Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι το ελάττωμα, ίσως, εκείνων που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει κυβέρνηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μπορεί να μου πεί κάποιος τι προτίθεται να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ αν αναλάβει αύριο το πρωί κυβέρνηση? Γιατί εκτός από εκτίμηση της κακής κατάστασης της Ελλάδας δεν έχω δεί κάτι άλλο. Το να κατηγορείς είναι εύκολο. Το να προτείνεις λύσεις είναι το παλούκι...

Το ΣΥΡΙΖΑ δεν κάνει τίποτα περισσότερο ή λιγότερο από αυτό που κάνει τώρα το ΠΑΣΟΚ ή από αυτό που έκανε η ΝΔ όταν κυβερνούσε το ΠΑΣΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στη Μαύρη Βίβλο του ΠΑΣΟΚ, πάντως, έχω διαβάσει αρκετές εφαρμόσιμες λύσεις. Ίσως γιατί το κόμμα έχει κυβερνητική εμπειρία. Απο κει και πέρα, όμως, δεν είμαι σε θέση να εμπιστευτώ τους ανθρώπους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φίλε tolisman η συμπάθεια σου προς το ΚΚΕ φαίνεται πεντακάθαρα και δεν χρειάζεται να το κρύβεις με λόγους όπως,"ποιος μίλησε για ΚΚΕ κτλ". Ο,τι και να λες πάντως το ΚΚΕ υπήρξε,παραμένει και θα παραμείνει ένα άκρως συντηρητικό κόμμα προσκολλημένο στο "ένδοξο" κομμουνιστικό παρελθόν της ΕΣΣΔ.Φυσικά εκπροσωπεί μια εξαίρετη ως προς τη σύλληψη ιδεολογία εκπροσωπώντας αρχές ανθρωπισμού, ειρήνης,αλληλεγγύης κτλ,η οποία όμως ιδεολογία παράλληλα είναι ουτοπική και ανεφάρμοστη,όπως άλλωστε αποδείκτηκε εν τέλει στη Ρωσία.Σκέψου μονάχα που θα βρισκόταν σήμερα η Ελλάδα αλλά και όλη η Ευρώπη εάν δεν υπήρχε ο θεσμός της Ε. Ε. Εάν δεν υπήρχαν τα κοινοτικά κονδύλια για την ανάπτυξη των μικρών κυρίως κρατών, εάν δεν υπήρχε το ενιαίο νόμισμα που διευκολύνει τις συναλλαγές και το εμπόριο και δίνει άλλη δυναμική στην Ευρώπη έναντι των Η.Π.Α, εάν δεν υπήρχε ο κοινοτικός έλεγχος που αποτρέπει ή καλύτερα περιορίζει την ανεξέλεγκτη διαφθορά και κομματικοποίση του κράτους μας όσο και άλλων ευρωπαικών κρατών. Λες ότι το ΚΚΕ το μόνο που χρειάζεται είναι εκσυγχρονισμός και όλα πλέον θα βαίνουν καλώς. Μαζί σου σε αυτό αλλά πως θα αλλάξει σελίδα ,όταν εν όψει της επικείμενης ανανέωσής του έχει συνταχθεί κείμενο από την Κ.Ε, το οποίο δηλώνει "Επιστροφή στο Σταλινισμό"? Τα εγκλήματα του Στάλιν λίγο-πολύ είναι γνωστά και δεν πιστεύω πως νοήμονες άνθρωποι θα υιοθετούσαν τις πολιτικές του Στάλιν για τον οποίο ακόμη και ο Λένιν προειδοποίουσε ότι θα ήταν καταστροφή εάν ανέρχετο στην ηγεσία του κόμματος.
Τελειώνοντας θα ήθελα να σημειώσω πως η πολιτική που ακολουθεί ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α του νεοφιλευλέθερου σοσιαλισμού είναι ό,τι καταλληλότερο και εφαρμόσιμο για τους καιρούς που διάγουμε. Μη ξεχνάμε πως οι Η.Π.Α ποτέ δεν θα πάψουν να υπάρχουν και ούτε θα αλλάξουν δραματικά μορφή εφόσον δεν έχουν γνωρίσει τι εστί σοσιαλισμός, συνδικαλισμός κτλ και ούτε πρόκειται να γνωρίσουν ποτέ στο μέλλον.

Και κάτι άλλο που πηγαίνει στους ιδεαλιστές του κομμουνισμού:
H EΞΟΥΣΙΑ ΦΘΕΙΡΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΕΙΡΕΙ και κανείς δεν γλιτώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Στη Μαύρη Βίβλο του ΠΑΣΟΚ, πάντως, έχω διαβάσει αρκετές εφαρμόσιμες λύσεις. Ίσως γιατί το κόμμα έχει κυβερνητική εμπειρία. Απο κει και πέρα, όμως, δεν είμαι σε θέση να εμπιστευτώ τους ανθρώπους του.

