Πόσο Έλληνες είμαστε;

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
εννοωντας?

2 απαντήσεις, διαλέγεις και παίρνεις:
1)Των συνταματαρχών, 1967, αγράμματε.
2)Τι σόι εξυπνάδα είναι αυτό?Μη μου αρχίσεις και συ τα ποιητικά του πανολαριζα, γιατί έχω νέα: ΕΜΕΙΣ τους ψηφίσαμε.Μην κλαψομουνιάζετε, δημοκρατία είχαμε.Τη δημοκρατία που γουστάραμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
2 απαντήσεις, διαλέγεις και παίρνεις:
1)Των συνταματαρχών, 1967, αγράμματε.
2)Τι σόι εξυπνάδα είναι αυτό?Μη μου αρχίσεις και συ τα ποιητικά του πανολαριζα, γιατί έχω νέα: ΕΜΕΙΣ τους ψηφίσαμε.Μην κλαψομουνιάζετε, δημοκρατία είχαμε.Τη δημοκρατία που γουστάραμε κιόλας.
θα κλαψω μορφωμενε:rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
2 απαντήσεις, διαλέγεις και παίρνεις:
1)Των συνταματαρχών, 1967, αγράμματε.
2)Τι σόι εξυπνάδα είναι αυτό?Μη μου αρχίσεις και συ τα ποιητικά του πανολαριζα, γιατί έχω νέα: ΕΜΕΙΣ τους ψηφίσαμε.Μην κλαψομουνιάζετε, δημοκρατία είχαμε.Τη δημοκρατία που γουστάραμε κιόλας.

Δεν νομίζω να είχες δικαίωμα ψήφου,ώστε να τους ψηφίσεις. :)
Οπότε κανέναν δεν ψηφίσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είχες δικαίωμα ψήφου,ώστε να τους ψηφίσεις. :)
Οπότε κανέναν δεν ψηφίσαμε.
Λαθος κανεις!
οι μορφωμενοι και πανεξυπνοι εχουν ολα τα δικαιωματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Λαθος κανεις!
οι μορφωμενοι και πανεξυπνοι εχουν ολα τα δικαιωματα

Ναι,για αυτό του το υπενθυμίζω. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
παντως έχει πλάκα το οτι όσοι προσπαθούν να μας πείσουν οτι δέν είμαστε έλληνες, το κάνουν επικαλούμενοι φυλές, το άιμα και την καθαρότητα της φυλής. θυμίζοντας μου αναπόφευκτα τον χίτλερ...
οι ίδιοι που υμνούν το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, έρχονται τώρα να μας πούν οτι δέν έχουμε δικαίωμα να λεγόμαστε έλληνες γιατί δέν είμαστε καθαροί άριοι απόγονοι των αρχαίων..

φαίνετε οτι οι αριστεροπροοδευτικοί κάνουν επιλογές στην πρόοδο τους..

johnnaousa μην αρχίζεις πάλι τα ''περαστικά'' και τα ''συλλυπητήρια'' γιατί φαίνεσαι τραγικά γραφικός. μην είσαι τόσο υπεράνω στις απόψεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ρε φιλε ειλικρινα κατι τετοια περιοδικα που αποφαινονται και περι ιστοριας αποδεικνυονται οτι ξερουν τοση ιστορια οσο εγω ξερω να πλεκω.
Η εξισωση ''οι αρβανιτες αρα οι αλβανοι'' ειναι τελειως της πλακας.Πως ακριβως εβγαλε την ισοδυναμια ο συγγραφεας? μοιαζουν οι 2 λεξεις στο ονομα?Απο την τοση ασχετοσυνη νομιζεις οτι μερικοι απο τους συγγραφεςις ειναι βαλτοι.
Οι αρβανιτες ηταν αλβανοφωνοι ελληνες που μεταναστευσαν στην ελλαδα απο τη βορεια ηπειρο(απο το αρβανον εξου και η ονομασια).
Σορρυ φιλε που θα στο χαλασω,αλλα οντως οι αρβανιτες εχουν αλβανικη .καταγωγη.Στην περιοχη της σημερινης αλβανιας ζουσαν δυο φυλες.Οι γκεγκηδες στα βορεια και οι τοσκηδες στα νοτια.Οι δευτεροι ηταν πιο πολιτισμενοι και η γλωσσα τους ηταν πιο "λεπτη".Αυτοι μεταναστευσαν στην ελλαδα τον 13ο αιωνα.

