Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
1. Kατ'αρχάς δεν αναφέρομαι μόνο στα Σκόπια αλλά και στις συμφωνίες με τη Ρωσία. Από εκεί και πέρα ήδη η Ελλάδα τα έχει βάλει με τους Αμερικανούς και λόγω Σκοπίων και λόγω Ρωσίας, τουλάχιστον στους τύπους προσπαθεί να κρατήσει κάποιες ισορρόπίες, δεν μας παίρνει να τα βάλουμε και άμεσα με τους "αιώνιους συμμαχούς μας". Άλλωστε δεν έχει και νόημα, όπως βλέπεις ότι και αν είπαν οι εκπρόσωποι του state department και η κυρία Ράις δεν πέρασε το δικό τους. Η Ελλάδα στέλνει διπλωματικά το μήνυμα της προς τους Αμερικανούς με το πιο ουσιαστικό τρόπο, άνοιξε το δρόμο για την ενεργειακή είσοδο της Ρωσίας στην Ευρώπη.

2. Νομίζω ότι το θέμα της παιδείας είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας. Εγώ το βλέπω σαν ένα τρόπο να δημιουργηθεί ανταγωνισμός στο χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που θα κινητοποιήσει όλους τους φορείς της εκπαιδευτικής κοινότητας και με τη βοήθεια ορισμένων μεταρρυθμίσεων θα υπάρξουν αλλαγές. Ας δούμε πως θα υλοποιηθεί η προοπτική αυτή, και βλέπουμε, και εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου στο θέμα αυτό. Αλήθεια το ΠΑΣΟΚ αφού υποστηρίζει τη κατάργηση των Πανελλαδικών, γιατι δεν το έκανε τόσα χρόνια? Εγώ αντίθετα αντιλαμβάνομαι πως πλέον υπάρχει σοβαρά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

3.Νομίζω πως όταν μιλάμε για στρατηγικό επενδυτή, εννοούμε έναν επενδυτή μεγάλου κύρους που θα μπορεί να επιφέρει ουσιώδεις αλλαγές στον οργανισμό. Και αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσα από τη διοίκηση, αλλιώς γιατί να σχοληθεί κάποιος στρατηγικός επενδυτής με τον ΟΤΕ? Μη το περιορίζεις στα κεφάλαια, ο ΟΤΕ δεν είχε ποτε προβλήματα επενδύσεων, αντίθετα τα τελευταία χρόνια είδαμε μια τεράστια ανάπτυξη τόσο εμπορική όσο και τεχνολιγική. Ο ΟΤΕ μπορεί να ήταν κερδοφόρος, αυτό όμως δεν λέει κάτι, αλοίμονο αν μια εταιρεία με Σημαντική Ισχύ στην Αγορά (ΣΙΑ) και με διεθνή παρουσία δεν είναι κερδοφόρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι λειτουργεί όπως πρέπει.Ενα μπ!@# είναι που δυσκολεύει γενικότερα την αγορά (δεν διαδικασίες στις αιτήσεις LLU), με μεγάλο μερίδιο ευθύνης να φέρουν και οι εργαζόμενοι του που χρόνια ολόκληρα τα έξυναν κανονικά. Προσωπικά δε γουστάρω να τρώει ο ΟΤΕ και οι ΟΤΕτζήδες τα λεφτά του ελληνικού λαού, ούτε όμως και ένα ολόκληρο κράτος να προσπαθεί να συμαζέψει τα ασυμάζευτα. Καλύτερα αυτό να γίνει από κάποιον που και τα κίνητρα θα έχει και τη δύναμη να το κάνει. Και όταν αυτός ο κάποιος κατατάσσεται στους 5 μεγαλύτερους τηλεπικοινωνιακούς οργανισμούς στο κόσμο, κάτι σημαίνει αυτό. Τέλος το βλέπω και σαν καταναλωτής. Μπορεί το καταναλωτικό κοινό να δει κάτι χειρότερο από αυτό που βλέπει τώρα? Μάλλον όχι. Μόνο ωφέλη θα έχουμε από αυτή την ιστορία.

4.Δεν αντιλέγω ως προς τη τιμιότητα του Γιώργου, ότι όμως το όνομα του έχει ταυτιστεί με την ηλιθιότητα δεν νομίζω να απέχει από τη πραγματικότητα. Από εκεί και πέρα δεν βλέπω το ΠΑΣΟΚ να έχει κάποια σπουδαία πρόταση. Εδώ άκουσα τη προηγούμενη εβδομάδα τη "σκιώδη υπουργό οικονομικών", τη κυρία Κατσέλη (την οποία επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά όπως και όλη την οικογένεια της, μου είναι διαίτερα συμπαθής) να λέει ότι θα πάρει πίσω τις χαμένες μετοχές του ΟΤΕ! Δηλαδή ας είμαστε λίγο σοβαροί...

Όσο για το υψηλής ποιότητας έργο του ΠΑΣΟΚ επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Είδαμε σε τι χάλι οδήγησαν τις δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς με αποκορύφωμα την Ολυμπιακή, φανταζόμαστε πόσο στοίχισαν όλα αυτά τα έργα που αναφέρεις , τα οποία μάλιστα σχεδιάστηκαν δεκαετίες πριν αλλά το ΠΑΣΟΚ τα θυμήθηκε όλα λίγο πριν την Ολυμπιάδα, και που πήγαν τελικά όλα αυτά τα χρήματα, τη φιλοαμερικανική πολιτική, βλέπουμε πόσοι ήταν τελικά ανακατεμένοι σε υποθέσεις-σκάνδαλα όπως αυτή της siemens...

δεν θα πάρω θέση, αλλά πρέπει να απαντήσω σε μερικά πράγματα.

