Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
μακαρι να μην υπηρχε εξουσια..ειλικρινα μακαρι...

να μην υπηρχε καμια μορφη ιεραρχιας...μακαρι

να μην υπηρχαν ουτε συνορα...ουτε χρηματα...μακαρι...ολα κοινα για ολους...

δεν υπαρχει κανενα κομμα που να υποστηριζει την ιδεολογια μου ακριβως...
παρολα αυτα υπαρχουν κομματα που την προσεγγιζουν...αλλα κανενα δεν την υποστηριζει ακριβως λογω πολλων παραμετρων...αλλα επειδη δεν θεωρω σωστο πχ καποιος να μην εχει "πολιτικη σταση" στις επικρατουσες συνθηκες, επειδη αυτο ειναι σημαδι "απολιτικοποιησης"...θα ψηφισω...τονιζω δεν θελω ουτε εξουσια..ουτε ειμαι κανενα "κομματοσκυλο"...εμενα με ενδιαφερει να αλλαξει ο κοσμος μας...και αυτο ειναι στο χερι του λαου και δεν εξαρταται απο καμια κυβερνηση και κανενα κομμα...


γιωργος, in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μακαρι να μην υπηρχε εξουσια..ειλικρινα μακαρι...

να μην υπηρχε καμια μορφη ιεραρχιας...μακαρι

να μην υπηρχαν ουτε συνορα...ουτε χρηματα...μακαρι...ολα κοινα για ολους...

δεν υπαρχει κανενα κομμα που να υποστηριζει την ιδεολογια μου ακριβως...
παρολα αυτα υπαρχουν κομματα που την προσεγγιζουν...αλλα κανενα δεν την υποστηριζει ακριβως λογω πολλων παραμετρων...αλλα επειδη δεν θεωρω σωστο πχ καποιος να μην εχει "πολιτικη σταση" στις επικρατουσες συνθηκες, επειδη αυτο ειναι σημαδι "απολιτικοποιησης"...θα ψηφισω...τονιζω δεν θελω ουτε εξουσια..ουτε ειμαι κανενα "κομματοσκυλο"...εμενα με ενδιαφερει να αλλαξει ο κοσμος μας...και αυτο ειναι στο χερι του λαου και δεν εξαρταται απο καμια κυβερνηση και κανενα κομμα...


γιωργος, in flames gn

Μια παρόμοια ιδεολογία κατέστρεψε την Αλβανία πριν λίγα χρόνια...


Εγώ θα ψήφιζα ή Ν.Δ. ή ΛΑ.Ο.Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Έλεος με τον Τσίπρα...ηρεμήστε δεν είναι τπτ το συγκλονιστικό,,,,, πολιτικός είναι απλά θέλει να περάσει μια άλλη εικόνα μέσω της εμφάνισης του.. Δλδ αν κατεβεί ο Ρουβάς και πάει στη Βουλή με σκισμένο τζιν και τα μπράτσα έξω θα τον βγάλουμε και πρωθυπουργό????? Αυτή τη στιγμή πάντως επικρατεί μεγάλη σύγχυση στη χώρα μας στον πολιτικό τομέα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Μια παρόμοια ιδεολογία κατέστρεψε την Αλβανία πριν λίγα χρόνια...


Εγώ θα ψήφιζα ή Ν.Δ. ή ΛΑ.Ο.Σ

μια παρομοια ιδεολογια κατεστρεψε ολον τον κοσμο πριν απο περιπου 70 χρονια...


(για το ΛΑ.Ο.Σ. το λεω)



η δικια μου ιδεολογια δεν εχει εφαρμοστει ποτε και πουθενα ακριβως...οποτε καλυτερα μην εισαι τοσο απολυτος...ουτε η Ρωσια, ουτε η Κινα, ουτε η Σοβιετικη Ενωση, ουτε η Κουβα, ουτε φυσικα η Αλβανια την εφαρμοσαν ποτε...αμα την εφαρμοζαμε...δεν θα ζουσαμε ετσι...αλλα δυστυχως δε μπορουμε να το πιστεψουμε...

