Πώς να βελτιώσω τα Speaking skills

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Προσπαθώ (είτε στο φροντιστήριο είτε εκτός) ό,τι αγγλικό διαβάζω, να το διαβάζω με προφορά. Πολλές φορές διαβάζω πράγματα στα Αγγλικά μόνο και μόνο για να εξασκηθώ στην προφορά, αλλά οι λέξεις τους μπορούν να μοιάζουν τόοοοοοοοοσο πολύ και να προφέρονται τόοοοοοοσο διαφορετικά!!! Επιπλέον έχουν τόσες πολλές προφορές ανάλογα με την περιοχή, δεν ξέρω πως τις ξεχωρίζουν οι ίδιοι!!!!
Δεν έχω καταλάβει από αυτά που λες αν το πρόβλημά σου είναι καθαρά θέμα προφοράς (pronunciation) ή θέμα accent ή θέμα επιτονισμού (intonation). Και τα τρία συμβάλουν στο να μην γίνεσαι κατανοητός όταν μιλάς.

Αν το πρόβλημά σου είναι η προφορά, αυτή είναι λίγο-πολύ κοινή σε όλες τις περιοχές με εξαίρεση ίσως τον τονισμό π.χ. ο Άγγλος μπορεί αν πει αντ-ρές και ο Αμερικάνος άντ-ρες (address). Για να μάθεις σωστή προφορά ξεκινάς από τους βασικούς κανόνες και στη συνέχεια μαθαίνεις συγκεκριμένες λέξεις. Ένα καλό online λεξικό θα σε βοηθήσει περισσότερο από ο,τιδήποτε άλλο. Και πολλή επανάληψη.

Αν το πρόβλημα είναι στο accent, κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να μάθεις όλα τα διαφορετικά accents της γλώσσας. Επιλέγεις ένα από τα βασικά (Australian, BrE ή AmE) και επικεντρώνεσαι πάνω σε αυτό. Online λεξικό και συνομιλία με native speakers (που να σε διορθώνουν όταν κάνεις λάθη) είναι η καλύτερη τακτική.

Το intonation είναι πιο δύσκολο να το διορθώσεις, αλλά κι αυτό μπορεί να διδαχθεί. Αν η προφορά είναι καλή, το intonation δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Και τα τρία πάντως μπορείς να τα βελτιώσεις με ακουστικές ασκήσεις σαν αυτές που υπάρχουν στα βιβλία. Βάζεις το CD να παίζει και παρακολουθείς το κείμενο ή το transcript τυπωμένο. Το ακούς 2-3 φορές και μετά το διαβάζεις κι εσύ.

Είναι σημαντικό να βρεις κάποιον που να μπορεί να σε διδάξει τη σωστή προφορά (intonation/accent/pronunciation). Με βιντεάκια δεν γίνεται δουλειά εκτός αν ακούς αγγλικά 20 ώρες το 24ωρο, και πάλι δύσκολο. Μετά την ηλικία των 8 χρόνων η μητρική γλώσσα αρχίζει να λειτουργεί σαν φίλτρο μέσα από το οποίο περνάει η ξένη γλώσσα, με αποτέλεσμα οι Έλληνες να χάνουμε την ικανότητα να αντιληφθούμε (και στη συνέχεια να αναπαράγουμε) τους ήχους γλωσσών που δεν μοιάζουν με τη δική μας, όπως είναι τα αγγλικά. Χρειάζεται προσπάθεια για να αποδώσεις σωστά τους ήχους. Οι περισσότεροι απλά παραιτούνται και μιλάνε αγγλικά όπως μπορούν. Μπράβο σου που το ψάχνεις, αλλά μην περιμένεις θαύματα από ταινίες και βιντεάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Προσπαθησε να βρεις ανθρωπους να μιλας, αν ειναι δυνατον... αγγλους ή αμερικανους. Αυτό είναι το πιο βοηθητικο.
Επίσης όπως ανεφεραν και απο πανω μην υπερπροσπαθεις να μιμηθεις προφορα, γιατι τοτε σιγουρα θα τα κανεις χειρότερα. Με προβληματιζει αυτό που λες "αμερικανικη" ή "αγγλικη" προφορα. Μην προσπαθεις να μιμηθεις οποιαδηποτε!!! Μη σε νοιαζει!! Απλα στησε το αυτι σου και ακου τους ηχους... Δεν εισαι σε θέση να αντιγραψεις ακριβως μια οποιαδηποτε προφορα. Εχεις μονο Lower απ οτι καταλαβαινω, δεν εισαι ακομα ετοιμη για να ξεχωριζεις. Μιλα οσο πιο σωστα μπορείς χωρις να προσπαθεις να εντυπωσιασεις κανέναν. Δες αμερικανους youtuber οπως οι FineBrothers, GoodMythicalMorning και Vsauce και κανε "συνομιλιες" μαζι τους (ΔΥΝΑΤΑ!!Να ακους τον εαυτο σου). Γενικα τα αμερικάνικα είναι πιο ευκολα νομιζω.

