Πρόγραμμα EUROSCOLA

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μα αν είσαι καλός μαθητής και διάβαζες όλη την χρονιά, το σίγουρο είναι πως θα γράψεις καλά στις εξετάσεις. Και σιγά τα πολύ δύσκολα θέματα που βάζουν στο τέλος και υπάρχει η πιθανότητα να μην γράψεις καλά. Έτσι όπως είναι, δλδ που μετράνε οι προφορικοί βαθμοί όλου έχουν γμο 20 και 19. Κάποιος μαθητής που άξιζε για 15 και κάποιος που άξιζε για 19 παίρνουν στο τέλος και οι δύο 19. Έτσι φουσκώνει ο γμο. Αν μετρούσαν μόνο τους βαθμούς των εξετάσεων ο τελικός βαθμός θα ήταν πιο αντικειμενικός.

Τώρα όσον αφορά το άγνωστο θέμα, κατά την γνώμη μου ναι θα έπρεπε να μπαίνει άγνωστο θέμα για να φανεί ποιος αξίζει. Έτσι όπως το έχουνε κάνει οποιοσδήποτε μπορεί να προετοιμαστεί μαθαίνοντας την έκθεση απ'έξω και να πάει να την γράψει. Και στις ενδοσχολικές σε άγνωστο θέμα γράφεις, όχι μόνο στις πανελλήνιες. Αλλά η σύγκριση δεν έχει κανένα νόημα, εφόσον είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους.
Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Άρρωστος στο ένα μάθημα, αδιάβαστος στο άλλο για να διαβάσεις το επόμενο που είναι δύσκολο, άσκηση που δεν έβγαινε ή δεν κατάλαβες τι έλεγε κτλ. Όλα αυτά είναι παράγοντες που σε κάνουν να μην γρ'αφεις απαραίτητα όσο αξίζεις στις εξετάσεις. Στο σχολείο μου σε αυτόν που είναι για 15 το πολύ να του βάλει 17. Δεν πρέπει να κρίνεσαι από 10-15 διαγωνίσματα αλλά από τη γενικότερη εικόνα σου σαν μαθητής.

Επιμένω, θες να πας στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και ζητάς να εξεταστείς σε ότι να 'ναι? Εγώ με το ψάξιμο που έκανα για την έκθεση έμαθα και 5 πράγματα σχετικά με το μέρος που πήγα. Ποιο το νόημα να έγραφα σε άλλο άκυρο θέμα?
Να βάζανε κάτι σχετικό με την Ευρώπη αλλά όχι στανταρ ναι το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δημητρα δρομπου

Νεοφερμένος

Η δημητρα δρομπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να ρωτήσω ... αν έχω πιθανότητες με ένα πτυχίο μόνο, επιπέδου lower, καμία πιθανότητα να επιλεχθώ...?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Δήμητρα δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά εγώ που έδωσα πριν από 2 μήνες είχα C1 στα αγγλικά και στα γαλλικά και γενικό βαθμό πρόσβασης 19,9 και δεν Πέρασα!!! Τουλάχιστον έζησα μια διαφορετική εμπειρία που θα μου μείνει αξέχαστη!;) Όμως μην δίνεις σημασία στα παραπάνω που σου προανέφερα προσπάθησε τουλάχιστον να πετύχεις εσύ και να μου πεις την εμπειρία σου από τον διαγωνισμό αυτό. Καλή επιτυχία!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν είναι ΤΟΣΟ δύσκολα όσο τα λες tweetyslvstr. Πέρασα 9ος με proficiency αγγλικά και 18.2 Γ.Μ.Ο. Πάντως proficiency ή το αντίστοιχο στα γαλλικά είναι σχεδόν απαραίτητο, καθώς σου δίνει μεγάλο bonus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Επειδή γράφω έκθεση την άλλη βδομάδα και διάβαζα το θέμα την έκθεση την γράφουμε στα αγγλικά ή στα ελληνικά; Η καθηγήτρια στο σχολείο μας είπε στα αγγλικά αλλά ούτε στο χαρτί που μας έδωσε ούτε στο ιντερνετ που έψαξα λέει κάτι συγκεκριμένο και είδα εδώ καποια παιδιά που έλεγαν ότι γράφουμε στα ελληνικά. Τι ισχύει τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodwra.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η theodwra. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Επειδή γράφω έκθεση την άλλη βδομάδα και διάβαζα το θέμα την έκθεση την γράφουμε στα αγγλικά ή στα ελληνικά; Η καθηγήτρια στο σχολείο μας είπε στα αγγλικά αλλά ούτε στο χαρτί που μας έδωσε ούτε στο ιντερνετ που έψαξα λέει κάτι συγκεκριμένο και είδα εδώ καποια παιδιά που έλεγαν ότι γράφουμε στα ελληνικά. Τι ισχύει τελικά;
Όχι την έκθεση τη γράφεις στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δήμητρα δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά εγώ που έδωσα πριν από 2 μήνες είχα C1 στα αγγλικά και στα γαλλικά και γενικό βαθμό πρόσβασης 19,9 και δεν Πέρασα!!! Τουλάχιστον έζησα μια διαφορετική εμπειρία που θα μου μείνει αξέχαστη!;) Όμως μην δίνεις σημασία στα παραπάνω που σου προανέφερα προσπάθησε τουλάχιστον να πετύχεις εσύ και να μου πεις την εμπειρία σου από τον διαγωνισμό αυτό. Καλή επιτυχία!!:clapup:
Ενδεχομένως να μην έγραψες μια τοσο καλή έκθεση και έτσι να μην πέρασες. Το ότι έβγαλες τον συγκεκριμενο γμο και ότι εχεις τα αντίστοιχα πτυχία δεν σου εξασφαλίζουν ντέ και καλα μια θέση.
Αν και κανονικά για εμένα δεν θα έπρεπε να μέτραει ο γμο τελως πάντων. :P
Δίνω καο εγώ στις 15 από τούτον. Καλη μας επιτυχία οποίοι γράφουμε. Δήμητρα να πας. Δεν εχεις τίποτα να χάσεις αλλά ενδεχομένως ένα ταξίδι να κερδίσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Fuck yeah! Πέρασα!

