Πώς θα οργανώσετε το χρόνο σας για τις πανελλήνιες του 2011; Οι απόφοιτοι ιδέες;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω προσωπικα εχω ανχωθει παρα πολυ. στοχευω αρχιτεκτονικη που η φετινη βαση του μετσοβιου ηταν 22.313 μορια...
Ειχα κανει καλοκαιρινη προετοιμασια, και απο 1η σεπτεμβρη αρχιζω επαναληψη, μονη μου.
Ιδιαιτερα μαθηματα απο 13 σεπτεμβριου, μαζι με το σχολειο.!!!
Πιστευω πως θα διαβαζω ετσι οπως μου εχουν προτεινει αρκετοι αποφητοι φιλοι μου.
Δηλαδη: 2-3 ωρες διαβασμα, διαλειμα, παλι 2-3 ωρεσ διαβασμα, κτλ....
ΕΣΕΙΣ??? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εγω προσωπικα εχω ανχωθει παρα πολυ. στοχευω αρχιτεκτονικη που η φετινη βαση του μετσοβιου ηταν 22.313 μορια...
Ειχα κανει καλοκαιρινη προετοιμασια, και απο 1η σεπτεμβρη αρχιζω επαναληψη, μονη μου.
Ιδιαιτερα μαθηματα απο 13 σεπτεμβριου, μαζι με το σχολειο.!!!
Πιστευω πως θα διαβαζω ετσι οπως μου εχουν προτεινει αρκετοι αποφητοι φιλοι μου.
Δηλαδη: 2-3 ωρες διαβασμα, διαλειμα, παλι 2-3 ωρεσ διαβασμα, κτλ....
ΕΣΕΙΣ??? :)

πρωτα απ'ολα να σου ευχηθω καλο κουραγιο, γιατι εχεις πολλα να περασεις μεσα σε αυτην την χρονια..εγω απο χτες θεωρουμαι και επισημα πλεον φοιτητρια κ ειμαι πολυ χαρουμενη που τελειωσε και τυπικα το μαρτυριο που λεγεται πανελληνιες εξετασεις. Μπορει να σου φανουν λιγο επιπολαια οσα θα πω, αλλα αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια και ισως να σε βοηθησουν.Αρχικα, κι εγω εκανα καλοκαιρινα μαθηματα με ενα διαλειμμα 2 εβδομαδων για διακοπες αλλα ειλικρινα δεν με βοηθησαν σχεδον καθολου..ισως στο να βγει πιο ανετα η υλη αλλα αυτα που κανεις τον αυγουστο δεν τα θυμασαι με τιποτα μεχρι τα μεσα της χρονιας..δεν χρειαζεται αγχος, ουτε εξωφρενικο διαβασμα.το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να συνειδητοποιησεις οτι στοχευεις καπου ψηλα και οτι πρεπει να δειξεις σοβαροτητα.θα θυσιασεις καποιες εξοδους,καποιες εκδρομες..ενδεχεται να σπασουν τα νευρα σου μιας κ η ιστορια αυτη κραταει σχεδον εναν χρονο κ οχι 9μηνες οπως καθε σχολικο ετος. η πιο σημαντικη συμβουλη κατα την γνωμη μου ειναι: ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ!!! οσο εξυπνος και αν ειναι καποιος αν δεν βγαλει την υλη 100 φορες ωστε να την ξερει τελεια δεν προκειται να δωσει το μεγιστο απο αυτο που μπορει..το κακο στα ιδιαιτερα μαθηματα ειναι οτι δεν γραφεις τοσο συχνα διαγωνισματα κ ετσι αμελεις την επαναληψη..μεγα λαθος! το επαθα αυτο κ ειχα φτασει σε σημειο να εχει ερθει το πασχα και να παλευω με νυχια και με δοντια να βγαλω την υλη της βιολογιας. εφτυσα αιμα αλλα τα καταφερα.αν δινεις ομως περισσοτερη προσοχη κατα την διαρκεια της χρονιας, στο τελος θα εισαι πιο ανετη και αυτο βοηθα την ψυχολογια σου.. Τωρα που εχω τελειωσει μπορω να πω οτι το διαβασμα που εκανα δεν ηταν κ τοσο τραγικο ή κουραστικο.το κουραστικο κομματι ειναι οι αμετρητες ωρες στα φροντιστηρια και στο σχολειο.ΠΟΤΕ μην αφηνεις να σου μαζευονται πολλα σε ενα μαθημα..γινονται βουνο, κ μετα δεν βγαζεις ακρη(επισης λαθος που εκανα με την Χημεια)..Βαλε ενα προγραμμα κ προκαλεσε τον εαυτο σου να το τηρει.Οποτε θα καταρρεεις ψυχολογικα σκεψου ποσες χιλιαδες παιδια βρισκονται στην ιδια θεση με σενα κ ποσα πριν απο σενα! Οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαστε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Κατ' αρχάς καλή σχολική χρονιά και καλή επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις...Εγώ πιστεύω πως κάθε άτομο μπορεί να οργανώσει το κατάλληλο για αυτό πρόγραμμα ώστε να ανταπεξέλθει, οπότε θα ήταν λίγο άκυρο να λέμε "διαβάστε μέρα" ή "διαβάστε βράδυ"...Ένα κλειδί για την επιτυχία στις πανελλήνιες είναι να κάνεις συχνές ερωτήσεις σε πράγματα τα οποία δν τα έχεις κατανοήσει πλήρως (εκτός αν είσαι διάνοια και τα πιάνεις όλα πριν τα πει ο καθηγητής :D)...Τι σου είπα εεε? Αυτό το λέω διότι πολλοί μαθητές έχουν τι νοοτροπία να μν κάνουν (πολλές) ερωτήσεις διότι έτσι φαίνεται πως δν κατάλαβαν ή ντρέπονται τους συμμαθητές τους με αποτέλεσμα να αφήνουν κενά σε ασκήσεις, τα οποία δν καλύπτονται ούτε στην επανάληψη...Στη θεωρία, ό,τι νομίζεις πως δν το έχεις μάθει πλήρως (και γενικώς δν νιώθεις σίγουρη) το διαβάζεις, δίνοντας σ' αυτό ιδιαίτερη έμφαση από μόνη σου (χωρίς να περιμένεις να έρθει η ώρα του μαθήματος ή ο καιρός για επανάληψη)...Και να θυμάσαι πως αν έχεις αυτογνωσία και νιώθεις έτοιμη, τότε είσαι δύο φορές έτοιμη :)...