1) ΔΕΝ είναι στρατηγική το να σε ρωτάει η Ρωσία "να περάσω μια σωλήνα?" και μετά από 1 μήνα όταν σε ρωτήσει η Αμερική "να περάσω και εγώ τη δικιά μου σωλήνα (ναμπούκο)" και εσύ να λες σε όλα ναι. Στρατηγική θα ήταν αν επέλεγε.
2) Οι πανελλαδικές είναι το πιο αξιοκρατικό μεσο που μπορεί να κρίνει τους μαθητες.
3) Ολες οι μεγάλες χώρες έχουν εναν τηλεπικοινωνιακό φορέα υπο τον έλεγχο του, για λόγους εθνικής ασφάλειας. Η ΝΔ δεν εψαξε για επενδυτές αλλά ΞΕΠΟΥΛΗΣΕ το management και χάρισε στην ΜΙG 300 εκατομμυρια. Η ΝΔ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΗ DEUTSCHE! O ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ το έκανε. Αρα δεν βλέπω πουθενά στρατηγική, εκτός και αν βλέπεις εσυ στρατηγική στο να συμφωνείς στο να χαρίσεις σε κάποιον μερικα εκατομμυρια.
4) Εδώ πρέπει να συμφωνήσω. Το ΠΑΣΟΚ αδυνατεί να παράγει πολιτική εδώ και 6 χρόνια.

Και ενα δικό μου σχολιο.
Κύριοι της ΝΔ γιατί δεν λειτουργεί ο ελευθερος ανταγωνισμός που επικαλείστε για να πέσουν οι τιμές? Γιατί έχουμε τις ακριβότερες τιμές σε ολα τα προιόντα? Δεν είναι καθήκον σας να παρέμβετε για την συγκράτηση των τιμών?

Επίσης για το πετρέλαιο, Γερμανία και Ισπανία διέθεσαν στρατηγικά αποθέματα πετρελαίου συγκρατώντας τις τιμές. Εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Σχετικά με την στρατηγική,πιστεύεις πως το ΣΥΡΙΖΑ για παράδειγμα έχει;
Όντως έχει,ένα ξερό όχι το οποίο λέει σε οποιαδήποτε πρόταση κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση.
Η στρατηγική της απόρριψης βέβαια είναι η πιο εύκολη.
Έχετε δει κάποια πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ εκτός από την αποποινικοποίηση του χασίς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δεν θα πάρω θέση, αλλά πρέπει να απαντήσω σε μερικά πράγματα.

1) ΔΕΝ είναι στρατηγική το να σε ρωτάει η Ρωσία "να περάσω μια σωλήνα?" και μετά από 1 μήνα όταν σε ρωτήσει η Αμερική "να περάσω και εγώ τη δικιά μου σωλήνα (ναμπούκο)" και εσύ να λες σε όλα ναι. Στρατηγική θα ήταν αν επέλεγε.
2) Οι πανελλαδικές είναι το πιο αξιοκρατικό μεσο που μπορεί να κρίνει τους μαθητες.
3) Ολες οι μεγάλες χώρες έχουν εναν τηλεπικοινωνιακό φορέα υπο τον έλεγχο του, για λόγους εθνικής ασφάλειας. Η ΝΔ δεν εψαξε για επενδυτές αλλά ΞΕΠΟΥΛΗΣΕ το management και χάρισε στην ΜΙG 300 εκατομμυρια. Η ΝΔ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΗ DEUTSCHE! O ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ το έκανε. Αρα δεν βλέπω πουθενά στρατηγική, εκτός και αν βλέπεις εσυ στρατηγική στο να συμφωνείς στο να χαρίσεις σε κάποιον μερικα εκατομμυρια.
4) Εδώ πρέπει να συμφωνήσω. Το ΠΑΣΟΚ αδυνατεί να παράγει πολιτική εδώ και 6 χρόνια.

Και ενα δικό μου σχολιο.
Κύριοι της ΝΔ γιατί δεν λειτουργεί ο ελευθερος ανταγωνισμός που επικαλείστε για να πέσουν οι τιμές? Γιατί έχουμε τις ακριβότερες τιμές σε ολα τα προιόντα? Δεν είναι καθήκον σας να παρέμβετε για την συγκράτηση των τιμών?

Επίσης για το πετρέλαιο, Γερμανία και Ισπανία διέθεσαν στρατηγικά αποθέματα πετρελαίου συγκρατώντας τις τιμές. Εσεις?

1) Μα ούτως ή άλλως αυτό που ακούγεται οτι η Ελλάδα γίνεται...ενεργειακός κόμβος είναι παραμύθι. Μόνο τα δικά της αποθέματα εξασφαλίζει. Δεν περίμενε η Ευρώπη να εξασφαλίσει αποθέματα από μια ακριτική χώρα. Άσχετα από αυτό βέβαια, οι συμφωνίες με τη Ρωσία, όπως και πολλά άλλα, υλοποιήθηκαν πριν το 2004 κι απλά ο Καραμανλής έκανε τα εγκαίνια.
2) Πρέπει όμως να σταματήσουν να συνδέουν τόσο άρρηκτα σχολείο-πανεπιστήμιο. Η θέση του ΠΑΣΟΚ λέει ξεκάθαρα οτι το απολυτήριο Λυκείου πρέπει να είναι δημόσιο, ενιαίο (χωρίς ειδίκευση). Κι εγώ προσωπικά συμφωνώ.
3) Καλά εντάξει, το γεγονός οτι με δημόσιο διαγωνισμό θα κέρδιζε τα διπλά και σχεδόν θα κάλυπτε με τα χρήματα αυτά το δημοσιονομικό έλλειμα (~1 δις. ευρώ) είναι αδιαμφισβήτητο. Άλλωστε είναι πέρα απο κάθε λογική κολοσσού ενταγμένου στο Χρηματιστήριο να βρίσκει η διοίκηση αγοραστή μετοχικού κεφαλαίου και διοίκησης χωρίς διαγωνισμό. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ θα ήθελα να μου εξηγήσει ο κ. Αλογοσκούφης με ποια κριτήρια διάλεξε τη συγκεκριμένη εταιρία. Μήπως πραγματικά λοιπόν υπάρχουν πελατειακές σχέσεις; Δυστυχώς ή ευτυχώς το σχήμα ελληνογερμανικής διοίκησης του ΟΤΕ υπάρχει μόνο σε τριτοκοσμικές ή αναπτυσσόμενες χώρες. Μια πλούσια χώρα της ΕΕ των 15 δεν έχει κανένα λόγο να πουλήσει μία από τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις της χώρας σε οποιοδήποτε εξωτερικό κεφάλαιο. Κι αν κάποιος θα έλεγε οτι η συμφωνία εξασφάλισε παραμέτρους όπως η εθνική ασφάλεια, εγώ έχω χιλιάδες λόγους να μην έχω καμία εμπιστοσύνη.Τι νομίζετε πως θα γίνει αν διαφωνήσει το Δημόσιο για θέμα εθνικής ασφάλειας και η deutsche αποφασίσει να αποσυρθεί από τον ΟΤΕ; Έχω πάρα πολλούς λόγους να πιστευω οτι η προτεραιότητα θα είναι να μη χάσουμε τον...στρατηγικό επενδυτή και όχι να διαφυλάξουμε την εθνική ασφάλεια. Κι εδω που τα λέμε, ιδιωτικό κεφάλαιο εξωτερικού είναι. Χέστηκε η deutsche για την εθνική ασφάλεια της Ελλάδας...
4) Το γεγονός της εσωκομματικής κρίσης είναι αυτό που δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στον αντιπολιτευτικό ρολο. Το ΠΑΣΟΚ αναλώνεται σε εσωτερικές κόντρες τη στιγμή που θα έπρεπε να κάνει σκληρή αντιπολίτευση απέναντι στα κάθε λογής κυβερνητικά ξεπουλήματα.

