Πώς να αποβάλλω το άγχος μου

theog

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σκεφτόμουν οτι έπρεπε να ανοίξω ενα θέμα που να μας απασχολεί λους και ιδιαίτερΑ ΈΜΑΣ που σκεφτόμαστε τις πανελλαδικές και εχουμε μια τάση για ζαλάδα, ενα ψιλο εγκεφαλικό να πλησιάζει και νιωθουμε οτι η ωρα τηςΚρίσεως ήρθε!!!! (το ξέρω οτι υπερβάλω αλλά είναι αστεία η ανάγνωση τους!...ή μήπως ΟΧΙ). Ξέρω την άσκηση με τις αναπνοές εισπνέω κ εκπνέω. Ξέρω το 15λεπτο διάλειμμα για λίγη μουσική και γυμναστική ώστε να απαλλαγούμε απο αυτο το δαίμονα. Άλλες ιδέες ή τραυματικές τέτοιες εμπειρίες? και έχει κανείς κα μιά ιδέα για την διατροφή που πρέπει να'' χουμε όλοι οι καταδικασμένοι των πανελλαδικών??? ευχαριστώ προκαταβολικά!!!:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ένα ξέρω.
Για να αποβάλλεις το άγχος πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς έναν σοβαρό λόγο που έχεις για να μην πας καλά σε αυτές τις εξετάσεις.
Άν δεν βρεις κάτι σημαίνει ότι έχεις άδικα άγχος.
Αν βρεις κάτι ,το διορθώνεις και διώχνεις αυτομάτως το άγχος.
Και δεν είμαστε καταδικασμένοι.
Είμαστε μια χαρά.
Μην επιβάλλετε στον εαυτό σας μια κατάσταση που απλά σας σχηματίζουν εδώ και χρόνια την άποψη ότι είναι το 2012 το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
το αγχος δινει το χειροτερο αποτελεσμα ακομα και αν ο αλλος ειναι αριστος...αλλα δεν φευγει ευκολα το κακιασμενο:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγω περυσι στις πρωτες μου εξετασεις ειχα αρκετο αγχος...αλλα οταν τελειωσαν, ειπα:Αυτο ηταν μονο?:P
Βασικα εγω εχω αγχος γενικα για το σχολειο, αν δεν εχω κανει για παραδειγμα μια ασκηση με λουζει κρυος ιδρωτας...
Το ξερω, ειμαι τραγικος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theog

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στην δική μου περίπτωση, νιώθω ενα δυνατό κόμπο στο στομάχι. Το χέρι μου με πονα καθώς κρατώ το στυλό και συνέχεια σκέφτομαι: "αυτό ήταν! ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!" Τι κάνετε για να σας περάσει το άγχος? ειδικά αυτό των πανελλαδικών... όσοι δώσατε δλδ ή όσοι φέτος δίνουν...:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγω περσυ οταν εδινα προφορικα λόουερ ηταν που ειχα αγχος
πριν μπω ημουν χαλαρη, μετα που μπηκα και τον ειδα σκαλωσααααααααα τελειως! ετρεμα κρυωνα και δεν ελεγα σχετικα τιποτα, μονο τα βασικα χχαχαχα
πολυυυυυ αγχος ομως, με αποτελεσμα να μη περασω γιατι ειχα BF -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
σε καθε μαθημα εχω πολυυυυυυυυυυ :(αγχος μερικοι καθηγητες ειδικα σε αγχωνουν με τον τροπο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ξερω ενα παιδι το οποιο οταν εδινε πανελλαδικες ειχε τρομερο αγχος και για 2 χρονια μετα τις εξετασεις του ειχε προβλημα με το στομαχι του απ το αγχος...
παλι καλα που περασε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ξερω ενα παιδι το οποιο οταν εδινε πανελλαδικες ειχε τρομερο αγχος και για 2 χρονια μετα τις εξετασεις του ειχε προβλημα με το στομαχι του απ το αγχος...
παλι καλα που περασε...