Baby steps και μην ψαχνεις την τελειοτητα!

Μην το σκεφτεσαι, απλα μιλα οπως θα μιλαγες στον συμμαθητη σου!

*Advanced! Θα προσπαθήσω :worry: ..


Δεν έχω καταλάβει από αυτά που λες αν το πρόβλημά σου είναι καθαρά θέμα προφοράς (pronunciation) ή θέμα accent ή θέμα επιτονισμού (intonation). Και τα τρία συμβάλουν στο να μην γίνεσαι κατανοητός όταν μιλάς.

Αν το πρόβλημά σου είναι η προφορά, αυτή είναι λίγο-πολύ κοινή σε όλες τις περιοχές με εξαίρεση ίσως τον τονισμό π.χ. ο Άγγλος μπορεί αν πει αντ-ρές και ο Αμερικάνος άντ-ρες (address). Για να μάθεις σωστή προφορά ξεκινάς από τους βασικούς κανόνες και στη συνέχεια μαθαίνεις συγκεκριμένες λέξεις. Ένα καλό online λεξικό θα σε βοηθήσει περισσότερο από ο,τιδήποτε άλλο. Και πολλή επανάληψη.

Αν το πρόβλημα είναι στο accent, κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να μάθεις όλα τα διαφορετικά accents της γλώσσας. Επιλέγεις ένα από τα βασικά (Australian, BrE ή AmE) και επικεντρώνεσαι πάνω σε αυτό. Online λεξικό και συνομιλία με native speakers (που να σε διορθώνουν όταν κάνεις λάθη) είναι η καλύτερη τακτική.

Το intonation είναι πιο δύσκολο να το διορθώσεις, αλλά κι αυτό μπορεί να διδαχθεί. Αν η προφορά είναι καλή, το intonation δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Και τα τρία πάντως μπορείς να τα βελτιώσεις με ακουστικές ασκήσεις σαν αυτές που υπάρχουν στα βιβλία. Βάζεις το CD να παίζει και παρακολουθείς το κείμενο ή το transcript τυπωμένο. Το ακούς 2-3 φορές και μετά το διαβάζεις κι εσύ.

Είναι σημαντικό να βρεις κάποιον που να μπορεί να σε διδάξει τη σωστή προφορά (intonation/accent/pronunciation). Με βιντεάκια δεν γίνεται δουλειά εκτός αν ακούς αγγλικά 20 ώρες το 24ωρο, και πάλι δύσκολο. Μετά την ηλικία των 8 χρόνων η μητρική γλώσσα αρχίζει να λειτουργεί σαν φίλτρο μέσα από το οποίο περνάει η ξένη γλώσσα, με αποτέλεσμα οι Έλληνες να χάνουμε την ικανότητα να αντιληφθούμε (και στη συνέχεια να αναπαράγουμε) τους ήχους γλωσσών που δεν μοιάζουν με τη δική μας, όπως είναι τα αγγλικά. Χρειάζεται προσπάθεια για να αποδώσεις σωστά τους ήχους. Οι περισσότεροι απλά παραιτούνται και μιλάνε αγγλικά όπως μπορούν. Μπράβο σου που το ψάχνεις, αλλά μην περιμένεις θαύματα από ταινίες και βιντεάκια.

Το πρόβλημα είναι το accent! Θα δοκιμάσω και το CD!!

