Πρόγραμμα διαβάσματος

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μπα και γω τοσο διαβαζα και τωρα γραφω συνεχεια καλα. Και δεν εχω ουτε ενα κενο.
Δεν εχει σημασια ποσο διαβαζες πριν, τα [ελαχιστα μικρα] κενα μπορουν να καλυφθουν μεσα στο καλοκαιρι. Αρκει βεβαια καποιος να το θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kυριολεκτικά μιλώντας η μεταφορικά;:D Γιατί κυριολεκτικά κάτι τέτοιο είναι αδύνατον αν θες να τα κάνεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τοτε ειμαι η εξαιρεση του κανονα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν με 15 λεπτά έβγαζες τα μαθηματικά και του σχολείου και του φροντιστηρίου σου τότε απλά..Μπράβο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν με 15 λεπτά έβγαζες τα μαθηματικά και του σχολείου και του φροντιστηρίου σου τότε απλά..Μπράβο:)

Στη δευτερα λυκείου δεν είναι απαραίτητο να βγάζεις όλα τα μαθήματα κάθε μέρα.Κάπου στο μισάωρο διάβαζα και γω πέρσι και είχα καλους βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για τη Ράνια μιλάω εγώ που γνωρίζω ότι έκανε φροντιστήριο:P.Εγώ δεν διαβάζω πάαρα πολύ(το μαρτυράνε οι πολλές ώρες που μαι εδώ) αλλά ντάξ όχι και ένα τέταρτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγώ γύρω στο ένα τέταρτο την ημέρα και κάνα 2-3 ώρες τα σαββατοκύριακα άμα δεν έχω καταλάβει κάτι απ' τις κατευθύνσεις. Πιστεύω απ' το καλοκαίρι πριν την τρίτη λυκείου και μετά είναι που χρειάζεται συστηματικό διάβασμα για πιο πριν είναι στην κρίση του καθενός ανάλογα με τι βαθμούς θέλει να βγάζει.

Προφανως δεν κανεις ασκησεις σε κανενα μαθημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally92

Νεοφερμένος

Η Sally92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουργια στο φορουμ και ο λογος που εκανα την εγγραφη ειναι επειδη χρειαζομαι κ'γω τις συμβουλες σας σχετικα με το πως πρεπει να διαβαζω! Η αληθεια ειναι πως περσυ δεν διαβαζα,με αποτελεσμα να εχω πολλα κενα! Παρ'ολες τις δυσκολιες φετος κανω μια προσπαθεια, αλλα αισθανομαι πως δεν ειναι αρκετη για να περασω στη σχολη που θελω! Αγχωνομαι παρα πολυ και δεν μπορω να συγκεντρωθω σε αυτο που κανω!!! Ας μου πει καποιος πως πρεπει να διαβαζω σωστα,ωστε να εχω καλυτερη αποδοση! Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Fay_

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχικά πρέπει να αισθανθείς πως η προσπάθεια σου είναι αρκετή.
Θεωρώ πως ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας οφείλεται στην καλή ψυχολογία.

Τα κενά σαφώς και παίζουν ρόλο στη γενικότερη εξέλιξη του μαθητή και του αποτελέσματος που θα 'χει στις πανελλήνιες.
Νομίζω όμως πως αν φτιάξεις ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στο κάθε μάθημα ξεχωριστά(ανάλογα σε πιο υστερείς περισσότερο)θα έχεις το επιθυμιτό αποτέλεσμα.

Στην ιστορία παραδείγματος χάρη, που είναι "καινούριο" μάθημα στη κατεύθυνση, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις με σύστημα,να κατανοείς τις έννοιες και να θυμάσαι όσο περισσότερο γίνεται τις λέξεις κλειδιά που διαβάζεις στην κάθε ενότητα.Μην αγχωθείς που πρέπει να τα γνωρίζεις αυτολεξεί. Αυτό θα έρθει στις επαναλήψεις.
Τα λατινικά είναι θέμα αποστήθισης.
Μάθε ρήματα , ουσιαστικά (μια βδομάδα διάβασμα) και ύστερα πέρασε στα δυσκολότερα.Μην αφήσεις κενά στις μεταφράσεις.
Η λογοτεχνία τώρα, πιστεύω πως είναι ένα μάθημα που χρειάζεται φαντασία και ψυχή. Η κατανόηση του εκάστοτε κειμένου-ποιήματος-διηγήματος κλπ παίζει σημαντικό ρόλο στο να μπορέσεις να δώσεις ερμηνείες.
Στο άγνωστο κάνε εξάσκηση με κείμενα κλπ αν δεν τα πας καλά με τη γραμματική. Αν και με απλές ασκησούλες,εξοικειώνεσαι και με αυτή.Δεν χρειάζεται "παπαγαλία".
Όσον αφορά το γνωστό τώρα,
η μετάφραση να ακολουθεί πιστά το κείμενο και τα σχόλια καλό θα είναι να είναι κοντά στις ερμηνείες που δίνονται στο σχολικό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως!!! Σημασία έχει να πιστεύεις σε αυτό που κάνεις, στις δυνάμεις σου!! να σκέφτεσαι θετικά, να είσαι ψύχραιμος και όταν έχεις όραμα, στόχους και αυτοπεποίθηση όλα τα μπορείς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally92