Φυσικα αυτο δεν ειναι και τοσο "κακο" ,καθως μετα απο τοσους αιωνες στο ελληνικο εδαφος εγιναν γνησιοι ε λληνες.Αλλωστε οταν ηρθαν οι τουρκοι δεν ασπαστηκαν τον μουσουλμανισμο οπως οι συμπατριωτες τους(οι λεγομενοι τουρκαλβανοι),αλλα παρεμειναν χριστιανοι και πολεμησαν τους τουρκους στο πλευρο των ελληνων.

Για να σε πεισω σκεψου και αυτο:Ποσες φορες στην ιστορια οι ελληνες εγκατελειψαν την γλωσσα και τον πολιτισμο τους και ασπαστηκαν τα χαρακτηριστικα των γειτονων ή κατακτητων ; (πλην της θρησκειας που αρκετοι το εκαναν υπο την απειλη του θανατου)
Η προταση "αλβανοφωνοι ελληνες" δεν ισχυει με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Σορρυ φιλε που θα στο χαλασω,αλλα οντως οι αρβανιτες εχουν αλβανικη .καταγωγη.Στην περιοχη της σημερινης αλβανιας ζουσαν δυο φυλες.Οι γκεγκηδες στα βορεια και οι τοσκηδες στα νοτια.Οι δευτεροι ηταν πιο πολιτισμενοι και η γλωσσα τους ηταν πιο "λεπτη".Αυτοι μεταναστευσαν στην ελλαδα τον 13ο αιωνα.

Φυσικα αυτο δεν ειναι και τοσο "κακο" ,καθως μετα απο τοσους αιωνες στο ελληνικο εδαφος εγιναν γνησιοι ε λληνες.Αλλωστε οταν ηρθαν οι τουρκοι δεν ασπαστηκαν τον μουσουλμανισμο οπως οι συμπατριωτες τους(οι λεγομενοι τουρκαλβανοι),αλλα παρεμειναν χριστιανοι και πολεμησαν τους τουρκους στο πλευρο των ελληνων.

Για να σε πεισω σκεψου και αυτο:Ποσες φορες στην ιστορια οι ελληνες εγκατελειψαν την γλωσσα και τον πολιτισμο τους και ασπαστηκαν τα χαρακτηριστικα των γειτονων ή κατακτητων ; (πλην της θρησκειας που αρκετοι το εκαναν υπο την απειλη του θανατου)
Η προταση "αλβανοφωνοι ελληνες" δεν ισχυει με τιποτα.

Αυτές οι φυλές πότε εγκαταστάθηκαν εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είχες δικαίωμα ψήφου,ώστε να τους ψηφίσεις. :)
Οπότε κανέναν δεν ψηφίσαμε.
Στις διαδηλώσεις αγαπητή δεν βλέπεις πολλούς ανηλίκους.
Οι περισσότεροι είναι ενήλικοι.
Οταν βλέπεις να διαδηλώνουν 50.000 ανθρωποι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ όλοι αυτοί να μην ψήφισαν τα 2 κόμματα εξουσίας που φέσωσαν την Ελλάδα και μας έφεραν στη σημερινή κατάσταση...
Συνεπώς δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους...
Αυτοί που τους ψηφισαν, γεμίζουν κάθε τόσο το Συνταγμα!!!

