Πώς να βελτιωθώ στη Χημεία;

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Χοντρικά νομίζω πως δεν την χρησιμοποιείς καθόλου!Απ'όσα έχω ακούσει στη γ χρησιμοποιείς περισσότερο τη φυσική της α λυκείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι,εμάς φέτος μας ζάλισαν ότι αυτά που κάνουμε τώρα θα τα ξαναδούμε στην γ...και στην χημεία μας είπαν ότι της α είναι πιο σημαντική από της β κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γαμώτο ΜΗ λέτε μαλακίες απλά για να χαίρονται άλλοι κι άλλοι, ΔΕ φαίνεστε μάγκες έτσι, στα μάτια τουλάχιστον αυτών που καταλαβαίνουν τι λέτε, τι σκέφτονται αυτοί της Β ή της Α έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω και δε μ' ενδιαφέρει και να μάθω. Στείλε άνθρωπο του οποίου η μοναδική επαφή με κυκλώματα είναι μια δεκάλεπτη ανάγνωση να λύσει πολύπλοκη άσκηση στις ηλεκτρικές που βασίζεται στην κατανόηση του φαινομένου κι αν δεν πάρει ό,τι πήρε η πλειοψηφία των φετινών στις εξετάσεις φέρ' τον εδώ να του μιλήσω.

Δε θα περιμένω όμως γιατί, well, αυτός ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ. Φυσική είναι όχι αριθμητική γυμνασίου. Αν δεν καταλαβαίνετε τι έχετε μπροστά σας κάθε φορά ΜΗΝ περιμένετε να λύσετε δύσκολες ασκήσεις ακόμα και με δέκα ανοιχτά τυπολόγια μπροστά σας. Αντιληφθείτε το αυτό νωρίς αν θέλετε κάτι από το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Από τη χημεία κατ. β σημαντικό είναι μόνο το κεφάλαιο της χημικής ισορροπίας γιατί έχει νομίζω ένα αντίστοιχο στην γ.Επίσης,είναι σημαντική η χημεία γενικής της β που είναι οργανική! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν έχει απλά ΕΝΑ αντίστοιχο κεφάλαιο, έχει ΤΟ αντίστοιχο κεφάλαιο. Ιοντική ισορροπία, 4ο θέμα και αρκετά από 1ο-2ο, a.k.a. 25+ μονάδες. Μην περιμένετε πως θα χάσουν πολλοί το χρόνο τους να σας εξηγήσουν Le Chatelier και βασικά πράγματα που πρέπει να ξέρετε σε θεωρία και ασκήσεις. Θέλει δουλειά είτε στη Β είτε το καλοκαίρι λίγο μόνοι σας.

Και για να μην ξεφύγουμε, ΔΕ μιλάω για πράγματα που δεν καλύπτονται. Hell χτες λέγαμε σ' έναν τύπο που πάει από τεχνολογική θετική πως δε θα έχει πρόβλημα, οπότε δεν παίζει θέμα σίγουρα για κάποιον που έκανε χημεία στη Β. Αλλά μην τα ισοπεδώνετε όλα γιατί στο τέλος εσείς θα σκοτωθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ρε παιδιά από τη φυσική κατεύθυνσης της Β χρειάζονται κάποια πράγματα για τη Γ. Το κεφάλαιο της επαγωγής (αυτεπαγωγή και πηνία) αλλά και ο τρόπος επίλυσης προβλημάτων με ΑΔΜΕ,ΘΜΚΕ,ΑΔΟ (στο κεφάλαιο με τα ηλεκτρικά πεδία) είναι χρήσιμα για τη Γ, έτσι μου έχουν πει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν έχει απλά ΕΝΑ αντίστοιχο κεφάλαιο, έχει ΤΟ αντίστοιχο κεφάλαιο. Ιοντική ισορροπία, 4ο θέμα και αρκετά από 1ο-2ο, a.k.a. 25+ μονάδες. Μην περιμένετε πως θα χάσουν πολλοί το χρόνο τους να σας εξηγήσουν Le Chatelier και βασικά πράγματα που πρέπει να ξέρετε σε θεωρία και ασκήσεις. Θέλει δουλειά είτε στη Β είτε το καλοκαίρι λίγο μόνοι σας.

Και για να μην ξεφύγουμε, ΔΕ μιλάω για πράγματα που δεν καλύπτονται. Hell χτες λέγαμε σ' έναν τύπο που πάει από τεχνολογική θετική πως δε θα έχει πρόβλημα, οπότε δεν παίζει θέμα σίγουρα για κάποιον που έκανε χημεία στη Β. Αλλά μην τα ισοπεδώνετε όλα γιατί στο τέλος εσείς θα σκοτωθείτε.

