Πόσο αληθινή είναι η Ιστορία που διδασκόμαστε;

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Και μενα καμια φορα μου τη δινει οταν συνηδητοποιω οτι ''αλλαζουν'' (εστω και λιγο) καποια πραγματα στην ιστορια.Θυμαμαι πρωτη φορα το καταλαβα οταν μαθαινα στην πρωτη γυμνασιο για τον Ιερο Λοχο(ετσι νομιζω τον ελεγαν) στην Αρχαια Ελλαδα(δεν θυμαμαι ποτε)και εγραφε στο βιβλιο οτι τους στρατιωτες τους εδεναν στενοι δεσμοι φιλιας ενω στην πραγματικοτητα παρα πολυ απ' αυτους ειχαν και δεσμο(ή ηταν ολοι;δε θυμαμαι).Με λιγα λογια κρυβουν το γεγονος οτι παρα πολυ αρχαιοι Ελληνες ανδρες(και μαλιστα πολλοι τους οποιους θαυμαζουμε)υπηρξαν ομοφυλοφιλοι.Λες και ειναι κακο.Κανονικα θα πρεπε να μας το λενε ξεκαθαρα για να καταλαβουμε οτι δεν ειναι κατι κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Να σου πώ τί πιστεύω γενικά για την ιστορία όπως διδάσκεται στα σχολεία?Eίναι μεν αληθινή, αλλά επειδή δεν μπορει να χωρέσει όλη η ιστορία μέσα σ'ενα βιβλίο τα βιβλία ειναι κακογραμμένα και δεν αναφέρουν περιστατικά που θα τραβήξουν σίγουρα την προσοχή των παιδιών (πχ. μια παράνομη σχέση ενός σημαντικού προσώπου -βασιλια,αυτοκρατορα...,μια ασθενεια,στοιχεία για την προσωπικότητα κάποιου..).Βεβαίως δε λέω να τα αναφέρουν όλα,αλλα μια μικρή αναφορά στο βιβλίο που θα το εξηγεί μετά σις πηγές και τα παραθέματα θα ήταν ωραίο να υπάρχει σε κάθε περίπτωση.Για μένα πάντως τα παραθέματα είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα απο το κυρίως μάθημα.Και συμφωνώ ότι πρέπει να λέγονται οι αλήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ρίξε μια ματιά στην πηγή που παρατίθεται.
Καλές οι πηγές, όμως τελικά επιβεβαιώνουν τα αντίθετα από αυτά που ισχυρίζεσαι.

Και για όποια απορία, ρώτα με.
Ευχαριστώ για την ...προσφορά. Αν τη χρειαστώ θα σε ...αξιοποιήσω!

Θα προσπαθήσω να βρω και άλλες πηγές, εκτός της προαναφερθείσας
Να σου προτείνω εγώ δύο πηγές:
1) Το *βυζαντινό μουσείο*. Πήγαινε (αν μένεις Αθήνα) και κάτσε εκεί ένα πρωινό. Δες έγγραφα, νομίσματα κλπ. Μόνον Ελλάδα δεν θα δεις. Δες πώς υπέγραφαν αυτοκράτορες και πατριάρχες. Δες μέχρι και του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου τα γράμματα ότι άρχιζαν "εν Νέα Ρώμη...".
2) Υπάρχει ο αξιόλογος και καταξιωμένος συγγραφέας Νίκος Δήμου. Αξίζει να διαβάσεις κάποια βιβλία του. Όλα όσα γράφει τα στηρίζει σε πηγές. Στην ιστοσελίδα του https://www.ndimou.gr/index_gr.asp θα βρεις άρθρα του, συνεντεύξεις βιβλία κλπ. ΄(Πρόσεξε: ΔΕΝ είναι αριστερός).