ΥΓ: ααα, και δν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι (από τώρα τουλάχιστον),,,η ψυχραιμία (βλ. μη πέταγμα μορίων) είναι αυτή που κάνει τη διαφορά στην ώρα των αποτελεσμάτων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tanatsos

Νεοφερμένος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... ε τώρα να πω ότι είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με τη thread starter...Φέτος θα δώσω και γω πανελλαδικές με στόχο Αρχιτεκτονική και έχω ξεκινήσει εδώ και 3 βδομάδες φροντιστήριο...όλα πηγαίνουν μια χαρά (για μένα τουλάχιστον που διάβαζα από πάντα)...Τώρα όταν ξεκινήσει το σχολείο δε ξέρω πώς θα πρέπει να οργανώσω το διάβασμά μου. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχω κάτσει να διαβάσω μετά τις 11, εκτός από μέρες που είχα διαγωνίσματα την επομένη γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ.
Όλο το καλοκαίρι προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ενδεχομένως (σίγουρα μάλλον) θα πρέπει να επικεντρωθώ μόνο στα 6 μαθήματα που θα δώσω και τα 2 σχέδια...Ακούω ωστόσο από άλλα παιδιά για βιταμίνες και red bull να αντέχουν τη νύχτα για να διαβάζουν και αν τα θεωρώ υπερβολές, με τρομάζουν κατά βάθος μήπως αναγκαστώ να βρεθώ και γω σε αυτή τη θέση...
υ.γ. το μόνο μάθημα που με αγχώνει για τις πανελλαδικές είναι τα μαθηματικά κατ....(φαντάσου να 'ταν και περισσότερα πως θα μουν τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... ε τώρα να πω ότι είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με τη thread starter...Φέτος θα δώσω και γω πανελλαδικές με στόχο Αρχιτεκτονική και έχω ξεκινήσει εδώ και 3 βδομάδες φροντιστήριο...όλα πηγαίνουν μια χαρά (για μένα τουλάχιστον που διάβαζα από πάντα)...Τώρα όταν ξεκινήσει το σχολείο δε ξέρω πώς θα πρέπει να οργανώσω το διάβασμά μου. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχω κάτσει να διαβάσω μετά τις 11, εκτός από μέρες που είχα διαγωνίσματα την επομένη γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ.
Όλο το καλοκαίρι προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ενδεχομένως (σίγουρα μάλλον) θα πρέπει να επικεντρωθώ μόνο στα 6 μαθήματα που θα δώσω και τα 2 σχέδια...Ακούω ωστόσο από άλλα παιδιά για βιταμίνες και red bull να αντέχουν τη νύχτα για να διαβάζουν και αν τα θεωρώ υπερβολές, με τρομάζουν κατά βάθος μήπως αναγκαστώ να βρεθώ και γω σε αυτή τη θέση...
υ.γ. το μόνο μάθημα που με αγχώνει για τις πανελλαδικές είναι τα μαθηματικά κατ....(φαντάσου να 'ταν και περισσότερα πως θα μουν τώρα)
δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι απο τωρα (εχεις πολυ καιρο μπροστα σου να αγχωθεις:P). Εχοντας περασει ομως απο αυτην την φαση θα σου πω ενα πραγμα για να σε καθησυχασω..ολα αυτα για τα ξενυχτια και τις βιταμινες και τους καφεδες ειναι σκετες υπερβολες.Το συζητησα πολλες φορες με συμμαθητες μου (παιδια της θετικης που στοχευαν για ιατρικες) και κανενας απο εμας δεν ειχε ξενυχτησει ουτε μια φορα κατα την διαρκεια της χρονιας. Με ενα σωστο προγραμμα και ηρεμια θα δεις κ μονος σου οτι το διαβασμα θα το τελειωνεις το πολυ μεχρι τις 11-11:30. Ακομη κ αν δεν το τελειωσεις σε συμβουλευω να τα παρατησεις και να πας για υπνο.Θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο απ'οσο νομιζεις. Μεσα σε μια ολοκληρη χρονια οι μονες φορες που "ξενυχτησα" ηταν οταν εγραφα διαγωνισμα εφ'ολης της υλης στην φυσικη στο φροντιστηριο κ διαβασα μεχρι τις 1 το βραδυ περιπου και οταν εδινα πανελληνιες για την βιολογια γενικης,κατευθυνσης και τα μαθηματικα. Κι αυτο γιατι δεν μας ειχαν αφησει καθολου περιθωριο κ δεν προλαβαιναμε να βγαλουμε την υλη ουτε στα γρηγορα.Βεβαια μην φανταστεις οτι δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ..Διαβαζα μεχρι τις 3 περιπου και επρεπε να σηκωθω στις 6. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ομως! Σε νοιωθω για τα μαθηματικα γιατι κι μενα ειναι το χειροτερο μου και προτιμησα να κατσω να διαβασω το βραδυ πριν να δωσω αντι να κοιμηθω καλα, με αποτελεσμα να κοιμαμαι ορθια το επομενο πρωινο, να εχω απιστευτο αγχος, να ειμαι ετοιμη να ξερασω και να γραψω χαλια-πραγμα που μου στοιχησε την πολη της επιλογης μου.
Οπως προειπα ομως, αυτο θα σου τυχει 2-3 φορες ολη τη χρονια κ αν μπορεις ειναι καλο να το αποφυγεις.Μην σκας απο τωρα κ μην μπεις σε καμια περιπτωση στην λογικη του πρεπει να παιρνω βιταμινες και συμπληρωματα και να πινω 10 καφεδες τη μερα.Ηρεμισε.Καλο προγραμμα θελει κ τιποτα αλλο. Ενδεικτικα θα σου πω οτι στην φυσικη που ειχα βγαλει την υλη 200 φορες, την μερα πριν να δωσω ημουν βολτα σε συναυλια κ γυρισα σπιτι,κοιμηθηκα νωρις και εγραψα 19,2 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Εγω παλι θα σου πω οτι ουτε κουραγιο ουτε τπτ........οσα λενε για τις πανελλαδικες ειναι μ.....ς!θα κατσεις θα διαβασεις χωρις υπερβολες και θα κτλβς οτι γινεται πολυς λογος για το τπτ.οσον αφορα τις ωρες και τα διαλειματα μην ακους κανεναν , αυτο αφορα εσενα (π.χ πολοι διαβαζουν οπως ανεφερες αλλα εγω προσωπικα αμα αρχισω να διαβαζω πιανω και 10ωρο...δεν μαρεσει να σταματω)....αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να φροντισεις να κοιμασε επαρκως και ποτε μην θυσιασεις τον υπνο σου για ενα ανουσιο διαβασμα...κουρασμενος δεν θα καταφερεις τπτ και θα χασεις περισσοτερο χρονο αποτι αν κοιμοσουνα....εντελει θα δεις οτι η χρονια θα περασει πιο γρηγορα αποτι φανταζεσαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tanatsos

