Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Επιμενω οτι αυτο δεν ισχυει για το ΣΥΡΙΖΑ που εχει ως βασικο στοχο την κοινωνικη δικαιοσυνη. Το συνθημα Για τις αναγκες των πολλων εκφραζει απολυτα το ΣΥΡΙΖΑ. Ειδαμε και στο ψηφοδελτιο του να μην ειναι υποψηφιοι τα γνωστα "κομματοσκυλα" αλλα εργαζομενοι ως κουριερ,σε stage,η μεταναστρια 2ης γενιας Κ.Σανκο που δε μιλαει καν τη μητρικη της γλωσσα,εχει μεγαλωσει εδω και δεν ειχε το δικαιωμα του εκλεγειν και εκλεγεσθαι.
Αντι να ακουω αντεπιχειρηματα το μονο που ακουω ειναι οτι ειναι trendy κομμα. Δηλαδη το γεγονος οτι ημασταν το πρωτο κομμα που επιχειρησε να βαλει εναν νεο ανθρωπο αρχηγο ηταν τοσο καταδικαστεο;
Τι να πω. Λυπαμαι για ολους αυτους τους ανθρωπους που θα επρεπε να εκφραζονται στο ΣΥΡΙΖΑ και δε το κανουν. Τους νεους των 500 ευρω που θα ζησουν χειροτερα απτους γονεις τους και ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ ή συντηρικοποιουνται ή -ακομα χειροτερα-απεχουν. Κριμα...
Γιατι θα επρεπε να εκφραζονται στο ΣΥΡΙΖΑ;
Δικαιωμα του καθενος ειναι να εκφραζεται οπου θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καθαρός λαικισμός είναι αυτή η πρόταση(η ψήφος στα 16).Ανεξάρτητα ποιο κόμμα την προτείνει(ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
ζητάς λογικά τεκμήρια για τον χαρακτηρισμό ''trendy'' στον σύριζα, ενώ έχεις γράψει όλα αυτά για το λαος, χωρίς ούτε μία αιτιολόγηση?

για την ψήφο στα 16:https://www.eleftheria.gr/viewarticle.asp?aid=4751&pid=6&CategoryID=6


για την ψήφο στα 16 οφείλω να πώ, οτι εκτός απο τον τσίπρα το έχουν πεί και άλλοι όπως η μπακογιάννη.

το είχε κάνει και εκπομπή ο μητσηκώστας

https://www.youtube.com/watch?v=0ykK-2x3Bug
Τι εχω γραψει ρε φιλε για το ΛΑΟΣ χωρις αιτιολογηση.
Γενικα στις τοποθετησεις μου προσπαθω να αποφευγω τετοιους αστηριχτους ανουσιους και μειωτικους χαρακτηρισομου οσο μπορω.
-----------------------------------------
Γιατι θα επρεπε να εκφραζονται στο ΣΥΡΙΖΑ;
Δικαιωμα του καθενος ειναι να εκφραζεται οπου θελει.
Μα γιατι δε με καταλαβαινετε.
Προφανως ειναι δικαιωμα του,αυτο ειπα;
Εννοω οτι θα ηταν το λογικο να εκφραστει εκει -γιατι ο ΣΥΡΙΖΑ εξεφρασε πρωτιστως την αγωνια για τους νεους,για την παιδεια, για την επισφαλη εργασια, για τη γενια των 700 ευρω- και οχι στο συντηρητισμο του ΛΑΟΣ.
Οι νεοι ειναι απο τη φυση τους ριζοσπαστικοι και ανατρεπτικοι και ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι μια δυναμη που φιλοδοξει να ανατρεψει το υπαρχον πολιτικο τοπιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τι εχω γραψει ρε φιλε για το ΛΑΟΣ χωρις αιτιολογηση.
Γενικα στις τοποθετησεις μου προσπαθω να αποφευγω τετοιους αστηριχτους ανουσιους και μειωτικους χαρακτηρισομου οσο μπορω.