Σχετικά με τα έργα πάντως δεν έχεις καθόλου δίκιο (δεν πάει προς Νικο). Σαν προτάσεις κάποια από αυτά υπήρχαν και πριν το 81. Οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ όμως τα υλοποίησαν από το πρώτο θεμέλιο μέχρι το τελευταίο. Το γεγονός οτι το 2004 άλλαξε η κυβέρνηση και απλά ο κ. Καραμανλής έκανε τα εγκαίνια δε σημαίνει οτι η κυβέρνηση της ΝΔ έχει και καμία σχέση με τα έργα αυτά. Χωρίς πραγματικά να θέλω να δογματίσω, είναι μη αποδεκτό για οποιονδήποτε να αμφισβητούμε έργα του παρελθόντος. Έγιναν, πέτυχαν κι είναι γεγονός. Το ότι θα μπορούσε να κάνει πολύ περισσότερα και ακόμη να μην ανακατευτεί σε διάφορα σκάνδαλα είναι γεγονός και το παραδέχομαι. Ακόμη, θα μπορούσε να χειριστεί καλύτερα καταστάσεις που και σήμερα δημιουργούν προβλήματα. Καμία διαφωνία, ΟΚ. Μέχρι εκεί όμως. Το να αμφισβητούμε όμως έργα που έγιναν και πέτυχαν είναι...τι να πω...άστοχο;
Για την ιστορία πάντως, στο σκάνδαλο της siemens μετείχαν ενεργά μέλη ολόκληρης της οικουμενικης κυβέρνησης του 1990. Μπλεγμένοι ήταν και παράγοντες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και του ΚΚΕ.

Σχετικά με την στρατηγική,πιστεύεις πως το ΣΥΡΙΖΑ για παράδειγμα έχει;
Όντως έχει,ένα ξερό όχι το οποίο λέει σε οποιαδήποτε πρόταση κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση.
Η στρατηγική της απόρριψης βέβαια είναι η πιο εύκολη.
Έχετε δει κάποια πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ εκτός από την αποποινικοποίηση του χασίς;

Κόμμα ελάσσονος αντιπολίτευσης είναι. Γι'αυτό ακριβώς και είπα οτι δε μπορεί να γίνει κυβέρνηση. Υπάρχουν τα κόμματα με πρόγραμμα και τα κόμματα αντιπολίτευσης. Η αξία και των δύο είναι ισότιμη. Φυσικά και δεν έχει προτάσεις ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού δεν έχει κυβερνητική εμπειρία. Το γεγονός, όμως, οτι ασκεί πίεση στις διάφορες ανορθόδοξες πολιτικές της παρούσας κυβέρνησης από μόνο του ενισχύει τη Δημοκρατία. Αλλά εντάξει, πέρα από αυτό, εγώ προσωπικά συμφωνώ και με το περιεχόμενο πολλών πιέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να μην έχει την ικανότητα να κυβερνήσει μία χώρα, αλλά μπορέι κάλλιστα να ασκήσει αντιπολίτευση. Από την άλλη όμως κανένας δεν είχε κυβερνητική εμπειρία την π΄ρωτη φορά που ανέβηκε στην εξουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ Οικολόγους!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τωρα ομως ειμαστε τοσα δις ανθρωποι, δεν υπαρχουν μικρες κοινοτητες και ουτε γινεται να δημιουργηθουν.. δε νομιζω οτι μια πολη εκατομυριων μπορει να ζησει και να συντηρηθει ετσι, ποσο μαλλον μια ολοκληρη χωρα. Ειδικα τωρα που πλεον η λογικη του καπιταλισμου εχει παγιωθει τοσο πολυ και ποιος ξερει ποσο ακομα θα αντεξει... προβλεπω οτι πρωτα θα διαλυθει η γη και μετα θα καταρρευσει ο καπιταλισμος...

Ειναι πολυ ασχημο οι ανθρωποι να κανουν τα παντα για να αποκτησουν χρηματα αλλα ειναι εξισου ασχημο να μην μπορεις να επιλεξεις πως θα ειναι το σπιτι σου.. ειναι απο το ενα ακρο στο αλλο και δεν μου αρεσει αυτο.

δεν εχεις αδικο...ειναι οντως δυσκολο να ζησουν ετσι οι ανθρωποι...αλλα για μενα οχι ανεφικτο...απο μας εξαρταται..
ομως για να αλλαξει αυτο που συμβαινει τωρα...πρεπει να ασκηθει μια αντιρροπη δυναμη εστω και αν αυτη τεινει στο αλλο ακρο...ιδεολογικα παντα..φυσικα δεν θα πρεπει να εκδηλωνουμε ακραιες συμπεριφορες..
δεν εχεις αδικο που λες οτι εχει παγιωθει ο καπιταλισμος...το θεμα ειναι οτι η γη ηδη εχει διαλυθει...λογω συνορων, πολεμων, διακρισεων...
οσο καθυστερουμε να παραδεχτουμε οτι η θεωρητικα μεχρι τωρα εφαρμοσμενη κοινωνια του Μαρξ ειναι η καλυτερη και ισως μοναδικη λυση σε αυτα τα προβληματα τοσο περισσοτερο θα μενουν ανοιχτες οι πληγες του κοσμου...γιατι μπορει εσενα και εμενα να μας ενδιαφερει πως θα κανουμε τα σπιτια μας..αλλα καποιους αλλους τους ενδιαφερει αμα θα εχουν φαγητο να βγαλουν την αλλη μερα..αμα θα καταφερουν να μην σκοτωθουν απο σφαιρες..αμα θα καταφερουν να ζησουν εστω και μια μερα ελευθεροι...


