Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή χρήση της γλώσσας;

Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή Ορθογραφία/Γραμματική/Συντακτικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Πάρα πολύ. Δυσκολεύομαι να διαβάσω posts με λάθη.

    Ψήφοι: 26 32.1%
  • Αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει από το να διαβάζω κάποιο post που έχει λάθη.

    Ψήφοι: 45 55.6%
  • Πολύ λίγο, ίσα που το προσέχω.

    Ψήφοι: 5 6.2%
  • Καθόλου.

    Ψήφοι: 5 6.2%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κάποιοι όμως παλέυουν να μάθουν ολόκληρη γραμματική για το φόρουμ, προσωπικά πήγα μέχρι και σε καθηγήτρια νεοελληνικών και κατάφερε τα ελάχιστα επειδή έλεγα "έλα μωρά τι θα χρειαστούν" εδώ όμως πέρασα τον εαυτό μου,


βρε μάνια είναι δυνατόν? Μια γενική κουβέντα της Angie_Ann να την έχουμε καταντήσει απολογία δικιά σου? Μην το παίρνεις τοις μετρητοις βρε καλή μου!

Άλλωστε νομίζω ότι όλοι (όπως και με τον krono) έχουμε παρατηρήσει τη βελτίωση [προσωπικά τα πρώτα σου ποστ αδυνατούσα να τα διαβάσω ενώ τώρα σαφώς και δεν ισχύει!]

Μια μικρή παρατήρση μόνο ... μην το κάνεις για το forum αυτό... ΓΙΑ ΣΕΝΑ πρέπει να το κάνεις... όπως και οτιδήποτε άλλο κάνεις... σιγά μην κάτσεις να ασχοληθείς με το αν πχ εγώ είμαι πικρόχολη κ σε βρίζω για τα ορθογραφικά σου! ΓΙΑ ΣΕΝΑ πρέπει να βελτιωθείς όχι για να μου αποδείξεις εμένα ότι είμαι κακιά πχ. Αν παρόλαυτα η δικιά μου η "κακία" σε κάνει να γίνεις καλύτερη [γνωστό και ως πείσμα] τότε... τι να πω.. .έστω και καταλάθος έκανα ένα καλό! :)


[ελπίζω να μην θεωρεις ότι σε έχω προσβάλλει ποτέ προσωπικά... Αν το έκανα ζητώ συγγνώμη. Το εγώ και το mania και πάλι είναι παραδείγματα.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αngie-ann μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω αυτο το plug in ?
Την αλλη φορα ειχες βαλει το link το κατεβασα αλλα παλι τιποτα.:/:
δεν το βρηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Από το πρώτο ποστ που έκανα σε αυτό το θέμα είπα ότι η ανορθογραφία δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. (ειδικά όταν ο άλλος προσπαθεί και να βελτιωθεί. ;) ) Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι όταν κάποιος δεν ξοδεύει 2-3 λεπτά επιπλέον για να φτιάξει την σύνταξη, να βάλει παραγράφους, κεφαλαία, μια τελεία κτλ Πράγματα δηλαδή που κάνουν ένα κείμενο ευκολοδιάβαστο και που μπορεί να κάνει κάποιος με μια δεύτερη ανάγνωση.

.

Εγώ απλά μηλάω με αυτούς που απευθείας μετά το πρώτο σου πόστ είπαν για την ορθογραφία;)

βρε μάνια είναι δυνατόν? Μια γενική κουβέντα της Angie_Ann να την έχουμε καταντήσει απολογία δικιά σου? Μην το παίρνεις τοις μετρητοις βρε καλή μου!

Άλλωστε νομίζω ότι όλοι (όπως και με τον krono) έχουμε παρατηρήσει τη βελτίωση [προσωπικά τα πρώτα σου ποστ αδυνατούσα να τα διαβάσω ενώ τώρα σαφώς και δεν ισχύει!]

