είναι απόλυτα σίγουρο. Το έχει ελέγξει και υποδιευθυντής λυκείου.
Ο Γενικος βαθμος, προκιπτει απο το μεσος ορο, ολων των Μ.Ο των μαθηματων!
Γεν.Βαθμος = ( Μ.Ο φυσικης+Μ.Ο μαθηματικων+Μ.0 αγγλικων+Μ.0 λογοτεχνιας....+....+.....) / το συνολο των μαθηματων!
Έτσι ήταν μέχρι πέρυσι. Από φέτος φυσική+χημεία+βιολογία = 1 μάθημα (φυσικές επιστήμες) , άλγεβρα+γεωμετρία = 1 μάθημα (μαθηματικά) , αρχαία+ν.γλώσσα+κείμενα = 1 μαθημα (ελληνική γλώσσα). Έτσι ο ΓΜΟ βγαίνει από 7 μαθήματα (τα 3 προηγούμενα, θρησκευτικά, ιστορία, αγγλικά, project).
Αυτό σημαίνει ότι η στο υπολογισμό του ΓΜΟ η βαρύτητα των κλαδικών μαθημάτων (αρχ, ν.γλ, κειμ, αλγ, γεωμ, φυσ, χημ, βιολ) μειώνεται, ενώ αυξάνεται η βαρύτητα των άλλων (θρησκευτικά, ιστορία, αγγλικά, project).
Οπότε πολυ δύσκολο να μείνεις....
Πάντα ήταν πολύ δύσκολο να μείνεις στο λύκειο. Τώρα όμως, με την παραπάνω αλλαγή, έχει γίνει σχεδόν αδύνατο να μείνεις (εκτός αν βάλεις μέσο από υπουργό και πάνω).
Π.χ. Κάποιος που έχει Μ.Ο: ελληνική γλώσσα = 5, μαθηματικά = 5, φυσ. επιστήμες = 5, ιστορία = 7, θρησκευτικά = 13, αγγλικά = 16, project = 16, περνάει την τάξη με ΓΜΟ = 9,6.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shani3597

Νεοφερμένος

Η Shani3597 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδη εμένα στην ιστορία που βγάζω 8,5 πιο μάθημα θα με βοηθησει...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δηλαδη εμένα στην ιστορία που βγάζω 8,5 πιο μάθημα θα με βοηθησει...;
Δεν έχει νόημα η ερώτησή σου. Δεν βοηθάει συγκεκριμένο μάθημα κάποιο άλλο. Είναι θέμα μέσου όρου. Πολύ γενικά, οι μεγάλοι βαθμοί βοηθάνε τους μικρούς. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και κάνε δοκιμές στο πρόγραμμα για να το καταλάβεις. (Πάντως, κανένας δεν θα μείνει με αυτά που ισχύουν).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shani3597

Νεοφερμένος

Η Shani3597 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ..ευχαριστώ..! Ευτυχώς που έχω Μεσο ορο τετραμηνων πανω απο 17... ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvAK1

Νεοφερμένος

Ο EvAK1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια καλησπερα εμενα με απασχολει η βιολογια ...
Στο πρωτο τετραμηνο ειχα 11 στο δευτερο τετραμηνο ειχα 11
και μεσο ορο πρωτου τετραμηνου ειχα 14.1 και στο μεσο ορο του δευτερου ειχα 15,3
ποσο πρεπει να γραψω για να περασω ?

φιλε Dias το χρησιμοποιησα αυτο το προγραμμα και μου εδειξε οτι περασα αλλα αυτο που μου φανηκε περιεργο ηταν πως στα γραπτα πατησα σε ολα τον αριθμο ενα και παρολαυτα μου εγραψε οτι περασα..αυτο μπορει να φταιει ομως γιατι εχω σχετικα υψηλους βαθμους και δεν χρειαζεται να γραψω πολλα για να περασω ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αν εχω καταλαβει καλα δεν παιζει ρολο ο Μ.Ο. των τετραμηνων απλα υπαρχει ο Μ.Ο. καθε μαθηματος και απο τους Μ.Ο. ολων των μαθηματων προκυπτει ο Γενικος Μ.Ο. που πρεπει να ειναι πανω απο 9.5 ενω τα μαθηματα ειναι 7 επειδη μερικα συμψηφιζονται οπως ειπε και ο Dias
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvAK1

Νεοφερμένος

Ο EvAK1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ναι και εγω αυτο νομιζα αλλα τελικα αλλο ειναι το σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SmN

Νεοφερμένος

Η SmN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια καλησπερα εμενα με απασχολει η βιολογια ...
Στο πρωτο τετραμηνο ειχα 11 στο δευτερο τετραμηνο ειχα 11
και μεσο ορο πρωτου τετραμηνου ειχα 14.1 και στο μεσο ορο του δευτερου ειχα 15,3
ποσο πρεπει να γραψω για να περασω ?

φιλε Dias το χρησιμοποιησα αυτο το προγραμμα και μου εδειξε οτι περασα αλλα αυτο που μου φανηκε περιεργο ηταν πως στα γραπτα πατησα σε ολα τον αριθμο ενα και παρολαυτα μου εγραψε οτι περασα..αυτο μπορει να φταιει ομως γιατι εχω σχετικα υψηλους βαθμους και δεν χρειαζεται να γραψω πολλα για να περασω ....

Και εμενα το προγραμμα το ιδιο μου εκανε.Δεν ειναι λαθος, απλως οπως ειπες ειναι καλοι οι βαθμοι μας! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvAK1

Νεοφερμένος

Ο EvAK1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ναι φιλε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas5007

Νεοφερμένος

Ο kostas5007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα¨Δ θα ηθελα να κανω μια ερωτιση ¨Δ (ακομα)..... πρωτο τετραμην ειχα 13.5 και στο δευτερο 14.4 ( παω πρωτη λυκειου ¨Δ). Τωρα.. ειχα μια χαρα βαθμους εκτοσ απο χημεια ¨Δ στο πρωτο χημια ειχα 9 και στο δευτερο 12 . (βιολογια πρωτο 18 δευτερο 12) (Φυσικη πρωτο 14 δευτερο 14). στισ εξετασεισ εγραψα βιολογια 18-19 φυσικη 14-16 αρχαια 12-14 αγγλικα 14-16 γλωσσα κειμενα (12-14) αλγεβρα 10-12 γεωμετρια 5-6. θα εχω καποιο προβλιμα να μεινω στην χειμια αμα γραψω 4-5 τωρα στο τελευτεο μαθημα? η με πεναει ο γενικοσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top