Τι μπορείς όμως να αμφισβητήσεις από αυτά που έγραψα; Τις χρονολογίες ή τα γεγονότα στα οποία προφανώς, δεν αναφέρονται μόνο Έλληνες μελετητές και ιστοριογράφοι; Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει μία διεθνής συνωμοσιολογία πίσω από κάθε ιστορικό γεγονός που εξετάζεται.
Λοιπόν ας σοβαρευτούμε και ας αφήσουμε τα *είπα-είπες* και ας μιλήσουμε για την ουσία του θέματος:
Η ουσία είναι ότι διαδασκόμαστε μια απόλυτα ελληνοκεντρική ιστορία που παρουσιάζει τα γεγονότα με εντελώς ανόητο τρόπο. Θέλει να μας περάσει το πόσο σπουδαίοι ήταν και είναι οι Έλληνες και πόσο χάλιες όλοι οι άλλοι. Μας ζαλίζει με τις πιο ασήμαντες λεπτομέρειες της αρχαίας Ελλάδας και του "βυζαντίου" λες και στον κόσμο οι άλλοι λαοί δεν υπήρξαν. Προσπαθεί να μας περάσει ότι υπάρχει συνέχεια Ελλάδας από αρχαιότητα, "βυζάντιο" και ως σήμερα. Προσπαθεί να συνδέσει σαν ένα Ελλάδα και Χριστιανισμό ακόμα και με παραμύθια σαν το κρυφό σχολειό. Δέχομαι ότι πριν 150 χρόνια ίσως αυτό ήταν αναγκαίο για τόνωση εθνικής συνείδησης ενός έθνους που μόλις είχε δημιουργηθεί. Όμως τώρα αυτό είναι ξεπερασμένο και έχουμε ανάγκη από την αληθινή Ιστορία μας και ειδικά την πιο πρόσφατη. Και ακόμα δεν είμαστε μόνοι στη Γη και πρέπει να ξέρουμε το ίδιο καλά και την παγκόσμια σύγχρονη Ιστορία. Όλα αυτά χωρίς ψευτοεθνικισμούς και χριστιανομαγγανείες. Τέτοια Ιστορία πρέπει να μαθαίνουμε στα σχολεία μας και όχι αυτή που θέλουν παπάδες και Λάος που σκίζουν τα ασπρογάλαζα καλσόν τους στα παράθυρα της τηλεόρασης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Προσπαθεί να συνδέσει σαν ένα Ελλάδα και Χριστιανισμό ακόμα και με παραμύθια σαν το κρυφό σχολειό.

Πανω σε αυτο που ειπες αληθεια ξερεις καποια πηγη ή καπου που να φαινεται καθαρα αυτο;Αν ναι,πες μου σε παρακαλω γιατι το συγκεκριμενο μου προκαλεσε μεγαλη περιεργεια τωρα που το πες.Δεν λεω οτι δεν λες αληθεια ,αλλα θα θελα να το επιβεβαιωσω και απο μονη μου γιατι δεν μπορω να πιστευω και το μου πασαρει ο καθενας.(π.χ. τηλεοραση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πανω σε αυτο που ειπες αληθεια ξερεις καποια πηγη ή καπου που να φαινεται καθαρα αυτο;
Για το κρυφό σχολειό? Πολύ εύκολο: βάλε στο google αναζήτηση και θα βρεις πολλά. Υπάρχει βιβλιο: Άλκης Αγγέλου Το κρυφό Σχολειό, χρονικό ενός μύθου, Βιβλιοπωλείον της «ΕΣΤΙΑΣ. Ακόμα δες και στην ιστοσελίδα του Νίκου Δήμου.

Υ.Γ. Επίσης ΔΕΝ υπάρχει απολύτως καμία πηγή ότι το Κ.Σ. υπήρξε!!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Καλές οι πηγές, όμως τελικά επιβεβαιώνουν τα αντίθετα από αυτά που ισχυρίζεσαι.
Τι ακριβώς επιβεβαιώνουν (επιβεβαιώνει μάλλον γιατί μία είναι) που αντιτίθεται σε αυτά που ισχυρίζομαι, τα οποία μάλιστα τεκμηρίωσα με πηγές που θεωρώ έγκυρες;