Να θυμάστε ένα πράγμα.
Ο λαός έχει την τάση να αποποιείται της ευθύνης και να μην την αναλαμβάνει ποτέ!

Στις μέρες μας γκρινιάζει και βρίζει τα δύο μεγάλα κόμματα, ενώ στις εκλογές ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα τα εκλέξει πρώτα...
Επομένως σε ρωτάω είναι αυτό υποκρισία ή δεν είναι;

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΜΑΣ ΑΠΕΞΩ. Δε λέω φυσικά πως ο Λαός έχει την αποκλειστική ευθύνη, αλλά μερίδιο αυτής. Και για αυτό το μέρισμα θα πρέπει να αναλάβη τις ευθύνες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δεν είμαι Έλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αυτές οι φυλές πότε εγκαταστάθηκαν εκεί;
Eννοεις ποτε εγκατασταθηκαν οι προγονοι των αλβανων στην σημερινη αλβανια;
Το σιγουρο ειναι οτι βρισκονταν εκει τον 11ο αιωνα(αναφερονται σε βυζαντινες πηγες) .

Απο κει και περα υπαρχουν διαφορες θεωριες. Σε γραφες του πτολεμαιου τον 2ο αιωνα μ.χ αναφερεται ενας λαος ιλλυρικης καταγωγης με παρομοιο ονομα που ζουσε στην γυρω περιοχη εκεινη την περιοδο,αλλα οι επιστημονες δεν ειναι σιγουροι οτι αυτοι ειναι οι προγονοι των αλβανων.

Αλλοι πιστευουν οτι οι πρωτοαλβανικοι πληθυσμοι ηταν στην ουσια βαρβαρικα φυλα(dacians,thracians) που ειχαν εκχριστιανηθει,ζουσαν στις περιοχες αναμεσα στην σημερινη βουλγαρια και την μολδαβια και με την καθοδο των σλαβων μετακινηθηκαν τον 5o αιωνα προς την περιοχη της βορεια ηπειρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
O Ελληνας δεν χαρακτηριζεται απο το DNA του. Χαρακτηριζεται απο τον τροπο που σκεφτεται,που συμπεριφερεται,που ενεργει....
Το ιδιο Ελληνας μπορει ειναι ενας που οι προγονοι του ζουν χρονια στην Ελλαδα, και ενας μεταναστης που ηρθε στην Ελλαδα για μια καλυτερη ζωη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εγώ θα τονίσω κάτι που ίσως ελέχθη σε προηγούμενη δημοσίευση.

Εάν δεν ήμασταν Έλληνες δεν θα υπήρχαν τόσα στοιχεία που προέρχονται απευθείας από την αρχαία Ελλάδα.
Στοιχεία που δεν καταλαβαίνουμε αλλά υπάρχουν ζωντανά στη ζωή μας!
Οπως διάφορες εκφράσεις, ή χειρονομίες κ.λ.
Ομως το γεγονός ότι δεν αντιλαμβανόμαστε πως αυτά προέρχονται από πολύ μακριά δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν.
Αλλά θέλω να μου πουν.
Αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν είμαστε Έλληνες, τι λαός είμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έλληνες είμαστε, απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων δεν είμαστε (οι περισσότεροι).

O Ελληνας δεν χαρακτηριζεται απο το DNA του. Χαρακτηριζεται απο τον τροπο που σκεφτεται,που συμπεριφερεται,που ενεργει....
Το ιδιο Ελληνας μπορει ειναι ενας που οι προγονοι του ζουν χρονια στην Ελλαδα, και ενας μεταναστης που ηρθε στην Ελλαδα για μια καλυτερη ζωη..

Δεν θα χαρακτηρίσω τον τρόπο που σκέφτεται και συμπεριφέρεται ο Έλληνας, αλλά, ναι, αυτό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ θα τονίσω κάτι που ίσως ελέχθη σε προηγούμενη δημοσίευση.