γιωργος in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Κόμμα ελάσσονος αντιπολίτευσης είναι. Γι'αυτό ακριβώς και είπα οτι δε μπορεί να γίνει κυβέρνηση. Υπάρχουν τα κόμματα με πρόγραμμα και τα κόμματα αντιπολίτευσης. Η αξία και των δύο είναι ισότιμη. Φυσικά και δεν έχει προτάσεις ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού δεν έχει κυβερνητική εμπειρία. Το γεγονός, όμως, οτι ασκεί πίεση στις διάφορες ανορθόδοξες πολιτικές της παρούσας κυβέρνησης από μόνο του ενισχύει τη Δημοκρατία. Αλλά εντάξει, πέρα από αυτό, εγώ προσωπικά συμφωνώ και με το περιεχόμενο πολλών πιέσεων.

Ναι μα αυτό το κόμμα ζητά από μένα και από τον καθένα την ψήφο για να κυβερνήσει.Πώς θα κυβερνήσει όταν μοναδική του ατάκα στη Βουλή είναι το όχι,δεν,αποκλείεται;
Κανένα σοβαρό κόμμα δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου χωρίς κάποιο πρόγραμμα ή κάποιες απόψεις να ζητήσει την ψήφο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εγω που δεν ασχολουμαι με αυτα να σας πω κατι;
καθε φορα που ειναι οι εκλογες βλεπουμε συνεχως στην τηλεοραση τις διαφημισεις των κομματων...ξερετε τι παρατηρησα; οτι το ΠΑΣΟΚ στις περισσοτερες-για να μην πω σε ολες-τις διαφημισεις του κατεκρινε συνεχως τη ΝΔ με ειρωνικο τροπο,χωρις να αναφερει τις προτασεις του για μια καλυτερη Ελλαδα...ή και το ΚΚΕ ελεγε συνεχεια "οχι στον δικομματισμο"...αντιθετα, η ΝΔ στις διαφημισεις της δεν κατεκρινε και δεν χλευαζε κανενα κομμα...ελεγε τις προτασεις και τις ιδεες της....αυτο δηλαδη που εκαναν τα αλλα κομματα δεν μου αρεσε καθολου ! δλδ πες εσυ ρε ανθρωπε (:P) τι θα κανεις και ασε τον αλλον ! εξακολουθω να μην υποστηριζω καποιο κομμα, απλα σας λεω τι αποκομισα βλεποντας αυτες τις διαφημισεις ! σαν παιδια κανανε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
εγω που δεν ασχολουμαι με αυτα να σας πω κατι;
καθε φορα που ειναι οι εκλογες βλεπουμε συνεχως στην τηλεοραση τις διαφημισεις των κομματων...ξερετε τι παρατηρησα; οτι το ΠΑΣΟΚ στις περισσοτερες-για να μην πω σε ολες-τις διαφημισεις του κατεκρινε συνεχως τη ΝΔ με ειρωνικο τροπο,χωρις να αναφερει τις προτασεις του για μια καλυτερη Ελλαδα...ή και το ΚΚΕ ελεγε συνεχεια "οχι στον δικομματισμο"...αντιθετα, η ΝΔ στις διαφημισεις της δεν κατεκρινε και δεν χλευαζε κανενα κομμα...ελεγε τις προτασεις και τις ιδεες της....αυτο δηλαδη που εκαναν τα αλλα κομματα δεν μου αρεσε καθολου ! δλδ πες εσυ ρε ανθρωπε (:P) τι θα κανεις και ασε τον αλλον ! εξακολουθω να μην υποστηριζω καποιο κομμα, απλα σας λεω τι αποκομισα βλεποντας αυτες τις διαφημισεις ! σαν παιδια κανανε....

Μιλάμε για το ίδιο κόμμα που αν του πείς για κάποια πατάτα που έκανε η απάντηση θα ξεκινάει : " ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΦΤΑΙΕΙ!!!" ?
Κυβερνάει εδώ και 4 χρόνια και ακόμα το ΠΑΣΟΚ φταίει. Αν αυτό σου αποπνέει κύρος σοβαρής κυβέρνησης, δεν ξέρω τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μα ειπα οτι δεν υποστηριζω καποιο κομμα....εγω σου λεω τι καταλαβα μονο βλεποντας τις διαφημισεις γιατι γενικα δεν ασχολουμαι....ε κι αυτο που ειδα δε μου αρεσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
μα ειπα οτι δεν υποστηριζω καποιο κομμα....εγω σου λεω τι καταλαβα μονο βλεποντας τις διαφημισεις γιατι γενικα δεν ασχολουμαι....ε κι αυτο που ειδα δε μου αρεσε....

Μα τον Σεπτέμβρη, δεν μπορούσε να αγνοήσει το ΠΑΣΟΚ το μπάχαλο με τα σκάδαλα που παρήγαγε η σεμνή και ταπεινή και με μηδενική ανοχή στη διαφθορά κυβέρνηση. Αφού ερχόταν σε αντίθεση με όσα υποσχόταν. Δεν έπρεπε να τονιστεί αυτό το γεγονός?

ΑΑ να σας πώ και για μια παγκόσμια πρωτοτυπία της Νέας Δημοκρατίας.
Είμαστε η μοναδική δημοκρατική χώρα, που μετά από 4 χρόνια δημοσιονομικής λιτότητας, κατάφεραν και μεγάλωσαν το έλλειμμα και μείωσαν την ανάπτυξη παρόλη την φιλοβιομηχανική πολιτική.

Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στη ΝΔ που θέλει να εισαγάγει και την υποχρεωτική στράτευση, για να μπορεί να κουκουλώσει άλλο 1,5% της ανεργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ενταξει ας το πει ....αλλα οχι πια σε οοοοολες τις διαφημισεις και με τετοιο τροπο....δεν ειδα σε καμια δαφημιση τα δικα τους σχεδια...-τι να πω μπορει και να ετυχε να μην ειδα-...αλλα αυτο δε μ'αρεσε και η γνωμη μου γι αυτο δεν αλλαζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι μα αυτό το κόμμα ζητά από μένα και από τον καθένα την ψήφο για να κυβερνήσει.Πώς θα κυβερνήσει όταν μοναδική του ατάκα στη Βουλή είναι το όχι,δεν,αποκλείεται;
Κανένα σοβαρό κόμμα δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου χωρίς κάποιο πρόγραμμα ή κάποιες απόψεις να ζητήσει την ψήφο μου.

