Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
μου σπανε τα νευρα!! ενταξει και εμενα μου ξεφευγουν, αλλα οταν βλεπω πανω απο 1 σε καθε προταση κατι παθαινω... σε σημειο που οταν μ στελνει μνμ μια φιλη μ που κανει απειρα ορθογραφικα, πολλες φορες δεν απανταω, η ουτε καν το διαβαζω ολο.. απο καποιο σημειο και μετα βεβαια γινομαι σπαστικη, αλλα εγω τους εχω προειδοποιησει για την κριση που με πιανει οταν τα βλεπω:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
δικιο εχεις. απο καποια στιγμη κ περα βγαζουν ματι κ μ τ σπανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
κι εγω κι εγω μεσααααα! μ τη δινουν αγριαααα
ειδικα χοντρα ορθογραφικα σε καταληξεις! νταξει κ εμενα μ ξεφευγουν καμια φορα ή μπορει να μην γνωριζω μια λεξη αλλαααααα ορθογραφικα π βγαζουν ματι ειναι για σκοτωμα! στο δημοτικο ειμαστε?? δειχνει επιπεδο ρε παιδια οσο να 'ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Άντε να πω κι εγώ, αν και θα με έχουν προλάβει οι προηγούμενοι.

Καλώς ή κακώς, τα ορθογραφικά λάθη είναι ένα από τα μεγαλύτερα κόμπλεξ μου. Με ενοχλούν το ίδιο είτε τα κάνω εγώ είτε οι άλλοι. Έχω την τάση να τα επισημαίνω και θέλω να κάνουν το ίδιο και οι άλλοι σε μένα, εφόσον κάνω κι εγώ λάθος.

Γιατί? Πρώτα πρώτα επειδή είναι θέμα αισθητικής. Δεν νοείται ας πούμε λέξεις που καθημερινά τις βλέπεις και τις έχεις συνηθίσει να γράφονται σωστά να τις βλέπεις ξαφνικά να αλλάζουν. Δεν είναι μόδα η γλώσσα για να αλλάζει συνεχώς. Έπειτα, τίθεται θέμα αλλοίωσης της γλώσσας. Ιδίως στην εποχή μας που τα greeklish έχουν κυριαρχήσει (αν και οφείλω να ομολογήσω ότι παρατηρώ φιλότιμες προσπάθειες από τα μεγάλα ελληνικά sites/forums να απαγορευτούν τα greeklish και παρά τις αρχικές αντιδράσεις, το έχουν καταφέρει) και πολλά παιδιά παραδέχονται ότι γράφουν ανορθόγραφα εξαιτίας της συχνής χρήσης αυτών.

Επίσης, άλλο φαινόμενο:
δικιο εχεις. απο καποια στιγμη κ περα βγαζουν ματι κ μ τ σπανε

H κοπέλα δεν έχει κάνει κάποιο λάθος ορθογραφικό, αλλά έχει κόψει τις μισές λέξεις. Άλλη κακιά συνήθεια κι αυτή. Την εφαρμόζω κι εγώ στα μηνύματα του κινητού αλλά εκεί πες το κάνεις για να σώσεις χώρο (και να γλιτώσεις χρήματα - Στα ΙΜ chats δεν δικαιολογείται αφού δεν πληρώνεις...). Κουράζει το ίδιο με τα greeklish/ορθογραφικά, υπάρχει ενδεχόμενο παρανόησης αυτών που γράφεις από αυτόν που διαβάζει το κειμενό σου και εν πάσει περιπτώσει, γράφεις σε forum όπου η πλειονότητα επιλέγει να γράφει σωστά και καθαρά. Φιλικά G!Ot@K/ , απλά το post σου ήταν αφορμή για να σχολιάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κι εγώ προσπαθώ να αποτρέψω όσους περισσότερους γίνεται από τη χρήση των γκρίκλις , προκαλούν ηλίθια ορθογραφικά λάθη.