φιλικα παντα


γιωργος in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μια παρομοια ιδεολογια κατεστρεψε ολον τον κοσμο πριν απο περιπου 70 χρονια...


(για το ΛΑ.Ο.Σ. το λεω)



η δικια μου ιδεολογια δεν εχει εφαρμοστει ποτε και πουθενα ακριβως...οποτε καλυτερα μην εισαι τοσο απολυτος...ουτε η Ρωσια, ουτε η Κινα, ουτε η Σοβιετικη Ενωση, ουτε η Κουβα, ουτε φυσικα η Αλβανια την εφαρμοσαν ποτε...αμα την εφαρμοζαμε...δεν θα ζουσαμε ετσι...αλλα δυστυχως δε μπορουμε να το πιστεψουμε...

φιλικα παντα


γιωργος in flames gn

Δεν έφταιγε η ιδεολογία. Ο ηγέτης της έφταιγε, που αν και ιδιοφυία, ήταν θεόμουρλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τσ τσ ....Κοίτα κάτι ερωτήσεις...ούτε καν χρειαζόταν τέτοιο topic!Εφη Σαρρη.Για τον πολιτισμό(το νινι,το νινι,το νινι σέρνει καραβι),για μια καλύτερη και δικαιώτερη κοινωνια(αυτη η αλησμονιτη ατακα:Αλλους 299 έχει η βουλη,ολα εγώ θα τα κάνω?),για ένα καλυτερο αύριο(όσο για μεθαύριο ξεχαστε το,ήδη κάνει υπερωριες το κοριτσι:P)για την εξωτερική πολιτική(ο ορος Αμερική της θυμίζει το που δε θα κανει ποτε καριερα),για τον συνταξιούχο(που έχει τα πρώτα συμπτώματα Alzheimer),τον συμβασιούχο,τον άνεργο(που έχει τάσεις αυτοκτονίας),τον πολύτεκνο,τον πυρόπληκτο(καμμενος ετσι κι αλλιως),τον φοιτητή(για αιώνιους μιλαμε,οχι normal)
Σταυρωστε την.(αλλα μετα μην την κατεβασετε πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν έφταιγε η ιδεολογία. Ο ηγέτης της έφταιγε, που αν και ιδιοφυία, ήταν θεόμουρλος

δε νομιζεις οτι ηταν λιγο too much ολα αυτα που εγιναν για να τα ριχνουμε ολα πανω σε εναν "θεομουρλο"??
αν δεν υπηρχαν ηγετες μεχρι και σημερα που φωναζουν "εμεις, εμεις...οι μεγαλοι..και οι αλλοι οι μικροι..." τοτε ισως τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα..
και φυσικα μια ιδεολογια δεν την υποστηριζουν ουτε ενας ουτε δυο...αρα δεν εφταιγε ο "θεομουρλος"...μαλλον ηταν καποιοι "θεομουρλοι"...για να πιστεψουν σε κατι τετοιο...
και καταρχας μια ιδεολογια που βασιζεται στην πιστη (θρησκεια), στα οπλα, και τον εθνικισμο...δεν ειναι καν ιδεολογια...ε το ΛΑ.Ο.Σ. λεγεται Λαικος Ορθοδοξος Συναγερμος...αρα ειναι ατοπο να λεμε οτι εχει ιδεολογια..η πιστη διαφερει απο την ιδεολογια..και εγω πιστευω...αλλα εχω διαχωρισει την πιστη απο τις ιδεες μου...επισης μην ξεχνας αυτα που ειπε ο Καραντζαφερης για το σκοπιανο..."οι εποχες 12-13 δεν τελειωσαν..."...
ξες τι εγινε το 1912-1913? και να μην ξες..θα σου πω...ηταν η περιοδος των βαλκανικων πολεμων...αντιλαμβανεσαι τι ειπε αυτος ο ανθρωπος??

να κανουμε πολεμο...να σφαχτουμε για μια ονομασια...

τα σχολια περιττα..