Την ψήφο κυβερνητικής εμπιστοσύνης όχι. Την ψήφο διαμαρτυρίας όμως τη διεκδικεί επάξια. Και τα τελευταία χρόνια, σε συνθήκες παλαιοκομματισμού, η ψήφος διαμαρτυρίας τείνει να γίνει η κυρίαρχη άσκηση του εκλογικού δικαιώματος.

εγω που δεν ασχολουμαι με αυτα να σας πω κατι;
καθε φορα που ειναι οι εκλογες βλεπουμε συνεχως στην τηλεοραση τις διαφημισεις των κομματων...ξερετε τι παρατηρησα; οτι το ΠΑΣΟΚ στις περισσοτερες-για να μην πω σε ολες-τις διαφημισεις του κατεκρινε συνεχως τη ΝΔ με ειρωνικο τροπο,χωρις να αναφερει τις προτασεις του για μια καλυτερη Ελλαδα...ή και το ΚΚΕ ελεγε συνεχεια "οχι στον δικομματισμο"...αντιθετα, η ΝΔ στις διαφημισεις της δεν κατεκρινε και δεν χλευαζε κανενα κομμα...ελεγε τις προτασεις και τις ιδεες της....αυτο δηλαδη που εκαναν τα αλλα κομματα δεν μου αρεσε καθολου ! δλδ πες εσυ ρε ανθρωπε (:P) τι θα κανεις και ασε τον αλλον ! εξακολουθω να μην υποστηριζω καποιο κομμα, απλα σας λεω τι αποκομισα βλεποντας αυτες τις διαφημισεις ! σαν παιδια κανανε....

Δουλειά της αντιπολίτευσης είναι να κρίνει. Δουλειά της κυβέρνησης είναι να εφαρμόζει και να προτείνει ρεαλιστικές λύσεις. Δεν βλέπω τίποτα περίεργο.

Μιλάμε για το ίδιο κόμμα που αν του πείς για κάποια πατάτα που έκανε η απάντηση θα ξεκινάει : " ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΦΤΑΙΕΙ!!!" ?
Κυβερνάει εδώ και 4 χρόνια και ακόμα το ΠΑΣΟΚ φταίει. Αν αυτό σου αποπνέει κύρος σοβαρής κυβέρνησης, δεν ξέρω τι να πω.

Ε, προφανώς σε 4 χρόνια δεν μπόρεσαν, λόγω ανικανότητας προφανώς, να αλλάξουν τις..."αμαρτίες" των προηγουμένων. :P
Για μια αντιπολίτευση, φίλοι μου, δεν είναι κακό να εκθέτει τα κυβερνητικά σφάλματα, έστω και καυστικά. Αυτή είναι η δουλειά της. Για μία κυβέρνηση όμως είναι στάση ανευθυνότητας να προσπαθεί επί ματαίω να καλύψει τις δικές της αδυναμίες χρεώνοντας τα πάντα σε μία κυβέρνηση που έχει πάψει να προίσταται της χώρας εδώ και 4 γεμάτα χρόνια. Τι να πω...Αν δεν μπορεί να κάνει βήματα να διορθώσει τις δήθεν αμαρτίες του ΠΑΣΟΚ μετά από 1530 μέρες διακυβέρνησης, τότε μήπως τελικά αυτό που φταίει είναι ο ίδιος ο τρόπος διακυβέρνησης;

ενταξει ας το πει ....αλλα οχι πια σε οοοοολες τις διαφημισεις και με τετοιο τροπο....δεν ειδα σε καμια δαφημιση τα δικα τους σχεδια...-τι να πω μπορει και να ετυχε να μην ειδα-...αλλα αυτο δε μ'αρεσε και η γνωμη μου γι αυτο δεν αλλαζει..

Δεν είναι ανάγκη να τα βγάζει στην TV όλα τα προγράμματα. Στα σποτάκια μπορεί να επιλέξει το τι θα δείξει. Σαν κόμμα, όμως, φυσικά και έχει πρόγραμμα που περιλαμβάνεται λακωνικά στα γνωστά 221 σημεία που μπορείτε να βρείτε και γενικόλογα και λεπτομερώς στο pasok.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δουλειά της αντιπολίτευσης είναι να κρίνει. Δουλειά της κυβέρνησης είναι να εφαρμόζει και να προτείνει ρεαλιστικές λύσεις. Δεν βλέπω τίποτα περίεργο.

