Πώς να καταφέρω την παπαγαλία της Ιστορίας;

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Kαι δεν ειναι καν 100. Τις ειχα μετρησει μια φορα απ τη βαρεμαρα, γυρω στις 80 ειναι.:P
μπορει να ειναι 80 καθαρες αλλιως ειναι σιγουρα 100 με εικονες και πηγες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
μπορει να ειναι 80 καθαρες αλλιως ειναι σιγουρα 100 με εικονες και πηγες:D
80 καθαρες.Σιγα τον πολυελαιο δηλαδη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Έδωσες Ιστορία ΓΠ;
οχι φυσικα απλα κανοντας την εστω και μια αναγνωση ειδα οτι εχει μεγαλυτερες σελιδες με πολυ περισοτερες λεπτομερειες.αντιθετα η ιστορια κατευθυνσης εχει πολυ λιγοτερη υλη και το βιβλιο θεωρω οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση κακογραμμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
οχι φυσικα απλα κανοντας την εστω και μια αναγνωση ειδα οτι εχει μεγαλυτερες σελιδες με πολυ περισοτερες λεπτομερειες.αντιθετα η ιστορια κατευθυνσης εχει πολυ λιγοτερη υλη και το βιβλιο θεωρω οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση κακογραμμενο
Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα Ιστορία ΓΠ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodwra.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η theodwra. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και εγώ έκανα ό,τι και ο ναφασκατά μόνο που αντί να υπογραμμίζω, χρωμάτιζα κάθε παράγραφο/ενότητα (έβαζα στο πλάι πλαγιότιτλο) και έκανα color coding. Αυτό βοηθά σε περίπτωση που είσαι οπτικός τύπος.
Μια φίλη μου είχε ηχογραφήσει τον εαυτό της να λέει την ιστορία και την έβαζε στο αιποντ και τα άκουγε όλη μέρα και στον ύπνο της :P Μη γελάσετε, 20 έγραψε :P
Πλάκα-πλάκα αυτό σκέφτηκα και εγώ να το κάνω :P Αφού λες ότι έχει και αποτέλεσμα σίγουρα θα το δοκιμάσω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω το ποντιακο το ειχα ηχογραφησει να το τραγουδαω, σε μορφη ραπ, γιατι ειχα ανακαλυψει οτι τα τραγουδια τα μαθαινα απεξω πολυ γρηγορα. Οσο ηλιθιο κι αν ακουγεται, εχει αμεσα αποτελεσματα, και βελτιωνεις και τη φωνη σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αυτα που περιγραφεις μου φαινονται ανακριβιες γι αυτο και ειπα αν συνεβησαν οπως τα λες .
Επισης, το να λεω οτι θελει παπαγαλια δεν ειναι ισοπεδωση , η αληθεια ειναι .

Άλλο το θέλει παπαγαλία, κι άλλο το

πραγματικα τωρα , δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα γραψει παπαγαλια και να παρει βαθμο ...ας μην κοροιδευομαστεε , το ξερω απο πρωτο χερι ...

ή το

αν τα γραψεις με αλλα λογια σου κοβουν και το λεω εκ πειρας ...

Καλά δεν θα πλακωθούμε κιόλας αν δεν με πιστεύεις, ούτε εγώ έχω δει το γραπτό του, απλώς τον εμπιστεύομαι. Ήθελα να δώσω και την άλλη όψη του νομίσματος στο thread, για να μην τρομοκρατούνται τα παιδιά αν τυχόν δεν τους βγαίνει η παπαγαλία και καταλήγουν να τα παρατάνε.

Cheers. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Άλλο το θέλει παπαγαλία, κι άλλο το



ή το



Καλά δεν θα πλακωθούμε κιόλας αν δεν με πιστεύεις, ούτε εγώ έχω δει το γραπτό του, απλώς τον εμπιστεύομαι. Ήθελα να δώσω και την άλλη όψη του νομίσματος στο thread, για να μην τρομοκρατούνται τα παιδιά αν τυχόν δεν τους βγαίνει η παπαγαλία και καταλήγουν να τα παρατάνε.

Cheers. :)
ναι αλλα ετσι δινεις ελπιδες σε καποιον που προσπαθει να πιαστει απο παντου ...
δεν οφελει...
μακαρι να ηταν ετσι , να τα γραφαμε και τελειωνε το θεμα εκει, ουτε παπαγαλια ουτε τιποτα...
ζητανε παπαγαλια δεν ειναι ισοπεδωτικο να λεω οτι αν δεν τα γραψεις παπαγαλια δεν παιρνεις βαθμο...
ειναι γεγονος οπως και να το κανουμε
...
οσο για αυτους που δινουν φετος καλη υπομονη με το συγκεκριμενο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μάτι βγάλαν τα -αι.:blink:

Όσο για την Ιστορία, προτείνω αποστήθιση και κρίση.

