Πώς να χάσω τα περιττά κιλά;

KouTaVi

Νεοφερμένος

Η KouTaVi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
δοκίμασε την δίαιτα orac. google it ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
δοκίμασε την δίαιτα orac. google it ;)

γαματη?! θα την κανω απο βδομαδα να δω αποτελεσματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πριν από 5-6 χρόνια είχα χάσει αρκετά κιλά με τον εξής απλό τρόπο που μου είπε ο... παππούς μου (δεν έχει καμία σχέση με διαιτολογία):
Μέχρι το απόγευμα έτρωγα ΚΑΝΟΝΙΚΑ (δηλαδή δε χλαπάκιαζα ένα κάρο γλυκά τσιπς κλπ, αλλά θα το τρωγα και το γλυκο μου καμια φορα), επαρκείς μερίδες φαγητού, αλλά μετά το απόγευμα τίποτα! Κοινώς, βραδινό δεν υπήρχε! Σταμάταγα να τρώω στις 6-7 το απόγευμα, όπου και τότε έτρωγα κάτι πολύ ελαφρύ του στυλ ενα γιαουρτι ή κανα φρουτο. Το πρωινό μου ήταν πολύ πλούσιο (εκεί έτρωγα ο,τι ήθελα). Κάποιες φορές που έβγαινα με παρέα αναγκαζόμουν να φάω το βράδυ, αλλά τις περισσότερες φορές δεν έπαιρνα τίποτα.

Με βοήθησε πολύ και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να χάσω κιλά! Βέβαια, επιφυλάσσομαι και το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις κάποιο διαιτολόγο! Όλα τα παραπάνω είναι απλές συμβουλές που μπορεί, τελικά, να γίνουν επικίνδυνες για κάποιο άλλο άτομο! Οπότε να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό, μιας και εγώ εμπειρικά τα αναφέρω όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
δοκίμασε την δίαιτα orac. google it ;)

της εχεις δοκιμασει ? αν ναι ποσα εχασες?

Πριν από 5-6 χρόνια είχα χάσει αρκετά κιλά με τον εξής απλό τρόπο που μου είπε ο... παππούς μου (δεν έχει καμία σχέση με διαιτολογία):
Μέχρι το απόγευμα έτρωγα ΚΑΝΟΝΙΚΑ (δηλαδή δε χλαπάκιαζα ένα κάρο γλυκά τσιπς κλπ, αλλά θα το τρωγα και το γλυκο μου καμια φορα), επαρκείς μερίδες φαγητού, αλλά μετά το απόγευμα τίποτα! Κοινώς, βραδινό δεν υπήρχε! Σταμάταγα να τρώω στις 6-7 το απόγευμα, όπου και τότε έτρωγα κάτι πολύ ελαφρύ του στυλ ενα γιαουρτι ή κανα φρουτο. Το πρωινό μου ήταν πολύ πλούσιο (εκεί έτρωγα ο,τι ήθελα). Κάποιες φορές που έβγαινα με παρέα αναγκαζόμουν να φάω το βράδυ, αλλά τις περισσότερες φορές δεν έπαιρνα τίποτα.

Με βοήθησε πολύ και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να χάσω κιλά! Βέβαια, επιφυλάσσομαι και το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις κάποιο διαιτολόγο! Όλα τα παραπάνω είναι απλές συμβουλές που μπορεί, τελικά, να γίνουν επικίνδυνες για κάποιο άλλο άτομο! Οπότε να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό, μιας και εγώ εμπειρικά τα αναφέρω όλα αυτά.

ποσα εχασες δηλ και σε ποσο καιρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ποσα εχασες δηλ?
15 κιλά σε 3 μήνες χωρίς ιδιαίτερη γυμναστική (μόνο περπάτημα στο βουνό έκανα, ζούμε δίπλα ακριβώς σε βουνό)
Βέβαια αυτό αλλάζει από άτομο σε άτομο! Όπως επίσης, επαναλαμβάνω, τίποτα από όλα αυτά δεν είναι ιατρικά κατοχυρωμένο! Κοινώς, αν πεθάνεις, δε φταίω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
15 κιλά σε 3 μήνες χωρίς ιδιαίτερη γυμναστική (μόνο περπάτημα στο βουνό έκανα, ζούμε δίπλα ακριβώς σε βουνό)
Βέβαια αυτό αλλάζει από άτομο σε άτομο! Όπως επίσης, επαναλαμβάνω, τίποτα από όλα αυτά δεν είναι ιατρικά κατοχυρωμένο! Κοινώς, αν πεθάνεις, δε φταίω :P

