Πώς νομίζετε ότι είναι ο θάνατος;

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ο Θάνατος. Δεν έχει υλική υπόσταση. Ένα πνεύμα. Υπέροχο πνεύμα. :heart:
Δεν δειχνεις απλως ουδετερη με την ιδεα.
Καλα δικαιωμα σου να πιστευεις ο,τι θες.Καποια πραγματα ειναι προκλητικα ομως, ακομα και να μην τα εννοεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν δειχνεις απλως ουδετερη με την ιδεα.
Καλα δικαιωμα σου να πιστευεις ο,τι θες.Καποια πραγματα ειναι προκλητικα ομως, ακομα και να μην τα εννοεις.

Ωραία. Δεν ξέρω γιατί, έχω όμως συνδυάσει το θάνατο με κάτι καλό. Ίσως ευθύνονται αυτά που πιστεύω και για μετά θάνατον ζωή κτλ.
Αλλά δεν τον βλέπω ως κάτι τόσο κακό. Δεν θέλω να πεθάνω και ούτε παρακαλάω για αυτό, και τη ζωή που έχω (αν έχω μονάχα μια) θα τη ζήσω, αλλά εντάξει. Δεν βλέπω το νόημα του να ζεις μέχρι να γεράσεις και να μην μπορείς να κουνηθείς. Και αν φτάσω μέχρι αυτή την ηλικία, το μόνο που θα περιμένω να έρθει θα είναι ο θάνατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ωραία. Δεν ξέρω γιατί, έχω όμως συνδυάσει το θάνατο με κάτι καλό. Ίσως ευθύνονται αυτά που πιστεύω και για μετά θάνατον ζωή κτλ.
Αλλά δεν τον βλέπω ως κάτι τόσο κακό. Δεν θέλω να πεθάνω και ούτε παρακαλάω για αυτό, και τη ζωή που έχω (αν έχω μονάχα μια) θα τη ζήσω, αλλά εντάξει. Δεν βλέπω το νόημα του να ζεις μέχρι να γεράσεις και να μην μπορείς να κουνηθείς. Και αν φτάσω μέχρι αυτή την ηλικία, το μόνο που θα περιμένω να έρθει θα είναι ο θάνατος.
Και γω προτιμω να μην φτασω σε αυτη την ηλικια, αλλα δεν ειναι αυτο το ποιντ. τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wackyjacky

Νεοφερμένος

Ο wackyjacky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τι να σου πω ρε μαγκα εγω πιστευω οτι πεθαινουμε μια και καλη,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida σ.π.ν

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
9α πε9ανω και 9α σ στειλω ε-μαιλ να σου πω ;)
-----------------------------------------
Δεν υπάρχει θάνατος... υπάρχει μόνο η ζωή. Θάνατος (κατά τη ταπεινή μου γνώμη, πάντα) δεν είναι ούτε μια στιγμή. όπως δεν υπάρχει σκοτάδι χωρίς φως έτσι δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή
Ψυχή δν υπαρχει..Δεν υπάρχει άλλη λειτουργία, μόνο βιολογική. Η πνευματική λειτουργία του ανθρώπου επέρχεται συνεπεία της βιολογικής. Αν δεν υπάρχει ροή οξυγόνου στον εγκέφαλο, πώς θα υφίσταται εγκεφαλική λειτουργία και, ως εκ τούτου, πνευματική λειτουργία;
πιστευω οτι δν υπαρχει μετά θάνατον ζωh...οταν σταματα ο εγκεφαλος να λειτουργει τοτε συγχρονος σταματα το ατομο να σκεφτεται...να νιωθει....να ζει...απλωσ τελος... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wackyjacky

Νεοφερμένος

Ο wackyjacky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
9α πε9ανω και 9α σ στειλω ε-μαιλ να σου πω ;)
-----------------------------------------
Δεν υπάρχει θάνατος... υπάρχει μόνο η ζωή. Θάνατος (κατά τη ταπεινή μου γνώμη, πάντα) δεν είναι ούτε μια στιγμή. όπως δεν υπάρχει σκοτάδι χωρίς φως έτσι δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή
Ψυχή δν υπαρχει..Δεν υπάρχει άλλη λειτουργία, μόνο βιολογική. Η πνευματική λειτουργία του ανθρώπου επέρχεται συνεπεία της βιολογικής. Αν δεν υπάρχει ροή οξυγόνου στον εγκέφαλο, πώς θα υφίσταται εγκεφαλική λειτουργία και, ως εκ τούτου, πνευματική λειτουργία;
πιστευω οτι δν υπαρχει μετά θάνατον ζωh...οταν σταματα ο εγκεφαλος να λειτουργει τοτε συγχρονος σταματα το ατομο να σκεφτεται...να νιωθει....να ζει...απλωσ τελος... :/

