Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ όταν δεν είμαι σίγουρος για την ορθογραφία μιας σύνθετης λέξης κάνω αυτό που είπε ο μιβ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι,κι εγω αυτο κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κι εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
α δεν με ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη. αρκεί να βγάζω νόημα. πχ έχω δει μνμ στο οποίο να γράφουν το ''στείλω''--> ''στύλο'' αλλά άντε δικαιολογείται γιατί έχει δυσλεξία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που λέω έχει να κάνει με την ιδιαίτερη ορθογραφία λέξεων απο την εκάστοτε ρίζα και κάπως δικαιολογείται, μιας και ειναι απόρροια μη εις βάθος μελέτης της ετυμολογίας που φυσικά κανένας δεν υποχρεούται να κάνει, αν δεν την διδάσκει η Εκπαίδευση.
Τα ορθογραφικά που αφορούν γενικούς γραμματικούς κανόνες, πάντως, όπως οι καταλήξεις της παθητικής φωνής, σημαίνουν οτι κάποιος βαριέται να διαβάσει πράγματα που διδάσκονται από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού, οπότε δεν δικαιολογείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εμένα με ενοχλούν πολύ:iagree:

Επίσημο ή ανεπίσημο κείμενο, μου την δίνουν στα νεύρα:mad2:

Και μάλιστα διορθώνω και τους άλλους όλη την ώρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Με ενοχλουν παρα πολυ. Ειδικα τα χτυπητα! Αν δω κανενα τετοιο λαθος μου ανεβαινει η πιεση. Η μικρη μου αδερφη πηγαινε το χειμωνα Α Δημοτικου και καμια φορα ξεφυλλιζα το τετραδιο της ορθογραφιας της. Μολις εβλεπα κατι τραγικα λαθη που εκανε, εκνευριζομουν απιστευτα! Δεν τη μαλωνα βεβαια. Μονο αν προκειται για δυσκολες λεξεις δεν νευριαζω τοσο!
Κι εγω διορθωνω συνεχεια τους αλλους οταν κανουν ορθογραφικα, σε σημειο ωρες ωρες να γινομαι σπαστικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Με ενοχλουν παρα πολυ. Ειδικα τα χτυπητα! Αν δω κανενα τετοιο λαθος μου ανεβαινει η πιεση. Η μικρη μου αδερφη πηγαινε το χειμωνα Α Δημοτικου και καμια φορα ξεφυλλιζα το τετραδιο της ορθογραφιας της. Μολις εβλεπα κατι τραγικα λαθη που εκανε, εκνευριζομουν απιστευτα! Δεν τη μαλωνα βεβαια. Μονο αν προκειται για δυσκολες λεξεις δεν νευριαζω τοσο!
Κι εγω διορθωνω συνεχεια τους αλλους οταν κανουν ορθογραφικα, σε σημειο ωρες ωρες να γινομαι σπαστικος

Τόνους, chris_90, τόνους!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τόνους, chris_90, τόνους!!!!!:P
Ο υπολογιστης μου εχει προβλημα και δεν βαζει τονους :P Αυτ΄΄ο το γ΄΄ινεται ΄΄οταν π΄΄αω να β΄΄αλω τ΄΄ονους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ο υπολογιστης μου εχει προβλημα και δεν βαζει τονους :P Αυτ΄΄ο το γ΄΄ινεται ΄΄οταν π΄΄αω να β΄΄αλω τ΄΄ονους
κοίτα μήπως έχεις κολλήσει κανέναν ιο. το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με ενοχλούν, είναι σαν να έχω μια μύγα στο γάλα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
βασικά και εμένα με ενοχλούν τα τραγικά λάθη!!!εντάξει γενικότερα είμαι καλός στην ορθογρφία αλλά μου έχει τύχει να μην ξέρω κάποιες λέξεις οπότε προσπαθώ να βρώ την ετυμολογία!!!!!α μπορώ να γράψω σελίδες χωρίς τόνους αφού η μάνα μου παλιά έλεγε ότι από μονοτονικό εγώ το έχω κάνει ατονικό το σύστημα γραφής!!μέγα λάθος που δύσκολά θα μπορέσω(αν)να το διορθώσω!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Με ενοχλούν, είναι σαν να έχω μια μύγα στο γάλα μου...