Το ΠΑΣΟΚ είναι γνωστό ότι έχει να παράγει πολιτική εδώ και 9 χρόνια ενώ δεν μπορεί να αρθρώσει πολιτικό λόγο εδώ και 5 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ το λέω και θα το ξαναλέω. Τα άκρα δεν ωφελούν. Λυπάμαι, αλλά επειδή γνωρίζω άτομα που είναι συντεταγμένα στο ΚΚΕ (ευτυχώς όχι όλοι βέβαια), ο δογματισμός τους αγγίζει τα όρια της ηλιθιότητας. Βεβαίως όταν τους μιλάω για τα σταλινικά εγκλήματα και την καλή ζωή των ανθρώπων του κόμματος στην ΕΣΣΔ με κατηγορούν για θύμα της δυτικής προπαγάνδας...
Κατ'αρχάς, επειδή μισώ την ισοπέδωση, η κοινωνική πολιτική της ΕΣΣΔ ήταν αψεγάδιαστη. Και τον αθλητισμό (αν εξαιρέσουμε τη ντοπαρισμένη και καταπιεστική πρωταθλητική βιομηχανία τους) και τα σχολεία και τις μετακινήσεις και τα απαραίτητα αγαθά και μάλιστα δωρεάν. Δεν υπήρξε ποτέ τέτοια πολιτική σε κράτος της Δύσης. Απο κει και πέρα, όμως, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ τη μονοφωνία και τον περιορισμό μου σε ό,τι το εκάστοτε κράτος επιλέγει. Προφανώς και τα βασικά πρέπει να εξασφαλίζονται, όπως συνέβαινε στην ΕΣΣΔ για όλους δωρεάν, αλλά αν έχω τις ικανότητες και κινούμαι στα πλαίσια του δημοκρατικού νόμου, ειναι φασιστικό να μου απαγορεύεται να φτάσω όσο ψηλά επιθυμήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Νου δου και ξερό ψωμί !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Nου δου χωρίς καθόλου ψωμί :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Thra, εγώ δεν κρύβω ότι είμαι φιλικά διακείμενος προς το ΚΚΕ και ότι κατά 99% θα το ψηφίσω, αλλά δεν έχω καμμία σχέση με τον τυπικό κομμουνιστή. Προσωπικά πιστεύω πως η Ρωσική Επανάσταση έκανε περισσότερο κακό παρά καλό. Ο ρωσικός λαός δεν ήταν αρκετά ώριμος τότε, ώστε να δεχθεί τέτοιες ιδέες.

Μου φαίνεται χαζό πάντως να κατηγορούμε μόνο το Στάλιν για όλα τα κακά που έγιναν στη Σοβιετική Ένωση. Κατά τη γνώμη μου όλο το σύστημα ήταν προβληματικό εξαρχής. Το βασικό κακό που έγινε στη Σοβιετική Ένωση ήταν η χρήση βίας. Με το ζόρι καλό δεν γίνεται. Θα σας φέρουμε σοσιαλισμό θέλετε δεν θέλετε..:)

Μαζί σου σε αυτό αλλά πως θα αλλάξει σελίδα ,όταν εν όψει της επικείμενης ανανέωσής του έχει συνταχθεί κείμενο από την Κ.Ε, το οποίο δηλώνει "Επιστροφή στο Σταλινισμό"?

Το έχεις αυτό το κείμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, φυσικά θα συμφωνήσω, αλλά η επίσημη θέση των εγγεγραμμένων κομμουνιστών είναι ότι η βία στη Σοβιετική Ένωση υπήρξε μύθος της...Δυτικής Προπαγάνδας (μιλάνε κι οι ανατολικοί για προπαγάνδα, έτσι;;) )και όποτε χρησιμοποιήθηκε ήταν "για το καλό του λαού". Είμαι σίγουρος ότι έχεις συζητήσει με εγγεγραμμένους κομμουνιστές. Όπως κι εγώ άλλωστε. Και προφανώς όσα λένε είναι η γραμμή του κόμματος. Με ποιο θράσος, λοιπόν, θα υποστηρίξω με το σταυρό μου ένα τέτοιο κόμμα; Καθ'ενας έχει ευθύνη για όσα λέει. Και η απόκρυψη της Ιστορίας είναι ανεπίτρεπτη για πολιτικούς ανθρώπους που διατυμπανίζουν ότι είναι ρομπέν της ελευθερίας και της ισότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ναι, φυσικά θα συμφωνήσω, αλλά η επίσημη θέση των εγγεγραμμένων κομμουνιστών είναι ότι η βία στη Σοβιετική Ένωση υπήρξε μύθος της...Δυτικής Προπαγάνδας (μιλάνε κι οι ανατολικοί για προπαγάνδα, έτσι;;) )και όποτε χρησιμοποιήθηκε ήταν "για το καλό του λαού". Είμαι σίγουρος ότι έχεις συζητήσει με εγγεγραμμένους κομμουνιστές. Όπως κι εγώ άλλωστε. Και προφανώς όσα λένε είναι η γραμμή του κόμματος. Με ποιο θράσος, λοιπόν, θα υποστηρίξω με το σταυρό μου ένα τέτοιο κόμμα; Καθ'ενας έχει ευθύνη για όσα λέει. Και η απόκρυψη της Ιστορίας είναι ανεπίτρεπτη για πολιτικούς ανθρώπους που διατυμπανίζουν ότι είναι ρομπέν της ελευθερίας και της ισότητας.