Νεοφερμένος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! και κάτι άλλο τώρα...αυτό το σχέδιο είναι πολύ παραπλανητικό με την έννοια ότι ακούς σχέδιο αρχικά και λες οκ, όπως τα υπόλοιπα μαθήματα...Στην ουσία όμως στο σχολείο δεν γίνεται δουλειά με τίποτα (όλη τη χρονιά που είχα γραμμικό ως επιλεγόμενο 2 σχέδια κάναμε και αυτά μια βρύση και ένα κυλικείο..καμία σχέση με τα θέματα των πανελλαδικών-σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ τον καθηγητή) και στην ουσία μου φεύγει το Σάββατο έτσι! να ξυπνάς απ τις 6:15 να προλάβεις το τραίνο των 7:25 για Θεσσαλονίκη και να γυρνάς 6-8 το απόγευμα(ανάλογα με το τραίνο που θα προλάβεις- καταλαβαίνετε ότι δεν έχεις κουράγιο ούτε να δεις βιβλίο μπροστά σου για την υπόλοιπη μέρα)..και γενικά το θεωρώ πολύ άδικο για όσους δίνουν σχέδιο, γιατί ο εμφανής εξαναγκασμός να πηγαίνεις φροντιστήριο για ένα μάθημα, από το υπουργείο μάλιστα είναι εξωφρενικός.

Ένιγουέι,θα κλείσω ελπιδοφόρα( :P ), ελπίζω να το αξίζει η σχολή που νομίζω πως ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
παιδια εγω ολα αυτα νομιζω πως ειναι σαχλαμαρες! τι ρεντ μπουλ και καφεδες ρε,μονο γαστρεντερικες ενοχλησεις και νευρα τσαταλια κερδιζεις ετσι! Δεν σε αδικω φυσικα,τα ακουω και εγω καθε μερα,ορισμενους τους εχει πιασει η πρεμουρα και λενε ο,τι να ναι! Για μενα ειναι υπερβολη να τρελαινεσαι στους καφεδες (προσωπικα δεν μου αρεσει,πινω σπανια και ποτε πρωι γιατι θα ξερασω)...
ποτε στη ζωη μου δεν εχω διαβασει 10ωρα συνεχομενα,ουτε θα λεγα οτι εχω πιεστει και παντα εβγαζα πανω απο 17.. τελευταια στιγμη τα κανω ολα,ειναι και θεμα τυχης νομιζω... δεν υπερηφανευομαι γιατι τις εχω κανει στα γραπτα και εγω τις μλκιες μου..και φυσικα το οτι δεν εχω μαθει να διαβαζω σωστα πιστευω οτι θα μου στοιχησει φετος...
Τελος παντων,εγω για φετος θα δωσω καποιες συμβουλες,συμπληρωστε και εσεις..