Η αντιπολιτευση ομως εχει σκοπο και να γινει κυβερνηση, αρα θα πρεπει να επιδιωκει να προβαλει τις (αντι)προτασεις του. Θα πρεπει να υπαρχουν και τα 2. Αυτο που ειπε για τις διαφημισεις το ειχα προσεξει και εγω και μου ειχε κανει πολλη ασχημη εντυπωση, δε γινεται να επιδιωκει καποιος να γινει κυβερνηση μονο κατακρινοντας τον αντιπαλο στην προεκλογικη εκστρατεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχει προτάσεις, αλλά επέλεξε να μην τις βγάλει στα σποτάκια. Δεν έχει αυτό το δικαίωμα; Την δημόσια εικόνα του κάθε πολιτικό κόμμα τη διαμορφώνει όπως θέλει. Το ΠΑΣΟΚ έχει προγραμμα κι αντιπροτάσεις που περικλείονται σε εκτενέστατες αναφορές στην ιστοσελίδα του, καθώς και γίνονται αντιπροτάσεις για το τι θα έκανε το ΠΑΣΟΚ στη Μαυρη Βίβλο της κυβέρνησης, αν ήταν κυβέρνηση. Πάντως τόσες σελίδες ασυνέπειας της ΝΔ νομίζω οτι θα ήταν αρκετές για να την απορρίψω εντελώς σαν πιθανή κυβέρνηση, ακόμη κι αν το ΠΑΣΟΚ δεν είχε πρόγραμμα, πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει. Είναι το μόνο κόμμα που δεν θα ψήφιζα ποτέ, όχι για λόγους προκατάληψης, αλλά καθαρά για λόγους αυθαίρετης και ολοκληρωτικής πολιτικής, λες και οι υπόλοιποι φορείς δεν υπάρχουν. Η απαξίωση που δείχνει το κόμμα αυτό στη Δημοκρατία με απωθεί εντελώς από το να ψηφίσω. Δεν ανέχομαι εγώ και εκατομμύρια συν-Έλληνες να κυβερνάει αυθαίρετα το 39%, συγγνώμη. Δεν μπορώ να το κανω αυτό απο τη στιγμή που σεβομαι τη δημοκρατική λειτουργία του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έχει προτάσεις, αλλά επέλεξε να μην τις βγάλει στα σποτάκια. Δεν έχει αυτό το δικαίωμα; Την δημόσια εικόνα του κάθε πολιτικό κόμμα τη διαμορφώνει όπως θέλει. Το ΠΑΣΟΚ έχει προγραμμα κι αντιπροτάσεις που περικλείονται σε εκτενέστατες αναφορές στην ιστοσελίδα του, καθώς και γίνονται αντιπροτάσεις για το τι θα έκανε το ΠΑΣΟΚ στη Μαυρη Βίβλο της κυβέρνησης, αν ήταν κυβέρνηση. Πάντως τόσες σελίδες ασυνέπειας της ΝΔ νομίζω οτι θα ήταν αρκετές για να την απορρίψω εντελώς σαν πιθανή κυβέρνηση, ακόμη κι αν το ΠΑΣΟΚ δεν είχε πρόγραμμα, πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει.

Ε και εγω ως πολιτης εκρινα αυτη τη δημοσια εικονα που εβγαλε στο σποτακι. Δεν αμφιβαλλω οτι εχει προγραμμα αλλα δεν εχουν και ολοι ιντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
δεν θα πάρω θέση, αλλά πρέπει να απαντήσω σε μερικά πράγματα.

1) ΔΕΝ είναι στρατηγική το να σε ρωτάει η Ρωσία "να περάσω μια σωλήνα?" και μετά από 1 μήνα όταν σε ρωτήσει η Αμερική "να περάσω και εγώ τη δικιά μου σωλήνα (ναμπούκο)" και εσύ να λες σε όλα ναι. Στρατηγική θα ήταν αν επέλεγε.
2) Οι πανελλαδικές είναι το πιο αξιοκρατικό μεσο που μπορεί να κρίνει τους μαθητες.
3) Ολες οι μεγάλες χώρες έχουν εναν τηλεπικοινωνιακό φορέα υπο τον έλεγχο του, για λόγους εθνικής ασφάλειας. Η ΝΔ δεν εψαξε για επενδυτές αλλά ΞΕΠΟΥΛΗΣΕ το management και χάρισε στην ΜΙG 300 εκατομμυρια. Η ΝΔ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΗ DEUTSCHE! O ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ το έκανε. Αρα δεν βλέπω πουθενά στρατηγική, εκτός και αν βλέπεις εσυ στρατηγική στο να συμφωνείς στο να χαρίσεις σε κάποιον μερικα εκατομμυρια.
4) Εδώ πρέπει να συμφωνήσω. Το ΠΑΣΟΚ αδυνατεί να παράγει πολιτική εδώ και 6 χρόνια.

Και ενα δικό μου σχολιο.
Κύριοι της ΝΔ γιατί δεν λειτουργεί ο ελευθερος ανταγωνισμός που επικαλείστε για να πέσουν οι τιμές? Γιατί έχουμε τις ακριβότερες τιμές σε ολα τα προιόντα? Δεν είναι καθήκον σας να παρέμβετε για την συγκράτηση των τιμών?

Επίσης για το πετρέλαιο, Γερμανία και Ισπανία διέθεσαν στρατηγικά αποθέματα πετρελαίου συγκρατώντας τις τιμές. Εσεις?
1)To πιστεύεις αυτό που λες? Κατ'αρχάς όταν μιλάω για στρατηγική δεν αναφέρομαι προφανώς σε ηλιθιότητες του τύπου ότι η Ελλάδα θα γίνει ενεργειακός κόμβος. Επίσης στο τυπικό κομμάτι οι σχέσεις Ελλάδας-Αμερικής θεωρούνται ακόμα καλές. Πόσο καλές όμως μπορεί να είναι όταν επιτρέπουν στο βασικό ανταγωνιστή τους να εισέλεθει, με το σωλήνα του όπως λες, ενεργειακά στην Ευρώπη? Όταν στο παρασκήνιο παίζουν πολλά στο τομέα των εξοπλισμών? Και εγώ θα γουσταρα να βγει κάποιος από τη κυβέρνηση και να μου πει ευθέως "είμαστε π.χ με τη Ρωσία και όχι με την Αμερική" αυτό όμως δεν λέγεται διπλωματία. Το μήνυμα τους οι Αμερικανοί το έχουν πάρει μια χαρά τους τελευταίους μήνες.
2)Οι πανελλαδικές είναι επίσης το μέσο που έχει πραγματικά καταστρέψει το Λύκειο και τη γενική παιδεία που μπορεί και οφείλει να προσφέρει. Δεν γίνεται ένα σύστημα εισαγωγής στο πανεπιστήμιο να καταστρέφει ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα.
3)Τί έχουν όλες οι μεγάλες χώρες??? Γνωρίζεις τι ποσοστό διαθέτουν η Γερμανική, η Γαλλική και η Βρετανική κυβέρνηση στις Deutsche, France και Βritish Telecoms αντίστοιχα??? Eλάχιστο και το management είναι σε ιδιώτες. Η Αμερική έχει κρατικό τηλεπικοινωνιακό φορέα?
Μιλάτε για εθνική ασφάλεια. Κατ'αρχάς χαίρομαι που ενδιαφέρεστε το κράτος να προστατεύει μόνο την ασφάλεια των συνδρομητών του ΟΤΕ ενώ οι συνδρομητές που απευθύνθηκαν σε άλλες εταιρείες για καλύτερες τιμές και υπηρεσίες να βρίσκονται στο έλεος του Θεού. Είδαμε επίσης το κράτος και ο ΟΤΕ πως διαφύλατταν την ασφάλεια μας όταν ο Μαυρίκης πουλούσε στην Ομόνοια τις κασέτες και όταν πριν μετατραπούν οι γραμμές από αναλογικές σε PSTN/ISDN κάθονταν οι τεχνικοί μέσα στα κέντρα ανενόχλητοι και έκαναν πλάκα παρακολουθώντας τα τηλέφωνα.
Όλες οι εταιρείες έχουν άδεια λειτουργίας από το κράτος η οποία χορηγείται υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις, μέσα στις οποίες εντάσσεται και η ασφάλεια των επικοινωνιών. Πόσο μάλλον ο ΟΤΕ που είτε δημόσιος είτε ιδιωτικός, παραμένει διαχειρηστής του δημόσιου τηλεφωνικού δικτύου. Το κράτος μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να κάνει ελέγχους (μέσω ανεξάρτητων μάλιστα αρχών όπως η ΑΔΑΕ) και να επιβάλλει τη πολιτική που ορίζει η νομοθεσία σε θέματα ασφάλειας. Το αν το κράτος δεν εφαρμόζει τη νομοθεσία στις περιπτώσεις αυτές, είναι ένα άλλο θέμα (όπως έγινε στη περίπτωση της Vodafone, που περίμεναν η ίδια να τους ενημερώσει για το ότι γίνονταν παρακολουθήσεις, να κάνει κανένα αιφνίδιο έλεγχο η ΑΔΑΕ στις εγκαταστάσεις της δεν μπορούσε) αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν θα πρέπει να πουληθεί ο ΟΤΕ ή όχι.

