Πώς περνάς την τάξη;

johny2010

Νεοφερμένος

Ο johny2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για να περάσεις την τάξη πρέπει ο γενικός μέσος όρος ( Γ.Μ.Ο) πρέπει να είναι πάνω από εννιάμιση ( 9,5)

*(Υ.Γ) Ο Γ.Μ.Ο υπολογίζετε με τον εξής τρόπο :
Γ.Μ.Ο ={ [ Μ.Ο (Α') ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ + Μ.Ο (Β') ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ] /2 + Μ.Ο. Γραπτών } /2 :clapup:
Κατάλαβες!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mimikoskr

Νεοφερμένος

Ο mimikoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω 12 γ.μ.ο αλλά μένω σε 3, πάω Σεπτέμβρη..ή από τη στιγμή που έχω πάνω από 9.5 περνάω κανονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γεωργια...21

Νεοφερμένος

Η γεωργια...21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω στο πρωτω βγαζω 10.85..και στο 2..11.16...τι γινεται??
πρεπει μεσο ορο μαθηματων να βγαλεις 9,5 κοιτας τον μεσο οροο πχ στα θρησκευτικα βγαζεις 16 και το κανεις δια 2 βγενει 8..πρεπει να γραψεις 1,5 για να περασεις...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
παιδια εγω εχω αλγεβρα 9, γεωμετρια 9, ιστορια 9, φυσικη 9, χημεια 9, αλλα 8ρησκευτικα 18 αγγλικα 15, νεα ελληνικη γλωσσα 15, λογοτεχνια 16, project 19, βιολογια 17 και αρχαια 12!! ο γενικος μεσος ορος μου στο 1ο τετραμηνο ειναι 13!! στο 2ο δεν το εχουμε παρει ακομα αλλα εκει υπολογιζω μπορει και λιγο πιο πανω γτ σε αυτα που τα παω καλα πιστευω δεν εχουν κατεβει!! ποσο πρεπει να γραψω στις ε3ετασεις για να περασω? :''( αν μπορειτε βοη8ηστε με!! :''''( :( :( ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
πηρα και τους βαθμους του δευτερου τετραμηνου!! στα μαθηματα που ειχα 9 τωρα δεν εχω σε κανενα 9!! εχω αλγεβρα απο 9 --> 10, γεωμετρια απο 9--> 10, ιστορια απο 9--> 10, φυσικη απο 9--> 11, χημεια απο 9--> 10!! και οι μεσοι οροι αυτων των μαθηματων που ειχα εννιαρια και τωρα εχω 10 βγαινει 9.5 οι μεσοι οροι!! και 8ρησκευτικα στο 2ο--> 19, αγγλικα 2ο-->16, project 2ο--> 17, αρχαια 2ο--> 12, εκθεση 2ο--> 17, λογοτεχνια 2ο--> 18, βιολογια 2ο--> 18!! και ο μεσος ορος μου στο 2ο τετραμηνο βγαινει 14!! τωρα που στα μαθηματα που ειχα 9 στο 1ο τετραμηνο και τωρα 10 και οι μεσοι οροι βγανουν 9.5 των μαθηματων αυτων υπαρχει περιπτωση στις εξετασεις να μεινω?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
πηρα και τους βαθμους του δευτερου τετραμηνου!! στα μαθηματα που ειχα 9 τωρα δεν εχω σε κανενα 9!! εχω αλγεβρα απο 9 --> 10, γεωμετρια απο 9--> 10, ιστορια απο 9--> 10, φυσικη απο 9--> 11, χημεια απο 9--> 10!! και οι μεσοι οροι αυτων των μαθηματων που ειχα εννιαρια και τωρα εχω 10 βγαινει 9.5 οι μεσοι οροι!! και 8ρησκευτικα στο 2ο--> 19, αγγλικα 2ο-->16, project 2ο--> 17, αρχαια 2ο--> 12, εκθεση 2ο--> 17, λογοτεχνια 2ο--> 18, βιολογια 2ο--> 18!! και ο μεσος ορος μου στο 2ο τετραμηνο βγαινει 14!! τωρα που στα μαθηματα που ειχα 9 στο 1ο τετραμηνο και τωρα 10 και οι μεσοι οροι βγανουν 9.5 των μαθηματων αυτων υπαρχει περιπτωση στις εξετασεις να μεινω?? :(
Δεν είναι θέμα μαθήματος αλλά μέσου όρου
Γ.Μ.Ο ={ [ Μ.Ο (Α') ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ + Μ.Ο (Β') ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ] /2 + Μ.Ο. Γραπτών } /2
δηλαδή αφού έχεις μέσο όρο στο πρώτο 13 και στο δεύτερο 14
(13+14)/2 =13,5
(13,5 + Μ.Ο. Γραπτών)/2 = 9,5 το λιγότερο

