Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό που κερδίζουμε όντας μέλη της ΕΕ;
1) Καλύτερες εμπορικές συναλλαγές
2) Επιδόματα για ορισμένες οικονομικά ασθενείς τάξεις και ορισμένα υπό εξαφάνιση επαγγέλματα
3) Περισσότερο αποδεκτή και ουσιαστική συμμετοχή σε οργανισμούς όπως η ESA και το CERN
4) Διασφάλιση της υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, σε κάποιες περιπτώσεις -βεβαίως όχι σε όλες, το παραδέχομαι- και καλύτερο έλεγχο (γιατί και η κουτσή Μαρία ξέρει πως ο έλεγχος στη χώρα μας χωλαίνει τρομερά και σε πολλές περιπτώσεις είναι ανύπαρκτος)
5) Δυνατότητα μετανάστευσης και επαγγελματικής αποκατάστασης σε άλλα κράτη-μέλη της Ε.Ε. χωρίς την πληρωμή βίζας και με επιπρόσθετες οικονομικές, διαδικαστικές και άλλες διευκολύνσεις
6) Κονδύλια για τη συντήρηση μνημείων, την κατασκευή δρόμων και άλλων δημόσιων έργων, την εκτύπωση σχολικών βιβλίων, την αγορά μέρους του σχολικού εξοπλισμού και τη διεξαγωγή επιμορφωτικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων
7) Εξασφάλιση με μια παραπάνω δικλείδα των διπλωματικών σχέσεων Ελλάδας και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών
8) Διπλωματική υπεροχή απέναντι στην Τουρκία και στη FYROM, αφού και οι δύο χώρες για να ενταχθούν στην Ε.Ε. πρέπει να λάβουν την ελληνική και την κυπριακή έγκριση
9) Συμμετοχή των μαθητών/φοιτητών σε προγράμματα ανταλλαγής
10) Δυνατότητα απόκτησης ευρωπαϊκής κάρτας υγείας, που επιτρέπει την ιατρική περίθαλψη κάθε ευρωπαίου πολίτη σε πολλές άλλες χώρες της Ε.Ε. με έξοδα καλυμμένα από το ασφαλιστικό του ταμείο (πράγμα που γίνεται και με άλλες διαδικασίες και χωρίς την κάρτα υγείας αλλά αυτή μου ήρθε τώρα στο μυαλό)
11) Ομόνοια μεταξύ των κρατών της Ευρώπης, η οποία μπορεί να μην είναι τέλεια αλλά εξασφαλίζει όμως την ειρήνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
1) Καλύτερες εμπορικές συναλλαγές
2) Επιδόματα για ορισμένες οικονομικά ασθενείς τάξεις και ορισμένα υπό εξαφάνιση επαγγέλματα
3) Περισσότερο αποδεκτή και ουσιαστική συμμετοχή σε οργανισμούς όπως η ESA και το CERN
4) Διασφάλιση της υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, σε κάποιες περιπτώσεις -βεβαίως όχι σε όλες, το παραδέχομαι- και καλύτερο έλεγχο (γιατί και η κουτσή Μαρία ξέρει πως ο έλεγχος στη χώρα μας χωλαίνει τρομερά και σε πολλές περιπτώσεις είναι ανύπαρκτος)
5) Δυνατότητα μετανάστευσης και επαγγελματικής αποκατάστασης σε άλλα κράτη-μέλη της Ε.Ε. χωρίς την πληρωμή βίζας και με επιπρόσθετες οικονομικές, διαδικαστικές και άλλες διευκολύνσεις
6) Κονδύλια για τη συντήρηση μνημείων, την κατασκευή δρόμων και άλλων δημόσιων έργων, την εκτύπωση σχολικών βιβλίων, την αγορά μέρους του σχολικού εξοπλισμού και τη διεξαγωγή επιμορφωτικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων
7) Εξασφάλιση με μια παραπάνω δικλείδα των διπλωματικών σχέσεων Ελλάδας και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών
8) Διπλωματική υπεροχή απέναντι στην Τουρκία και στη FYROM, αφού και οι δύο χώρες για να ενταχθούν στην Ε.Ε. πρέπει να λάβουν την ελληνική και την κυπριακή έγκριση
9) Συμμετοχή των μαθητών/φοιτητών σε προγράμματα ανταλλαγής
10) Δυνατότητα απόκτησης ευρωπαϊκής κάρτας υγείας, που επιτρέπει την ιατρική περίθαλψη κάθε ευρωπαίου πολίτη σε πολλές άλλες χώρες της Ε.Ε. με έξοδα καλυμμένα από το ασφαλιστικό του ταμείο (πράγμα που γίνεται και με άλλες διαδικασίες και χωρίς την κάρτα υγείας αλλά αυτή μου ήρθε τώρα στο μυαλό)
11) Ομόνοια μεταξύ των κρατών της Ευρώπης, η οποία μπορεί να μην είναι τέλεια αλλά εξασφαλίζει όμως την ειρήνη

1) Τι εννοείς με το καλύτερες εμπορικές συναλλαγές. Καλύτερες για ποιον;

2) Σκέτη κοροϊδία. Η πολιτική της ΕΕ είναι αυτή που δημιουργεί τη φτώχεια. Τα επιδόματα δεν είναι ποτέ λύση. Όσον αφορά τα υπό εξαφάνιση επαγγέλματα έχεις κάποιο δίκιο, αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει και από το ελληνικό κράτος.

