Προτείνετε βιβλία!

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ποιος διαβάζει τώρα κυτταρική διαίρεση 2 κεφάλαια για το φροντιστήριο της Δευτέρας;; Και ποιος μες στα Χριστούγεννα έχει να κάνει 2 εργασίες βιολογίας;; :P
Μ' αρέσει πιο πολύ η βιοχημεία (Stryer) :redface:



Αξίζει και για να πουλάμε μούρη σε όσους είναι σε άλλες σχολές :redface: :P
(κοίτα βιβλίο που έχω!!! ωωω!!!!)

Δε νομίζω ότι μας ζηλεύει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
antonisd95,σ ευχαριστώ μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και μάλλον θα το παραγγείλω.

(Νόμους θερμοδυναμικής; Βαρετά ε; )

Ε τι παίζουμε;
Είναι από τα καλύτερα βιβλία στο συγκεκριμένο είδος. (προσωπική άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
για πείτε βρε παιδιά κανα καλό για μένα... 3η γυμνασίου πάω... θέλω μυστήριο....και περιπετεια...θα παω να αγορασω αυριο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libertad

Νεοφερμένος

Η libertad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Για πείτε , αν έχετε διαβάσει και ποιο βιβλίο του Isaac Asimov.
Αξίζει κάποιος να τον διαβάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Για πείτε , αν έχετε διαβάσει και ποιο βιβλίο του.
Αξίζει κάποιος να τον διαβάσει?

Εγω του Asimov έχω διαβάσει "Το χρονικό του Κόσμου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
για πείτε βρε παιδιά κανα καλό για μένα... 3η γυμνασίου πάω... θέλω μυστήριο....και περιπετεια...θα παω να αγορασω αυριο!!!!

οι φόνοι σου κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
για πείτε βρε παιδιά κανα καλό για μένα... 3η γυμνασίου πάω... θέλω μυστήριο....και περιπετεια...θα παω να αγορασω αυριο!!!!

Σου αρέσουν τα μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ο θείος Πέτρος και η εικασία Γκόλντμπαχ.

Δεν πληρεί και πολύ τα κριτήρια που αναφέρεις, αλλά εγώ το διάβασα χωρίς να το καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αναλόγως χαχα!

Περιγραφικό,με περιπέτεια,μυστήριο και φόνους ένα έχω να σου προτείνω,αυτό που διαβάζω εγώ τώρα.;)
Τα σκοτεινά όνειρα του Ντέξτερ.
Σχεδον καμία σχέση με τη σειρά οι χαρακτήρες,αλλά αξίζει!
Αν θες παίρνεις και τη Χημεία του Θανάτου,συγγραφέα ακριβώς δε θυμάμαι,αλλά το είχα βρει στα public σε καλή τιμή και με πολύ ωραία πλοκή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
αχ κι εγώ θα ήθελα κάποιο καλό βιβλίο για τα Χριστούγεννα...Δε με πειράζει το είδος, φτάνει να μην έχει συνέχειες, γιατί έχει διάβασμα για πανελλήνιες οπότε πιθανότατα δε θα προλάβω να τα διαβάσω όλα...έχετε να μου προτείνετε κάτι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
αχ κι εγώ θα ήθελα κάποιο καλό βιβλίο για τα Χριστούγεννα...Δε με πειράζει το είδος, φτάνει να μην έχει συνέχειες, γιατί έχει διάβασμα για πανελλήνιες οπότε πιθανότατα δε θα προλάβω να τα διαβάσω όλα...έχετε να μου προτείνετε κάτι; :)

Διήγημα πολύ καλό (αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να αγοραστεί καθώς είναι του 1980),μικρό και ωραίο για της διακοπές είναι του Φάρλεϋ Μόατ,το Λύκοι σας παρακαλώ μη κλαίτε.
Είναι σαν ημερολόγιο και περιγράφει την εξαφάνιση των λύκων καθώς δίνει και πολύ καλές πληροφορίες για τον αρκτικό λύκο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς πάλι κανουμε χημεία και οχι βιοχημεια! Νομούς θερμοδυναμικης,τροχιακα,ελεύθερες ενέργειες,εντροπιες,ενθαλπιες κι ολα αυτά τα ωραία!:P

Τα κάναμε και αυτά ως εισαγωγή! ;)

oh god. το χοντραίνεις!:confused:
stryer???:worry:
η βιολογία ρε συ είναι ωραίααα :)
αντιθέτως η βιοχημεία...:whistle:
(και το λέω εγώ, που λάτρευα χημεία ε)

Παίζει να είμαι η μοναδική που μ' αρέσει η βιοχημεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Διήγημα πολύ καλό (αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να αγοραστεί καθώς είναι του 1980),μικρό και ωραίο για της διακοπές είναι του Φάρλεϋ Μόατ,το Λύκοι σας παρακαλώ μη κλαίτε.
Είναι σαν ημερολόγιο και περιγράφει την εξαφάνιση των λύκων καθώς δίνει και πολύ καλές πληροφορίες για τον αρκτικό λύκο.:)

Ευχαριστώ πολύ!!!Θα το ψάξω!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!Θα το ψάξω!!!:D

Τίποτα,σου υπόσχομαι οτι θα το λατρέψεις:D
Καλό σου διάβασμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ωραία είναι η σειρά βιβλίων Τα 39 Στοιχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ο άνθρωπος που έτρωγε πολλά. Τέλειο! Το διάβασα μέσα σε ένα απόγευμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΜΑΖΑ 'Η ΚΟΙΝΟ;

Η Κοινή Γνώμη στον Χώρο της Πολιτείας





Το 1962 υπήρχαν στην Ευρώπη πάνω από δέκα δικτατορίες (φασιστικές και κομμουνιστικές) στις οποίες επρόκειτο σύντομα να προστεθεί ακόμα μία: η Ελληνική. Ο Νίκος Δήμου βρισκόταν ανάμεσα στις σπουδές του (έξι χρόνια φιλοσοφία στην Γερμανία) και στην επαγγελματική του ενασχόληση με τις τεχνικές επηρεασμού της Κοινής Γνώμης (Δημόσιες Σχέσεις και Διαφήμιση). Έγραψε αυτή την σύντομη μελέτη προσπαθώντας να κατανοήσει τους μηχανισμούς διαμόρφωσης της Κοινής Γνώμης και τις «ασθένειές» της, που την οδηγούν να στηρίζει ή να ανέχεται ολοκληρωτικά καθεστώτα. Τον απασχόλησε ιδιαίτερα η μετατροπή ενός Κοινού σε Μάζα και οι προϋποθέσεις για την αντιστροφή μιας τέτοιας διαδικασίας.

38 χρόνια μετά, η μελέτη αυτή, εξακολουθεί (δυστυχώς) να είναι επίκαιρη. Μπορεί να υπάρχουν λιγότερα δικτατορικά καθεστώτα αλλά οι απόπειρες για την χειραγώγηση της Κοινής Γνώμης είναι σίγουρα περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top