Πώς να καταφέρω την παπαγαλία της Ιστορίας;

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δυστυχως θελει παπαγαλια ...ειναι η πικρη αληθεια ...
αν τα γραψεις με αλλα λογια σου κοβουν και το λεω εκ πειρας ...
παραγραφο πραγραφο με ψυχραιμια , παντως βγαινει , και εγω οταν το πρωτοακουσα ελεγα αποκλειετααι αλλα σστο τελος τα καταφερα ελεγα ολο το βιβλιο απ εξω ...
στην τελικη μην αφησεις ενα βιβλιο να σε αφησει εξω απο το πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoulka

Νεοφερμένος

Η emmoulka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αν τα γραψεις με αλλα λογια σου κοβουν και το λεω εκ πειρας ...


ακομη και αν τα γραψεις με λογια που να εχουν το ιδιο νοημα? δηλαδη πρεπει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια λογια λεξη προς λεξη?????????? εεε το βλεπω γω το εγκεφαλικο να ρχεται :hypno::hypno::hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
με συγχωρειτε ισως ειναι λιγο εξω απο αυτα που συζητατε αυτο που θα ρωτησω..δινω και εγω φετος πανελληνιες:worry:..δεν εκανα θερινα..αλλα εχω ακουσει οτι την ιστορια πρεπει οχι μονο παπαγαλια να την μαθαινεις αλλα και κατι παραπανω!ολα..παρενθεσεις,ημερομηνιες,οπως ακριβως το λεει το βιβλιο γιατι στο βαθμολογικο, σε βαθμολογουν με βαση τα ακριβη λογια του βιβλιο..καιω αν κατι προσπαθησεις να το γραψεις με τα δικα σου λογια (παντα σωστα και με το ιδιο νοημα) εκεινοι δεν το παιρνουν σωστο γιατι θεωρουν οτι αποκλινεις απο το βιβλιο.ολα αυτα αληθευουν? προπαντως ρωταω αυτους που εχουν ηδη δωσει αλλα και οσους εκαναν θερινα. η βοηθεια σας θα με διευκολυνει και θα με βγαλει απο το αδιεξοδο του αγχους!

υπερβολές είναι αυτά που ακούς και πιστευεις... ο καθηγητής που διδάσκει το μαθημα και το κατέχει σε βαθος, στη διορθωση δε θα ανοίξει το βιβλίο να κοιτάξει αν ξεχασες το "και " ή αν αντι για μια λέξη έγραψες μια συνωνυμη της... η ουσία της παπαγαλίας είναι να μην παραλήψεις ουσιώδεις πληροφορίες ή ακόμη και τις λεπτομέριες, που θεωρούνται σημαντικές... τώρα αν κάνεις λάθος ημερομηνίες, κύρια όνοματα, συνθήκες κλπ. λογικό είναι να σου κόψουν μοριακια... μην αγχωνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoulka

Νεοφερμένος

Η emmoulka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
υπερβολές είναι αυτά που ακούς και πιστευεις... ο καθηγητής που διδάσκει το μαθημα και το κατέχει σε βαθος, στη διορθωση δε θα ανοίξει το βιβλίο να κοιτάξει αν ξεχασες το "και " ή αν αντι για μια λέξη έγραψες μια συνωνυμη της... η ουσία της παπαγαλίας είναι να μην παραλήψεις ουσιώδεις πληροφορίες ή ακόμη και τις λεπτομέριες, που θεωρούνται σημαντικές... τώρα αν κάνεις λάθος ημερομηνίες, κύρια όνοματα, συνθήκες κλπ. λογικό είναι να σου κόψουν μοριακια... μην αγχωνεσαι!