Μια μικρή παρατήρση μόνο ... μην το κάνεις για το forum αυτό... ΓΙΑ ΣΕΝΑ πρέπει να το κάνεις... όπως και οτιδήποτε άλλο κάνεις... σιγά μην κάτσεις να ασχοληθείς με το αν πχ εγώ είμαι πικρόχολη κ σε βρίζω για τα ορθογραφικά σου! ΓΙΑ ΣΕΝΑ πρέπει να βελτιωθείς όχι για να μου αποδείξεις εμένα ότι είμαι κακιά πχ. Αν παρόλαυτα η δικιά μου η "κακία" σε κάνει να γίνεις καλύτερη [γνωστό και ως πείσμα] τότε... τι να πω.. .έστω και καταλάθος έκανα ένα καλό! :)


[ελπίζω να μην θεωρεις ότι σε έχω προσβάλλει ποτέ προσωπικά... Αν το έκανα ζητώ συγγνώμη. Το εγώ και το mania και πάλι είναι παραδείγματα.]


Πρώτον δεν προσβλήθηκα απο κανέναν
Δέυτερον δεν είναι απολογία δική μου μόνο αλλα και αυτών που δεν απαντάνε και έχουν απογοήτευτεί, ήρθε ένα πμ σε μένα απο κάποιο μέλος που είναι στεναχωρημένο επιδή απλά φοβάτε ότι χαλάει την εικόνα του φόρουμ, νοιώθει άσχημα, είμαι σίγουρη ότι και κάποιοι άλλοι νοιώθουν το ίδιο;)


Μην αγχώνεσε το ξαναείπα για μένα συζήτηση κάνουμε, κανένα πρόβλημα και κανένας λόγος για συγνώμες, απλά αν πρόσεξες απο το αρχικό πόστ έγινε πανικός με τα ορθογραφικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
στο τελος μιας προτασης και οχι χρησιμοποιηση αυτων αντι των υπολοιπων σημειων στιξεως!
Πολύ σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γιατί μερικοί έχουμε Όπερα και στο κάτω κάτω ρε Βίκυ -που μ' αρέσει που το λες ενώ είσαι και δασκάλα- δεν είναι απλά σκοπός μόνο να μην ενοχλούμαστε εμείς. Άκρως εγωιστικό. Με τη λύση που πρότεινα, θα ωφεληθούν και οι ίδιοι οι ανορθόγραφοι βλέποντας διορθωμένο το κείμενό τους. Κάτι θα τους μείνει.:)
Ενώ με την αυτοδιόρθωση δεν θα τους μείνει; :confused:
Γιατί αν π.χ. αρχίζω και τους διορθώνω πρέπει να σημειώνω την λέξη, να γράφω την σωστή και να λέω και τον κανόνα (για να γίνει ας πούμε σωστή δουλειά) και ο ανορθόγραφος να το προσέχει και να μαθαίνει και τον κανόνα... Ε...πες μου τώρα ποιος θα το κάνει αυτό!:hmm:

Και δεν θα το θεωρήσουν πολύ εκνευριστικό...λες κι έχουν ένα μπαμπούλα ή το κακό δάσκαλο του Δημοτικού πάνω από το κεφάλι τους; :P

Ενώ εκεί κοκκινίζει και σου δείχνει τις λέξεις...ε... μία, δυο, 102 θα σου μείνει...έλεος δηλαδή... εδώ εμένα κοντεύουν να μου μείνουν τα λάθη των παιδιών και αρχίζω κι έχω πρόβλημα για το πως γράφεται το "είμαι" σωστά :P

Και στην τελική , είμαι δασκάλα, αλλά δεν έχω σκοπό να κάνω προγράμματα παρέμβασης και να στηριχτώ στις παιδαγωγικές μεθόδους για να μάθουν κάποιοι τώρα ορθογραφία... :P Μιλάμε για ενήλικες όπου οφείλουν μόνη τους να βελτιωθούν και είναι καθαρά στην κρίση τους τώρα....

Μετά απο αυτό τα χαριτωμένα λογάκια που ακούω και διαβάζω εδώ, θα πώ κάτι πράγματα στην vkey η οποία σωστά το έθεσε αλλα δεν σκέυτηκε ότι αυτή η μέθοδος είναι αντι-παιδαγώγική καθώς απλά παπαγαλίζεις και δεν μαθένεις ποτέ να γράφεις σωστά, ενώ μαθαίνοντας απο τα λάθη σου γίνεσε καλύτερος, προσωπικά θα μηλήσω και όσοι έχουν πρόβλημα σαν εμένα θα καταλάβουν τι ενοώ, προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι, το να κρίνει κάποιος απο τα ορθογραφικά είναι πρόβλημα του αλλα άς σκευτεί ο καθένας εδώ ότι η προσπάθεια που γίνετε απο μένα γίνετε για να μας διαβάζετε καλύτερα και όχι να μας κρίνετε, καταλάβετε ότι όλοι έχουμε προβλήματα

