Πώς να βελτιωθώ στα Αγγλικά;

@nn@love

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδια hello φετος θα παω 1 γυμνασιου και εχω αγχος για τα αγγλικα....ποτε δεν ημουν καλη στα αγγλικα στο σχολειο λιγο καλυτερα αλλα εκει γινοταν χαμος και η δασκαλα δν εβλεπε τους καλους μαθητες εκτος απο 2-3 ορισμενους και φοβαμε παρα πολυ γιατι στο γυμνασιο δεν παιζεις ωπος στο δημοτικο.....και ποιο πολυ που οι περισοτεροι φιλοι μου θα πανε μεση και προχωριμενους και εγω θα παω αρχαριοι!!!:'( :'(παρακαλω δωστε ιδεες και πειτε μου πως να βελτιωθω λιγακι....και να κανω περιφανη την μανα μου που ολο με κατσιαζει για αυτο το θεμα!παρακαλω!! sos sos!(μην σχολιαζετε ορθογραφια παρακαλω αλλο ενα αδυνατο σημειο μου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
στο γυμνασιο τα αγγλικα ειναι ιδια με το δημοτικο απο θεμα παιδικης χαρας και χειροτερα μη σου πω.Μην ανησυχεις το επιπεδο ειναι ιδιαιτερα χαμηλο και με λίγο διαβασμα και ενα καλο λεξικο θα τα καταφερεις.Ουσιαστικα μεχρι να τελειωσεις το λυκειο θα τα μαθαινεις ολα απο την αρχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Παιδια hello φετος θα παω 1 γυμνασιου και εχω ανχος για τα αγγληκα....ποτε δεν ειμουν καλη στα αγγληκα στο σχολειο λιγο καλητερα αλλα εκει γινοταν χομος και η δασκαλα δν εβλεπε τους καλους μαθητες εκτος απο 2-3 ορισμενους και φοβαμε παρα πολυ γιατι στο γυμνασιο δεν παιζεις απος στο δημοτικο.....και ποιο πολυ που οι περισοτεροι φιλοι μου θα πανε μεση και προχοριμενους και εγω θα παω αρχαριοι!!!:'( :'(παρακαλω δωστε ιδεες και πιτε μου πως να βελτιοθω λιγακι....και να κανω περιφανη την μανα μου που ολο με κατσιαζει για αυτο το θεμα!παρακαλω!! sos sos!(μην σχολιαζετε ορθογραφια παρακαλω αλλο ενα αδινατο σημιο μου!)


Λοιπον η ορθογραφια σου αγαπητη Αννα δυστυχως πρεπει να σχολιαστει γιατι ειναι αδυνατον 6 χρονια στο δημοτικο να μην βελτιωθηκες λιγουλακι, στο γυμνασιο μετραει και πολυ στις εκθεσεις.

Δευτερον δεν παιζει ρολο αν θα πας αρχαριος η προχωρημενος στα αγγλικα, ισα ισα εμεις που τελειωσαμε φετος γαμωσταυριζαμε γιατι παροτι προχωρημενοι επρεπε να γραψουμε βαση να μαστε στους απροχωρητους και θα την περνουσαμε ζαχαρη.

Τριτον δεν χρειαζεται να ανησυχεις για την περηφανεια της μανας σου καθως θα την κανεις πιο πολυ περηφανη αν παρεις ενα πτυχιο στα αγγλικα παρα στο να ''ανηκεις'' καπου στο σχολικο english classification που κατα τη γνωμη μου ειναι απλα ταξινομηση για να μην τα ξυνει ο καθηγητης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ότι είπε ο πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Χαχαχαχ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Διάβαζε βιβλιά,βλέπε ταινίες χωρίς υπότιτλους και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Σοβαρα δε ξερω αν εχει γινει θεμα αλλα στη γενικοτητα των μαθηματων του σχολειου (διδασκομαστε μια ιδεα απο τα μικρα κομματακια που βαζουνε) οι ξενες γλωσσες ειναι οτι χειροτερο. Εσεις τα μικρα που ξεκινατε το γυμνασιο μην περιμενετε να μαθετε αγγλικα - γερμανικα/γαλλικα απο το σχολειο (εδω ουτε μαθηματικα δεν παιζει να συγκρατησετε οποτε τι να λεμε τωρα).