Να σου προτείνω εγώ δύο πηγές:
1) Το *βυζαντινό μουσείο*. Πήγαινε (αν μένεις Αθήνα) και κάτσε εκεί ένα πρωινό. Δες έγγραφα, νομίσματα κλπ. Μόνον Ελλάδα δεν θα δεις. Δες πώς υπέγραφαν αυτοκράτορες και πατριάρχες. Δες μέχρι και του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου τα γράμματα ότι άρχιζαν "εν Νέα Ρώμη...".
Το Βυζαντινό Μουσείο δεν το έχω επισκεφθεί, αλλά στεκόμενη σε ένα σου παράδειγμα θα ξαναπώ (ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ) πως η Κωνσταντινούπολη ονομαζόταν ΚΑΙ Νέα Ρώμη. Έχω παραθέσει και πηγές. Τώρα αν δεν μπορείς να διαβάσεις αυτά που τόσο ξεκάθαρα γράφω, παρεμποδιζόμενος από τη θέρμη για τις θέσεις σου, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
2) Υπάρχει ο αξιόλογος και καταξιωμένος συγγραφέας Νίκος Δήμου. Αξίζει να διαβάσεις κάποια βιβλία του. Όλα όσα γράφει τα στηρίζει σε πηγές. Στην ιστοσελίδα του https://www.ndimou.gr/index_gr.asp θα βρεις άρθρα του, συνεντεύξεις βιβλία κλπ. ΄(Πρόσεξε: ΔΕΝ είναι αριστερός).
Όσον αφορά το Νίκο Δήμο, δεν τον γνώριζα. Όμως η παραπομπή στον οποιοδήποτε ιστορικό (μάλιστα ο συγκεκριμένος είναι συγγραφέας απ’ ό,τι διάβασα) δεν μπορεί να είναι η πλέον αξιόπιστη. Το έργο του Παπαρρηγόπουλου, του εθνικού ιστοριογράφου μας για παράδειγμα, μόνο αντικειμενικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Επομένως η παραπομπή σε μία και μόνο πηγή προσωπικά δε με καλύπτει. Παρόλα αυτά στη Βικιθήκη έχει κάποια έργα στα οποία όποτε βρω χρόνο θα ρίξω μια ματιά.

Λοιπόν ας σοβαρευτούμε και ας αφήσουμε τα *είπα-είπες* και ας μιλήσουμε για την ουσία του θέματος:
Η ουσία είναι ότι διαδασκόμαστε μια απόλυτα ελληνοκεντρική ιστορία που παρουσιάζει τα γεγονότα με εντελώς ανόητο τρόπο. Θέλει να μας περάσει το πόσο σπουδαίοι ήταν και είναι οι Έλληνες και πόσο χάλιες όλοι οι άλλοι. Μας ζαλίζει με τις πιο ασήμαντες λεπτομέρειες της αρχαίας Ελλάδας και του "βυζαντίου" λες και στον κόσμο οι άλλοι λαοί δεν υπήρξαν. Προσπαθεί να μας περάσει ότι υπάρχει συνέχεια Ελλάδας από αρχαιότητα, "βυζάντιο" και ως σήμερα. Προσπαθεί να συνδέσει σαν ένα Ελλάδα και Χριστιανισμό ακόμα και με παραμύθια σαν το κρυφό σχολειό. Δέχομαι ότι πριν 150 χρόνια ίσως αυτό ήταν αναγκαίο για τόνωση εθνικής συνείδησης ενός έθνους που μόλις είχε δημιουργηθεί. Όμως τώρα αυτό είναι ξεπερασμένο και έχουμε ανάγκη από την αληθινή Ιστορία μας και ειδικά την πιο πρόσφατη. Και ακόμα δεν είμαστε μόνοι στη Γη και πρέπει να ξέρουμε το ίδιο καλά και την παγκόσμια σύγχρονη Ιστορία. Όλα αυτά χωρίς ψευτοεθνικισμούς και χριστιανομαγγανείες. Τέτοια Ιστορία πρέπει να μαθαίνουμε στα σχολεία μας και όχι αυτή που θέλουν παπάδες και Λάος που σκίζουν τα ασπρογάλαζα καλσόν τους στα παράθυρα της τηλεόρασης.
Ήμουν συγκεκριμένη σε αυτά που έγραψα. Κάθε φράση μου ήταν αριθμημένη και με δύο ή τρεις έγκυρες (κατ’ εμέ και πιστεύω να μην αμφιβάλλεις) πηγές. Έγραψα πως αποκρύπτονται λεπτομέρειες (και όχι μόνο) από το μάθημα της Ιστορίας και δε διαφώνησα με την παρατήρηση που έκαναν και άλλα μέλη. Ότι δηλαδή γίνεται μια προσπάθεια της ανάδειξης του ελληνικού έθνους. Διαφώνησα σε συγκεκριμένα πράγματα που έγραψες τα οποία αρίθμησα και για τα οποία παρέθεσα τις δικές μου θέσεις. Στη γενική ιδέα όπως λες συμφωνούμε, στα σημεία όμως που διαφωνούμε απλώς δεν έχεις παραθέσει καμία πηγή.