Κανένας απο αυτούς δεν προσπαθεί όμως να διορθώσει τα παραπάνω, κανείς δεν κάνει την προσπάθεια που καναμε εμείς για να γίνομαστε ευανάγνωστοι, κανένας δεν έκανε κάτι, όλοι λένε προσπαθώ αλλα κανείς δεν το έκανε πράξη όσο εμείς οι ανορθογραφοι, που στο κάτω κάτω δεν είμαστε υποχρεωμένοι να φτιαξουμε την ορθογραφία όταν κάποιοι δεν φτιάχνουν την δική τους καμπούρα.

Μάνια μου δεν κρίνω από την ορθογραφία κανένα άτομο αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έχω τρελό κόλλημα... Αν ήσουν κολλητή μου αυτή την στιγμή θα σου είχα στείλει το μήνυμα σου διορθωμένο και θα σου κότσαρα ένα πρόσεχε! :P (όσοι με ξέρουν προσωπικά καταλαβαίνουν γιατί το κάνω...και το αγόρι μου είναι τελείως ανορθόγραφο και τραβάει τα ίδια...γιατί για εμένα οφείλουμε να ξέρουμε να γράφουμε και να εκφραζόμαστε σωστά και σε αυτό επιμένω πάντα - είτε αφορά ενήλικο, είτε παιδί του δημοτικού...sorry but that' me :/:)

Καταλαβαίνω ότι κάνετε προσπάθεια να βελτιωθείτε αλλά σε αυτό που έχω κάνει εγώ quote ξέρεις πραγματικά ποια είναι τα λάθη σου και γιατί; :hmm:

Όταν δεν γνωρίζεις ακριβώς ποιο είναι το λάθος πως θα το διορθώσεις; :worry:
Αν δεν στο πει κάποιος ή αν δεν δεις ένα ωραιότατο κοκκινάδι κάτω από την λεξούλα; :hmm:

Και κάτι άσχετο...θέλετε να σας βρω παιδαγωγικούς μεθόδους να μάθετε να ορθογραφείτε σωστά δηλαδή; :worry: Γιατί τόσο εσύ όσο και ο Βαλ μου πετάξατε ότι είναι αντι-παιδαγωγικό και γι΄αυτό μη σωστό...

Οι ανορθόγραφοι πραγματικά δηλαδή πως μαθαίνουν τώρα να γράφουν σωστά; (δεν το λέω ειρωνικά...πραγματικά θέλω να μάθω πως διορθώνεστε...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Η ορθογραφία είναι ένα από τα ελάχιστα πράγματα που μπορούν να με κάνουν έξαλλη. Για την ακρίβεια, η απουσία ορθογραφίας.
Στα προσωπικά μου κείμενα, ποστς κ.λ.π είμαι αυστηρή μέχρι τελευταίας τελείας και αποστρόφου. Τα κείμενα άλλων, δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να τα βλέπω αλάνθαστα, γιατί όπως ειπώθηκε δεν γράφουμε και έκθεση. Αλλά για εμένα, η ανορθογραφία είναι αναρχία. Θαυμάζω τους ανθρώπους που προσπαθούν να κάνουν κάτι γι' αυτό και να βελτιωθούν.
Αν το ποστ που έχω μπροστά μου είναι γεμάτο ορθογραφικά, δεν πρόκειται να το διαβάσω. Αν δεν έχει τόνους απλά δεν θα μου φανεί ωραίο κι αν είναι και μεγάλο πιθανότατα θα το διαβάσω στα γρήγορα.
Όσον αφορά το συντακτικό, εκεί κι αν έχω κόλλημα, αναφερόμενη πάντα στα δικά μου κείμενα. Απλά δεν φαντάζεστε. Από τους άλλους περιμένω τα βασικά, αλλά όταν παραβιάζονται ακόμα και οι βασικοί κανόνες στίξης κάτι με πιάνει.
Καθώς όμως δεν είμαστε αναμάρτητοι, ας μην είμαστε απόλυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αngie-ann μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω αυτο το plug in ?
Την αλλη φορα ειχες βαλει το link το κατεβασα αλλα παλι τιποτα.:/:
δεν το βρηκα

