Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή χρήση της γλώσσας;

Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή Ορθογραφία/Γραμματική/Συντακτικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Πάρα πολύ. Δυσκολεύομαι να διαβάσω posts με λάθη.

    Ψήφοι: 26 32.1%
  • Αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει από το να διαβάζω κάποιο post που έχει λάθη.

    Ψήφοι: 45 55.6%
  • Πολύ λίγο, ίσα που το προσέχω.

    Ψήφοι: 5 6.2%
  • Καθόλου.

    Ψήφοι: 5 6.2%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οκ, για τις τελίτσες το κάνω κι εγώ. :redface: Είναι κακή συνήθεια αλλά δεν μπορώ να την κόψω! :P Για τους τόνους δεν το συνειδητοποιώ, παρά μόνο όταν κάνω παράθεση και μου κοκκινίζει το κείμενο :P

Βρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με την ορθογραφία γιατί δεν βάζετε το plug in του firefox που διορθώνει τα λάθη; :hmm:

Μετά απο αυτό τα χαριτωμένα λογάκια που ακούω και διαβάζω εδώ, θα πώ κάτι πράγματα στην vkey η οποία σωστά το έθεσε αλλα δεν σκέυτηκε ότι αυτή η μέθοδος είναι αντι-παιδαγώγική καθώς απλά παπαγαλίζεις και δεν μαθένεις ποτέ να γράφεις σωστά, ενώ μαθαίνοντας απο τα λάθη σου γίνεσε καλύτερος, προσωπικά θα μηλήσω και όσοι έχουν πρόβλημα σαν εμένα θα καταλάβουν τι ενοώ, προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι, το να κρίνει κάποιος απο τα ορθογραφικά είναι πρόβλημα του αλλα άς σκευτεί ο καθένας εδώ ότι η προσπάθεια που γίνετε απο μένα γίνετε για να μας διαβάζετε καλύτερα και όχι να μας κρίνετε, καταλάβετε ότι όλοι έχουμε προβλήματα

Π.Χ
Κάποιοι δεν βάζουν τόνους αλλα είναι άψωγοι στην ορθογραφια
Κάποιοι βάζουν πολλές παραθέσεις χωρίς ονόματα και ψάχνεις τον μπούσουλα
Κάποιοι βάζουν 3 τελίτσες
Κάποιοι σου σπάνε σε 800 κομμάτια ένα μύνημα και σπάνε τα νέυρα των άλλων που το γράφουν,
Κάποιοι γράφουν κουραστικά κατεβατά
Κάποιοι δεν βάζουν σημεία στιξης

Κανένας απο αυτούς δεν προσπαθεί όμως να διορθώσει τα παραπάνω, κανείς δεν κάνει την προσπάθεια που καναμε εμείς για να γίνομαστε ευανάγνωστοι, κανένας δεν έκανε κάτι, όλοι λένε προσπαθώ αλλα κανείς δεν το έκανε πράξη όσο εμείς οι ανορθογραφοι, που στο κάτω κάτω δεν είμαστε υποχρεωμένοι να φτιαξουμε την ορθογραφία όταν κάποιοι δεν φτιάχνουν την δική τους καμπούρα.

Βάλ αγόρι μου το πρώτο σου πόστ είναι ανεπίτρεπτο, δηλαδή είναι ελαστικο το στέκι με τους ανορθογραφους και σκληροί με ποιούς; με σένα που μια ώρα διαβάζω ότι θάβεις αυτούς που έχουν πρόβλημα; μήπως πρέπει να κρεμάσουμε μερικούς για παραδειγματισμό; μην είσαι σκληρός, ούτε εσύ είσαι τέλειος ούτε εγώ ούτε κανένας εδώ μέσα, δέξου το σε παρακαλώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μην είσαι σκληρός, ούτε εσύ είσαι τέλειος ούτε εγώ ούτε κανένας εδώ μέσα, δέξου το σε παρακαλώ:)


βρε mania όντως ισχύει αυτό όμως ΓΙΑΤΙ αν σου κάνει παρατήρηση για κάποιο ορθογραφικό σου να τσαντιστείς? ???

Προσωπικά, σε κάποια άτομα εδώ μέσα όταν έχω δει λάθη στα γραπτά τους (κραυγαλέα) έχω στείλει Pm... Ναι το θεώρησα δικαίωμα μου να το κάνω αυτό και το έκανα με καλή διάθεση... Αλλά με τέτοια... "εμμονή" στο δικαίωμα της ανορθογραφίας με βάζεις σε σκέψεις για το αν είχα κάνει καλά τελικά...