3) Και τι όφελος έχει η Ελλάδα από τη συμμετοχή στο CERN ή την ΕSA; Σε τι έχουν βοηθήσει μέχρι σήμερα οι επιστημονικές ανακαλύψεις και οι έρευνες που έχουν κάνει οι εν λόγω οργανισμοί τη ζωή των Ελλήνων; Ειδικά όσον αφορά την ESA το αντικείμενό της με αφήνει παγερά αδιάφορο. Η Ελλάδα έχω την εντύπωση οτι δίνει κάποια χρήματα για να συμμετέχει σε αυτούς τους οργανισμούς. Θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να δαπανηθούν για πιο πρακτικούς σκοπούς. Πιστέυω πως η επιστημονική έρευνα θα ήταν καλύτερο να επικεντρώνεται σε επιστημονικούς κλάδους που έχουν περισσότερο σχέση με τον άνθρωπο, όπως λ.χ η ιατρική.

4) Δηλαδή σου αρέσει να σε ελέγχουν, να μην είσαι ελέυθερος και να δίνεις λογαριασμό στους... επικυρίαρχους, ε; Η Ελλάδα, ως ανεξάρτητο κράτος θα μπορούσε να έχει τους δικούς της ελεγκτικούς μηχανισμούς. Αυτό που λες εσύ εγώ το ονομάζω σύμπλεγμα κατωτερότητος.

5) Εντάξει αυτό είναι σωστό, αλλά κατά την άποψή μου δευτερεύον.

6) Και αυτό σωστό είναι για να λέμε την αλήθεια. Αλλά νομίζω ότι με σωστή διαχείριση όλα αυτά θα μπορούσαμε να τα κάνουμε και μόνοι μας.

8) Προσωπικά αν η Ελλάδα ήταν εκτός ΕΕ, δεν θα μ' ενδιέφερε ποιοι ήταν εντός ΕΕ.

9) Τα προγράμματα ανταλλαγής θα μπορούσαν να γίνουν και χωρίς την ΕΕ, μέσω διακρατικών συμφωνιών. Παρόλα αυτά και αυτό είναι δευτερεύον.

10) Με σωστή διαχείρηση η Ελλάδα θα μπορούσε να έχει άριστο σύστημα υγείας και να μην έχει ανάγκη την ΕΕ. Η Κούβα, αν και προσωπικά δεν τη θεωρώ πρότυπο έχει πολύ καλύτερο σύστημα υγίειας από πολλές χώρες της ΕΕ, που ως πλουσιότερες θα μπορούσαν να έχουν πολύ καλύτερα συστήματα υγίειας από την.. τριτοκοσμική Κούβα.

11) Αυτό είναι σχετικό. Και η ομόνοια και η ειρήνη είναι σχετικά. Η Τουρκική Εθνοσυνέλευση για παράδειγμα έχει ψηφίσει το λεγόμενο casus belli. Νομίζεις πως το casus belli θα αρθεί σε περίπτωση που η Τουρκία μπει στην ΕΕ; Δεν νομίζω. Ή ότι αν η Τουρκία επιτεθεί κάποια στιγμή στην Ελλάδα, θα σπεύσουν όλες οι χώρες-μέλη της ΕΕ να μας υπερασπιστούν; Δε νομίζω δις.

Η πολιτική τη Ευρωπαϊκή Ένωσης είναι συγκεκριμένη και δεν πρόκειται ν' αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1) Καλύτερες για τις επιχειρήσεις, αφού υπάρχει κοινό νόμισμα και διευκολύνσεις στη μεταφορά των προϊόντων, καλύτερες για τα κράτη και γενικά για τους ανθρώπους.
2) Τα επιδόματα δεν είναι ποτέ λύση αλλά κάτι κερδίζει όμως η Ελλάδα με αυτά, δεν κερδίζει;
3) Είναι μια ευκαιρία για τη διεθνή διάκριση της Ελλάδας μέσα από την κοινή Ευρωπαϊκή προσπάθεια στον επιστημονικό τομέα. Η ESA έχει αρχίσει να δραστηριοποιείται ανεξάρτητα από τη NASA μόλις πρόσφατα, κατά τη γνώμη μου, με την έγκριση για το πρόγραμμα κατασκευής του δορυφορικού συστήματος πλοήγησης "Γαλιλαίος". Όσο για το CERN, νομίζω πως είναι τιμή μας να είμαστε χώρα-μέλος της. Αν και συμφωνώ μαζί σου, ότι θα έπρεπε να δοθεί περισσότερη έμφαση σε τομείς όπως η ιατρική και συγκεκριμένα η βιοϊατρική.
4) Μου αρέσει να ελέγχουν το αν όσα κάνω είναι νόμιμα και κυρίως θεμιτά. Η ύπαρξη ελέγχου δε σημαίνει αναγκαστικά πως καταπατάται η ελευθερία κάποιου.
Δυστυχώς νομίζω πως και στο παρελθόν έλγχος δεν υπήρχε. Ούτε θα υπάρξει. Η Ελλάδα είναι και τώρα ελεύθερη να βελτιώσει τους ελεγκτικούς της μηχανισμούς, αλλά δε το κάνει. Αυτό που λέω εγώ το ονομάζω ρεαλισμό. Νιώθω βλάκας όταν βλέπω πως η τεμπέλα νοσοκόμα που την πληρώνει το κράτος με χρήματα και της οικογένειάς μου, παίζει πασιέντζα στον υπολογιστή και φτιάχνει τα νύχια της την ώρα που υπάρχει κόσμος και περιμένει.
5) Απλώς ήθελα να πάρω το ζήτημα από όλες τις σκοπιές. Για ορισμένους ανθρώπους η δυνατότητα αυτή είναι πολύ σημαντική, ειδικά για τους φοιτητές που σπουδάζουν έξω και δε θέλουν άλλη μια στοματάρα από πάνω τους να ζητά χρήματα για βίζα.
6) Μπορούμε, αλλά η σωστή διαχείριση και ο έλεγχος της ροής του χρήματος απέχει μακριά από την πραγματικότητα. Και σε αυτό δε φταίει η Ε.Ε....
8) Κι όμως η δυνατότητα άσκησης βέτο σε διεθνείς οργανισμούς αποτελεί, και αποδεδειγμένα, ένα μέσο διπλωματικής πίεσης.
9) Μα γίνονται, ας πούμε μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας. Απλά υπάρχουν προγράμματα που το διευκολύνουν αυτό.
10) Η Ελλάδα (σε σχέση με τις ΗΠΑ) έχει ένα καλό σύστημα υγείας. Δεν εννοώ να πας στο εξωτερικό για ιατρικούς σκοπούς. Π.χ. πας διακοπές, και μπορείς κανονικά να πας σε ευρωπαϊκό νοσοκομείο, τα έξοδα της περίθαλψής σου καλυπτόμενα από το ασφαλιστικό σου ταμείο. Ενώ αν πας σε χώρα εκτός Ε.Ε. πρέπει είτε να κρατάς πολλά χρήματα για να πληρώσεις ιδιωτικό νοσοκομείο ή γιατρό, είτε να βγάλεις ασφάλιση, στην οποία πρέπει πάλι να πληρώσεις περισσότερα από όσα δίνεις για να βγάλεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγείας.
11) Ούτε εγώ το νομίζω. Αναφέρομαι κυρίως στην ενδοευρωπαϊκή ειρήνη.