υπαρχουν απο οτι παρατηρεις και αλλοι θεομουρλοι....με αναλογη "ψευτοιδεολογια"....τα παραδειγματα απειρα...
θυμησου τον Μπους...θυμησου το Ιρακ...θυμησου...μην τα αφηνεις αυτα στο ντουκου...γιατι μπορει ακομη εσυ να μην ενιωσες ασχημα γιατι δεν αφορα την περιοχη σου τοσο...

καποιοι αλλοι ομως ξεχασαν τι ειναι νερο...πινουν και φτυνουν αιμα..

φιλικα

γιωργος in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
η δικια μου ιδεολογια δεν εχει εφαρμοστει ποτε και πουθενα ακριβως...οποτε καλυτερα μην εισαι τοσο απολυτος...ουτε η Ρωσια, ουτε η Κινα, ουτε η Σοβιετικη Ενωση, ουτε η Κουβα, ουτε φυσικα η Αλβανια την εφαρμοσαν ποτε...αμα την εφαρμοζαμε...δεν θα ζουσαμε ετσι...αλλα δυστυχως δε μπορουμε να το πιστεψουμε...

γιωργος in flames gn

Συμφωνώ απόλυτα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμενα δε μου φαινεται τυχαιο που δεν εχουν κατορθωσει να το εφαρμοσουν ακομα. Πιστευω οτι το μυαλο του ανθρωπου δεν επιτρεπει τετοια πραγματα. Κατι ενδιαμεσο θα ηταν το ιδανικο. Ουτε στο να προσπαθουν οι ανθρωποι με καθε μεσο να αποκτησουν οσο το δυνατον περισσοτερα, αλλα ουτε και να δινει τα παντα το κρατος στους πολιτες με βαση τις αναγκες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γι' αυτό και είπα πρώτη τη νέα δημοκρατία. Το λάος θα το έλεγα πρώτο αν είχε έναν ηγέτη της προκοπής, όχι έναν πρώην αλητάμπουρα που φυσούσε τη μύτη του στο μανίκι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εμενα δε μου φαινεται τυχαιο που δεν εχουν κατορθωσει να το εφαρμοσουν ακομα. Πιστευω οτι το μυαλο του ανθρωπου δεν επιτρεπει τετοια πραγματα. Κατι ενδιαμεσο θα ηταν το ιδανικο. Ουτε στο να προσπαθουν οι ανθρωποι με καθε μεσο να αποκτησουν οσο το δυνατον περισσοτερα, αλλα ουτε και να δινει τα παντα το κρατος στους πολιτες με βαση τις αναγκες τους...

ε κοιτα ειναι η γνωμη σου...το ιδανικο ισως να γινεται διαφορετικα αντιληπτο απο τον καθενα...

εγω βεβαια θεωρω οτι το ιδανικο ειναι η πρωτογονη αναρχικη κοινωνια οπως την ορισε ο Μαρξ..που αναφερεται σε μια κατασταση οπου ο πρωτογονος ανθρωπος ζουσε σε μικρες κοινοτητες..και ολοι ειχαν μια περιουσια για ολους..κοινο φαγητο..κοινους αγρους...κοινους καρπους...και δεν χρειαζοταν να κοπαζουν τοσο πολυ ετσι ωστε να δημιουργειται κεφαλαιοκρατικος ανταγωνισμος...ισως τοτε οι ανθρωποι να ηταν πιο "χαρουμενοι"..βεβαια συμφωνα με τον μαρξ (κατ εμε μεγιστο φιλοσοφο), πρωτο σταδιο του πρωτογονου κομμουνισμου ειναι ο σοσιαλισμος...κατι τετοιο παει να ωθησει με το προγραμμα του το συ.ριζ.α γνωστο και ως ευρωσοσιαλισμος με περισσοτερα στοιχεια παγκοσμιοποιησης.(χωρις να λεω οτι το υποστηριζω το συγκεκριμενο κομμα)...

απο την λατινικη λεξη communis βγαινει ο ορος κομμουνισμος...και αναφερεται στο κοινο των ολων της κοινοτητας..

