Γενικό -  Πώς περνάω την A' Λυκείου;

Iron

Νεοφερμένος

Ο Iron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ρε παιδια α λυκειου πηρα προτο τετραμηνο αρχαια 10...
δεν πιστευω να μεινω εε? πως τα υπολογιζουμε? τι πρεπει να βγει προσθεση τι κανουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ρε παιδια α λυκειου πηρα προτο τετραμηνο αρχαια 10...
δεν πιστευω να μεινω εε? πως τα υπολογιζουμε? τι πρεπει να βγει προσθεση τι κανουμε?

απο οτι μου εχουν πει καθηγητριες πρεπει να βγαλεις 9,5 και στα 3 (2 τετραμηνα και να γραψεις εξετασεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron

Νεοφερμένος

Ο Iron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
έτσι περνάς την ταξη η το μάθημα?

εγώ θέλω η ξερω εγω το μάθημα δηλαδη πήρα αρχαία 10 στο πρώτο αν πάρο 11 στο δεύτερος και γράψω ένα 6 εξετάσεις μένω αρχαία? O.o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas5007

Νεοφερμένος

Ο kostas5007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να σασ πω ρε παιδια... ειχα μεσω ορο στο πρωτο τετραμηνο 13,5 αυτο που εχω χαμηλο (και μοναδικο κατω απο την βαση) ειναι η χημεια ... που εχω 9
εχω προβλημα στο να μεινω?? βοηθαει το οτι εχω 18 βιολογια 15 φυσικη και τα αλλα?? ευχαριστω πλ¨Δ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 512125

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σασ πω ρε παιδια... ειχα μεσω ορο στο πρωτο τετραμηνο 13,5 αυτο που εχω χαμηλο (και μοναδικο κατω απο την βαση) ειναι η χημεια ... που εχω 9
εχω προβλημα στο να μεινω?? βοηθαει το οτι εχω 18 βιολογια 15 φυσικη και τα αλλα?? ευχαριστω πλ¨Δ

Φυσικά και βοηθάει. Μην ξεχνάς ότι η φυσική, η χημεία και η βιολογία συμψηφίζονται και βγάζουν έναν βαθμό (όπως άλγεβρα-γεωμετρία). Απ'τα τρία αυτά μαθήματα ο βαθμός που βγάζεις είναι 14 άρα μη σε προβληματίζει η χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas5007

Νεοφερμένος

Ο kostas5007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ ¨Δ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ashley_

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ ¨Δ
στο λυκειο τα μαθηματα δεν συμψηφιζονται.
αν ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ειναι πανω απο 9.5 δηλαδη α τετραμηνο μ.ο 13.5+β τετραμηνο μ.ο+μ.ο εξετασεων 10>9.5 τοτε περνας.
13.5+14+10/3=12.5
αρα περνας την ταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris661996

Νεοφερμένος

Ο dimitris661996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο βαθμός που γράφουμε στις εξετάσεις μετράει για διπλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο βαθμός που γράφουμε στις εξετάσεις μετράει για διπλό.
Όταν λες μετράει για διπλό τι εννοείς;
Έστω Α το πρώτο τετράμηνο, Β το δεύτερο τετράμηνο και D ο βαθμός των εξετάσεων. Χρειάζεται ο μέσος όρος των δυο τετραμήνων το A + B / 2 οποίο ονομάζουμε C. Μετά C + D / 2 και εξάγεις τον ΓΜΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί κάποιος να βοηθήσει κι εμένα please? Θέλω να μάθω, με βαθμό 1ου τετραμήνου 9 και 2ου πάλι 9, πως περνάω στα Αρχαία? Γενικό μέσο όρο στα τετράμηνα βγάζω πάνω-κάτω 17, αλλά παίζει αυτό κάποιον ρόλο? Aς μου εξηγήσει κάποιος που είναι σίγουρος πως έχουν τα πράγματα για να μη μείνεις μεταξεταστέος σε ένα μάθημα γιατί ακούω πολλάααα και διάφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomasgrevena

Νεοφερμένος

Ο tomasgrevena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία...
Πώς περνάμε την τάξη?
Δηλαδή άκουσα ότι πρέπει σε κάθε μάθημα να βγάλεις 9,5 , ισχύει? και αμα δεν βγάλω πως αλλιως περνάω?
Αμα μπορείτε απαντήστε λίγο γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SmN

Νεοφερμένος

Η SmN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1η φαση:
Λοιπον κανεις τον βαθμο του συγκεκριμενου μαθηματος των 2 4μηνων προσθεση και μετα διαιρεση με το 2. (π.χ. 11 + 9 = 20 και μετα 20 / 2 = 10). Μετα κανεις προσθεση τον βαθμο που εγραψες στις εξετασεις (π.χ. εγραψες 9.. κανεις 10 + 9 = 19 και μετα δια 2 = 9,5 περασες :) )

Τωρα 2η φαση:
π.χ. δν εγραψες το 9 που επρεπε και εγραψες ας πουμε 5, δεν περνας και πρεπει να περασεις μεσο του γ.μ.ο.
Δλδ κανεις τον μ.ο τον 2 4μηνων προσθεση και μετα δια 2... (π.χ. 13 + 13 = 26 δια 2 13 ). Τωρα το 13 το κανεις προσθεση με τον μ.ο. των εξετασεων κ παλι δια 2 ( γιατι μπορει στο ενα μαθημα ας πουμε φυσικη να εγραψες 5 αλλα αγγλικα η αρχες οικονομιας 17 ). Δλδ 13 + πες εχεις 7 μ.ο. στα γραπτα = 20 δια 2 10 .. περασες .. γιατι πρπ να εχεις 9,5 και πανω :jumpy:

Ελπιζω να βοηθησα

Ισχυει ακομα η δευτερη φαση? Συγνωμη που ρωταω αλλα σχεδον δεν μπορω να το πιστεψω, με αυτον το τροπο κανεις δεν μενει. Εγω νομιζα οτι ακομα και στον Γ.Μ.Ο πρεπει να βγαλεις 9,5. Εαν ομως Ισχυει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitrisxava

Νεοφερμένος

Ο dimitrisxava αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια ας μου πει καποιος που ειναι σιγουρος πως περναω την ταξη στην α λυκειου στο γενικο λυκειο.....

Εχω μ.ο 1 τετραμηνου 14 και στο δευτερο 14....


Σας παρακαλω ας απαντησει καποιος!!!;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SmN

Νεοφερμένος

Η SmN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια ας μου πει καποιος που ειναι σιγουρος πως περναω την ταξη στην α λυκειου στο γενικο λυκειο.....

Εχω μ.ο 1 τετραμηνου 14 και στο δευτερο 14....


Σας παρακαλω ας απαντησει καποιος!!!;p

Διαβασε αυτο... 1η φαση:
Λοιπον κανεις τον βαθμο του συγκεκριμενου μαθηματος των 2 4μηνων προσθεση και μετα διαιρεση με το 2. (π.χ. 11 + 9 = 20 και μετα 20 / 2 = 10). Μετα κανεις προσθεση τον βαθμο που εγραψες στις εξετασεις (π.χ. εγραψες 9.. κανεις 10 + 9 = 19 και μετα δια 2 = 9,5 περασες )

Τωρα 2η φαση:
π.χ. δν εγραψες το 9 που επρεπε και εγραψες ας πουμε 5, δεν περνας και πρεπει να περασεις μεσο του γ.μ.ο.
Δλδ κανεις τον μ.ο τον 2 4μηνων προσθεση και μετα δια 2... (π.χ. 13 + 13 = 26 δια 2 13 ). Τωρα το 13 το κανεις προσθεση με τον μ.ο. των εξετασεων κ παλι δια 2 ( γιατι μπορει στο ενα μαθημα ας πουμε φυσικη να εγραψες 5 αλλα αγγλικα η αρχες οικονομιας 17 ). Δλδ 13 + πες εχεις 7 μ.ο. στα γραπτα = 20 δια 2 10 .. περασες .. γιατι πρπ να εχεις 9,5 και πανω




Λογικα, και 9,5 να μην γραψεις μην ανυσηχεις γιατι η δευτερη φαση σε περναει. Πρεπει δλδ να γραψεις 5 η παραπανω.Αρα με βαση τα παραπανω θα γινει (14+14=28, 28/2= 14, και τωρα ας πουμε οτι γραφεις 5 θα γινει 14+5=19 και τελος 19/2 = 9,5 ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomasgrevena

Νεοφερμένος

Ο tomasgrevena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πιστευω να γινεται ετσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrisxava

Νεοφερμένος

Ο dimitrisxava αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
SmN σε ευχαριστω!!!
το μονο που πρεπει να γραψω ειναι 5 μεσο ορο στις εξετασεις απο οσα καταλαβα??:DDDDDD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SmN

Νεοφερμένος

Η SmN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
SmN σε ευχαριστω!!!
το μονο που πρεπει να γραψω ειναι 5 μεσο ορο στις εξετασεις απο οσα καταλαβα??:DDDDDD

Ακριβως! Η και παραπανω αν θελεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrisxava

Νεοφερμένος

Ο dimitrisxava αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ μου εφυγε ενα βαρος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
εγω δηλαδη που εχω στο 1ο τετραμηνο 12.9 και στο 2ο τετραμηνο 14 ποσο πρεπει να γραψω? :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomasgrevena

Νεοφερμένος

Ο tomasgrevena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια ας μου πει καποιος που ειναι σιγουρος πως περναω την ταξη στην α λυκειου στο γενικο λυκειο.....

Εχω μ.ο 1 τετραμηνου 14 και στο δευτερο 14....


Σας παρακαλω ας απαντησει καποιος!!!;p
Δέν ειναι με το γενικό

Πρέπει σε κάθε μάθημα να εχεις 9,5 μεσο ορο ...
Δηλαδή πχ. Εχεις 1ο τετραμηνο Αρχαια 12 και 2ο 12
Κανεις 12+12=24 δια 2=12
Γράφεις εξετάσεις πες 10 οπότε έχεις 12+10=20δια2=10 και περνάς

Αμα δεν είναι ετσι πρέπει να ειναι ετσι :
1ο τετραμηνο 12 και 2ο 12 = 24+10 απο εξετάσεις = 34 δια 2 = 12 οπότε υπολογισε οτι πρέπει να εχεις συνολικά 28,5 απο τα 2 τετραμηνα και απο εξετάσεις

Δεν είμαι σίγουρος απο τα 2 ποιο ειναι αλλα ενα θα σε πω
Κατσε γραπσε σε ολα πάνω απο 13 γιά να είσαι σιγουρος :D

Ελπίζω να βοήθησα :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top