+1..εχεις πολυ δικιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θυμίζω τον κανόνα....

... ο καθένας ψηφίζει ό,τι θέλει. Προειδοποιώ ότι το θέμα θα κλειδωθεί άμεσα αν καταλήξει σε έντονες αντιπαραθέσεις και "ποιός ψήφισε αυτό και το άλλο". :)



-petros


Δύσκολη η ζωή των διαχειριστών !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ναι, φυσικά θα συμφωνήσω, αλλά η επίσημη θέση των εγγεγραμμένων κομμουνιστών είναι ότι η βία στη Σοβιετική Ένωση υπήρξε μύθος της...Δυτικής Προπαγάνδας (μιλάνε κι οι ανατολικοί για προπαγάνδα, έτσι;;) )και όποτε χρησιμοποιήθηκε ήταν "για το καλό του λαού". Είμαι σίγουρος ότι έχεις συζητήσει με εγγεγραμμένους κομμουνιστές. Όπως κι εγώ άλλωστε. Και προφανώς όσα λένε είναι η γραμμή του κόμματος. Με ποιο θράσος, λοιπόν, θα υποστηρίξω με το σταυρό μου ένα τέτοιο κόμμα; Καθ'ενας έχει ευθύνη για όσα λέει. Και η απόκρυψη της Ιστορίας είναι ανεπίτρεπτη για πολιτικούς ανθρώπους που διατυμπανίζουν ότι είναι ρομπέν της ελευθερίας.

εμένα σε ένα κόμμα μ' ενδιαφέρουν περισσότερο οι θέσεις του για το σήμερα και το αύριο, και όχι τόσο οι απόψεις του για γεγονότα του παρελθόντος.

η δυτική προπαγάνδα ενάντια στον κομμουνισμό πάντως ήταν και είναι υπαρκτή. βία δεν χρησιμοποίησε μόνο η Σοβιετική Ένωση. ήταν γενικό και παγκόσμιο φαινόμενο ακόμα κι ο Ελ. Βενιζέλος δηλαδή που όλοι σήμερα τον εκθειάζουν είχε χρησιμοποιήσει και αυτός βία εναντίον πολιτικών του αντιπάλων.. σήμερα τη θέση της βίας την έχουν πάρει τα ΜΜΕ, τα οποία καθημερινά βιάζουν τα μυαλά των πολιτών.

αφού τότε δεν υπήρχαν ΜΜΕ για να κάνουν το μυαλό των πολιτών κιμά και να μην αντιδρούν σχεδόν όλοι όσοι έπαιρναν εξουσία στα χέρια τους μετέρχονταν λίγο ή πολύ τη βία. απλώς εγώ θεωρώ το σοσιαλισμό ασύμβατο με τη χρήση βίας. με το ζόρι καλό δεν γίνεται.. γι' αυτό και καταδικάζω τη χρήση βίας από τους Σοβιετικούς ακόμα κι αν αυτή έγινε (που δεν το βρίσκω απίθανο) "για το καλό του λαού".