δικό μου λάθος. σε μπέρδεψα με τον ''παρμενίδη''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
paganini666 μια απορία έχω, αν θες απαντάς. Είσαι μέλος της νεολαίας του συ.ριζ.α;

Επίσης σε προηγούμενο post σου μιλάς για ανιδιοτέλεια. Στο ίδιο forum, σε άλλο topic μίλησες με τρόπο θετικό για τα σκονάκια και υποστήριξες μάλιστα πως είναι ένας τρόπος χτυπήματος του συστήματος. Αυτό είναι οξύμωρο, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
paganini666 μια απορία έχω, αν θες απαντάς. Είσαι μέλος της νεολαίας του συ.ριζ.α;

Επίσης σε προηγούμενο post σου μιλάς για ανιδιοτέλεια. Στο ίδιο forum, σε άλλο topic μίλησες με τρόπο θετικό για τα σκονάκια και υποστήριξες μάλιστα πως είναι ένας τρόπος χτυπήματος του συστήματος. Αυτό είναι οξύμωρο, δε νομίζεις;
Ειναι αληθεια πως αποφασισα να γραφτω στη νεολαια, αν και ειλικρινα ειχα να πατησω πανω απο 1 χρονο εκει.
Ομως δε σημαινει ουτε οτι ειμαι φανατισμενος,ουτε οτι εμπιστευομαι τυφλα ο,τι υποστηριζει το κομμα.Αντιθετα η οργανωση σε κομματα βοηθαει στην ενεργοποιηση των πολιτων και στην κοινη δραση -αρκει επαναλαμβανω να μη δεχεται κανεις ακριτα οτι του πετανε,κατι που ειμαι βεβαιος πως δε γινεται στο ΣΥΡΙΖΑ αλλα... σε αλλες νεολαιες- Η αποψη για τα σκονακια ειναι απολυτως δικια μου και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να λογοδοτησω εδω γιαυτο-ειναι ασχετο-.
-----------------------------------------
δικό μου λάθος. σε μπέρδεψα με τον ''παρμενίδη''
παρμενιδη τον αρχαιο ελληνα; :P
-----------------------------------------
δικό μου λάθος. σε μπέρδεψα με τον ''παρμενίδη''
παρμενιδη τον αρχαιο ελληνα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Ειναι αληθεια πως αποφασισα να γραφτω στη νεολαια, αν και ειλικρινα ειχα να πατησω πανω απο 1 χρονο εκει.
Ομως δε σημαινει ουτε οτι ειμαι φανατισμενος,ουτε οτι εμπιστευομαι τυφλα ο,τι υποστηριζει το κομμα.Αντιθετα η οργανωση σε κομματα βοηθαει στην ενεργοποιηση των πολιτων και στην κοινη δραση -αρκει επαναλαμβανω να μη δεχεται κανεις ακριτα οτι του πετανε,κατι που ειμαι βεβαιος πως δε γινεται στο ΣΥΡΙΖΑ αλλα... σε αλλες νεολαιες- Η αποψη για τα σκονακια ειναι απολυτως δικια μου και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να λογοδοτησω εδω γιαυτο-ειναι ασχετο-.

Η οργάνωση σε κόμματα είναι κάτι το θετικό. Ο πολίτης γίνεται ενεργός και συμμετέχει στα κοινά. Όμως, κανένα παιδί κάτω από 18 (μη σου πω και 20) δε πρέπει να μπαίνει σε νεολαίες.

Η άποψη για τα σκονάκια είναι δικιά σου και αυτό είναι σεβαστό. Δεν μπορείς να μιλάς όμως για ανιδιοτέλεια απ' τη στιγμή που κι εσύ είσαι μέρος του συστήματος. Τις βασικές πολιτικές αρχές και φιλοσοφίες μας πρέπει να τις εφαρμόζουμε κάθε μέρα στη ζωή μας, το να υποστηρίζουμε ένα κόμμα δεν αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
παρμενιδη τον αρχαιο ελληνα; :P

όχι,... τον χρήστη του ischool ''παρμενίδης'':P
εγραψε το μυνημα 1168 και νόμιζα οτι το έγραψες εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Η οργάνωση σε κόμματα είναι κάτι το θετικό. Ο πολίτης γίνεται ενεργός και συμμετέχει στα κοινά. Όμως, κανένα παιδί κάτω από 18 (μη σου πω και 20) δε πρέπει να μπαίνει σε νεολαίες.