1. Σωστη διατροφη... Δημητριακα,φρουτα,λαχανικα και γαλακτοκομικα,πολυ νερο... Συνοπτικα,κομμενα τα ανθυγιεινα σνακ,σοκολατες,τσιπς μπλα μπλα,τρωτε κανονικα...
2. Μην παραλειπετε το πρωινο,πολυ βασικο!
3. Οι βιταμινες ειναι προαιρετικες,αυτο θα το κρινετε εσεις και ο φαρμακοποιος.....
4.Περιοριστε τους καφεδες,το αλκοολ,το τσιγαρο... ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ! αντι για καφε αν επιμενετε στην καφεινη,πιειτε τσαι!
5.Να κοιμαστε οπωσδηποτε 5 ωρες.. κανονικα ειναι πολυ παραπανω αλλα οκ.. και ενας υπνακος το μεσημερι βοηθαει.
6.Αθληθειτε λιγο...μια ωρα τη βδομαδα σας περισσευει,δεν μπορει!
7.Προσπαθηστε να ελεγξετε το χρονο που περνατε στο νετ ή στην τηλεοραση..
8.Οταν διαβαζετε,να ειστε συγκεντρωμενοι! Μην στελνετε ταυτοχρονα μηνυματα κτλ κτλ κτλ
9.Μην αφηνετε κενα ή αποριες. Οτι δεν καταλαβαινετε να το κοιτατε ξανα και ξανα μεχρι να αποτυπωθει στη μνημη σας.
10.Μην πανικοβαλλεστε και μην αφηνετε μαθηματα στην απεξω...κριμα δεν ειναι να χασετε ετσι μορια?

Αυτα πανω κατω,ελπιζω να βοηθησα!

ΚΑΙ!!!! Μην αφηνετε πορωμενους συμμαθητες,καθηγητες,γονεις,σκυλους να σας αγχωνουν! Για σας δινετε ρε,οχι για αυτους! ΤΕΛΟΣ!
Καλη μας επιτυχια ρε αλανια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misu7

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τα συχνά διαλείμματα είναι το κλειδί της επιτυχίας!!

(ΜΟΥΧΑΧΑΧΑ.... Και τώρα για πείτε που έγινα φοιτητής, πως το αλλάζω στο προφίλ μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ηλίθιο να δίνουν οι απόφοιτοι συμβουλές διαβάσματος.Ο κάθε ένας διαβάζει όπως του αρέσει και όπως τον βολεύει.Δεν χρειάζεται να κάνουμε εμείς οι απόφοιτοι τους έξυπνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
1. Σωστη διατροφη... Δημητριακα,φρουτα,λαχανικα και γαλακτοκομικα,πολυ νερο... Συνοπτικα,κομμενα τα ανθυγιεινα σνακ,σοκολατες,τσιπς μπλα μπλα,τρωτε κανονικα...
2. Μην παραλειπετε το πρωινο,πολυ βασικο!
3. Οι βιταμινες ειναι προαιρετικες,αυτο θα το κρινετε εσεις και ο φαρμακοποιος.....
4.Περιοριστε τους καφεδες,το αλκοολ,το τσιγαρο... ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ! αντι για καφε αν επιμενετε στην καφεινη,πιειτε τσαι!

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το post της Παναγιώτας, αλλά να κάνω μερικά σχόλια:
Οι βιταμίνες είναι μούφα. Αν τρώτε καλά δεν έχετε ανάγκη από "βιταμίνες".
Αντί για καφέδες πιείτε πράσινο τσάι και τσάι gingko.
Να τρώτε δημητριακά ολικής άλεσης. Είναι το καλύτερο για τον εγκέφαλο. Λίγη σοκολάτα (σκούρη εννοείται) δεν βλάπτει.
Όσο για το τσιγάρο, όσο τρελό κι αν ακούγεται, η νικοτίνη στην πραγματικότητα βοηθά στην μάθηση και την συγκέντρωση. Αλλά σίγουρα τα μειονεκτήματα της κατανάλωσης καπνού είναι πολύ περισσότερα από τα οφέλη!

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ηλίθιο να δίνουν οι απόφοιτοι συμβουλές διαβάσματος.Ο κάθε ένας διαβάζει όπως του αρέσει και όπως τον βολεύει.Δεν χρειάζεται να κάνουμε εμείς οι απόφοιτοι τους έξυπνους.