γιωργος in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τωρα ομως ειμαστε τοσα δις ανθρωποι, δεν υπαρχουν μικρες κοινοτητες και ουτε γινεται να δημιουργηθουν.. δε νομιζω οτι μια πολη εκατομυριων μπορει να ζησει και να συντηρηθει ετσι, ποσο μαλλον μια ολοκληρη χωρα. Ειδικα τωρα που πλεον η λογικη του καπιταλισμου εχει παγιωθει τοσο πολυ και ποιος ξερει ποσο ακομα θα αντεξει... προβλεπω οτι πρωτα θα διαλυθει η γη και μετα θα καταρρευσει ο καπιταλισμος...

Ειναι πολυ ασχημο οι ανθρωποι να κανουν τα παντα για να αποκτησουν χρηματα αλλα ειναι εξισου ασχημο να μην μπορεις να επιλεξεις πως θα ειναι το σπιτι σου.. ειναι απο το ενα ακρο στο αλλο και δεν μου αρεσει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ μόλις είδα το γκάλοπ έβγαλα με την μία την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ...Μάλλον ΣΥΡΙΖΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
ΝΔ για ιδεολογικούς και μόνο λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
κι εγώ για συνασπισμό το κόβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω μια απορια.....εχουμε δημοκρατια,σωστα ;
γιατι η κυβερνηση δεν καλει τον κοσμο (ολους τους πολιτες) να ψηφισουν αν συμφωνουν ή οχι με τους νεους νομους κτλ; τωρα θα μου πειτε ψηφιζουμε τους βουλευτες για να το κανουν αυτο, αλλα αυτο εμενα δε μου αρκει....εδω στην αρχαια Αθηνα ειχαν την εκκλησια του δημου και ο καθε πολιτης μπορουσε να πει τη γνωμη του και να ψηφισει για πολεμο,ειρηνη,νεους νομους κτλ...τωρα δλδ γιατι οχι;
ισως ακουγεται "χαζο" αυτο αλλα αυτο σκεφτομαι....
ειναι σαν να εχουμε ολιγαρχια....:what:(οσο κουλο κι αν ακουγεται)
ή οικογενειακη δημοκρατια....:Pαφου ή το ΠΑΣΟΚ θα βγει ή η ΝΔ...ας το πανε εναλλαξ μπας και δουμε ασπρη μερα ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πέρα απο οποιοδήποτε ιδεολογικό/πολιτικό ζήτημα, υπάρχει ένα σοβαρό πρακτικό πρόβλημα με αυτό που λες.
Δεν γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να ψηφίζουν 10.000.000 άτομα. Γι'αυτό υποτίθεται οτι εκλέγουμε αντιπροσώπους οι οποίοι μετά αποφασίζουν για μας (χωρίς εμάς, αλλά θα μου πείς ας προσέχαμε ποιούς ψηφίσαμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ναι γι αυτο ειπα οτι ακουγεται χαζο αλλα....τωρα γινονται τοσα...πχ για το ασφαλιστικο μας ρωτησε κανεις ; ελεος... αυτοι μια χαρα δουλιτσα εχουν,μια χαρα λεφτακια παιρνουν τι τους νοιαζει για τους υπολοιπους Ελληνες ;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και εγω δεν εχω συγκεκριμενη πολιτικη αποψη αλλα αν γινονταν εκλογες τωρα το πιθανοτερο ειναι να ψηφιζα ΣΥΡΙΖΑ ο τοπος αυτος κατα την γνωμη μου χρειαζετε μια αλλαγη και απο ολους τους πολιτικους των μεγαλων κομματων ο μονος που ισως να κανει κατι τετοιο ειναι ο Τσιπρας


