Πρόθεση ψήφου εκλογών Οκτωβρίου 2009

Εκλογές 4-9-09

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κ.Κ.Ε

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΩΝ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ο.Α.Κ.Κ.Ε

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μ.Λ. Κ.Κ.Ε

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κ.Κ.Ε Μ.Λ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΕΥΚΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΠΟΧΗ

    Ψήφοι: 1 100.0%
  • ΔΝ-ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
και ο Αλαβάνος από τα ίδια σκατά είναι...:P:D
Είναι γιος του πρώην βουλευτή της Ένωσης Κέντρου Νικόλαου Αλαβάνου και ο παππούς του ήταν μόνιμα εκλεγμένος πρόεδρος ή αντιπρόεδρος της Βουλής όταν ήταν στην εξουσία το κόμμα του Βενιζέλου! :jumpy:Έλεος, με την οικογενειοκρατία και τα «τζάκια»....:nono:


Ευτυχώς που γερνάνε αυτοί και σε λίγο θα κατέβει νέο αίμα στις εκλογές... Σε πόσα χρόνια λέτε θα ανανεωθεί επαρκώς η βουλή? Σε καμιά 20ριά χρόνια θα έχουν 80ρίσει οι περισσότεροι τωρινοί... Άντε να κατεβαίνει νέο ουδέτερο αίμα, ούτε τελείως γαλάζιο ούτε τελείως πράσινο...

Πάντως εάν κατεβαινε ο Μπαρμπαγιάννης ο τσολιάς, ακόμα και με τους οικολόγους πράσινους, εγώ θα τον ψήφιζα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ευτυχώς που γερνάνε αυτοί και σε λίγο θα κατέβει νέο αίμα στις εκλογές... Σε πόσα χρόνια λέτε θα ανανεωθεί επαρκώς η βουλή? Σε καμιά 20ριά χρόνια θα έχουν 80ρίσει οι περισσότεροι τωρινοί... Άντε να κατεβαίνει νέο ουδέτερο αίμα, ούτε τελείως γαλάζιο ούτε τελείως πράσινο...

Πάντως εάν κατεβαινε ο Μπαρμπαγιάννης ο τσολιάς, ακόμα και με τους οικολόγους πράσινους, εγώ θα τον ψήφιζα.:P
ουδετερο αιμα; η νεολαια ειναι χωρισμενη και ετσι. και παλι ομως, το ουδετερο δεν εχει σχεση με τα δυο χρωματα. δεν ειναι η λυση το "οχι τελειως πρασινο, οχι τελειως γαλαζιο"
-----------------------------------------
Lexus GS45, της Κεντρικής Επιτροπής του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδος...Αξία: 75 χιλιάδες ευρώ.
ολοι οι πολιτικοι μας πατερες εχουν αυτο το αυτοκινητο. εκτος απο καποιους του συνασπισμου αν θυμαμαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Τα μεγάλα αυτοκρατορικά-πολιτικά τζάκια που (και θα) καταδυναστεύουν τον Ελληνικό κουτολαό έχουν την εξης επωνυμία:
  • Έβερτ
  • Μητσοτάκης
  • Γεννηματάς
  • Αλαβάνος
  • Παπανδρέου
  • Ράλλης
  • Βαρβιτσιώτης
  • Καραμανλής
  • Πάγκαλος
  • Πετραλιάς
  • Σαμαράς
και τα οποία αυξάνουν τους απογόνους τους με εκθετικό ρυθμό μεταβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τα μεγάλα αυτοκρατορικά τζάκια που καταδυναστεύουν τον Ελληνικό κουτολαό έχουν την εξης επωνυμία:
  • Έβερτ
  • Μητσοτάκης
  • Γεννηματάς
  • Αλαβάνος
  • Παπανδρέου
  • Ράλλης
  • Βαρβιτσιώτης
  • Καραμανλής
  • Πάγκαλος
  • Πετραλιάς
  • Σαμαράς
και τα οποία αυξάνουν τους απογόνους τους με εκθετικό ρυθμό μεταβολής.
ο αλαβανος και ο ραλλης πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Ο Αλαβάνος υπάρχει και θα υπάρχει στην εξουσία (ως μορφή αντιπολίτευσης ή πιθανής συγκυβέρνησης με άλλο κόμμα στο μέλλον)...

