Πώς να βελτιώσω τα Speaking skills

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Θα μου πειτε τροπους να βελτιωσω το Speaking μου!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frau Chara

Νεοφερμένος

Η Frau Chara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για τα αγγλικά μιλάς??
γενικά θέλει πολύ εξάσκηση ο προφορικός λόγος, και εδώ έχει να κάνει και ο/η καθηγητής, να σε βάζει να μιλάς πολύ.πες του το κιόλας, δεν είναι κακό!!
αν πάλι αυτό δεν γίνεται, σκέψου μόνος σου απλές ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με την κάθε θεματική ενότητα ή θα έχουν ερωτήσεις τα βιβλία, δε μπορεί, και κάνε practise μόνος σου..
αλλά επιμένω, η δουλειά στα προφορικά γίνεται καλύτερα με την επίβλεψη του καθηγητή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ε ναι εκτος απο την εξασκηση στο φροντιστηριο το μονος που μπορεις να κανεις ειναι να μιλας μονος σου (με την καλη εννοια παντα)
τι δινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα έλεγα επίσης πως είναι καλό να μαθαίνει κανείς εκφράσεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει, χωρίς να κάνει δύσκολη τη ζωή του
Ας πούμε πώς εκφράζουμε άποψη ή πώς δικαιολογούμε τη άποψή μας. Αυτά μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σε πολλές περιστάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To overuse ομως αυτων των εκφρασεων μπορει να χει αρνητικα αποτελεσματα ομως.Και ειδικα αν καποιος δεν ξερει να τις χρησιμοποιεί σωστά.;)
Αλλα η sonia εχει απολυτο δικιο.Ειδικα κατι φρασεις όπως As far as I'm concerned,To the best of my knowledge,To my mind κλπ αντι να λες συνεχεια In my opinion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
In my point of view, νομίζω ότι οι σωστές βάσεις για το speaking πρέπει να τίθενται ήδη πριν απο το Β2. Εκεί, η ύλη δεν πιέζει τόοοσο πολύ και είναι αποτελεσματικό και ταυτόχρονα προοδευτικό να συνομιλά το παιδί με τον καθηγητή του. Ανάλογα με το επίπεδο, λέει κανείς και τα ανάλογα θέματα. Δηλαδή στο Α1 θα ρωτήσει ο καθηγητής τον μαθητή να παρουσιάσει τον εαυτό του. Μετά στο Α2 να πει τα ενδιαφέροντά του, σε ποιό σχολείο πάει κλπ. Μετά στο Β1 να τον ρωτήσει την γνώμη του για κάποια θέματα , όχι πολύπλοκα (μόλυνση του περιβάλλοντος, κλπ). Τέλος , στο Β2 μπορεί να ρωτήσει τον μαθητή πολλές ερωτήσεις που ποικίλουν σε θέματα. Άρα , θέλει χτίσιμο από την αρχή της διδασκαλίας της γλώσσας. Αν δεν εχει γίνει αυτό, θα είναι δύσκολο μετά για κάποιον να βελτιωθεί στο speaking επειδή δεν θα έχει σωστές βάσεις.

Αν δεν έχει γίνει το παραπάνω, θα πρέπει να διαβάσει κανείς βιβλία στα αγγλικά για να δει και την έκφραση που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς (ανάλογα με το επίπεδο επιλέγονται τα βιβλία σαφώς) , λεξιλόγιο εκφράσεις και να λυθεί η γλώσσα του. Διάφορα ασφαλή chat rooms μπορούν να σε βοηθήσουν, με το να μιλάς αγγλικά με άλλους ανθρώπους. Τώρα η γλώσσα που χρησιμοποιείται εκεί δεν είναι και η καλύτερη αλλά προσπάθησε να επιλέξεις ένα καλό website. Αλλά όπως είπαν και τα υπόλοιπα μέλη, η συζήτηση με τον καθηγητή είναι πολύ καλός τρόπος να βελτιωθείς. Για παράδειγμα, με τον καθηγητή μου δεν μιλάμε στα ελληνικά ΠΟΤΕ ούτε καν στο τηλέφωνο, η στα e-mails. Και να μην μιλάτε μόνο για θέματα που λέει το βιβλίο , αλλά μιλήστε και για τα ενδιαφέροντα σου. Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
συμφωνώ με τους παραπάνω ,έχω μόνο να προσθέσω ότι μπορείς να ακούς ταινίες στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους
νομίζω ότι και αυτό βοηθάει αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δοκίμασε να σκέφτεσαι στα αγγλικά, βοηθάει. Όπως και το να μιλάς μόνος σου επίσης. Τα κάνω και τα δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LILIEZ

Νεοφερμένος

Η LILIEZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
συμφωνώ με τους παραπάνω ,έχω μόνο να προσθέσω ότι μπορείς να ακούς ταινίες στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους
νομίζω ότι και αυτό βοηθάει αρκετα

+1000

Προσπαθησε να μιλας αγγλικα σε καθημερινη βαση με καποιον φιλο σου ή με τον καθηγητη σου...Θα σου φανει αστειο αρχικα αλλα βοηθαει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Θα μου πειτε τροπους να βελτιωσω το Speaking μου!!!!:worry:
Εγώ πιστεύω ότι για να ακούγεται κάποιος καλός στον τρόπο που μιλάει αγγλικά ή γερμανικά πρέπει να υπεραβάλλει λίγο!! Πχ, να μην προφέρει το for σαν ένα απλό φορ, αλλά να το κάνει φοοοοοοοορ... Εγώ πάντως έτσι έκανα πάντα και έπερνα καλούς βαθμούς στις εξετάσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ε ναι εκτος απο την εξασκηση στο φροντιστηριο το μονος που μπορεις να κανεις ειναι να μιλας μονος σου (με την καλη εννοια παντα)
τι δινεις?