αν εννοείς τον ορθογραφικό έλεγχο για το FF, ορίστε το link. :)
Κάνει έλεγχο τόσο σε ελληνικά όσο και σε αγγλικά κείμενα :D 2 σε 1
---

επί του θέματος, ναι, με ενοχλεί και εμένα να διαβάζω κείμενα με πάρα πολλά λάθη, σε σημείο που να μου φαίνονται κινέζικα. Το ίδιο όμως με εκνευρίζει να διαβάζω κείμενα μόνο με κεφαλαία (αν κ εδώ απαγορεύεται αυτό), μόνο με πεζά, χωρίς σημεία στίξης, χωρίς παραγράφους κτλ. Όλα αυτά αν το κείμενο καταντήσει εντελώς κουραστικό. Για μικρά κείμενα ή για κείμενα με φυσιολογικό αριθμό λαθών, σαφώς και δεν με πειράζει :)

Άλλωστε κανείς δεν είναι αλάνθαστος και φυσικά ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να κρύβεται πίσω από τα ορθογραφικά λάθη (π.χ. δυσλεξία) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μοναχε δεν βγαινει τιποτα στο λινκ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εμένα μου βγάζει ενα κενο κ λεει (χωρις τίτλο)????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εμένα μου βγάζει ενα κενο κ λεει (χωρις τίτλο)????:worry:
Και καπου θα σου εχει το παραθυρο να το αποθηκευσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μπορεί να έχει επιλεγμένο να μην της εμφανίζονται pop-in παράθυρα.

Kakerlak ,μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ
Είναι αυτό που λέει greek (el, en) αν θέλεις και αγγλική διόρθωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η Vkey καλά τα λέει... προσωπικά πιστεύω ότι και με το "αυτοδιορθωτικό" tool του firefox, οποιος θέλει μαθαίνει. Άρα δεν είναι αντιπαιδαγωγικό και μην της λέτε για το αν είναι επαγγελματικό εκ μέρους της ή κάτι τέτοιο, είναι άτοπο.
Σημασία έχει... Θέλουν οι ανορθόγραφοι (που όντως κάνουν πολλά λάθη στα γραπτά τους) να μάθουν κάτι παραπάνω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εμένα μου τη δίνει κατά κύριο λόγο η ασυνταξία και η έλλειψη σημείων στίξης :/:
Μετά ακολουθούν τα πολύ χτυπητά ορθογραφικά λάθη.
Μετά ακολουθούν τα κείμενα χωρίς τόνους. Ένα κουμπάκι για κάθε λέξη άνω της μια συλλαβής είναι πια :P
(είναι καλό να συνηθίσετε να γράφετε με τόνους γιατί ενδέχεται να σας χρειαστεί αν γράψετε κάποιο κείμενο που θα το χρειαστείτε για πιο "επίσημο" λόγο :) ).

Το χειρότερο απ' όλα όμως είναι τα greeklish κείμενα που είναι γραμμένα με κεφαλαία, χωρίς σημεία στίξης, παραγράφους και σημαντικά συντακτικά λάθη (έχει τύχει να διορθώσω κάμποσα στο παρελθόν ( :mad: ).

Η χρήση ορθογραφικού ελέγχου βοηθάει, δεν αδρανοποιεί το πρόβλημα. :)
Δηλαδή τι πιο ωφέλιμο για τη λύση του προβλήματος της ορθογραφίας κάνει κάποιος με το να μην έχει ορθογραφικό έλεγχο;
Όπως προαναφέρθηκε, είναι μεταδοτικό το πρόβλημα.
Από τη στιγμή που κάποιος δημοσιεύει ένα ανορθόγραφο μήνυμα, πέφτει λόγος και σε οποιονδήποτε άλλον έχει πρόσβαση να το διαβάσει, η ορθογραφία του. :)

Μερικά άρθρα σχετικά άρθρα:
- Τα σημεία στίξης.
- Συχνά ορθογραφικά λάθη.

