Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ε εντάξει με ενοχλούνε, αλλά όχι και πολύ...
Είναι πολύ εκνευριστικό να λες στον άλλον " ξέρεις το έγραψες λάθος, δεν γράφετε με 1 σ αλλά με 2..." Δεν λέω, μια φορά εντάξει, αλλά επειδή εμένα μου το κάνουν αυτό, δηλαδή βιάζομαι και γράφω μιά λέξη λάθος τυχαία, δεν το κάνουν με στυλ υπενθύμισης αλλά με στυλ σπασικλε και μου την δίνει αφόρητα:D. Ακούγεται εντελώς ξενέρωτο... Αλλά εκνευρίζομαι κι όταν βλέπω παιδιά να γράφουν " βλεπο τι κανις" και είναι στην ηλικία μου... "Ή οι καλή πελάτες"... Εκτός αν έχεις δυσλεξία, κατα τ' άλλα δεν δικαιολογούνται τέτοια λάθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι υποσυνείδητα ή ενσυνείδητα υποτιμούν κάποιον που κάνει σχετικά συχνά ορθογραφικά λάθη, άθελα τους τον κατατάσσουν στους αμόρφωτους.
Οπότε κοιτάξτε οι ανορθόγραφοι να το διορθώσετε όσο είστε ακόμα μικροι...

Ναι, ή κοιτάξτε οι άλλοι να μην κάνετε τέτοιες ηλίθιες γενικεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, ή κοιτάξτε οι άλλοι να μην κάνετε τέτοιες ηλίθιες γενικεύσεις.
Είναι πιο εύκολο (και ωφέλιμο) να μάθεις ορθογραφία παρά να αλλάξεις τον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ενοχλούμαι ελάααχιστα όταν βλέπω ορθογραφικά λάθη σε φόρα, όπως αυτό, εξ'ου και κάποια λάθη απροσεξίας που κάνω ο ίδιος. Είναι, όμως, κατά την άποψή μου απαράδεκτο να βλέπει κανείς ορθογραφικά λάθη σε επίσημα ή σημαντικά έγγραφα, ή σε λέξεις που καθορίζουν την ταυτότητά μας σαν έθνος. (π.χ. Έλληνας, Ελλάδα, Ορθοδοξία κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι πιο εύκολο (και ωφέλιμο) να μάθεις ορθογραφία παρά να αλλάξεις τον κόσμο...

Στα Στάρμπακς το διάβασες κι αυτό ε; Βέβαια, πρέπει να έχουμε το Πολυπόθητο Κοινωνικόν Στάτους.

Σωποδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μου τη σπάει επειδή μερικές φορές καταλαβαίνω δύσκολα τι λένε.
Δεν ξέρω γτ αλλά μου τη σπάει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
τα δικα μου ορθογραφικα δεν με ενοχλουν καθολου.. (αν και δεν κανω πολλα, ειδικα στο handwritting) .. πιο πολυ με τσαντιζει ο ασχημος γραφικος χαρακτηρας σε φαση "τι γραφει εδω ο μαλακας" ... παντως ευελπιστω στο μελλον να εχουμε μονο ενα "ι" και αυτο να ειναι το γιωτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
... παντως ευελπιστω στο μελλον να εχουμε μονο ενα "ι" και αυτο να ειναι το γιωτα..

Μπα.....πολύ ξεφτίλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Έλλειψη ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μενοχλούν αηδιαστικά πολύ!!!!!!!
Είναι ένα δείγμα ότι ο άλλος είναι εντελώς αμόρφωτος και τούβλο!!
Εκτός και αν πρόκειται για δυσλεκτικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Έλλειψη ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΟΣ.


αι στο διάολο μαθε drums εσυ και ασε την "μουσικοτητα"..
στο χωριο σου το "ι" το λεγατε διαφορετικα απ'το "η".. γιατι στο χωριο μου τα εχουν καταργησει αυτα..