[κι ας μη φάνηκαν να θίγονται τα άτομα στα οποία το είχα κάνει]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τώρα, όσον αφορά τα forums δεν περιμένω από τον άλλο να είναι τέλειος, αλλά περιμένω να σέβεται την ανάγκη μου για καλαισθησία και ευαναγνωσία.
Είμαστε εδώ για να διορθώνουμε ο ένας τον άλλο και να γινόμαστε καλύτεροι.
:)
Ωραίο αυτό.:)
Δεν νομιζω ότι ο καθένας το κάνει επίτηδες και θέλει να προσβάλει την καλαισθησία του άλλου.

Μάνια μου εγώ θέλω να σου πω ενα μπράβο για τη βελτίωση.:)


Δεν πρέπει η ανορθογραφία να περιορίζει τον άλλο από το να εκφράσει τη γνώμη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μη με παρερμηνεύεις, δε μιλάμε για κατηγορίες.
Κι εγώ πχ δεν έχω διαβάσει παρά ελάχιστα ποστς του Great Chaos, γιατί είναι μεγάλα και με ιδιαίτερο τρόπο γραμμένα. Κι εγώ προσπερνάω μεγάλα ποστς, ή απλά τα διαβάζω πεταχτά.
Άλλωστε μιλάμε εδώ πιο πολύ για σοβαρά threads, για πολιτική κλπ... Ε, εκεί θα πεις κάτι παραπάνω... Και για να μπεις σε ένα τέτοιο θέμα, θα θέλεις να διαβάσεις κάτι πιο αναλυτικό.

θα σου φερω ενα παραδειγμα (που αφορα εμενα ωστε να μην παρεξηγηθω)
...εγω δε χρησιμοποιω σημεια στιξεως αλλα αυτες τις τελειες...γιατι απλα ετσι μου αρεσει...
εαν καποιος δεν μπορει να με διαβασει και θεωρει οτι προσβαλλω την αισθητικη του....ας το κανει....πρεπει να το κανουμε θεμα? Ειναι τοσο σημαντικο? Και στην τελικη, γιατι θα πρεπει αν ειμαστε αρεστοι σε ολους?:hmm:
Και για να ειμαι ειλικρινης με εχουν ενοχλησει πολυ περισσοτερο καποιες αποψεις ορθογραφημενες απο καποιες ανορθογραφες....και εκει ειναι η ουσια για μενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μπορεί να είμαστε σε φόρουμ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε ότι 'να ναι. Με αυτή τη δικαιολογία φυσικά ζούμε και σε μια χώρα αλαλούμ. : Έλα μωρέ τι πειράζουν 2 λαθάκια και έλα μωρέ τι πειράζουν 2 παραβλέψεις κτλ κτλ... Όταν κάποιος σε γράφει προφανώς δεν σε σέβεται κιόλας. ;) Θα συμφωνήσω και με όσα έχει πει το Γίδι μέχρι τώρα.

edit Επειδή βλέπω ότι γράφτηκαν άλλα 5-6 ποστ μέχρι να το δημοσιεύσω να προσθέσω ότι με έχει βοηθήσει φοβερά στην ορθογραφία μου το Plug-in του Firefox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
βρε mania όντως ισχύει αυτό όμως ΓΙΑΤΙ αν σου κάνει παρατήρηση για κάποιο ορθογραφικό σου να τσαντιστείς? ???

Προσωπικά, σε κάποια άτομα εδώ μέσα όταν έχω δει λάθη στα γραπτά τους (κραυγαλέα) έχω στείλει Pm... Ναι το θεώρησα δικαίωμα μου να το κάνω αυτό και το έκανα με καλή διάθεση... Αλλά με τέτοια... "εμμονή" στο δικαίωμα της ανορθογραφίας με βάζεις σε σκέψεις για το αν είχα κάνει καλά τελικά...

[κι ας μη φάνηκαν να θίγονται τα άτομα στα οποία το είχα κάνει]


Δεν θύγομαι όταν στέλνει κάποιος πμ αλλα νευριάζω όταν γράφει κάποιος κάτι σοβαρό σε πόστ και βγένει κάποιος και το μόνο που έχει να πεί είναι μέτρησα τόσα λάθη ορθογραφικά αλλα για τα υπόλοιπα έχεις δίκαιο.