Η οικογένεια Ράλλη τηρεί αναμονή...:D (μια ανάσα)...με πιθανή επανεμφάνιση στο μέλλον...Επίσης, η μια κόρη του Γεώργιου Ράλλη είναι η σύζυγος του Αναστάση Παπαλιγούρα. Γενικώς, ο Παπαλιγούρας έχει προωθηθεί ως πολιτικός άνδρας και από το τζάκι Ράλλη (εκτός από τον πρώην πολιτικό-πατέρα του, Παναγή Παπαλιγούρα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ουδετερο αιμα; η νεολαια ειναι χωρισμενη και ετσι. και παλι ομως, το ουδετερο δεν εχει σχεση με τα δυο χρωματα. δεν ειναι η λυση το "οχι τελειως πρασινο, οχι τελειως γαλαζιο"
-----------------------------------------

ολοι οι πολιτικοι μας πατερες εχουν αυτο το αυτοκινητο. εκτος απο καποιους του συνασπισμου αν θυμαμαι καλα


Στην Ελλάδα έχουμε δικομματισμό. Αν απαλλαγούμε από το "τελείως πράσινο" και το "τελείως γαλάζιο", τότε θα προχωρήσουμε και σε άλλες πιο ελεύθερες καταστάσεις, χωρίς χαρακτηρισμούς. Είναι ένα βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχουμε δικομματισμό. Αν απαλλαγούμε από το "τελείως πράσινο" και το "τελείως γαλάζιο", τότε θα προχωρήσουμε και σε άλλες πιο ελεύθερες καταστάσεις, χωρίς χαρακτηρισμούς. Είναι ένα βήμα.

δεν θεωρω το μεσο ορο της παραπανω καταστασης ως λυση. τι να απαλλαγουμε απο μια κατασταση για να επανεμφανιστει με αλλο ονομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω την λογική των πατέρων της αριστεράς (εσωτερικής και εξωτερικής) να έχουν αυτοκίνητα της καπιταλίστριας Ευρώπης και ΗΠΑ και να ζουν αντίθετα με τις αρχές και την φιλοσοφία του Μαρ-ξυσμού και του ανατολικού μπλοκ, δηλ., να ακολουθούν υπερχλιδάτο ιδιωτικό δυτικό τρόπο ζωής... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
δεν θεωρω το μεσο ορο της παραπανω καταστασης ως λυση. τι να απαλλαγουμε απο μια κατασταση για να επανεμφανιστει με αλλο ονομα


Πιστεύω ότι αν απαλλαγούμε, που θα είναι πολύυυυυ δύσκολο, τότε ο δρόμος δε θα έχει γυρισμό. Νομίζω όμως ότι είναι κάτι το επιτεύξιμο. Αν δεν το θεωρείς λύση αυτό, τότε ποιο θεωρείς λύση?
Γιατί εγώ, το να βλέπω κάθε μερα το ραγκούση και τον παπακωνσταντίνου να λένε βλακείες για να συσπειρώνουν, πράγμα που το κάνουν και οι νεοδημοκράτες (για να λέμε και του στραβού το δίκιο...:P), δε μου αρέσει. Εντάξει, για κόμματα πρόκειται αλλά οι βλακείες έχουν και τα όριά τους. Αν σταματήσει ο κόσμος να ασχολείται μαζί τους, τότε ίσως να αλλάξουν τα πράγματα. Και να σταματήσουν να εκσφενδονίζονται βλακείες και ασυναρτησίες... Όπως αυτές που άκουσα σήμερα στη συνέντευξη του Παπανδρέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Οσον αφορα την Βασιλεια Παπαρηγα:

"Χτες έγραψε η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" ότι έχω στείλει την κόρη μου στο Deree. Οντως, έτσι είναι. Ενα παιδί αν δεν μπορεί ή δε θέλει να πάει στο Πανεπιστήμιο, δεν έχει διέξοδο στην Ελλάδα, τι θα κάνει μετά το Λύκειο. Κάπου πρέπει να πάει.