εγω στο πρωτω βγαζω 10.85..και στο 2..11.16...τι γινεται??
πρεπει μεσο ορο μαθηματων να βγαλεις 9,5 κοιτας τον μεσο οροο πχ στα θρησκευτικα βγαζεις 16 και το κανεις δια 2 βγενει 8..πρεπει να γραψεις 1,5 για να περασεις...???
όχι δεν έχει σημασία το κάθε μάθημα ξεχωριστά αλλά ο μέσος όρος ας πούμε ότι στο 1ο τετράμηνο έχει Μ.Ο. 12 και 2ο τετράμηνο 13
(12+13)/2 =12,5 και πες ότι στις εξετάσεις έχεις μέσο όρο 10,5
Άρα ο μέσος όρος σου είναι (12,5 + 10,5) = 11,5 > 9,5 περνάς
Αν έχεις κάποια απορία ρωτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis8888

Νεοφερμένος

Ο Giannis8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια, ειμαι 15 χρονων και παω Α λυκειου. Φοβαμε πολυ πως θα μεινω σε Αλγεβρα,Χημεια, Γεωμετρια. Η βαθμολογία μου ειναι αυτη:
Θρησκευτικα στα τετραμηνα πηρα 16 και18 και πιστευω οτι θα παρω κανενα 14 στις εξετασεις / Ιστορια 13 και 13 και κανενα 14 παλι γραπτα / Αγγλικα στα τετραμηνα εχω 12 και13 και κανενα 10αρι λεω να παρω στις εξετασεις / Αρχαια 14,14 και γυρω στο 10 γραπτα / Λογοτεχνια και Νεα εχω 12,13 στα τετραμηνα και λεω κανενα 10αρι παλι εξετασεις / Αλγεβρα εχω 12,14 και εξετασεις πιστευω οτι μπορει να μην παρω καν 5 οπως και γεομετρια που εχω 12,13 τετραμηνα. / Φυσικη και στα δυο τετραμηνα εχω 14 και ισως να εχω παρει 12-13 εξετασεις / Χημεια 12 και13 και γυρω στο 10 στις εξετασεις / Βιολογια 14.14 και κανενα 13 εξετασεις. Οι μεσοι οροι μου ειναι στο 1ο τετραμηνο 12,8 και στο 2ο 13,9. Περναω??? Εχω αγχωθει αγρια!!! Παρακαλω πειτε μου :SSS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
εχω 5 μαθηματα (μεσο ορο) κατω απο την βαση
στο 1ο τετραμηνο εβγαλα 14.5 καισ το 2ο 15.5
και εξετασεις μεσο ορο στο 9 υπολογιζω (πολυ αυστηρα)
μπορει να μεινω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZXC1232

Νεοφερμένος

Ο ZXC1232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα . Έχω μια απορία , στο πρώτο τετράμηνο είχα M.Ο 13 και στο δεύτερο τετράμηνο είχα M.Ο 13.5 . Ποσο πρέπει να βγάλω μέσο ορο στις εξετάσεις για να περάσω την τάξη ; (ελάχιστος βαθμός)

Ευχαριστώ εκ τον προτερων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θοδωρής.Ν

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής.Ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχήν καλημέρα σας μάγκες.

Πάω Β' λυκείου,ενιαίο.
Είμαι τεχνολογική κατεύθηνση με μάθημα επιλογής αστρονομία.


Στο πρώτο τετράμηνο έβγαλα 13.3
Στο δεύτερο τετράμηνο έβγαλα 14.3(στην ουσία ανέβηκα μια μονάδα ακριβώς)

δηλαδή το μέσο όρο τον τετραμήνων μου είναι 13.8

τώρα,μέχρι στιγμής

ιστορία: 12
βιολογία: 13
αστρονομία: 15
θρησκευτικά: 2:P
Φυσική γενικής: 5
Φυσική κατ: 5-6
Δίκαιο: 6
Μαθηματικά γενικής: 15+
Μαθηματικά κατ: 10-12
Αντιγόνη: 7-8
έκθεση: 12~
τεχνολογία επικοινωνιών: 7
Αγγλικά: 10~

και μας μένουνε γεωμετρία(πιστεύω 13-14+),χημεία(πιστεύω μέχρι 10 και ΑΝ) και λογοτεχνεία(κείμενα)(πιστεύω 8-10)


τι λέτε περνάω;