Εξάλου εδώ τα διαβάζω και γελάω να σου πώ την αλήθεια π.χ. κάποιοι είπαν ότι εκνευριζοντε με τις 3 τελείτσες αλλα εσύ πχ τις συνεχιζεις να τις βάζεις, γιατί λοιπόν ο άνορθόγραφος να αλλάξει και να μήν συνεχίσει τα ορθογραφικά; λέω εγώ τώρα με το φτωχό μυαλό μου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν θύγομαι όταν στέλνει κάποιος πμ αλλα νευριάζω όταν γράφει κάποιος κάτι σοβαρό σε πόστ και βγένει κάποιος και το μόνο που έχει να πεί είναι μέτρησα τόσα λάθη ορθογραφικά αλλα για τα υπόλοιπα έχεις δίκαιο.

Εξάλου εδώ τα διαβάζω και γελάω να σου πώ την αλήθεια π.χ. κάποιοι είπαν ότι εκνευριζοντε με τις 3 τελείτσες αλλα εσύ πχ τις συνεχιζεις να τις βάζεις, γιατί λοιπόν ο άνορθόγραφος να αλλάξει και να μήν συνεχίσει τα ορθογραφικά; λέω εγώ τώρα με το φτωχό μυαλό μου:hmm:


το "εύκολο" επιχείρημα είναι το εξής:

γιατί οι 3 τελίτσες δεν συνιστούν λάθος σύμφωνα με την ελληνική γραμματική και το ελληνικό συντακτικό, ενώ το "τονήσω" συνιστά λάθος σύμφωνα με την ελληνική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Eπιτέλους με αυτές τις 3 τελίτσες! :P Τι ήθελα και το ανέφερα. Όταν δεν μπαίνουν σε κάθε σειρά ή όταν συνοδεύονται από κατά τ' άλλα σωστότατο κείμενο δεν νομίζω να πειράζουν κάποιον, me included μιας και εγώ το ανέφερα αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου εγώ θέλω να σου πω ενα μπράβο για τη βελτίωση.:)


Δεν πρέπει η ανορθογραφία να περιορίζει τον άλλο από το να εκφράσει τη γνώμη του.

Σε ευχαριστώ μπιλάκο άν και την βελτίωση δεν την βλέπουν αυτοί που κολάνε σε αυτό το θέμα:P

Μπορεί να είμαστε σε φόρουμ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε ότι 'να ναι. Με αυτή τη δικαιολογία φυσικά ζούμε και σε μια χώρα αλαλούμ. : Έλα μωρέ τι πειράζουν 2 λαθάκια και έλα μωρέ τι πειράζουν 2 παραβλέψεις κτλ κτλ... Όταν κάποιος σε γράφει προφανώς δεν σε σέβεται κιόλας. ;) Θα συμφωνήσω και με όσα έχει πει το Γίδι μέχρι τώρα.

edit Επειδή βλέπω ότι γράφτηκαν άλλα 5-6 ποστ μέχρι να το δημοσιεύσω να προσθέσω ότι με έχει βοηθήσει φοβερά στην ορθογραφία μου το Plug-in του Firefox.

δηλαδη ο σεβασμός είναι τελικά η ορθογραφία; επιδή δεν κατάλαβα;

Υ.Γ δεν θ΄γωμαι με κανενώς την άποψη, δεν τσατίζομαι και δεν χαλιέμαι κάνουμε μια συζήτηση, αυτό σε οσουν νομίζουν ότι ΄νευρίασα
Ευχαριστώ:P


xrz εκνευρίζει τους άλλους όμως, αυτό δεν παίζει ρόλο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί να είμαστε σε φόρουμ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε ότι 'να ναι. Με αυτή τη δικαιολογία φυσικά ζούμε και σε μια χώρα αλαλούμ. : Έλα μωρέ τι πειράζουν 2 λαθάκια και έλα μωρέ τι πειράζουν 2 παραβλέψεις κτλ κτλ... Όταν κάποιος σε γράφει προφανώς δεν σε σέβεται κιόλας. ;) Θα συμφωνήσω και με όσα έχει πει το Γίδι μέχρι τώρα.

edit Επειδή βλέπω ότι γράφτηκαν άλλα 5-6 ποστ μέχρι να το δημοσιεύσω να προσθέσω ότι με έχει βοηθήσει φοβερά στην ορθογραφία μου το Plug-in του Firefox.