Τι πιο νόστιμο...? (πλακιζω)
Δε με ενοχλουν καθολου τα ορθογραφικα, φτανει να μην τα κανω εγω.
Πολλες φορες βεβαια οταν βιαζομαι για κατι κανω λαθακια αλλα μετα οταν τα βλεπω "φορτωνω"...
Στους αλλους δε με ενοχλει ιδιαιτερα...εως και καθολου...

Καλα ρε πεδια πιος κανη λαθει σε εφκωλλαις λαιξης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω μικρος δεν εκανα σχεδον ποτε ορθογραφικα λαθη. Και δεν διαβαζα και πολυ, απλως οταν κολλουσα σκεφτομουν με ποιο γραμμα δειχνει πιο "ωραια" μια λεξη κι επεφτα παντα μεσα! Απο τονους, μεχρι τα μεσα του Δημοτικου δεν εβαζα ποτε! Τωρα πια δεν τους ξεχναω, ομως ο υπολογιστης μου ειχε αλλα σχεδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εξαρταται απο το κειμενο. Αν ειναι εδω στο φορουμ δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα, αν δω σε καποιο επισημο εγγραφο, ή καποια σοβαρη ιστοσελιδα που εχει ειδησεις και τετοια θα με ενοχλησει περισσοτερο.

Θα συμφωνήσω. Στο forum μόνο αν ο άλλος τα έχει σκοτώσει δηλαδή στις 50 λέξεις οι 10 είναι λάθως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω. Στο forum μόνο αν ο άλλος τα έχει σκοτώσει δηλαδή στις 50 λέξεις οι 10 είναι λάθως...
:D

Με ενοχλούν όσο και τα τυπογραφικά. Για μένα είναι θέμα το πόσο εύκολα μπορώ να διαβάσω κάτι. Όταν ο άλλος έχει πολλά ορθογραφικά και με κουράσει, απλά δεν διαβάζω τι θέλει να πει.

Το ίδιο βέβαια συμβαίνει όταν ο άλλος δεν χωρίζει σε παραγράφους το κείμενο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη, γιατί πιστεύω πως ο καθένας μας μπορεί να κάνει κάποιος πάνω στην αφηριμάδα του.... Με ενοχλούν τα σοβαρά ορθογραφικά λάθη... σκοτώνουν την ελληνική γλώσσα. Δηλαδή το ωραία να το γράφει κάποιος ορέα... έλεος....!!!! Δηλαδή αυτό δεν είναι λάθος αφηριμάδας.... !! Τι να πω.... Όμως εγώ απορώ με αυτούς τους καθηγητές που κάνουν έκθεση....:hmm::emm: τι λάθη θα έχουν δει τα ματάκια τους... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω προσωπικα θα πω οτι δεν με ενοχλουν-πολυ:P-γιατι καταλαβαινω πως καποιοι δεν ειναι φαν της γλωσσας η δεν μαθανε καποια πραγματα οταν επρεπε αλλα προς Θεου κι ας γινω κακια βλεπω γραφουν μερικοι τα ρηματα με ο στο τελος και οχι γιατι ξεχασαν και γραφουν σε γκρικενγλις απλα ετσι.Το οτι οι λεξεις γραφονται με καποιο τροπο δεν ειναι τυχαιο (φωνολογικα-γραμματικα-ιστορικα-κλπ)η γλωσσα μας ειναι υπεροχη ας μην την καταστρεφουμε οσο μπορουμε !!!ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εμενα με ενοχλουν λαθη τυπου : εσεις εισται... ή εγω μενο εκει...

μην γελασετε γιατι τα εχω δει σε αρκετα ατομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι υποσυνείδητα ή ενσυνείδητα υποτιμούν κάποιον που κάνει σχετικά συχνά ορθογραφικά λάθη, άθελα τους τον κατατάσσουν στους αμόρφωτους.
Οπότε κοιτάξτε οι ανορθόγραφοι να το διορθώσετε όσο είστε ακόμα μικροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top