Με εστειλες τωρα ωραια τα εξηγησες επιστημονικα! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θάνατος... υπάρχει μόνο η ζωή. Θάνατος (κατά τη ταπεινή μου γνώμη, πάντα) δεν είναι ούτε μια στιγμή. όπως δεν υπάρχει σκοτάδι χωρίς φως έτσι δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή
Ψυχή δν υπαρχει..Δεν υπάρχει άλλη λειτουργία, μόνο βιολογική. Η πνευματική λειτουργία του ανθρώπου επέρχεται συνεπεία της βιολογικής. Αν δεν υπάρχει ροή οξυγόνου στον εγκέφαλο, πώς θα υφίσταται εγκεφαλική λειτουργία και, ως εκ τούτου, πνευματική λειτουργία;
πιστευω οτι δν υπαρχει μετά θάνατον ζωh...οταν σταματα ο εγκεφαλος να λειτουργει τοτε συγχρονος σταματα το ατομο να σκεφτεται...να νιωθει....να ζει...απλωσ τελος... :/

Το σώμα μας περικλείει ενέργεια. Η γέννησή μας μπορεί ίσως να χαρακτηριστεί ως μία "έκρηξη ενέργειας". Η ενέργεια, οποιασδήποτε μορφής, δεν χάνεται εντελώς, ποτέ. Η ενέργεια μεταβάλλεται ή μεταφέρεται. Οπότε, όταν πεθαίνουμε, όταν το σώμα πάψει να λειτουργεί, αυτή η ενέργεια μένει πίσω σε κάποια άλλη μορφή. Δεν γνωρίζω βέβαια πόσο συνειδητοποιημένη μπορεί να είναι, αν και λογικά δεν είναι όσο εμείς ως ανθρώπινα όντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
"power off"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το σώμα μας περικλείει ενέργεια. Η γέννησή μας μπορεί ίσως να χαρακτηριστεί ως μία "έκρηξη ενέργειας". Η ενέργεια, οποιασδήποτε μορφής, δεν χάνεται εντελώς, ποτέ. Η ενέργεια μεταβάλλεται ή μεταφέρεται. Οπότε, όταν πεθαίνουμε, όταν το σώμα πάψει να λειτουργεί, αυτή η ενέργεια μένει πίσω σε κάποια άλλη μορφή. Δεν γνωρίζω βέβαια πόσο συνειδητοποιημένη μπορεί να είναι, αν και λογικά δεν είναι όσο εμείς ως ανθρώπινα όντα.
Τι λες βρε βαμπι , η αρχη διατηρησης ενεργειας ισχυει μονο για κλειστα συστηματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
... Ή λέω απλά χαζομάρες (έπρεπε να το γράψω).
Απλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που λέει Ελπίδα παραπάνω. Έχω εντελώς αντίθετη άποψη.



p.s.: Είμαι άσχετη στη Φυσική. =P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
... Ή λέω απλά χαζομάρες (έπρεπε να το γράψω).
Απλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που λέει Ελπίδα παραπάνω. Έχω εντελώς αντίθετη άποψη.



p.s.: Είμαι άσχετη στη Φυσική. =P
Χμ φαινεται πως η πιστη ειναι το ιδιο αναξιοπιστη με τη λογικη.

Διαβασε τα feynman lectures on physics βρε κουτο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν θέλω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Σου εύχομαι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι ευχή για μένα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι ευχή για μένα. :hmm:
Α ,πως αλλιως θα γνωρισεις αυτο το υπεροχο πνευμα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Όταν έρθει η ώρα μου να πεθάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
μαι χαρα ειναι π θανατοσ γλιτωνεισ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Όταν έρθει η ώρα μου να πεθάνω.
Πολυ πενθιμο εγινε ξαφνικα το υφος σου :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top