ECCE και edexcel

To overuse ομως αυτων των εκφρασεων μπορει να χει αρνητικα αποτελεσματα ομως.Και ειδικα αν καποιος δεν ξερει να τις χρησιμοποιεί σωστά.;)
Αλλα η sonia εχει απολυτο δικιο.Ειδικα κατι φρασεις όπως As far as I'm concerned,To the best of my knowledge,To my mind κλπ αντι να λες συνεχεια In my opinion.
θα μπορουσες να μου στειλεις ενα λινκ με τετοιες φρασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
δες ταινιες στα αγγλικα(χωρις υποτιτλους εννοειται)
εμενα με βοηθησε πολυ αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα να βλεπεις ταινιες πρωτα χωρις υποτιτλους και μετα να κατεβαζεις αγγλικους υποτιτλους και να ξαναβλεπεις σκηνες που δεν καταλαβες. Με το να ακους απλα και στο τελος να μην ξερεις τι δεν καταλαβες δεν θα εχεις οφελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
  • Βλέπε ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους ή και χωρίς.
  • Άκουγε τραγούδια και γράφε τους στοίχους.
  • Μάθε κάποιο χρήσιμο λεξιλόγιο που θα μπορείς να χρησιμοποιή0σεις όταν μιλάς.
  • Προσπάθησε να μιλάς σε καθημερινή βάση αγγλικά.
Εγώ κάνω speaking exams με τους φίλους μου. Επίσης, έχω αγοράσει ένα βιβλίο με όλα τα parts των εξετάσεων για το speaking και με βοήθησε πολύ. Μέσα σε δυο μέρες έγινα ξεφτέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε κανένα καλό site για κατέβασμα ταινιών χωρίς υπότιτλους; Βασικά θέλω να έχει ταινίες με αγγλικά επιπέδου και όχι αγγλική αργκό, μπας και πάρουμε το proficiency.
Αγνή στο speaking με ποιον άλλον κάνεις εξάσκηση σε tests; Ρωτάω επειδή κάνω ιδιαίτερο μάθημα και την καθηγήτρια δεν την βλέπω όλη την ώρα. Ουσιαστικά αυτή μου δίνει πολύ υλικό και κάθομαι και το κάνω μόνος μου, ενώ αυτή προσέχει τακτικά την επίδοσή μου. Δεν κάνω τα ωράρια των εφήβων μιας και ξέρω να διαβάζω γρήγορα δύσκολη και μεγάλη ποσότητα γνώσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εξασκιση θελει μωρε..μη σκας..ειχα το ιδιο προβλημα και γω αλλα στην λοουερ το βελτιωσα με εξασκιση...π.χ. προσπαθουσα να απαντησω σε απλες ερωτησεις ή μιλουσα αγγλικα με τις φιλες μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
εγώ δεν έχω τέτοιες φίλες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε κανένα καλό site για κατέβασμα ταινιών χωρίς υπότιτλους; Βασικά θέλω να έχει ταινίες με αγγλικά επιπέδου και όχι αγγλική αργκό, μπας και πάρουμε το proficiency.
Αγνή στο speaking με ποιον άλλον κάνεις εξάσκηση σε tests; Ρωτάω επειδή κάνω ιδιαίτερο μάθημα και την καθηγήτρια δεν την βλέπω όλη την ώρα. Ουσιαστικά αυτή μου δίνει πολύ υλικό και κάθομαι και το κάνω μόνος μου, ενώ αυτή προσέχει τακτικά την επίδοσή μου. Δεν κάνω τα ωράρια των εφήβων μιας και ξέρω να διαβάζω γρήγορα δύσκολη και μεγάλη ποσότητα γνώσης.

bt junkie καλη ποιοτητα στις περισσοτερες. Ταινιες με αγγλικα επιπεδου σπανιζουν. Ισως ντοκιμαντερ η βιβλια. Και παλι σε 2 ωρες ταινια λενε ενα σωρο λεξιλογιο και αργκο και επιπεδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asoula

Νεοφερμένος

Η Asoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα στο να σκέφτεσαι στ' αγγλικα! Βοηθάει πάρα πολυ! Επίσης κάτι που έκανα εγώ για εξάσκηση ήταν να βλέπω ταινίες χωρίς φωνή και διαβάζοντας τους υπότιτλους στα ελληνικά προσπαθούσα να μεταφράσω!
Φυσικά υπάρχουν και οι κλασσικοι τρόποι να διαβάζεις αγγλικά περιοδικά και βιβλία κλπ.. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει στο speaking..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top