Πρόβλημα κατανόησης στα μαθηματικά

Efiholic

Νεοφερμένος

Η Efiholic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ενω διαβαζω μαθηματικα νιωθω οτι δεν τα καταλαβαινω απολυτα:(,τουλαχιστον ετσι οπως θα ηθελα:(!δεν ξερω τι να κανω...για να τα εμπεδωνω 100%:)¨..πειτε ιδεες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
γεωμετρια λυνεις ασκησεις πολλες αλλα και παλι ποτε δεν φτανουν
τωρα αλγεβρα προσωπικα ολα τα πιανω με την πρωτη στην παραδωση οταν προσεχω....αυτο που θα σε βοηθησει στην αλγεβρα ειναι να καταλαβαινεις οτι οτι κανεις θα σου χρειαστει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο vieta!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Βασικα δοκιμασε να διαβασεις λιγω παραπανω(οσο μπορεις)και καλυψε οσα κενα πιθανων εχεις αφησει.Εγω στο πρωτο τετραμηνο ημουν για 13 και στο τελος εγραψα 20.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
αυτο που θα σε βοηθησει στην αλγεβρα ειναι να καταλαβαινεις οτι οτι κανεις θα σου χρειαστει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο vieta!!!


Ο vieta...O_o είναι οι πιο κουλοί τύποι...και ίσως οι πιο άχρηστοι...:lol::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
νομίζεις.... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
really? O_o....δεν πειραζει 2 επιπλεον τυποι αναμεσα σε ολους τους αλλους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroc

Νεοφερμένος

Ο petros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αχ αυτα τα μαθηματικα.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εγώ έχω να πώ ότι σε διαφορικές εξισώσεις ολόκληρο θέμα ήταν να θυμηθείς τους τύπους vieta γι αυτό κ όταν έπεσε έγινε πραγματικά σφαγή!!!!!!!!!!!!!!(γενικά καθετι που μαθαίνεις στα μαθηματικά πρέπει να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ώστε όταν κολλήσεις να μπορείς να χειριστείς μήπως κ σου δώσει την λύση, το βασικότερο είναι να βλέπεις τεχνικές κυρίως τύπου προσθετω κ αφαιρώ να φτιάξω τετράγωνα σπάω κάποιον όρο για να με βοηθήσει να κάνω πχ ταυτότητες ή στην γεωμετρία φέρνω βοηθητικές κάθετες για πυθαγόρειο κτλ και όχι τόσο να παπαγαλίζεις ασκήσεις ή αποδείξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εγώ έχω να πώ ότι σε διαφορικές εξισώσεις ολόκληρο θέμα ήταν να θυμηθείς τους τύπους vieta γι αυτό κ όταν έπεσε έγινε πραγματικά σφαγή!!!!!!!!!!!!!!(γενικά καθετι που μαθαίνεις στα μαθηματικά πρέπει να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ώστε όταν κολλήσεις να μπορείς να χειριστείς μήπως κ σου δώσει την λύση, το βασικότερο είναι να βλέπεις τεχνικές κυρίως τύπου προσθετω κ αφαιρώ να φτιάξω τετράγωνα σπάω κάποιον όρο για να με βοηθήσει να κάνω πχ ταυτότητες ή στην γεωμετρία φέρνω βοηθητικές κάθετες για πυθαγόρειο κτλ και όχι τόσο να παπαγαλίζεις ασκήσεις ή αποδείξεις)

Tι είναι οι διαφορικές εξισώσεις;
Τις έχω ακουστά αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
διαφορικος λογισμος,αναλυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkgeopa

Νεοφερμένος

Ο Άλκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μουζάκι (Καρδίτσα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στα μαθηματικά η ευφυΐα σίγουρα βοηθάει. Από 'κεί και πέρα τίποτα δεν εμποδίζει όλους όσους δεν την έχουν να γίνουν καλοί στα μαθηματικά. Με συστηματικό διάβασμα και προσπάθεια όλα γίνονται. Δεν υπάρχει δε μπορώ, δε θέλω υπάρχει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Tι είναι οι διαφορικές εξισώσεις;
Τις έχω ακουστά αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα :P
Φίλε Djimmakos αν είσαι (όπως φαίνεται) Α Λυκείου είναι παρα παρα πολύ νωρίς για διαφορικές εξισώσεις. Στο πανεπιστήμιο. Αυτές περιέχουν και παραγώγους, πρώτης ή και ανώτερης τάξης, όπότε αυξάνει και η δυσκολία τους. Και κάτι ακόμα. Σαν φοιτητής τις έπαιζα στα δάκτυλα, όπως λέμε, τώρα μετά από χρόνια πολύ λίγα πράγματα ξέρω. Θα σου δείξω ένα απλό παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Φίλε Djimmakos αν είσαι (όπως φαίνεται) Α Λυκείου είναι παρα παρα πολύ νωρίς για διαφορικές εξισώσεις. Στο πανεπιστήμιο. Αυτές περιέχουν και παραγώγους, πρώτης ή και ανώτερης τάξης, όπότε αυξάνει και η δυσκολία τους. Και κάτι ακόμα. Σαν φοιτητής τις έπαιζα στα δάκτυλα, όπως λέμε, τώρα μετά από χρόνια πολύ λίγα πράγματα ξέρω. Θα σου δείξω ένα απλό παράδειγμα.


