Πώς περνάς την τάξη;

Meex

Νεοφερμένος

Ο Meex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου GFireP, αλλά το άγχος παραμένει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου GFireP, αλλά το άγχος παραμένει...
Καλύτερα να ρωτήσεις και τους καθηγητές σου που σίγουρα θα ξέρουν με βεβαιότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Παιδιά.. μην αγχώνεστε... θέλει πολύ δουλειά για να μείνεις στη Β λυκείου.. Εκτός από θέμα των απουσιών.. είναι σχεδόν αδύνατο..

Παιδιά, συγγνώμη που φέρνω πάλι το θέμα αλλά θέλω να σας θέσω μια ερώτηση. Είμαι β λυκείου και έχω αγχωθεί στο τερμα. Α τετράμηνο έβγαλα 15 κ στο β τετράμηνο πάλι 15. Στις εξετάσεις έχω αγχωθεί για το τι θα γράψω. Περνάω ή όχι; Άλλοι μου λένε κ να μην γράψω τίποτα περνάω. Κατά πόσο ισχύει αυτό; Το χαμηλότερο που έχω είναι στην Άλγεβρα και στην Γεωμετρία 11 και στα 2 και στα 2 τετράμηνα.
Ευχαριστώ πολύ!


Πρέπει να έχεις γενικό μέσο όρο πάνω από 9,5. Αν γράψεις 0 σε όλα τα μαθήματα στο τέλος θα έχεις 7,5. Με ελάχιστη προσπάθεια περνάς. Μην αγχώνεσαι !

(Μην με σκοτώσετε για τα νούμερα, νομίζω έτσι είναι :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αντώνης ταλ

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης ταλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας
Λοιπόν πηγαίνω Δευτέρα γυμνασίου και στο 1ο τετράμηνο έβγαλα Γ.Μ.Ο 15
Το θέμα είναι στα αρχαια ελληνικά που μου έβαλε 12
Στο 2ο τετράμηνο έβγαλα σε διαγώνισμα 5 και σε ένα τεστ 2
Θα περάσω στο μάθημα της η θα μείνω για επανεξέταση η ακόμα χειρότερα στην ταξη
Ευχαριστώ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,974 μηνύματα.
Καλησπέρα σας
Λοιπόν πηγαίνω Δευτέρα γυμνασίου και στο 1ο τετράμηνο έβγαλα Γ.Μ.Ο 15
Το θέμα είναι στα αρχαια ελληνικά που μου έβαλε 12
Στο 2ο τετράμηνο έβγαλα σε διαγώνισμα 5 και σε ένα τεστ 2
Θα περάσω στο μάθημα της η θα μείνω για επανεξέταση η ακόμα χειρότερα στην ταξη
Ευχαριστώ


Πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.Αλλα ρε φίλε συγνώμη κιολας 2;Διάβασε έστω και τα βασικά.
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Θα περασεις χαλαρα , λόγω του Μ.Ο σου
 

panagiotis123

Νεοφερμένος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλήμερα σε όλους είμαι μαθητής της Β λυκείου στο πρώτο τετράμηνο έβγαλα Μ.Ο 17 με Βιολογία 10 και Ιστορία 13 στο δεύτερο τετράμηνο Μ.Ο 18 με Βιολογία 11 και Ιστορία 13 ενώ στις εξετάσεις έγραψα Βιολογία 5 και Ιστορία 7

ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΜΕΝΟΣ? επειδή σε πολλά δημοσιεύματα είδα ότι πρέπει να έχεις Μ.Ο 9.5 και δεν το πιάνω.


Σας ευχαριστώ!!
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλήμερα σε όλους είμαι μαθητής της Β λυκείου στο πρώτο τετράμηνο έβγαλα Μ.Ο 17 με Βιολογία 10 και Ιστορία 13 στο δεύτερο τετράμηνο Μ.Ο 18 με Βιολογία 11 και Ιστορία 13 ενώ στις εξετάσεις έγραψα Βιολογία 5 και Ιστορία 7

ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΜΕΝΟΣ? επειδή σε πολλά δημοσιεύματα είδα ότι πρέπει να έχεις Μ.Ο 9.5 και δεν το πιάνω.


Σας ευχαριστώ!!

Μην αγχωνεσαι , περνας λόγω του γενικού μεσου όρου σου . ακόμα και αν δεν περασεις σε κάποιο μαθημα ξεχωριστά , σε περναει ο γ.μ.ο
 

panagiotis123

Νεοφερμένος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

tagvi007

Νεοφερμένος

Ο tagvi007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας, εχω ακουσει οτι αμα σε ενα μαθημα στην εξεταστικη δεν πιασεις βαση (9,5) το ξαναδινεις τον Ιουνιο ισχυει?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια σας, εχω ακουσει οτι αμα σε ενα μαθημα στην εξεταστικη δεν πιασεις βαση (9,5) το ξαναδινεις τον Ιουνιο ισχυει?

Όχι, αλλά πρέπει να πιάσεις τουλάχιστον 9,5 ΓΜΟ για να περάσεις την τάξη, δεν πειράζει άμα κοπείς σε ένα μεμονωμένο μάθημα.
 

tagvi007

Νεοφερμένος

Ο tagvi007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς γνώση και συμμόρφωση, στον νόμο (που παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμά μου) 4610/19 ΦΕΚ Α΄, άρθρο 112 και παράγραφο 1 αναγράφεται αυτολεξεί:

Για την προαγωγή και την απόλυση των μαθητών στο Γενικό Λύκειο απαιτείται Γ.Μ.Ο. τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5), ο οποίος προκύπτει από τον μέσο όρο των βαθμών ετήσιας επίδοσης του μαθητή όλων των γραπτώς και μη γραπτώς εξεταζόμενων μαθημάτων, με εξαίρεση το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Συνεπώς, η προαγωγή εξαρτάται από το αν ο Μ.Ο. όλων των μαθημάτων και όχι κάθε διακριτού διδακτικού αντικειμένου (πλην της Φυσικής Αγωγής της οποίας η επίδοση δεν προσμετράται στην εξαγωγή των αποτελεσμάτων) είναι μεγαλύτερος από 9,5. Σε διαφορετική περίπτωση, ο μαθητής παραπέμπεται στη δεύτερη εξεταστική περίοδο του Ιουνίου για όσα μαθήματα δεν επέτυχε τον ως άνω βαθμό. Βεβαίως, το κατά πόσο η διαδικασία αυτή ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα άπτεται διαφορετικής συζήτησης και εν προκειμένω παρέλκει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top