οκκκ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Για να χάσεις 1 κιλό λίπους πρέπει να κάψεις περίπου 7.500 θερμίδες. Για να χάσεις 10 κιλα προφανώς πρέπει να κάψεις 75.000 θερμίδες. Για να τα χάσεις σε 22 μέρες πρέπει να καις 3400 την ημέρα με το βασικό μεταβολισμό της μέσης γυναίκας να είναι 1500 θερμίδες τη μέρα. Όπως καταλαβαίνεις είναι, αν όχι αδύνατο, τουλάχιστον επικίνδυνο για το σώμα σου να χάσεις τόσα κιλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα (και σου υπόσχομαι ότι αν το κάνεις θα τα ξαναπάρεις άμεσα και με τόκο). Άλλωστε δεν τα πήρες σε 22 μέρες για να τα χάσεις σε τόσες. ;)

Για να χάσεις το βέλτιστο που μπορείς δοκίμασε τα εξής:

  • Πιες πολύ νερό καθημερινά, θα χάσεις σύντομα 1-2 από κατακράτηση υγρών που είχες.
  • Κανένα υγρό εκτός από νερό, καφέ και τσάι (τα 2 τελευταία σκέτα).
  • Κομμένο ό,τι περιέχει την παραμικρή ζάχαρη και ό,τι έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (goole it).
  • Μισή ώρα τρέξιμο το πρωί και μισή το απόγευμα (αν μπορείς το πρωί με άδειο στομάχι) καθώς και πολύ περπάτημα.
  • Πολλά λαχανικά! Θα καθαρίσει σύντομα το πεπτικό οπότε θα φαίνεσαι πιο αδύνατη και θα χορταίνεις πιο εύκολα.

Δοκίμασε αυτά και ξέχνα τις δίαιτες και θα χάσεις με ασφάλεια κάποια κιλά. Δε θα είναι 10 αλλά τουλάχιστον θα είναι με ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για να χάσεις 1 κιλό λίπους πρέπει να κάψεις περίπου 7.500 θερμίδες. Για να χάσεις 10 κιλα προφανώς πρέπει να κάψεις 75.000 θερμίδες. Για να τα χάσεις σε 22 μέρες πρέπει να καις 3400 την ημέρα με το βασικό μεταβολισμό της μέσης γυναίκας να είναι 1500 θερμίδες τη μέρα. Όπως καταλαβαίνεις είναι, αν όχι αδύνατο, τουλάχιστον επικίνδυνο για το σώμα σου να χάσεις τόσα κιλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα (και σου υπόσχομαι ότι αν το κάνεις θα τα ξαναπάρεις άμεσα και με τόκο). Άλλωστε δεν τα πήρες σε 22 μέρες για να τα χάσεις σε τόσες. ;)

Για να χάσεις το βέλτιστο που μπορείς δοκίμασε τα εξής:

  • Πιες πολύ νερό καθημερινά, θα χάσεις σύντομα 1-2 από κατακράτηση υγρών που είχες.
  • Κανένα υγρό εκτός από νερό, καφέ και τσάι (τα 2 τελευταία σκέτα).
  • Κομμένο ό,τι περιέχει την παραμικρή ζάχαρη και ό,τι έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (goole it).
  • Μισή ώρα τρέξιμο το πρωί και μισή το απόγευμα (αν μπορείς το πρωί με άδειο στομάχι) καθώς και πολύ περπάτημα.
  • Πολλά λαχανικά! Θα καθαρίσει σύντομα το πεπτικό οπότε θα φαίνεσαι πιο αδύνατη και θα χορταίνεις πιο εύκολα.

Δοκίμασε αυτά και ξέχνα τις δίαιτες και θα χάσεις με ασφάλεια κάποια κιλά. Δε θα είναι 10 αλλά τουλάχιστον θα είναι με ασφάλεια.