Εάν δεν ήμασταν Έλληνες δεν θα υπήρχαν τόσα στοιχεία που προέρχονται απευθείας από την αρχαία Ελλάδα.
Στοιχεία που δεν καταλαβαίνουμε αλλά υπάρχουν ζωντανά στη ζωή μας!
Οπως διάφορες εκφράσεις, ή χειρονομίες κ.λ.
Ομως το γεγονός ότι δεν αντιλαμβανόμαστε πως αυτά προέρχονται από πολύ μακριά δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν.
Αλλά θέλω να μου πουν.
Αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν είμαστε Έλληνες, τι λαός είμαστε;


κάτσε ρε συ. επισης έχουμε στοιχεία όπως εκφράσεις και χειρονομίες που είναι καρατούρκικες :P
μην σου πω ότι είναι και περισσότερες απ ότι οι αρχαϊκές εκφράσεις που επιζούν σήμερα...
άρα τι λαός είμαστε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Εγώ θα τονίσω κάτι που ίσως ελέχθη σε προηγούμενη δημοσίευση.

Εάν δεν ήμασταν Έλληνες δεν θα υπήρχαν τόσα στοιχεία που προέρχονται απευθείας από την αρχαία Ελλάδα.
Στοιχεία που δεν καταλαβαίνουμε αλλά υπάρχουν ζωντανά στη ζωή μας!
Οπως διάφορες εκφράσεις, ή χειρονομίες κ.λ.
Ομως το γεγονός ότι δεν αντιλαμβανόμαστε πως αυτά προέρχονται από πολύ μακριά δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν.
Αλλά θέλω να μου πουν.
Αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν είμαστε Έλληνες, τι λαός είμαστε;


Τώρα αν έχουμε γενετικά μια σχέση με τους αρχαίους Έλληνες(που σίγουρα θα υπάρχει), ωστόσο αυτό δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο στην διαμόρφωση του δικού μας νεολληνικού πολιτισμού. Το ότι χαρακτηριζόμαστε για την ανυπακοή στους νόμους, την αναξιοκρατία, και πολλά άλλα,τα οποία για τους αρχαίους Έλληνες θα ταν ντροπή να ζούνε μ'αυτά, φαίνεται ξεκάθαρα ότι περισσοτέρο μοιάζουμαι τους Οθωμανούς παρά στους αρχαίους Έλληνες σε ότι έχει να κάνει με τον τρόπο συμπεριφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Έλληνες είμαστε, απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων δεν είμαστε (οι περισσότεροι).
Δεν θα χαρακτηρίσω τον τρόπο που σκέφτεται και συμπεριφέρεται ο Έλληνας, αλλά, ναι, αυτό :D

Δεν είμαστε απευθείας αμιγώς απόγονοι αυτών αλλά ρίζες από αυτούς έχουμε!

κάτσε ρε συ. επισης έχουμε στοιχεία όπως εκφράσεις και χειρονομίες που είναι καρατούρκικες :P
μην σου πω ότι είναι και περισσότερες απ ότι οι αρχαϊκές εκφράσεις που επιζούν σήμερα...
άρα τι λαός είμαστε; :(

Τώρα αν έχουμε γενετικά μια σχέση με τους αρχαίους Έλληνες(που σίγουρα θα υπάρχει), ωστόσο αυτό δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο στην διαμόρφωση του δικού μας νεολληνικού πολιτισμού. Το ότι χαρακτηριζόμαστε για την ανυπακοή στους νόμους, την αναξιοκρατία, και πολλά άλλα,τα οποία για τους αρχαίους Έλληνες θα ταν ντροπή να ζούνε μ'αυτά, φαίνεται ξεκάθαρα ότι περισσοτέρο μοιάζουμαι τους Οθωμανούς παρά στους αρχαίους Έλληνες σε ότι έχει να κάνει με τον τρόπο συμπεριφοράς.