Η άποψη για τα σκονάκια είναι δικιά σου και αυτό είναι σεβαστό. Δεν μπορείς να μιλάς όμως για ανιδιοτέλεια απ' τη στιγμή που κι εσύ είσαι μέρος του συστήματος. Τις βασικές πολιτικές αρχές και φιλοσοφίες μας πρέπει να τις εφαρμόζουμε κάθε μέρα στη ζωή μας, το να υποστηρίζουμε ένα κόμμα δεν αρκεί.
Αυτο που λες εχει να κανει με την ερμηνεια που ο καθενας δινει.
Να επαναλαβω λοιπον για 100η φορα οτι ουδεποτε εχω ανιτιγραψει και ιδιως σε εξετασεις.
Απλώς εγω δεν το αντιλαμβανομαι ετσι:οτι δηλαδη με το να αντιγραφεις γινεσαι μερος του συστηματος. Αν το συστημα ειναι τοσο σαπιο τοτε δεν εισαι ιδιοτελης με το να προσπαθεις να προστατεψεις τον εαυτο σου απο κατι παραλογο και αχρηστο. Ιδιοτελης εισαι οταν βλεπεις πονο και δυστυχια και δε κουνας το δακτυλακι σου για να βοηθησεις παροτι αυτο δε θα σε βλαψει στο παραμικρο. Καταλαβαινεις τη διαφορα. Τελος παντως δεν ειναι της παρουσης.
Αν γραφτεσαι σε μια νεολαια μετα τα 25 τοτε ...δεν ειναι νεολαια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ιδιοτελης εννοεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
όχι,... τον χρήστη του ischool ''παρμενίδης'':P
εγραψε το μυνημα 1168 και νόμιζα οτι το έγραψες εσύ.
Με συγχωρεις αλλα προ μερικων ημερων ειχα επιπληξει τον november Rain για την υπογραφη του που ηταν ψευτικη.
Τωρα θα το πω και σε σενα
https://www.sarantakos.com/isocrat.htm
Γιατι ειναι τετοια η ευκολια των εθνικοφρονων να παραποιουν και ειδικα να παραποιουν αρχαιους συγγραφεις; Αξιζει να το σκεφτει κανεις αυτο...
-----------------------------------------
ιδιοτελης εννοεις...
Εχεις δικαιο.
Διορθωθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Έγω πάντως πιο πολύ εμπιστεύομαι την Λιάνα Κανέλλη ( σχετικά με την παλιά υπογραφή μου) παρά τους θολοκουλτουριάρηδες των λινκ που μας παραθέτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οπως ισως να μην εχεις καταλαβει ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι ενα πολυσυλλεκτικο κομμα και δεν εχει τη κλασσικη αρχηγικη δομη και γιαυτο πολλοι "μπερδευονται". Ο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδη ειναι ενα κομμα των μελων του και οχι του αρχηγου του...
Ετσι νιωθω και γω μερος αυτου του εγχειρηματος και μιλω στο α πληθυντικο. Δεν ειμαι φανατισμενος. Και λαθη εχουν γινει και τα αναγνωριζω. Αυτο που επισης αναγνωριζω ειναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ ηταν-και ειναι- μοναχικος σε πολλα ζητηματα (πχ προσπαθησε να αναλυσει τα αιτια του Δεκεμβρη αντι να χλευασει τους νεους) και πληρωσε το πολιτικο κοστος.

Δεν ειπα ΟΛΟΙ. ΟΙ βολεμενοι δεν χρειαζεται, αν λιγο ανιδιοτελεια δε βλαπτει για το καλο της κοινωνιας...
Η γενια αυτη δυστυχως miv δεν ειναι δημιουργημα ουτε των media ουτε του ΣΥΡΙΖΑ-μακαρι να ηταν- ,αλλα ειναι δημιουργημα συγκεκριμενων πολιτικων που ακολουθηθηκαν. Τα προγραμματα stage-ομηριας ηρθαν επι ΠΑΣΟΚ και συνεχιστηκαν επι ΝΔ με τα οποια νεοι ανθρωποι πληρωνονται με πενιχρους μισθους ,ανασφαλιστοι ,για 6- 8 μηνες και μετα παλι ανανεωση. Υποτιθεται ειναι προγραμματα αποκτησης εμπειριας αλλα καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες... Τα προβληματα ειναι προφανη.
Στοχος του ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι ουτε να περασει τους οικολογους ουτε το ΛΑΟΣ αλλα η δημιουργια ενος αλλου ελπιδοφορου πολου στα αριστερα του συστηματος.
Θελω ομως να σε ακουσω να κανεις πραγματικη κριτικη μια φορα και να αφησεις τα "επιχειρηματα" τυπου "bourgeois εργολάβο Τσίπρα" που δεν οδηγουν πουθενα.