ΑΝ ποτέ καταφέρει κανείς και διαβάσει τη Γραμμική Β τους. Προέρχομαι από περιβάλλον που έχει σχέση και με τον Ιατρικό κλάδο μεταξύ άλλων (ναι είμαστε μορφωμένοι γενικώς, τι θέλετε τώρα;:P) και ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν κατάφερα από 7 γιατρούς που φέρνω στο μυαλό μου να διαβάσω συνταγή ΕΝΟΣ και να μη βλαστημήσω...
Αλήθεια, γιατί οι γιατροί γράφουν με αυτό το τρόπο; Το θεωρούν εξυπνάδα να γράφουν με καλικατζούρες ή υπάρχει άλλος λόγος; :confused::confused::confused:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου δεν κρίνω από την ορθογραφία κανένα άτομο αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έχω τρελό κόλλημα... Αν ήσουν κολλητή μου αυτή την στιγμή θα σου είχα στείλει το μήνυμα σου διορθωμένο και θα σου κότσαρα ένα πρόσεχε! :P (όσοι με ξέρουν προσωπικά καταλαβαίνουν γιατί το κάνω...και το αγόρι μου είναι τελείως ανορθόγραφο και τραβάει τα ίδια...γιατί για εμένα οφείλουμε να ξέρουμε να γράφουμε και να εκφραζόμαστε σωστά και σε αυτό επιμένω πάντα - είτε αφορά ενήλικο, είτε παιδί του δημοτικού...sorry but that' me :/:)

Καταλαβαίνω ότι κάνετε προσπάθεια να βελτιωθείτε αλλά σε αυτό που έχω κάνει εγώ quote ξέρεις πραγματικά ποια είναι τα λάθη σου και γιατί; :hmm:

Όταν δεν γνωρίζεις ακριβώς ποιο είναι το λάθος πως θα το διορθώσεις; :worry:
Αν δεν στο πει κάποιος ή αν δεν δεις ένα ωραιότατο κοκκινάδι κάτω από την λεξούλα; :hmm:

Και κάτι άσχετο...θέλετε να σας βρω παιδαγωγικούς μεθόδους να μάθετε να ορθογραφείτε σωστά δηλαδή; :worry: Γιατί τόσο εσύ όσο και ο Βαλ μου πετάξατε ότι είναι αντι-παιδαγωγικό και γι΄αυτό μη σωστό...

Οι ανορθόγραφοι πραγματικά δηλαδή πως μαθαίνουν τώρα να γράφουν σωστά; (δεν το λέω ειρωνικά...πραγματικά θέλω να μάθω πως διορθώνεστε...):)

Προσωπικά γράφω προσέχωντας τα κείμενα των άλλων, όταν λοιπόν κάποιος γράψει π.χ. την λέξη πλαίσιο εγώ θα την δώ και όταν θέλω να την πώ βλέπω πώς την ΄γράφει κάποιος που δεν είναι ανορθόγραφος και το αντιγράφω, έτσι την επόμενη φορά θυμάμε την λέξη και δεν την κάνω λάθος;)


Εξάλου πώς ξέρεις ο άλλος άν ο τρόπος που του το λές τον κάνει να μην θέλει να μάθει απο πίσμα;:hmm: λέω εγώ τώρα:hmm:
Η Vkey καλά τα λέει... προσωπικά πιστεύω ότι και με το "αυτοδιορθωτικό" tool του firefox, οποιος θέλει μαθαίνει. Άρα δεν είναι αντιπαιδαγωγικό και μην της λέτε για το αν είναι επαγγελματικό εκ μέρους της ή κάτι τέτοιο, είναι άτοπο.
Σημασία έχει... Θέλουν οι ανορθόγραφοι (που όντως κάνουν πολλά λάθη στα γραπτά τους) να μάθουν κάτι παραπάνω;;

Τι θα πεί δεν θέλει κάποιος να διορθωθεί, εσύ έμαθες ορθογραφία σε μια μέρα; πιστέυεις ότι αρέσει σε κάποιον ανορθόγραφο να του την λένε επιδή είχε κάποιο πρόβλημα και δεν έμαθε να γράφει σωστά; εξάλου κάποιοι μαθαίνουν με κάποιο τρόπο και κάποιοι με κάποιον άλλο, αν πχ κάποιος μάθει απλά να αντιγράφει στα γρήγορα απο το word πώς θα του μείνει η σωστή λέξη; σαν λύση πάντα θα έχει ορθογραφικό έλεγχο;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οι ανορθόγραφοι πραγματικά δηλαδή πως μαθαίνουν τώρα να γράφουν σωστά; (δεν το λέω ειρωνικά...πραγματικά θέλω να μάθω πως διορθώνεστε...):)


Εγω παντος βικυ μου με τον καιρο... Οσο το παλευω για να μαθω δεν καταφερνω τπτ, ισα-ισα εχω τα αντιθετα αποτελεσματα... Οσο δεν με ενδιαφερει σιγα-σιγα συναταω συχνα καπιες λεξεις και ολο και περισσοτερα μου μενουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...