Σε αυτά που λέτε φίλοι μου φταίει το ότι έχει μείνει ένας Τούρκος μέσα μας τον οποίο πρέπει σιγά-σιγά να αποβάλλουμε...
Οι Οθωμανοί μας άσκησαν μεγάλη επιρροή θέλοντας και μη.
Αλίμονο άλλωστε, 400 χρόνια συμβίωσης δεν είναι και λίγα.
Ομως ήλθε η ώρα να αποβάλλουμε αυτόν τον Τούρκο από μέσα μας στον χαρακτήρα.
Και επιπλέον αυτά οφείλονται και σε άλλους παράγοντες όπως η παιδεία (που δεν έχουμε), τα σχολεία που προσφέρουν μονάχα εκπαίδευση και όχι διαπαιδαγώγηση και απόρροια αυτών είναι η κοινωνία μας η σημερινή.
Ο Χορτάτσης έχει πει κάτι πολύ πετυχημένο, "η Ελλάδα έχει έναν μεγάλο εχθρό, τους Ελληνες".

Αν το σχολείο μας είχε δώσει στοιχειώδη παιδεία τότε θα ημασταν διαφορετική κοινωνία.
Αν οι νόμοι εφαρμόζονταν και οι πολίτες είχαν μάθει να τους εφαρμόζουν, να τους σέβονται και να τους τηρούν τότε θα είχαμε γίνει καλλίτερη κοινωνία!

Αλλά δυστυχώς το σύστημα το βολεύει η σημερινή κατάσταση.
Το βολεύει να έχει χαζούς πολίτες.
Πολίτες που συνεχίζουν το μπάχαλο και βοηθούν εμμέσως να γίνονται όλα αυτά τα παιχνίδια τους...

Οι αρχαιοι Έλληνες (που νωρίτερα έγινε λόγος) ζούσαν σε μία κοινωνία πειθαρχίας, αλληλεγύης στην οποία οι Πολίτες σέβονταν τους νόμους και το κοινό καλό...
Το βασικότερο θεμέλιο εκείνης της κοινωνίας ήταν η παιδεία...

Ας φερθούμε λοιπόν σαν Έλληνες.
Ας αποβάλλουμε σαν κοινωνία αυτό το κλίμα "κανονικότητας" της παρανομίας και ας εντάξουμε στο λεξιλόγιο μας πιο ενάρετες λέξεις, όπως η νομιμότητα, η ωριμότητα και η Δημοκρατία. Δημοκρατία σημαίνει προπάντων σεβασμός. Σεβασμός προς τον άλλον. Σεβασμός προς τη γνώμη του άλλου. Οπως πολύ σωστά έχει διατυπώσει ο Βολτέρος "δημοκρατία σημαίνει διαφωνώ με αυτό που λες αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!". Δεν είναι δημοκράτης όποιος σνομπάρει, χλεάζει και υποβαθμίζει τη γνώμη του άλλου... Φαινόμενα σαν αυτό παρατηρούνται πολλάκις εδώ μέσα. Σχεδόν σε όλα τα θέματα. Το παρόν θέμα δεν "γλίτωσε" δυστυχώς από αυτή τη νοοτροπία που προφανώς οφείλεται στην έλλειψη παιδείας.
Στο θέμα μας υπάρχουν δύο κυριάρχες απόψεις. Η πρώτη πρεσβεύει πως είμαστε Έλληνες εκ καταγωγής. Η δεύτερη πως είμαστε ένα συνονθύλευμα από Σλάβους, Αλβανούς, Οθωμανούς και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
Τα άτομα που υπεστήριξαν την πρώτη άποψη κάποιοι έσπευσαν να τα χαρακτηρίσουν αμέσως με πλήθος υποτιμητικών χαρακτηρισμών.
Παραθέτω κάποια χαρακτηριστικά:
παράλογοι, άτομα με ψυχολογικά.
Και κάποια άλλα που προφανώς διαγράφτηκαν για άγνωστους λόγους...
Εντάξει, διαφωνούμε. Προσπάθησε να με πείσεις με επιχειρρήματα και ορθό λόγο..