3 χρονια Γερμανικα, 3 ωρες τη βδομαδα σε 2 ταξεις και 2 ωρες τη βδομαδα στην Γ' και ενα Wie heiβt du εχω μαθει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@love

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Διάβαζε βιβλιά,βλέπε ταινίες χωρίς υπότιτλους και τέτοια.
nice :thanks:
-----------------------------------------
Λοιπον η ορθογραφια σου αγαπητη Αννα δυστυχως πρεπει να σχολιαστει γιατι ειναι αδυνατον 6 χρονια στο δημοτικο να μην βελτιωθηκες λιγουλακι, στο γυμνασιο μετραει και πολυ στις εκθεσεις.

Δευτερον δεν παιζει ρολο αν θα πας αρχαριος η προχωρημενος στα αγγλικα, ισα ισα εμεις που τελειωσαμε φετος γαμωσταυριζαμε γιατι παροτι προχωρημενοι επρεπε να γραψουμε βαση να μαστε στους απροχωρητους και θα την περνουσαμε ζαχαρη.

Τριτον δεν χρειαζεται να ανησυχεις για την περηφανεια της μανας σου καθως θα την κανεις πιο πολυ περηφανη αν παρεις ενα πτυχιο στα αγγλικα παρα στο να ''ανηκεις'' καπου στο σχολικο english classification που κατα τη γνωμη μου ειναι απλα ταξινομηση για να μην τα ξυνει ο καθηγητης...
σας παρακαλω οχι σχολια για την ορθογραφια μ με κανετε και εσθανομαι ασχιμα!!!!!!!:'(:'(:'(:'(
-----------------------------------------
Λοιπον η ορθογραφια σου αγαπητη Αννα δυστυχως πρεπει να σχολιαστει γιατι ειναι αδυνατον 6 χρονια στο δημοτικο να μην βελτιωθηκες λιγουλακι, στο γυμνασιο μετραει και πολυ στις εκθεσεις.

Δευτερον δεν παιζει ρολο αν θα πας αρχαριος η προχωρημενος στα αγγλικα, ισα ισα εμεις που τελειωσαμε φετος γαμωσταυριζαμε γιατι παροτι προχωρημενοι επρεπε να γραψουμε βαση να μαστε στους απροχωρητους και θα την περνουσαμε ζαχαρη.