Τι θα πεί δεν θέλει κάποιος να διορθωθεί, εσύ έμαθες ορθογραφία σε μια μέρα; πιστέυεις ότι αρέσει σε κάποιον ανορθόγραφο να του την λένε επιδή είχε κάποιο πρόβλημα και δεν έμαθε να γράφει σωστά; εξάλου κάποιοι μαθαίνουν με κάποιο τρόπο και κάποιοι με κάποιον άλλο, αν πχ κάποιος μάθει απλά να αντιγράφει στα γρήγορα απο το word πώς θα του μείνει η σωστή λέξη; σαν λύση πάντα θα έχει ορθογραφικό έλεγχο;;)

Δε με κατάλαβες.

ΔΕ θέλει κάποιος να διορθωθεί, όταν αντιδράει, σε κάποια παρατήρηση για την ορθογραφία του, με ύφος "έλα άσε με, που θα μου την πεις εσύ, ό,τι ξέρω ξέρω".
Εγώ έμαθα ορθογραφία σε 12 χρόνια, δεν είπα ποτέ ότι γεννήθηκα ανορθόγραφη.
Όχι, δεν πιστεύω ότι αρέσει σε κανέναν να του τη λένε. Ούτε να τον μαλώνουν, δηλαδή, ούτε να τον διορθώνουν καλοπροέραιτα.
Και, όχι, δεν είναι λύση ο ορθογραφικός έλεγχος. Είναι μία επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και μ'αρέσει η ορθογραφία, σε λιγοτερο σημαντικα κεφαλαια της ζωης , οπως ενα φόρουμ στο ίντερνετ, πάω σε μια μεση λυση αναμεσα σε ομορφια και ταχυτητα. Γιαυτο...σκοτωσα τους τονους και ησυχασα
. Αλλά παντα μαρεσε να γραφω σωστα τις λεξεις τουλαχιστον, σε σημειο που αν δεν ηξερα μια λεξη ή την εψαχνα ή εβρισκα συνωνυμη. Παντως τα παιδια εδω μια χαρα τα πανε και ποτε δεν εδωσα βαση στην ορθογραφια τους (παρολο που γενικα μου χτυπαει ασχημα).Καπου χανουμε το νοημα νομιζω αμα το πολυζαλιζουμε. Ναι δεν θελει πολλη δουλεια για ενα πιο σωστο κειμενο, που βοηθαει τους αλλους , αλλα και εμας που θα μαθαινουμε (και θα διαβαζονται τα ποστ μας :P )....αλλά κι αμα δε το κανει καποιος , δε νομιζω πρεπει να το βλεπουμε σαν ασεβεια ή να το εκλαμβανουμε αρνητικα.

Ατομα που δε διαβαζουν ποστς επειδή λειπουν τονοι ή παραγραφοι, ή υπαρχουν πολλες παραθεσεις ή ειναι πολυ μεγαλα κλπ, για μενα, οι ιδιοι χανουν. Και λεω οτι χανουν δεδομενου οτι καποιςο μπαινει σε ενα τοπικ γιατι τον ενδιαφερει το θεμα, η συζητηση, οι ιδεες και αποψεις που θα ακουστουν. Αυτα θα ειναι η πνευματικη τροφη μας, οχι η αψεγαδιαστη γραμματική. Όλα αναλογα με το ποσο ενδιαφερει καποιον το καθετι παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Προσωπικά, όταν βλέπω ποστ με πολλά ορθογραφικά λάθη και ιδιαίτερα τρανταχτά, δεν μπορώ να το διαβάσω γιατί με μπερδεύει, όχι γιατί θεωρώ ανούσιο το ποστ και την άποψη του συγγραφέως του. Καλώς ή κακώς, με πιάνουν τα διαόλια μου όταν βλέπω ένα ποστ τίγκα στα λάθη! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top