Για να μπορέσουμε λοιπόν να αποκτήσουμε παιδεία και να φύγουμε από τη μιζέρια που μας πλήττει θα πρέπει να έλθουμε σε επαφή με τους προγόνους μας. Με τις ρίζες μας. Να αναζητήσουμε τα στοιχεία εκείνα που μας στέρησαν εκ προ μελέτης (οι ελεγχόμενες από τρίτους) κυβερνήσεις.
Τα στοιχεία που μας ενώνουν με το παρελθόν. Να εμπνευσθούμε από τα πρότυπα (!), τους ήρωες (!) και να λάβουμε τα καταλληλα ιδανικά! Να πάρουμε κουράγιο τούτες τις κρίσιμες ώρες! Να μάθουμε από τα λάθη μας και να κάνουμε τη ζωή μας καλλίτερη!
Να κάνουμε το μεγάλο προς τα εμπρός βήμα!

Είμαστε ένας μέγας λαός!
Και όταν είμαστε ενωμένοι και συνειδητοποιημένοι κάνουμε θαύματα.
Αρκεί να πιστέψουμε στους εαυτούς μας!
Στις ικανότητες μας!
Κακά ζιζάνια που μας γεμίζουν με αμφιβολίες με το από που είμαστε, τι είμαστε και που θα πάμε μόνο κακό μας κάνουν...
Μας διχάζουν...
Μας κάνουν να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας...

Ας φερθούμε λοιπόν όπως πρέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Έλληνες είμαστε, απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων δεν είμαστε (οι περισσότεροι).
Δεν θα χαρακτηρίσω τον τρόπο που σκέφτεται και συμπεριφέρεται ο Έλληνας, αλλά, ναι, αυτό :D

Δεν είμαστε απευθείας αμιγώς απόγονοι αυτών αλλά ρίζες από αυτούς έχουμε!

κάτσε ρε συ. επισης έχουμε στοιχεία όπως εκφράσεις και χειρονομίες που είναι καρατούρκικες :P
μην σου πω ότι είναι και περισσότερες απ ότι οι αρχαϊκές εκφράσεις που επιζούν σήμερα...
άρα τι λαός είμαστε; :(

Τώρα αν έχουμε γενετικά μια σχέση με τους αρχαίους Έλληνες(που σίγουρα θα υπάρχει), ωστόσο αυτό δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο στην διαμόρφωση του δικού μας νεολληνικού πολιτισμού. Το ότι χαρακτηριζόμαστε για την ανυπακοή στους νόμους, την αναξιοκρατία, και πολλά άλλα,τα οποία για τους αρχαίους Έλληνες θα ταν ντροπή να ζούνε μ'αυτά, φαίνεται ξεκάθαρα ότι περισσοτέρο μοιάζουμαι τους Οθωμανούς παρά στους αρχαίους Έλληνες σε ότι έχει να κάνει με τον τρόπο συμπεριφοράς.

Σε αυτά που λέτε φίλοι μου φταίει το ότι έχει μείνει ένας Τούρκος μέσα μας τον οποίο πρέπει σιγά-σιγά να αποβάλλουμε...
Οι Οθωμανοί μας άσκησαν μεγάλη επιρροή θέλοντας και μη.
Αλίμονο άλλωστε, 400 χρόνια συμβίωσης δεν είναι και λίγα.
Ομως ήλθε η ώρα να αποβάλλουμε αυτόν τον Τούρκο από μέσα μας στον χαρακτήρα.
Και επιπλέον αυτά οφείλονται και σε άλλους παράγοντες όπως η παιδεία (που δεν έχουμε), τα σχολεία που προσφέρουν μονάχα εκπαίδευση και όχι διαπαιδαγώγηση και απόρροια αυτών είναι η κοινωνία μας η σημερινή.
Ο Χορτάτσης έχει πει κάτι πολύ πετυχημένο, "η Ελλάδα έχει έναν μεγάλο εχθρό, τους Ελληνες".