μαγκές πραγματικά με έχει φάει το άγχος,ξέρω ότι αφου το Μ.Ο των 2 τετραμήνων μου ειναι 13.8 πρέπει να γράψω ένα 5.2 για να περάσω στις εξετάσεις(σωστά;)

θέλω να μου πείτε την γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
τι λέτε περνάω;
'Ισως ΑΥΤΟ (ΚΛΙΚ) σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Τι εννοείς "πως περνάς την τάξη";;;

Να κάτσεις να διαβάσεις! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θοδωρής.Ν

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής.Ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
μπορείς να μου δώσεις το πρόγραμμα που το ανοίγει γιατί δεν το έχω; ευχαριστώ.
Μα, είναι XL 2003.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θοδωρής.Ν

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής.Ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οκ,ευχαριστώ..

η προσωπική σου εκτίμηση ποια είναι φίλε μου;

βγάζω πάνω απο 6 μέσο όρο εξετάσεων,σωστά;(με τα δεδομένα που σου έχω δώσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliositf

Νεοφερμένος

Ο steliositf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας το ίδιο είναι και στο επαγγελματικό όπως και στο ενιαίο?? πρέπει να βγάλεις πάνω από 9.5?
δηλαδή άμα έχεις ιστορία στο A τετράμηνο 10 και στο 2ο τετράμηνο 10 βγαίνει 20 τα διαιρείς με το 2 και βγαίνει 10 δηλαδή έχω περάσει???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για την Β' λυκειου ισχυει το ιδιο?
π.χ αν εγω εχω 11 και 11 στην χημεια και του γραψω ενα 5 εξετασεις και αλγεβρα εχω 11 και 13 και του γραψω ενα 5 παλι
ενω ολα τα αλλα μαθηματα ειναι πανω απο 16 στα γραπτα και στα τετραμηνα ολα 17+
υπαρχει περιπτωση να δωσω τιποτα τον Σεπτεμβρη?
Να και το πρόγραμμα βαθμών της Β λυκείου:
BL 2013b.xlsx
Ενημερωμένο με τις αλλαγές 2012-2013.
Καλή τύχη . . .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • BL 2013b.xlsx
    14.8 KB · Εμφανίσεις: 282

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιὰ νὰ μὴν ἐφησυχάζουν πάντως πολλοὶ μαθητές, νὰ πῶ ὅτι μὲ βάση διάφορα σενάρια ποὺ ἔκανα στὸ ἀρχεῖο ποὺ ἔφτιαξε ὁ Dias, εἶδα ὅτι μὲ κακοὺς βαθμοὺς σὲ μερικὰ μαθήματα καὶ μερικοὺς ἄσους στὶς ἐξετάσεις, δὲν εἶναι ἀπίθανο κάποιος νὰ κοπῇ. Βέβαια, τὸ θέμα εἶναι περισσότερο μὲ ποιά λογικὴ πῆγε ἑνιαῖο λύκειο κάποιος μαθητὴς ὁ ὁποῖος βρίσκεται σὲ αὐτὸ τὸ ἐπίπεδο, παρὰ τὸ ἂν θὰ περάσῃ ἢ θὰ μείνῃ στὴν τάξη. Ἄλλωστε ἂς μὴν ξεχνοῦμε ὅτι τὸ Λύκειο δὲν εἶναι ὑποχρεωτικὴ ἐκπαίδευση καὶ ὑπάρχουν καὶ ἄλλες διέξοδοι.

Μία ἀκόμη ἐρώτηση· ἂν κάποιος τελικὰ μείνῃ λόγω βαθμολογίας, δίνει τὰ μαθήματα στὰ ὁποῖα ἔχει κάτω ἀπὸ 9,5 πάλι ἢ ἐπαναλαμβάνει ὁλόκληρη τὴν τάξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,267 μηνύματα.
ἂν κάποιος τελικὰ μείνῃ λόγω βαθμολογίας, δίνει τὰ μαθήματα στὰ ὁποῖα ἔχει κάτω ἀπὸ 9,5 πάλι ἢ ἐπαναλαμβάνει ὁλόκληρη τὴν τάξη;
Δίνει το Σεπτέμβριο ξανά τα μαθήματα στα οποία είχε κάτω από 9.5 (που συνήθως είναι πολλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
γεια σας παιδια ειμαι β λυκειου και στο α τετραμηνο ειχα 9 στο μαθημα τεχνολογια εποικινωνιων και φοβαμαι μην μεινω στο συγκεκρυμενο μαθημα τι λετε θα μεινω? εαν και τωρα επειδη τις ειχα πει 1-4 φορες μαθημα θα μου το ανεβασει σε 10 η 11 τι λετε θα μεινω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top