-Γιαννης


Προς το παρόν και όντας αντιπολίτευση. Συμφωνώ οτί πρέπει να ενδυναμωθεί η αντιπολίτευση τύπου Τσίπρα. Αλλά όχι να γίνει και κυβέρνηση, γιατί τότε θα τα ξεχάσει όλα για τον πολύ απλό λόγο οτι συνήθως η αντιπολίτευση ζητάει τα ακραία για να πάρει τα λογικά. Σαν κυβέρνηση αυτό δεν μπορεί να το κάνει κανένα κόμμα. Άλλωστε κάθε πολιτική δύναμη που γίνεται εξουσία σε ένα αστικό κράτος παύει αυτόματα να αντιπροσωπεύει το μέσο πολίτη και τα συμφέροντά του. Για τους λόγους αυτούς δεν θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ. Θεωρώ ναι, πως πρέπει να ενδυναμωθεί σαν αντιπολίτευση, αλλά όχι να γίνει κυβέρνηση. Και γιατί τότε θα απωλέσει όσα φιλολαικά πρεσβεύει σήμερα και γιατί αξιωματικά ένα τέτοιο ανατρεπτικό κόμμα δε μπορεί να κυβερνήσει μια ευρωπαική χώρα με σταθερή, προδιαγεγραμμένη πορεία.

Με αυτή τη λογική ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ στις προηγούμενες εκλογές, δείχνουν να είναι το μικρότερο κακό.
(Στο poll δεν ψήφισα γιατί δεν αναφέρεται σε μένα :P )

Ναι, η λογική της ψήφου διαμαρτυρίας κερδίζει πολλούς οπαδούς σήμερα και πραγματικά αρχίζει να λειτουργεί σαν μέσο πίεσης. Συμφωνώ αν και δεν ξέρω αν θα θυσίαζα το δημοκρατικό μου δικαίωμα που αξιοποιώ κάθε 4 χρόνια μόνο και μόνο για να διαμαρτυρηθώ. Προσωπική στάση πάντα...

Μια παρόμοια ιδεολογία κατέστρεψε την Αλβανία πριν λίγα χρόνια...


Εγώ θα ψήφιζα ή Ν.Δ. ή ΛΑ.Ο.Σ

Δεν κατέστρεψε τίποτα η ιδεολογία. Οι πολιτικοί την κατέστρεψαν...
Ένας φιλόσοφος, ο Μαρξ, έχει δικαίωμα, σαν φιλόσοφος να προτείνει τα πάντα. Αν αυτά θα εφαρμοστούν είναι θέμα των πολιτικών κι αυτοί ευθύνονται για την επιτυχία ή την αποτυχία της εφαρμογής, όχι ο Μαρξ.
Ο Σοσιαλισμός και η ισοπολιτεία που πρεσβεύει στην ουσία δεν εφαρμόστηκε ποτέ, ούτε προσέγγισε τη μαρξιστική φιλοσοφία γιατί πολύ απλά αντι να δουλέψει σαν μέσο εξόδου από τον καπιταλισμό, δούλεψε σαν μέσο εκδίκησης των καπιταλιστικών κρατών. Αυτή τη χρήση της φιλοσοφίας έκαναν όλα τα κράτη του αν-υπαρκτου Σοσιαλισμού και γι'αυτό απέτυχαν παταγωδώς να προσεγγίσουν στην πράξη τη μαρξιστική φιλοσοφία και τελικά κατέληξαν σε απόλυτα, μισαλλόδοξα και οπισθοδρομικά καθεστώτα που επιβιώνουν ακόμη και σήμερα, όπως το καθεστώς Κάστρο στην Κούβα.
Λάθος ήταν ο σκοπός για τον οποίο χρησιμοποιήθηκε η μαρξιστική φιλοσοφία του Σοσιαλισμού, δεν ήταν λάθος ο Σοσιαλισμός. Άλλωστε πως μπορεί να είναι λάθος το κοινωνικοοικονομικό σύστημα που αποτελεί βελτίωση του Καπιταλισμού, που αποτελεί γενικά κατώτερης βαθμίδας σύστημα;

Γι' αυτό και είπα πρώτη τη νέα δημοκρατία. Το λάος θα το έλεγα πρώτο αν είχε έναν ηγέτη της προκοπής, όχι έναν πρώην αλητάμπουρα που φυσούσε τη μύτη του στο μανίκι του.