Hmm, θα κάνω πως κατάλαβα :P

To μόνο που ξέρω απ' όλα αυτά είναι το σύμβολο από το ολοκληρώμα..

Υπομονή μέχρι το πανεπιστήμιο λοιπόν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ενω διαβαζα 4 ωρες για το τεστ της αλγεβρας κ μιλαω για σοβαρο διαβασμα νομιζω πως εχω γραψει κατω απο 15(συναρτησεις)...τι νομιζετε οτι φταιει?ειχα κατανοησει πληρως τα μα8ηματα κ ειχα λυσει κ παρα πολλες ασκησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ενω διαβαζα 4 ωρες για το τεστ της αλγεβρας κ μιλαω για σοβαρο διαβασμα νομιζω πως εχω γραψει κατω απο 15(συναρτησεις)...τι νομιζετε οτι φταιει?ειχα κατανοησει πληρως τα μα8ηματα κ ειχα λυσει κ παρα πολλες ασκησεις!
Μπορεί να φταίνε πολλά, μπορεί όμως και τίποτα. Η αποτυχία (μερική) μπορεί να είναι τυχαία. Αν σας έβαζε σήμερα ένα δεύτερο διαγώνισμα στην ίδια ύλη, μπορεί να έγραφες πολύ πιο καλά. Δεν πρέπει να απογοητευθείς. Προσωπικό παράδειγμα. Οταν πρωτοδιδάχτηκα γεωμετρικούς τόπους δεν κατάλαβα τίποτα σε σημείο να μη θέλω να συνεχίσω. Ευτυχώς που ο πατέρας μου χειρίστηκε το θέμα πολύ καλά (λεπτομέρειες). Οταν τελείωσα το πανεπιστήμιο, το πρώτο βιβλίο που έγραψα ήταν 35 λυμένες υποδειγματικά ασκήσεις με γεωμετρικούς τόπους, που με εκτόξευσαν επαγγελματικά. Τίποτα άλλο.
Υ.Γ. Μήπως μπορείς να γράψεις κάποια (ες) από τις ασκήσεις που σας έβαλε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
μπορεί καποιος να με βοηθήσει και να μου εξηγήσει πώς λύνετε η παρακάτω άσκηση η οποία λέει:
Αν α,β,γ,δ ειναι με τη σειρά που δίνονται,διαδοχικοί φυσικοί, αν δείξετε οτι:
Ι) βδ-αγ περιττός
ΙΙ) α+β+γ+δ άρτιος,αλλά οχι πολ/σιο του 4.
Βασικά η ασκηση είναι απο το σχολικό βιβλιο της Α λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Πολύ απλα.

Αν α=χ τότε β=χ+1 γ=χ+2 δ=χ+3

Ι)(χ+1)(χ+3)-χ(χ+2)=χ^2+4χ+3-χ^2-2χ=2χ+3 ο οποίος είναι περιττός γιατί ο 2χ αρτιος +3 περιττός

ΙΙ)χ+χ+1+χ+2+χ+3=4χ+6=2(χ+3) αρτιος μεν αλλά δεν μπορεί να διαιρεθεί με το 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
χιλια ευχαριστώ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Τίποτα και ότι αλλο θες στελνεις πμ ή το γραφεις και σε απαντάμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα εχω σπάσει το κεφάλι μου να βρω το παρακάτω πρόβλημα γεωμετρίας:
Σε ευθεία ε θεωρούμε τμημα ΑΒ, το μέσο του Μ, Γ τυχαίο εσωτερικό σημείο του τμήματος ΜΒ και Δ τυχαίο σημείο εξωτερικό σημείο του τμήματος ΑΒ.Να δείξετε ότι ::::
(Ι) ΓΜ=ΓΑ-ΓΒ ΚΑΙ (ΙΙ) ΔΜ=ΔΑ+ΔΒ
2 2
-----------------------------------------
ΓΑ-ΓΒ ΠΡΟΣ 2 ΕΝΝΟΩ μονο που δεν μ βγήκε σωστά...το ίδιο και στο άλλο ΔΑ+ΔΒ ΠΡΟΣ 2
-----------------------------------------
αχ σας παρακαλώ βοηθήστε με κάποιος!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top