Αν το σχολείο μας είχε δώσει στοιχειώδη παιδεία τότε θα ημασταν διαφορετική κοινωνία.
Αν οι νόμοι εφαρμόζονταν και οι πολίτες είχαν μάθει να τους εφαρμόζουν, να τους σέβονται και να τους τηρούν τότε θα είχαμε γίνει καλλίτερη κοινωνία!

Αλλά δυστυχώς το σύστημα το βολεύει η σημερινή κατάσταση.
Το βολεύει να έχει χαζούς πολίτες.
Πολίτες που συνεχίζουν το μπάχαλο και βοηθούν εμμέσως να γίνονται όλα αυτά τα παιχνίδια τους...

Οι αρχαιοι Έλληνες (που νωρίτερα έγινε λόγος) ζούσαν σε μία κοινωνία πειθαρχίας, αλληλεγύης στην οποία οι Πολίτες σέβονταν τους νόμους και το κοινό καλό...
Το βασικότερο θεμέλιο εκείνης της κοινωνίας ήταν η παιδεία...

Ας φερθούμε λοιπόν σαν Έλληνες.
Ας αποβάλλουμε σαν κοινωνία αυτό το κλίμα "κανονικότητας" της παρανομίας και ας εντάξουμε στο λεξιλόγιο μας πιο ενάρετες λέξεις, όπως η νομιμότητα, η ωριμότητα και η Δημοκρατία. Δημοκρατία σημαίνει προπάντων σεβασμός. Σεβασμός προς τον άλλον. Σεβασμός προς τη γνώμη του άλλου. Οπως πολύ σωστά έχει διατυπώσει ο Βολτέρος "δημοκρατία σημαίνει διαφωνώ με αυτό που λες αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!". Δεν είναι δημοκράτης όποιος σνομπάρει, χλεάζει και υποβαθμίζει τη γνώμη του άλλου... Φαινόμενα σαν αυτό παρατηρούνται πολλάκις εδώ μέσα. Σχεδόν σε όλα τα θέματα. Το παρόν θέμα δεν "γλίτωσε" δυστυχώς από αυτή τη νοοτροπία που προφανώς οφείλεται στην έλλειψη παιδείας.
Στο θέμα μας υπάρχουν δύο κυριάρχες απόψεις. Η πρώτη πρεσβεύει πως είμαστε Έλληνες εκ καταγωγής. Η δεύτερη πως είμαστε ένα συνονθύλευμα από Σλάβους, Αλβανούς, Οθωμανούς και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
Τα άτομα που υπεστήριξαν την πρώτη άποψη κάποιοι έσπευσαν να τα χαρακτηρίσουν αμέσως με πλήθος υποτιμητικών χαρακτηρισμών.
Παραθέτω κάποια χαρακτηριστικά:
παράλογοι, άτομα με ψυχολογικά.
Και κάποια άλλα που προφανώς διαγράφτηκαν για άγνωστους λόγους...
Εντάξει, διαφωνούμε. Προσπάθησε να με πείσεις με επιχειρρήματα και ορθό λόγο..

Για να μπορέσουμε λοιπόν να αποκτήσουμε παιδεία και να φύγουμε από τη μιζέρια που μας πλήττει θα πρέπει να έλθουμε σε επαφή με τους προγόνους μας. Με τις ρίζες μας. Να αναζητήσουμε τα στοιχεία εκείνα που μας στέρησαν εκ προ μελέτης (οι ελεγχόμενες από τρίτους) κυβερνήσεις.
Τα στοιχεία που μας ενώνουν με το παρελθόν. Να εμπνευσθούμε από τα πρότυπα (!), τους ήρωες (!) και να λάβουμε τα καταλληλα ιδανικά! Να πάρουμε κουράγιο τούτες τις κρίσιμες ώρες! Να μάθουμε από τα λάθη μας και να κάνουμε τη ζωή μας καλλίτερη!
Να κάνουμε το μεγάλο προς τα εμπρός βήμα!