οταν λες λαχανικα τι εννοεις ?? μπορει να μου δωσεις ενα δειγμα προγραμμα με τροφες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μεχρι τωρα απο το αρχικο μηνυμα (7-9 )που ημουν γυρω στα 97 κατεβηκα στα 93 καταλαβα νωρις οτι ειναι ακατορθωτο και λαθος να χασω γρηγορα τα περιττα κιλα ..εβαλα στοχο μεχρι τα χριστουγεννα κοντα να εχω φτασει τα 70 απο αυριο σκεφτομαι να 3εκινησω ενα μισαωρο διαδρομο και εχω και εχει καταντησει κρεμαστρα για ρουχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
το μονο προβλημα μου ειναι οτι το περισσοτερο λιπος ειναι στη κοιλια δηλ εχω σωματοτυπο μηλου και εχω σχετικα αδυνατα ποδια αλλα η κοιλια ειναι τουρλα ...φοβαμαι οταν θα αδυνατισω σιγα σιγα και χασω καπου 20 κιλα ..μην ειναι πολυ χαλαρη η κοιλια σαν κατι εκπομπες που εβλεπα που εχανε ενας καποια κιλα και η κοιλια του κρεμοταν μεχρι το γονατο απο τη χαλαρωση ...εσεις τι λετε τι μπορω να κανω για να το αποφυγω?? 3ερεται καποια κρεμα να βαλω στη κοιλια γιατι εκτος απο τη χαλαρωση θελω να εξαφανισω και τις ραγαδες ?? οι ασκησεις στη κοιλια λετε να βοηθησουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Στις εκπομπές που έβλεπες οι τύποι ήταν 200+ κιλά.
Υπάρχουν κάποιες κρέμες για τις ραγάδες τουλάχιστον, πήγαινε ρώτα σε κάποιο φαρμακείο.
Οι ασκήσεις δε θα βοηθήσουν σε κάτι παραπάνω πέρα απ το να γυμνάσεις τους κοιλιακούς, αλλά αν χάσεις τα κιλά αργά δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
Η χαλάρωση και οι ραγάδες οφείλονται κυρίως στα απότομα σκαμπανεβάσματα του βάρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
οκ ευχαριστω παρα πολυ ...το χω παρει σιγα σιγα οποτε οκ δεν νομιζω να εχω προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
το μονο προβλημα μου ειναι οτι το περισσοτερο λιπος ειναι στη κοιλια δηλ εχω σωματοτυπο μηλου και εχω σχετικα αδυνατα ποδια αλλα η κοιλια ειναι τουρλα ...φοβαμαι οταν θα αδυνατισω σιγα σιγα και χασω καπου 20 κιλα ..μην ειναι πολυ χαλαρη η κοιλια σαν κατι εκπομπες που εβλεπα που εχανε ενας καποια κιλα και η κοιλια του κρεμοταν μεχρι το γονατο απο τη χαλαρωση ...εσεις τι λετε τι μπορω να κανω για να το αποφυγω?? 3ερεται καποια κρεμα να βαλω στη κοιλια γιατι εκτος απο τη χαλαρωση θελω να εξαφανισω και τις ραγαδες ?? οι ασκησεις στη κοιλια λετε να βοηθησουν??
Κοίτα φίλε μου, για να μην έχεις χαλάρωση στους μύες, από την ξαφνική απώλεια κιλών, πρέπει να ξεκινήσεις και βάρη σε γυμναστήριο! Θα σε βοηθήσουν πολύ, καθώς θα σφίξουν οι μύες, και θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα! Θα σε πρότεινα δηλαδή εκτός από αερόβιο που είνα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για απώλεια κιλών, να προσθέσεις και 2-3 προπονήσεις με βάρη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Βασικός κανόνας: Να μη φας τίποτα για τουλάχιστον 3 ώρες πριν κοιμηθείς. Είναι αυτό που έγραψε ο transient παραπάνω. Πάρα πολύ σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο να χάσει κανείς μερικά κιλάκια παραπάνω που έχει. Σε ορισμένες περιπτώσεις δεν το επιθυμεί επειδή νιώθει άσχημα με το σώμα του αλλά για θέματα υγείας που πιθανόν να αποκτήσει στο μέλλον. Ούτε τα πολύ πάχος κάνει καλό αλλά ούτε και να είναι ο άλλος μόνο κόκαλα, χρειάζεται απλώς να βρίσκεται σε μια μέση κατάσταση. Είναι πραγματικά δύσκολο να χάσεις τα κιλά όμως το να πάρεις είναι εύκολο. Κρίμα που δεν γίνεται το αντίθετο..