Εγω, που στην β ειμουν τεχνολογικη και στην γ πηγα θετικη ,ειδα απο πρωτο χερι οτι της β θετικης (χημειας) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ(εκτος απο λιγα πραγματακια που καλυπτονται με λιγο προσωπικο διαβασμα. (στην χημεια περιμενω 97-100/100 χωρις να εχω αγγιξει το βιβλιο της β θετικης. Οσο για την φυσικη ξαναλεω οτι τα προαπαιτουμενα καλυπτονται πολυ ευκολα και επαρκουν για να λυσεις και τις πιο δυσκολες ασκησεις(εκτος αν βαλουν ασκηση που βασιζεται εντελως στην β λυκειου και εχει να κανει περισσοτερο με ηλεκτρισμο παρα με ταλαντωσεις αλλα τετοια ασκηση δεν εχει μπει τα τελευταια 15 χρονια που εχω κοιταξει)
Δε λεω πως δεν πρεπει να διαβαζουν τα παιδια επειδη δεν εχουν αμεση σχεση τα μαθηματα μεταξυ τους (καθε αλλο, να διαβαζουν για να αποκτησουν εμπειρια στην επιλυση ασκησεων , αφου η λογικη τους ειναι παρομοια).

Αλλα μην τρομοκρατεις ετσι τα παιδια οτι και καλα δεν βγαινει η υλη απο την αναπληρωση . Ο χρονος ειναι υπεραρκετος για να καλυφθουν ολα τα κενα που μπορει να υπαρχουν (για φυσικη και χημεια λεω) . Μου φαινεται αλλος το παιζει μαγκας
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα captions πάντως που φαίνεται πως όλο και κάπου θα χωθούν σε αυτά που κατά τα άλλα έμαθες από την εμπειρία σου.

Δε χρειάζεται αυτό (εκτός από ένα, δύο, τρία), δε χρειάζεται εκείνο (εκτός από λίγα πραγματάκια), δε χρειάζεται ούτε και το άλλο μωρέ (ω, εκτός από αυτά τα ελάχιστα που πρέπει να ξέρεις). Συμβουλές είναι αυτές ή τραπεζική διαφήμιση;

Ή θα κάτσεις να εξηγήσεις ΠΟΙΑ είναι τα λίγα πραγματάκια που κάλυψες μόνος σου με προσωπικό διάβασμα ή το επιχείρημά σου δεν αξίζει ούτε το δικό μου χρόνο ούτε και αυτών που ενδιαφέρονται περισσότερο για αυτά που λένε όσοι έχουν δώσει πανελλήνιες. Μπορείς να τους πεις την αλήθεια και μπορείς να τους πεις ό,τι άλλο γουστάρεις. Μόνο που και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει ΚΑΤΙ να τους πεις, όχι έτσι στο περίπου και κάπου ανάμεσα.

Αν πραγματικά πιστεύεις λοιπόν ότι κάποιος είναι εντάξει με λίγο προσωπικό διάβασμα στη χημεία και μια δεκάλεπτη ανάγνωση στη φυσική ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ, τότε OK, άποψη την οποία ήδη σχολίασα, διαφωνώ κι εξήγησα πριν γιατί. Προκαλώ ανοιχτά μάλιστα όποιον θέλει από τη φετινή Β να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο και σε περίπτωση δύσκολων θεμάτων του χρόνου να έρθει να σε επιβεβαιώσει. Όμως προτού κάποιος το κάνει θέλω να σκεφτεί το εξής: κανένας δεν εξασφαλίζει πως η πεπατημένη θα ακολουθηθεί κάθε χρονιά στις εξετάσεις. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο είδος πρωτοκόλλου που υποχρεώνει τους καθηγητές να βάλουν θέματα συγκεκριμένου τύπου σε οποιοδήποτε μάθημα. Το φετινό σου 97άρι λοιπόν μπορεί εύκολα να γίνει 70αράκι του χρόνου για κάποιον που, well, απλά διάβασε λίγα πραγματάκια μόνος του.

Αποφασίστε για ποιες εξετάσεις θα προετοιμαστείτε, για τις πανελλήνιες των τελευταίων 15 χρόνων ή για τις υποθετικές δυσκολότερες των τελευταίων ετών; Υπάρχουν άπειροι δρόμοι και για τις δύο, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να επιλέξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XriStiNa_94

Νεοφερμένος

Η XriStiNa_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χμμ για να είμαι ειλικρινής στα πρώτα μαθήματα είχα φρικάρει καθώς την είχα πάρει απο την Α λυκείου με κακό μάτι..!κ αυτήν κ τον καθηγητή που μου έκανε :Ρ
Είπα να προσπαθήσω κ κατάφερα να συναγωνίζομαι τον απουσιολόγο :) είναι πάρα πολύ εύκολο μάθημα τελικά!!αρκεί να προσέχεις στην παράδοση φυσικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem46