Ασφαλώς και η πολιτική της Ε.Ε. είναι συγκεκριμένη, και σε κάποιους τομείς καλή, σε άλλους κακή. Το θέμα είναι πως αλλάζει. Αν εμείς το θελήσουμε. Σε έναν κόσμο με ολοένα και ανταγωιστικότερες διεθνείς σχέσεις, η Ελλάδα ή οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα στέκεται δυσκολότερα μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Τόλισμαν; Με την Παπαρήγα τί συγγένεια έχεις; Τα ίδια κουλά λέτε.:P(χωρίς παρεξήγηση).

1) Η Ελλάδα αν δεν ήταν στην Ε.Ε. (και εκεί θαύμα ήταν που μπήκαμε), θα βρισκόταν έναν αιώνα πίσω από τις χώρες τις Ευρώπης.
2)Η Ε.Ε. είναι πιο πλούσια από την Αμερική και το Ευρώ πιο δυνατό νόμισμα πράγαμ που σημαίνει ότι η Ευρώπη παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο και δεν αφήνει να αλονίζει ο καθένας.
3) Κακά τα ψέματα αν δεν είχαμε την Ε.Ε. φαντάσου τι σκάνδαλα διαφθοράς θα είχαμε σήμερα.Και πόσο πιο μίζερα θα ήμασταν.Γιατί πολλά οφέλη που απολαμβάνουμε είναι από φόρους των Ευρωπαίων.
Και για όλους τους άλλους λόγους που ανέφερε ο Αλέξανδρος.

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα πρόθεση ψήφου σε αυτόν που είναι άξιος από το λαό.Μόλις αντιληφθούμε ότι εμείς είμαστε η δύναμη και όχι αυτοί θα αλλάξουν όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Tι EFTA κι OCHTO και ΕNNIA PARA TETARTO? Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό που κερδίζουμε όντας μέλη της ΕΕ; Η προσωπική μου άποψη είναι άμεση αποχώρηση από την ΕΕ κι από το ΝΑΤΟ με οποιαδήποτε συνέπεια.

Δεν έχω κάποια άμεση σχέση με το ΚΚΕ, αλλά αν θες πες μου μια πρόταση του ΚΚΕ που να είναι πολιτικά ασόβαρη, να τη συζητήσουμε. Γιατί κι εγώ χαρακτήριζα μέχρι πριν λίγους μήνες τις προτάσεις του ΚΚΕ ασόβαρες, αλλά τώρα πια έχω διαφορετική γνώμη.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί το ΛΑΟΣ είναι πιο επικίνδυνο από το ΣΥΡΙΖΑ. Εγώ στην ίδια κατηγορία τα βάζω. Το ίδιο επικίνδυνα και τα δύο.

1) Τι εννοείς με το καλύτερες εμπορικές συναλλαγές. Καλύτερες για ποιον;

2) Σκέτη κοροϊδία. Η πολιτική της ΕΕ είναι αυτή που δημιουργεί τη φτώχεια. Τα επιδόματα δεν είναι ποτέ λύση. Όσον αφορά τα υπό εξαφάνιση επαγγέλματα έχεις κάποιο δίκιο, αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει και από το ελληνικό κράτος.

3) Και τι όφελος έχει η Ελλάδα από τη συμμετοχή στο CERN ή την ΕSA; Σε τι έχουν βοηθήσει μέχρι σήμερα οι επιστημονικές ανακαλύψεις και οι έρευνες που έχουν κάνει οι εν λόγω οργανισμοί τη ζωή των Ελλήνων; Ειδικά όσον αφορά την ESA το αντικείμενό της με αφήνει παγερά αδιάφορο. Η Ελλάδα έχω την εντύπωση οτι δίνει κάποια χρήματα για να συμμετέχει σε αυτούς τους οργανισμούς. Θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να δαπανηθούν για πιο πρακτικούς σκοπούς. Πιστέυω πως η επιστημονική έρευνα θα ήταν καλύτερο να επικεντρώνεται σε επιστημονικούς κλάδους που έχουν περισσότερο σχέση με τον άνθρωπο, όπως λ.χ η ιατρική.

4) Δηλαδή σου αρέσει να σε ελέγχουν, να μην είσαι ελέυθερος και να δίνεις λογαριασμό στους... επικυρίαρχους, ε; Η Ελλάδα, ως ανεξάρτητο κράτος θα μπορούσε να έχει τους δικούς της ελεγκτικούς μηχανισμούς. Αυτό που λες εσύ εγώ το ονομάζω σύμπλεγμα κατωτερότητος.

5) Εντάξει αυτό είναι σωστό, αλλά κατά την άποψή μου δευτερεύον.