Νεοφερμένος

Η Sally92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
'Ελα ντε? αυτό είναι ένα θέμα φίλε μου Antigrafakia!!! Ενώ γνωρίζουμε σε γενικές γραμμές ότι αυτή είναι η πιο κρίσιμη χρονιά για ολους (γεννηθέντες το 1992), ας πουμε πως δεν πιεζόμαστε και τόσο... (λέμε τώρα)!! Ίσως νιώθουμε κάθε φορά ότι μπορούσαμε και καλύτερα (καταλαβαίνεις)... Αλλά πόσο άλλο όταν έχεις κάνει φοβερή προσπάθεια, πολύωρο διάβασμα..κτλ. Τι να πεις, ...άνθρωποι είμαστε!...
Υπάρχουν όμως και άλλοι , που πραγματικά δεν αξιολογούν και δεν εκτιμούν τα πράγματα και τόσο σωστά! Περνάει η χρονιά, δεν έχουν καταβάλει την προσπάθεια που θα έπρεπε και ... μετά το μετανιώνουν!
Βέβαια πιστεύω, ποτέ δεν είναι αργά!!! καλή επιτυχία σε όλους!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally92

Νεοφερμένος

Η Sally92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχεις δικιο Αθανασουλινι!! Κ'γω παρ'ολο που προσπαθω (θεωρω οτι μπορο να κανω πολυ περισσοτερα) αισθανομαι πολυ εντονα οτι ο καιρος περναει και εγω ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει οτι βρισκομαι Γ λυκειου!!! Και κυριως δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη στον εαυτο μου!! Αχχχχχ........ τι να πω... Καλη μας επιτυχια παιδια και καλο κουραγιο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
τί μπορεί να διαβάζεις στην β' γυμνασίου που να σου παίρνει 6 ώρες? εδώ εμείς στην θετική της β' λυκείου διαβάζουμε κανα 3ωρο... 6 ώρες τι ακριβώς διαβάζεις?????

Εννοείται πως ήταν υπερβολή.... Αν διάβαζα τόσες ώρες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Fay_

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εντάξει απο μερικά ποστ που διάβασα ψιλοκατάλαβα τι παίζει.
Αρχικά 9 ώρες δε θα διάβαζα για κανένα λόγο.
Μέσα στις εννιά αυτές ώρες δεν υπάρχει περιπτωση να μην ασχοληθεις και με άλλα πραγματα.Ίσως διαβάσω πολύ όταν ερχονται οι τελευταίες μέρες.
Πάντως το κάθε άτομο θέλει τον χρόνο του.
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες.Θα σου πω εγώ πόση ώρα θα κάνεις για να αποστηθίσεις την ιστορια πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneil300

Νεοφερμένος

Ο oneil300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κατα μεσο ορο γυρω στις 4 ωρες..βεβαια εξαρταται και η μερα.. π.χ. μ εχει τυχει να μη διαβασω τπτ για 2 μερες , ενω υπαρχει μερα π διαβασα κοντα 17 ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καταρχήν, συστηματικό διάβασμα! Ύστερα, επαναλήψεις (αν το έκανες Χριστούγεννα και Πάσχα θα ήταν μια χαρά) και χωρίς υπερβολές!!Να βγαίνεις και λίγο βρε αδερφέ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
4 ώρες είναι μια χαρά, πιστεύω!! Εγώ διαβάζω 2-3 ώρες την ημέρα (ανάλογα και την ημέρα - μια μέρα μπορεί να έχω λίγα και άλλη να έχω πολλά!). Αλλά μην το παρακάνουμε το πράγμα. 9 ώρες για παράδειγμα είναι πάρα πολλές, υπερβολικά πολλές, αλλά πάντα εξαρτάται από το άτομο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γενικη ερωτηση:γενικη παιδεια διαβαζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Γενικη ερωτηση:γενικη παιδεια διαβαζετε?

Είσαι τρελόοος ;;;
Εδώ παλεύουμε να μάθουμε τα υπόλοιπα, θα ασχολούμαστε και με τα γενικής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top