P.S. Απλά και μόνο για την πληροφόρηση, στα σχολεία (ας μη γενικεύω όμως, στο σχολείο το δικό μου και σε κάποια άλλα) διδάσκεται πως ο θεσμός του Κρυφού Σχολείου ήταν απλά ένας μύθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...................................
Τελικά αφού στην ουσία συμφωνείς δεν βλέπω γιατί εμφανίζεσαι να διαφωνείς? Εδώ ούτε μαλώνουμε ούτε γράφουμε έκθεση. Απλά λέμε τη γνώμη μας. Καλή χρονιά!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν πρόκειται κανένα βιβλίο ιστορίας να κάτσει να ασχοληθεί με την ιστορία της πολεοδομίας, ή την αναστήλωση μνημείων μιας περιοχής.
Και μιας και μιλάμε για αλλοιώσεις της ιστορίας, γιατί δεν αναφέρεις και τα άλλα κατορθώματα του Lago και του Vecchi? Όλες οι αναστηλώσες που έκαναν στη Ρόδο είχαν ως αποτέλεσμα να χαθεί ένα τεράστιο κομμάτι της ιστορίας της πόλης, για να αναδειχθεί μόνο η ιστορία 200 χρόνων -από τα 2400 που έχει- η οποία με λανθασμένους συλλογισμούς θα δικαιολογούσε την παρουσία των Ιταλών εκείνη την περίοδο.
Σήμερα μας λείπουν στοιχεία γιατί οι δύο προαναφερθέντες φρόντισαν να εξαφανίσουν όσο μπορούσαν τα δείγματα της αρχαίας και της βυζαντινής περιόδου και της τουρκοκρατίας.
Και ακόμη, γιατί να επαινέσει κανείς τις επεμβάσεις στο Μανδράκι, τη διαμόρφωση όλης της παραλίας με βάση τα φασιστικά πρότυπα της Ρώμης? Γιατί να θεωρήσω 'ευεργεσία' τα εκτός κλίμακας της Ρόδου κτήρια της ακτής του Μανδρακίου?
**Η Ρόδος δεν είναι γνωστή στον κόσμο για τα φασιστικά κτήρια του δημαρχείου, του θεάτρου, του ταχυδρομείου κλπ., αλλά για την παλιά πόλη, τα αρχαία της μνημεία, και τις φυσικές ομορφιές**

Φυσικά και πρέπει να ασχοληθείς μόνη σου, δεν πρόκειται το σχολείο να σου μάθαινε τα πάντα... Τη βασική ιστορία διδάσκεσαι...

Συμφωνώ στα bold, αλλά πραγματικά δεν ξέρω καν τι υπήρχε από την αρχαία περίοδο πέρα από το Ναό του Απόλλωνα, την Ακρόπολη της Λίνδου, το Ωδείο (το οποίο ανακαίνισαν οι Ιταλοί, αφού καταστράφηκε).