Νεοφερμένος

Η chem46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά, γεια σας!
Διδάσκω το μάθημα της χημείας αρκετά χρόνια και θα ήθελα να σας δώσω και την δική μου άποψη στο θέμα. Ο μαθητής της Β΄ Λυκείου που σκοπεύει να συνεχίσει στη θετική Κατ/ση και του χρόνου, πρέπει να δώσει ιδιαίτερη προσοχή τόσο στη Χημεία Γ.Π. όσο και στη Χημεία Κατ. Η Χημ. Γεν Παιδείας Β΄Λυκείου αποτελεί κομμάτι της ύλης της Χημείας που θα εξεταστείτε στις Πανελλήνιες εξετάσεις, επομένως θα έχετε ένα σημαντικό πλεονέκτημα αν έχετε κατανοήσει τη ''φιλοσοφία'' της οργανικής χημείας στη Β΄ Λυκείου. Από την άλλη, η Χημεία Κατ. θα βοηθήσει στην ανάπτυξη της ''θετικής'' σας σκέψης. Πρακτικά, θα ενισχύσει την ευχέρειά σας στην κατανόηση της μεθοδολογίας και την επίλυση των ασκήσεων!! Συμφωνώ με τις απόψεις που διάβασα, ότι η Χημεία είναι το μάθημα που παιδεύει λιγότερο τα παιδιά της θετικής στις Πανελλήνιες, αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αυτό συμβαίνει μόνο στα παιδιά που είναι επιμελή και επίμονα σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας τους για τις Πανελλήνιες!! Ελπίζω να βοήθησα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
H oργανικη Χημεια ειναι το ονειρο μου! Αυτες οι ενωσεις ειναι το κατι αλλο! Μαγικες! βεβαια εχουν δυσκολεψει τωρα τα πραγματα, κανουμε κατασκευη ενωσεων, π.χ. ανορθωση διπλου δεσμου και τετοια, τα οποια στην αρχη ταν γελοια, τωρα ομως με τις αντιδρασεις οξινου χαρακτηρα θα πρεπει να δωσω μεγαλο αγωνα, χεχ, γιατι πρεπει να μαθαινουμε χωρις να ξεχναμε τα προηγουμενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Η χημεια της 3ης λυκειου ειναι το πιο στρωτο μαθημα της κατευθυνσης... Ωραιο λιτο και απεριττο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
βσρετο,οπως ολα τα προηγουμενα χρονια που κανω χημεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Πιο βαρετό μάθημα δεν υπάρχει πιστεύω. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γαβριέλα Ξάνθη

Νεοφερμένος

Η Γαβριέλα Ξάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και θετικό μάθημα μπορώ να πω από τα αγαπημένα μου στα γενικής... Με λίγο διαβασμα είναι παιχνίδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
και της γενικης και της κατευθυνσης με αρεσαν πολυ και με καλο διαβασμα δεν ειναι τιποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElinakiBlouBlou

Νεοφερμένος

Η ElinakiBlouBlou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πάντα μου άρεσε η χημεία!Ειδικά η οργανική, πάντα με πόρωνε!Έτσι,αν και θεωρητική, έγραψα ένα 98,6!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Η χημεία ήταν από πάντα το απωθημένο μου! Θυμάμαι στη β' γυμνασίου όταν την είχαμε πρωτοαρχίσει δεν μου άρεσε καθόλου.Μετά όμως ξετρελάθηκα πραγματικά! Φέτος ειδικά με την οργανική χημεία μ'αρέσει ακόμη περισσότερο! :inlove:
Αν και Θεωρητική Κατεύθυνση κατάφερα να πάρω στο τετράμηνο 20! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna00

Νεοφερμένος

Η ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η γενικής μου φάνηκε γελοία. Χαίρομαι που έβγαλα πολλά κομμάτια της ύλης (στο φροντ.) που στο σχολείο δεν αναφέραμε καν, γιατί είναι το 1/4 της ύλης από την Γ΄ λυκείου.

Η κατεύθυνσης ήταν έυκολη αλλά καθώς δεν έκανα ούτε ιδιαίτερα ούτε φροντ. δυσκολεύτηκα λίγο. Παρόλ' αυτά δε μετάνιωσα που δεν έκανα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος Υψηλάντης

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Υψηλάντης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Χημεία Γενικής απλά αγαπώ το μάθημα είναι υπέροχο και εύκολο....και πέρσι η χημεία ήταν φανταστική αλλά πιο δύσκολη....τεσπα η χημεία φέτος είναι τοπ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top