το ξέρω πως πάει για το γ ενικό το -αι αλλά δεν ελέγχω αυτά που γράφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
όποιος ξέρει τέλεια την ιστορία ο χειρότερος βαθμός που μπορεί να πάρει είναι 18 ;) τα άλλα είναι μπούρδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εγω το ποντιακο το ειχα ηχογραφησει να το τραγουδαω, σε μορφη ραπ, γιατι ειχα ανακαλυψει οτι τα τραγουδια τα μαθαινα απεξω πολυ γρηγορα. Οσο ηλιθιο κι αν ακουγεται, εχει αμεσα αποτελεσματα, και βελτιωνεις και τη φωνη σου.:P

να φανταστώ άνθρωπο να τραγουδά τις σειρές με τα κουλά ονόματα Βατουμ Σοχουμ Χοσουμ και τι άλλο στον κόσμο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εγω μαθαινω προταση-προταση.. Μαθαινω την πρωτη ξερω γω και οταν τη μαθω καλα πιανω τη δευτερη και μετα τις λεω μαζι. Κι ετσι λεω ολη την παραγραφο με 1 προταση παραπανω καθε φορα και τη μαθαινω τελεια. Φαινεται χασιμο χρονου βεβαια να μαθαινεις 1 προταση καθε φορα, αλλα τη μαθαινω γρηγορα. **Και στο τελος ολο το μαθημα μαζι:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εγω μαθαινω προταση-προταση.. Μαθαινω την πρωτη ξερω γω και οταν τη μαθω καλα πιανω τη δευτερη και μετα τις λεω μαζι. Κι ετσι λεω ολη την παραγραφο με 1 προταση παραπανω καθε φορα και τη μαθαινω τελεια. Φαινεται χασιμο χρονου βεβαια να μαθαινεις 1 προταση καθε φορα, αλλα τη μαθαινω γρηγορα. **Και στο τελος ολο το μαθημα μαζι:Ρ

πολυ σωστο αυτό και γω ετσι έκανα, ολη η ιστορία σιδηρόδρομος στο μυαλό ,επίσης ορισμούς χρωμάτιζα με ανοιχτό κίτρινο και στο μυαλό μου θυμόμουν οπτικά που ήταν στο βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
πολυ σωστο αυτό και γω ετσι έκανα, ολη η ιστορία σιδηρόδρομος στο μυαλό ,επίσης ορισμούς χρωμάτιζα με ανοιχτό κίτρινο και στο μυαλό μου θυμόμουν οπτικά που ήταν στο βιβλίο
Ναι και με το να λες τις προτασεις που εμαθες ξανα και ξανα προσθετοντας μια καθε φορα, κανεις και επαναληψη την εκαστοτε παραγραφο καμια 50ρια φορες οποτε δεν προκειται να την ξεχασεις. :Ρ Κι αυτο με τους ορισμους που λες καλο ειναι. Δεν το χω σκεφτει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σε ολους σας! Ειμαι μαθητης της Α Λυκειου και, αν και δεν ειμαι σιγουρος, θελω να παω στη θεωρητικη κατευθυνση του χρονου... Όμως δεν έχω καθισει να μάθω παπαγαλία τίποτα μεχρι στιγμής... Είναι ενας φίλος μου που εγραψε 19 στην Ιστορία και τα εγραψε με δικά του λόγια. Μου είπαν στο σχολειο να ρωτησω μια φιλολογο, η οποια διορθωνει Ιστορια στις Πανελληνιες να μου πει σιγουρα... Γινεται καποιος να γραψει σχετικα καλα (>16) με δικά του λόγια; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Γεια σε ολους σας! Ειμαι μαθητης της Α Λυκειου και, αν και δεν ειμαι σιγουρος, θελω να παω στη θεωρητικη κατευθυνση του χρονου... Όμως δεν έχω καθισει να μάθω παπαγαλία τίποτα μεχρι στιγμής... Είναι ενας φίλος μου που εγραψε 19 στην Ιστορία και τα εγραψε με δικά του λόγια. Μου είπαν στο σχολειο να ρωτησω μια φιλολογο, η οποια διορθωνει Ιστορια στις Πανελληνιες να μου πει σιγουρα... Γινεται καποιος να γραψει σχετικα καλα (>16) με δικά του λόγια; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Όχι, πρέπει να γράψεις παπαγαλία. Λέξη προς λέξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γεια σε ολους σας! Ειμαι μαθητης της Α Λυκειου και, αν και δεν ειμαι σιγουρος, θελω να παω στη θεωρητικη κατευθυνση του χρονου... Όμως δεν έχω καθισει να μάθω παπαγαλία τίποτα μεχρι στιγμής... Είναι ενας φίλος μου που εγραψε 19 στην Ιστορία και τα εγραψε με δικά του λόγια. Μου είπαν στο σχολειο να ρωτησω μια φιλολογο, η οποια διορθωνει Ιστορια στις Πανελληνιες να μου πει σιγουρα... Γινεται καποιος να γραψει σχετικα καλα (>16) με δικά του λόγια; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