6) Και αυτό σωστό είναι για να λέμε την αλήθεια. Αλλά νομίζω ότι με σωστή διαχείριση όλα αυτά θα μπορούσαμε να τα κάνουμε και μόνοι μας.

8) Προσωπικά αν η Ελλάδα ήταν εκτός ΕΕ, δεν θα μ' ενδιέφερε ποιοι ήταν εντός ΕΕ.

9) Τα προγράμματα ανταλλαγής θα μπορούσαν να γίνουν και χωρίς την ΕΕ, μέσω διακρατικών συμφωνιών. Παρόλα αυτά και αυτό είναι δευτερεύον.

10) Με σωστή διαχείρηση η Ελλάδα θα μπορούσε να έχει άριστο σύστημα υγείας και να μην έχει ανάγκη την ΕΕ. Η Κούβα, αν και προσωπικά δεν τη θεωρώ πρότυπο έχει πολύ καλύτερο σύστημα υγίειας από πολλές χώρες της ΕΕ, που ως πλουσιότερες θα μπορούσαν να έχουν πολύ καλύτερα συστήματα υγίειας από την.. τριτοκοσμική Κούβα.

11) Αυτό είναι σχετικό. Και η ομόνοια και η ειρήνη είναι σχετικά. Η Τουρκική Εθνοσυνέλευση για παράδειγμα έχει ψηφίσει το λεγόμενο casus belli. Νομίζεις πως το casus belli θα αρθεί σε περίπτωση που η Τουρκία μπει στην ΕΕ; Δεν νομίζω. Ή ότι αν η Τουρκία επιτεθεί κάποια στιγμή στην Ελλάδα, θα σπεύσουν όλες οι χώρες-μέλη της ΕΕ να μας υπερασπιστούν; Δε νομίζω δις.

Η πολιτική τη Ευρωπαϊκή Ένωσης είναι συγκεκριμένη και δεν πρόκειται ν' αλλάξει.

1) Καλύτερες για τους πάντες. Οποιοσδήποτε επιχειρεί, έχει μια τεράστια αγορά για να το κάνει, ξεφεύγωντας από τα στενά ελλαδικά όρια. Και, μην κοροιδευόμαστε. Στον καπιταλισμό ζούμε. Επιχειρηματίας μπορεί εν δυνάμει να γίνει ο οποιοσδήποτε.

2) Η πολιτική της ΕΕ εγώ ξέρω ότι δημιουργεί στην Ελλάδα και στα άλλα μέλη χρήμα. Απο κει και πέρα η φτώχεια δημιουργείται πάντα λόγω υπεξαίρεσης και κακοδιαχείρισης και σε ελλαδικό και σε ευρωπαικό επίπεδο. Όχι, δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα. Και στις Βρυξέλλες υπάρχουν αρκετοί πλιατσικολόγοι. Παράδειγμα βέβαια ο επίτροπος μεταφορών που φέρεται να συναλλάσσεται με συγκεκριμένες εταιρείες και γι'αυτό πολεμάει τους αερομεταφορείς flag carrier που μόνο και μόνο για τη σημαία, δικαιολογείται μια κάποια κρατική χρηματοδότηση.

3) Δε νομίζω ότι μπορούμε να κρίνουμε επιστήμες. Το αντικείμενο της διαστημικής έρευνας και της φυσικής δεν μπορεί να θεωρείται περιττό για κανέναν. Η επιστήμη είναι συνολική κατάκτηση και χωρίς τη διαστημική έρευνα δεν θα γνωρίζαμε πχ. ότι όταν μας τελειώσει η Γη, θα έχουμε τη δυνατότητα να γεωπλάσουμε τον Άρη και να τον κατοικήσουμε.
Ειδικά για το CERN, βέβαια, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα περί προσφοράς. Νομίζω ότι αρκετά εκατομμύρια Έλληνες βασίζουν δουλειά κι ελεύθερο χρόνο στα πρωτόκολλα του παγκόσμιου ιστού...,

4) Γιατί θεωρείς επικυριαρχία το να υπάρχει ένα επιπλέον στάδιο, πέραν του ελληνικού και του ΟΗΕ, από το οποίο υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα; Και χωρίς την Ευρωπαική Ένωση, αυτό θα γινόταν από τον ΟΗΕ και άλλους οργανισμούς.

5) Είναι δευτερεύον να έχεις προοπτική ελεύθερης μετακίνησης και απασχόλησης σε μια τεράστια αγορά; Εγώ πιστεύω ότι είναι ο πρώτος στόχος που αυτή η Ένωση πρέπει να υπηρετήσει. Η δυνατότητα δουλειάς σε καμία περίπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί δευτερεύουσα.

6) Όχι, υπάρχει διαφορά γιατί τα κονδύλια (εξαιρούνται τα ΚΠΣ που έμμεσα επιστρέφονται μετά από χρόνια ως χρηματοδότηση σε φτωχότερα κράτη) περί διαφόρων προγραμμάτων, έρχονται στην Ελλάδα με τη μορφή δωρεάς υπό όρους και δεν επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό που ούτως ή άλλως, είναι φορτωμένος.

7-8) Εγώ νομίζω ότι θα σ'ενδιέφερε, γιατί θα ήταν γείτονές σου. Όπως ενδιαφέρει και τους Τούρκους, παρ'ολο που είναι μια αρκετά ισχυρή χώρα. Το μεγαλύτερο οικονομικό κέντρο του κόσμου δεν αγνοείται. Ειδικά όταν συνορεύεις με αυτό.

9) Τα προγράμματα ανταλλαγής δεν είναι δευτερεύοντα γιατί, πέραν του διαπολιτισμικού ρόλου που επιτελούν, είναι μια σμίκρυνση, για τους νεότερους, της δυνατότητας εύρεσης εργασίας ελεύθερα σε όλη την Ένωση. Οι διακρατικές συμφωνίες είναι απλά μια κοροιδία. Ακόμη και σε χώρες που έχουν συμφωνήσει με τέτοιο τρόπο, όπως οι ΗΠΑ και η Γερμανία, αμφιβάλλω αν δέχονται πάνω 20-30 ανταλλαγές ετησίως.