+10000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το "εύκολο" επιχείρημα είναι το εξής:

γιατί οι 3 τελίτσες δεν συνιστούν λάθος σύμφωνα με την ελληνική γραμματική και το ελληνικό συντακτικό,

ε?
δεν ειναι λαθος?
τι λες βρε?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ε?
δεν ειναι λαθος?
τι λες βρε?:/:

οκ... αν είναι λάθος σε informal κείμενο... μπορώ να δω ή να έχω την πηγή παρακάλω???? :)


[το αλάθητο του πάπα όπως καταλάβατε δεν σκοπεύω να το διεκδηκήσω :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
ε?
δεν ειναι λαθος?
τι λες βρε?:/:
Φυσικά και δεν συνιστούν λάθος. Σημείο στίξης είναι και ονομάζονται αποσιωπητικά. ;)
Επίσης συμφωνώ με Γίδι και AngieAnn!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οκ... αν είναι λάθος σε informal κείμενο... μπορώ να δω ή να έχω την πηγή παρακάλω???? :)


[το αλάθητο του πάπα όπως καταλάβατε δεν σκοπεύω να το διεκδηκήσω :)]

δεν υπαρχει ινφορμαλ γραμματικη και φορμαλ..! μονο υφος!
θα σκισω το πτυχιο μου με αυτα κ αυτα!
θα με τρελλανετε εσεις!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xrz εκνευρίζει τους άλλους όμως, αυτό δεν παίζει ρόλο; :hmm:


φυσικά και παίζει... εφόσον λοιπόν μου ζητηθεί ή μου γίνει οποιοδήποτε σχόλιο (από την Angie_Ann στο πρώτο ποστ το άκουσα πρώτη φορά)

έχω δύο επιλογές:

1. Να πω "ααα... τη χούντα είναι αυτή με κρίνετε από τις τελείες μου ή από αυτά που γράφω??? άμα δεν σας αρέσει μη με διαβάζετε!"

2. Να σκεφτώ ότι εφόσον ενοχλώ τους συνομιλητές μου [κάποιους έστω] μάλλον θα είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω εφόσον επιλέγω να σέβομαι τους υπόλοιπους θαμώνες του φόρουμ

:)


edit για νεράιδα: οκ... εγώ δεν δηλώνω φιλόλογος ή κάτι σχετικό! Παρόλαυτα, εφόσον προφανώς είσαι πιο σχετική θα μπορούσα να έχω κάποια πηγή (ακόμα και σχολικό ή άλλο βιβλίο μιας και έχω μητέρα φιλόλογο και άρα πρόσβαση σε μπόλικα βιβλία γραμματικής και συντακτικου) για να το δω? Πανεπιστημιακό βίβλίο? Οτιδήποτε ΄τεσπα μου κάνει :)



edit 2: δεν μίλησα για γραμματική! Μίλησα για ΚΕΙΜΕΝΟ...

φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να χαρακτηρίσω informal το
"Αξιότιμε κ.Πρύτανη,

μπλα μπλα μπλα

Μετά τιμής,
Χρζουίδης Χρζου"

ή formal το "γειασ ου ρε νεράιδα κι εσένα! τι χαμπάρια?!?!?"

Προφανώς και τα 2 ίδια γραμματική έχουν παρόλαυτα... την ελληνική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φυσικά και δεν συνιστούν λάθος. Σημείο στίξης είναι και ονομάζονται αποσιωπητικά. ;)
Επίσης συμφωνώ με Γίδι και AngieAnn!

στο τελος μιας προτασης και οχι χρησιμοποιηση αυτων αντι των υπολοιπων σημειων στιξεως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
φυσικά και παίζει... εφόσον λοιπόν μου ζητηθεί ή μου γίνει οποιοδήποτε σχόλιο (από την Angie_Ann στο πρώτο ποστ το άκουσα πρώτη φορά)

έχω δύο επιλογές:

1. Να πω "ααα... τη χούντα είναι αυτή με κρίνετε από τις τελείες μου ή από αυτά που γράφω??? άμα δεν σας αρέσει μη με διαβάζετε!"

2. Να σκεφτώ ότι εφόσον ενοχλώ τους συνομιλητές μου [κάποιους έστω] μάλλον θα είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω εφόσον επιλέγω να σέβομαι τους υπόλοιπους θαμώνες του φόρουμ

:)

Τα ίδια συναισθήματα μας διακατέχουν..:D

Μπράβο, είσαι πολύ σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φυσικά και παίζει... εφόσον λοιπόν μου ζητηθεί ή μου γίνει οποιοδήποτε σχόλιο (από την Angie_Ann στο πρώτο ποστ το άκουσα πρώτη φορά)

έχω δύο επιλογές:

1. Να πω "ααα... τη χούντα είναι αυτή με κρίνετε από τις τελείες μου ή από αυτά που γράφω??? άμα δεν σας αρέσει μη με διαβάζετε!"

