Πρωτοετείς στην Πάτρα

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Χημεία Πάτρας!! :clapup::clapup::clapup: ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω :D ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
μα8ηματικο πατρα:clapup::clapup::clapup::clapup:
εγω εχω βρει σπιτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Και εγω περασα βιολογικο στην Πατρα τελικα....! :D
Το Σαββατο θα παω για σπιτι!

μα8ηματικο πατρα:clapup::clapup::clapup::clapup:
εγω εχω βρει σπιτι :P

Συγχαρητήρια !! Εγώ θα πάω να δω αύριο για σπίτι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Συγχαρητήρια, παιδιά! Καλή σταδιοδρομία.

Έχω περάσει και εγώ στην Πάτρα και έχω βρει σπίτι στη Ζαΐμη (πολύ καλή περιοχή με πολλές ανέσεις), αν χρειαστείτε κάποια βοήθεια είτε με τη σχολή είτε με το νεο σας σπίτι, στείλτε μου μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Χημικό Πάτρας και ακόμα να το χωνέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους παίδες,εγώ θα πάω Πάτρα το άλλο σκ για σπίτι λόγω ενός απρόοποτου ταξιδιού :D
Ελπίζω να έχει μείνει τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Χημικό Πάτρας και ακόμα να το χωνέψω.
Ελα βρε... :confused:δεν σου αρεσει? μια χαρα ειναι!:clapup::D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μην στεναχωριέστε αν δεν περάσατε εκεί που θέλατε.Σκεφτείτε μόνο ότι σας περίμένουν 4-5 χρόνια σε μια απο τις καλύτερες φοιτιτούπολεις της Ελλάδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Χημικό Πάτρας και ακόμα να το χωνέψω.

Υπόψιν ότι πέρασες σε ένα Τμήμα που στην επιστήμη του έχει αποσπάσει πολύ θετικές κριτικές πανευρωπαϊκά. :) Συν ότι ανανεώνει το πρόγραμμα σπουδών τακτικά.

Τομείς
  1. Οργανικής Χημείας, Βιοχημείας και Φυσικών Προϊόντων
  2. Φυσικοχημείας, Ανόργανης και Πυρηνικής Χημείας
  3. Χημικών Εφαρμογών, Χημικής Ανάλυσης και Χημείας Περιβάλλοντος

Εργαστήρια
  1. Ενιαίο Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας, Ραδιοχημείας-Ακτινοχημείας και Φυσικοχημείας
  2. Ενιαίο Εργαστήριο Οργανικής Χημείας και Βιοχημείας
  3. Ενιαίο Εργαστήριο Ενόργανης Χημικής Ανάλυσης και Χημικής Τεχνολογίας

Καλή αρχή και μην σε παίρνει από κάτω. Ζεις τις πιο ωραίες στιγμές στη ζωή σου που δεν θα ξαναέρθουν. Θα τις αναπολείς όμως. Φρόντισε να είναι από τις πιο ωραίες αναμνήσεις σου. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalina

Νεοφερμένος

Η natalina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πέρασα βιολογικό Πατρα αλλά δεν εχώ ιδεά από τη πόλη:worry::worry::worry::worry:
, καμιά καλή περιοχή για σπίτι λιγο έξω από το κέντρο ???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Μακάρι να μου αρέσει παιδιά τελικά. Έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το 10%, γιατί το βιολογικό το έχασα για περίπου 70 μόρια. Αλλά θα πάω να γραφτώ εννοείται. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Πέρασα βιολογικό Πατρα αλλά δεν εχώ ιδεά από τη πόλη:worry::worry::worry::worry:
, καμιά καλή περιοχή για σπίτι λιγο έξω από το κέντρο ???:)

απο αγια σοφια μεχρι οδο νορμαν πιστευω ειναι καλα για σπιτι:)

Μακάρι να μου αρέσει παιδιά τελικά. Έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το 10%, γιατί το βιολογικό το έχασα για περίπου 70 μόρια. Αλλά θα πάω να γραφτώ εννοείται. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)

κατεμε μια χαρα ειναι κ το χημικο :Dκ 8α επρεπε να χαιρεσε που περασεσ εκει...εγω σου λεω να παρακολου8ησεισ καποια μα8ηματα κ πιστευω 8α τα βρεισ ενδιαφερον αν οχι τοτε ναι 3ανακανε 10%:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
κανενας μηχανολογος στη πατρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Μακάρι να μου αρέσει παιδιά τελικά. Έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το 10%, γιατί το βιολογικό το έχασα για περίπου 70 μόρια. Αλλά θα πάω να γραφτώ εννοείται. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)

Θα σ' αρέσει. Ξεκόλλα από το μυαλό σου αυτά που έχεις από το Λύκειο σαν εικόνες για τη Χημεία, τη Φυσική ή τη Βιολογία. Τώρα ανοίγει μια νέα σελίδα. Διαφορετική λογική και τρόπος σκέψης. Ξέρω παιδιά που έτυχε να περάσουν σε ένα Τμήμα λόγω ατυχίας με τα μόρια. Όχι μόνο δεν τους άρεσε στη συνέχεια, όχι μόνο δεν σκέφτηκαν να κάνουν 10%, αλλά αυτή τη στιγμή κάνουν και διδακτορικό. :) Οι επιστήμες στη Γ/θμια εκπαίδευση, δεν ακολουθούν τα στεγανά του Λυκείου, όπου το κάθε μάθημα φαντάζει ξεκάρφωτο και άσχετο με τα υπόλοιπα. Ακόμη και το μηχανογραφικό δελτίο έχει περίεργη λογική ταξινόμησης των επιστημών-Τμημάτων. Οι επιστήμες όπως θα δεις στη συνέχεια των σπουδών σου έχουν τεράστιο ποσοστό διεπιστημονικότητας.