10) Στρατιωτικά δεν επηρεάζει η Ευρωπαική Ένωση ιδιαίτερα. Αν μια τρίτη χώρα επιτεθεί στην Ελλάδα, η ΕΕ δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Αυτό, απο κει και πέρα, είναι δουλειά του ΝΑΤΟ. Βέβαια το γεγονός ότι χώρες με ενδεχόμενη στρατιωτική πρόκληση έναντι της Ελλάδος είναι χώρες του ΝΑΤΟ, επίσης, περιπλέκει τα πράγματα. Το ΝΑΤΟ δεν είναι "συμμαχία φίλων". Είναι απλά ένα μέσο για να αλληλουποστηρίζονται οι στρατιωτικές μηχανές. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα κράτη δεν έχουν στρατιωτικές διαφορές ή ακόμη και ότι δεν αλληλοκατασκοπεύονται. Αμφιβάλλω κατα πόσο το ΝΑΤΟ ειναι παράγοντας ειρήνης. Σε κάθε πόλεμο που υπερασπίζεται "το δίκιο", καταλήγει να δολοφονεί περισσότερους απ'οτι αν άφηνε την κατάσταση να εξελιχθεί ως έχει. Ο μόνος "ειρηνευτικός" ρόλος της ΕΕ μπορώ να πω ότι είναι η ανθρωπιστική της βοήθεια που σε ποιότητα και ποσότητα είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο.
Απο κει και πέρα, αν η Τουρκία μπει στην Ένωση, δεν ξέρουμε αν θα άρει το casus belli. Γι'αυτό ας μη λέμε πολλά κι ας αφήσουμε τα γεγονότα να μιλήσουν, όταν αυτά έρθουν.


Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευρωσκεπτικιστής, ούτε όμως και ευρωλιγούρης. Πιστεύω στο ρόλο της Ένωσης στα περισσότερα απ'οσα αναφέρθηκαν, αλλά κρατώ πολλές επιφυλάξεις σε αρκετά θέματα που θεωρώ κακώσεις. Κυρίως φροντίζω να θυμάμαι ότι η Ένωση φτιάχτηκε από ανεξάρτητα εθνικά κράτη, τα οποία παραμένουν ανεξάρτητα, εθνικά και δεν είναι ευρωπαικές επαρχίες. Κι αυτό αυτομάτως οριοθετεί μέχρι που μπορεί να φτάσει η παρέμβαση της Ένωσης στις υποθέσεις των ανεξάρτητων κρατών-μελών της.
Γεγονός είναι ότι σε μια εποχή που το ζητούμενο είναι η σταθερότητα, ανεδαφικές ανατροπές όπως η αποχώρηση μιας παλιάς ευρωπαικής χώρας από το ΝΑΤΟ (μετά από 56 χρόνια) και την ΕΕ (μετά από 27) δε μπορούν καν να προτείνονται. Είμαστε στους οργανισμούς και δεν θ'αλλάξει αυτό. Οι διαφωνούντες εν μέρει ή επί συνόλου (κι εγώ μαζί τους), μπορούν να διεκδικήσουν ριζικές αλλαγές, αλλά πάντα στη βάση της συμμετοχής μας στους οργανισμούς.



ΥΓ: EFTA είναι ο Ευρωπαικός Οργανισμός Ελεύθερου Εμπορίου, στον οποίο συμμετέχουν όλες οι χώρες που εξαρτώνται οικονομικά από την Ευρώπη, χωρίς όμως να θέλουν να συμμετάσχουν στην ΕΕ ως μέλη. Μέλη του EFTA, επί του παρόντος, είναι το Λιχτενστάιν, η Νορβηγία, η Ελβετία και η Ισλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τόλισμαν; Με την Παπαρήγα τί συγγένεια έχεις; Τα ίδια κουλά λέτε.:P(χωρίς παρεξήγηση).

1) Η Ελλάδα αν δεν ήταν στην Ε.Ε. (και εκεί θαύμα ήταν που μπήκαμε), θα βρισκόταν έναν αιώνα πίσω από τις χώρες τις Ευρώπης.
2)Η Ε.Ε. είναι πιο πλούσια από την Αμερική και το Ευρώ πιο δυνατό νόμισμα πράγαμ που σημαίνει ότι η Ευρώπη παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο και δεν αφήνει να αλονίζει ο καθένας.
3) Κακά τα ψέματα αν δεν είχαμε την Ε.Ε. φαντάσου τι σκάνδαλα διαφθοράς θα είχαμε σήμερα.Και πόσο πιο μίζερα θα ήμασταν.Γιατί πολλά οφέλη που απολαμβάνουμε είναι από φόρους των Ευρωπαίων.
Και για όλους τους άλλους λόγους που ανέφερε ο Αλέξανδρος.

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα πρόθεση ψήφου σε αυτόν που είναι άξιος από το λαό.Μόλις αντιληφθούμε ότι εμείς είμαστε η δύναμη και όχι αυτοί θα αλλάξουν όλα!


Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω. Όμως να θυμόμαστε ότι το ελληνικό οικονομικό θαύμα του 20ου αιώνα δεν ήταν αποτέλεσμα καμιάς Ευρώπης. Ήταν αποτέλεσμα της ελληνικής θέλησης και μόνο. Η Ευρώπη απλώς ήρθε μετά και σταθεροποίησε την κατάσταση αυτή. Δεν οφείλουμε, όμως, αποκλειστικά σε αυτήν τη σημερινή κατάσταση της χώρας. Η Ελλάδα το 1981 ήταν πολύ πιο μπροστά από τις 10 νέες χώρες που μπήκαν το 2004 και τις 2 το 2007. Ας μην ξεχνάμε ότι οι Έλληνες επιχειρηματίες της θάλασσας ξεκίνησαν με 50 Liberty του αμερικάνικου ναυτικού το 1950 και σε 20 χρόνια κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγαλύτερη ναυτιλιακή δύναμη στον κόσμο, όπως και σήμερα είναι η Ελλάδα, η οποία ελέγχει το 1/5 του παγκόσμιου εμπορικού στόλου, το 1/2 του εμπορικού στόλου της Ευρώπης κι ένα μεγάλο ποσοστό του παγκόσμιου θαλάσσιου εμπορίου. Κι όλο αυτό δεν είναι αποτέλεσμα καμίας Ευρωπαικής Ένωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Τόλισμαν; Με την Παπαρήγα τί συγγένεια έχεις; Τα ίδια κουλά λέτε.:P(χωρίς παρεξήγηση).

1) Η Ελλάδα αν δεν ήταν στην Ε.Ε. (και εκεί θαύμα ήταν που μπήκαμε), θα βρισκόταν έναν αιώνα πίσω από τις χώρες τις Ευρώπης.
2)Η Ε.Ε. είναι πιο πλούσια από την Αμερική και το Ευρώ πιο δυνατό νόμισμα πράγαμ που σημαίνει ότι η Ευρώπη παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο και δεν αφήνει να αλονίζει ο καθένας.
3) Κακά τα ψέματα αν δεν είχαμε την Ε.Ε. φαντάσου τι σκάνδαλα διαφθοράς θα είχαμε σήμερα.Και πόσο πιο μίζερα θα ήμασταν.Γιατί πολλά οφέλη που απολαμβάνουμε είναι από φόρους των Ευρωπαίων.
Και για όλους τους άλλους λόγους που ανέφερε ο Αλέξανδρος.
Γιατι τωρα δεν υπαρχουν σκανδαλα διαφθορας??Θαυμα που μπηκε?Δεν νομιζω..Ναι οκ για το ευρω οντως ισχυει..αλλα τι μ'αυτο?Οι διαφορες απο πριν ειναι πολυ ελαχιστες...πρεπει απο μονοι μας να το συνειδητοποιησουμε και να αρχισουμε να αλλαζουμε καποια πραγματα..τι να σου κανει μονο η Ε.Ε?Αν δεν αλλαξουμε η ιδιοι σταση?;)
Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα πρόθεση ψήφου σε αυτόν που είναι άξιος από το λαό.Μόλις αντιληφθούμε ότι εμείς είμαστε η δύναμη και όχι αυτοί θα αλλάξουν όλα!
:no1::no1::iagree:Συμφωνω απολυτα,"απο μας εξαρταται η Ανοιξη"(που ειπε και ο ποιητης)αυτο υποστηριξα και παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευρωσκεπτικιστής, ούτε όμως και ευρωλιγούρης. Πιστεύω στο ρόλο της Ένωσης στα περισσότερα απ'οσα αναφέρθηκαν, αλλά κρατώ πολλές επιφυλάξεις σε αρκετά θέματα που θεωρώ κακώσεις. Κυρίως φροντίζω να θυμάμαι ότι η Ένωση φτιάχτηκε από ανεξάρτητα εθνικά κράτη, τα οποία παραμένουν ανεξάρτητα, εθνικά και δεν είναι ευρωπαικές επαρχίες. Κι αυτό αυτομάτως οριοθετεί μέχρι που μπορεί να φτάσει η παρέμβαση της Ένωσης στις υποθέσεις των ανεξάρτητων κρατών-μελών της.

Αν ψηφιζόταν η ευρωσυνθήκη -που κάποιον τρόπο θα βρούν για να την περάσουν- τα κράτη θα παρέμεναν ανεξάρτητα; Ναι ή όχι;

Γιατί για όποιον δεν γνωρίζει σύμφωνα με την Ευρωσυνθήκη το Ευρωπαϊκό Δίκαιο θα θεωρείται ανώτερο από το εθνικό, και αν ας πούμε κάποιος νόμος της Ελλάδας είναι αντίθετος με την συγκεκριμένη συνθήκη (που ουσιαστικά είναι το απορριφθέν από τους Ευρωπαίους ευρωσύνταγμα με άλλο όνομα) θα θεωρείται άκυρος. Δηλαδή το ευρωπαϊκό σύνταγμα θα θεωρείται ανώτερο από το ελληνικό. Και ο ελληνικός λαός δεν θα μπορεί να ψηφίσει ένα νόμο που να είναι αντίθετος με τη συγκεκριμένη συνθήκη.

Αν αυτό δεν είναι περιορισμός της ελευθερίας των λαών τότε τι είναι;

Ακόμα και σήμερα όμως, που δεν έχει ψηφισθεί η Ευρωσυνθήκη δεν νομίζω ότι τα κράτη είναι τελείως ανεξάρτητα. Για παράδειγμα, το γνωστό θέμα με τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης των γυναικών κτλ.

Ποιοι είναι αυτοί που θα μας πουν πότε να βγαίνουν οι μητέρες και γυναίκες μας στη σύνταξη; Ο λαός θα πρέπει να κρίνει το τι είναι καλό και το τι όχι και να νομοθετεί μέσω των αντιπροσώπων του. Όχι οι.. επικυρίαρχοι.

Τόλισμαν; Με την Παπαρήγα τί συγγένεια έχεις; Τα ίδια κουλά λέτε.:P(χωρίς παρεξήγηση).