η αληθεια ειναι ετσι οπως μου τα ειχαν πει ημουν στο δρομο προς την σουδα..(αν δεν ειχε κλεισει θα ειχα παρει υποτροφεια, ειμαι σιγουρη)..βασικα λογω του οτι ειμαι θεωρητικη ποτε δεν ειχα προβλημα με την αποστηθηση γιατι το ειχα συνηθισει...αλλα παντοτε για να τα καταλαβω επρεπε να τα πω και με τον δικο μου τροπο να τα εμπεδωσω..και καποιες φορες τα εγραφα ετσι..αλλα δεν ειχε καποια διαφορα γιατι το νοημα και ολα ηταν ιδια..και οταν μου ειπαν αυτα τα πραγματα λεω ωραια τωρα μαλιστα...παντως ενταξει τωρα μου λυθηκε η απορια!ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
η αληθεια ειναι ετσι οπως μου τα ειχαν πει ημουν στο δρομο προς την σουδα..(αν δεν ειχε κλεισει θα ειχα παρει υποτροφεια, ειμαι σιγουρη)..βασικα λογω του οτι ειμαι θεωρητικη ποτε δεν ειχα προβλημα με την αποστηθηση γιατι το ειχα συνηθισει...αλλα παντοτε για να τα καταλαβω επρεπε να τα πω και με τον δικο μου τροπο να τα εμπεδωσω..και καποιες φορες τα εγραφα ετσι..αλλα δεν ειχε καποια διαφορα γιατι το νοημα και ολα ηταν ιδια..και οταν μου ειπαν αυτα τα πραγματα λεω ωραια τωρα μαλιστα...παντως ενταξει τωρα μου λυθηκε η απορια!ευχαριστω!

δεν είναι αναγκη να τα γραφεις αυτολεξεί αρκεί να μην ξεχνάς πληροφορίες... αλλά πραγματικα είναι πολύ νωρίς για να αγχωνεσαι τόσο πολύ από τώρα.. θα δεις αλλωστε ότι στο τέλος από τις τόσες φορές που θα έχεις κάνει επαναληψη την ιστορια θα σου βγαινουν αυθόρμητα όπως τα γραφει στο βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoulka

Νεοφερμένος

Η emmoulka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
υπερβολές είναι αυτά που ακούς και πιστευεις... ο καθηγητής που διδάσκει το μαθημα και το κατέχει σε βαθος, στη διορθωση δε θα ανοίξει το βιβλίο να κοιτάξει αν ξεχασες το "και " ή αν αντι για μια λέξη έγραψες μια συνωνυμη της... η ουσία της παπαγαλίας είναι να μην παραλήψεις ουσιώδεις πληροφορίες ή ακόμη και τις λεπτομέριες, που θεωρούνται σημαντικές... τώρα αν κάνεις λάθος ημερομηνίες, κύρια όνοματα, συνθήκες κλπ. λογικό είναι να σου κόψουν μοριακια... μην αγχωνεσαι!

βασικα ετσι θα επρεπε να ειναι..αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι οι καθηγητες το ιδιο καλοι,δεν εχουν ολοι την ικανοτητα να κρινουν και για αυτο το λογο στηριζονται στο βιβλιο και απαιτειται παπαγαλια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1.Ανάγνωση με πλήρη συγκέντρωση
2.Κατανόηση
3.Ελεύθερη απομνημόνευση
4.Έλεγχος για τυχόν αλλαγές λέξεων
5.Διόρθωση
6.Στείρα αποστήθιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Το κλειδί είναι να καταλάβεις τι λέει το κείμενο. Από'κει και πέρα, διαβάζεις πολλές φορές την κάθε παράγραφο και στο τέλος το ξέρεις απ'έξω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
βασικα ετσι θα επρεπε να ειναι..αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι οι καθηγητες το ιδιο καλοι,δεν εχουν ολοι την ικανοτητα να κρινουν και για αυτο το λογο στηριζονται στο βιβλιο και απαιτειται παπαγαλια:/:

κοιτα... έχεις δικιο... αλλά αν ο καθηγητης δεν ξερει τη δουλεια του την έχει βάψει ο εξεταζόμενος από καθε αποψη γιατι με αναλογο τρόπο θα διορθώσει και τις πηγές...! ο μαθητης δεν μπορεί να υποβάλλεται σε τετοια διαδικασια επειδη επιτρεπεται σε άπειρους καθηγητες να διορθώνουν γραπτά πανελλαδικών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Προσωπικά,τα έχω βρει με την αποστήθιση.. Αν και ορισμένες φορές μου παίρνει αρκετό χρόνο,δεν αγχώνομαι γιατί ξέρω πως ακόμη είμαι στην αρχή..και αν τα μάθω από τώρα όσο μπορώ καλύτερα,στις επαναλήψεις θα είναι μεν βαρετά,αλλά θα μου "βγαίνουν" πιο εύκολα...
Η μέθοδος που ακολουθώ είναι η εξής (ουσιαστικά είναι ίδιο με των υπολοίπων,δεν αλλάζει κάτι):