Τριτον δεν χρειαζεται να ανησυχεις για την περηφανεια της μανας σου καθως θα την κανεις πιο πολυ περηφανη αν παρεις ενα πτυχιο στα αγγλικα παρα στο να ''ανηκεις'' καπου στο σχολικο english classification που κατα τη γνωμη μου ειναι απλα ταξινομηση για να μην τα ξυνει ο καθηγητης...
ναι οσο για το πτηχιο.........ασε σ λεω η κατασταση ειναι φρικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Πρεπει για αρχη να μην νομιζεις οτι ειναι δυσκολη η αγγλικη γλωσσα και οταν μαθαινεις αγγλικα (με οποιον τροπο πιστευεις οτι βοηθαει), να ασχολεισαι μονο με αυτα και να μην σκεφεσαι την αγαπημενη σου φιλη/σειρα τηλεορασης κλπ. Αυτο το εχω εφαρμοσει και εγω και εχω βελτιωθει παρα πολυ! Ομως εχω να σου προτινω και κατι αλλο : να βαλεις τα αγγλικα μες στη ζωη σου! Να βλεπεις αγγλικες ταινιες με υποτιτλους αλλα να προσεχεις πιο πολυ τι λενε οι ηθοποιοι παρα τι γραφουν οι υποτιτλοι! Αυτο θα βοηθησει στο να μπορεσεις να συγκρινεις την ισια προταση στα ελληνικα και στα αγγλικα και να καταλαβεις την διαφορα αναμεσα τους! Ενα τελευταιο ειναι αν χρησιμοποιεις πολυ τους υπολογιστες, να εχεις τα προγραμματα στα αγγλικα, κατι που νομιζω οτι δεν εχεις ηδη εφαρμοσει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
αυτο με τους αρχαριους και τους προχωρημενους γινεται παντα?εμεις δεν το καναμε σε καμια απο τις 3 ταξεις του γυμνασιου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σε εμάς δεν ήταν παιδική χαρά τα αγγλικά στο γυμνάσιο (τουλάχιστον για τους προχωρημένους) , ούτε η δεύτερη ξένη γλώσσα. Βέβαια στο λύκειο ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Σίγουρα παίζει ρόλο το σχολείο και ο καθηγητής,αλλά αμα πέσεις σε κάποιους (ίσως τους περισσότερους), δε θα έχεις το παραμικρό άγχος να βελτιωθείς στα αγγλικά :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Παιδια hello φετος θα παω 1 γυμνασιου και εχω ανχος για τα αγγληκα....ποτε δεν ειμουν καλη στα αγγληκα στο σχολειο λιγο καλητερα αλλα εκει γινοταν χομος και η δασκαλα δν εβλεπε τους καλους μαθητες εκτος απο 2-3 ορισμενους και φοβαμε παρα πολυ γιατι στο γυμνασιο δεν παιζεις απος στο δημοτικο.....και ποιο πολυ που οι περισοτεροι φιλοι μου θα πανε μεση και προχοριμενους και εγω θα παω αρχαριοι!!!:'( :'(παρακαλω δωστε ιδεες και πιτε μου πως να βελτιοθω λιγακι....και να κανω περιφανη την μανα μου που ολο με κατσιαζει για αυτο το θεμα!παρακαλω!! sos sos!(μην σχολιαζετε ορθογραφια παρακαλω αλλο ενα αδινατο σημιο μου!)

Πηγαινεις φροντηστηριο? Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν πηγαινεις...Εγω στην 1η γυμνασιου πηγα στους αρχαριους... μια χαρα ηταν:no1: (Στη β' λυκ πηρα και prof) Εισαι στη α' γυμνασιου εχεις πολλα περιθωρια ακομα για να βελτιωσεις τα Αγγλικα σου... Ακου ξενη μουσικη και δες τους στιχους στο ιντερνετ, δες ταινιες με αγγλικους υποτιτλους, διαβασε κομιξ στα αγγλικα...


Οσον αφορα την ορθογραφια σου διαβασε τα βιβλια του Harry Potter:no1: <<<---- Ευκολος και ευχαριστος τροπος να βελτιωσεις την ορθογραφια σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
και ποιο πολυ που οι περισοτεροι φιλοι μου θα πανε μεση και προχοριμενους και εγω θα παω αρχαριοι!!!

Θυμάμαι όταν μας δώσανε διαγώνισμα για να δούνε ποιοι είναι αρχάριοι/προχωρημένοι έδωσα σχεδόν λευκή κόλλα για να πάω στους αρχάριους,παρ'όλο που είχα ένα δίπλωμα στα χέρια μου. :lol:

Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο,στο σχολείο δεν πρόκειται να μάθεις αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω θα σου πρότεινα να ξεκινησεις χαλαρα απο τους αρχάριους και μετα πας σε κατι More Advanced.Όπως και να το κανουμε κατι θα μάθεις έτσι.
Βεβαια να σου πω την αληθεια θα συμφωνησω πως καλη δουλεια δεν γίνεται στο σχολείο.Οι πιο πολλοι καθητητές κοιτούν πως θα περάσει η ωρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILOVEMYDOG

Νεοφερμένος

Η Μελίνα Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ακου ξενη μουσικη και δες τους στιχους στο ιντερνετ, δες ταινιες με αγγλικους υποτιτλους, διαβασε κομιξ στα αγγλικα...

