Προτείνετε βιβλία!

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Παιδια θελω να μου προτινετε ενα ρομαντικο- δραμα βιβλιο οπως το "PS I LOVE YOU" για να διαβασω το καλοκαιρι :P Ααα καλυτερα ξενου συγγραφεα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Παιδια θελω να μου προτινετε ενα ρομαντικο- δραμα βιβλιο οπως το "PS I LOVE YOU" για να διαβασω το καλοκαιρι :P Ααα καλυτερα ξενου συγγραφεα..
Λοιπον,εχω το καταλληλο βιβλιο και το αγαπημενο μου...:D
Ο μπρουτζινος καβαλαρης-Πωλινα Σιμονς!!!! :clapup:

Και η περιληψη να εχεις μια ιδεα...
Λένινγκραντ 1941. Ο πόλεμος μοιάζει μακριά από την πανέμορφη πόλη, όπου όλα μιλάνε για ένα λαμπρό παρελθόν, τότε που λεγόταν Αγία Πετρούπολη. Η Τατιάνα ζει τη σκληρή πραγματικότητα της σταλινικής Ρωσίας, στριμωγμένη σε δύο κάμαρες με όλη την οικογένειά της, όταν ο Χίτλερ εισβάλλει στη χώρα κι αρχίζει η τρομερή πολιορκία του Λένινγκραντ. Μέσα στους βομβαρδισμούς, στην πείνα και στον τρόμο, η Τατιάνα γνωρίζει τον έρωτα. Αλλά ο Αλεξάντερ, αξιωματικός του Κόκκινου Στρατού, κρύβει ένα μυστηριώδες κι επικίνδυνο παρελθόν. Κι ενώ ο αδυσώπητος χειμώνας και ο γερμανικός στρατός πολιορκούν ασφυκτικά την πόλη, ο φλογερός τους έρωτας απειλεί να διαλύσει την οικογένεια της Τατιάνας και ν' αποκαλύψει το φοβερό μυστικό του Αλεξάντερ. Αιχμάλωτοι ανάμεσα σε δύο φονικές δυνάμεις, οι δύο νέοι παρασύρονται από το χείμαρρο της ιστορίας, που σαρώνει τα πάντα στο διάβα του...

Ειναι απλα μοναδικο,αλλα ειναι τριλογια!Αν αρχισεις το πρωτο μερος μετα θα μεινεις με την αγωνια και θα πρεπει να παρεις και τα δυο επομενα!!;) Αν ψαχνεις για τριλογια σου το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :)..βεβαια ψαχνω κατι πιο συντομο..και κατα προτιμηση να εχει βγει κ σε ταινια γιατι μου ειναι πιο ευκολο οταν διαβαζω να φαντοζομαι αυτα που εγιναν στην ταινια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδια θελω να μου προτινετε ενα ρομαντικο- δραμα βιβλιο οπως το "PS I LOVE YOU" για να διαβασω το καλοκαιρι :P Ααα καλυτερα ξενου συγγραφεα..
Ian McEwan- Atonement(Η εξιλέωση)
Ντέιβιντ Νίκολς-One Day(Μία ημέρα)
Susan Minot-Evening(Η τελευταία νύχτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ian McEwan- Atonement(Η εξιλέωση)
Ντέιβιντ Νίκολς-One Day(Μία ημέρα)
Susan Minot-Evening(Η τελευταία νύχτα)
ευχαριστω..θα τσεκαρω περιληψεις και αν μου κινησουν το ενδιαφερον θα το αγορασω..:)
το one day μου αρεσει σαν ιστορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Προτείνετε μου κανένα καλό αγγλικό βιβλίο να διαβάσω τώρα το καλοκαίρι. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Προτείνετε μου κανένα καλό αγγλικό βιβλίο να διαβάσω τώρα το καλοκαίρι. Ευχαριστώ.
Είδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
τί να πρωτοδιαλεξουμε;:P
χμ,κατι βαμπιριστικο, κατι με μαγεια, μηπως επιστημονικη φαντασια; (οχι οτι μπορω να προτεινω σε ολα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
τί να πρωτοδιαλεξουμε;:P
χμ,κατι βαμπιριστικο, κατι με μαγεια, μηπως επιστημονικη φαντασια; (οχι οτι μπορω να προτεινω σε ολα...)