  • Παράδειγμα, στο Χημικό θα διδαχθείς τα εξής μαθήματα που εμπίπτουν στην επιστήμη της Βιολογίας:

Στοιχεία Γενικής Βιολογίας
Βιοχημεία Ι, ΙΙ, ΙΙΙ
Κλινική Χημεία
Βιοανόργανη Χημεία
Βιοτεχνολογία
Bιοχημεία Τροφίμων
Ακτινοχημεία
Ενζυμολογία
Μικροβιολογία

Κάποια από αυτά τα μαθήματα ενδέχεται να έχουν αλλάξει. Μπορεί να έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί τα έψαξα λιγάκι πρόχειρα στο google για να πάρεις μια ιδέα. :)

Παραθέτω τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών για να δεις περίπου επιστημονικά που κινείται το Τμήμα:

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Χημεία (ΜΔΕ, Διδακτορικό)

Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων (ΜΔΕ, Διδακτορικό)

Διακρατικό-Διαπανεπιστημιακό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Βιοτεχνολογία Τροφίμων (ΜΔΕ)


Το Τμήμα Χημείας συμμετέχει επίσης και στα ακόλουθα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ):

Διατμηματικό Π.Μ.Σ. στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες (ΜΔΕ, Διδακτορικό)

Διατμηματικό Π.Μ.Σ. στην Επιστήμη και Τεχνολογία Πολυμερών (ΜΔΕ, Διδακτορικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Θα σ' αρέσει. Ξεκόλλα από το μυαλό σου αυτά που έχεις από το Λύκειο σαν εικόνες για τη Χημεία, τη Φυσική ή τη Βιολογία. Τώρα ανοίγει μια νέα σελίδα. Διαφορετική λογική και τρόπος σκέψης. Ξέρω παιδιά που έτυχε να περάσουν σε ένα Τμήμα λόγω ατυχίας με τα μόρια. Όχι μόνο δεν τους άρεσε στη συνέχεια, όχι μόνο δεν σκέφτηκαν να κάνουν 10%, αλλά αυτή τη στιγμή κάνουν και διδακτορικό. Οι επιστήμες στη Γ/θμια εκπαίδευση, δεν ακολουθούν τα στεγανά του Λυκείου, όπου το κάθε μάθημα φαντάζει ξεκάρφωτο και άσχετο με τα υπόλοιπα. Ακόμη και το μηχανογραφικό δελτίο έχει περίεργη λογική ταξινόμησης των επιστημών-Τμημάτων. Οι επιστήμες όπως θα δεις στη συνέχεια των σπουδών σου έχουν τεράστιο ποσοστό διεπιστημονικότητας.
Παράδειγμα, στο Χημικό θα διδαχθείς τα εξής μαθήματα που εμπίπτουν στην επιστήμη της Βιολογίας:

Στοιχεία Γενικής Βιολογίας
Βιοχημεία Ι, ΙΙ, ΙΙΙ
Κλινική Χημεία
Βιοανόργανη Χημεία
Βιοτεχνολογία
Bιοχημεία Τροφίμων
Ακτινοχημεία
Ενζυμολογία
Μικροβιολογία

Κάποια από αυτά τα μαθήματα ενδέχεται να έχουν αλλάξει. Μπορεί να έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί τα έψαξα λιγάκι πρόχειρα στο google για να πάρεις μια ιδέα
Μακάρι να είναι έτσι. Όπως και να 'χει, σε ευχαριστώ πολύ Νίκο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Μακάρι να είναι έτσι. Όπως και να 'χει, σε ευχαριστώ πολύ Νίκο. :)

Τίποτα Peace_ . :) Mακάρι να πάνε όλα καλά. :D Ακόμη και οι "ατυχίες" στη ζωή, μπορεί να μετεξελιχθούν σε ευκαιρίες για επιτυχίες. Όμως όλα αυτά να έχεις κάπου στο βάθος του μυαλού σου ότι θέλουν αρκετή υπομονή, αφοσίωση και σκληρή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskot

Νεοφερμένος

Ο vasiliskot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πέρασα ηλεκτρολόγων μηχανικών! Ποιος άλλος πέρασε στι ίδιο τμήμα στη Πάτρα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
φαρμακευτικη!!:D Με το πανεπιστημιο τι παιζει; Απεχει παρα πολυ απο το κεντρο της Πατρας ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
φαρμακευτικη!!:D Με το πανεπιστημιο τι παιζει; Απεχει παρα πολυ απο το κεντρο της Πατρας ε;

ναι το πανεπιστημιο ειναι στο ριο οπου κ να μενεισ στην πατρα 8α περνεισ αστικο για να πασ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
ναι το πανεπιστημιο ειναι στο ριο οπου κ να μενεισ στην πατρα 8α περνεισ αστικο για να πασ:)

Ωραια ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top