  • Ανάγνωση ανά παράγραφο. (Παίρνω την κάθε παράγραφο ξεχωριστά,τη μαθαίνω καλά και μετά προχωράω παρακάτω..)
  • Ανάγνωση ανά πρόταση.
  • Κατανόηση.
  • Αποστήθιση.
Αυτό γίνεται με το υπόλοιπο μάθημα. Όταν μαθάινω μία παράγραφο,τη λέω από την αρχή 2-3 φορές,και παραπάνω αν χρειαστεί και όταν φτάνω στο τέλος του μαθήματος το λέω από την αρχή.
(Σε μερικές παραγράφους βάζω πλαγιοτίτλους,σε κάποιες όμως που μου φαίνονται εύκολες,δε βάζω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoulka

Νεοφερμένος

Η emmoulka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Προσωπικά,τα έχω βρει με την αποστήθιση.. Αν και ορισμένες φορές μου παίρνει αρκετό χρόνο,δεν αγχώνομαι γιατί ξέρω πως ακόμη είμαι στην αρχή..και αν τα μάθω από τώρα όσο μπορώ καλύτερα,στις επαναλήψεις θα είναι μεν βαρετά,αλλά θα μου "βγαίνουν" πιο εύκολα...
Η μέθοδος που ακολουθώ είναι η εξής (ουσιαστικά είναι ίδιο με των υπολοίπων,δεν αλλάζει κάτι):

  • Ανάγνωση ανά παράγραφο. (Παίρνω την κάθε παράγραφο ξεχωριστά,τη μαθαίνω καλά και μετά προχωράω παρακάτω..)
  • Ανάγνωση ανά πρόταση.
  • Κατανόηση.
  • Αποστήθιση.
Αυτό γίνεται με το υπόλοιπο μάθημα. Όταν μαθάινω μία παράγραφο,τη λέω από την αρχή 2-3 φορές,και παραπάνω αν χρειαστεί και όταν φτάνω στο τέλος του μαθήματος το λέω από την αρχή.
(Σε μερικές παραγράφους βάζω πλαγιοτίτλους,σε κάποιες όμως που μου φαίνονται εύκολες,δε βάζω..)


τωρα με τις πανελληνιες λογικα ο εξεταζομενος δεν εχει πολυ χρονο..προλαβαινεις να τα κανεις ολα αυτα?και να διαβαζεις και τα υπολοιπα? εγω προσωπικα σε ολα τα σχολικα μου χρονια μεχτι τωρα 2α λυκειου το εκανα καπωε ετσι..αλλα με το φορτο των μαθηματων των πανελληνιων βρισκεις χρονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
τωρα με τις πανελληνιες λογικα ο εξεταζομενος δεν εχει πολυ χρονο..προλαβαινεις να τα κανεις ολα αυτα?και να διαβαζεις και τα υπολοιπα? εγω προσωπικα σε ολα τα σχολικα μου χρονια μεχτι τωρα 2α λυκειου το εκανα καπωε ετσι..αλλα με το φορτο των μαθηματων των πανελληνιων βρισκεις χρονο?
Είναι μέχρι να συνηθίζει ο/η εξεταζόμενος/η. Γι'αυτό μπορούν να αρχίσουν την Ιστορία απο το καλοκαίρι, ώστε απο Σεπτέμβριο να έχουν συνηθίσει την "διαδικασία" της αποστήθισης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoulka

Νεοφερμένος

Η emmoulka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είναι μέχρι να συνηθίζει ο/η εξεταζόμενος/η. Γι'αυτό μπορούν να αρχίσουν την Ιστορία απο το καλοκαίρι, ώστε απο Σεπτέμβριο να έχουν συνηθίσει την "διαδικασία" της αποστήθισης.:)