και εγώ το ίδιο έχω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αν έχω άγχος λέει...Παίρνω το πρώτο βραβείο...Όταν δίνω Ισπανικά κλαίω ώρες ατελείωτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παιδιά σήμερα εγραφα φιλοσοφία.....ειχα διαβασει πολύ καλα....αλλα με το που μπαινει η καθηγήτρια μεσα στην ταξη και μας δείνει τα θέματα, με πιανει ενα αγχος και ετρεμα...και εκλαιγα...με σκοπο να μην γραψω τιποτα εκτος απο κατι, που με βοήθησε η καθηγήτρια... και νευριαζω μαζι μου γιατι ενω είχα διαβάσει δεν εγραψα....πειτε μου τροπους που θα μπορουσα να αποβαλλω τα αγχος μου..γιατι και κατα την διαρκεια της ωρας δεν μπορω να ηρεμήσω...και θα ηρεμήσω οταν χτυπήσει το κουδούνι για εξω.... ειμαι σε απελπισμενη κατασταση.. και το ιδιο επαθα και στον μαντίθεο...help!!!!!!!!!

Δεν ξέρω πως δουλεύεται εσείς, για μένα πάντως θα σας το πω κάπως ωμά, το θέμα είναι να είσαι ψυχρός όταν γράφεις, καθόλου συναισθήματα, στο μέγιστο η συγκέντρωση..

Έγραφα ένα τεστάκι στην Χημεία κατεύθυνσης, και το είχα πάρει πολύ χαλαρά, μόλις άκουσα ότι είχαμε πέντε λεπτά ακόμα και ήμουν στην μέση ακριβώς του γραπτού, βιάστηκα.. άρχισα και έκανα λαθάκια τύπου 4+2=8, μολίς τα είδα τα διόρθωσα και το έσωσα την τελευταία στιγμή, το όλο λάθος ήταν να αφήσω τα συναισθήματα μου να πάρουν απο κάτω, μήπως δεν προλάβω..

Δεν ξέρω αν υπάρχει κόλπο για να είσαι συγκεντρωμένη αλλά να το πάρεις όσο πιο σοβαρά και σκληρά μπορείς, καλύτερα να κλάψεις και να χάσεις στο διαγώνισμα παρά στις Πανελλαδικές..

Έχω χάσει πολλά γραπτά, πιάνεις την ιδέα την άσκησης και χάνεις στην άλγεβρα, πέρσι στην φυσική στις εξετάσεις έπαθα αυτό 0,1 +1,9 = 20, ευτηχώς το είδα αφού χάλασα μια σελίδα πρόχειρο γράφοντας κάθε τύπο, θεωριά και κάνοντας όλους τους συνδιασμούς γιατί δεν μου έβγαινε η άσκηση..

Απο την στιγμή που έχεις διαβάσει, μην φοβάσε τίποτα, βάλτο κάτω και αρχισε το, άμα με πιάνεις :D . Απαίτησε περισσότερα απο τον εαυτό σου και όπως είπαν και τα παιδιά, εμπιστοσύνη στον εαυτό σου..

Ελπίζω να σε βοήθησα..:):no1:

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγω εχω αρκετο αγχος αλλά δεν το αφήνω να με καταβάλλει!!!!Μπορει να πεθένω απο το αγχος μου αλλα δεν φεναιται αυτο στους αλλους καθόλου!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ηρέμησε, Γ' γυμνασίου είσαι
:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
παλαιοτερα αγχωνομουν τρομερα:(εφτανα σε κατασταση που παρολο που ειχα διαβασει τελεια ξεχναγα τα παντα αλλα καταλαβα πως μονο κακο κανει οποτε σιγα σιγα εμαθα να το ελεγχω και να εχω σε καπως λογικο βαθμο..πιστευω πως πραγματικα δεν πρεπει να αγχωνομαστε και να μας πιανουν τα κλαματα για διαγωνισματα και τετοια :(αλλα καλυτερα τωρα παρα στις πανελλαδικες...τι στο καλο θα συνηθισουμε σιγα σιγα και θα αγχωνομαστε λιγοτερο και στο τελος καθολου...ας ξεκινησουμε την εξασκηση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα συμφοιτητές και συμφοιτήτριες.
Ήθελα να σας ρωτήσω πώς διαχειρίζεστε το άγχος στην ζωή σας. Είτε πρόκειται άγχος για κάποια δουλειά, άγχος για εξετάσεις, άγχος για κάποια εργασία, γενικότερα το πρόβλημα του άγχους στην καθημερινή σας ζωή!