Δυστυχώς αν το έχεις μόνο στο μυαλό σου σαν σχέδιο πως κάποτε θες να αλλάξεις και φαντάζεσαι τον εαυτό σου μετά από καιρό τότε δεν γίνεται τίποτα. Για να δεις μια τέτοια εικόνα θα πρέπει να δουλέψεις πάρα πολύ. Να γυμνάζεσαι και να τρέφεσαι σωστά χωρίς "κλεψιές"..πατατάκια, σοκολάτες, γλυκά, αναψυκτικά κτλ. Όμως για να καταφέρεις τον στόχο σου θες επίσης αρκετή δόση πείσματος και θέληση, και φυσικά όχι παραίτηση από την πρώτη εβδομάδα. Είναι δύσκολο, όχι όμως ακατόρθωτο, πολλοί το έχουν καταφέρει, άρα μπορείς και εσύ.

Όλα αυτά τα λέω συνέχεια και στον εαυτό μου ξέρω τι πρέπει να κάνω αλλά παραιτούμαι εύκολα από αυτόν τον αγώνα..το γιατί δεν το ξέρω. Μήπως δεν το θέλω πολύ; Και γιατί αν επιθυμώ να με δω διαφορετικά να μην κάνω τίποτα για να αλλάξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πριν κοιμηθείς καλο θα ήταν να μην φας υδατάνθρακες, αλλα ένα γιαούρτι πχ δεν βλάπτει, αντιθέτως επιβάλλεται μπροστά στις ώρες ύπνου όπου δεν τρώμε τίποτα ( για να μην υπάρξει απώλεια μυικης μάζας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Πως έχασα εγω 30 κιλά απο το ιουνιο που ξεκίνησα δίαιτα.Καταρχιν έκοψα τις πίτες περιορισα σε μεγάλο βαθμό τα γλυκά δηλαδή όλο το καλοκαίρι να έφαγα 3 παγωτά και εκεινα χωνάκι ήτα απο ζαχαροπλαστείο. Επίσης περιορισα το ψωμί στην μια φέτα και ότι μεσημεριανό υπήρχε έτρωγα αλλά σε λιγότερη ποσότητα.Τελος το πρωί επινα γάλα σκέτο με 1,5% λιπαρά και έκανα περπάτημα μέχρι τον Οκτώβρη ,το βράδυ έτρωγα ένα τοστ πολύσπορο οχι ψημένο με 2 φέτες τυρί χαμηλών λιπαρών και έβαζα και ντομάτα.Συνήθως αυτό έτρωγα για βράδυ.Να φανταστειται έχω να φαω πίτα απο το Μάιο.Αυτα αλλά συν οκ αυτά πρέπει να έχεις και υπομονή.Τωρα βρίσκομαι σε στάδιο συντήρησης και έχω βρει τον ευατο μου.Μην χαλάτε τα λεφτά σε διαιτολόγους γιατί σας περιορίζουν πολυ.Και κοίταγα και τις θερμίδες των τροφίμων που καταναλωνα φυσικα πράγμα πολυ σημαντικό.Τωρα δίνω πάλι παννεληνιες και σκεφτομαι να πάω τεφα τι λέτε να πάω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μην χαλάτε τα λεφτά σε διαιτολόγους γιατί σας περιορίζουν πολυ.

Αρχικά, μπράβο Γιώργο για την προσπάθεια! Δεν είναι και λίγο πράγμα αυτό που πέτυχες. Ξέρω ένα σωρό ανθρώπους που το ''αποφασίζουν'' και που ποτέ δε ξεκινούν τη προσπάθεια ουσιαστικά. Οπότε Μπράβο. Θέλει θέληση, υπομονή και επιμονή!