Thanks for the advice!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω θέμα στο Speaking. Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω θέμα με το ίδιο το Speaking;αντιθέτως, τρελαίνομαι να μιλάω. Το πρόβλημά μου είναι η *** προφορά. Ενώ σε όλες τις υπόλοιπες γλώσσες πιάνω την προφορά πολύ γρήγορα, στα Αγγλικά δε μου βγαίνει με τίποτα (και το μισώ που το λέω αυτό). Όλοι μου λένε "δες αμερικάνικες σειρές/ταινίες, άκου αγγλικά τραγούδια κλπ". Αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια, αλλά η προφορά μου δεν έχει αλλάξει στο ελάχιστο. Υπό άλλες συνθήκες δε θα με ένοιαζε καθόλου, στο κάτω-κάτω δεν έχω δει κανέναν να έχει άψογη αγγλική προφορά χωρίς να είναι native; το θέμα είναι ότι στα πτυχία με χαντακώνει. Παραλίγο να κοπώ στο Speaking του FCE καθαρά λόγω προφοράς, ενώ σε όλα τα άλλα παρτ τα πήγα άψογα. Μου τη δίνει απίστευτα που δεν διορθώνεται με τίποτα!!! Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Και εγώ έχω θέμα με την προφορά στα αγγλικά αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα και στα δύο πτυχία που έδωσα:eek: !
Σου αρέσει η λογοτεχνία; Αν είσαι πχ σε ένα καλό επίπεδο ( μιλάω για Β2-Γ1) μπορείς να αγοράσεις μερικά βιβλία ή αν δεν θέλεις να τα αγοράσεις μπορείς να τα δανειστείς ή να τα διαβάσεις σε μορφή e-book αλλά φωναχτά, να σε ακους. Κουράζεσαι περισσότερο αν διαβάζεις δυνατά αλλά έστω κάθε μέρα διάβαζε από 5-6 σελιδούλες.

Μίλα μόνη σου! Βρες λίγο χρόνο όταν είσαι μόνη σου και μίλα στον καθρέφτη, στη γάτα, το σκυλί σου, στο μικρό σου αδερφάκι, στο καναρίνι! Κάπου!
Επίσης, τσέκαρε το penpal. Μπορείς να βρεις κάποιον native speaker που θα σε βοηθησει να εξασκείς καθημερινά την γλώσσα και θα δεις, όταν τον ακούς πως προφέρει μια λέξη θα αποθηκεύεται η προφορά αμέσως στο μυαλό σου!

Όλα είναι θέμα εξάσκησης!
Πάντως μπορεί να μην αποκτήσεις την τοπ προφορά, όμως τουλάχιστον να την βελτιώσεις για να μην κινδυνεύεις στα πτυχία όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Και εγώ έχω θέμα με την προφορά στα αγγλικά αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα και στα δύο πτυχία που έδωσα:eek: !
Σου αρέσει η λογοτεχνία; Αν είσαι πχ σε ένα καλό επίπεδο ( μιλάω για Β2-Γ1) μπορείς να αγοράσεις μερικά βιβλία ή αν δεν θέλεις να τα αγοράσεις μπορείς να τα δανειστείς ή να τα διαβάσεις σε μορφή e-book αλλά φωναχτά, να σε ακους. Κουράζεσαι περισσότερο αν διαβάζεις δυνατά αλλά έστω κάθε μέρα διάβαζε από 5-6 σελιδούλες.

Μίλα μόνη σου! Βρες λίγο χρόνο όταν είσαι μόνη σου και μίλα στον καθρέφτη, στη γάτα, το σκυλί σου, στο μικρό σου αδερφάκι, στο καναρίνι! Κάπου!
Επίσης, τσέκαρε το penpal. Μπορείς να βρεις κάποιον native speaker που θα σε βοηθησει να εξασκείς καθημερινά την γλώσσα και θα δεις, όταν τον ακούς πως προφέρει μια λέξη θα αποθηκεύεται η προφορά αμέσως στο μυαλό σου!

Όλα είναι θέμα εξάσκησης!
Πάντως μπορεί να μην αποκτήσεις την τοπ προφορά, όμως τουλάχιστον να την βελτιώσεις για να μην κινδυνεύεις στα πτυχία όπως λες.

Penpal έχω ήδη, αλλά πρέπει να ξεθάψω τον λογαριασμό :P Θα τα δοκιμάσω! Ευχαριστώ!! :D

(και θα τα καταφέρω! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κανένα βιβλίο επιπέδου ECCE / B2 με έτοιμα speaking - θεματικές ενότητες, φράσεις κτλ για μελέτη; :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top