Το ζήτημα όμως ποιο είναι; Ποια είναι η στάση του ΚΚΕ απέναντι στο Deree; Απορριπτική στην ισοτίμηση. Ο κάθε γονιός στέλνει το παιδί του όπου μπορεί. Το στέλνει και έξω και στερείται. Αλλά ποια πρέπει να είναι η πολιτική στάση της λαϊκής οικογένειας; Η πολιτική στάση πρέπει να είναι η καταδίκη αυτής της κατάστασης."

Α. Παπαρήγα, Ριζοσπάστης 16/1/2007

Στην ιδια συνευντεξη..

Το ζήτημα όμως ποιο είναι; Ποια είναι η στάση του ΚΚΕ απέναντι στο Deree; Απορριπτική στην ισοτίμηση. Ο κάθε γονιός στέλνει το παιδί του όπου μπορεί. Το στέλνει και έξω και στερείται. Αλλά ποια πρέπει να είναι η πολιτική στάση της λαϊκής οικογένειας; Η πολιτική στάση πρέπει να είναι η καταδίκη αυτής της κατάστασης.
Βεβαίως, δεν μπορούμε να παραπέμψουμε τις σπουδές των παιδιών μας μετά από 10, 20 χρόνια που μπορεί να συμβεί κάτι καλύτερο. Ο καθένας θα προσπαθήσει. Μήπως δε στέλνουμε τα παιδιά μας στα φροντιστήρια για να μπουν στο Πανεπιστήμιο; Δεν καταδικάζει το ΚΚΕ αυτούς που στέλνουν τα παιδιά τους στα φροντιστήρια, αλλά το θεσμό των φροντιστηρίων. Και μπορεί εν πάση περιπτώσει να "συμβιβάζεσαι" και να στέλνεις το παιδί σου στο φροντιστήριο, αλλά είναι ένας λόγος παραπάνω για να παλέψει..

...Οποιος καταλαβε καταλαβε. Η Αλεκα πολεμαει το συστημα μεσα απο το συστημα, σπουδαζωντας την κορη της σε αυτους που τοσα χρονια "πολεμαει".




Οσον αφορα την Lexus:


"Τύψεις φαίνεται ότι διακατείχαν μέχρι πρότινος πολλούς βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου επειδή τα ακριβά δίλιτρα αυτοκίνητά τους ρύπαιναν την ατμόσφαιρα…Μαζεύτηκαν λοιπόν μια νύχτα στην βουλή και ψήφισαν ένα νόμο που τους επιτρέπει να αντικαθιστούν τα αυτοκίνητά τους και με υβριδικά οχήματα ανεξαρτήτως κυβικών και μάρκας. Και φυσικά άδραξαν την ευκαιρία.

Όχι, δεν τα αντικατέστησαν με τα σεμνά και ταπεινά Toyota Prius και Honda Civic Hybrid. Κάτι παραπάνω από τους μισούς βουλευτές μας, όσοι δηλαδή χρειάζονται για να περάσουν ένα νομοσχέδιο, επέλεξαν τις νέες υβριδικές Lexus GS450h, λιανικής αξίας 72.000? η μία, για να αντικαταστήσουν τα πολυτελή αυτοκίνητα που η προηγούμενη φουρνιά βουλευτών τους είχε κληροδοτήσει. Προχώρησαν σε αυτή την επιλογή με την δικαιολογία ότι η συγκεκριμένη Lexus είναι πιο οικολογικό και φιλικό όχημα προς το περιβάλλον σε σχέση με τα προηγούμενα που είχαν στην κατοχή τους για τις μετακινήσεις τους. Όμως αυτή η δικαιολογία δεν υφίσταται καθώς το εν λόγω υβριδικό μοντέλο εξοπλίζεται με βενζινοκινητήρα V6 3,5 λίτρων που ελάχιστα προστατεύει το περιβάλλον σε σχέση με τα παλιότερα αυτοκίνητα των βουλευτών που απαγορευόταν να είναι πάνω από 2 λίτρα