Καμμία απόλύτως συγγένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
συγνωμη γτ τοσοι πολλοι ΣΥΡΙΖΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το ΣΥΡΙΖΑ είναι trendy. Όλοι οι trendy νεολαίοι ψηφίζουνε ΣΥΡΙΖΑ. Το ischool δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Περιορισμός της ελευθερίας των λαών φυσικά και δεν είναι, γιατί οι πολίτες ψηφίζουν και σε ευρωπαικό επίπεδο ούτως ή άλλως. Οπότε οι νόμοι της Ευρώπης θα ψηφίζονται από τους δικούς τους εκπροσώπους. Μπορείς όμως να το πεις ομοσπονδοποίηση της Ευρωπαικής Ένωσης με όλη τη σημασία της λέξεως, οπότε εκεί φυσικά διαφωνώ, γιατι η Ευρώπη έχει εθνικά κράτη και όχι πολιτείες, για να μπορεί να δημιουργηθεί μοντέλο ΗΠΑ χωρίς σημαντικότατες επιπτώσεις στις ιδιαιτερότητες και φυσικά την εθνική ταυτότητα κάθε χώρας. Σύμφωνα με το ελληνικό Σύνταγμα, καμία διεθνής συνθήκη δεν μπορεί να είναι ανώτερη από αυτό. Κι επειδή το ελληνικό Σύνταγμα είναι αρχαιότερο της εισόδου της χώρας στην Ένωση, ως Έλληνας και πολίτης της Ελλάδος οφείλω πρωτίστως να σεβαστώ αυτό. Ευρωπαική Ένωση, όμως, δεν σημαίνει Ευρωσύνταγμα. Σημαίνει αρκετά άλλα πράγματα, οπότε δεν την απορρίπτω ολόκληρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ΣΥΡΙΖΑ είναι trendy. Όλοι οι trendy νεολαίοι ψηφίζουνε ΣΥΡΙΖΑ. Το ischool δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση.

Δεν είναι τρέντυ. Απλά συμβαδίζει με την εποχή του, αντίθετα με το ΚΚΕ που αντιμετωπίζει τα γεγονότα με λογική 1930. Φυσικά εγώ δεν υποστηρίζω ΣΥΡΙΖΑ, επειδή, όπως και ολα ανεξαιρέτως τα αντιπολιτευόμενα κόμματα, δεν προτείνουν ποτέ τίποτα εφαρμόσιμο. Με εξαίρεση ελάχιστα πράγματα, ναι, θα το πω, του ΛΑΟΣ. Το γεγονός, όμως, ότι το ΣΥΡΙΖΑ δειχνει ν'αντιλαμβάνεται καλύτερα απ'ολους το πνεύμα της εποχής, δεν το αμφισβητεί κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν είναι τρέντυ. Απλά συμβαδίζει με την εποχή του, αντίθετα με το ΚΚΕ που αντιμετωπίζει τα γεγονότα με λογική 1930. Φυσικά εγώ δεν υποστηρίζω ΣΥΡΙΖΑ, επειδή, όπως και ολα ανεξαιρέτως τα αντιπολιτευόμενα κόμματα, δεν προτείνουν ποτέ τίποτα εφαρμόσιμο. Με εξαίρεση ελάχιστα πράγματα, ναι, θα το πω, του ΛΑΟΣ. Το γεγονός, όμως, ότι το ΣΥΡΙΖΑ δειχνει ν'αντιλαμβάνεται καλύτερα απ'ολους το πνεύμα της εποχής, δεν το αμφισβητεί κανένας.

Ποιος μίλησε για ΚΚΕ; :)

Τέλος πάντων. Για πες μου ένα γεγονός που το ΚΚΕ το αντιμετώπισε με λογική 1930. Έχεις διαβάσει τις ανακοινώσεις του ΚΚΕ για τις πρόσφατες διεθνείς εξελίξεις. Πιο επίκαιρο δεν γίνεται.

Το πρόβλημα που έχει το ΚΚΕ είναι ότι χρησιμοποιεί ξύλινη γλώσσα και επαναλαμβάνει συνέχεια διάφορες κλισέ λέξεις κι εκφράσεις.. το κεφάλαιο, ο ευρωμονόδρομος κτλ. Αλλά αν κάνεις στην άκρη την παλαιολιθική γλώσσα και τις κλισέ εκφράσεις θα δεις ότι στην ουσία οι προτάσεις του ΚΚΕ είναι πιο σύγχρονες από ποτέ.

Το μόνο που πρέπει να αλλάξει το ΚΚΕ είναι η εικόνα. Τίποτα άλλο.

υγ. για ποιες προτάσεις του ΛΑΟΣ λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μίλησα για ΚΚΕ εγώ. Εναλλακτική του ΣΥΡΙΖΑ προφανώς δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός μιας άλλης αριστερής παράταξης. Εγώ σαν παρατηρητής δεν βλέπω καν το ΚΚΕ να έχει κάτι άλλο, πέραν μιας ιδεολογίας που εντάξει, στις μέρες δε λέει τίποτα, ενώ αναλώνεται μόνο στην ξύλινη γλώσσα χωρίς κανένα περιεχόμενο. Στην ουσία δεν προτείνει τίποτα. Γιατί όταν μιλάει για "εθνική κατώταξη σύνταξη 1200 ευρώ", εγώ μπορώ να καταλάβω μονο ότι είναι εκτός πραγματικότητας. Μακάρι, λοιπόν, το ΚΚΕ να είχε προτάσεις και δη σύχρονες. Γιατί ως τώρα μόνο συνθήματα έχει.

Οι σοβαρές προτάσεις του ΛΑΟΣ σχετίζονται κυρίως με την οικονομία, τα δάνεια και φυσικά τον έλεγχο της μετανάστευσης και των υπηρεσιών που διαχειρίζονται τη μετανάστευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μίλησα για ΚΚΕ εγώ. Εναλλακτική του ΣΥΡΙΖΑ προφανώς δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός μιας άλλης αριστερής παράταξης. Εγώ σαν παρατηρητής δεν βλέπω καν το ΚΚΕ να έχει κάτι άλλο, πέραν μιας ιδεολογίας που εντάξει, στις μέρες δε λέει τίποτα, ενώ αναλώνεται μόνο στην ξύλινη γλώσσα χωρίς κανένα περιεχόμενο. Στην ουσία δεν προτείνει τίποτα. Γιατί όταν μιλάει για "εθνική κατώταξη σύνταξη 1200 ευρώ", εγώ μπορώ να καταλάβω μονο ότι είναι εκτός πραγματικότητας. Μακάρι, λοιπόν, το ΚΚΕ να είχε προτάσεις και δη σύχρονες. Γιατί ως τώρα μόνο συνθήματα έχει.

