Πώς να καταφέρω την παπαγαλία της Ιστορίας;

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
πραγματικα τωρα , δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα γραψει παπαγαλια και να παρει βαθμο ...ας μην κοροιδευομαστεε , το ξερω απο πρωτο χερι ...
οσο πιο νωρις το παρει κανεις αποφαση τοσο πιο καλα θα αποδωσει
τωρα αν το και το γραψει κι
ναι οκ δε θα του κοψουν μορια!:P

Τι πάει να πει "το ξέρω από πρώτο χέρι", δεν έδωσαν άλλοι πανελλήνιες να έχουν άποψη;

Εγώ την Ιστορία δεν μπορούσα να τη μάθω αυτολεξεί για κανένα λόγο. Τι χτυπιόμουν κι εγώ κι ο καθηγητής μαζί, δεν υπήρχε περίπτωση. Αποφάσισα να τα γράψω με δικά μου λόγια και δε γαμιέται, ας γίνει ό,τι γίνει. Το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν 17, αν θυμάμαι καλά. Μ'αυτά που άκουγα για την αποστήθιση νόμιζα πως θα πάρω κανένα 14-15 κι αυτό με το ζόρι. Και φυσικά και πήρα 17, γιατί το ρίσκο όταν δεν τα παπαγαλίζεις, είναι πως θα ξεχάσεις στοιχεία, όπως ακριβώς είχα παραλείψει κι εγώ ένα σωρό λεπτομέρειες (δεν ήταν και το αγαπημένο μου μάθημα).

Παράλληλα όμως, πολύ καλός μου φίλος, ένα πραγματικά πανέξυπνο παιδί, έγραψε Ιστορία Κατεύθυνσης με δικά του λόγια, χωρίς να ξεχάσει τίποτα, απλώς με έντονη παράφραση και μάλιστα την δική του ιστορική κρίση σε πολλά σημεία και πήρε καθαρό 20.

ΔΕΝ σας προτείνω να κάνετε το παραπάνω, γιατί είναι ριψοκίνδυνο και αμφίβολο. Πρέπει να είστε σίγουροι όχι μόνο για τις γνώσεις σας, αλλά και για τη γραφή σας για να τα καταφέρετε. Απλώς μη τα ισοπεδώνουμε όλα, καταντάει γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
καλο είναι να μην προσπαθείτε να γράφετε αυτά που απομνημονεύεται γιατι χάνεται πολυ χρόνο το σωστο κατ εμε είναι να το μαθαίνεται σειρες-σειρές μαζι και μετα ολόκληρα μαθήματα μην είστε καλοί με τον εαυτό σας πρέπει να γίνεται τελειομανείς να φτάσετε στο σημείο να θυμάστε τα φυσικα, οπωσδήποτε κ.α

Μάτι βγάλαν τα -αι.:blink:

Όσο για την Ιστορία, προτείνω αποστήθιση και κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
λοιπον η ιστορια ειναι ενα μαθημα που αμα καποιοσ διαβασει καλα θα εχει βαθμο!!!καταρχασ εγω πρωτη φορα ιστορια διαβασα με τετοιο εντατικο τροπο στην τριτη και οι επαναληψεισ που εκανα δεν ηταν και τοσο συχνεσ οποτε μην αγχωνεστε καποιοι αν ακουτε που λενε μερικοι ΄΄εχω βγαλει 100 φορεσ την ιστορια΄΄!!δε μετραει το ποσο αλλα ο πωσ...απλα το θεμα παπαγαλια που λενε εγω το θεωρω λαθοσ...αμα εχεισ συστηματικο διαβασμα στην ιστορια,βαζεισ πλαγιοτιτλο σε καθε παραγραφο και κατανοησεισ τι λεει μεσα καθε μαθημα μετα κανεισ πολλεσ αναγνωσεισ και τελικα την μαθαινεισ!!!δε χρειαζεται να ειναι καποιοσ πανω απο την ιστορια 24 ωρεσ για να την μαθει...προγραμμα θελει και ολα οκ...καλα το κομματι πηγεσ ειναι ευκολο θεωρω!!!αρκει να ξερει καποιοσ καλα τα μαθηματα στ βιβλιο και μετα με την κριση μασ προσθετουμε τ αδεδομενα τησ πηγησ...γενικα η ιστορια ειναι ενα μαθημα που δεν θελει αγχοσ καθολου..αντιθετωσ πρεπει να υπαρχει η ψυχολογια οτι θα δωσει βαθμο για τουσ διαβασμενουσ!!αυτην ειναι η αποψη μου!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
..δε χρειαζεται να ειναι καποιοσ πανω απο την ιστορια 24 ωρεσ για να την μαθει...