Για να αποκτήσεις ορθή πολιτική σκέψη νομίζω οτι πρέπει να αφήσεις τα παιχνίδια της εικόνας και να μιλάς κατ'ουσίαν για πολιτική. Δεν έχει σχέση καμία αυτό που λες για το ήθος (αν έχει) και την ορθότητα (ή μη) των πολιτικών απόψεων του συγκεκριμένου ή άλλων πολιτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω μια απορια.....εχουμε δημοκρατια,σωστα ;
γιατι η κυβερνηση δεν καλει τον κοσμο (ολους τους πολιτες) να ψηφισουν αν συμφωνουν ή οχι με τους νεους νομους κτλ; τωρα θα μου πειτε ψηφιζουμε τους βουλευτες για να το κανουν αυτο, αλλα αυτο εμενα δε μου αρκει....εδω στην αρχαια Αθηνα ειχαν την εκκλησια του δημου και ο καθε πολιτης μπορουσε να πει τη γνωμη του και να ψηφισει για πολεμο,ειρηνη,νεους νομους κτλ...τωρα δλδ γιατι οχι;
ισως ακουγεται "χαζο" αυτο αλλα αυτο σκεφτομαι....
ειναι σαν να εχουμε ολιγαρχια....:what:(οσο κουλο κι αν ακουγεται)
ή οικογενειακη δημοκρατια....:Pαφου ή το ΠΑΣΟΚ θα βγει ή η ΝΔ...ας το πανε εναλλαξ μπας και δουμε ασπρη μερα ! :P


Η απόρριψη ή η συμφωνία με το κυβερνητικό πρόγραμμα γίνεται στις εκλογές. Φυσικά και δεν συμφωνώ με τις εκλογές, γιατί αποτελούν αριστοκρατικό κατάλοιπο που ουδεμία σχέση έχει με το πρότυπο της Αθηναικής Δημοκρατίας. Το γεγονός όμως είναι οτι έχουμε αυτές και δεν κάνουμε χρήση της δύναμης που προσφέρουν. Δεν ανέχομαι (παράδειγμα) κανέναν που ψήφισε ΝΔ, συνδικαλιστή ή όχι, να διαμαρτύρεται για τις προωθούμενες αλλαγές στην παιδεία, τις ασφαλίσεις και την οικονομία. Κι απορώ πως κάποιοι κύριοι, ενώ ψήφισαν ΝΔ, τωρα βγαίνουν και διαμαρτύρονται, όπως οι συνδικαλιστές της ΔΑΚΕ. Το γνωρίζατε κύριοι οτι η κυβέρνηση θα κάνει όσα κάνει, θα πουλήσει μέρος του ΟΤΕ, θα αλλάξει την Παιδεία κλπ. Το είχε στο προεκλογικό πρόγραμμα. Κι όμως, την ψηφίσατε. Αν εσείς δεν διαβάζετε τα προγράμματα και ψηφίζετε εκ..."παραδόσεως", τότε κακό του κεφαλιού σας. Να μη μιλάτε όμως γιατί αντιδράτε τώρα για πράγματα που οι ίδιοι ενισχύσατε με την ψήφο σας, ενω γνωρίζατε οτι θα γίνουν έτσι. Λοιπόν; Οι καταχραστές της δημοκρατίας είναι όσοι ψηφίζουν το κόμμα για το κόμμα και όχι το κόμμα για το πρόγραμμα. Αυτοί δεν έχουν ηθικό δικαίωμα να μιλούν.

*Για να μην παρεξηγηθούμε, όσα αναφέρω αποτελούν απλό επίκαιρο παράδειγμα. Δεν εκφέρω ουδεμία άποψη για τη ΝΔ, το πρόγραμμά της και τους ανθρώπους που την ψήφισαν.


Δημοψηφίσματα (η αρχή της γνήσιας Δημοκρατίας) δεν γίνονται για ένα απλό, πρακτικό λόγο. Το κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top