νομίζω είμαι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ένας λόγος, όμως, που δεν θα ψήφιζα ποτέ ΛΑΟΣ, παρ'ολο που έχει πολύ σωστές θέσεις για το σήμερα, ως επί το πλείστον, είναι η θέση του ότι η ακροδεξιά δεν έκανε και τίποτα κακό στην Ελλάδα. Όσοι κακοποιούν την Ιστορία οφείλουν να τιμωρούνται με κάθε μέσο. Διαφορετικά όσοι τους ακολουθούν είναι καταδικασμένοι να ξανακάνουν τα ίδια λάθη.
Άμεσα με ενδιαφέρει το γεγονός των 2 εκατομμυρίων Ελληνοπόντιων της Ρωσίας που διώχθηκαν και στάλθηκαν από τους Σοβιετικούς στις gulag, στρατόπεδα συγκέντρωσης πανομοιότυπα με τα ναζιστικά του Β' παγκοσμίου πολέμου. Και αξίζει να τονίσουμε ότι αυτό ήταν από τα μικρότερα πράγματα που έκανε ο "υπαρκτός Σοσιαλισμός" (για μένα ανύπαρκτος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το ΚΚΕ δεν είναι το μόνο που κακοποιεί την ιστορία. Και η συμβατική -διεθνής και ελληνική- ιστορία την οποία αποδέχονται για παράδειγμα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, και αυτή κακοποιημένη είναι. Και κατά τη γνώμη μου περισσότερο κακοποιημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άρα δεν αρνείσαι ότι το ΚΚΕ φυσικά και κακοποιεί/αποκρύπτει την Ιστορία. Εδώ συμφωνούμε, λοιπόν. Για τα υπόλοιπα εγώ δεν είπα τίποτα. Άλλωστε κάθε κακοποίηση της Ιστορίας είναι έγκλημα. Δεν τίθεται θέμα "λίγο κακοποίηση, πολλή κακοποίηση". Δεν ξέρω καν ποιος είναι αρμόδιος να το καθορίσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγώ σου είπα ότι δεν έχω καμμία σχέση με το ΚΚΕ εκτός από μια κάποια συμπάθεια που έχω για αυτό και δεν νιώθω ότι εδώ στο φόρουμ εκπροσωπώ κανένα κόμμα. Τον εαυτό μου και μόνο εκπροσωπώ. Προσωπικά πιστεύω ότι η Ρωσική Επανάσταση ήταν ένα λάθος. Επρεπε να περιμένουν μερικά χρόνια ακόμη, ώστε να ωριμάσει περισσότερο ο λαός και μη χειαστεί αν χυθεί τόσο αίμα. Το timing ήταν κακό. Δεν περιμένω βέβαια από ενα κομμουνιστικό κόμμα να το πει αυτό.

Αυτό που λέει το ΚΚΕ είναι ότι οι Σοβιετικοί χρησιμοποίησαν τη βία για το καλό των πολιτών. Σε μεγάλο ποσοστό αυτό είναι αλήθεια. Απλώς κατά τη γνώμη μου ο σοσιαλισμός και η ελευθερία είναι πράγματα ασύμβατα με τη βία. Το ΚΚΕ είναι δύσκολο να απορρίψει συνολικά το εγχείρημα της Σοβιετικής Ένωσης, γι' αυτό λέει "έγιναν κάποια λάθη, αλλά..." κτλ.

Υπ' αυτήν την έννοια παραποιεί λίγο την ιστορία. Αλλά αυτή η μικρή παραποίηση/κακοποίηση/απόκρυψη της ιστορίας που γίνεται κυριώς για λόγους εσωτερικούς, δεν είναι τίποτα μπροστά στην παραποίηση της ιστορίας από τους εκπροσώπους του αστικού κοινοβουλευτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν κάνω τέτοιους διαχωρισμούς. Η Ελλάδα ανέκαθεν καπιταλιστική ήταν, είχε σύστημα αστικου κοινοβουλευτισμού, και παρά την οποιανδήποτε ιδεολογία, θεωρώ ότι και το ΚΚΕ ενεργό μέλος του συστήματος αυτού είναι. Άλλωστε κατά τη γνώμη μου η Ελλάδα είναι χώρα της αστικής τάξης, όχι της εργατικής πλέον. Είμαστε στον 21ο αιώνα και η εργατιά, με την κομμουνιστική έννοια δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
καλα πολυ απο εδω που υποστηριζουν συριζα σε μερικα χρονια θα ψηφιζουν με γνωμονα το προσωπικο τους συμφερον κ οχι με βαση την ιδεολογια τους γι αυτο κ σε πενηντα χρονια ακομη θα κυβερνα η ΝΔ η το ΠΑΣΟΚ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
καλα πολυ απο εδω που υποστηριζουν συριζα σε μερικα χρονια θα ψηφιζουν με γνωμονα το προσωπικο τους συμφερον κ οχι με βαση την ιδεολογια τους γι αυτο κ σε πενηντα χρονια ακομη θα κυβερνα η ΝΔ η το ΠΑΣΟΚ.....

Και οι υποστηρικτές ΠΟΙΑΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ δεν ψηφίζουν στην πλειοψηφία τους με βάση το προσωπικό τους συμφέρον αλλά το κοινό καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top