@miv:έργα σαν το μετρό ή το αεροδρόμιο θα γίνωνταν από οποιαδήποτε κυβέρνηση. Ήταν επιβεβλημένα, προγραμματισμένα καιρό πριν ενώ υπήρχαν τα κονδύλια των Κοινοτικών Πλαισίων Στήριξης, ανεξάρτητα από το ποιός κυβερνούσε. Είναι λοιπόν άστοχο να εντυπωσιαζόμαστε από τα έργα αυτά. Αντίθετα το τι φάγανε από τα έργα αυτά (και δεν λέω ότι δεν θα έτρωγε και η ΝΔ) το ξέρουμε πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Φιλε dmoud συμφωνω με τα περισσοτερα που λες, αλλα στην Ελλαδα απ οτι φαινεται ειναι καταδικαστεο να υποστηριζει κανεις τη φιλελευθεροποιηση της οικονομιας.
Αφου δε γινεται να εξυγειανθει το δημοσιο, ας περιοριστει τουλαχιστον.
Εχω πολυ κοντινο συγγενη στον ΟΤΕ.
Δεν το θεωρω δικαιο ο εργαζομενος του ΟΤΕ να δουλευει προαιρετικα, να μην γινεται να απολυθει ακομα και αν μπει στο γραφειο του φωναζοντας "δε γουσταρω να δουλεψω, δε δουλευω σημερα"
Και να πληρωνεται κανονικα.
Δε το θεωρω δικαιο ο ΟΤΕτζης παροτι δουλευει λιγοτερο να παρει τελικα συνταξη πιο νεος και μακραν μεγαλυτερη απο αυτη του ιδιωτικου υπαλληλου.
Δε το θεωρω δικαιο να στηριζουμε ολοι απο τις τσεπες μας μια ΜΗ υγειη επιχειρηση οπως η ολυμπιακη επειδη δε μπορει να σταθει μονη της. Πως μετα η υγειης επιχειρηση (βλ. Aegean) να την ανταγωνιστει, οταν την ολυμπιακη τη στηριζει το κρατος;
Μη με παρεξηγειτε, δε λεω να παιρνουν ολοι συνταξη οσο πιο μικρη γινεται και σε μεγαλυτερη ηλικια. Θελω να υπαρξει εξισορροπηση. Ο δημοσιος υπαλληλος να μη μπορει να λαδωθει, να απολυεται αμα δε δουλευει, να παιρνει την ιδια συνταξη στην ιδια ηλικια με τον ιδιωτικο υπαλληλο (οχι στη σημερινη ηλικια που παιρνει ο ιδιωτικος, αλλα σε μια ενδιαμεση που θα παιρνουν και οι δυο)

Οπως το βλεπω εγω, μια ζωη ευνοημενοι ειναι οι κρατικοι υπαλληλοι και οι επιχειρηματιες που διαπλεκονται με το κρατος, ενω οσοι εχουν μια κανονικη επιχειρηση ή εργαζονται σε μια τετοια ειναι μονιμα απο κατω.
Αλλα ποια κυβερνηση θα τολμησει να παταξει τη διαφθορα, οταν το πολιτικο κοστος ειναι τεραστιο λογω των απειρων δημοσιων υπαλληλων και των συγγενων τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
.



Ε, προφανώς σε 4 χρόνια δεν μπόρεσαν, λόγω ανικανότητας προφανώς, να αλλάξουν τις..."αμαρτίες" των προηγουμένων. :P
Για μια αντιπολίτευση, φίλοι μου, δεν είναι κακό να εκθέτει τα κυβερνητικά σφάλματα, έστω και καυστικά. Αυτή είναι η δουλειά της. Για μία κυβέρνηση όμως είναι στάση ανευθυνότητας να προσπαθεί επί ματαίω να καλύψει τις δικές της αδυναμίες χρεώνοντας τα πάντα σε μία κυβέρνηση που έχει πάψει να προίσταται της χώρας εδώ και 4 γεμάτα χρόνια. Τι να πω...Αν δεν μπορεί να κάνει βήματα να διορθώσει τις δήθεν αμαρτίες του ΠΑΣΟΚ μετά από 1530 μέρες διακυβέρνησης, τότε μήπως τελικά αυτό που φταίει είναι ο ίδιος ο τρόπος διακυβέρνησης;



Δεν είναι ανάγκη να τα βγάζει στην TV όλα τα προγράμματα. Στα σποτάκια μπορεί να επιλέξει το τι θα δείξει. Σαν κόμμα, όμως, φυσικά και έχει πρόγραμμα που περιλαμβάνεται λακωνικά στα γνωστά 221 σημεία που μπορείτε να βρείτε και γενικόλογα και λεπτομερώς στο pasok.gr