:hmm:Με δικά σου λόγια στις πανελλήνιες νομίζω πως δεν γίνεται.Πρέπει να ξέρεις ακριβώς ακριβώς τι λέει το κάθε κεφάλαιο, σχόλια και σημειώσεις.Γενικά η ιστορία είναι μάθημα που θέλει πολύ μπλα μπλα και να την διαβάζεις πολύ πολύ μα πάαρα πολύ καλα...Έτσι τουλάχιστον έχω ακούσει από φίλη μου:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις να τα γραψεις με δικα σου λογια. Το θεμα ειναι το εξης: δεν πρεπει να ξεχνας καμια λεπτομερεια. Μεχρι και αυτα που δε σου φαινονται σημαντικα, χρειαζονται. Γι' αυτο προτιμαται και η παπαγαλια. Γιατι με δικα σου λογια ειναι πολυ πιο ευκολο να ξεχασεις κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Γεια σε ολους σας! Ειμαι μαθητης της Α Λυκειου και, αν και δεν ειμαι σιγουρος, θελω να παω στη θεωρητικη κατευθυνση του χρονου... Όμως δεν έχω καθισει να μάθω παπαγαλία τίποτα μεχρι στιγμής... Είναι ενας φίλος μου που εγραψε 19 στην Ιστορία και τα εγραψε με δικά του λόγια. Μου είπαν στο σχολειο να ρωτησω μια φιλολογο, η οποια διορθωνει Ιστορια στις Πανελληνιες να μου πει σιγουρα... Γινεται καποιος να γραψει σχετικα καλα (>16) με δικά του λόγια; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Μπορείς να γράψεις καλά και με δικά σου λόγια! Όμως είναι πιο δύσκολο επειδή δεν θα πρέπει να ξεχάσεις καμία πληροφορία! Οπότε η προσπάθεια είναι μεγαλύτερη!Στην ιστορία συγκεκριμένα οι ερωτήσεις είναι δομημένες έτσι ώστε να απαντάς με βάση συγκεκριμένες σελίδες. Ακόμα και οι ερωτήσεις ανάπτυξης βασίζονται στα λεγόμενα του βιβλίου... Οπότε εάν τα καταφέρνεις στη παπαγαλία δε θα σου είναι δύσκολη.
Τώρα για να μάθεις ένα ολόκληρο κείμενο απέξω μια καλή ιδέα και κάτι το οποίο είχε βοηθήσει και εμένα ήταν να το χωρίζω σε τμήματα και να μαθαίνω πρώτα το ένα και μετά το άλλο...και έπειτα στο τέλος να το λέω όλο!Αν θες μπορείς να τα γράφεις γιατί ότι γράφεις σου μένει ειδικά αν τα γράφεις και τα διαβάζεις φωναχτά!Βοηθάει πολύ!
Μια συμβουλή όταν μάθεις ένα κείμενο να το λες και να το ξαναλες γιατί θα το ξεχάσεις...πολλές επαναλήψεις.Αυτό που βοηθάει είναι να απαντάς και σε ερωτήσεις με βάση το κείμενο για να δεις αν όντως το έχεις εμπεδώσει.(Προσοχή γιατί πολλές ερωτήσεις έχουν ως απαντήσεις πληροφορίες απο 2 ή περισσότερα κεφάλαια...κάποιες φορές! Καλό σου κουράγιο! :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους... Φαίνεται θα αρχίσω να εξασκούμε απο φέτος σε θεωρητικά μαθηματα όπως Ιστορία, Βιολογία ή και Πολιτική Παιδεία για να εξασκούμαι στην παπαγαλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top