Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Με ενοχλουν κι εμενα τα ορθογραφικα λαθη τοσο που μερικες φορες δε μπορω να διαβασω μια ανορθογραφη λεξη, γιατι μπερδευομαι. Επισης, δε μου αρεσουν τα greeklish, αφου στα μηνυματα ειναι ευκαιρια να γραψουμε καμια ελληνικη λεξη (με σωστη ορθογραφια εννοω)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με ενοχλουν κι εμενα τα ορθογραφικα λαθη τοσο που μερικες φορες δε μπορω να διαβασω μια ανορθογραφη λεξη, γιατι μπερδευομαι. Επισης, δε μου αρεσουν τα greeklish, αφου στα μυνηματα ειναι ευκαιρια να γραψουμε καμια ελληνικη λεξη (με σωστη ορθογραφια εννοω)!
1) Μια που συζητάμε για τα ορθογραφικά λάθη, το σωστό είναι μηνύματα και όχι μυνήματα. (Ο.Κ. το κατάλαβες...)
2) Όταν γράφουμε χωρίς τόνους, αυτό δεν σημαίνει ότι κάνουμε ορθογραφικά λάθη?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
1) Μια που συζητάμε για τα ορθογραφικά λάθη, το σωστό είναι μηνύματα και όχι μυνήματα.
2) Όταν γράφουμε χωρίς τόνους, αυτό δεν σημαίνει ότι κάνουμε ορθογραφικά λάθη?







1)Αφου το διορθωσα απευθειας!Ο...δαιμων του τυπογραφειου!
2)Ε...τωρα σε forum δε χρειαζεται να βαζουμε τονους-υπερβολη.Ας βαζουμε σε εκθεσεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Με εκνευρίζουν πολύ τα λάθη στο λόγο,τόσο στον γραπτό όσο και στον προφορικό.Γι' αυτόν το λόγο,το μάθημα που κάνω τις περισσότερες ερωτήσεις είναι η έκθεση.Ποτέ δεν κατακρίνω τους άλλους όταν κάνουν λάθη,αλλά θέλω ο δικός μου λόγος να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα ψεγάδια.Αυτό που λέω ακούγεται κάπως ελιτίστικο,αλλά μου αρέσει αυτό που λέω ή γράφω να είναι αρμονικό,όσον αφορά την ορθογραφία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ έχω κόλλημα με την ορθογραφία, όπως θα έχετε παρατηρήσει.

Πέρυσι καθόμουν με μια κοπέλα*, η οποία όταν ήθελε να μου μιλήσει στα κείμενα (βαριόταν και το φυτό της τάξης, ακόμα), μου έστελνε γραμματάκια. Αυτά τα γραμματάκια, είχαν του κόσμου τα λάθη (ΟΚ, είμαι υπερβολικός), τύπου:
Αύριο έχω τα γεννέθλειά μου, θα έρθης;
Το σωστό όμως, είναι αυτό:
Αύριο έχω τα γενέθλιά μου, θα έρθεις
Επίσης, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, όταν βλέπω αντί για -αι, την κατάληξη -ε, και αντί για -ε, την κατάληξη -αι. πχ Βιάζομε και τρέχουμαι, αντί για βιάζομαι και τρέχουμε.

Το ξέρω, είμαι πολύ υπερβολικός:angel:

Η καθηγήτρια της Ιστορίας (η οποία ήταν υπεύθυνη του τμήματος), μας είχε βάλει να καθόμαστε μαζί, γιατί εγώ μιλούσα συνέχεια. Όταν μας έβαλε μαζί, μιλούσα ακόμα πιο πολύ:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τα ορθογραφικά λάθη στη μητρική σου γλώσσα κιόλας, είναι αρκετά ενοχλητικά. Επίσης το να μη βάζουμε τόνους είναι λάθος, γιατί δε νοείται ελληνική γλώσσα χωρίς το μονοτονικό σύστημα που έχουμε τώρα. Όσο για μηνύματα, να γράφεις το μπορείς/μπορής, το απειλείς/απιλής, την/τν, θα σε πάρω τηλέφωνο/θα σε πάρο τιλέφονο κάπου καταντάει βαρετό αφού δε βγάζεις άκρη...Όπως και τα greeklish βοηθούν στη καταστροφή ορθογραφίας γιατί όπως να 'ναι γράφονται, χωρίς τόνους, με αριθμούς και αν έχεις συνηθήσει σ' αυτό, δυσκολεύεσαι να γράψεις μια πρόταση χωρίς ούτε ένα λάθος...

Βέβαια, ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά έτσι δε μοιάζει με Greek, η native language μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Τα ορθογραφικά λάθη στη μητρική σου γλώσσα κιόλας, είναι αρκετά ενοχλητικά. Επίσης το να μη βάζουμε τόνους είναι λάθος, γιατί δε νοείται ελληνική γλώσσα χωρίς το μονοτονικό σύστημα που έχουμε τώρα. Όσο για μηνύματα, να γράφεις το μπορείς/μπορής, το απειλείς/απιλής, την/τν, θα σε πάρω τηλέφωνο/θα σε πάρο τιλέφονο κάπου καταντάει βαρετό αφού δε βγάζεις άκρη...Όπως και τα greeklish βοηθούν στη καταστροφή ορθογραφίας γιατί όπως να 'ναι γράφονται, χωρίς τόνους, με αριθμούς και αν έχεις συνηθήσει σ' αυτό, δυσκολεύεσαι να γράψεις μια πρόταση χωρίς ούτε ένα λάθος...