Σίγουρα ο καθένας πρέπει να βρει το δικό του στιλ. Εμείς απλά δίνουμε μερικές ιδέες και συμβουλές. Από εκεί και πέρα, ο καθένας πρέπει να δοκιμάσει και να δει ποιες τεχνικές λειτουργούν καλύτερα για αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μπορεί κάποιος από τους απόφοιτους να με καθησυχάσει πλζζζ;;;;; δεν έχουν ανοίξει καν ακόμα τα σχολεία κ εγώ ήδη έχω πεθάνει απτό άγχος...κ οι πανελλήνιες απλές εξετάσεις είναι έτσι;;ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την βγάλω καθαρή μέχρι το τέλος της χρονιάς αν συνεχίσω να ακούω τους ενήλικες γύρω μου να πανικοβάλλονται και να μου λένε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ότι έτσι και χάσω μια ώρα διάβασμα όλα τελείωσαν κ ότι πρέπει να διαβάζω μέχρι το πρωί...εντάξει είμαι θεωρητική σίγουρα θέλει διάβασμα αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
μπορεί κάποιος από τους απόφοιτους να με καθησυχάσει πλζζζ;;;;; δεν έχουν ανοίξει καν ακόμα τα σχολεία κ εγώ ήδη έχω πεθάνει απτό άγχος...κ οι πανελλήνιες απλές εξετάσεις είναι έτσι;;ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την βγάλω καθαρή μέχρι το τέλος της χρονιάς αν συνεχίσω να ακούω τους ενήλικες γύρω μου να πανικοβάλλονται και να μου λένε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ότι έτσι και χάσω μια ώρα διάβασμα όλα τελείωσαν κ ότι πρέπει να διαβάζω μέχρι το πρωί...εντάξει είμαι θεωρητική σίγουρα θέλει διάβασμα αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...:(

TO MONO για το οποίο αξιζει να δινεις δεκάρα,κατα τη διαρκεια ολης της χρονιας,ειναι η σωματικη και ψυολογικη σου κατασταση.Καλο και το συστηματικό διαβασμα,αλλα αν κρεμασεις τον εαυτο σου,θα κανει σε εσενα το ιδιο,και θα εγκαταλειψεις πριν φθασεις στα pits.Μαθε να επικοινωνεις με τον εαυτο σου.Νυσταζεις?Κοιμασαι.Πεινας?Τρως.Θελεις εσυ να διαβασεις?Διαβαζεις.Σε ολα τα αλλα βαζεις ωτοασπίδες.Αυτοι που μας αγαπανε παντα αγχωνονται και χαλανε τον κοσμο,μην ανησυχεις.Εφοσον τα καταφεραν αλλοι,μπορεις κι εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
μπορεί κάποιος από τους απόφοιτους να με καθησυχάσει πλζζζ;;;;; δεν έχουν ανοίξει καν ακόμα τα σχολεία κ εγώ ήδη έχω πεθάνει απτό άγχος...κ οι πανελλήνιες απλές εξετάσεις είναι έτσι;;ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την βγάλω καθαρή μέχρι το τέλος της χρονιάς αν συνεχίσω να ακούω τους ενήλικες γύρω μου να πανικοβάλλονται και να μου λένε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ότι έτσι και χάσω μια ώρα διάβασμα όλα τελείωσαν κ ότι πρέπει να διαβάζω μέχρι το πρωί...εντάξει είμαι θεωρητική σίγουρα θέλει διάβασμα αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...:(
Παιδια της θεωρητικης εχετε να τραβηξετε πολλα ζορια!!Ξερω απο τον κολλητο μου που εδωσε και διαβαζε διπλασιο χρονο απο μενα και εβγαλε και λιγοτερα μορια!Παντως αυτα με τις θυσιες και τα ξενυχτια εξαρτωνται και απο τον τροπο ζωης του καθενος!Αν εχεις μαθει να καθεσαι παρα πολλες ωρες στη τηλεοραση η στο νετ δυσκολα θα κοψεις αυτη τη συνηθεια!Αν παλι εχεις μαθει να βγαινεις εξω δεν το σταματας ευκολα!Γενικα εγω προσπαθουσα να τα προλαβω ολα και αναγκαζομουν να κανω απουσιες για να διαβασω να λυνω ασκησεις μαθηματικων στην ωρα των μαθηματων του σχολειου και να ξενυχταω μεχρι τις τρεις στο pc επειδη δεν προλαβαινα πιο πριν και αν δεν το χρησιμοποιουσα καθημερινα τουλαχιστον μια ωρα δεν μπορουσα!Οποτε οσοι δεν εχετε βαλει προγραμμα απο περυσι θα πιεστειτε λιγο αν θελετε να εχετε ενα σιγουρο και καλο αποτελεσμα!Καλη επιτυχια σε ολους σας και να θυμαστε παντα το εξης 'Οτι κανετε το κανετε για τον εαυτο σας και για κανεναν αλλο'!Μην αγχωνεστε απο τωρα εχετε χρονο να αγχωθειτε!
Υ.Γ1 Της τεχνολογικης προσεχετε το διαολεμενο μαθημα της Φυσικης!Εκαψε πολυ κοσμο φετος μαζι και μενα!17 εγραψα grrrrr
Υ.Γ2 Προσεχετε επισης το μαθημα Α.Ο.Δ.Ε!Απομακρυνετε τους γονεις και ευθραυστα αντικειμενα γιατι τα νευρα σας δεν θα το αντεξουν!Ευτυχως εγραψα 19.9 εδω ευτυχως δεν πηγαν τσαμπα τοσα νευρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
μπορεί κάποιος από τους απόφοιτους να με καθησυχάσει πλζζζ;;;;; δεν έχουν ανοίξει καν ακόμα τα σχολεία κ εγώ ήδη έχω πεθάνει απτό άγχος...κ οι πανελλήνιες απλές εξετάσεις είναι έτσι;;ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την βγάλω καθαρή μέχρι το τέλος της χρονιάς αν συνεχίσω να ακούω τους ενήλικες γύρω μου να πανικοβάλλονται και να :clapup:μου λένε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ότι έτσι και χάσω μια ώρα διάβασμα όλα τελείωσαν κ ότι πρέπει να διαβάζω μέχρι το πρωί...:clapup:εντάξει είμαι θεωρητική σίγουρα θέλει διάβασμα αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...:(


Τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά, σκέψου μόνο όταν θα τελειώσεις τι ωραία που θα νιώθεις.:clapup::clapup:
Κοίτα εγώ θετική ήμουνα,δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει στη θεωρητική αλλά σίγουρα εαν στοχεύεις κάποια σχολή με υψηλή βάση θέλει πολύ διάβασμα.Είναι λογικό εαν στοχεύεις μια σχολή με υψηλή βάση ή κάποια συγκεκριμένη να έχεις άγχος.Εγώ για παράδειγμα ήθελα να περάσω μαθηματικό απθ, αλλά δεν το έπιασα για πολύ λίγο και πέρασα φυσικό απθ, δεν με χάλασε καθόλου, μη πω ότι είναι και καλύτερα. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην στοχεύσεις σε κάτι συγκεκριμένο, υπάρχουν τόσο ωραίες σχολές και τμήματα, απλά προσπάθησε για το καλύτερο.Σε ότι αφορά τα υπογραμμισμένα τώρα:δεν ξέρω πραγματικά γιατί τα λένε αυτοί που τα λένε...χαζομάρες.Πίστεψε αυτή η χρονιά δεν είναι μόνο διάβασμα, είναι μια χρονιά διαμόρφωσης χαρακτήρα και περιπλάνησης τα έγκατα του μυαλού.πολύ περίεργο ε?Εγώ πάντως τελειώνοντας το λύκειο αυτό κατάλαβα.