Μάλιστα, ορισμένες φορές περνάω στο άλλο άκρο, μιλώντας engreek , δική μου πατέντα, σύμφωνα με τους κανόνες της οποία γράφεις αγγλικά με ελληνικούς χαρακτήρες :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όσο με ενοχλούν τα greeklish και τα ορθογραφικά λάθη (δηλαδή μέχρι εσχάτων:P), άλλο τόσο με ενοχλεί η γραφή των αγγλικών με ελληνικούς χαρακτήρες (χάου αρ γιου?). Το βρίσκω εξαιρετικά κακόγουστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι έχει πλάκα:D
και στην τελική δεν γράφουμε χοω αρε γου...Που θα ήταν και το σωστό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ το κάνω πιο πολύ για πλάκα, δλδ για λογοπαίγνια και τα λοιπά... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μπορεί να έχουν λίγη πλάκα,αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...:s

όσο για τα ορθογραφικά απλά τα απεχθάνομαι..πολλές φορές μάλιστα κάνω παρατηρήσεις σε μια φίλη μου και μου θυμώνει πολύ γιατί λέει είμαι υποχόνδρια...(πάντως είναι απαράδεκτη...τελειως άσχετη στο θέμα ορθογραφία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ναι. Με ενοχλούν πολύ. Με εκνευρίζουν συγκεκριμένα. Οποιοδήποτε ορθογραφικό, είτε μικρό είτε μεγάλο είτε απο απροσεξία. Διορθώνω συνέχεια. Είναι η μητρική μας γλώσσα και θεωρώ οτι πρέπει να την ξέρουμε άριστα.
Όχι μόνο ορθογραφικά αλλά και γραμματικά λάθη είναι άθλια για μένα. Αυτο το επίθετο ο, η ασφαλής, το ασφαλές ας μάθουν να το κλίνουν κάποιοι! Δεν είναι και τόσο δύσκολο πια!

Επίσης, δεν είναι επιχείρημα το "είμαι θετική/τεχνολογική δεν μου είναι απαραίτητα αυτά". Ειλικρινά, δεν στέκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Με ενοχλούν σε μεγάλο βαθμό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίλυα

Νεοφερμένος

Η Ίλυα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Με ενοχλούν παρα πολύ!!!!
Και φυσικα δεν μ'αρέσουν καθόλου τα greeklish!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evakon

Νεοφερμένος

Ο evakon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε και εμενα μου τιν σπανε παρα πολι τα ορθωγρακηκα λαθοι!!!!αν εινε δηνατον διλαδυ ρε πεδια..μερικη το παρακανουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
ον τοπικ:με εκνευριζουν λιγακι τα ορθογραφικα,αλλα πρεπει να καταλαβουν οσοι τα πανε καλα με την ορθ. οτι δεν για ολους το ιδιο ευκολο κ πρεπει να δειχνουν κατανοηση στα ατομα που δυσκολευονται,να τα βοηθανε κ οχι να τα προσβαλουν με επιπληξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
μμμ τα ορθογραφικα?με ξενερωνουν αν γινονται συνεεχεια και σε λεξεις που κανουν μπαμ. σε ρηματα κτλ. δεν καθολου ορθογραφικα λαθη και ισως γι αυτο. βεβαια εχω εναν φοβο κ γω μηπως οι αλλοι νομιζουν πως κανω ορθογραφικα γιατι γραφω με λατινικους χαρακτηρες και εκει γραφω ΠΑΝΤΑ ανορθογραφα!(επιτηδες ομως,ετσι με βολευει).μονο εδω αναγκαζομαι να γραφω με ελληνικα γρ. γιατι τρωω μπαν κ δεν μπορω αλλο!!! χD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
με ενοχλουν...αισθητικα δεν ειναι ωραια...αλλα αυτα που μου δινουν στα νευρα ειναι λαθη του στυλ "μην κλέβεται αυτο" (ενεργητικη και παθητικη φωνη δηλαδη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εξαρτάται.
Αν δεν είναι πολύ χτυπητά δεν έχω πρόβλημα
Αν "βγάζουν" μάτι με νευριάζει λίγο π.χ "εκτώς ύλης" :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Βασικα με ενοχλουν οταν τα κανω εγω ειδικα στο σχολειο που κοβονται και μοναδες και γενικα με ενοχλουν σε εμενα γιατι γινομαι ρεζιλι.Αλλιως δεν θα με ενοχλησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Επειδή εγώ δεν συνηθίζω να κάνω (μερικές φορές μου φεύγουν από βιασύνη) όταν βλέπω άλλο να κάνει ( + ειδικά αγόρι :P ) ξενερώνω απίστευτα πολύ και μερικές φορές το διορθώνω :pfff: :P . Αλλά αυτό το κάνω σε τρομερά λάθη που βγάζουν το μάτι, τα άλλα τα παραβλέπω :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Πάρα πολύ θα έλεγα.. !!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top