Βέβαια, ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά έτσι δε μοιάζει με Greek, η native language μας.

"Ἔρθης δὲν ἔρθης

Ἔρθης δὲν ἔρθης, ἐγὼ θὰ σύρω
τἀργὰ τὰ πόδια γοργὰ ὡς ἐκεῖ,
τὸ κουρασμένο κορμὶ νὰ γείρω
στὴν ἔρμη πέτρα τὴ μυστική.....
...................................."

Κ. Παλαμάς

:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τώρα διαβάζω κάτι σημειώσεις από μια συμφοιτήτριά μου και έχει τα ορθογραφικά.

Διάβαζα για κανά μισάωρο και τσατίστηκα τόσο πολύ που θα τα αντιγράψω σε τετράδιο με δικά μου γράμματα,για να τα μάθω από εκεί.

Είμαι psycho,i know. :P Πραγματικά δεν μπορώ να τα διαβάσω όμως. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Που να δεις γραπτά σε εξεταστική....
Εκεί να δεις νεύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εγώ έχω κόλλημα με την ορθογραφία, όπως θα έχετε παρατηρήσει.

...

Το ξέρω, είμαι πολύ υπερβολικός:angel:
fail :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τι fail;:P

Σωστά τα έγραψα:P Και είμαι παραπάνω από υπερβολικός, οπότε πολύ υπερβολικός:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τι fail;:P

Σωστά τα έγραψα:P Και είμαι παραπάνω από υπερβολικός, οπότε πολύ υπερβολικός:angel:
Πλεονασμός, dude. Δεν σκόπευα να κάνω παρατήρηση αν δεν έβλεπα εκείνο το "έχω κόλλημα με την ορθογραφία". :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ πλεονασμό ήθελα να κάνω:pfff:

Μη με αναγκάσεις για άλλο off:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
"Ἔρθης δὲν ἔρθης

Ἔρθης δὲν ἔρθης, ἐγὼ θὰ σύρω
τἀργὰ τὰ πόδια γοργὰ ὡς ἐκεῖ,
τὸ κουρασμένο κορμὶ νὰ γείρω
στὴν ἔρμη πέτρα τὴ μυστική.....
...................................."

Κ. Παλαμάς

:P:P:P

Μήπως πρόσεξες και κάτι άλλα, μη χρησιμοποιούμενα σημαδάκια στη γραφή; :P



Btw, οι επιλογές στην ψηφοφορία είναι αστείες.
Το "πάρα πολύ" έχει την ίδια "απόσταση" με το "ελάχιστα" απ' ότι το δεύτερο με το "καθόλου"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
τα greeklish δεν σε μπερδευουν καθολου και δεν εχουν καμια σχεση και εγω γραφω με greeklish στο facebook και στο msn αλλα δεν μπορω να πω πως κανω ορθογραφικα στο σχολειο το να κανεις ενα λαθος σε λεξεις που δε ξερεις η που ειναι περιπλοκες δεν ειναι τιποτα και οι περισσοτεροι κανουν απο τη στιγμη που δεν εχεις ξαναγραψει τ λεξη δεν μπορεις να ξερεις πως γραφετε αλλα απο την αλλη το να βλεπεις τα ρηματα με ο η το θηλυκο με ι και το ουδετερο με η ειναι γελοιο και ειδικα σε μεγαλες ηλικιες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Μήπως πρόσεξες και κάτι άλλα, μη χρησιμοποιούμενα σημαδάκια στη γραφή; :P

Τι; Πού; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πάαααρα πολύ. Αλλά ε, τι να κάνουμε όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
τα greeklish δεν σε μπερδευουν καθολου και δεν εχουν καμια σχεση και εγω γραφω με greeklish στο facebook και στο msn αλλα δεν μπορω να πω πως κανω ορθογραφικα στο σχολειο το να κανεις ενα λαθος σε λεξεις που δε ξερεις η που ειναι περιπλοκες δεν ειναι τιποτα και οι περισσοτεροι κανουν απο τη στιγμη που δεν εχεις ξαναγραψει τ λεξη δεν μπορεις να ξερεις πως γραφετε αλλα απο την αλλη το να βλεπεις τα ρηματα με ο η το θηλυκο με ι και το ουδετερο με η ειναι γελοιο και ειδικα σε μεγαλες ηλικιες.....

Όπως και το γ' ενικό με "ε" αντί για "αι". Είναι από τα λάθη που με εξοργίζουν το συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όπως και το γ' ενικό με "ε" αντί για "αι". Είναι από τα λάθη που με εξοργίζουν το συγκεκριμένο.
συγνωμη για αυτο εγινε απο κεκτιμενη ταχυτητα ισως... δεν το συνηθιζω....:redface:
Και εμενα ειναι ενα απο τα λαθη που με εξοργιζουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάαααααρα πολύ τα ορθογραφικά... Εντάξει σίγουρα δε περιμένω να γράψει κάποιος ολόσωστα την πιο σπάνια λέξη, γιατί ούτε κι εγώ θα τη ξέρω... Αλλά τα βασικά του τύπου -ω στις καταλήξεις ρημάτων, -αι στις καταλήξεις ΠΑΘΗΤΙΚΏΝ ρημάτων, -εις, ει στο β' και γ' πρόσωπο ρήματος αντίστοιχα, και κάποια λάθη σε λέξεις που τις χρησιμοποιούμε όλη μέρα δε μπορώ να μη τα σχολιάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top