2. Να σκεφτώ ότι εφόσον ενοχλώ τους συνομιλητές μου [κάποιους έστω] μάλλον θα είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω εφόσον επιλέγω να σέβομαι τους υπόλοιπους θαμώνες του φόρουμ

:)

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
φυσικά και παίζει... εφόσον λοιπόν μου ζητηθεί ή μου γίνει οποιοδήποτε σχόλιο (από την Angie_Ann στο πρώτο ποστ το άκουσα πρώτη φορά)

έχω δύο επιλογές:

1. Να πω "ααα... τη χούντα είναι αυτή με κρίνετε από τις τελείες μου ή από αυτά που γράφω??? άμα δεν σας αρέσει μη με διαβάζετε!"

2. Να σκεφτώ ότι εφόσον ενοχλώ τους συνομιλητές μου [κάποιους έστω] μάλλον θα είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω εφόσον επιλέγω να σέβομαι τους υπόλοιπους θαμώνες του φόρουμ

:)

Το να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος μέρα με την ημέρα δεν μετράει; εσύ αφερείς π.χ. 3 τελίτσες κάποιοι όμως παλέυουν να μάθουν ολόκληρη γραμματική για το φόρουμ, προσωπικά πήγα μέχρι και σε καθηγήτρια νεοελληνικών και κατάφερε τα ελάχιστα επειδή έλεγα "έλα μωρά τι θα χρειαστούν" εδώ όμως πέρασα τον εαυτό μου, προσπαθώ κάθε μέρα ποιό πολλύ, όπως και όλλοι οι ανορθώγραφοι στο φόρουμ, αντί λοιπόν να πείτε "όκ θα κάνουμε υπομονή που θα πάει το παλέυει" κάθε φορά λέτε για την εικόνα του φόρουμ.

Το φόρουμ λοιπόν γίνετε απο ανθρώπους όχι απο ορθογραφικά και γραμμάτική αλλα απο ανθρώπους που θα σε αγγαλιάσουν όταν το έχεις ανάγκη και όταν έχεις πρόβλημα τσακίζοντε να σε βοηθήσουν.

Αυτή είναι η όψη του φόρουμ, και όχι τα ψυχρά γράμματα που πρέπει να χρησιμοποιηθούν για την αγγαλιά και την στοργή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
δηλαδη ο σεβασμός είναι τελικά η ορθογραφία; επιδή δεν κατάλαβα;

Υ.Γ δεν θ΄γωμαι με κανενώς την άποψη, δεν τσατίζομαι και δεν χαλιέμαι κάνουμε μια συζήτηση, αυτό σε οσουν νομίζουν ότι ΄νευρίασα
Ευχαριστώ:P

Από το πρώτο ποστ που έκανα σε αυτό το θέμα είπα ότι η ανορθογραφία δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. (ειδικά όταν ο άλλος προσπαθεί και να βελτιωθεί. ;) ) Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι όταν κάποιος δεν ξοδεύει 2-3 λεπτά επιπλέον για να φτιάξει την σύνταξη, να βάλει παραγράφους, κεφαλαία, μια τελεία κτλ Πράγματα δηλαδή που κάνουν ένα κείμενο ευκολοδιάβαστο και που μπορεί να κάνει κάποιος με μια δεύτερη ανάγνωση.

Πάνω στην ορθογραφία τώρα, εφόσον κάποιος δεν βάλει το plug in μπορεί να χρησιμοποιεί το word, να κάνει εκεί copy-paste το κείμενο του, να βλέπει τα λάθη του, να τα διορθώνει και κατ' επέκταση να μαθαίνει. Πιστεύω ότι κάποιος που θα το κάνει αυτό μέσα σε 6 μήνες θα έχει γίνει πολύ καλός γιατί ειδικά τα λάθη που κάνει συχνά θα έχει μάθει πως να τα γράφει σωστά. Και δεν το λέω αυτό για να γράψει κάποιος σε ένα φόρουμ γιατί εκεί σίγουρα και να υπάρχουν λάθη σιγά το παράπτωμα. Απλώς μαθαίνοντας σωστή γραμματική τον ίδιο σου τον εαυτό βοηθάς και κανέναν άλλον.

Και εγώ όταν πρωτοέγραψα αυτό το κείμενο είχε 3-4 λάθη. Τα ορθογραφικά τα είδα από το plug-in, τα διόρθωσα και πιστεύω να μην ξανακάνω τα ίδια στο μέλλον. Επίσης το ξαναδιάβασα για να σιγουρευτώ ότι βγάζει νόημα. ;) Δεν είναι ολόσωστο αλλά πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να το διαβάσει χωρίς δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top