Είμαστε ένας μέγας λαός!
Και όταν είμαστε ενωμένοι και συνειδητοποιημένοι κάνουμε θαύματα.
Αρκεί να πιστέψουμε στους εαυτούς μας!
Στις ικανότητες μας!
Κακά ζιζάνια που μας γεμίζουν με αμφιβολίες με το από που είμαστε, τι είμαστε και που θα πάμε μόνο κακό μας κάνουν...
Μας διχάζουν...
Μας κάνουν να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας...

Ας φερθούμε λοιπόν όπως πρέπει και ας αφήσουμε παράμερα τις μεμψιμοιρίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Θα μπορούσα να βάλω double facepalm (ένα για το κάθε ποστ), αλλά θα μου το σβήσουνε και είναι κρίμα.

Και επειδή βαριέμαι τα σεντόνια θα επικεντρωθώ στο Τούρκο μέσα μου.
Ας αναπαύεται εν ειρήνη μέσα στο μυαλό μου, μια χαρά είναι εκεί που είναι. Μακάρι κάποια μέρα να τον ξεναγήσω στα μέρη του.

Και δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, πάντως μ' αρέσει να το λέω, και στην υπογραφή μου το έχω, αλλά η παιδεία μας είναι "Ελληνοχριστιανική".
Δεν θα εξηγήσω τι εννοεί ο κ. Δήμου όταν λέει "αλληλογρονθοκοπούμενες", απλά θα ήθελα να διαβάσεις αυτό. Μόνο τα τρία πρώτα quotes, τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται.
Και παιδεία να μας δίνανε στα σχολεία, τι παιδεία θα ήταν;
Προτιμώ προσωπικά την παιδεία να την παίρνω από το σπίτι μου, παρά να μου την δίνουν εθνικίστριες θεούσες στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Θα μπορούσα να βάλω double facepalm (ένα για το κάθε ποστ), αλλά θα μου το σβήσουνε και είναι κρίμα.

Και επειδή βαριέμαι τα σεντόνια θα επικεντρωθώ στο Τούρκο μέσα μου.
Ας αναπαύεται εν ειρήνη μέσα στο μυαλό μου, μια χαρά είναι εκεί που είναι. Μακάρι κάποια μέρα να τον ξεναγήσω στα μέρη του.

Και δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, πάντως μ' αρέσει να το λέω, και στην υπογραφή μου το έχω, αλλά η παιδεία μας είναι "Ελληνοχριστιανική".
Δεν θα εξηγήσω τι εννοεί ο κ. Δήμου όταν λέει "αλληλογρονθοκοπούμενες", απλά θα ήθελα να διαβάσεις αυτό. Μόνο τα τρία πρώτα quotes, τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται.
Και παιδεία να μας δίνανε στα σχολεία, τι παιδεία θα ήταν;
Προτιμώ προσωπικά την παιδεία να την παίρνω από το σπίτι μου, παρά να μου την δίνουν εθνικίστριες θεούσες στο σχολείο.

Έκανες κι εσύ (όπως και πολλοί άλλοι άλλωστε), το σύνηθες λάθος...
Δεν λαμβάνεις υπόψιν τις συνθήκες της εποχής και χρησιμοποιείς όρους που τότε είχαν εντελώς διαφορετική σημασία.
Πράγμα εντελώς άτοπο...
Τότε το όνομα του Έλληνος είχε τη σημασία του ειδωλολάτρου. Συνεπώς είναι πολύ λογικό ο Χρυσόστομος και ο Μοναχός να πετούν αυτές τις σπόντες.


Τώρα το τι λέει ο κ.Δήμου με αφήνει παντελώς αδιάφορο...
Δεν τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top