Τώρα που το σκέφτομαι, πότε ήταν η Ρόδος ελεύθερη για να έχει κάτι original?
Την Παλιά Πόλη, τα τείχη κτλ, τα έκτισαν οι Ροδίτες με τη διαταγή των Ιπποτών. Αυτοί έκτισαν τα καταλύματα στην οδό Ιπποτών, αυτοί το Καστέλλο, αυτοί το Εμποροδικείο, την Νταμπουάζ. Έπειτα στην παλιά πόλη, βλέπεις μιναρέδες, από την οθωμανική εποχή.
Οκ, το Καστέλλο, το ανακαίνισαν οι Ιταλοί για κατοικία του Μουσολίνι.Το νοσοκομείο, οι Ιταλοί το έκαναν μουσείο, μετά από ανασκαφές τους-δεν έχω ιδέα όμως αν κάποια από τα ευρήματα τα έστειλαν Ιταλία. Αν δεν το ανακαίνιζαν, θα είχε τα χρήματα ο Καζούλης ή ο Κωτιάδης (δε θυμάμαι ποιος...) ως δήμαρχος να το κάνει μετά?


Και δε νομίζω όλα όσα βλέπει ο τουρίστας να τον παραπέμπουν στην Ιταλοκρατία ή την οθωμανική κατοχή. Είναι καθαρή η ιπποτική επιρροή.

Φυσικές ομορφιές βέβαια έχει η Ρόδος αλλά εγώ σου λέω τι βλέπει ο τουρίστας που ερχεται στο Μαντράκι ξέρω 'γω και τον παίρνουν βόλτα με το τρενάκι. Τα ιταλικά κτίρια βλέπει. Προσωπικά μου αρέσει η πόλη όπως είναι διαμορφωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Συμφωνώ στα bold, αλλά πραγματικά δεν ξέρω καν τι υπήρχε από την αρχαία περίοδο πέρα από το Ναό του Απόλλωνα, την Ακρόπολη της Λίνδου, το Ωδείο (το οποίο ανακαίνισαν οι Ιταλοί, αφού καταστράφηκε).

Τώρα που το σκέφτομαι, πότε ήταν η Ρόδος ελεύθερη για να έχει κάτι original?
Την Παλιά Πόλη, τα τείχη κτλ, τα έκτισαν οι Ροδίτες με τη διαταγή των Ιπποτών. Αυτοί έκτισαν τα καταλύματα στην οδό Ιπποτών, αυτοί το Καστέλλο, αυτοί το Εμποροδικείο, την Νταμπουάζ. Έπειτα στην παλιά πόλη, βλέπεις μιναρέδες, από την οθωμανική εποχή.

Προφανώς υπήρχαν πάρα πολλά πράγματα από την αρχαία περίοδο. Οκ, η Ρόδος υπέστη πάααρα πολλές καταστροφές και λεηλασίες, αλλά και το πιο 'ασήμαντο' αντικείμενο είναι σημαντικό για μας σήμερα.

Η Ρόδος κάτι original είχε μόνο στην αρχαία εποχή που ήταν ελεύθερη, γι αυτό μου τη δίνουν οι τακτικές των Ιταλών:P Αλλά και πάλι, και τα βυζαντινά τμήματα, ακόμη και οι οθωμανικές επεμβάσες είναι μέρος της ιστορίας της πόλης και αποτελούν κομμάτι της, και θα έπρεπε να συνυπάρχουν με τα ιπποτικά...

Οκ, το Καστέλλο, το ανακαίνισαν οι Ιταλοί για κατοικία του Μουσολίνι.Το νοσοκομείο, οι Ιταλοί το έκαναν μουσείο, μετά από ανασκαφές τους-δεν έχω ιδέα όμως αν κάποια από τα ευρήματα τα έστειλαν Ιταλία. Αν δεν το ανακαίνιζαν, θα είχε τα χρήματα ο Καζούλης ή ο Κωτιάδης (δε θυμάμαι ποιος...) ως δήμαρχος να το κάνει μετά?

Το Καστέλλο το ανακαίνισαν, και το έκαναν ένα κιτς συνοθύλευμα εσωτερικά, αφού έγδυσαν όλες τις εκκλησίες της Ρόδου και το μπούκωσαν με ό,τι μπαρόκ βρήκαν:P

Ενδεχομένως οι δήμαρχοι της Ρόδου να μην είχαν τα χρήματα αμέσως μετά να κάνουν όσα έκαναν οι Ιταλοί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επαινέσουμε μια κατοχική δύναμη επειδή έκανε κάποια καλά πράγματα. Έπειτα, από το 1981 κι έπειτα, η Ρόδος έχει άπειρες ευκαιρίες να πάρει επιδοτήσεις για αναστηλώσεις και ανασκαφές...;)

Και δε νομίζω όλα όσα βλέπει ο τουρίστας να τον παραπέμπουν στην Ιταλοκρατία ή την οθωμανική κατοχή. Είναι καθαρή η ιπποτική επιρροή.