βαμπιρίστικο-μαγεία. Εχω διαβάσει τα vampire diaries και ήταν μια χαρά. Κάτι παρόμοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
-κοιτα υπαρχει του david wellinghton "frostbite"
ειναι μαλλον της εμ,ουσιας; η γραφη του παντως στη μεταφραση μου αρεσε πολυ.(εχει μυθο του λυκανθρωπου)
-απο την αλλη κατι φαντασιας χωρις βαμπιρ ειναι του R A Salvatore "Homeland".εκει συναντας πλασματα περισσοτερο τυπου αρχοντα τν δαχτυλιδιων αλλα εκει τελειωνουν οι ομοιοτητες:)
-αλλο με βαμπιρ ειναι το 'vampire academy" της reichel meed. περνας ευχαριστα την ωρα σου (το εχω διαβασει κυριως στα ελληνικα αλλα το τελευταιο στα αγγλικα και δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε η γραφη του)
-με μαγεια....εμ οκ μπλοκαρα πορευσου με αυτα για την ωρα:redface:
ααα αλλο με βαμπιρ φυσικα το λυκοφως που σε αποτρεπω να τα διαβασεις:P
ωωω εχω ακουσει ενθουσιωδη σχολια για σχετικα με το "διψα"(βρυκολακες)
μαλλον σου εγραψα πολλα και ελαχιστα με τα κριτηρια σου:worry:
ααααααααα,ειναι και το true blood 1 εχω διαβασει και μου φανηκε καλο-εχει βρικολακες αλλα απομακρυνεται απο αυτο της μαγειας τυπου και περιεχει στοιχεια αστυνομικου και χμ,τρομου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZinaM

Νεοφερμένος

Η Ζήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα, τα μόνα βιβλία φαντασίας που έχω διαβάσει είναι ο Harry Potter, αλλά προτείνω αυτό το link, έχει άπειρα.
https://thebelbo.wordpress.com/2010/02/13/sf/
Ίσως βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα, τα μόνα βιβλία φαντασίας που έχω διαβάσει είναι ο Harry Potter, αλλά προτείνω αυτό το link, έχει άπειρα.
https://thebelbo.wordpress.com/2010/02/13/sf/
Ίσως βοηθήσει!

ohhhhhhh καλο....γιαμμι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZinaM

Νεοφερμένος

Η Ζήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Παιδια θελω να μου προτινετε ενα ρομαντικο- δραμα βιβλιο οπως το "PS I LOVE YOU" για να διαβασω το καλοκαιρι :P Ααα καλυτερα ξενου συγγραφεα..


"το ημερολόγιο" νομίζω ταιριάζει πολύ σ'αυτό που ψάχνεις. Η ταινία λέγεται the notebook κι είναι σχετικά πρόσφατη, οπότε αν δεν την έχεις δει θα τη βρεις εύκολα. Ρομαντικό ελαφρύ βιβλίο, για ένα νεανικό έρωτα. Αν και δεν το έχω διαβάσει προσωπικά,το είχα κάνει δώρο σε μια φίλη ξετρελαμένη με την ταινία και ενθουσιάστηκε, οπότε, επειδή την εμπιστεύομαι, στο προτείνω...
Από πιο κλασσικά, πάμε στο αγαπημένο μου και χιλιοδιαβασμένο Pride and prejudice! Μεγαλούτσικο, αλλά δε θα χάσεις το χρόνο σου, η Jane Austin είναι αξεπέραστη στο είδος και είναι πολύ πιθανό πως θα κολλήσεις και θα διαβάσεις και άλλα δικά της, όπως το "Emma", ή το "Sense and sensibility". Οι αγγλικοί τίτλοι είναι και τίτλοι των αντίστοιχων ταινιών, που είναι πολύ καλού επιπέδου, και με πολύ γνωστούς ηθοποιούς και σκηνοθέτες!

ohhhhhhh καλο....γιαμμι:D

:D προτιμάς τα φαντασίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
"το ημερολόγιο" νομίζω ταιριάζει πολύ σ'αυτό που ψάχνεις. Η ταινία λέγεται the notebook κι είναι σχετικά πρόσφατη, οπότε αν δεν την έχεις δει θα τη βρεις εύκολα. Ρομαντικό ελαφρύ βιβλίο, για ένα νεανικό έρωτα. Αν και δεν το έχω διαβάσει προσωπικά,το είχα κάνει δώρο σε μια φίλη ξετρελαμένη με την ταινία και ενθουσιάστηκε, οπότε, επειδή την εμπιστεύομαι, στο προτείνω...
Από πιο κλασσικά, πάμε στο αγαπημένο μου και χιλιοδιαβασμένο Pride and prejudice! Μεγαλούτσικο, αλλά δε θα χάσεις το χρόνο σου, η Jane Austin είναι αξεπέραστη στο είδος και είναι πολύ πιθανό πως θα κολλήσεις και θα διαβάσεις και άλλα δικά της, όπως το "Emma", ή το "Sense and sensibility". Οι αγγλικοί τίτλοι είναι και τίτλοι των αντίστοιχων ταινιών, που είναι πολύ καλού επιπέδου, και με πολύ γνωστούς ηθοποιούς και σκηνοθέτες!
;

Απλά και τα 2 είναι υπέροχα. Θα τα λατρέψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ξερετε αν εχει κυκλοφορησει στα ελληνικα το εραγκον 4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
αποτι ξερω εχει!

εγω ειχα ακουσει οτι θα βγαινε προς το τελος του χρονου στα ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγω ειχα ακουσει οτι θα βγαινε προς το τελος του χρονου στα ελληνικα.


μη μου λες τετοια...εγω για ιουνη εχω ακουσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top