Υπάρχει το δημιουργικό και το καταστροφικό άγχος,το θέμα είναι πως το ελέγχουμε και δεν μας αφήνει να μας καταβάλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Είμαι τρομερά αγχώδης τύπος αλλά όταν θέλω να ηρεμήσω από κάτι που με αγχώνει σκέφτομαι πώς θα νιώθω για αυτό 5 μήνες μετά. Θα είναι σίγουρα μια ανάμνηση και κάτι που θα έχει περάσει και ίσως να γελάω κιόλας για τη χαζομάρα μου να με αγχώνει τόσο. Γενικά το να ξέρω οτι ο χρόνος περνάει και κάποια στιγμή κάτι άσχημο θα είναι πια παρελθόν με βοηθάει να το δω πιο χαλαρά. Επίσης με βοηθάει να ξέρω οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα, μικρά και μεγάλα, δεν είμαι μόνη στη ζωή με προβλήματα. Πάντως όλα περνάνε, αυτό είναι σίγουρο, αν υπάρχει υγεία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Είμαι τρομερά αγχώδης τύπος αλλά όταν θέλω να ηρεμήσω από κάτι που με αγχώνει σκέφτομαι πώς θα νιώθω για αυτό 5 μήνες μετά. Θα είναι σίγουρα μια ανάμνηση και κάτι που θα έχει περάσει και ίσως να γελάω κιόλας για τη χαζομάρα μου να με αγχώνει τόσο. Γενικά το να ξέρω οτι ο χρόνος περνάει και κάποια στιγμή κάτι άσχημο θα είναι πια παρελθόν με βοηθάει να το δω πιο χαλαρά. Επίσης με βοηθάει να ξέρω οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα, μικρά και μεγάλα, δεν είμαι μόνη στη ζωή με προβλήματα. Πάντως όλα περνάνε, αυτό είναι σίγουρο, αν υπάρχει υγεία.:)

Μπορώ να σε καταλάβω ειλικρινά. Εγώ να φανταστείς πόσο αγχώδης είμαι. Μπορώ να αγχωθώ για τα πάντα. Από το να φτάσω πχ κάπου στην ώρα μου κάνοντας σκέψεις μην συμβεί κάτι και με καθυστερήσει, από το email που θα στείλω στον άλλον εάν θα τον πειράξει εάν θα το ενοχλήσει μετά θα το σκέφτομαι ένα μήνα με ενοχές μέχρι να εκφράσω μία άποψη επειδή φοβάμαι ότι θα λογοκριθώ και μετά δεν θα μπορώ να με υποστηρίξω. Είμαι η προσωποποίηση του άγχους για αυτό μπορώ να σε καταλάβω όταν λες " είμαι τρομερά αγχώδης τύπος". Εμένα μου την σπάει αυτοί που λένε εντάξει μην έχεις άγχος" λες ότι το άγχος θα φύγει έτσι. Όταν δεν μπορούν να καταλάβουν ότι για εμένα αυτό το μικρό μπορεί να είναι άγχος αλλά όχι για εκείνους , ή το αντίστροφο. Κάτι που αγχώνει αυτούς εμένα να μου φαίνεται μικρό και ασήμαντο.