Μία σημείωση θα ήθελα να κάνω εδώ (αν μου επιτρέπεις) : Πολλές φορές ο Διατροφολόγος/Διαιτολόγος, χρειάζεται. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άσε που ο καλός διατροφολόγος, όχι απλά δε σε περιορίζει, άλλα 'φτιάχνει' όλο το διατροφικό σου πρόγραμμα ακριβώς πάνω στις προσωπικές σου ανάγκες (και τις 'οργανικές' και του 'μυαλού', αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω). ;)
Πχ τα περιττά κιλά, μπορεί να μη προέρχονται αποκλειστικά από τη κακή διατροφή. Εκεί, γίνονται οι κατάλληλες εξετάσεις, και "χτίζεται" όλη η διατροφή σου πάνω στις συγκεκριμένες τροφές που "αναζητά" ο οργανισμός σου.
Από την άλλη, νομίζω ο καλύτερος τρόπος να χάσει κανείς κιλά, είναι μέσα από την ισορροπημένη διατροφή που περιέχει 'δόσεις' ...δίαιτας. Ο οργανισμός μας πρέπει να λαμβάνει όλες τις αναγκαίες ουσίες/στοιχεία. Πχ, μπορεί κάποιος να τρώει κάθε απόγευμα ελαφριά (γιαούρτι, τοστ κλπ), αλλά αν τρέφεται συνεχώς με την ίδια συγκεκριμένη τροφή, ναι μεν θα χάσει κιλά (αφού αυτό εξαρτάται από τη 'σχέση' θερμίδες που λαμβάνω με θερμίδες που καίω) αλλά ενδέχεται να "θέσει σε υποψηφιότητα" άλλα προβλήματα έπειτα.
:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Κοιτα εγω δεν είπα ότι δεν χρειάζονται τελείως γιατί κοίταγα διαφορες ιδέες για να χάσω κιλα απο διαττροφολογουε-διαιοτολογους και με βοήθησαν σε σημαντικό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Για να χάσεις 1 κιλό λίπους πρέπει να κάψεις περίπου 7.500 θερμίδες. Για να χάσεις 10 κιλα προφανώς πρέπει να κάψεις 75.000 θερμίδες. Για να τα χάσεις σε 22 μέρες πρέπει να καις 3400 την ημέρα με το βασικό μεταβολισμό της μέσης γυναίκας να είναι 1500 θερμίδες τη μέρα. Όπως καταλαβαίνεις είναι, αν όχι αδύνατο, τουλάχιστον επικίνδυνο για το σώμα σου να χάσεις τόσα κιλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα (και σου υπόσχομαι ότι αν το κάνεις θα τα ξαναπάρεις άμεσα και με τόκο). Άλλωστε δεν τα πήρες σε 22 μέρες για να τα χάσεις σε τόσες. ;)

Για να χάσεις το βέλτιστο που μπορείς δοκίμασε τα εξής:

  • Πιες πολύ νερό καθημερινά, θα χάσεις σύντομα 1-2 από κατακράτηση υγρών που είχες.
  • Κανένα υγρό εκτός από νερό, καφέ και τσάι (τα 2 τελευταία σκέτα).
  • Κομμένο ό,τι περιέχει την παραμικρή ζάχαρη και ό,τι έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (goole it).
  • Μισή ώρα τρέξιμο το πρωί και μισή το απόγευμα (αν μπορείς το πρωί με άδειο στομάχι) καθώς και πολύ περπάτημα.
  • Πολλά λαχανικά! Θα καθαρίσει σύντομα το πεπτικό οπότε θα φαίνεσαι πιο αδύνατη και θα χορταίνεις πιο εύκολα.

Δοκίμασε αυτά και ξέχνα τις δίαιτες και θα χάσεις με ασφάλεια κάποια κιλά. Δε θα είναι 10 αλλά τουλάχιστον θα είναι με ασφάλεια.

όχι, φίλε μου. νομίζω πως αυτό είναι λάθος. οκ ίσως να μη πεινάει πριν πάει για το πρωινό τρέξιμο αλλά είναι προτιμότερο να φάει ένα σνακ και μετά να γυμναστεί. αυτό που έχω διαβάσει και αλλού είναι μπόλικο νερό και μια μπανάνα πριν την πρωινή γυμναστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top