Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
νε νωμοίζω καταλάβαμαι

Αχ αχ αχ....:s:!:

Όταν πρόκειται για εμένα, με ενοχλεί, για άλλους, τι να σε πω. Πάντα πίστευα ότι το επίπεδο ορθογραφίας ενός ατόμου λέει πολλά για αυτόν/ην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι συμφωνώ, ααα εγώ δεν γράφω έτσι υπ' όψιν ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και γω το συγγνώμη χρησιμοποιώ γενικά ως λέξη και τη θεωρώ και πιο σωστή, αλλά: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΦΥΤΡΑΚΗΣ, σελ. 726, συγγνώμη κ. συγνώμη (η) ουσ. [<αρχ. συγγνώμη<συγγιγνώσκω] άφεση αδικήματος ή παραπτώματος, συχώρεση, συμπάθιο ||η αιτ. συγγνώμη(ν) ως επιφών. φιλοφρονήσεως, με συγχωρείτε ||(νομ.) άρση κωλύματος που προκύπτει από κανόνες δικαίου.

Είναι στα πλαίσια της υπεραπλούστευσης, ναι. Ειναι, πάντως, λάθος. Χτες το βραδυ μάλιστα ειχε εκπομπή στη ΝΕΤ καλεσμένο το Μπαμπινιώτη και μέσα σε άλλα εξήγησε κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Είναι στα πλαίσια της υπεραπλούστευσης, ναι. Ειναι, πάντως, λάθος. Χτες το βραδυ μάλιστα ειχε εκπομπή στη ΝΕΤ καλεσμένο το Μπαμπινιώτη και μέσα σε άλλα εξήγησε κι αυτό.

Βασικά εγώ δεν ήξερα ότι γίνεται και το 'συγνωμη'...
Πάντα συγγνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αν είναι ψιλολαθάκια εντάξει, αλλά αν δεν βγάζω άκρη πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Συνηθως δεν με ενοχλουν γιατι απο βιασυνη ή κολλημα του εγκεφαλου μετα απο ωρες μαθηματος και εγω κανω μερικα λαθακια.Βεβαια υπαρχουν και ειδικες περιπτωσεις με εκνευριστικα πολλα λαθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Έχω δει στη ζωή μου λάθη και λάθη.
Να τα βλέπεις και να λες από μέσα σου "Αποκλείεται, επίτηδες το κάνει" αλλά να βλέπεις τον άλλο να γράφει με τέτοια ηρεμία..... προσωπικά το θεωρώ αδύνατο αυτό το πράγμα.
Σκευτείτε άνθρωπο 35 χρονών να μην μπορεί να γράψει σωστά μία λέξη. Μα κυριολεκτικά μία λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τα ορθογραφικά λάθη είναι συνηθισμένα ειδικά στους νέους. Μερικά δικαιολογούνται λόγω της ταχύτητας. Κάποια άλλα είναι απαράδεκτα. Ακόμη και παιδάκια δημοτικού καλύτερα γράφουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Με ενοχλουν παρα πολυ μπορω να πω.. εχω συνδεσει την ανορθογραφια με την προσωπικοτητα του ατομου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ισως επειδη χειριζομαι καπως καλα τη γλωσσα μου τη δινουνε, αλλα οχι ας πουμε μια φραση καταλαθος, αν γινεται κατ' επαναληψη τοτε ειναι πολυ ενοχλητικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...greeklish is the only answer :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δε μπορω να βλεπω νεους να κανουν ορθογραφικα λαθη,εκνευριζομαι...
Ολοι μας πρεπει να μαθουμε σωστα τη γλωσσα μας για τη συνεχιση και τη διαδοση της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάρα πολύ, ειδικά όταν γίνονται στο ίντερνετ που μπορείς να σκεφτείς πριν γράψεις και στο κάτω κάτω αν δεν είσαι σίγουρος για μια λέξη μπορείς να τη βρεις αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Kι εμενα με ενοχλουν αρκετα..αλλα στο ιντερνετ ειναι η μια απ'τις περιπτωσεις στις οποιες τυχαινει και κανω λαθη χωρις να με νοιαζει...παντως ειναι προτιμοτερο να γραψει κανεις καθαρα ελληνικα και να κανει λαθη παρα greeklish..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μ ενοχλουν μονο οταν τα κανω εγω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μου τη σπάει απίστευτα όταν είναι αδικαιολόγητα. Βλέπεις εκεί πέρα, κάτι μαντράχαλους Γ γυμνασίου, "πήγαμαι στον οδοντείατρο..." Έλεος ρε σεις. Μια υποχρέωση έχουμε και 'μεις, την σκατώνουμε κι αυτή. Μούτζα. Ντάξει κι εγώ κάνω απο βιασύνη καμιά φορά, δεν το βουτάω στις ανορθόγραφες λέξεις όμως και σίγουρα αν το ξανακοιτάξω ή αν δεν είμαι αφηρημένη θα το διορθώσω.
Δεν είναι ότι δεν ξέρω πως γράφεται μια λέξη, είναι το ότι δεν το συνειδητοποιώ άμέσως... (ω ναι, μέχρι να πάρει μπρος ο εγκέφαλος μου, έχετε κάνει μπάνιο, σπα, μάσκα ομορφιάς, πιστολάκι, μανικιουρ-πεντικιουρ κι ύπνο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ενα μικρο λαθος λογω απροσεξιας δεν θα με πειραζε.
Αλλα μου την δινει οταν ο αλλος ειναι ενταιλοσ ανωρθωγραφοσ κ δαιν χρυσιμοπειι τελυκο σιγμα.
Ειναι σπαστικο και το "σ" αντι του "ς" ειναι αντιαισθητικο.
Δηλαδη ενταξει. Εξι χρονια στο δημοτικο τι σκ@τα μαθαιναμε;
-----------------------------------------
Σκεφτειτε δεν ειναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ενα μικρο λαθος λογω απροσεξιας δεν θα με πειραζε.
Αλλα μου την δινει οταν ο αλλος ειναι ενταιλοσ ανωρθωγραφοσ κ δαιν χρυσιμοπειι τελυκο σιγμα.
Ειναι σπαστικο και το "σ" αντι του "ς" ειναι αντιαισθητικο.
Δηλαδη ενταξει. Εξι χρονια στο δημοτικο τι σκ@τα μαθαιναμε;
-----------------------------------------
Πραγματα τα οποία ξεχάσαμε με τα greeklish. Για αυτό το "ς" γίνεται "σ" και το "αι" "ε". :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
με ενοχλούν πωλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top