Εκτός από τους 160 περίπου βουλευτές που επέλεξαν την υβριδική λιμουζίνα Lexus GS450h, 135 επέλεξαν ένα εκ των επίσης πλήρως εξοπλισμένων λιμουζινών συμβατικού τύπου Μercedes 280Ε, Audi Α6 και Saab Αero 93-95. Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχουν περισσότεροι από εβδομήντα βουλευτές που πριν εκλεγούν διέθεταν αυτοκίνητα των οποίων η αξία δεν ξεπερνούσε τα 10.000-15.000 ευρώ.

Τέλος, όσον αφορά στα αυτοκίνητα που εξυπηρετούν τις ανάγκες του κοινοβουλίου, ο πρόεδρος της βουλής κ. Δημήτρης Σιούφας αντικατέστησε τρία αυτοκίνητα με ισάριθμα υβριδικά. Μάλιστα, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, προτίμησε ένα από κάθε εταιρία που εμπορεύεται υβριδικής τεχνολογίας αυτοκίνητα στην χώρα μας. Η αντικατάσταση όλων των βουλευτικών αυτοκινήτων αποφασίστηκε να γίνει με τη μέθοδο leasing και η μηνιαία δόση δεν θα έπρεπε να ξεπερνά τα 1.500 ευρώ για κάθε όχημα που θα πληρωθεί με τα λεφτά των φορολογουμένων. «Ευαισθησία» για το περιβάλλον με τα λεφτά άλλων σε περίοδο οικονομικής κρίσης…"


Συνολο 295 βουλευτες απο τους 300.





Φυσικα ολα αυτα ειναι λεφτα του ΚΚΕ, χωρις να εχει καποια αναμηξη στα οικονομικα η Κ.Παπαρηγα, που παρεπιπτοτως δεν δεχεται να γινει ελεχνος για τα οικονομικα του κομματος. Δεν ξερω ποιος τα διαχειριζεται, αλλα το σιγουρο ειναι οτι ολοι τους κομμματος, και πρωτη πρωτη η Κ.Παπαρηγα, δεν τα αφηνουν ανεκμεταλευτα. Και εγω θα εδινα τον μισθο μου στο κομμα αν ηξερα οτι θα μου τα επιστρεψει σε ειδος. Και το χειροτερο ειναι οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που οντως στερουνται απο το εισοδημα τους, για να αγορασουν κουπονια...για το κομμα. Κατι απο παλιες καλες "σοσιαλιστικες" εποχες μου θυμιζει εμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πω, έλεος, έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας σε αυτη τη χώρα...
Αλήθεια αν γίνεται αυτό, τότε γιατί ο Αλαβάνος ξέρω 'γω δεν έκρυβε τα ακίνητα στις βρυξέλες και τα 500 (που λέει ο λόγος) αυτοκίνητα?