Ξέρεις κάτι ; Δυσκολεύομαι πολύ να φανταστώ την ζωή μου ή την συναισθηματική μου κατάσταση μετά από καιρό. Όσο και να το έχω προσπαθήσει είναι να βλέπω μπροστά μου ένα μαύρο τοίχο που να μου λέει "δεν ξέρεις αν θα έχεις τελειώσει με αυτήν την κατάσταση ή ακόμα θα είσαι ακόμα απασχολούμενη με αυτή" και είναι κάποιες φορές πάλι που δεν το πιστεύω ότι την τάδε στιγμή εγώ έχω φτάσει να κάνω αυτό που για εμένα φαντάζει συγκλονιστικό. Δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις ακριβώς τι νιώθω και τι θέλω να πω. Απλά πολλές φορές τώρα πχ με την πτυχιακή που παρουσιάζω Οκτώβρη -Νοέμβρη αισθάνομαι σαν ότι δεν θα έρθει ποτέ αυτή η περίοδος ή ότι και να έρθει θα καταλήξει σε αποτυχία ! Είναι λες ότι θα πάω να με κρίνουν σε δικαστήριο. Δεν ξέρω έχω μάλλον μεγαλοποιήσει το ζήτημα και κάνω κακό σε εμένα απλά δεν μπορώ να φανταστώ εμένα τότε καθόλου! Και για αυτό δεν μπορώ να το δω χαλαρά !

Σίγουρα, η υγεία είναι πάνω από όλα και από όλους αυτό εννοείται. Όλος ο κόσμος έχει προβλήματα και σοβαρότερα αλλά δυστυχώς δεν έχουμε αναπτύξει εγώ τουλάχιστον τις άμυνες ώστε να μπορώ να το διαχειριστώ ώστε να αντιμετωπίσω μία δύσκολη κατάσταση όποια και να είναι αυτή ανά πάσα στιγμή. Είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος και εκεί που εκνευρίζομαι μπορώ να κλάψω με το παραμικρό! Απλά δεν μπορώ να συγκρίνω ένα πρόβλημα υγείας με ένα άγχος για μία εργασία, αλλά μπορώ να συγκρίνω εμένα με άλλα παιδιά για αυτό το ζήτημα ή το πώς θα κρίνει κάποιος την δουλειά μου. Φυσικά δε με ενοχλούν οι καλοπροαίρετες κριτικές αλλά όταν κρίνουν από μία κακή στιγμή το άτομό μου και την αξία μου. Θεωρώ ότι εάν η πτυχιακή μου αποτύχει θα αποτύχω και εγώ η ίδια καθώς εγώ προσπάθησα για να την υλοποιήσω! :cray:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ignitus

Νεοφερμένος

Η Ignitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά άγχος έχουμε όταν έχουμε ανασφάλειες .. αν πιστεύουμε ότι τα ξέρουμε δεν μας τρομάζει τίποτα. Παρεπιπτόντως μήπως αγχώνεσαι επειδή φοβάσαι για το βαθμό που θα πάρεις στις εξετάσεις; Από προσωπική εμπειρία όταν έγραφα ενδοσχολικές αυτή ήταν η μοναδική μου έγνοια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά άγχος έχουμε όταν έχουμε ανασφάλειες .. αν πιστεύουμε ότι τα ξέρουμε δεν μας τρομάζει τίποτα. Παρεπιπτόντως μήπως αγχώνεσαι επειδή φοβάσαι για το βαθμό που θα πάρεις στις εξετάσεις; Από προσωπική εμπειρία όταν έγραφα ενδοσχολικές αυτή ήταν η μοναδική μου έγνοια .

Ναι είμαι κατά πολύ ανασφαλής !! Ναι ο βαθμός είναι η μεγαλύτερή μου έννοια . Ίσως εάν δεν με ένοιαζε δεν θα με απασχολούσε η πτυχιακή θα την έκανα απλά για να την κάνω. Τώρα σκέφτομαι την αξιολόγησή της !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ Όταν αγχώνομαι,ενώ πεινάω,δεν μπορώ να φάω. Μου κόβετε ή όρεξη.Επίσης κάθε πρωί πριν βγω στη στάση για το λεωφορείο ,κάνω εμετό και μετα νιώθω τέλεια.Κάνοντας εμετό,μου φεύγει ΤΟ άγχος.Οταν παίρνω τα Θέματα Δεν αγχώνομαι καθόλου.Όλο το άγχος το περνάω στο σπίτι.Εεεε και λίγο στο σχολείο,λίγο πριν μπούμε να γράψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top