Εδώ διαφωνώ.
Καταλαβαίνω πως το 24 ώρες είναι σχήμα λόγου, αλλά εγώ έφαγα τη ζωή μου πάνω της για να τη μάθω (:P).
Οπότε, θέλει πολλές ώρες, ναι. Μην κοροϊδευόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η ιστορία έχει πολλές λεπτομέρειες. Αν πας να τη μάθεις με δικά σου λόγια, αναπόφευκτα σχεδόν, πολλές είτε θα τις παραλείψεις, είτε θα τις αποδώσεις λανθασμένα για λόγους άγνοιας, μη σωστής κατανόησης και για τόσους άλλους λόγους. Γι' αυτό είναι μονόδρομος η παπαγαλία. Εγώ αρκετά σημεία τα έλεγα με δικά μου λόγια και δεν αντιμετώπισα ποτέ μου πρόβλημα, όπως και στην εισαγωγή των αρχαίων. Κάποια άλλα όμως, λόγω τον λεπτομερειών που έχουν, και που δε φαίνονται με την πρώτη ματιά, είναι πολύ δύσκολο να μπορέσει να τα πει κάποιος σωστά και ολοκληρωμένα, χωρίς να κάνει χρήση της ακριβούς διατύπωσης. Εξ ου και τα μόρια που χάνονται.
Βέβαια εντάξει, υπάρχουν και οι κολλημένοι διορθωτές, αλλά πιστεύω πως είναι μειοψηφία.

Η λύση είναι μια: Συνεχής επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Εδώ διαφωνώ.
Καταλαβαίνω πως το 24 ώρες είναι σχήμα λόγου, αλλά εγώ έφαγα τη ζωή μου πάνω της για να τη μάθω (:P).
Οπότε, θέλει πολλές ώρες, ναι. Μην κοροϊδευόμαστε.

Η ιστορία έχει πολλές λεπτομέρειες. Αν πας να τη μάθεις με δικά σου λόγια, αναπόφευκτα σχεδόν, πολλές είτε θα τις παραλείψεις, είτε θα τις αποδώσεις λανθασμένα για λόγους άγνοιας, μη σωστής κατανόησης και για τόσους άλλους λόγους. Γι' αυτό είναι μονόδρομος η παπαγαλία. Εγώ αρκετά σημεία τα έλεγα με δικά μου λόγια και δεν αντιμετώπισα ποτέ μου πρόβλημα, όπως και στην εισαγωγή των αρχαίων. Κάποια άλλα όμως, λόγω τον λεπτομερειών που έχουν, και που δε φαίνονται με την πρώτη ματιά, είναι πολύ δύσκολο να μπορέσει να τα πει κάποιος σωστά και ολοκληρωμένα, χωρίς να κάνει χρήση της ακριβούς διατύπωσης. Εξ ου και τα μόρια που χάνονται.
Βέβαια εντάξει, υπάρχουν και οι κολλημένοι διορθωτές, αλλά πιστεύω πως είναι μειοψηφία.

Η λύση είναι μια: Συνεχής επανάληψη.