Ό,τι έχουν το δηλώνουνε, εκτός κι αν βαρύνεται απο παρατυπίες τύπου αναψυκτήριο Μαγγίνα. Εντάξει, μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα. Αυτά που έχουν στην Ελλάδα και στην Ευρώπη ειναι καταγεγραμμένα, επιφύλαξη κρατάω για τεχνικές τύπου off-shore, αν και δε νομίζω ότι κατέχουν κάποιον ιδιαίτερο πλούτο οι βουλευτές για να μπλεχτούν σε τέτοια. Η Παπαρήγα δεν έχει τίποτα. Όλα ειναι ιδιοκτησία του ΚΚΕ. Αλλά προσωπικά μου κάνει το ίδιο, αφού τα εκμεταλλεύεται. Δεν κρύβει τιποτα η Παπαρήγα, απλά δεν έχει τίποτα στο όνομά της. Ε και; Κι ο Αλαβάνος τα μισά τα πέρασε στης γυναίκας του για να μη δίνει την εντύπωση ότι έχει 80 ακίνητα. Πάντως περισσότερο να σε ανησυχούν αυτά που έχει στην Τήνο, την Κρήτη και τη Μύκονο, παρά αυτά που έχει στις Βρυξέλλες. Κι αυτό ισχύει για όλους τους. Γιατί την παρατυπία και τη λαμογιά στην Ελλάδα μπορεί να την κάνει, όχι στο Βέλγιο. Εκτός του ότι η ακριβότερη συνοικία των Βρυξελλών κοστίζει όσο η φθηνότερη της Αθήνας...Οπότε το διαμέρισμα στις Βρυξέλλες μη σε εκνευρίζει περισσότερο απ'το να έλεγε διαμέρισμα στο Αιγάλεω. Αυτά τα οποία με ανησυχούν εμένα ειναι κάτι τρελά του στυλ "850 στρέμματα στην περιοχή Καρδιανή Τήνου" κλπ. Γιατί τα 850 στρέμματα στην Τήνο είναι το 5% της έκτασης του νησιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Καλά ρε όλη η νεολαία της πλατείας Κουμουνδούρου εδώ είναι μαζεμένη ;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
μα υπάρχει θέμα εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=51053
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Μα το αλλο θεμα ειναι αλλο θεμα απλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
η ερώτηση στο αντίστοιχο θέμα που υπάρχει στην επικαιρότητα είναι το πιο πιστεύουμε ότι θα κερδίσει τις εκλογές..

τώρα σχετικά με τό θέμα μας..Εμένα οι γνώμες μου για τα 6 δημοφιλή κόμματα είναι:
1)ν.δ. τόσα χρόνια στη διακυβέρνηση είδαμε ελάχιστα πράγματα να γίνονται

2)πασοκ, αν κερδίσει τις εκλογές με τον γιωργάκη για προθυπουργό τη γαμήσαμε

3)Κ.Κ.Ε. , ήθελα να ήξερα που βρίσκονται, όλοι το κόμματος και κυρίως η παπαρίγα θεωρούν ότι μόνο αυτοί έχουν δίκιο

4)ΣΥ.ΡΙΖ.ΖΑ έ, κάτι προσπαθούν να κάνουν

5)ΛΑ.Ο.Σ ένα κόμμα που βάζει ή συζητάει να βάλει στα ψηφοδέλτιά του τον Άδωνι και και τον Ψινάκη δέν μπορώ να το θεωρώ αξιόπιστο και σοβαρό

6)οικολόγοι πράσινοι, σαν όνομα μου αρέσει το κόμμα όμως δεν μπορώ να το θεωρώ σοβαρό όταν συζητάει στο πρόγραμμά του να ψιφήζουν άτομα που είναι κάτω των 18 !!!

παντως μιβ ένα άτομο που λέει ''εγώ ψιφήζω ΠΑ.ΣΟ.Κ γιατί το ψίφηζαν και οι γωνείς μου οι παππούδες μου ή δε έρω και εγώ ποίοι" θεωρώ ότι δεν έχει προσωπικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη ζητάς να επέμβεις στα πολιτικά κριτήρια του καθενός. Δε λογοδοτεί ο άλλος για τους λόγους που επέλεξε να ψηφίσει και σίγουρα δεν θα ήταν καλύτερο να μην είχε πάει καθόλου. Ακόμη, δεν αποκλείεται, ναι, κάποιος όντως να έχει την ίδια άποψη με τον παππού και τον πατέρα του για κάποιο κόμμα, γιατί τόσο πάθος να διαφοροποιηθούμε απ'την οικογένεια; Εντάξει, αν κάποιος για δικούς του λόγους το έχει τόση ανάγκη, εγώ πάω πάσο, αλλά ούτε αυτό ειναι σοβαρό. Δεν ξέρω πολλούς γιους διεθνιστών να γίνανε φασίστες...Που ειναι το περίεργο ακριβώς; Δεν ξέρω, επίσης, το μικροαστικό κομπλεξάκι "οι νέοι ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ", "δε μπορείς να εισαι νέος και να ψηφίζεις ΝΔ/ΛΑΟΣ" πόθεν προέκυψε και γιατί υπάρχει; Μήπως τα κόμματα έχουν...συνιστώμενη ηλικία κι αυτά; Σαν το mittelstuffe του Goethe; Να κοιτάξει ο καθένας τα χάλια του...εεε...το ψηφοδέλτιό του και ν'αφήσει τους άλλους να κοιτάξουν το δικό τους. Μυστική δεν ειναι η ψηφοφορία; Κάθε κριτική δεν θα πρέπει να γίνεται με ορους πολιτικού πολιτισμού και σοβαρότητας; Πως απαιτείτε να το τηρήσουν αυτό οι πολιτικοί οταν δεν το τηρούμε οι πολίτες; Οποιοσδήποτε διαπιστώνει ότι τον ψηφίζει ένα τσούρμο από καγκουρόσκυλα, το μόνο σίγουρο ειναι ότι θα φερθεί σαν τσοπάνης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YaNsE