Δηλαδή οι μη βολεμένοι νέοι πρέπει να ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ; Αυτό είναι το μόνο που τους εκφράζει; Αυτό εγώ το λέω μονομανή προπαγάνδα.
Κριτική κάνω όπως και να χει, άσχετα αν τη θεωρείς πραγματική ή όχι, πάντως το ύφος, η μούρη, αν το θες, που πουλάει ένας ηγετίσκος ενός κόμματος έχει άμεση σχέση με τον κόσμο στον οποίο απευθύνεται, με τους ανθρώπους που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει. Υπάρχει άτομα αξιόλογα και άτομα πανηλίθια στις συνιστώσες του κόμματός σου και αυτός είναι κι ο λόγος που δεν θα το στηρίξω όπως και να χει. Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει ο Τσίπρας κι ο Χουντής στο ίδιο κόμμα με τον Κουβέλη και το Δραγασάκη κι αν κι ο Κουβέλης αξίζει την ψήφο μου, δεν θα δώσω ευκαιρία σε κανέναν Τσίπρα, σε κανένα Καριτζή να καρπωθεί αυτό που αξίζει ο Κουβέλης. Δομικό πρόβλημα έχει ο ΣΥΡΙΖΑ, δυστυχώς. Δε μπορεί να ζητάει την ψήφο όταν δε μπορεί να τα βρει με τον εαυτό του και τις θέσεις του αυτό το πολυσυλλεκτικό σχήμα που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ. Όχι από μένα τουλάχιστον. Ειλικρινά προτιμώ την πάγια δογματική του ΚΚΕ παρά το μπάχαλο του συριζα. Λύση ανάγκης, βέβαια, στους τυφλούς ο μονόφθαλμός. Προσωπικά θα ψήφιζα ευκολότερα ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ παρά ΚΚΕ ή συριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Έγω πάντως πιο πολύ εμπιστεύομαι την Λιάνα Κανέλλη (σε σχέση με την υπογραφή μου) παρά τους θολοκουλτουριάρηδες των λινκ που μας παραθέτεις.
Καλα,αρχισαμε παλι με τους θολοκουλτουριαρηδες.
Ποσώς με ενδιαφερει ποιον εμπιστευεσαι.
Η κριση σου αποδεικνυεται ελλιπης οταν εμπιστευεσαι ακριτα τις εθνικιστικες υστερικες ανακριβειες του καθε δηθεν πατριωτη που θυμαται τους αρχαιους μονο για να κλεψει διαστρεβλωμενο κανενα ρητο και να το χρησιμοποιησει καιροσκοπικα. Αυτος ειναι ο πατριωτισμος μερικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Επίσης αρκετά συνηθσμένο φαινόμενο είναι και η παραποίηση της ιστορίας από δήθεν αριστερόφρονες.
Είναι εξίσου αναξιόπιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αυτο το "δηθεν" δε καταλαβαινω πως το κολλας συνεχεια χωρις ουτε καν να ξερεις τον αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Δηλαδή οι μη βολεμένοι νέοι πρέπει να ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ; Αυτό είναι το μόνο που τους εκφράζει; Αυτό εγώ το λέω μονομανή προπαγάνδα.
Κριτική κάνω όπως και να χει, άσχετα αν τη θεωρείς πραγματική ή όχι, πάντως το ύφος, η μούρη, αν το θες, που πουλάει ένας ηγετίσκος ενός κόμματος έχει άμεση σχέση με τον κόσμο στον οποίο απευθύνεται, με τους ανθρώπους που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει. Υπάρχει άτομα αξιόλογα και άτομα πανηλίθια στις συνιστώσες του κόμματός σου και αυτός είναι κι ο λόγος που δεν θα το στηρίξω όπως και να χει. Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει ο Τσίπρας κι ο Χουντής στο ίδιο κόμμα με τον Κουβέλη και το Δραγασάκη κι αν κι ο Κουβέλης αξίζει την ψήφο μου, δεν θα δώσω ευκαιρία σε κανέναν Τσίπρα να καρπωθεί αυτό που αξίζει ο Κουβέλης. Δομικό πρόβλημα έχει ο ΣΥΡΙΖΑ, δυστυχώς. Δε μπορεί να ζητάει την ψήφο όταν δε μπορεί να τα βρει με τον εαυτό του και τις θέσεις του αυτό το πολυσυλλεκτικό σχήμα που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ. Όχι από μένα τουλάχιστον. Ειλικρινά προτιμώ την πάγια δογματική του ΚΚΕ παρά το μπάχαλο του συριζα. Λύση ανάγκης, βέβαια, στους τυφλούς ο μονόφθαλμός. Προσωπικά θα ψήφιζα ευκολότερα ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ παρά ΚΚΕ ή συριζα.
Το πρεπει ανηκει στο πιστευε και μη ερευνα. Εγω μιλω με βαση τη λογικη μου ,δεν επιβαλλω. Πρεπει να λεω και τα αυτονοητα;
Το οτι θα ψηφιζες ευκολοτερα καποιους αποδεδειγμενα ανικανους και κλεφτες που πεταξαν τις ευκαιριες που ειχε αυτη η χωρα για προοδο και τη βυθισαν στο βουρκο ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο αν οχι ανοητο.
Σχετικα με τις συνιστωσες στο ΣΥΡΙΖΑ θα συμφωνησω οτι υπαρχει ενα προβλημα να ακουγονται ξεκαθαρα οι αποψεις του κομματος,αλλα αυτο μπορει να διορθωθει. Οι χαρακτηρισμοι μπουρδελο κλπ ειναι υπερβολικοι και δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
Εγω απτην αλλη προτιμω ενα κομμα πολυσυλλεκτικο και δημοκρατικο ακομα και αν εγειρονται τετοια προβληματα παρα απολυταρχικο και αρχηγικο οπως ΚΚΕ και σε μεγαλο βαθμο ΝΔ ΛΑΟΣ ΠΑΣΟΚ. Αλλα τι θα κανουμε, η δημοκρατια ειναι η αδυναμια μας.
Οι ελληνες γουσταρουν να εχουν εναν ηγετη. Κατα προτιμηση κληρονομικο (παπανδρεου καραμανλης μητσοτακης κλπ). Απορω γιατι διωξαμε τον βασιλια. Και σημερα βασιλευομενη δημοκρατια εχουμε ,κατα καποιον τροπο.
-----------------------------------------
αυτο το "δηθεν" δε καταλαβαινω πως το κολλας συνεχεια χωρις ουτε καν να ξερεις τον αλλον.
Αν αναφερεσαι σε μενα το δηθεν δε πηγαινε στον Nov. Rain αλλα σε μερικους δηθεν πατριωτες (πλευρης γεωργιαδης κλπ). Νομιζω ειναι προφανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Αυτο που λες εχει να κανει με την ερμηνεια που ο καθενας δινει.
Να επαναλαβω λοιπον για 100η φορα οτι ουδεποτε εχω ανιτιγραψει και ιδιως σε εξετασεις.
Απλώς εγω δεν το αντιλαμβανομαι ετσι:οτι δηλαδη με το να αντιγραφεις γινεσαι μερος του συστηματος. Αν το συστημα ειναι τοσο σαπιο τοτε δεν εισαι ιδιοτελης με το να προσπαθεις να προστατεψεις τον εαυτο σου απο κατι παραλογο και αχρηστο. Ιδιοτελης εισαι οταν βλεπεις πονο και δυστυχια και δε κουνας το δακτυλακι σου για να βοηθησεις παροτι αυτο δε θα σε βλαψει στο παραμικρο. Καταλαβαινεις τη διαφορα. Τελος παντως δεν ειναι της παρουσης.