μια συμβουλή μόνο θα σου δώσω περι διαβάσματος παρόλο που παραπάνω έγραψα ότι αυτό είναι ηλίθιο,αλλάδεν πειράζει και εγώ ηλίθιος είμαι, άρα συνεχίζω.:D
όχι πολλά πολλά φροντιστήρια, το διάβασμα που κάνει ο καθένας μόνος του είναι ανεκτίμητο ,στο φροντιστήριο καταλαβαίνεις, στο σπίτι μαθαίνεις.
πάντως μία που είσαι θεωρητική θα το πώ : η φιλοσοφία είναι απο τις ωραιότερες επιστήμες, εγώ τουλάχιστον εκεί θα πήγαινα άμα ήμουνα θεωρητική.Τι λές, που στοχεύεις εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παιδια της θεωρητικης εχετε να τραβηξετε πολλα ζορια!!Ξερω απο τον κολλητο μου που εδωσε και διαβαζε διπλασιο χρονο απο μενα και εβγαλε και λιγοτερα μορια!
Οι πολλές ώρες διαβάσματος δεν συνεπάγονται ποιότητα διαβάσματος ούτε εξασφαλίζουν επιτυχία.
Στη θεωρητική δεν συναντάς τόσο εύκολα βαθμούς πάνω απο 18, όσο στις άλλες δύο κατευθύνσεις, λόγω της υποκειμενικότητας των περισσότερων μαθημάτων. Γι'αυτό και δεν υπάρχουν σχολές στο 1ο πεδίο με πάνω από 19.000 μόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδια της θεωρητικης εχετε να τραβηξετε πολλα ζορια!!Ξερω απο τον κολλητο μου που εδωσε και διαβαζε διπλασιο χρονο απο μενα και εβγαλε και λιγοτερα μορια!Παντως αυτα με τις θυσιες και τα ξενυχτια εξαρτωνται και απο τον τροπο ζωης του καθενος!Αν εχεις μαθει να καθεσαι παρα πολλες ωρες στη τηλεοραση η στο νετ δυσκολα θα κοψεις αυτη τη συνηθεια!Αν παλι εχεις μαθει να βγαινεις εξω δεν το σταματας ευκολα!Γενικα εγω προσπαθουσα να τα προλαβω ολα και αναγκαζομουν να κανω απουσιες για να διαβασω να λυνω ασκησεις μαθηματικων στην ωρα των μαθηματων του σχολειου και να ξενυχταω μεχρι τις τρεις στο pc επειδη δεν προλαβαινα πιο πριν και αν δεν το χρησιμοποιουσα καθημερινα τουλαχιστον μια ωρα δεν μπορουσα!Οποτε οσοι δεν εχετε βαλει προγραμμα απο περυσι θα πιεστειτε λιγο αν θελετε να εχετε ενα σιγουρο και καλο αποτελεσμα!Καλη επιτυχια σε ολους σας και να θυμαστε παντα το εξης 'Οτι κανετε το κανετε για τον εαυτο σας και για κανεναν αλλο'!Μην αγχωνεστε απο τωρα εχετε χρονο να αγχωθειτε!
Υ.Γ1 Της τεχνολογικης προσεχετε το διαολεμενο μαθημα της Φυσικης!Εκαψε πολυ κοσμο φετος μαζι και μενα!17 εγραψα grrrrr
Υ.Γ2 Προσεχετε επισης το μαθημα Α.Ο.Δ.Ε!Απομακρυνετε τους γονεις και ευθραυστα αντικειμενα γιατι τα νευρα σας δεν θα το αντεξουν!Ευτυχως εγραψα 19.9 εδω ευτυχως δεν πηγαν τσαμπα τοσα νευρα!
Εμεις που τελειωσαμε δεν πρεπει να μεταδιδουμε πανικο,σε νεοτερους υποψηφιους που πανικοβαλλονται μπροστα σε μια καινουρια κατασταση.Καλη η προθεση,κακη η επιροη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
...ακομη θυμαμαι τους παλιοτερους...δυσκολη η θεωρητικη,δυσκολες οι πανελληνιες θελει διαβασμα κ ιδρωτα να περασεις.κ χιλια δυο.
παραλιγο να τα χαψω κ να τα παρατησω.γι αυτο θελω να πω στα παιδια που εχουν αυτο το γολγοθα να ανεβουν:ψυχραιμια,το αγχος ειναι κακος συμμαχος.σχηματιστε δικη σας αποψη,η γνωμη των αλλων ειναι για να υπαρχουν τα παραμυθια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasKAJSA

Νεοφερμένος

Ο Ναβουχωνοδοσορ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω ! ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΚΕΝΑ !Δν χρειαζετε τρελο διαβασμα ΤΕΛΟΣ !! misu7 οταν μαθεις πωσ να αλλαξεις το προφιλ πεσ το και σε μενα χαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top