Υπερέχει η ιπποτική επιρροή, ναι, αλλά είναι σαφές στον τουρίστα ότι υπάρχουν πολλά στοιχεία από τις άλλες δύο περιόδους.
πχ δεν νομίζω να μην σκεφτεί κάποιος ότι από τη Ρόδο πέρασαν και οι Οθωμανοί, αν γυρίσει την παλιά πόλη και πετύχει 4-5 τζαμιά...

Φυσικές ομορφιές βέβαια έχει η Ρόδος αλλά εγώ σου λέω τι βλέπει ο τουρίστας που ερχεται στο Μαντράκι ξέρω 'γω και τον παίρνουν βόλτα με το τρενάκι. Τα ιταλικά κτίρια βλέπει. Προσωπικά μου αρέσει η πόλη όπως είναι διαμορφωμένη.

Ο τουρίστας ο οποίος έρχεται και τον τραβάει η άκρως εμπορική βόλτα με το τραινάκι, είναι άξιος της μοίρας του ούτως ή άλλως. Προσωπικά με ενδιαφέρουν οι σοβαροί τουρίστες...

Κι εμένα μου αρέσει όπως είναι η πόλη, αλλά θα την προτιμούσα πιο πολυπολιτισμική.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Να σου πώ τί πιστεύω γενικά για την ιστορία όπως διδάσκεται στα σχολεία?Eίναι μεν αληθινή, αλλά επειδή δεν μπορει να χωρέσει όλη η ιστορία μέσα σ'ενα βιβλίο τα βιβλία ειναι κακογραμμένα και δεν αναφέρουν περιστατικά που θα τραβήξουν σίγουρα την προσοχή των παιδιών (πχ. μια παράνομη σχέση ενός σημαντικού προσώπου -βασιλια,αυτοκρατορα...,μια ασθενεια,στοιχεία για την προσωπικότητα κάποιου..).Βεβαίως δε λέω να τα αναφέρουν όλα,αλλα μια μικρή αναφορά στο βιβλίο που θα το εξηγεί μετά σις πηγές και τα παραθέματα θα ήταν ωραίο να υπάρχει σε κάθε περίπτωση.Για μένα πάντως τα παραθέματα είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα απο το κυρίως μάθημα.Και συμφωνώ ότι πρέπει να λέγονται οι αλήθειες.


Δε νομίζω να είναι αυτός ο στόχος της Ιστορίας,η προβολή δηλαδή της "ίντριγκας" και των "παράνομων σχέσεων" ή όχι;:P
Επίσης,κάθε άλλο παρά αντικειμενική θα ήταν η διεξοδική παρουσίαση των στοιχείων της προσωπικότητας των ιστορικών προσώπων και εν τέλει δε θα είχε και νόημα.
Όσον αφορά τώρα την Ιστορία που διδασκόμαστε,σαφώς και χωλαίνει από όλες τις μεριές.Υπερπροβάλλει γεγονότα,διαστρεβλώνει αλήθειες,παρουσιάζει ανακρίβειες.Μάλιστα,σε ορισμένα σημεία έχω παρατηρήσει ανακολουθίες μεταξύ Ιστορίας Γενικής και Κατεύθυνσης.Προπαγάνδα σαφώς και γίνεται και νομίζω ότι δεν περιορίζεται μόνο στη χώρα μας.
Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την αντικειμενικότητα της Ιστορίας ως επιστήμη,αφού οι πληροφορίες προέρχονται από διάφορες μεριές,από διαφορετικά πρόσωπα,με διαφορετικές θέσεις και ιδεολογίες.Και το σχολείο,με όλους τους φορείς του,δεν κρατά και την πιο ουδέτερη κι αντικειμενική στάση και προσφέρει γόνιμο έδαφος για να αναπαραχθούν συγκεκριμένες απόψεις και να ατροφήσουν άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τελικά αφού στην ουσία συμφωνείς δεν βλέπω γιατί εμφανίζεσαι να διαφωνείς? Εδώ ούτε μαλώνουμε ούτε γράφουμε έκθεση. Απλά λέμε τη γνώμη μας. Καλή χρονιά!!