ναι ρε σεισ εννοειται πωσ πρεπει να θυμομαστε και το και απλα εννοω να καταλαβαινουμε οταν τα λεμε τι λεει το μαθημα γιατι πολλα παιδια ενω ειχαν μαθει την ιστορια απ εξω και ανακατωτα δεν εγραψαν επειδη δεν καταλαβαιναν τι διαβαζαν!!ειδικα στο ερωτημα με το κρητικο φετοσ δεν ηξεραν τι λεει και ρωταγαν μετα απο που ηταν και πωσ αρχιζε αυτο....ωρεσ 2-4 την μερα θα ξοδεψεισ την μερα για να μαθεισ την ιστορια φυσικα αλλα οχι και 7 ωρα που ακουγα απο καποιουσ...!!!εχει χρονο ο αλλοσ αρκει να ξεκινησει απο τον σεπτεμβρη καλο διαβασμα και να μην αφηνει μαθηματα...γιατι εγω το κανα και τα βρηκα λιγο σκουρα μετα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
ναι ρε σεισ εννοειται πωσ πρεπει να θυμομαστε και το και απλα εννοω να καταλαβαινουμε οταν τα λεμε τι λεει το μαθημα γιατι πολλα παιδια ενω ειχαν μαθει την ιστορια απ εξω και ανακατωτα δεν εγραψαν επειδη δεν καταλαβαιναν τι διαβαζαν!!ειδικα στο ερωτημα με το κρητικο φετοσ δεν ηξεραν τι λεει και ρωταγαν μετα απο που ηταν και πωσ αρχιζε αυτο....ωρεσ 2-4 την μερα θα ξοδεψεισ την μερα για να μαθεισ την ιστορια φυσικα αλλα οχι και 7 ωρα που ακουγα απο καποιουσ...!!!εχει χρονο ο αλλοσ αρκει να ξεκινησει απο τον σεπτεμβρη καλο διαβασμα και να μην αφηνει μαθηματα...γιατι εγω το κανα και τα βρηκα λιγο σκουρα μετα:P

Εγώ, πάντως, μια δόση το Μάρτη, για καμιά εβδομάδα, διάβαζα κυρίως Ιστορία, και εκεί έβγαλα αυτά που με βασάνιζαν.:P
Είχα φτύσει αίμα με το παλιομάθημα, αλλά μου το πλήρωσε στο τέλος.:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, μια δόση το Μάρτη, για καμιά εβδομάδα, διάβαζα κυρίως Ιστορία, και εκεί έβγαλα αυτά που με βασάνιζαν.:P
Είχα φτύσει αίμα με το παλιομάθημα, αλλά μου το πλήρωσε στο τέλος.:devil:

χαχαχα εγω να σου πω τι εκανα...καναμε 2 μαθηματα την εβδομαδα στο φροντ και εγω τα διαβαζα μεχρι το επομενο μαθημα 2-4 ωρεσ την μερα ...μετα εκανα μια επαναληψη μεχρι εκει που ειχα κανει τα χριστουγεννα μια ολικη το πασχα και μια ολικη μια μερα πριν τισ πανελληνιεσ!!!:D:P
υγ:καλα εγω ειχα και μια ιστορικου σκετη παρωδια!!χαχ δεν μπορεισ να φανταστεισ!!!χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Τι πάει να πει "το ξέρω από πρώτο χέρι", δεν έδωσαν άλλοι πανελλήνιες να έχουν άποψη;

Εγώ την Ιστορία δεν μπορούσα να τη μάθω αυτολεξεί για κανένα λόγο. Τι χτυπιόμουν κι εγώ κι ο καθηγητής μαζί, δεν υπήρχε περίπτωση. Αποφάσισα να τα γράψω με δικά μου λόγια και δε γαμιέται, ας γίνει ό,τι γίνει. Το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν 17, αν θυμάμαι καλά. Μ'αυτά που άκουγα για την αποστήθιση νόμιζα πως θα πάρω κανένα 14-15 κι αυτό με το ζόρι. Και φυσικά και πήρα 17, γιατί το ρίσκο όταν δεν τα παπαγαλίζεις, είναι πως θα ξεχάσεις στοιχεία, όπως ακριβώς είχα παραλείψει κι εγώ ένα σωρό λεπτομέρειες (δεν ήταν και το αγαπημένο μου μάθημα).

Παράλληλα όμως, πολύ καλός μου φίλος, ένα πραγματικά πανέξυπνο παιδί, έγραψε Ιστορία Κατεύθυνσης με δικά του λόγια, χωρίς να ξεχάσει τίποτα, απλώς με έντονη παράφραση και μάλιστα την δική του ιστορική κρίση σε πολλά σημεία και πήρε καθαρό 20.