Νεοφερμένος

Ο YaNsE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα ελληνικά κόμματα


1 ΠΑ.ΣΟ.Κ
2 Νέα Δημοκρατία
3 Κ.Κ.Ε.
4 ΛΑ.Ο.Σ
5 ΣΥ.ΡΙΖ.Α
6 ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
7 Δημοκρατική Αναγέννηση - Πανελλήνιο Μακεδονικό Μέτωπο
8 Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών (Φύση - Κυνήγι - Ψάρεμα - Παράδοση)
9 Δράση
10 Οικολόγοι Ελλάδας
11 Δημ. Βεργής ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ
12 Λαικός Σύνδεσμος - Χρυσή Αυγή
13 Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.)
14 Ένωση Κεντρώων
15 ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΚΕ
16 Λ.ε.υ.κ.ό
17 Κοινωνία
18 Ελληνικό Ανανεωτικό Ρεύμα (Ε.Α.Ρ.) - Ελληνικό Κίνημα Αμεσης Δημοκρατίας
19 Κόμμα Φιλελευθέρων
20 Κόμμα Νέων
21 Εργατικό Επαναστικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές)
22 Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία – Ουράνιο Τόξο
23 Φιλελεύθερη συμμαχία
24 Ελληνική Ενότητα
25 Ο.Α.Κ.Κ.Ε. Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ
26 Πατριωτικό Ανθρωπιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΝΑ.Κ)
27 Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό)
28 Δημοκρατικοί
29 Α.Σ.Κ.Ε.

δεν ειναι 29 αλλα 24
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
το 27 δεν είναι "λενινιστικό-μαρξιστικό"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
6)οικολόγοι πράσινοι, σαν όνομα μου αρέσει το κόμμα όμως δεν μπορώ να το θεωρώ σοβαρό όταν συζητάει στο πρόγραμμά του να ψιφήζουν άτομα που είναι κάτω των 18 !!!

Το ιδιο εχει πει και ο Συριζα.

Κατα τ' αλλα, οι συνδυασμοι που κατεβαινουν τελικα σε αυτες τις εκλογες ειναι 23 (και καποιοι δεν κατεβαζουν σε ολες τις περιφερειες), τα εξης:

1) Νέα Δημοκρατία (Κ. Καραμανλής)

2) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) (Γ. Παπανδρέου)

3) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Αλέκα Παπαρήγα)

4) Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) (Α. Τσίπρας)

5) Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.) (Γ. Καρατζαφέρης)

6) Οικολόγοι Πράσινοι (εκτελεστική επιτροπή, Ε. Ζώτου, Α. Λεμπέση, Ν. Χρυσόγελος, Ιωάννα Κοντούλη, Ι. Παρασκευόπουλος, Μιχ. Πετράκος)

7) Μαρξιστικό - Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Αν. Παπαδόπουλος, Π. Κουφοβασίλης).

8) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μαρξιστικό-Λενινιστικό) (Γ. Κωνσταντόπουλος, Σ. Αγκούτογλου, Β. Σαμαράς, Η. Καμαρέτσος)

9) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας- Σάββας Μιχαήλ)

10) ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (διοικούσα επιτροπή: Γ. Ζαφειρόπουλος, Δ. Γουρνάς)

11) Δημοκρατική Αναγέννηση (Σ. Παπαθεμελής)

12) Ένωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης)

13) Λαϊκός Σύνδεσμος - Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος)

14) Δημοσθένης Βεργής - Έλληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής)

15) Κοινωνία -Πολ. Παράταξη Συνεχιστών του Καποδίστρια (Εμμ. Βολουδάκης)

16) Δημοκρατικοί (Μ. Μελετόπουλος)

17) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) διοικούσα επιτροπή 12 ατόμων

18) Φως - Αλήθεια - Δικαιοσύνη (Κ. Μελισσουργός)

19) Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης)

20) Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) (Ν. Κολίτσης)

21) Παλαιά Δημοκρατία (Α. Δασκαλόπουλος)

22) Καπνιστικές Ομάδες για την Τέχνη και την Εικαστική Συγκρότηση (Κ.Ο.Τ.Ε.Σ.) (Ν. Λούβρος)

23) Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης)



Συγκεκριμενη πολιτικη αποψη δεν θα εκφερω εδω, απλα να πω οτι για μενα η αποχη δεν ειναι λυση, οσο απογοητευμενος και να νοιωθει καποιος. Δεν ιδρωνει το αυτι κανενος ειτε πανε ολοι και ψηφισουν, ειτε πανε οι μισοι. Θα ιδρωσει το αυτι τους μονο εαν οι "απογοητευμενοι" πανε και ψηφισουν κατι διαφορετικο. Απλα μαθηματικα ειναι, το ποσοστο δεν επηρεαζεται απο αυτους που δεν πανε καν να ψηφισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Μη ζητάς να επέμβεις στα πολιτικά κριτήρια του καθενός. Δε λογοδοτεί ο άλλος για τους λόγους που επέλεξε να ψηφίσει και σίγουρα δεν θα ήταν καλύτερο να μην είχε πάει καθόλου. Ακόμη, δεν αποκλείεται, ναι, κάποιος όντως να έχει την ίδια άποψη με τον παππού και τον πατέρα του για κάποιο κόμμα, γιατί τόσο πάθος να διαφοροποιηθούμε απ'την οικογένεια; Εντάξει, αν κάποιος για δικούς του λόγους το έχει τόση ανάγκη, εγώ πάω πάσο, αλλά ούτε αυτό ειναι σοβαρό. Δεν ξέρω πολλούς γιους διεθνιστών να γίνανε φασίστες...Που ειναι το περίεργο ακριβώς; Δεν ξέρω, επίσης, το μικροαστικό κομπλεξάκι "οι νέοι ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ", "δε μπορείς να εισαι νέος και να ψηφίζεις ΝΔ/ΛΑΟΣ" πόθεν προέκυψε και γιατί υπάρχει; Μήπως τα κόμματα έχουν...συνιστώμενη ηλικία κι αυτά; Σαν το mittelstuffe του Goethe; Να κοιτάξει ο καθένας τα χάλια του...εεε...το ψηφοδέλτιό του και ν'αφήσει τους άλλους να κοιτάξουν το δικό τους. Μυστική δεν ειναι η ψηφοφορία; Κάθε κριτική δεν θα πρέπει να γίνεται με ορους πολιτικού πολιτισμού και σοβαρότητας; Πως απαιτείτε να το τηρήσουν αυτό οι πολιτικοί οταν δεν το τηρούμε οι πολίτες; Οποιοσδήποτε διαπιστώνει ότι τον ψηφίζει ένα τσούρμο από καγκουρόσκυλα, το μόνο σίγουρο ειναι ότι θα φερθεί σαν τσοπάνης...
παρεξήγησες. Δεν ειπα ότι όλοι όσοι ψηφίζουν ότι ψηφίζουν και οι γωνείς τους δεν έχουν σωστά κριτήρια .Είπα ότι όσοι ψηφίζουν ένα κόμμα επειδή το ψηφίζουν και οι γονείς τους δεν έχουν σωστά κριτήρια και δεν έχουν προσωπικότητα.Και πίστεψέμε ξέρω πολλούς από αυτούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top