Φυσικά και δε μαλώνουμε. Αλλά προς Θεού διάβασε τι γράφω:rucrazy::P:
δε διαφώνησα με την παρατήρηση που έκαναν και άλλα μέλη. Ότι δηλαδή γίνεται μια προσπάθεια της ανάδειξης του ελληνικού έθνους. Διαφώνησα σε συγκεκριμένα πράγματα που έγραψες τα οποία αρίθμησα και για τα οποία παρέθεσα τις δικές μου θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosm1fent

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
IMHO, ειδικά η ιστορία που μαθαίνουμε για την Μακεδονία είναι τελείως λάθος.:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να ρωτήσω ποια είναι η σωστή τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Να ρωτήσω ποια είναι η σωστή τότε;


κανενος ολα τα κρατη την παρουσιαζουν οπως τ θελουν αυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπορεί να συμβαίνει όντως αυτό όμως, όπως και σε όλα τα πράγματα, δεν πιστεύω πως υπάρχει η δική σου και η δική μου αλήθεια. Η αλήθεια είναι μία. Από εκεί και πέρα υπάρχει η κριτική ανάλυση των αληθινών γεγονότων, η αληθινή ιστορία δηλαδή (αναφέρθηκε ο miv ή ο fasdag πριν νομίζω).

Η αλήθεια παραμένει μοναδική, οι ερμηνείες της ίσως να ποικίλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosm1fent

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κανενος ολα τα κρατη την παρουσιαζουν οπως τ θελουν αυτοι
Οπωσδήποτε. Και η αλήθεια είναι πάντα κάπου ανάμεσα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Και μενα καμια φορα μου τη δινει οταν συνηδητοποιω οτι ''αλλαζουν'' (εστω και λιγο) καποια πραγματα στην ιστορια.Θυμαμαι πρωτη φορα το καταλαβα οταν μαθαινα στην πρωτη γυμνασιο για τον Ιερο Λοχο(ετσι νομιζω τον ελεγαν) στην Αρχαια Ελλαδα(δεν θυμαμαι ποτε)και εγραφε στο βιβλιο οτι τους στρατιωτες τους εδεναν στενοι δεσμοι φιλιας ενω στην πραγματικοτητα παρα πολυ απ' αυτους ειχαν και δεσμο(ή ηταν ολοι;δε θυμαμαι).Με λιγα λογια κρυβουν το γεγονος οτι παρα πολυ αρχαιοι Ελληνες ανδρες(και μαλιστα πολλοι τους οποιους θαυμαζουμε)υπηρξαν ομοφυλοφιλοι.Λες και ειναι κακο.Κανονικα θα πρεπε να μας το λενε ξεκαθαρα για να καταλαβουμε οτι δεν ειναι κατι κακο.

Δηλαδή άμα μάθεις ότι μερικοί Αρχαίοι ήταν ομοφυλόφιλοι αλλάζει η ουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή άμα μάθεις ότι μερικοί Αρχαίοι ήταν ομοφυλόφιλοι αλλάζει η ουσία;

Ε, κοίτα χαλάει όλο το concept. Άλλο είναι να ξέρεις ότι οι πρόγονοί μας ήταν Ελληνάρες, γεμάτοι βαρβατίλα και άλλο να μαθαίνεις ότι ήταν "παράξενοι".:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Διαφώνησα σε συγκεκριμένα πράγματα που έγραψες:

Σσσσσσσσ.... Σιγά καλή μου - Μη φωνάζεις - Θα ξυπνήσεις το μωρό!!!:!:;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργία27227

Νεοφερμένος

Η Γεωργία27227 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
το θεμα ειναι να μαθαινουμε αντικειμενικα την ιστορια για να ξερουμε τι συμβαινει γυρω μας, απο που προερχόμαστε κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top