Ιδιοτελής είναι ο συμφεροντολόγος, αυτός που αποβλέπει στο ατομικό του συμφέρον μόνο. Όποιος κάνει σκονάκι ή είναι υπέρ του, είναι ιδιοτελής.

Αν γραφτεσαι σε μια νεολαια μετα τα 25 τοτε ...δεν ειναι νεολαια :p

Ας μη λέγεται νεολαία, ας λέγεται κάπως αλλιώς. Το ζητούμενο είναι να μην μολύνονται ανήλικοι με νεολαίες και να μην δέχονται πλύση εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ιδιοτελής είναι ο συμφεροντολόγος, αυτός που αποβλέπει στο ατομικό του συμφέρον μόνο. Όποιος κάνει σκονάκι ή είναι υπέρ του, είναι ιδιοτελής.



Ας μη λέγεται νεολαία, ας λέγεται κάπως αλλιώς. Το ζητούμενο είναι να μην μολύνονται ανήλικοι με νεολαίες και να μην δέχονται πλύση εγκεφάλου.
Να επαναλαβω οτι οταν καποιος βρισκεται σε ενα διλημμα του τυπου μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δεν μπορουμε να τον κρινουμε για ιδιοτελεια. Πρεπει να δουμε τι τον οδηγησε σαυτον το διλημμα και οχι να τον κρινουμε.
Νεολαια και μολυνση δεν ειναι σιαμαιες εννοιες. Αν η νεολαια ειναι χωρος διαλογου και ανταλλαγης αποψεων τοτε ειναι κατι πολυ θετικο. Τα κομματα πρεπει να αφουγκραζονται τις αναγκες και τους προβληματισμους των νεων ανθρωπων. Αν γινεται πλυση εγκεφαλου τοτε σαφως ειμαι κατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top