Πώς να βελτιωθώ στη Χημεία;

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.Πώς σας φάνηκε η χημεία γενικής παιδείας της Β??...και όσοι ήσασταν θετική πώς σας φάνηκε η χημεία κατεύθυνσης ??..Ευχαριστώ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Χημεία Γενικής είναι εύκολη, αν διαβάζεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς και δεν αφήνεις κενά.. και δεν είναι ούτε καν μεγάλη κατά την άποψη μου. Αν δώσεις προσοχή, θα είναι όλα μια χαρά. ;)
Η Χημεία Κατεύθυνσης μου άρεσε πάρα πολύ!! :D Δεν μπορώ να την αξιολογήσω ως εύκολη ή δύσκολη, όμως είναι σημαντικό στη χημική ισορροπία είτε να κάνεις 2398475 ασκήσεις για να λύνεις μηχανικά (δεν προτίνεται :P ) είτε να βάζεις λιγάκι το μυαλό να λειτουργεί. Τα υπόλοιπα κεφάλαια είναι απλά με διάβασμα θα τα πας μια χαρά!! Μην αγχώνεσαι!! :)
Χωρίς φροντ κόντεψα να περάσω στο διαγωνισμό χημείας... για 3% δεν πέρασα. (Τη μέρα των εξετάσεων ήμουν άρρωστη, και δε μπορούσα να συγκεντρωθώ... :/: )
Anyway, το αν χρειάζεσαι ή οχι φροντ, το ξέρεις εσύ. Και αν έχεις καλό καθηγητή, μπορείς να το καθυστερήσεις για ένα χρόνο, όπως έκανα εγώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Τη χημεία γενικώς την αγαπώ σαν μάθημα οπότε χαρά μου να μιλήσω γι'αυτή!!:D
Η χημεία γενικής παιδείας είναι αρκετά εύκολη και ενδιαφέρουσα μιας και είναι οργανική!Οι τύποι ασκήσεων είναι ελάχιστοι και έτσι δεν υπάρχει καμιά δυσκολία με την προϋπόθεση όμως ότι θα τη διαβάζεις συστηματικά! ;)
Η χημεία κατεύθυνσης μου άρεσε πάρα πολύ!Ήταν και αυτή ενδιαφέρουσα με αρκετές ασκήσεις βέβαια και εννοείται πως απαιτεί αφοσίωση και διάβασμα!:D Η ύλη δεν είναι τεράστια και σίγουρα αν εξασκηθείς δεν θα δυσκολευτείς !:D(στις εξετάσεις έγραψα 20αράκι δεν είναι ακατόρθωτο!:P)Προσωπικά έλυσα άπειρες ασκήσεις οπότε καταλαβαίνεις το ρόλο της εξάσκησης!:P
Για φροντιστήριο η άποψη μου είναι να ξεκινήσεις από την αρχή της χρονιάς!Και το λέω αυτό για να μην αποκτήσεις κενά και μετά αγχώνεσαι για να τα καλύψεις!Αν πάλι διατίθεσαι να διαβάσεις μόνος σου σοβαρά και υπεύθυνα δεν είναι απαραίτητο!Αν σκέφτεσαι όμως να συνεχίσεις και στην γ' στη θετική κατά τη γνώμη μου θα ήταν προτιμότερο να αρχίσεις από τη β'....Έτσι θα αποκτήσεις μια εξοικείωση με το αντικείμενο και δεν θα αγχώνεσαι κιόλας! Έχεις άπλετο χρόνο να τα σκεφτείς, εγώ είπα την άποψη μου γιατί ξεκίνησα από πέρσι χημεία έκανα και φέτος και θα συνεχίσω και του χρόνου θετική!Ελπίζω να βοήθησα!Καλό καλοκαίρι!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Λοιπόν...