31 Γενάρη φεύγουμε Στρασβούργο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σιγά το πράμα... Ξέρω πολλά άτομα που επιλέχθηκαν σε euroscola.. Μεταξύ αυτών, ο πιο βλάκας ανθρωπος που έχω γνωρίσει και( σε διαφορετική χρονιά) μια ξενέρωτη χαζοξανθιά με μυαλό πέστροφας... Βέβαια, ξέρω και πολλά cool άτομα που πήγαν , για να μν προσβάλλεται κανείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bamias123

Νεοφερμένος

Ο bamias123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω οταν ημουν 2α λυκειου περασα χαλαρα...ειχα πτυχιο prof στα αγγλικα και b1 στα γερμανικα και μαλιστα τα γερμανικα δεν τα εδωσα γιατι δεν με ειχαν ενημερωσει σωστα...πρεπει να εισαι πολυ αθλιος για να μην περασεις euroscola...ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Έχω ακουσει ότι επειδή είναι πολλές οι εκθέσεις κάνουν κλήρωση για το ποιος θα περάσει. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Και μυαλο πιγκουινου να χεις περνας στο Γιουροσκολα τωρα πλακα μου κανετε?? Εδω περασαν κατι μπουρτζοβλαχοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παίζει. Δυο φορές συμμετείχα και την μια φορά σχεδόν αντέγραψα μια έκθεση από μια πηγή. Ξέρετε αναλυτική με όλες τις λεπτομέρειες, κάτι σαν πρότυπο ήταν. Και όμως, ήμουν δέκα θέσεις κάτω από ατούς που πέρασαν και η έκθεση μου δεν πήρε τον καλύτερο βαθμό. Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι περνάνε τα "ονόματα" των σχολίων και οι γνωριμίες παρά όσοι το αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1996 Stella

Νεοφερμένος

Η 1996 Stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σκέφτομαι να συμμετάσχω σε αυτό το πρόγραμμα..μπορείς να μου δώσεις ιδέες για την έκθεση??? το θέμα είναι το ίδιο με πέρυσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
1996 Stella Καλησπέρα!!
Από ότι ξέρω το θέμα είναι ίδιο με πέρυσι και αναφέρεται στην συμβολή του ευρωπαικού κοινοβουλίου στην ευρωπαική ένωση(είναι σχετικά εύκολη εκθεση). Το κλειδί της επιτυχίας στην έκθεση γενικότερα αλλά και στην προκείμενη περίπτωση είναι να έχεις φυσικότητα και να μην είναι τυποποιημένες οι απαντήσεις που δίνεις αφού όπως θα το κάνεις εσύ για παραδειγμα θα το κάνουν και άλλοι τόσοι. Πάντως μην αγχώνεσαι, ελπίζω να τα πας καλά στην έκθεση εάν ασχοληθείς σωστά με αυτήν( δηλαδή να έχεις διάφορες πηγες πληροφορησης έτσι ωστε να τα εντάξεις με τέτοιο τρόπο στην έκθεση σου που να αρμόζει σε μια μαθητρια 16 ετών και προσοχή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΗ!!) .Λοιπόν σου εύχομαι καλή επιτυχία
μα συ την έχεις πάντοτε σαν και την ευτυχία!!!Μακάρι να είσαι από αυτούς που θα πάνε στην Γαλλία, για να μου πεις τις εμπειρίες σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά για φέτος το EUROSCOLA δε <<πέρασε>>; Το Δεκέμβρη-Ιανουάριο δεν ήταν η περίοδος συμμετοχής, εκλογής κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Παιδιά για φέτος το EUROSCOLA δε <<πέρασε>>; Το Δεκέμβρη-Ιανουάριο δεν ήταν η περίοδος συμμετοχής, εκλογής κτλ;
Οχι. Κάθε περιοχή συμμετέχει άλλη περίοδο. Πχ εμείς πήγαμε Μάρτιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Α, ναι σωστά! Εγώ που είμαι Μακεδονία ήταν Δεκέμβρη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1996 Stella

Νεοφερμένος

Η 1996 Stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
tweetyslvstr

σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν είμαι ακόμη για να συμμετάσχω.. Έχεις δίκιο αλλά δεν έχω ιδέες για το θέμα και στο internet που κοίταξα τα λέει πολύ μπερδεμένα, χρειάζονται κάτι σαν σχεδιαγράμματα...η έκθεση στα ελληνικά δεν θα γίνει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Stella 1996 η εκθεση στα ελληνικά θα είναι και μάλιστα θα γράφεις την εκθεση όπως στις πανελλήνιες( δηλ. το όνομα σου θα είναι καλυμένο με μια μαυρη χαρτοταινία προκειμένου να είναι αδιάβλητος ο διαγωνισμός. Όσον αφορά τις ιδέες πρεπει στην αρχη να αναφερθεις στο δημοκρατικό πολίτευμα( αξίες , προυποθέσεις κ.τ.λ.).Στη συνέχεια θα αναφερθείς στο ευρωπαικό κοινόβουλιο τον ρόλο του, την συμμετοχή των πολιτων στις αποφάσεις αυτού κ.α. Ελπίζω να σε βοήθησα!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top