ε οχι και δηθεν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
1)To πιστεύεις αυτό που λες? Κατ'αρχάς όταν μιλάω για στρατηγική δεν αναφέρομαι προφανώς σε ηλιθιότητες του τύπου ότι η Ελλάδα θα γίνει ενεργειακός κόμβος. Επίσης στο τυπικό κομμάτι οι σχέσεις Ελλάδας-Αμερικής θεωρούνται ακόμα καλές. Πόσο καλές όμως μπορεί να είναι όταν επιτρέπουν στο βασικό ανταγωνιστή τους να εισέλεθει, με το σωλήνα του όπως λες, ενεργειακά στην Ευρώπη? Όταν στο παρασκήνιο παίζουν πολλά στο τομέα των εξοπλισμών? Και εγώ θα γουσταρα να βγει κάποιος από τη κυβέρνηση και να μου πει ευθέως "είμαστε π.χ με τη Ρωσία και όχι με την Αμερική" αυτό όμως δεν λέγεται διπλωματία. Το μήνυμα τους οι Αμερικανοί το έχουν πάρει μια χαρά τους τελευταίους μήνες.
2)Οι πανελλαδικές είναι επίσης το μέσο που έχει πραγματικά καταστρέψει το Λύκειο και τη γενική παιδεία που μπορεί και οφείλει να προσφέρει. Δεν γίνεται ένα σύστημα εισαγωγής στο πανεπιστήμιο να καταστρέφει ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα.
3)Τί έχουν όλες οι μεγάλες χώρες??? Γνωρίζεις τι ποσοστό διαθέτουν η Γερμανική, η Γαλλική και η Βρετανική κυβέρνηση στις Deutsche, France και Βritish Telecoms αντίστοιχα??? Eλάχιστο και το management είναι σε ιδιώτες. Η Αμερική έχει κρατικό τηλεπικοινωνιακό φορέα?
Μιλάτε για εθνική ασφάλεια. Κατ'αρχάς χαίρομαι που ενδιαφέρεστε το κράτος να προστατεύει μόνο την ασφάλεια των συνδρομητών του ΟΤΕ ενώ οι συνδρομητές που απευθύνθηκαν σε άλλες εταιρείες για καλύτερες τιμές και υπηρεσίες να βρίσκονται στο έλεος του Θεού. Είδαμε επίσης το κράτος και ο ΟΤΕ πως διαφύλατταν την ασφάλεια μας όταν ο Μαυρίκης πουλούσε στην Ομόνοια τις κασέτες και όταν πριν μετατραπούν οι γραμμές από αναλογικές σε PSTN/ISDN κάθονταν οι τεχνικοί μέσα στα κέντρα ανενόχλητοι και έκαναν πλάκα παρακολουθώντας τα τηλέφωνα.
Όλες οι εταιρείες έχουν άδεια λειτουργίας από το κράτος η οποία χορηγείται υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις, μέσα στις οποίες εντάσσεται και η ασφάλεια των επικοινωνιών. Πόσο μάλλον ο ΟΤΕ που είτε δημόσιος είτε ιδιωτικός, παραμένει διαχειρηστής του δημόσιου τηλεφωνικού δικτύου. Το κράτος μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να κάνει ελέγχους (μέσω ανεξάρτητων μάλιστα αρχών όπως η ΑΔΑΕ) και να επιβάλλει τη πολιτική που ορίζει η νομοθεσία σε θέματα ασφάλειας. Το αν το κράτος δεν εφαρμόζει τη νομοθεσία στις περιπτώσεις αυτές, είναι ένα άλλο θέμα (όπως έγινε στη περίπτωση της Vodafone, που περίμεναν η ίδια να τους ενημερώσει για το ότι γίνονταν παρακολουθήσεις, να κάνει κανένα αιφνίδιο έλεγχο η ΑΔΑΕ στις εγκαταστάσεις της δεν μπορούσε) αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν θα πρέπει να πουληθεί ο ΟΤΕ ή όχι.

1) Σαφώς και τα πιστεύω. Το να είσαι το παιδί των θελημάτων και να λές σε όλους ναι για να γλιτώσεις τις όποιες επιπτώσεις της επιλογής σου δεν αποτελεί στρατηγική. Είναι τακτική καρπαζοεισπράκτορα.
2)Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι οι πανελλαδικές κατατρέφουν την 3η λυκείου και γι αυτό είμαι υπέρμαχος της άποψης του να γίνει η 3η προπαρασκευαστικό έτος όπου θα γίνονται μόνο μαθήματα κατεύθυνσης σε μικρότερα τμήματα και περισσότερες ωρες. Η αξιοκρατία που προσφέρουν οι πανελλαδικές είναι αδιαμφισβήτητη.
3) Δεν σου τα έχουν πει καλα.... Αγγλία BT (management δημόσιου αν και δεν έχει μετοχική πλειοψηφία), γερμανία Deutsce (ο διορισμένος από το δημόσιο manager ανακοίνωσε ότι ανέλαβαν πλήρως το management του OTE), αμερική ΑΤ&Τ (σε αυτούς δίνει όλες τις προμήθεις για τις τηλεπικοινωνίες με αντάλλαγμα το management) . Όπως καταλαβαίνεις το να έχεις εναν τηλεπικοινωνιακό φορέα υπο το έλεγχό σου είναι κεφαλαιώδους σημασίας για ένα κράτος.Μάλιστα ο ίδιος ο Αλογοσκούφης μόνο την Πορτογαλία ανέφερε ώς παράδειγμα κράτους που έχει ιδιωτικοποιήσει πλήρως τον τηλεπικοινωνιακό φορέα. Αλλά ξέχασε να μας πεί ότι η Πορτογαλία είναι χώρα με οικονομία παράδειγμα προς αποφυγή. Τα περι δημοσίων υπαλλήλων τα προσπερνώ γιατί στον ΟΤΕ απλά δεν ισχύουν. Αν θες να δεις τεμπέληδες πήγαινε σε καμιά νομαρχία ή εφορία. Ο οτε είναι μια κερδοφόρα επιχείρηση με κερδοφόρες θυγατρικές (βλεπε cosmote), οπότε δεν υπήρχε λόγος πλήρους ιδιωτικοποίησης.
Α μήπως σου είπανε τι οφέλη αποκόμισε η Ελλάδα με το να ξεπουλήσει πλήρως τον ΟΤΕ? Για πες μας και εμάς να μας διαφωτίσεις λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top