Χημεία Γενικής: Είναι οργανική, δηλαδή καμία σχέση με τη χημεία της Α' Λυκείου. Στην αρχή είναι πολύ "παιχνιδιάρικη" καθώς μαθαίνουμε κάποια βασικά πράγματα, ας πούμε την "αλφαβήτα" της οργανικής. Θέλει εξάσκηση. Η διαφορά με τη χημεία της Α' είναι ότι εκείνα λίγο πολύ τα ήξερες ενώ αυτά είναι καινούργια άρα θα πρέπει αρχικά να εξασκηθείς ώστε να μπεις στο νόημα. Στη συνέχεια της ύλης μπαίνουμε σε αντιδράσεις. Στην αρχή χρειάζεται επίσης εξάσκηση αλλά με τον καιρό εξοικειώνεσαι και όλα απλουστεύονται. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα για όσους τους αρέσει η χημεία...
Χημεία Κατεύθυνσης: Δεν μοιάζει με τη χημεία της Α' . Από της Α' λυκείου θα χρειαστείς το κεφάλαιο με τη στοιχειομετρία πάρα πολύ. Γενικώς η κατεύθυνση δεν ασχολείται με είδη αντιδράσεων(εκτός του 5ου κεφαλαίου) αλλά με προβλήματα...πολλά προβλήματα. Τα προβλήματα είναι εύκολα αν κατανοήσεις την ύλη, αν την κατέχεις δηλαδή αλλιώς (ειδικά στην χημική ισορροπία) τα είδη των προβλημάτων είναι πολλά και δεν ενδείκνυται να τα λύνεις "μηχανικά".
Για φροντιστήριο δεν μπορώ να ξέρω αν χρειάζεσαι ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν έκανα, αλλά είχαμε καλό χημικό στο σχολείο.
Αν σου αρέσει πολύ εώς πάρα πολύ η χημεία σίγουρα δε θα δυσκολευτείς ούτε θα βαρεθείς... αλλιώς δεν ξέρω τι να σου πω:/: γενικά έχω ακούσει ότι η χημεία κατεύθυνσης της Β ίσως είναι πιο δύσκολη από τη χημεία της Γ Λυκείου
Αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Λοιπόν...
Χημεία Γενικής: Είναι οργανική, δηλαδή καμία σχέση με τη χημεία της Α' Λυκείου. Στην αρχή είναι πολύ "παιχνιδιάρικη" καθώς μαθαίνουμε κάποια βασικά πράγματα, ας πούμε την "αλφαβήτα" της οργανικής. Θέλει εξάσκηση. Η διαφορά με τη χημεία της Α' είναι ότι εκείνα λίγο πολύ τα ήξερες ενώ αυτά είναι καινούργια άρα θα πρέπει αρχικά να εξασκηθείς ώστε να μπεις στο νόημα. Στη συνέχεια της ύλης μπαίνουμε σε αντιδράσεις. Στην αρχή χρειάζεται επίσης εξάσκηση αλλά με τον καιρό εξοικειώνεσαι και όλα απλουστεύονται. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα για όσους τους αρέσει η χημεία...
Χημεία Κατεύθυνσης: Δεν μοιάζει με τη χημεία της Α' . Από της Α' λυκείου θα χρειαστείς το κεφάλαιο με τη στοιχειομετρία πάρα πολύ. Γενικώς η κατεύθυνση δεν ασχολείται με είδη αντιδράσεων(εκτός του 5ου κεφαλαίου) αλλά με προβλήματα...πολλά προβλήματα. Τα προβλήματα είναι εύκολα αν κατανοήσεις την ύλη, αν την κατέχεις δηλαδή αλλιώς (ειδικά στην χημική ισορροπία) τα είδη των προβλημάτων είναι πολλά και δεν ενδείκνυται να τα λύνεις "μηχανικά".
Για φροντιστήριο δεν μπορώ να ξέρω αν χρειάζεσαι ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν έκανα, αλλά είχαμε καλό χημικό στο σχολείο.
Αν σου αρέσει πολύ εώς πάρα πολύ η χημεία σίγουρα δε θα δυσκολευτείς ούτε θα βαρεθείς... αλλιώς δεν ξέρω τι να σου πω:/: γενικά έχω ακούσει ότι η χημεία κατεύθυνσηε της Β ίσως είναι πιο δύσκολη από τη χημεία της Γ Λυκείου
Αυτά:)