εγω θερινα δεν εκανα..θα ξεκινησω τωρα..αλλα πολλα φροντιστηρια,σχετικα μα αυτο που ειπες οτι ξεκινουν νωρις, συμβουλευουν να μην διδαχθει η ιστορια καλοκαιρι ουτε η βιολογια καθως ειναι μοναχα αποστηθιση και μαθαινετε σχετικα ευκολα!τεσπα μην το ψαχνεις!ακρη και μεση δεν βρισκεις σε ορισμενα θεματα.αλλα σου λεει το σχολειο αλλα το φροντιστηριο και πολλα απο αυτα ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους!παντως ευχαριστω πολυ!θα ακολουθησω αυτη την τακτικη και ελπιζω να επιτυχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ζορίζομαι λίγο,αλλά δεν έχω άλλη επιλογή.. Προσπαθώ το διάβασμά μου να είναι ποιοτικό,όσο χρόνο και να μου πάρει. :) Την Ιστορία τη ξεκίνησα από μέσα Ιουλίου,μόνο αναγνώσεις βασικά,αλλά έστω και αυτό με βοήθησε πολύ στην αποστήθιση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoulka

Νεοφερμένος

Η emmoulka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
...Την Ιστορία τη ξεκίνησα από μέσα Ιουλίου,μόνο αναγνώσεις βασικά,αλλά έστω και αυτό με βοήθησε πολύ στην αποστήθιση...:)

αναγνωσεις μονο?δηλαδη προλαβαινεις να βγαλεις την υλη σου μεχρι μαρτη-απριλη χωρις να ζοριστεις στο χρονο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κάνω φροντιστήριο,ουσιαστικά με βοηθάει περισσότερο στην κατανόηση του μαθήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
εγω θερινα δεν εκανα..θα ξεκινησω τωρα..αλλα πολλα φροντιστηρια,σχετικα μα αυτο που ειπες οτι ξεκινουν νωρις, συμβουλευουν να μην διδαχθει η ιστορια καλοκαιρι ουτε η βιολογια καθως ειναι μοναχα αποστηθιση και μαθαινετε σχετικα ευκολα!τεσπα μην το ψαχνεις!ακρη και μεση δεν βρισκεις σε ορισμενα θεματα.αλλα σου λεει το σχολειο αλλα το φροντιστηριο και πολλα απο αυτα ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους!παντως ευχαριστω πολυ!θα ακολουθησω αυτη την τακτικη και ελπιζω να επιτυχει!
Eγώ την είχα βγάλει μόνη μου το καλοκαίρι την Ιστορία μια φορά και ορισμένα κεφάλαια περισσότερες. Το έκανα κυρίως επειδή θα με βοηθούσε να μπώ στο "κλίμα". Επιπροσθέτως δεν έκανα θερινά σε όλα τα μαθήματα κι έτσι είχα χρόνο για την Ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δεν είναι αναγκη να τα γραφεις αυτολεξεί αρκεί να μην ξεχνάς πληροφορίες... αλλά πραγματικα είναι πολύ νωρίς για να αγχωνεσαι τόσο πολύ από τώρα.. θα δεις αλλωστε ότι στο τέλος από τις τόσες φορές που θα έχεις κάνει επαναληψη την ιστορια θα σου βγαινουν αυθόρμητα όπως τα γραφει στο βιβλίο...
πραγματικα τωρα , δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα γραψει παπαγαλια και να παρει βαθμο ...ας μην κοροιδευομαστεε , το ξερω απο πρωτο χερι ...
οσο πιο νωρις το παρει κανεις αποφαση τοσο πιο καλα θα αποδωσει
τωρα αν το και το γραψει κι
ναι οκ δε θα του κοψουν μορια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
καλο είναι να μην προσπαθείτε να γράφετε αυτά που απομνημονεύεται γιατι χάνεται πολυ χρόνο το σωστο κατ εμε είναι να το μαθαίνεται σειρες-σειρές μαζι και μετα ολόκληρα μαθήματα μην είστε καλοί με τον εαυτό σας πρέπει να γίνεται τελειομανείς να φτάσετε στο σημείο να θυμάστε τα φυσικα, οπωσδήποτε κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top