ΔΕΝ σας προτείνω να κάνετε το παραπάνω, γιατί είναι ριψοκίνδυνο και αμφίβολο. Πρέπει να είστε σίγουροι όχι μόνο για τις γνώσεις σας, αλλά και για τη γραφή σας για να τα καταφέρετε. Απλώς μη τα ισοπεδώνουμε όλα, καταντάει γελοίο.
σου ειπα εγω να μην εχεις αποψη?
απλα μην περιμενεις οτι δεν θα την κρινω , οποτεε συνηθισε το ...
οσο για αυτα που ολες προφανως και ειναι εξαιρεση αν συνεβησαν οπως τα λες
αλλιως τοσα παιδια δεν θα καθοντουσαν να χτυπιουνται, θα απαντουσαμε με δικα μας λογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
χαχαχα εγω να σου πω τι εκανα...καναμε 2 μαθηματα την εβδομαδα στο φροντ και εγω τα διαβαζα μεχρι το επομενο μαθημα 2-4 ωρεσ την μερα ...μετα εκανα μια επαναληψη μεχρι εκει που ειχα κανει τα χριστουγεννα μια ολικη το πασχα και μια ολικη μια μερα πριν τισ πανελληνιεσ!!!:D:P

Eγώ δε θυμάμαι, γιατί διάβαζα καθημερινά Ιστορία, και έκανα τακτικά επαναλήψεις, γιατί την φοβόμουν όπως ο διάολος το λιβάνι.
Πόσο έγραψες εν τέλει;:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Και όλη την Ιστορία να μάθεις τέλεια, δεν φτάνει. Θέλει και κάτι παραπάνω, ευτυχώς ή δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Eγώ δε θυμάμαι, γιατί διάβαζα καθημερινά Ιστορία, και έκανα τακτικά επαναλήψεις, γιατί την φοβόμουν όπως ο διάολος το λιβάνι.
Πόσο έγραψες εν τέλει;:P:)

χαχαχα εγραψα 18.1!!!:D καλα εσυ 20 αρι ειδα σε αλλο τοπικ!!μπραβο σου!!!:Dαρχοντασ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
σου ειπα εγω να μην εχεις αποψη?
απλα μην περιμενεις οτι δεν θα την κρινω , οποτεε συνηθισε το ...
οσο για αυτα που ολες προφανως και ειναι εξαιρεση αν συνεβησαν οπως τα λες
αλλιως τοσα παιδια δεν θα καθοντουσαν να χτυπιουνται, θα απαντουσαμε με δικα μας λογια.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να κρίνονται οι απόψεις μου, με την αβάσιμη ισοπέδωση των πραγμάτων, όμως, έχω.

Προφανώς και είναι η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας. Δεν έχουν όλα τα παιδιά ούτε την απαραίτητη κρίση, ούτε την ικανότητα να χειρίζονται τον λόγο με μαεστρία για να καταφέρουν αυτό που περιγράφω παραπάνω. Γι'αυτό ακριβώς και δεν το προτείνω, απλώς συμβουλεύω τα παιδιά που δίνουν τώρα να μην απελπίζονται, αν δυσκολεύονται με την αποστήθιση. Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για παπαγαλία.

("Αν συνέβησαν", λες κι έχω κέρδος με το να πω ψέματα ή να διαφημίσω έναν φίλο μου, γελάει ο κόσμος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να κρίνονται οι απόψεις μου, με την αβάσιμη ισοπέδωση των πραγμάτων, όμως, έχω.

Προφανώς και είναι η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας. Δεν έχουν όλα τα παιδιά ούτε την απαραίτητη κρίση, ούτε την ικανότητα να χειρίζονται τον λόγο με μαεστρία για να καταφέρουν αυτό που περιγράφω παραπάνω. Γι'αυτό ακριβώς και δεν το προτείνω, απλώς συμβουλεύω τα παιδιά που δίνουν τώρα να μην απελπίζονται, αν δυσκολεύονται με την αποστήθιση. Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για παπαγαλία.