ισχυει,η χημεια της γ ειναι παιχνιδι, την βιολογια να φοβασαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ισχυει,η χημεια της γ ειναι παιχνιδι, την βιολογια να φοβασαι

λοιπον συνφωνω και διαφωνω!!! η χημεια της γ ειναι ευκολη αλλα κρυβει παγιδες!!!!

Οσο για την βιολογια ειναι απλα διαβασμα!!! δεν ειναι δυσκολη αλλα θελει παπαγαλια!αν κατσι καποιος ΣΟΒΑΡΑ πιστευω ειναι απ τα πιο ευκολα μαθηματα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δηλαδή η χημεία κατεύθυνσης είναι πιο δύσκολη;;..Και για φροντιστήριο προτείνεται και χημεία γενικής ή παλεύεται ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αν θες οποσδηποτε να κανεις φροντ κανε κατευθυνση. Η γενικης ειναι πολυ ευκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εντάξει εύκολη (λογικό γενικής παιδείας μάθημα είναι) αλλά στην γ που έχει οργανική καλό δεν θα είναι να μην έχει κενά και στην χημεία γενικής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
μα γενικης και μονος σου διαβαζεις δεν ειναι τιποτα.Εγω μεχρι να φτασουμε στο 5ο κεφαλαιο (οργανικη) της γ ειχα σχεδον ξεχασει τα παντα απο οργανικη(β) αλλα με μια καλη επαναληψη στο βιβλιο της β ξαναθυμηθηκα αυτα που χρειαζοντουσαν(μη νομιζεις, δεν ειναι πολλα )
Γενικα του χρονου δωσε περισσοτερο βαρυτητα στα μαθηματικα (αλγεβρα και κατ).Η χημεια δεν ειναι κατι τρομερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δηλαδή και φυσική γενικής είναι τόσο εύκολη που παλεύεται και χωρίς φροντιστήριο ; επειδή είναι γενικής και αυτή γι΄αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
οχι την φυσικη δε τη λες ευκολη,(γενικης) ποσο μαλλον την κατευθυνσης.Απλα δεν θα σου χρειαστει πουθενα στην φυσικη της γ.(ουτε η κατ ουτε η γεν)
Φροντιστηριο κανε για δυο λογους(φυσικη )1)για να αποκτησεις ευχερια στη λυση ασκησεων 2)Αν θες να περασεις φυσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλά ότι η γενικής φυσική είναι αχρείαστη για την γ είναι σχετικό γιατί σε βοηθά στην Ηλεκτρολογία της γ...σε όσους βέβαια αφορά αυτή η κατεύθυνση στην γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ναι σωστα ,το ειχα ξεχασει αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι με τα ρεύματα νομίζω πως έχουν κάποια σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
οχι την φυσικη δε τη λες ευκολη,(γενικης) ποσο μαλλον την κατευθυνσης.Απλα δεν θα σου χρειαστει πουθενα στην φυσικη της γ.(ουτε η κατ ουτε η γεν)

Says WHO? Τι λέτε ρε για τη γενικής; Φυσικά και θα σου χρειαστεί στη Γ και, αν και μιλάμε για πράγματα που όπως θα πουν πολλοί μπορούν να καλυφθούν μέσα στη χρονιά, η άνεση θα σας βοηθήσει ΠΟΛΥ να ασχοληθείτε με τα καινούρια κι όχι με ό,τι θα έπρεπε να ξέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μα πώς η φυσική γενικής της β σχετίζεται με την φυσική κατ. της γ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Σχετίζεται σίγουρα το τελευταίο κεφάλαιο της φυσικής γενικής της β που λέει για τις ταλαντώσεις.Απλά συνήθως δεν προλαβαίνει να διδαχθεί σωστά στη β και φέτος ήταν και εκτός ύλης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εχει στην γ μια παραγραφο που λεγεται ηλεκτρικες ταλαντωσεις.Τα "προαπαιτουμενα" σε αυτη την παραγραφο ειναι δυο -τρεις τυποι και καποιες μοναδες μετρησης,δηλαδη πραγματα που με μια 10αλεπτη αναγνωση τα εχεις μαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μικρό το κακό τότε :P .. Από φυσική κατ. καμία σχέση με γ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top