Μα το ΚΚΕ μιλάει για ένα εντελώς διαφορετικό πολιτικό σύστημα, σε αντίθεση με τα άλλα τέσσερα που σαν βάση έχουν το παρόν σύστημα με μικρές ίσως διαφορές. Εγώ σου λέω ότι η εθνική κατώτατη συνταξη των 1200ε είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί. Πριν ρωτήσεις πώς θα σου πρότεινα να σκεφτείς τις διαφορές σοσιαλισμού και καπιταλισμού και επειδή είσαι έξυπνος πιστέυω θα το βρεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ. Τη συζήτηση που κάνεις εσύ τώρα σε μένα την έχω κάνει προηγουμένως εγώ σε πολλούς. Ρώτα και τη Michelle. ;)
Ανατροπή και εγκαθίδρυση ενός εντελώς διαφορετικού δεν γίνεται. Δεν είναι η εποχή των μεγάλων επαναστάσεων ο 21ος αιώνας. Ο κόσμος θαρρώ πως ήρθε η ώρα να ηρεμήσει και να σκεφτεί καθολικά προβλήματα που πλέον έχουν να κάνουν με την ίδια του την ύπαρξη.
Εγώ έχω μάθει στις λογικές λύσεις. Δε μ'ενδιαφέρει, προσωπικά, να καταργήσω τον καπιταλισμό γιατί, αν και όταν έρθει η ώρα του, θα καταργηθεί μόνος του. Προσωπικά μόνη λύση βλέπω τη βελτίωσή του και με εμπλουτισμό σοσιαλιστικών, αλλά και φιλελεύθερων ιδεών. Το να μιλάμε για...ρήξη και ανατροπή αγγίζει τα όρια του ιδεαλισμού και φυσικά δεν παράγει πολιτική. Αν ήταν φιλόσοφοι, θα ήταν οι πλέον αποδεκτοί από τον κόσμο. Επειδή όμως είναι πολιτικοί, ο ρόλος τους δεν είναι να είναι ιδεολόγοι. Κι επειδή κι αυτοί στο καπιταλιστικό σύστημα συμμετέχουν, λύση σημαίνει ολοκληρωμένο, εδαφικό, βιώσιμο σχέδιο για κάποιο πρόβλημα. Το να συμμετέχεις σε ένα σύστημα και να προτείνεις ως λύση τη ριζική ανατροπή του, συγγνώμη, αλλά δεν είναι στοχευμένη και σοβαρή πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Με όσες σοσιαλιστικές και φιλελεύθερες ιδέες και να εμπλουτίσεις τον καπιταλισμό, καπιταλισμός θα συνεχίσει να 'ναι. Δεν είναι αυτή η λύση.

Προσωπικά το παρόν σύστημα δεν με εκφράζει. Ούτε το ΚΚΕ με εκφράζει βέβαια 100%, αλλά τουλάχιστον απορρίπτει το παρόν σύστημα που κι εγώ απορρίπτω και προτείνει ένα άλλο. Κάτι είναι κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Το ΣΥΡΙΖΑ είναι trendy. Όλοι οι trendy νεολαίοι ψηφίζουνε ΣΥΡΙΖΑ. Το ischool δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση.

αν ειναι να ψηφιζουμε το ΣΥΡΙΖΑ μονο κ μονο επειδη ειναι trendy παει χαθηκαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με όσες σοσιαλιστικές και φιλελεύθερες ιδέες και να εμπλουτίσεις τον καπιταλισμό, καπιταλισμός θα συνεχίσει να 'ναι. Δεν είναι αυτή η λύση.

Προσωπικά το παρόν σύστημα δεν με εκφράζει. Ούτε το ΚΚΕ με εκφράζει βέβαια 100%, αλλά τουλάχιστον απορρίπτει το παρόν σύστημα που κι εγώ απορρίπτω και προτείνει ένα άλλο. Κάτι είναι κι αυτό.


Μα, αν ο καπιταλισμός σταματήσει να μη δίνει σε όλους τις ίδιες ευκαιρίες ανέλιξης και να προωθεί τη μη φορολόγηση υπερ του κράτους, της υπεραξίας, με την ύπαρξη ενός κράτους που θα διασφαλίζει τα δικαιώματα της μισθωτής εργασίας, τότε εγώ προσωπικά δεν θα έχω κανένα παράπονο. Ο υγιής καπιταλισμός έχει επενδυτές που κερδίζουν χωρίς να εκμεταλλεύονται. Δεν έχει απαραίτητα κερδοσκόπους, οπότε δεν θα χρειάζεται να εκμεταλλεύονται αρνητικά τη μισθωτή εργασία. Για να γίνει αυτό δεν χρειάζεται να γίνει καμία...ανατροπή. Κι όπως προσδίδει ημιμάθεια σε κάποιους να αποκαλούν κρυφοκομμούνια όποιους υπερασπίζονται τις ανθρωπιστικές ιδέες του σοσιαλισμού, το ίδιο ακριβώς κάνει και το να λέμε "καπιταλισμός", όπως "διάολος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Μπορεί να μου πεί κάποιος τι προτίθεται να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ αν αναλάβει αύριο το πρωί κυβέρνηση? Γιατί εκτός από εκτίμηση της κακής κατάστασης της Ελλάδας δεν έχω δεί κάτι άλλο. Το να κατηγορείς είναι εύκολο. Το να προτείνεις λύσεις είναι το παλούκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top