("Αν συνέβησαν", λες κι έχω κέρδος με το να πω ψέματα ή να διαφημίσω έναν φίλο μου, γελάει ο κόσμος.)
Αυτα που περιγραφεις μου φαινονται ανακριβιες γι αυτο και ειπα αν συνεβησαν οπως τα λες .
Επισης, το να λεω οτι θελει παπαγαλια δεν ειναι ισοπεδωση , η αληθεια ειναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Λοιπόν θα σας γράψω κι εγώ τη γνώμη μου!Πιστεύω πως το παν είναι να καταλαβαίνεις το νόημα του κειμένου που διαβάζεις και στη συνέχεια να βρίσκεις διάφορους τρόπους-κόλπα για να τα θυμάσαι.Η παπαγαλία έρχεται σε δεύτερη μοίρα και νομίζω είναι πολύ επικίνδυνη με την έννοια ότι αν κολλήσει το μυαλό σου και δε μπορείς να θυμηθείς ένα κομμάτι του κειμένου,απλά δεν πρόκειται να το θυμηθείς ποτέ,αφού δε θα έχεις καταλάβει πραγματικά τί έλεγε το κομμάτι που ξέχασες!Αν εφαρμόσεις τη συμβουλή που σου έδωσα θα δεις ότι θα χρειαστείς πολύ λιγότερο χρόνο διαβάσματος και θα είσαι πιο χαλαρά!Θα σε βοηθήσει πολύ και στις ερωτήσεις κρίσεως,στις οποίες δεν υπάρχει παπαγαλία!Βέβαια εννοείται πως οι επαναλήψεις θεωρούνται δεδομένες για να γράψεις καλά στο τέλος.Πάντως μη ξεχνάμε ότι αν γράψεις ένα κείμενο με διαφορετικά λόγια από αυτά που χρησιμοποιεί το βιβλίο δε σημαίνει αναγκαστικά ότι χάνεις το νόημα του κειμένου,δηλαδή μπορεί να είναι εξίσου σωστό!Να σημειωθεί βέβαια ότι εγώ ήμουν θετική και αντί για ιστορία είχα βιολογία,οπότε δε ξέρω στα σίγουρα κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί αυτό που είπα για την ιστορία,αν και τόσα χρόνια στο σχολείο που έκανα ιστορία,το ίδιο έκανα και έγραφα πολύ καλά,με τη διαφορά ότι το έκανα μόνο στις τελικές εξετάσεις,αφού όλη τη χρονιά ποτέ δεν το άνοιγα το συμπαθές βιβλιαράκι!:PΠάντως είναι και στο μαθητή....ο τρόπος μου ίσως να μη δουλεύει σε όλους,ο καθένας όπως βολεύεται πρέπει να διαβάζει και πιστέψτε με ο εαυτός του ξέρει καλύτερα από τον καθένα ποια μέθοδο διαβάσματος πρέπει να ακολουθήσει!Ευχαριστώ που αντέξατε την.... έκθεσή μου(αν την αντέξατε)!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να διαβάζει 100 σελίδες ένα χρόνο 1000 φορές και να μην καταλαβαίνει τι γράφουν;
Δε γίνεται. Δεν ξέρω ούτε έναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να διαβάζει 100 σελίδες ένα χρόνο 1000 φορές και να μην καταλαβαίνει τι γράφουν;
Δε γίνεται. Δεν ξέρω ούτε έναν.
Φυσικά και γίνεται αλλά δε σημαίνει ότι είναι βλάκας,απλά παπαγάλος!Αν κάποιος καταλάβαινε πραγματικά τί έλεγαν αυτές οι 100 σελίδες δε θα τις ξεχνούσε μετά από μία μέρα(την επομένη των εξετάσεων)!Ίσως βέβαια να μη κατάλαβες/κατάλαβα τί εννοώ/εννοείς ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να διαβάζει 100 σελίδες ένα χρόνο 1000 φορές και να μην καταλαβαίνει τι γράφουν;
Δε γίνεται. Δεν ξέρω ούτε έναν.
και σιγα τις 100 σελιδες.100 σελιδες μικρες οχι οπως αυτες της ιστορια γενικης κια μαλιστα με πηγες και εικονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να διαβάζει 100 σελίδες ένα χρόνο 1000 φορές και να μην καταλαβαίνει τι γράφουν;
Δε γίνεται. Δεν ξέρω ούτε έναν.
Kαι δεν ειναι καν 100. Τις ειχα μετρησει μια φορα απ τη βαρεμαρα, γυρω στις 80 ειναι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
και σιγα τις 100 σελιδες.100 σελιδες μικρες οχι οπως αυτες της ιστορια γενικης κια μαλιστα με πηγες και εικονες.
Έδωσες Ιστορία ΓΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top