+φωνω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Είμαι κατοχος michigan advance και παλι δεν μπορω να πω οτι δεν ξερω να συννενοηθω εξεζητημενα στα αγγλικα περα απο καθημερινες κουβεντες... Τωρα η κοπελα ειναι και 12 χρονων, στα 12 μου εγω δεν ειχα καν καλο επιπεδο... Υπομονη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Σαφώς δεν μπορεί κανείς να πει ''ξέρεις,ξέρω αγγλικά''.
Ποτέ δεν την ξέρεις αλλά συνεχώς την μαθαίνεις.
Εδώ 17 χρονών και ανακαλύπτω όλες νέες λέξεις στα ελληνικά
Το δίπλωμα δεν λέει τίποτα κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@love

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πηγαινεις φροντηστηριο? Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν πηγαινεις...Εγω στην 1η γυμνασιου πηγα στους αρχαριους... μια χαρα ηταν:no1: (Στη β' λυκ πηρα και prof) Εισαι στη α' γυμνασιου εχεις πολλα περιθωρια ακομα για να βελτιωσεις τα Αγγλικα σου... Ακου ξενη μουσικη και δες τους στιχους στο ιντερνετ, δες ταινιες με αγγλικους υποτιτλους, διαβασε κομιξ στα αγγλικα...


Οσον αφορα την ορθογραφια σου διαβασε τα βιβλια του Harry Potter:no1: <<<---- Ευκολος και ευχαριστος τροπος να βελτιωσεις την ορθογραφια σου:)
πηγενω φροντηστηριο μαζι με την κολυτη μου...αυτη εχει μαμα που μεγαλωσε στον καναδα και τα αγγλικα μεσα στο σπιτι τουσ πανε και ερχονται ε και στο φροντηστηριο παντα περναει την ταξη με 20 και εγω με 17......παντος το μονο που μου ερεσει απο τα αγγλικα ειναι η εκθεση και εκει τα πηγενω πολυ καλα!!!!!!με 19 και με 20α ειναι παντα η εκθεση μου!:iagree:
-----------------------------------------
Θυμάμαι όταν μας δώσανε διαγώνισμα για να δούνε ποιοι είναι αρχάριοι/προχωρημένοι έδωσα σχεδόν λευκή κόλλα για να πάω στους αρχάριους,παρ'όλο που είχα ένα δίπλωμα στα χέρια μου. :lol:

Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο,στο σχολείο δεν πρόκειται να μάθεις αγγλικά.
κοιτα και εγω εχω σκεφτει το σεναριο ''κοιταω το ταβανι αντι να γραψω'' αλλα ποιο την ακουει την μανα μου!ειδικα και τον πατερα μου που δεν ξερει αγγλικα και ολο μου λεει κοιταμε πως ειμαι και μεθε αγγλικα λεει θα μου ερθουν στην δουλεια αγγλεζοι και δεν θα ξερω τι να πω του εχει σημβει απηρες φορες!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Τα αγγλικά στο γυμνάσιο είναι απλά μια παιδική χαρά άσχετα εάν πας στους προχωρημένους ή στους αρχάριους...Όσο για το να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους προς θεού όχι....για να δυσκολεύεσαι στα αγγλικά του δημοτικού πρέπει το επίπεδο σου να είναι χαμηλό...απλά διάβαζε το μάθημα που σας βάζει ο καθηγητής κάθε μέρα....εδώ εγώ δεν καταλαβαίνω πολλά όταν βλέπω ταινίες χωρίς υπότιτλους και έχω πάρει το proficiency....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top