"αι πιδιμ να παμ στβρισ" αγιαθυμια style :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έχω δει σε δελτίο ειδήεων να γράφουν την ''συγγνώμη'', ''συγνώμη''. Σε τέτοιες περιπτώσεις και σε οτιδήποτε σημαντικό, όπως για παράδειγμα έγγραφα με εκνευρίζει αρκετά! Επιπλέον, οι τελείως ανορθόγραφοι με εκνευρίζουν αρκετά! Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, εκνευρίζομαι ελάχιστα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Έχω δει σε δελτίο ειδήεων να γράφουν την ''συγγνώμη'', ''συγνώμη''. Σε τέτοιες περιπτώσεις και σε οτιδήποτε σημαντικό, όπως για παράδειγμα έγγραφα με εκνευρίζει αρκετά! Επιπλέον, οι τελείως ανορθόγραφοι με εκνευρίζουν αρκετά! Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, εκνευρίζομαι ελάχιστα!:D

[οφτοπικ]Συγγνώμη και συγνώμη, σωστές είναι και οι δύο[/οφτοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Α, ναι ; δεν το ήξερα!:!::s. Κατηγόρησα τους άλλους, ενώ εγώ δεν ήξερα ότι και τα δύο είναι σωστά!:(

(Αμάν, έγινα ρεζίλι!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προέρχεται από το συν και το γνώμη, οπότε η σύνδεση δίνει συγγνώμη, όπως συν+γράφω->συγγράφω και όχι συγράφω. Συνεπώς δεν είναι σωστό το "Συγνώμη". Όπως επίσης και η ανύπαρκτη βλακεία που γράφουν οι αστοιχείωτοι δημοσιογραφίσκοι εδώ και εβδομάδες. Το μοναστήρι είναι ΒΑΤΟΠΕΔΙ, όχι Βατοπαίδι. Δεν ονομάστηκε από κάποιο παιδί έτσι, αλλά από ένα πεδίο με βάτα. Γενικά, μην το ψάχνετε. Οι δημοσιογράφοι, ως επί το πλείστον, είναι αγράμματοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Και γω το συγγνώμη χρησιμοποιώ γενικά ως λέξη και τη θεωρώ και πιο σωστή, αλλά: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΦΥΤΡΑΚΗΣ, σελ. 726, συγγνώμη κ. συγνώμη (η) ουσ. [<αρχ. συγγνώμη<συγγιγνώσκω] άφεση αδικήματος ή παραπτώματος, συχώρεση, συμπάθιο ||η αιτ. συγγνώμη(ν) ως επιφών. φιλοφρονήσεως, με συγχωρείτε ||(νομ.) άρση κωλύματος που προκύπτει από κανόνες δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Προέρχεται από το συν και το γνώμη, οπότε η σύνδεση δίνει συγγνώμη, όπως συν+γράφω->συγγράφω και όχι συγράφω. Συνεπώς δεν είναι σωστό το "Συγνώμη". Όπως επίσης και η ανύπαρκτη βλακεία που γράφουν οι αστοιχείωτοι δημοσιογραφίσκοι εδώ και εβδομάδες. Το μοναστήρι είναι ΒΑΤΟΠΕΔΙ, όχι Βατοπαίδι. Δεν ονομάστηκε από κάποιο παιδί έτσι, αλλά από ένα πεδίο με βάτα. Γενικά, μην το ψάχνετε. Οι δημοσιογράφοι, ως επί το πλείστον, είναι αγράμματοι.
Τελικά, ήταν σωστό αυτό που έλεγα! Οπότε, δεν έγινα ρεζίλι!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγώ ψήφισα το πάρα πολύ
είναι απίστευτα σπαστικό όταν βλέπεις ΤΑ λάθη ! Ρήματα με ο στο τέλος ! Καλά εντάξει να είναι κάτι που δεν το έχεις ξαναδεί στη ζωή σου και το έχεις μόνο ακούσει, αλλά με αυτά που έχεις μάθει μέχρι την 1η γυμνασίου δεν δικαιολογούνται τέτοια λάθη.Η γνώμη μου είναι πως άν δεν ξέρεις τη γλώσσα σου σωστά, καλύτερα να μη μιλάς καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ανάλογα το βαθμό, αν δεν διαβάζεται είναι πολύ εκνευριστικά!!!!
Καταλαβέναιται τη ενωό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
νε νωμοίζω καταλάβαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top